Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-1.4011.126.2017.1.BK
z 18 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 19 lipca 2017 r. (data wpływu 26 lipca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie utraty prawa do opłacania podatku dochodowego w formie karty podatkowej, w przypadku objęcia udziałów w spółce z o.o. oraz pełnienia funkcji członka zarządu lub rady nadzorczej w tej spółce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2017 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie utraty prawa do opłacania podatku dochodowego w formie karty podatkowej, w przypadku objęcia udziałów w spółce z o.o. oraz pełnienia funkcji członka zarządu lub rady nadzorczej w tej spółce.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług medycznych, opodatkowaną w formie karty podatkowej. Planuje powołanie dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem działalności tej spółki będzie:

  1. wykonywanie zabiegów w zakresie: kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej, upiększającej, podologii, medycyny estetycznej,
  2. wykonywanie projektów wnętrz,
  3. wynajem lokalu/lokali użytkowych (w przypadku zakupu przez spółkę takich lokali),
  4. handel artykułami wyposażenia wnętrz (meble, inne),
  5. zatrudnianie lekarzy (po przekształceniu w podmiot leczniczy).

Istotne elementy opisu zdarzenia przyszłego, zawarto również w zadanym pytaniu, z którego wynika, że Wnioskodawczyni rozważa również podjęcie aktywności zawodowej, jako członek zarządu lub rady nadzorczej w tej spółce.

W związku z powyższym zadano pytanie:

Czy podejmując aktywność zawodową jako członek zarządu lub rady nadzorczej, a także obejmując udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zachowa prawo rozliczenia swoich dochodów (przychodów) osiąganych z działalności lekarskiej (gospodarczej) w formie zryczałtowanej - karty podatkowej?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w myśl art. 25 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144 poz. 930 z późn. zm. – winno być: t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.), podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej jeżeli nie prowadzą poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z definicji pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej zawartej w art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy wynika, że jest to pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Stosownie do treści art. 5a pkt 6 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2012 r. Dz.U. poz. 361 z późn. zm. – winno być: t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin i złóż,
  3. polegającą na wykorzystaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Istotnym rozwinięciem tego przepisu jest art. 5b ust. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust.1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną. Oznacza to, że występuje jako odrębny od wspólników podmiot, mogący nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Spółka ta ma zdolność do czynności prawnych, zdolność sądową, zdolność układową i upadłościową.

W imieniu spółki działa jej zarząd. Umowa spółki może ustanowić radę nadzorczą lub komisję rewizyjną albo oba te organy. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Natomiast podstawową kategorią dochodów dla udziałowców spółki jest wypłata pieniężna w postaci dywidendy, która zaliczana jest do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczanych do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy.

Innym wynagrodzeniem dla udziałowców spółki może być:

1. przychód otrzymany przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych - art. 13 ust. 7 ww. ustawy,

2. przychód uzyskany na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze - art. 13 ust. 9 ww. ustawy,

3. przychód z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło - art. 13 ust. 8 ww. ustawy.

Powyższe przychody, uważane są za przychody z działalności wykonywanej osobiście i jako źródło przychodów wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

4. przychody z tytułu umowy o pracę, czy powtarzających się świadczeń niepieniężnych – stanowiące źródło przychodów wymienione są odpowiednio: art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawczyni, podmiotem prowadzącym działalność ospodarczą będzie spółka z o.o. Natomiast przychody, które Wnioskodawczyni otrzyma z tytułu członkostwa w zarządzie, radzie nadzorczej lub z objęcia udziałów w spółce, czy inne nie będą zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W ocenie Wnioskodawczyni, przychody, które uzyska będą pochodzić z działalności gospodarczej, ale prowadzonej przez spółkę z o.o. we własnym imieniu. Natomiast Wnioskodawczyni w tym przypadku nie będzie prowadziła żadnej działalności gospodarczej.

W związku z tym Wnioskodawczyni uważa, że uzyskanie ww. przychodów nie spowoduje utraty przez nią prawa do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, którą prowadzi samodzielnie.

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska Wnioskodawczyni powołała:

  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 lutego 2012 r. Znak: IPTPB1/415-352/11-2/KO,
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 27 stycznia 2016 r. sygn. akt I SA/ Wr 1649/15.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zauważyć należy, że w kontekście zadanego pytania, wyznaczającego zakres rozpatrzenia wniosku, przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia była wyłącznie kwestia dot. utraty prawa do opłacania podatku dochodowego w formie karty podatkowej, w przypadku objęcia udziałów w spółce z o.o. oraz pełnienia funkcji członka zarządu lub rady nadzorczej w tej spółce. Nie była natomiast przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia kwestia utraty ww. prawa w przypadku uzyskiwania przez Wnioskodawczynię przychodów z tytułu umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a także innych przychodów niezaliczanych, zdaniem Wnioskodawczyni, do przychodów z działalności gospodarczej, albowiem na możliwość uzyskiwania tych przychodów przez Wnioskodawczynię nie wskazano w opisie zdarzenia przyszłego. Nie była przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia również kwestia nabycia przez Wnioskodawczynię prawa do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2180), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do treści art. 2 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm.) - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z art. 23 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wynika natomiast, że zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego – w warunkach określonych w części VIII tabeli.


Stosownie do art. 25 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:

  1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
  2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,
  3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
  4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie, nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,
  6. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z ww. przepisów jednoznacznie wynika, że jedną z przesłanek wyłączających z możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej jest prowadzenie, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23 ustawy, innej pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 25 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej, w zakresie świadczenia usług medycznych. Ponadto Wnioskodawczyni zamierza objąć udziały w spółce z o.o. , a także podjąć dodatkową aktywność zawodową w formie członka zarządu lub rady nadzorczej w ww. spółce.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1578, ze zm. – dalej: „Ksh”), użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną.

W myśl art. 12 Ksh, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji albo spółka akcyjna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną i uzyskuje osobowość prawną. Z tą chwilą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji.

Powyższe oznacza, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jest spółką kapitałową, w związku z czym posiada osobowość prawną. W imieniu spółki działa jej zarząd, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Składa się z jednego albo większej liczby członków. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników lub spoza ich grona. Umowa spółki może ustanowić radę nadzorczą lub komisję rewizyjną albo oba te organy. Rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności (art. 219 § 1 Ksh).

W świetle powyższego, to spółka kapitałowa, a nie jej wspólnicy), prowadzi działalność gospodarczą (odmiennie niż ma to miejsce w przypadku spółek osobowych). Natomiast wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1 (art. 191 § 1 ww. ustawy).

Prawo wspólników do udziału w zyskach jest głównym prawem majątkowym ze względu na gospodarczy charakter działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W odniesieniu do będących udziałowcami osób fizycznych dochód wspólników zalicza się do dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych, jako jeden z rodzajów dochodów z kapitałów pieniężnych.

W katalogu przychodów określonych w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oprócz przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (pkt 3) zostały wymienione m. in. źródła przychodów:

  • działalność wykonywana osobiście (pkt 2),
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) (pkt 7).

Wyodrębnienie w katalogu ww. źródeł przychodów - przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej - nie pozostawia wątpliwości, że źródłem przychodów udziałowca spółki z o.o. nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz zawsze przychody z działalności wykonywanej osobiście lub odrębne źródło - kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c), o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 i 7 ustawy.

W świetle powyższego, przychody uzyskane z kapitałów pieniężnych i działalności wykonywanej osobiście, co do zasady, nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej.

W myśl art. 13 pkt 7 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Z powyższych przepisów wynika, iż przychody otrzymywane przez osoby należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub innych organów stanowiących osób prawnych należy uznać za przychody z działalności wykonywanej osobiście, a nie do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Z brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy wynika natomiast, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, faktycznie uzyskane z tego udziału (…).

Biorąc pod uwagę powyższe, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, objęcie przez Wnioskodawczynię udziałów w spółce z o.o. oraz podjęcie przez nią aktywności zawodowej w formie członka zarządu lub rady nadzorczej nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a,
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Karków, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skargę na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj