Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.84.2017.2.APO
z 6 lipca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 25 kwietnia 2017 r. (data wpływu 27 kwietnia 2017 r.), uzupełnionym 21 czerwca 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy zlecone prace wykonywane przez Wnioskodawcę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy CIT:

  • w części dot. budowy prototypów, których celem nie jest udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług – jest nieprawidłowe,
  • w części dot. prac polegających na eliminacji oraz naprawie błędów i zgłoszeń serwisowych – jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części – jest prawidłowe

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2017 r. wpłynął do tut. organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy zlecone prace wykonywane przez Wnioskodawcę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy CIT. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 6 czerwca 2017 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.84.2017.1.APO wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 21 czerwca 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest zgodnie z PKD 62.01.Z - działalność związana z oprogramowaniem.

Spółka zajmuje się głównie dostarczaniem usług informatycznych (programistycznych, wdrożeniowych) dla dużej spółki zagranicznej ze Stanów Zjednoczonych oraz dla jej klientów w Europie i na świecie.

Wnioskodawca tworzy ponadto roz

wiązania (produkty plus usługi) w zakresie:

  • oprogramowania PLM (zarządzanie cyklem życia produktu),
  • oprogramowanie IoT (Internet Rzeczy),
  • oprogramowanie ALM (zarządzanie cyklem życia aplikacji).

Wnioskodawca wykonuje również specjalistyczne usługi outsourcingowe - programistyczne, wdrożeniowe, zajmuje się również sprzedażą licencji firmy współpracującej oraz oprogramowania wspierającego działy IT, działy developerskie i procesy biznesowe wraz z ich wdrożeniami, szkoleniami i usługami.

Wnioskodawca prowadzi w swym zakresie również działalność badawczo-rozwojową na potrzeby własne oraz zlecone (świadczy usługi). Powyższe oznacza, że Spółka:

  1. Wykonuje prace R&D (research and development) pod konkretne zamówienia dla podmiotu niepowiązanego;
  2. Prowadzi własne prace, na które nie ma jeszcze nabywcy.

Z uwagi na przedmiot zapytania Wnioskodawcy o działania zlecone R&D, prace własne nie będą omawiane w zakresie przedstawionego wniosku.

Spółka zatrudnia pracowników w celu realizacji działalności B+R, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „ustawa CIT”). Charakter pracy wynika z zapisów w karcie opisu stanowiska pracy, w której zawarty jest zakres obowiązków. Poza wykonywaniem czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej Spółki, pracownicy Ci mogą wykonywać również zadania związane z działalnością Wnioskodawcy. Z uwagi na powyższe, zakres realizowanych prac B+R przez zatrudnionych w tym celu pracowników jest dokładnie monitorowany. Wnioskodawca koszty kwalifikowane na działalność badawczo-rozwojową pracowników zatrudnionych na umowy o pracę, podlegających odliczeniu na podstawie art. 18d ustawy CIT, monitoruje poprzez ewidencję czasu pracy.

Działania R&D Wnioskodawcy ukierunkowane są na nowe, innowacyjne odkrycia i ustalenia. Wnioskodawca przeprowadza je na podstawie oryginalnych, nieoczywistych założeń i hipotez. Spółka nie ma pewności co do ostatecznego wyniku tych prac, natomiast mogą one być powielane, swobodnie przekazywane lub komercjalizowane.

Ponadto, Wnioskodawca prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy CIT, czyli wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej zarówno dla działań B+R zleconych jak i własnych.

Prace R&D pod konkretne zamówienia dla podmiotu niepowiązanego.

Wnioskodawca zajmuje się pracami rozwojowymi R&D na zlecenie, których wynikami są zupełnie nowe pakiety oprogramowania i rozwiązania przeznaczone na urządzenia mobilne, okulary AR oraz aplikacje internetowe typu klient-serwer, a także ich kolejne wersje rozwojowe - ulepszone pod kątem wykorzystania nowoczesnych technologii, poprawienia wydajności i komfortu użytkowania, prace mające na celu tworzenie nowych produktów, przepisywanie appletów na nowe technologie.

Wnioskodawca realizuje projekty R&D w następujących obszarach:

  1. Configuration Management.
    Obszar, w którym dla dwóch różnych klientów ostatecznych Wnioskodawca wykonuje badania przemysłowe i stosowane. W pierwszym przypadku, Spółka de facto usprawnia istniejące produkty przez eliminację i naprawę błędów i zgłoszeń serwisowych, stąd też ma wątpliwość, czy owe prace pomimo, że mają charakter badawczo-rozwojowy może zakwalifikować do badań przemysłowych i stosowanych. Tudzież w drugim przypadku, Wnioskodawca wykonuje badania nad nowymi funkcjonalnościami na życzenie klienta poprzez tworzenie nowych elementów oraz nowych funkcjonalności do istniejących produktów klienta, co do których jest przekonany, że spełniają ustawową definicję.
  2. Windchill Applety: Narzędzia/Moduły Administracyjne dla oprogramowania PLM.
    Spółka prowadzi prace rozwojowe nad procesem zastępowania starych, problematycznych, a niekiedy nawet niebezpiecznych technologii nowymi. Z uwagi na fakt, że zmieniają się walory użytkowe poprzez eliminację przestarzałych technologii, poprzez ich usprawnienie powstaje znacznie ulepszony produkt. Wnioskodawca w tym zakresie również:
    1. Buduje prototypy i wersje pilotażowe rozwiązań.
    2. Testuje technologie wybrane do implementacji.
    3. Umożliwia zwiększenie skali zastosowania produktów klientów klienta.
    4. Znacznie usprawnia walory użytkowe produktów.
    5. Osiąga Poziom Gotowości Technologicznej (TRL) około 5-6: demonstratory w środowisku zbliżonym do rzeczywistego.
  3. ThingWorx View/Studio.
    Wnioskodawca wykonuje badania przemysłowe i stosowane:
    1. Tworzy nowe rozwiązania technologii Rozszerzonej Rzeczywistości dla wybranych platform technologicznych.
    2. Bada możliwości wykorzystania wybranych technologii co skutkuje np. zmianą technologii X na inną, jeśli nie spełni wymagań.
    3. Opracowuje technologiczne koncepcje możliwych rozwiązań i implementuje je.
    4. Tworzy wersje prototypowe (laboratoryjne), które dopiero później są wprowadzane na rynek w postaci produktów, po dalszym rozwoju już po stronie klienta.
    5. Tworzy nowe biblioteki programistyczne, które później są wykorzystywane w aplikacjach końcowych.
    6. Tworzy platformę, która umożliwi na jej podstawie tworzenie komercyjnych rozwiązań.
    7. Osiąga Poziom Gotowości Technologicznej (TRL) około 4-5: demonstratory i walidacja technologii w warunkach laboratoryjnych.



Rozpoczęcie tego typu prac następuje od otrzymania zlecenia (per dane zamówienie PO/SOW), które precyzuje zakres oraz terminy wykonania. To zleceniodawca określa co, w jaki sposób, oraz przy wykorzystaniu jakich metod ma zostać przeanalizowane. Wyniki prac są sprzedawane na zewnątrz do klienta, który zlecił powyższe prace. Wnioskodawca jest związany kontraktem, a wszelkie prawa do używania wytworzonych produktów, kodu posiada klient. Wnioskodawca ma zaplanowany i wyodrębniony proces oraz budżet na działania R&D.

Prace wykonywane na zlecenie prowadzone są z uwzględnieniem marży w systematyczny sposób.

Fakturowanie odbywa się co miesiąc. W przypadku 1 i 3 fakturowanie odbywa się na zasadzie Time and Material czyli per dane zamówienie/SOW, na które składają się głównie koszty roboczogodzin pracowników z narzutami. Natomiast, w przypadku 2, usługi są świadczone na zasadzie maksymalnej ceny ustalonej czyli stałą kwotą - model Fixed Price. Nie zmienia to jednak faktu, że oba warianty, uwzględniają poza kosztami ściśle projektowymi również koszty ogólne zarządu, koszty administracyjne, pozostałe koszty pośrednie związane z prowadzonymi pracami oraz marżę.

Wnioskodawca zatrudnia pracowników w celu realizacji działalności B+R zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT. Prace te wynikają z zapisów w karcie opisu stanowiska pracy, w którym zawarty jest zakres obowiązków. Poza realizacją działalności badawczo-rozwojowej Spółki, pracownicy Ci mogą wykonywać w swojej pracy także inne czynności, zadania związane z realizacją działalności Wnioskodawcy. Monitoring tych prac, o którym na wstępie wspominał Wnioskodawca, odbywa się poprzez ewidencję czasu pracy. Każdy kierownik projektu ma obowiązek co miesiąc przygotować zestawienie godzin per osoba za pracę na projekcie badawczo-rozwojowym. Zatem, Wnioskodawca w sposób bardzo rzetelny może dokładnie wyodrębnić i wskazać ilość godzin oraz koszty pracy pracowników projektu B+R. Co istotne, do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca zalicza tylko tzw. „wynagrodzenia pracownicze”, tj. świadczenia wypłacane (wydawane) osobom fizycznym z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy czyli z umów o pracę. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w sytuacji, kiedy pracownik częściowo wykonuje czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej, ale częściowo też czynności innego rodzaju nie wyklucza to możliwości skorzystania z ulgi z uwagi na ewidencje czasu pracy i proporcjonalne w stosunku do tego uznanie kosztów kwalifikowanych. Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 9 stycznia 2017 r. nr 2461-IBPB-1-2.4510.875.2016.2.MS. Wynagrodzenia pozostałych osób z działów takich jak księgowość, administracja, choć częściowo wspierają strukturę zajmującą się prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych, nie są zaliczane do kosztów kwalifikowanych przez Wnioskodawcę.

Spółka nie prowadzi działalności badawczo-rozwojowej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej wymagającej zezwoleń.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zlecone prace wykonywane przez Wnioskodawcę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, prace prowadzone przez Spółkę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy CIT.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 4a pkt 26 ustawy CIT, zgodnie z którym działalność badawczo-rozwojowa oznacza twórczą działalność obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Dalej, w art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy CIT, zdefiniowano dodatkowo wspomniane w pkt 26 tego samego artykułu, badania naukowe oraz prace rozwojowe, które należy rozumieć w następujący sposób:

  • prace rozwojowe - oznaczają nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Biorąc pod uwagę powyższe Spółka stwierdza, że omówiony szczegółowo obszar jako 2 spełnia ustawową definicję prac rozwojowych.

Dodatkowo, Wnioskodawca podkreśla, że:

  • Nie są to działania rutynowe.
  • Nie jest to wprowadzanie okresowych zmian.
  • Prototypy laboratoryjne, które nie wychodzą poza środowisko zbliżone do rzeczywistego.
  • Prototypy nie mają na celu dalszego udoskonalenia technicznego, tylko weryfikację technologii i opracowanych rozwiązań.

Co zatem istotne, demonstratory weryfikują działanie zupełnie innych technologii, a nie usprawnień obecnych rozwiązań. Taki pojedynczy applet sam może być tutaj traktowany jak produkt, który zaś wchodzi w skład większej platformy/systemu.

Badania naukowe z kolei to:

  • badania stosowane, czyli prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  • badania przemysłowe, czyli badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Wnioskodawca nie wymienił pierwszego podpunktu ww. definicji z uwagi na fakt, że w ramach działań badawczo-rozwojowych Spółka nie prowadzi badań podstawowych. Z całą pewnością wyklucza to również charakter działalności, która jest nakierowana na praktyczne wykorzystanie i komercjalizację. Mają na uwadze powyższe Spółka jest przekonana, że zarówno obszar wymieniony jako 3 jak również obszar 1 w części dotyczącej klienta dla którego wykonuje badania poprzez tworzenie nowych elementów oraz nowych funkcjonalności spełniają ustawową definicję. Jedynie prace dla klienta z obszaru 1 mające na celu usprawnienie istniejących produktów przez eliminację i naprawę błędów i zgłoszeń serwisowych budzą wątpliwość Wnioskodawcy, czy może uznać je za badania przemysłowe i stosowane w tym zakresie.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, prace, które wykonuje na zlecenie klienta są zgodne z definicjami zawartymi art. 4a pkt 26, 27 oraz 28 ustawy CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się w części za prawidłowe, a w części za nieprawidłowe.

Ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz.U. z 2015 r., poz. 1767) do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej również: „updop”) zostały wprowadzone zmiany, które odnoszą się do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 1 updop, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.

Rodzaje działalności, które uprawniają podatników do odliczenia kosztów kwalifikowanych w zeznaniu podatkowym zostały zdefiniowane w art. 4a updop, zgodnie z którym, ilekroć w ustawie jest mowa o:

  • działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (pkt 26);
  • badaniach naukowych - oznacza to:
    1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
    2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
    3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych (pkt 27);
  • pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
    1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
    2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna (pkt 28).


Z przedstawionego we wniosku opis stanu faktycznego wynika m.in. że Wnioskodawca zajmuje się głównie dostarczaniem usług informatycznych (programistycznych, wdrożeniowych) dla dużej spółki zagranicznej ze Stanów Zjednoczonych oraz dla jej klientów w Europie i na świecie. Wnioskodawca prowadzi w swym zakresie również działalność badawczo-rozwojową na potrzeby własne oraz zlecone (świadczy usługi). Powyższe oznacza, że Spółka wykonuje prace R&D (research and development) pod konkretne zamówienia dla podmiotu niepowiązanego oraz prowadzi własne prace, na które nie ma jeszcze nabywcy.

Działania R&D Wnioskodawcy ukierunkowane są na nowe, innowacyjne odkrycia i ustalenia. Wnioskodawca przeprowadza je na podstawie oryginalnych, nieoczywistych założeń i hipotez. Spółka nie ma pewności co do ostatecznego wyniku tych prac, natomiast mogą one być powielane, swobodnie przekazywane lub komercjalizowane. Wnioskodawca zajmuje się pracami rozwojowymi R&D na zlecenie, których wynikami są zupełnie nowe pakiety oprogramowania i rozwiązania przeznaczone na urządzenia mobilne, okulary AR oraz aplikacje internetowe typu klient-serwer, a także ich kolejne wersje rozwojowe - ulepszone pod kątem wykorzystania nowoczesnych technologii, poprawienia wydajności i komfortu użytkowania, prace mające na celu tworzenie nowych produktów, przepisywanie appletów na nowe technologie.

Wnioskodawca realizuje projekty R&D w następujących obszarach:

  1. Configuration Management - obszar, w którym dla dwóch różnych klientów ostatecznych Wnioskodawca wykonuje badania przemysłowe i stosowane. W pierwszym przypadku, Spółka usprawnia istniejące produkty przez eliminację i naprawę błędów i zgłoszeń serwisowych natomiast w drugim przypadku wykonuje badania nad nowymi funkcjonalnościami na życzenie klienta poprzez tworzenie nowych elementów oraz nowych funkcjonalności do istniejących produktów klienta, co do których jest przekonany, że spełniają ustawową definicję.
  2. Windchill Applety: Narzędzia/Moduły Administracyjne dla oprogramowania PLM – Spółka prowadzi prace rozwojowe nad procesem zastępowania starych, problematycznych, a niekiedy nawet niebezpiecznych technologii nowymi. Z uwagi na fakt, że zmieniają się walory użytkowe poprzez eliminację przestarzałych technologii, poprzez ich usprawnienie powstaje znacznie ulepszony produkt. Wnioskodawca w tym zakresie również buduje prototypy i wersje pilotażowe rozwiązań, testuje technologie wybrane do implementacji, umożliwia zwiększenie skali zastosowania produktów klientów klienta, znacznie usprawnia walory użytkowe produktów oraz osiąga Poziom Gotowości Technologicznej (TRL) około 5-6: demonstratory w środowisku zbliżonym do rzeczywistego.
  3. ThingWorx View/Studio - Wnioskodawca wykonuje badania przemysłowe i stosowane:
    1. Tworzy nowe rozwiązania technologii Rozszerzonej Rzeczywistości dla wybranych platform technologicznych.
    2. Bada możliwości wykorzystania wybranych technologii co skutkuje np. zmianą technologii X na inną, jeśli nie spełni wymagań.
    3. Opracowuje technologiczne koncepcje możliwych rozwiązań i implementuje je.
    4. Tworzy wersje prototypowe (laboratoryjne), które dopiero później są wprowadzane na rynek w postaci produktów, po dalszym rozwoju już po stronie klienta.
    5. Tworzy nowe biblioteki programistyczne, które później są wykorzystywane w aplikacjach końcowych.
    6. Tworzy platformę, która umożliwi na jej podstawie tworzenie komercyjnych rozwiązań.
    7. Osiąga Poziom Gotowości Technologicznej (TRL) około 4-5: demonstratory i walidacja technologii w warunkach laboratoryjnych.





W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Prace rozwojowe mogą obejmować również opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W świetle powyższego, zdaniem tut. Organu, prac polegających na budowie prototypów, które nie mają na celu dalszego udoskonalenia technicznego a jedynie weryfikację technologii i opracowanych rozwiązań nie można uznać za prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 lit. a updop. Zgodnie bowiem z definicją zawartą w tym artykule, prace rozwojowe obejmują opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony.

Ponadto, prace wykonywane przez Wnioskodawcę mające na celu usprawnienie istniejących produktów poprzez eliminację i naprawę błędów i zgłoszeń serwisowych nie można uznać za badania stosowane i przemysłowe w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. b i c updop. Należy zauważyć, że czynności te nie mają na celu zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług lecz są dokonywane w celu usunięcie błędów stwierdzonych w istniejących produktach. Należy zatem uznać, że czynności usuwania błędów, w tym pochodzących ze zgłoszeń serwisowych są elementem działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą usług niezależnie od tego czy przedsiębiorstwo prowadzi działalność badawczo-rozwojową, czy działalności w tym zakresie nie prowadzi.

Natomiast, odnosząc się pozostałych prac opisanych we wniosku, stwierdzić należy, że stanowią one działalność badawczo-rozwojową.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy zlecone prace wykonywane przez Wnioskodawcę spełniają definicje działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy CIT:

  • w części dot. budowy prototypów, których celem nie jest udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług – jest nieprawidłowe,
  • w części dot. prac polegających na eliminacji oraz naprawie błędów i zgłoszeń serwisowych – jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części – jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Nadmienić należy, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj