Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT1-1.4012.803.2017.1.AJ
z 10 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2017 r. (data wpływu 14 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie:


  • 47.76.Z (Sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach) – kod przeważający;
  • 01.61.Z (Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną);
  • 43.33.Z (Posadzkarstwo, tapetowanie i oblicowywanie ścian);
  • 47.19.Z (Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach);
  • 47.29.Z (Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach);
  • 47.52.Z (Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach);
  • 47.59.Z (Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach);
  • 47.61.Z (Sprzedaż detaliczna książek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach);
  • 47.62.Z (Sprzedaż detaliczna gazet i artykułów piśmiennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach);
  • 47.78.Z (Sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach);
  • 77.31.Z (Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych);
  • 81.30.Z (Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni).


Działalność gospodarcza prowadzona jest od 7 lutego 2013 r. Formą opodatkowania działalności jest podatkowa księga przychodów i rozchodów przy zastosowaniu podatku liniowego (19%). Jest Pani czynnym płatnikiem podatku VAT w zakresie pozarolniczej działalności gospodarczej i jednocześnie sprzedaje produkty zgodnie ze stawkami VAT, a sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych ewidencjonuje na kasie fiskalnej.

W ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zamierza Pani sprzedawać produkty rolne pochodzące z własnej działalności rolniczej. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 sprzedaż produktów pochodzących z rolniczej działalności, własnej produkcji rolnej jest zwolniona z VAT (stawka „zw”). Ponadto w deklaracji VAT nie zamierza Pani ujmować sprzedaży z działalności rolniczej ze stawką „zw” – będzie ona jedynie ujęta w raporcie fiskalnym. Planuje Pani, aby każdy klient otrzymywał paragon fiskalny, na którym szczegółowo będą wskazane zakupione przez nabywcę produkty. Ponadto przyszłe zdarzenie będzie jasno prezentowało wartość uzyskanych przychodów ze sprzedaży zarówno towarów opodatkowanych według obowiązujących stawek VAT oraz produktów ze stawką „zw”. W tej chwili nie zamierza Pani sprzedawać innych produktów/usług z zastosowaniem stawki „zw”. Jedyną taką sprzedażą będzie sprzedaż pochodząca z produkcji własnej z działów specjalnych produkcji rolnej. Sprzedaż z działalności rolniczej nie będzie miała także wpływu na podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z działalności gospodarczej, gdyż będzie kwalifikowała się do działów specjalnych produkcji rolnej. Z tytułu działalności rolniczej zamierza Pani opłacać podatek od osób fizycznych na podstawie decyzji wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w ..., który ustali wysokość miesięcznej zaliczki na podatek od osób fizycznych z działów specjalnych produkcji rolnej.

Decyzja zostanie wydana na podstawie wcześniej złożonej deklaracji służącej do określenia wymiaru zaliczek na podatek dochodowy z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-6).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy można ewidencjonować na kasie fiskalnej jednocześnie sprzedaż opodatkowaną VAT z działalności gospodarczej pozarolniczej i sprzedaż z działalności rolniczej tych samych produktów, ale ze stawkami „zw”?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z artykułem 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, można ewidencjonować na kasie fiskalnej jednocześnie sprzedaż opodatkowaną VAT z działalności gospodarczej pozarolniczej i sprzedaż z działalności rolniczej tych samych produktów, ale ze stawkami „zw”. Pani zdaniem, powołując się na ww. artykuł, nie będzie Pani również wykazywała sprzedaży ze stawką „zw” w podatkowych deklaracjach VAT-7. Ewidencjonowanie na kasie fiskalnej ww. produktów będzie czytelnie rozgraniczone i nie zaburzy czystości zapisu dotyczącego sprzedaży w działalności gospodarczej. Będzie to jedynie zapis pomocniczy – informacyjny, umożliwiający ewidencjonowanie sprzedaży na jednym paragonie przy pomocy jednej kasy fiskalnej.

Stawka „zw” w chwili obecnej nie występuje. Podatkowo, dla celów własnych, będzie prowadzona ewidencja towarów handlowych, która czytelnie wyodrębni wartość produktów z działów specjalnych produkcji rolnej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Ilekroć w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług jest mowa o towarach – stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2).

Przez działalność rolniczą rozumie się – stosownie do zapisu art. 2 pkt 15 – produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.

Z zapisu art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy wynika, że zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Przez rolnika ryczałtowego – stosownie do art. 2 pkt 19 – rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych;

Przez produkty rolne rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim (art. 2 pkt 20).

Z zapisu art. 109 ust. 1 ustawy wynika, że podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Natomiast w myśl art. 109 ust. 3 ustawy, podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej wynika z art. 111 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przez sprzedaż – zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy – rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Kwestie dotyczące zwolnienia z powyższego obowiązku, do dnia 31 grudnia 2017 r. regulowały przepisy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177).

Zgodnie z zapisem § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2017 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.

W poz. 49 załącznika, wymieniono dokonywane przez rolników ryczałtowych dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze, korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Natomiast w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2018 r. powyższe kwestie reguluje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017 r. poz. 2454).

Na podstawie § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.

W poz. 49 załącznika wymieniono dokonywane przez rolników ryczałtowych dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze, korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.


Należy również wskazać, że na podstawie art. 117 ustawy o podatku od towarów i usług, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:


  1. wystawiania faktur;
  2. prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;
  3. składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1;
  4. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.


Na tle przedstawionego opisu sprawy, powzięła Pani wątpliwość co do możliwości ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej jednocześnie sprzedaży towarów handlowych, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej oraz sprzedaży takich samych produktów, ale pochodzących z własnej produkcji rolniczej, objętych zwolnieniem od podatku, dokonywanej w ramach działalności rolniczej.

Prowadzi Pani ewidencję sprzedaży dokonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Jak wskazano w opisie sprawy, dokonywana przez Panią jako rolnika ryczałtowego sprzedaż artykułów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Mając na względzie przedstawiony opis sprawy należy wskazać, że w świetle uregulowania zawartego w cytowanym art. 117 ustawy, nie ma Pani obowiązku prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów.

Tym samym nie ciąży na Pani obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej obrotu z tytułu sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej (własnego gospodarstwa rolnego).

Niemniej jednak należy zauważyć, że powołane przepisy nie stoją na przeszkodzie, aby dokonywać ewidencji sprzedaży dotyczącej produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

W świetle powyższego, może Pani ewidencjonować przy zastosowaniu kasy rejestrującej jednocześnie sprzedaż opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz – w ramach działalności rolniczej – sprzedaż takich samych towarów (produktów rolnych), które jako pochodzące z własnej działalności rolniczej, są objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. Przy czym należy podkreślić, że spoczywa na Pani obowiązek takiego zorganizowania sprzedaży, aby zarówno klient, jak i organy podatkowe miały pewność, jakiego pochodzenia towary są przedmiotem sprzedaży. Zatem powinna Pani tak zorganizować sprzedaż, aby nie było wątpliwości, kiedy dokonuje dostawy produktów pochodzących z własnej produkcji rolnej, a kiedy przedmiotem dostawy są towary handlowe zakupione w celach handlowych.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Należy zauważyć, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie kwestii będących przedmiotem zapytania, natomiast nie dotyczy innych kwestii poruszonych we wniosku, w szczególności sposobu opodatkowania, jak również rozliczania dokonywanej sprzedaży w deklaracjach podatkowych.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, co oznacza to, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj