Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.41.2017.3.MPU
z 12 lipca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 20 marca 2017 r. (data wpływu – 23 marca 2017 r.), uzupełnionym 14, 23 i 28 czerwca 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz prawa własności posadowionych na nim dwóch budynków – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz prawa własności posadowionych na nim dwóch budynków. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z: 12 czerwca 2017 r. (data wpływu 14 czerwca 2017 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 23 maja 2017 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.71.2017.1.ASZ, 0111-KDIB4.4014.41.2017.2.MPU oraz pismem z daty wpływu 23 i 28 czerwca 2017 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: E. Sp. z o. o. (Sprzedający, Zbywca);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: S.M. „B” (Nabywca, Kupujący)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Sprzedający – Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: „Wnioskodawca 1”) jest polską spółką kapitałową prawa handlowego. Zasadniczym przedmiotem działalności Wnioskodawcy 1 jest kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, a także realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.

Wnioskodawca 1 jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Wnioskodawca 1 planuje sprzedaż nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego, obejmującą prawo wieczystego użytkowania gruntu (1 działka) oraz prawo własności posadowionych na nim dwóch budynków (dalej: ,,Transakcja”).

Druga strona Transakcji – Nabywca – Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: „Wnioskodawca 2”) jest także zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, a podstawowym przedmiotem jego działalności jest m.in. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Przewiduje się obecnie, że Transakcja zostanie przeprowadzona w drugim kwartale 2017 r., przy czym ostateczna data Transakcji może ulec zmianie.

Opis i dotychczasowe przeznaczenie nieruchomości.

W przeszłości Wnioskodawca 1 nabył prawo użytkowania wieczystego nieruchomości oraz prawo własności dwóch posadowionych na niej budynków (dalej: „Nieruchomość”). Pierwszy z tych budynków to obiekt pięciokondygnacyjny, drugi jednokondygnacyjny. Oba budynki mają charakter zabytkowy (wpisane są do rejestru zabytków jako „zespół budynków dawnego Banku Polskiego”, zostały wzniesione około 100 lat temu), a obecnie biurowy.

Nabycie Nieruchomości przez Wnioskodawcę 1 nastąpiło w lipcu 2011 roku od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (podatnika podatku od towarów i usług), która wykorzystywała ją do prowadzonej działalności, a jej sprzedaż na rzecz Wnioskodawcy 1 została zwolniona z podatku od towarów i usług. Jeszcze wcześniej, wskazana osoba fizyczna nabyła Nieruchomość w 2001 r. od osoby prawnej.

Wnioskodawca 1 od momentu nabycia Nieruchomości w 2011 r. nie ponosił wydatków na jej ulepszenie oraz nie przysługiwało mu z tytułu jej nabycia prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z uwagi na fakt, iż sprzedaż została zwolniona z podatku od towarów i usług). Wnioskodawca 1 nie ma wiedzy o ewentualnych nakładach modernizacyjnych ponoszonych przez poprzedniego (ani poprzednich) właściciela (właścicieli) Nieruchomości.

Dodatkowo od września 2016 r. część powierzchni budynku (ok. 116 m2) na Nieruchomości jest wynajmowana przez Wnioskodawcę 1 podmiotowi trzeciemu na podstawie zawartej umowy najmu (dalej „Umowa najmu”).

Przedmiot Transakcji.

W 2016 r. zawarta została między Wnioskodawcą 1 oraz Wnioskodawcą 2 przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży Nieruchomości. Wskazuje ona, że przedmiotem transakcji będzie wspomniane prawo użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności znajdujących się na niej budynków. W związku ze sprzedażą Nieruchomości, Wnioskodawca 1 rozwiąże zawarte z różnymi podmiotami umowy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości, za wyjątkiem wskazanej powyżej Umowy najmu, dokonując rozliczenia należności i zobowiązań z nich wynikających. Jednocześnie, zgodnie z art. 678 ustawy Kodeks cywilny, Wnioskodawca 2 wstąpi w miejsce Wnioskodawcy 1 w stosunek najmu wynikający z zawartej Umowy najmu z jedynym najemcą, chyba, że wcześniej Wnioskodawca 1 rozwiąże ww. umowę najmu. Dodatkowo Wnioskodawca 2 na podstawie zgody udzielonej przez Wnioskodawcę 1 uzyska własnym staraniem i na własny koszt, ostateczną lub prawomocną, decyzję – pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku nieruchomym. Wraz ze sprzedawaną Nieruchomością nie przejdą natomiast na Wnioskodawcę 2 związane z nią inne należności i zobowiązania, rachunki bankowe, prawa do znaku towarowego.

Nieruchomość będąca przedmiotem planowanej Transakcji nie jest wyodrębniona w strukturach Wnioskodawcy 1 i nie stanowi oddzielnej jednostki organizacyjnej Wnioskodawcy 1 (tzn. nie jest wydzielona w formie działu/oddziału/wydziału) w prowadzonej przez niego działalności, lecz została włączona do jego działalności, w ramach której funkcjonuje jedno wspólne przedsiębiorstwo Wnioskodawcy 1. W ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Wnioskodawcę 2 należności i zobowiązań Wnioskodawcy 1. W ramach Transakcji Kupujący nie nabędzie ponadto praw lub zobowiązań wynikających z umów dotyczących: dostawy mediów do Nieruchomości (w tym dotyczących m.in. dostawy energii elektrycznej, dostawy wody, odbioru ścieków, usług telekomunikacyjnych itp.); obsługi serwisowej Nieruchomości (m.in. w obszarze usług zarządzania nieruchomością, usług ochrony Nieruchomości, usług utrzymania technicznego Nieruchomości).

Po przeprowadzeniu Transakcji w majątku Wnioskodawcy 1 pozostaną składniki majątku w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Strony zgodnie zdecydowały o wyborze opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy Nieruchomości (o ile do Transakcji znalazłby zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług) i w tym celu przed dniem dokonania Transakcji złożą właściwemu dla Wnioskodawcy 2 naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy obu budynków będących przedmiotem Transakcji, a co za tym idzie opodatkowanie dostawy całej Nieruchomości.

Dalsze wykorzystywanie Nieruchomości przez Wnioskodawcę 2.

Po nabyciu Nieruchomości, Wnioskodawca 2 zamierza wykorzystywać Nieruchomość do działalności w przedmiocie sprzedaży lub wynajmu lokali na cele użytkowe bądź mieszkaniowe. W tym celu Wnioskodawca 2 zamierza przeprowadzić roboty budowlane polegające m.in. na przebudowie jednego lub obydwu budynków, z czego przebudowa jednego z budynków będzie obejmowała m.in. nadbudowę jednej kondygnacji, wymianę stropów, przebudowę schodów, zainstalowanie szybu windowego.

W uzupełnieniu Wnioskodawca 1 wyjaśnił, że przedmiotem wniosku jest działka gruntu będąca w wieczystym użytkowaniu i zabudowana dwoma posadowionymi na niej budynkami, tj.

  • budynkiem pięciokondygnacyjnym, o powierzchni zabudowy 203 m2,
  • budynkiem jednokondygnacyjnym, o powierzchni zabudowy 43 m2

Lokale znajdujące się w budynku pięciokondygnacyjnym są przedmiotem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tj. umowy najmu lokali użytkowych, zawartej w dniu 1 września 2016 roku pomiędzy poprzednikiem prawnym Wnioskodawcy 1, podatnikiem podatku od towarów i usług a podmiotem trzecim. Przedmiotem umowy najmu jest część Nieruchomości – lokale użytkowe o łącznej powierzchni około 116 m2

Posadowiony na Nieruchomości budynek jednokondygnacyjny nie jest i nie był przez obecnego właściciela wykorzystywany do jakichkolwiek czynności.

Ww. budynki były użytkowane dla celów działalności gospodarczej przez poprzedniego właściciela, zgodnie z oświadczeniem poprzedniego właściciela zawartym w umowie przedwstępnej sprzedaży. Niemniej jednak Wnioskodawca 1 nie posiada wiedzy, w jaki sposób poprzedni właściciel / właściciele wykorzystywali te budynki tuż po wybudowaniu.

Lokale znajdujące się w budynku pięciokondygnacyjnym usytuowanym na przedstawionej we wniosku Nieruchomości były również przedmiotem:

  • umowy najmu lokalu na cele użytkowe, zawartej w dniu 31 grudnia 2001 roku pomiędzy osobą fizyczną (będącą ówczesnym właścicielem), a podmiotem trzecim. Przedmiotem umowy najmu była część Nieruchomości o powierzchni 400 m2. Umowa została zawarta na czas nieokreślony od dnia 1 listopada 2001 roku.
  • umowy najmu lokali użytkowych, zawartej w dniu 30 czerwca 2005 roku pomiędzy przedsiębiorstwem ww. osoby fizycznej (podatnikiem podatku od towarów i usług), a podmiotem trzecim. Przedmiotem umowy najmu była część Nieruchomości – lokale użytkowe o łącznej powierzchni 135 m2.

Powyższe informacje pochodzą z aktu notarialnego zawartego w dniu 05.03.2009 r. – umowy przedwstępnej sprzedaży przedmiotowej Nieruchomości zawartej pomiędzy osobą fizyczną, a poprzednikiem prawnym Wnioskodawcy 1.

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (ówczesny właściciel od 2001 r., podatnik podatku od towarów i usług) wykorzystywała Nieruchomość do działalności poligraficznej, a nabyła ją od osoby prawnej – przedsiębiorstwa państwowego, Wydawnictwa Przemysłowego w likwidacji. Wnioskodawca 1, również i w tym zakresie, nie posiada informacji w jakim zakresie oba budynki były wykorzystywane przez tę osobę prawną, a także przez osobę fizyczną będącą kolejnym właścicielem do działalności opodatkowanej.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy jeżeli Strony wybiorą opcję opodatkowania Transakcji podatkiem od towarów i usług oraz złożą stosowne oświadczenie, przedmiotowa Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych jeżeli Strony wybiorą opcję opodatkowania Transakcji podatkiem od towarów i usług oraz złożą stosowne oświadczenie, przedmiotowa Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych do pyt 3.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  • w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  • jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W celu stwierdzenia istnienia bądź braku opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych użyte w ustawie sformułowanie „podatek od towarów i usług” oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym wynosi 2%.

Jak zostało to przedstawione w zdarzeniu przyszłym wniosku, Wnioskodawca 1 planuje sprzedaż na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego Nieruchomości, obejmującej 2 budynki biurowe wraz z prawem wieczystego użytkowania działki gruntu, na którym posadowione są budynki.

Zarówno Wnioskodawca 1 jak i Wnioskodawca 2 są czynnymi zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. A zatem, jeżeli przed dniem dokonania transakcji Wnioskodawca 1 jak i Wnioskodawca 2 złożą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla Wnioskodawcy 2, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy Nieruchomości, której dostawa podlegała zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, Wnioskodawca może opodatkować tę dostawę stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%. Oświadczenie musi zawierać elementy wymienione w art. 43 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując, należy stwierdzić, że jeżeli w istocie przedstawiona we wniosku sprzedaż Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych w podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz prawa własności posadowionych na nim dwóch budynków (pyt. nr 3). W zakresie pytania nr 1 i 2 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 11 lipca 2017 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.71.2017.2.ASZ.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawodo domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowani są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. W 2016 r. Zainteresowani zawarli przedwstępną warunkową umowę sprzedaży nieruchomości. Planowane na drugi kwartał 2017 r. zawarcie umowy sprzedaży obejmuje prawo własności 2 budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania działki gruntu, na którym posadowione są ww. budynki. Przedmiot Transakcji nie jest wyodrębniony w strukturach Sprzedającego i nie stanowi jego oddzielnej jednostki organizacyjnej (nie jest wydzielony w formie działu/ oddziału/ wydziału) w prowadzonej przez niego działalności, lecz został włączony do jego działalności, w ramach której funkcjonuje jedno wspólne przedsiębiorstwo. W ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania należności i zobowiązań Zainteresowanego będącego stroną postępowania. Wraz ze sprzedawaną nieruchomością nie przejdą na Wnioskodawcę 2 związane z nią inne należności i zobowiązania, rachunki bankowe, prawa do znaku towarowego.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek powyższe zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opisana we wniosku umowa sprzedaży mogłaby skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT, jednak Zainteresowany ma również możliwość rezygnacji z tego zwolnienia i tym samym umowa sprzedaży będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 11 lipca 2017 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.71.2017.2.ASZ, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że: „ (…) skoro przedmiot planowanej transakcji nie będzie stanowił ani przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jego zbycie nie będzie podlegało wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym, transakcja ta będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegającą opodatkowaniu według właściwej stawki podatku. (...) W sytuacji gdy strony transakcji (podatnicy podatku VAT) skorzystają z ww. prawa i zrezygnują ze zwolnienia z podatku, planowana transakcja w ww. zakresie, będzie podlegać opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%, na mocy art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy. Taką samą stawką podatku VAT, w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, będzie wówczas objęte przeniesienie prawa własności gruntu, na którym posadowione są przedmiotowe obiekty.”

A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona, ponieważ Strony transakcji – Zainteresowani zrezygnują ze zwolnienia), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Kupującym nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj