Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-3.4010.177.2017.1.MC
z 17 sierpnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2017 r. (data wpływu 7 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:

  • zyski zgromadzone w spółce kapitałowej na moment przekształcania w spółkę komandytową będą stanowiły dla Komandytariusza dochód z udziału w zyskach osób prawnych – jest prawidłowe,
  • czy ww. zyski będą podlegały zwolnieniu i w konsekwencji Wnioskodawca jako płatnik, będzie zobowiązany do poboru podatku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 7 lipca 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką komandytową powstałą z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Kapitałowa). Komandytariuszem Wnioskodawcy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Komandytariusz) która posiada 100% udziałów w kapitale spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącej komplementariuszem Wnioskodawcy. Komandytariusz był wspólnikiem Wnioskodawcy na moment przekształcenia i posiadał ponad 10% udziałów w kapitale Spółki Kapitałowej przez okres przekraczający dwa lata. Komandytariusz podlega i na moment przekształcenia również podlegał w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i nie korzysta ani nie korzystał ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Przekształcenie miało miejsce przed 1 stycznia 2015 r. (na mocy uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki podjętej w dniu 21 czerwca 2011 r). Na moment przekształcenia w Spółce Kapitałowej zgromadzone były zyski z lat ubiegłych. Przedmiotowe zyski ujmowane były przez Spółkę Kapitałową w bilansie jako pozycja kapitałów własnych „zyski zatrzymane”. Po przekształceniu przedmiotowe zyski ujmowane są w bilansie Wnioskodawcy w również w pozycji kapitałów własnych jako „zyski zatrzymane”.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy zyski zgromadzone w Spółce Kapitałowej na moment jej przekształcenia w spółkę komandytową (zarówno z lat ubiegłych jak i za rok w którym doszło do przekształcenia) stanowiły dla Komandytariusza dochód z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT?
  2. Czy zyski o których mowa w pytaniu nr 1 podlegały zwolnieniu z opodatkowania na zasadach określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT i w konsekwencji Wnioskodawca, jako płatnik, nie był zobligowany do poboru podatku CIT na moment przekształcenia?

Zdaniem Wnioskodawcy, (Ad. 1) zyski zgromadzone w Spółce Kapitałowej na moment jej przekształcenia w spółkę komandytową (zarówno z lat ubiegłych jak i za rok w którym doszło do przekształcenia) stanowiły dla Komandytariusza dochód z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT.

Art. 10 ust. 1 ustawy o CIT przedstawia katalog zdarzeń stanowiących źródło powstania przychodu (dochodu) z udziału w zyskach osób prawnych. W art. 10 ust. 1 pkt 8 jako jedno z takich zdarzeń ustawodawca wymienia przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową - w takim przypadku po stronie wspólnika posiadającego udział w spółce kapitałowej powstaje dochód w wysokości zysków zgromadzonych w spółce - niewypłaconych wspólnikom (proporcjonalnie do przysługującego wspólnikowi prawa do udziału w zyskach). Zgodnie bowiem z przedmiotowym przepisem w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r. (czyli na moment przekształcenia Wnioskodawcy w spółkę komandytową), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest między innymi dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe. Przedmiotowy przepis, konstytuujący zasadę zgodnie z którą na moment przekształcenia powstaje dochód z wysokości zgromadzonych w spółce zysków (mimo braku ich faktycznej wypłaty na rzecz wspólników) jest bezpośrednio związany z brakiem możliwości późniejszego opodatkowania przedmiotowego zysku przez spółkę osobową. Podkreślenia bowiem wymaga, iż zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o CIT po stronie wspólników spółek osobowych przychód podatkowy nie powstaje w momencie wypłaty zgromadzonego w spółce zysku (jak jest to w przypadku spółek kapitałowych), a wyłącznie w momencie powstania przychodu w spółce osobowej.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż zyski zgromadzone w Spółce Kapitałowej na moment jej przekształcenia w spółkę komandytową stanowiły dla Komandytariusza dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Podkreślić należy, iż dla oceny przedmiotowej kwestii nie ma znaczenia sposób ujęcia wspomnianych zysków w bilansie Spółki Kapitałowej - istotne jest wyłącznie, iż przedmiotowe zyski nie zostały podzielone i przekazane wspólnikom.

Jak wskazuje bowiem ustawodawca w uzasadnieniu do ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 209, poz. 1316, z późn. zm.) wprowadzającej wspomniany przepis „umowa spółki może przewidywać inny (niż wypłata dywidendy - przyp. aut.) sposób podziału zysku np. przeniesienie go do kapitału zapasowego lub innego funduszu celowego, przeznaczenie na pokrycie straty lub na działalność inwestycyjną. Środki zgromadzone na tych funduszach to przysługująca wspólnikom, a niepodzielona i niewypłacona dywidenda”.

Stanowisko, zgodnie z którym w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2014 r. przychodem na moment przekształcenia jest zgromadzony i niewypłacony w spółce przekształcanej zysk (bez względu na sposób jego ujęcia w księgach spółki) potwierdził również ustawodawca w uzasadnieniu do ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wprowadzającej zmiany do przedmiotowego przepisu z dniem 1 stycznia 2015 r. W przedmiotowym uzasadnieniu ustawodawca stwierdził bowiem, iż nowelizacja art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT wprost wskazująca, iż dyspozycją przedmiotowego przepisu objęta jest również „wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej" ma wyłącznie na celu doprecyzowanie dotychczasowego stanu prawnego - jej celem nie jest poszerzenie kręgu sytuacji generujących przychód na moment przekształcenia, a wyłącznie wykluczenie dotychczasowych wątpliwości towarzyszących podatnikom oraz organom podatkowym i sądom administracyjnym interpretującym przedmiotowy przepis, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudni 2014 r. Jak czytamy bowiem w uzasadnieniu „Celem zatem zniesienia nieuzasadnionego różnicowania podatników oraz usunięcia wątpliwości, czy przepis ten obejmuje zyski wyłączone od podziału między wspólników i przeznaczone na zasilenie funduszy lub kapitałów spółki, czy tylko zyski podzielone, lecz wspólnikom takim niewypłacone, proponuje się nadanie tym przepisom nowego brzmienia, z którego jednoznacznie wynikać będzie, iż zakresem tego przepisu objęte są uzyskane przez spółkę zyski, które nie zostały wypłacone jej wspólnikom, w tym te, które zasiliły inne niż kapitał zakładowy kapitały (fundusze) spółki.”

Z powyższym wyjaśnień wynika iż, niezależnie od tego, czy zysk zgromadzony w spółce kapitałowej na moment jej przekształcenia jest przedmiotem uchwały, na mocy której został przekazany na inny cel niż wypłata dywidendy, czy też uchwały takiej w stosunku do tego zysku w ogóle nie podjęto, w momencie przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną wypracowane w ten sposób zyski stanowią dochód podatkowy jej wspólników, gdyż po przekształceniu spółki nie będą mogły już zostać opodatkowane jako zyski wypłacone na rzecz wspólników, ze względu na zmianę zasad ich opodatkowania.

Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach podatkowych, przykładowo w interpretacji z dnia 11 czerwca 2015 r. nr IPPB2/4511-394/15-2/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, iż: „(...) tak przed nowelizacją ustawy dokonaną w 2014 r., jak i po nowelizacji przychody z tytułu zysków z lat poprzednich zgromadzonych na koncie kapitału zapasowego lub rezerwowego, które w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową staną się majątkiem spółki osobowej (zyski z niepodzielonej i niewypłaconej dywidendy z lat poprzednich) podlegały i podlegają opodatkowaniu”.


Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż na moment przekształcenia Spółki Kapitałowej w spółkę Komandytową po stronie Komandytariusza powstał dochód z udziału w zyskach osób prawnych.


Ad.2

Zyski o których mowa w pytaniu nr 1 podlegały zwolnieniu z opodatkowania na zasadach określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT i w konsekwencji Wnioskodawca, jako płatnik, nie był zobligowany do poboru podatku CIT na moment przekształcenia.


Do zapłaty podatku od dochodu z udziału w zyskach osób prawnych powstałego na moment przekształcenia w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT jest zobowiązana spółka przekształcana. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 6 ustawy o CIT „W przypadku dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 i 8, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 oraz podatników będących osobami uprawnionymi z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 4a pkt 15, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania. Podatnik jest obowiązany przed tym terminem przekazać płatnikowi kwotę tego podatku. W terminie wpłaty podatku płatnik jest obowiązany przesłać podatnikowi informację o wpłaconym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru. Obowiązek przesłania informacji o wpłaconym podatku nie powstaje w przypadku i w zakresie określonych w ust. 2a zdanie pierwsze.”

Podkreślenia jednak wymaga, iż w sytuacji, w której przedmiotowy dochód podlega zwolnieniu, spółka przekształcana nie jest zobligowana do zapłaty podatku jako płatnik.


W przypadku analizowanym w opisie zdarzenia przyszłego dochód osiągnięty przez Komandytariusza będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.


Zgodnie z przedmiotowym przepisem zwolnieniu od podatku dochodowego podlegają dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o której mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczypospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 4d ustawy o CIT, zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:

  1. jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności;
  2. w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:
    1. własności,
    2. innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Jednocześnie, w myśl art. 22 ust. 4a ustawy o CIT zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W analizowanej sytuacji wszystkie wspomniane powyżej warunki zostały spełnione. Po pierwsze bowiem zwrócić należy uwagę, iż zarówno Wnioskodawca jak i Komandytariusz na moment przekształcenia byli podmiotami posiadającymi siedzibę na terytorium Polski, podlegającymi opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Po drugie Komandytariusz posiadał na moment przekształcenia bezpośredni udział w kapitale Wnioskodawcy wyższy niż 10%. Po trzecie, Komandytariusz nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania CIT od całości swoich dochodów bez względu na źródło ich osiągania.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż na moment przekształcenia Spółki Kapitałowej w spółkę Komandytową po stronie Komandytariusza powstał dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Jednocześnie jednak dochód ten podlegał zwolnieniu na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. W konsekwencji Wnioskodawca nie był zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z przedmiotowego tytułu.


Możliwość zastosowania przedmiotowego zwolnienia do przychodów (dochodów) określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, znajduje potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych wyrażanych w wydawanych interpretacjach indywidualnych, m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 marca 2015 r., sygn. IPTPB3/423-429/14-2/GG, w której organ stwierdził, że: „Zatem, kwota niepodzielonych zysków spółek kapitałowych, przypadająca na Wnioskodawcę na moment ich przekształcenia w spółki osobowe (spółki komandytowe) będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 grudnia 2014 r., sygn. ILPB4/423-449/14-4/DS, w której organ, odstępując od uzasadnienia, zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym: „Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku wystąpienia na moment przekształcenia niepodzielonych zysków (zarówno zysków z lat ubiegłych, jak i zysku bieżącego) Wnioskodawca, jako płatnik CIT nie był zobowiązany pobrać podatek od przychodu Udziałowca z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Do przychodu Udziałowca zastosowanie znalazło zwolnienie z podatku, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT”;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 listopada 2014 r., sygn. ILPB4/423-428/14-2/DS, w której organ, odstępując od uzasadnienia, zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym: „Zdaniem Wnioskodawcy będzie mógł on skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do wartości zysków Spółki przekształcanej z lat ubiegłych prezentowanych w pozycji kapitał zapasowy na dzień przekształcenia w części przypadającej na Wnioskodawcę na podstawie art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o CIT”.

Ponadto, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym po stronie przekształconej spółki nie powstanie obowiązek płatnika zgodnie z art. 26 ust. 6 ustawy o CIT w stosunku do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, w przypadku spełnienia warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, znajduje potwierdzenie m.in. w:

  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 września 2015 r., sygn. IPPB3/4510-697/15-2/AG, w której wskazano, że: „<...> Wnioskodawca, jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego, nie będzie zobowiązany pobrać zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu (z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) A., z uwagi na fakt, że w momencie przekształcenia A. będzie posiadał przekraczający 10% udział w kapitale zakładowym Wnioskodawcy przez okres przekraczający 2 lata. Do przychodu A. zastosowanie będzie miało zwolnienie z podatku, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 12 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej ustawa o CIT)”;
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 grudnia 2014 r., sygn. ILPB4/423-449 / 14-4/DS, w której wskazano: „Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, iż Wnioskodawca pełni co do zasady funkcję płatnika CIT od przychodu Udziałowca powstałego z tytułu wystąpienia na moment przekształcenia niepodzielonych zysków. Z uwagi na fakt, że Udziałowiec jest spółką z o.o. oraz na moment przekształcenia posiadał nie mniej niż 10% udziałów przez okres dłuższy niż 2 lata, przychód udziałowca podlegał więc zwolnieniu z opodatkowania CIT, pod warunkiem złożenia przez Udziałowca oświadczenia, iż nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania CIT od całości swoich dochodów bez względu na źródło ich osiągania”;
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 grudnia 2012 r., sygn. IPPB3/423-700 /12-2/KK, w której wskazano, że: „Konkludując, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wartość niepodzielonych zysków w S. na moment jej przekształcenia w spółkę osobową w części przypadającej na K. będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania określonemu w art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p.”.

Reasumując, w związku z przekształceniem w spółkę komandytową, Wnioskodawca nie był zobowiązany do pobrania i wpłacenia podatku zgodnie z art. 26 ust. 6 ustawy o CIT, bowiem dochód Komandytariusza z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT korzystał ze zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Wnioskodawca w ostatnim akapicie zdarzenia przyszłego napisał, że załączył do niniejszego wniosku bazowy wzór umowy o świadczenie usług, który jednak nie został załączony do wniosku, brak go także w wykazie załączników na końcu wniosku. Nawet pomijając tę okoliczność, wskazać należy, że analiza załączników stanowiących dokumenty dołączone do wniosku o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Zatem tut. Organ nie jest uprawniony do oceny załączników dołączonych do wniosku, a interpretacje wydaje się w oparciu o stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) przedstawiony we wniosku.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj