Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.470.2017.1.EC
z 8 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2017 r. (data wpływu 12 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów spółki z o.o. – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 12 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów spółki z o.o.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: „Spółka”).


Przedmiotem działalności Spółki jest między innymi inwestowanie (kupno/sprzedaż) w udziały/akcje spółek kapitałowych, działalność holdingów finansowych oraz działalność firm centralnych (head offices) i holdingów.


Spółka w ramach prowadzonej działalności objęła w 2017 roku udziały w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: „Udziały”). Udziały zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny (aport) w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.


Z tytułu aportu Spółka rozpoznała przychód podatkowy w wysokości wartości wkładu do spółki z o.o., określonej w umowie spółki, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”).


Wnioskodawca zastanawia się nad zmianą formy prawnej Spółki. W szczególności Spółka może zostać przekształcona w spółkę jawną bądź spółkę komandytową (dalej: „Spółka przekształcona”). Zakres działalności Spółki przekształconej będzie taki sam jak zakres działalności Spółki przed przekształceniem. Przekształcenie odbędzie się zgodnie z właściwymi przepisami ustawy Kodeks Spółek Handlowych. Po przekształceniu Spółki, Spółka przekształcona może odpłatne zbyć całość bądź część Udziałów, w tym w celu umorzenia Udziałów (w trybie umorzenia dobrowolnego).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku odpłatnego zbycia Udziałów, w tym zbycia w celu ich umorzenia, po przekształceniu Spółki, kosztem uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy będzie kwota przychodu określonego zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT przez Spółkę w związku z objęciem Udziałów?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia Udziałów, w tym zbycia w celu ich umorzenia dobrowolnego, po przekształceniu Spółki w Spółkę przekształconą, kosztem uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy będzie w proporcji do posiadanego przez niego udziału w zysku Spółki przekształconej kwota przychodu określonego zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT rozpoznana przez Spółkę w związku z objęciem Udziałów.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 4, dalej: „KSH”) spółka komandytowo-akcyjna może być przekształcona w inną spółkę handlową, w tym w spółkę osobową. Z treści art. 552 i 553 KSH wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określona w tych przepisach tzw. zasada kontynuacji bytu prawnego, w myśl której spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru.


Powyższa zasada kontynuacji bytu spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą znajduje także odzwierciedlenie w regulacjach podatkowych (art. 93a Ordynacja podatkowa).


Art. 8 ust. 1 ustawy PIT stanowi, iż przychody wspólnika z udziału w spółce niebędącej osobą prawną określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy PIT. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Powyższą zasadę proporcjonalnego podziału stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu, strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy PIT).


Przychody (a więc i koszty) z tytułu udziału w spółce niebędącą osobą prawną, zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy PIT, należy przyporządkować do źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT (pozarolnicza działalność gospodarcza).


Z uwagi na powyższe, skoro przedmiotem działalności Spółek będzie między innymi inwestowanie w udziały, akcje w innych spółkach to w przypadku dokonania przez Spółkę Przekształconą odpłatnego zbycia Udziałów do podmiotu trzeciego lub zbycia celem ich umorzenia, dochód uzyskany z tego tytułu przez Wnioskodawcę, jako wspólnika Spółki Przekształconej będzie podlegał opodatkowaniu PIT jako dochód z działalności gospodarczej.

Prawidłowość powyższego stanowiska znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 7 grudnia 2011 r. (sygn. IPPB1/415-784/11-4/JB) stanął na stanowisku, że „w sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest inwestowanie w papiery wartościowe a podatnik dokonuje takich transakcji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód (dochód) należy traktować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)."


Koszty uzyskania przychodu należy zatem ustalić zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 22 ust. 1 zd. 1 ustawy PIT, tj. kosztami uzyskania przychodów będą koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


W przypadku odpłatnego zbycia udziałów sp. z o.o. objętych w zamian za wkład niepieniężny, w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ustawodawca przyjął zasadę, że kosztem uzyskania przychodów dla podatnika jest wartość przychodu określonego zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT (art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT).


Zgodnie zaś z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT), wartością tą - będącą kosztem uzyskania przychodów - jest wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część: jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.


Powyższe zasady obowiązują od 1 stycznia 2017 roku. Spółka w związku z dokonanym aportem rozpoznała przychód podatkowy w wysokości wartości wkładu do spółki z o.o., określonej w umowie spółki, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.


Stąd też nie ulega wątpliwości, że w przypadku odpłatnego zbycia Udziałów przez Spółkę, Spółka rozpoznałaby koszt uzyskania przychodów w wartości przychodu określonego zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.


Taka sama zasada powinna mieć zastosowanie również w przypadku Spółki przekształconej, zgodnie bowiem z art. 552 i 553 KSH Spółka przekształcona kontynuuje byt prawny Spółki. W ustawie podatkowej zasada ta została wyrażona w art. 93a Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem, osobowa spółki handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Z przepisu tego wynika m.in., że Spółka przekształcona w zakresie kosztów uzyskania przychodów tj. w szczególności w zakresie bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów, kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodem, wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, zasad i metody ich amortyzacji czy też wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, kontynuuje rozliczenia podatkowe Spółki przekształcanej.

Podsumowując, w przypadku odpłatnego zbycia Udziałów, w tym zbycia w celu ich umorzenia, po przekształceniu Spółki, Spółka przekształcona będzie kontynuować rozliczenia podatkowe Spółki przekształcanej w zakresie potrącenia przychodu z odpłatnego zbycia Udziałów z kosztem uzyskania przychodów. Tym samym kosztem uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy będzie w proporcji do posiadanego przez niego udziału w zysku Spółce przekształconej kwota przychodu określonego zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT rozpoznana przez Spółkę w związku z objęciem Udziałów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj