Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/4511-406/15-5/KJ
z 11 marca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) w związku z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1649) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2015 r. (data wpływu 24 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia straty podatkowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 4) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2015 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, która jest wspólnikiem polskiej spółki komandytowej (dalej: „SpK”).

SpK rozpoczęła działalność gospodarczą w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (dalej: „SSE”), która będzie związana m.in. z produkcją płytek ceramicznych, na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (dalej: „Działalność Strefowa”).

Wnioskodawca prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą poza SSE, której przedmiotem jest doradztwo marketingowo-sprzedażowe, doradztwo strategiczne oraz doradztwo technologiczno-produkcyjne (dalej: „Działalność Doradcza”).

Wnioskodawca zakłada, że Działalność Strefowa SpK będzie zyskowna, jednak szereg wydatków jakie poniesie SpK w początkowym okresie Działalności Strefowej może przewyższyć wypracowane zyski. W efekcie Działalność Strefowa SpK może przynieść Wnioskodawcy stratę podatkową.

Obecnie Wnioskodawca opodatkowuje dochody uzyskiwane ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza w sposób określony w ar.t 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem liniowym według jednolitej stawki 19% (dalej: „Podatek Liniowy”). Niemniej jednak, w związku z Działalnością Strefową SpK, Wnioskodawca rozważa zmianę sposobu opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza na zasady określone w art. 27 ww. ustawy, tj. na zasady ogólne według skali progresywnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w przypadku opodatkowania dochodów Wnioskodawcy ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza Podatkiem Liniowym, dochód osiągnięty przez Wnioskodawcę z Działalności Strefowej, będzie traktowany jako dochód podlegający zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy w przypadku, gdy do działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, tj. Działalności Strefowej oraz Działalności Doradczej, nie będzie miało zastosowania zwolnienie z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani na podstawie innego przepisu tej ustawy, to czy Wnioskodawca w celu ustalenia dochodu lub straty ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza powinien uwzględniać wszystkie przychody i koszty, tj. bez wydzielania Działalności Strefowej?
  3. Czy w przypadku zrezygnowania przez Wnioskodawcę z opodatkowania dochodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza Podatkiem Liniowym i opodatkowania ich na zasadach ogólnych według skali progresywnej na podstawie art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód osiągnięty przez Wnioskodawcę z Działalności Strefowej, traktowany będzie jako dochód podlegający zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ww. ustawy?
  4. Czy w czasie, gdy dochody Wnioskodawcy ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowane będą na zasadach ogólnych według skali progresywnej na podstawie art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca będzie uprawiony do rozliczania straty podatkowej powstałej u Wnioskodawcy w okresie gdy jego dochody ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowane były Podatkiem Liniowym?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 4, natomiast wniosek Wnioskodawcy w pozostałym zakresie zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w czasie, gdy dochody Wnioskodawcy ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowane będą na zasadach ogólnych według skali progresywnej na podstawie art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), Wnioskodawca będzie uprawiony do rozliczania straty podatkowej powstałej u Wnioskodawcy w okresie gdy Jego dochody ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowane były Podatkiem Liniowym.

Stosownie do art. 9 ust. 3 ww. ustawy, o wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Powyższy przepis reguluje kwestię obniżania dochodu podatnika o stratę poniesioną przez niego w poprzednich latach. Niemniej jednak przepis ten zastrzega, że strata z danego źródła przychodu może być pokryta jedynie z dochodów z tego samego źródła.

Jednocześnie art. 9 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy wskazuje na wyjątek od zasady rozliczania straty ze źródła przychodu stanowiąc, że art. 9 ust. 3 ww. ustawy nie ma zastosowania do strat ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.

W przypadku Wnioskodawcy, dochodem wolnym od podatku dochodowego, o którym mowa w powyższym przepisie, byłby dochód Wnioskodawcy objęty zwolnieniem od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych lub innego przepisu tej ustawy.

Niemniej jednak, wskazana powyżej okoliczność nie będzie zachodzić u Wnioskodawcy w czasie, gdy Jego dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej opodatkowane będą Podatkiem Liniowym. W konsekwencji należy uznać, że dochody Wnioskodawcy osiągnięte w tym okresie powinny być traktowane jak uzyskane z działalności opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, ograniczenie z art. 9 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy nie będzie miało zastosowania w przypadku Wnioskodawcy w czasie, gdy Jego dochody ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowane będą Podatkiem Liniowym. W konsekwencji nie ma żadnych przeszkód, aby ewentualna strata poniesiona przez Wnioskodawcę ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza mogła zostać rozliczona w sposób określony w art. 9 ust. 3 ww. ustawy.

W przypadku więc, gdy takie dochody Wnioskodawcy zostaną opodatkowane skalą progresywną na podstawie art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do działalności gospodarczej Wnioskodawcy powinno mieć zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ww. ustawy i jednoczesne ograniczenie z art. 9 ust. 3 a pkt 2 tej ustawy.

Niemniej jednak, w przypadku, gdy Wnioskodawca zmieni sposób opodatkowania osiąganych dochodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza na skalę progresywną, na podstawie art. 27 ww. ustawy, to ewentualne straty z lat wcześniejszych, poniesione w czasie stosowania przez Wnioskodawcę Podatku Liniowego, niezależnie czy powstałe z Działalności Strefowej, czy też z Działalności Doradczej, będą mogły zostać rozliczone przez Wnioskodawcę w kolejnych latach z dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych a pozostającym poza Działalnością Strefową.

Podobne wnioski płyną z analizy interpretacji indywidualnej z dnia 2 lipca 2013 r. (nr IBPBI/1/415-406/13/KB), w której Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podzielił stanowisko, zgodnie z którym „jeżeli Wnioskodawczyni zdecyduje się, począwszy przykładowo od 2014 roku na opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej wg skali progresywnej, na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT, to ewentualne straty z lat wcześniejszych, poniesione w czasie stosowania stawki 19% (niezależnie czy powstałe z działalności strefowej a określonej w Zezwoleniu i wykonywanej na terenie SSE, czy też z działalności wykonywanej poza terenem SSE lub/i poza zakresem Zezwolenia) mogą zostać rozliczone z dochodem podlegającym opodatkowaniu (z działalności pozostającej poza zakresem Zezwolenia), wygenerowanym w powyższym przykładzie począwszy od 2014 r.”.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w czasie, gdy dochody Wnioskodawcy ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowane będą na zasadach ogólnych według skali progresywnej na podstawie art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozliczania straty podatkowej powstałej u Wnioskodawcy w okresie gdy Jego dochody ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowane były Podatkiem Liniowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania nr 4 jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ….., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj