Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-2.4012.374.2017.2.MGO
z 6 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 3 lipca 2017 r. (data wpływu 3 lipca 2017 r.) uzupełnionym pismem z 4 września 2017 r. (data wpływu 6 września 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia od podatku od towarów i usług prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z wydzieloną częścią posadowionego na nim budynku …, drogi dojazdowej i drogi
  • opodatkowania sprzedaży konteneru portierni i szlabanu podstawową stawką podatku VAT 23%
  • opodatkowania sprzedaży dwóch suwnic podstawową stawką podatku VAT 23% – jest prawidłowe,
  • opodatkowania sprzedaży utwardzonego placu manewrowego, ogrodzenia z bramą wjazdową podstawową stawką podatku VAT 23% – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z wydzieloną częścią posadowionego na nim budynku …, drogi dojazdowej i drogi¬, opodatkowania sprzedaży dwóch suwnic podstawową stawką podatku VAT 23% oraz opodatkowania sprzedaży utwardzonego placu manewrowego, ogrodzenia z bramą wjazdową podstawową stawką podatku VAT 23%.

Wniosek został uzupełniony pismem z 4 września 2017 r. (data wpływu 6 września 2017 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 28 sierpnia 2017 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.374.2017.1.MGO.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka E. Sp. z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Aktem notarialnym z dnia … 2008 r. repertorium A numer … nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu (…) o łącznej powierzchni 2,5230 ha oraz prawo własności posadowionych na tym gruncie a stanowiących odrębną nieruchomość budynków i budowli: budynek przemysłowy … o powierzchni użytkowej 5.190 m2 z kanalizacją chemiczną i kanalizacją wód deszczowych oraz częścią mostu stalowego łączącego budynek .. z obiektem a-89, drogą przy budynku …, torami kolejowymi i przyłączem telefonicznym w budynku …; budynek przemysłowy … o powierzchni użytkowej 60 m2, częścią mostu stalowego łączącego budynek … z budynkiem …, drogą z kostki granitowej (…), torami kolejowymi oraz kanalizacja chemiczną i kanalizacją wód deszczowych; budowla drogi (…) wraz z przynależną kanalizacja chemiczną i kanalizacja wód deszczowych, rurociągiem wody pitnej oraz rurociągiem wody przemysłowej, rurociągiem pary wodnej, rurociągiem powietrza pomiarowego, rurociągiem powietrza technologicznego. Nieruchomości i budowle i budynki stanowią jeden kompleks. Zakup ten nastąpił przy zwolnieniu z podatku od towarów i usług- zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 2) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970). Od dnia zakupu do dnia dzisiejszego Spółka E. Sp. z o.o. na przedmiotowej nieruchomości nie poniosła nakładów na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej.

Opisana nieruchomość położona w O., województwo m., powiat o., o łącznej powierzchni 2,5230 ha (dwa hektary i pięć tysięcy dwieście trzydzieści metrów kwadratowych), składająca się z działek: nr 4131/1 (cztery tysiące sto trzydzieści jeden łamane przez jeden) obręb ewidencyjny …, o powierzchni 0,3919 ha (trzy tysiące dziewięćset dziewiętnaście metrów kwadratowych), nr 4131/2 (cztery tysiące sto trzydzieści jeden łamane przez dwa) obręb ewidencyjny Dwory…, o powierzchni 0,1032 ha (jeden tysiąc trzydzieści dwa metry kwadratowe), nr 4131/3 (cztery tysiące sto trzydzieści jeden łamane przez trzy) obręb ewidencyjny …, o powierzchni 0,5093 ha (pięć tysięcy dziewięćdziesiąt trzy metry kwadratowe) oraz nr 4131/4 (cztery tysiące sto trzydzieści jeden łamane przez cztery) obręb ewidencyjny … o powierzchni 1,5186 ha (jeden hektar i pięć tysięcy sto osiemdziesiąt sześć metrów kwadratowych) oraz budynek nr 1 (jeden) o przeznaczeniu przemysłowym położony przy ulicy C. w O., województwo m. powiat o., na działce nr 4131/4, stanowiący odrębną nieruchomość, dla której księgę wieczystą prowadzi Sąd Rejonowy w O. V Wydział Ksiąg Wieczystych; księga wieczysta nr …, w ewidencji gruntów wskazana jako tereny przemysłowe (Ba).

W budynku … (…) znajdują się dwie suwnice, które stanowią odrębne środki trwałe (…) nabyte w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa aktem założycielskim spółki E. sp. z o.o. z dnia 14.07.1999 r., repetytorium A numer … – korzystające z wyłączenia z opodatkowania na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Na przedmiotowej nieruchomości w roku 2008 Spółka wykonała ogrodzenie wraz z bramą wjazdową (środek trwały …), szlabanem (odrębny środek trwały - ….), kontenerem portiernią (odrębny środek trwały …) – od tych wydatków Spółka odliczyła VAT naliczony. Każdy z tych obiektów widnieje w ewidencji środków trwałych jako odrębny środek trwały.

Spółka wykonała również nawierzchnię betonową placu załadunkowego (odrębny środek trwały …) - od wydatków odliczyła VAT naliczony.

Cały kompleks wykorzystywany był przez Spółkę w wykonywaniu czynności opodatkowanych - produkcja i sprzedaż betonu komórkowego.

Obecnie Spółka wyodrębniła geodezyjnie część gruntu wraz z wydzieloną częścią posadowionego na nim budynku … o pow. około 1333 m2 ze znajdującymi się w nim dwiema suwnicami, przynależnym do wydzielonej części utwardzonym placem manewrowym, drogą dojazdową, ogrodzeniem z bramą wjazdową, drogą, szlabanem oraz kontenerem portiernią i planuje sprzedaż wyodrębnionej części jednemu nabywcy jako całość użytkową.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że:

Wydzielona część budynku … będąca przedmiotem planowanej sprzedaży posadowiona jest na jednej działce o numerze 4138.

Budynek przemysłowy A-90 mieści się na terenie dawnych Zakładów C., które zostały wybudowane przez więźniów KL ...

Z posiadanych dokumentów wynika że budynek … został wybudowany w roku 1945, Wnioskodawca nie wie jaka czynność stanowiła pierwsze użycie.

Przy nabyciu prawa wieczystego gruntu zabudowanego budynkami i budowlami nie przysługiwało nam prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Budynek przemysłowy A-90 przeznaczony do sprzedaży stanowi budynek w rozumieniu przepisów ustawy z dn. 7 lipca 1994 Prawo Budowlane oraz w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych zgodnie z rozp. Rady Ministrów z dn. 30 grudnia 1999 r. Symbol PKOB 1251. Budynek przemysłowy … - przedmiot sprzedaży jest trwale związany z gruntem.

Suwnice znajdujące się w budynku przemysłowym … stanowią ruchomości i są trwale związane z budynkiem.

Suwnice nie są budynkami ani budowlami. są natomiast urządzeniami technicznymi tworzącymi z fundamentami całość techniczno-użytkową. Suwnice są trwale związane z budynkiem w którym się znajdują za pomocą zamontowanych wewnątrz estakad suwnic.

Nie są sklasyfikowane w PKOB (Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych) ani w przepisach Prawa budowlanego

Suwnice stanowią urządzenia techniczne, których nie można zdemontować i przenieść w inne miejsce bez naruszania struktury budynku.

Przedmioty mające być sprzedane tj.:

  • utwardzony plac manewrowy jest budowlą i posiada nr PKOB 2112
  • droga dojazdowa jest budowlą i posiada nr PKOB 2112
  • ogrodzenie z bramą wjazdową jest budowlą i posiada nr PKOB 2420
  • droga jest budowlą i posiada nr PKOB 2112
  • kontener portiernia nie jest budowlą ani budynkiem ponieważ jest przenośny, nietrwale związany z podłożem
  • szlaban nie jest budowlą ani budynkiem ponieważ jest przenośny, nietrwale związany z podłożem.

Przedmioty mające być sprzedane tj.:

  • utwardzony plac manewrowy pierwsze zajęcie czerwiec 2000, czynność – oddanie do korzystania
  • droga dojazdowa pierwsze zajęcie po roku 1945, czynność – oddanie do korzystania
  • droga pierwsze zajęcie po roku 1945, czynność – oddanie do korzystania
  • ogrodzenie z bramą wjazdową pierwsze zajęcie styczeń 2009, czynność- oddanie do korzystania
  • kontener portiernia pierwsze zajęcie grudzień 2009, czynność – oddanie do korzystania
  • szlaban pierwsze zajęcie wrzesień 2009, czynność – oddanie do korzystania.

Informacje na temat pierwszego zajęcia oraz oddania do korzystania podane są wg dokumentów jakie Wnioskodawca posiada. Wnioskodawca jest trzecim właścicielem firmy E. Sp. z o.o.

Wnioskodawca nabył ją w styczniu 2015 roku.

Użytkowanie przedmiotu sprzedaży jest ciągle od roku 1945.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy opisana sprzedaż prawa użytkowania wieczystego wyodrębnionego gruntu wraz z wydzieloną częścią posadowionego na nim budynku … o pow. około 1333 m2 ze znajdującymi się w nim dwiema suwnicami, przynależnym do wydzielonej części utwardzonym placem manewrowym, drogą dojazdową, ogrodzeniem z bramą wjazdową, drogą, szlabanem oraz kontenerem portiernią jednemu nabywcy jako całość użytkowa korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz prawem własności posadowionego na nim budynku o charakterze przemysłowym (hala produkcyjna) oraz drogą dojazdową będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług .

Zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy o Vat zwalnia się z podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem, gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Pierwsze zasiedlenie w myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT nastąpiło poprzez oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy (Spółce E. Sp. z o.o.) w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (zakup aktem notarialnym 23 grudnia 2008 r.). od tego czasu nie poniesiono wydatków na ulepszenie, które stanowiłyby 30% wartości początkowej.

Kwestię opodatkowania prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowione są budynki i budowle reguluje przepis art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie tego przepisu w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębni się wartości gruntów. Zatem co do zasady prawo wieczystego użytkowania gruntu będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są sprzedawane budynki, budowle lub ich części.

Sprzedaż pozostałych obiektów: dwóch suwnic, utwardzonego placu manewrowego oraz ogrodzenia wraz ze szlabanem, bramą oraz budką stróża opodatkowana będzie podstawową stawką podatku VAT 23% jako dostawa towarów wykorzystywanych w prowadzeniu działalności opodatkowanej przy nabyciu (wytworzeniu) których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest:

  • prawidłowe w zakresie:
  • zwolnienia od podatku od towarów i usług prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z wydzieloną częścią posadowionego na nim budynku A-90, drogi dojazdowej i drogi,
  • opodatkowania sprzedaży konteneru portierni i szlabanu podstawową stawką podatku VAT 23%
  • opodatkowania sprzedaży dwóch suwnic podstawową stawką podatku VAT 23%,
  • nieprawidłowe w zakresie opodatkowania sprzedaży utwardzonego placu manewrowego, ogrodzenia z bramą wjazdową podstawową stawką podatku VAT 23%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części a także wszelkie postacie energii.

Przez sprzedaż, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W myśl powołanych wyżej przepisów grunt (prawo użytkowania wieczystego gruntu), budynek i budowla spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Tym samym zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu niezabudowanego czy zabudowanego, dokonywane przez podatnika stanowi odpłatną dostawę towaru, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.

Kwestię wysokości opodatkowania reguluje art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

W przypadku dostawy budynków lub budowli zwolnienie od podatku przysługuje na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz 10a ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie – według art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W kwestii rozumienia definicji pierwszego zasiedlenia wypowiedział się NSA w wyroku z dnia 14 maja 2014 r. o sygn. I FSK 382/14. Sąd stwierdził, że „Wykładnia językowa, systematyczna i celowościowa dyrektywy 112 wskazuje wyraźnie, że ww. pojęcie należy rozumieć szeroko jako „pierwsze zajęcie budynku, używanie”. Zatem w taki sposób powinna być odczytywana definicja przewidziana w treści art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.

Jak wynika z powyższego „pierwsze zasiedlenie” budynku (po jego wybudowaniu) należy rozumieć szeroko jako pierwsze zajęcie budynku, używanie, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Powyższa kwestia przedstawia się inaczej w sytuacji, gdy budynek został ulepszony, a wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu. Wówczas bowiem, aby nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy w zw. z art. 12 ust. 2 zdanie drugie Dyrektywy 2006/112/WE Rady – musi dojść do oddania obiektu po ulepszeniu do użytkowania w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu (np. w najem).”

W tym miejscu należy zauważyć, iż w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym wskazać należy, iż zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części jest objęta zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a staje się bezzasadne.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady, grunt (prawo użytkowania wieczystego gruntu) będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki i budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu) korzysta ze zwolnienia od podatku.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca powziął wątpliwość czy sprzedaż prawa użytkowania wieczystego wyodrębnionego gruntu działki nr 4138 wraz z posadowioną na niej częścią budynku A-90 i znajdującymi się w nim dwiema suwnicami, przynależnym do niej utwardzonym placem manewrowym, drogą dojazdową, ogrodzeniem z bramą wjazdową, drogą, szlabanem oraz kontenerem portiernią będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

W związku z powyższym w pierwszej kolejności istotnym jest stwierdzenie, czy w stosunku do budynku i budowli posadowionych na działce nr 4138 doszło już do ich pierwszego zasiedlenia oraz jaki okres czasu upłynie od momentu ich pierwszego zasiedlenia do planowanej sprzedaży.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca aktem notarialnym … 2008 r. nabył prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności posadowionych na tym gruncie a stanowiących odrębną nieruchomość budynków i budowli. Zakup ten nastąpił przy zwolnieniu z podatku od towarów i usług – zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 2) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Od dnia zakupu do dnia dzisiejszego Spółka E. Sp. z o.o. na przedmiotowej nieruchomości nie poniosła nakładów na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej.

W budynku … znajdują się dwie suwnice, które stanowią odrębne środki trwałe nabyte w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa aktem założycielskim spółki E. sp. z o.o. z dnia 14 lipca 1999 r., – korzystające z wyłączenia z opodatkowania na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Na przedmiotowej nieruchomości w roku 2008 Spółka wykonała ogrodzenie wraz z bramą wjazdową, szlabanem, kontenerem portiernią – od tych wydatków Spółka odliczyła VAT naliczony. Każdy z tych obiektów widnieje w ewidencji środków trwałych jako odrębny środek trwały.

Spółka wykonała również nawierzchnię betonową placu załadunkowego – od wydatków odliczyła VAT naliczony.

Cały kompleks wykorzystywany był przez Spółkę w wykonywaniu czynności opodatkowanych – produkcja i sprzedaż betonu komórkowego.

Obecnie Spółka wyodrębniła geodezyjnie część gruntu wraz z wydzieloną częścią posadowionego na nim budynku … o pow. około 1333 m2 ze znajdującymi się w nim dwiema suwnicami, przynależnym do wydzielonej części utwardzonym placem manewrowym, drogą dojazdową, ogrodzeniem z bramą wjazdową, drogą, szlabanem oraz kontenerem portiernią i planuje sprzedaż wyodrębnionej części jednemu nabywcy jako całość użytkową.

Wydzielona część budynku … będąca przedmiotem planowanej sprzedaży posadowiona jest na jednej działce o numerze 4138.

Budynek … został wybudowany w roku 1945. Przy nabyciu prawa wieczystego gruntu zabudowanego budynkami i budowlami nie przysługiwało nam prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Budynek przemysłowy … przeznaczony do sprzedaży stanowi budynek w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo Budowlane oraz w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. Symbol PKOB 1251. Budynek przemysłowy … – przedmiot sprzedaży jest trwale związany z gruntem.

Suwnice znajdujące się w budynku przemysłowym … stanowią ruchomości i są trwale związane z budynkiem.

Suwnice nie są budynkami ani budowlami. są natomiast urządzeniami technicznymi tworzącymi z fundamentami całość techniczno-użytkową. Suwnice są trwale związane z budynkiem w którym się znajdują za pomocą zamontowanych wewnątrz estakad suwnic. Nie są sklasyfikowane w PKOB (Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych) ani w przepisach Prawa budowlanego

Suwnice stanowią urządzenia techniczne, których nie można zdemontować i przenieść w inne miejsce bez naruszania struktury budynku.

Przedmioty mające być sprzedane tj.:

  • utwardzony plac manewrowy jest budowlą i posiada nr PKOB 2112
  • droga dojazdowa jest budowlą i posiada nr PKOB 2112
  • ogrodzenie z bramą wjazdową jest budowlą i posiada nr PKOB 2420
  • droga jest budowlą i posiada nr PKOB 2112
  • kontener portiernia nie jest budowlą ani budynkiem ponieważ jest przenośny, nietrwale związany z podłożem
  • szlaban nie jest budowlą ani budynkiem ponieważ jest przenośny, nietrwale związany z podłożem.

Przedmioty mające być sprzedane tj.:

  • utwardzony plac manewrowy pierwsze zajęcie czerwiec 2000, czynność – oddanie do korzystania,
  • droga dojazdowa pierwsze zajęcie po roku 1945, czynność – oddanie do korzystania,
  • droga pierwsze zajęcie po roku 1945, czynność – oddanie do korzystania,
  • ogrodzenie z bramą wjazdową pierwsze zajęcie styczeń 2009, czynność – oddanie do korzystania,
  • kontener portiernia pierwsze zajęcie grudzień 2009, czynność – oddanie do korzystania,
  • szlaban pierwsze zajęcie wrzesień 2009, czynność – oddanie do korzystania.

Użytkowanie przedmiotu sprzedaży jest ciągłe od 1945 r.

Biorąc zatem pod uwagę przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, definicję pierwszego zasiedlenia oraz opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w odniesieniu do budynku …, drogi dojazdowej oraz drogi doszło już do ich pierwszego zasiedlenia. Powyższe wynika z faktu, że budynek … został wybudowany w 1945 r. i Wnioskodawca wskazał, że użytkowanie przedmiotu sprzedaży jest ciągłe od roku 1945. Natomiast pierwsze zajęcie drogi dojazdowej oraz drogi nastąpiło po roku 1945 przez oddanie do korzystania. Ponadto zakup nieruchomości nastąpił … 2008 r. przy zwolnieniu z podatku od towarów i usług – zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jednocześnie na przedmiotowej nieruchomości nie poniósł nakładów na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej.

Tym samym sprzedaż budynku …, drogi dojazdowej oraz drogi będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Odnosząc się do opodatkowania sprzedaży budowli: utwardzonego placu manewrowego i ogrodzenia z bramą wjazdową należy stwierdzić, że pierwsze zasiedlenie utwardzonego placu manewrowego nastąpiło w czerwcu 2000 r. poprzez czynność oddania do korzystania natomiast ogrodzenia z bramą wjazdową w styczniu 2009 r. przez czynność oddania do korzystania. Wnioskodawca ponadto wskazał, że cały kompleks był przez Spółkę wykorzystywany w wykonywaniu czynności opodatkowanych – produkcja i sprzedaż betonu komórkowego. Zatem w przypadku, gdy w stosunku do utwardzonego placu manewrowego i ogrodzenia z bramą wjazdową Wnioskodawca nie ponosił i do momentu planowanej sprzedaży nie będzie ponosił wydatków na ulepszenie przedmiotowych budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej obiektów to sprzedaż utwardzonego placu manewrowego i ogrodzenia z bramą wjazdową będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż dostawa tych budowli nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia i pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a ich sprzedażą nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

W związku z powyższym sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu działki nr 4138, na której są posadowione budynek …, droga dojazdowa, droga, utwardzony plac manewrowy i ogrodzenia z bramą wjazdową również będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 29a ust. 8 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W przedmiotowej sprawie w odniesieniu do opodatkowania sprzedaży kontenera portierni oraz szlabanu nie znajdą zastosowania przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 10a ustawy o VAT bowiem kontener portiernia oraz szlaban nie stanowią budynków ani budowli, są przenośne, nietrwale związane z podłożem.

W odniesieniu do opodatkowania sprzedaży kontenera portierni oraz szlabanu nie będzie miało również zastosowania zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż kontener portiernia oraz szlaban nie były wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku bowiem cały kompleks wykorzystywany był przez Spółkę w wykonywaniu czynności opodatkowanych – produkcja i sprzedaż betonu komórkowego.

Tym samym sprzedaż kontenera portierni oraz szlabanu będzie opodatkowana podstawową 23% stawką podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się natomiast do opodatkowania sprzedaży znajdujących się w budynku A-90 dwóch suwnic stanowiących urządzenia techniczne, których nie można zdemontować i przenieść w inne miejsce należy stwierdzić, że w stosunku do ich sprzedaży nie znajdą zastosowania przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT bowiem suwnice nie stanowią budynków, budowli lub ich części.

Sprzedaż dwóch suwnic nie będzie również objęta zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT gdyż suwnice nie były wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku bowiem cały kompleks wykorzystywany był przez Spółkę w wykonywaniu czynności opodatkowanych – produkcja i sprzedaż betonu komórkowego.

Mając powyższe na uwadze sprzedaż dwóch suwnic będzie zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowana podstawową 23% stawką podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z wydzieloną częścią posadowionego na nim budynku …, drogi dojazdowej i drogi, opodatkowania sprzedaży konteneru portierni i szlabanu podstawową stawką podatku VAT 23% opodatkowania sprzedaży dwóch suwnic podstawową stawką podatku VAT 23%, jest prawidłowe.

Natomiast stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania sprzedaży utwardzonego placu manewrowego, ogrodzenia z bramą wjazdową podstawową stawką podatku VAT 23%, jest nieprawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawno o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, Delegatura w Bielsku- Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj