Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.130.2017.2.MG
z 4 sierpnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2017 r.(data wpływu 7 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wypłatą dywidendy w formie rzeczowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wypłatą dywidendy w formie rzeczowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka ma dwóch wspólników, którzy w kapitale zakładowym posiadają łącznie 100% udziałów. Spółka od początku istnienia sukcesywnie, na podstawie uchwał Zgromadzenia Wspólników, przeznaczała zysk netto na poczet kapitału zapasowego.


Ze względu na potrzebę utrzymania płynności finansowej, Spółka przeniosłaby na wspólników prawo własności wyodrębnionych geodezyjnie części nieruchomości (grunt), których wartość rynkowa nie przekraczałaby kwoty zobowiązania Spółki wobec wspólników z tytułu zysku przeznaczonego do podziału.


Na koniec 2016 r. Spółka dysponuje niepodzielonym zyskiem z lat ubiegłych, zgromadzonym na kapitale zapasowym, który po rozwiązaniu uchwałą Zgromadzenia Wspólników nie zostanie wypłacony w formie dywidendy pieniężnej, lecz Zgromadzenie zamierza podjąć uchwałę o wypłacie zysku na rzecz wspólników w formie dywidendy rzeczowej, poprzez przeniesienie na wspólników własności części nieruchomości Spółki.


Podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej nie jest sprzeczne z postanowieniami umowy Spółki, albowiem § 16 umowy Spółki stanowi, że Zgromadzenie wspólników decyduje o sprawach: (m.in.) - podziału zysku bilansowego i określenia sposobu pokrycia strat.


Ze względu na zamiar wypłaty dywidendy w formie rzeczowej i potrzebę utrzymania płynności finansowej Spółki, Zgromadzenie zamierza zobowiązać wspólników do wpłaty ryczałtowego podatku w wysokości 19% wartości dywidendy w formie rzeczowej, z własnych środków, na konto spółki lub bezpośrednio do właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego.


Spółka zakupiła nieruchomość składającą się z budynku i prawa wieczystego użytkowania gruntu aktem notarialnym. Zakupiony budynek stanowił towar używany w rozumieniu przepisów o podatku VAT i zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. Spółka-Sprzedawca korzystała ze zwolnienia z ww. podatku. Spółce nie przysługiwało więc prawo odliczenia VAT. Spółka skorzystała z przysługującego jej prawa i przekształciła prawo wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności – Decyzja GKN-III.6825.1.Ka.7.2014 z dnia 23 stycznia 2014 r.


Z części gruntu wyżej opisanej nieruchomości wydzielone zostaną geodezyjnie i wycenione według aktualnych cen rynkowych działki gruntowe i zostaną przekazane notarialnie wspólnikom jako rzeczowa forma dywidendy.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej, tj. poprzez przekazanie wspólnikom prawa własności części nieruchomości gruntowej, spowoduje powstanie po stronie Spółki przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  2. W jaki sposób Spółka powinna dokonać poboru zryczałtowanego podatku w wysokości 19% w przypadku wypłaty dywidendy w formie rzeczowej?
  3. Czy w związku z opisaną we wniosku sytuacją Spółka powinna zapłacić podatek VAT od przekazanych jako dywidenda działek gruntu?

Interpretacja indywidualna wydana została w zakresie pytania Nr 2 w odniesieniu do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie pytania Nr 1 Nr 3 w odniesieniu do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku od towarów i usług wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.


Zdaniem Wnioskodawcy,


Ad. 2


Wypłata dywidendy w formie rzeczowej, tak jak i pieniężnej powoduje zdaniem Wnioskodawcy konieczność zapłaty zryczałtowanego podatku w wysokości 19% wartości dywidendy. Obowiązek poboru i odprowadzenia podatku ciąży na spółce, co w tym konkretnym przypadku zdecydowanie zachwieje płynność finansową Spółki. Dlatego Wnioskodawca uważa, że wypłaty dywidendy w formie rzeczowej można dokonać w „wartości brutto” oraz zobowiązać uchwałą Zgromadzenia wspólników do dokonania wpłaty 19% wartości dywidendy na konto spółki, by ta mogła zadośćuczynić ciążącemu na niej obowiązkowi podatkowemu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.


Natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.


Zgodnie z art. 24 ust. 5 ww. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (…).


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca - Spółka kapitałowa planuje dokonać na rzecz udziałowca będącego osobą fizyczną wypłaty dywidendy w formie rzeczowej, tj. przekazania prawa własności części nieruchomości gruntowej.


Stosownie do treści art. 191 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1578 z późn. zm.), wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwała zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1.


Z kolei w myśl art. 193 § 1 Kodeksu spółek handlowych, uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Umowa spółki może upoważnić zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały, o której mowa w art. 191 § 1.

Przepisy ww. Kodeksu dopuszczają zatem możliwość wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej. Powyższa czynności nie zmienia faktu, że po stronie udziałowca otrzymującego taką dywidendę dojdzie do powstania przychodu z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, o czym stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e.


Stosownie do art. 41 ust. 4 ww. ustawy, płatnicy (w tym osoby prawne) są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10.


Zgodnie zaś z dyspozycją art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że Spółka jako płatnik będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od przekazanej w formie rzeczowej dywidendy na rzecz udziałowca Spółki. Skoro z zacytowanych wyżej przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych wynika, że przychodem wspólnika spółki kapitałowej jest wartość przyznanej uchwałą dywidendy, to w sytuacji, gdy wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego odpowiadać będzie kwocie, jaka przypadałaby na rzecz udziałowca w przypadku wypłaty dywidendy w formie pieniężnej, wówczas ta wartość będzie przychodem udziałowca z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Z uwagi na to, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają wprost regulacji nakładających na wspólnika spółki kapitałowej otrzymującego dywidendę niepieniężną obowiązku wpłaty kwoty zryczałtowanego podatku do spółki, tym samym należy uznać, że w ujęciu ogólnoprawnym, rozwiązanie przyjęte przez Spółkę, iż w sytuacji podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej, Spółka może dokonać wypłaty dywidendy w formie rzeczowej w kwocie brutto i zobowiązać wspólnika do wpłaty należnego zryczałtowanego podatku na konto Spółki, jest dopuszczalne.

Stanowisko to jest analogiczne do przewidzianego przez ustawodawcę w art. 41 ust. 7 i 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które dotyczy obowiązku wpłaty przez podatnika płatnikowi zaliczki lub zryczałtowanego podatku m.in. od wygranej w konkursie, od dochodu z podziału spółek, czy też od wartości niepodzielonych zysków.


Zatem w sytuacji, gdy wspólnik dokona wpłaty należnego zryczałtowanego podatku na konto Spółki, Spółka, jako płatnik przekaże podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby Spółki wykonuje swoje zadania. Ponadto, gdy wspólnik nie dokona wpłaty należnego zryczałtowanego podatku na konto Spółki, Spółka nie będzie zwolnione z obowiązku płatnika, bowiem i tak zobowiązana będzie do wpłaty należnego zryczałtowanego podatku na rachunek właściwego naczelnika urzędu skarbowego z własnych środków.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj