Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.239.2017.4.MK
z 27 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 13 września 2017 r. (data wpływu 19 września 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 października 2017 r. (data wpływu 10 października 2017 r.) na wezwanie Nr 1462-IPPB2.4511.239.2017.1.MK z dnia 26 września 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie akcjonariuszy spółki w związku z planowanym podziałem spółki przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 19 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie akcjonariuszy spółki w związku z planowanym podziałem spółki przez wydzielenie.

Ponieważ złożony wniosek zawierał braki formalne, tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 26 września 2017 r. Nr 1462-IPPB2.4511.239.2017.1.MK wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez przedłożenie oryginału lub poświadczonej urzędowo zgodnie z oryginałem kopii pełnomocnictwa zgodnego z art. 138c § 1 Ordynacji podatkowej, z którego wynika prawo do reprezentowania Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania przez ustanowionego pełnomocnika. Braki uzupełniono w wyznaczonym terminie (data nadania 5 października 2017 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Zainteresowani są akcjonariuszami spółki akcyjnej („Spółka”); są także polskimi rezydentami podatkowymi. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie kompleksowej usługi w zakresie budownictwa elektro-energetycznego związanego z budową, rozbudową i modernizacji linii i stacji elektroenergetycznych. Usługi te obejmują przede wszystkim:

  • dostawę materiałów i urządzeń niezbędnych do realizacji zadania,
  • prace budowlane, montażowe i pomiarowe,
  • rozruch i uruchomienie instalacji.

Innymi istotnymi przedmiotami działalności Spółki są: (1) świadczenie kompleksowych usług w zakresie kompensacji mocy biernej na poziomie niskiego, średniego oraz wysokiego napięcia, a także (2) świadczenie usług w zakresie projektowania instalacji, sieci, linii oraz rozdzielni i stacji elektroenergetycznych. Usługi dotyczące kompensacji mocy biernej obejmują między innymi:

  • pomiary parametrów sieci zasilającej,
  • analizy i doradztwo techniczne,
  • dobór urządzeń,
  • produkcję i sprzedaż urządzeń kompensacyjnych,
  • dostawę i montaż instalacji i urządzeń kompensacyjnych.

Ponadto Spółka zajmuje się również:

  1. Świadczeniem usług w zakresie budowy, montażu i modernizacji sieci i instalacji elektrycznej,
  2. Świadczeniem usług pomiarowych w zakresie jakości zasilania energii elektrycznej zgodnie z normą PE-EN 50160,
  3. Sprzedażą aparatów i urządzeń energetycznych (tj. dławików, ograniczników przepięć, wyłączników itp.),
  4. Sprzedażą urządzeń i aparatury do diagnostyki i lokalizacji uszkodzeń w kablach energetycznych,
  5. Świadczeniem usług w zakresie diagnostyki i lokalizacji uszkodzeń w kablach energetycznych,
  6. Świadczeniem usług w zakresie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego urządzeń do diagnostyki i lokalizacji uszkodzeń w kablach energetycznych,
  7. Zakupem na potrzeby własnych realizacji, oraz - w zależności od zapotrzebowania kontrahentów - dalszą odsprzedażą urządzeń pomiarowych wysokich napięć 110-400 kV (przekładników prądowych, napięciowych i prądowo-napięciowych).


Obecnie, w celu oddzielenia ryzyk wiążących się z poszczególnymi rodzajami działalności, planowane jest przeniesienie do dwóch osobnych spółek z o.o. w drodze podziału Spółki przez wydzielenie:

    1. działalności w zakresie kompensacji mocy biernej oraz działalności wymienionej w pkt 1-6 powyżej („Wydzielany Biznes I”), oraz
    2. działalności w zakresie projektowania („Wydzielany Biznes II”).

Ewidencja rachunkowa Spółki będzie umożliwiać przyporządkowanie do każdego z wydzielanych biznesów przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań (jak również innych składników majątkowych) związanych z każdym z tych biznesów.


W przypadku Wydzielanego Biznesu I przedmiotem wydzielenia będą wszystkie elementy składające się na ten biznes, w szczególności:

  • Środki trwałe wykorzystywane w działalności Wydzielanego Biznesu I (grunty wraz ze znajdującymi się na nich budynkami, urządzenia techniczne: analizatory, mierniki, środki transportu),
  • Składniki majątkowe związane z biurem, w którym znajduje się siedziba Wydzielanego Biznesu I,
  • Środki pieniężne potrzebne do finansowania bieżącego funkcjonowania Wydzielanego Biznesu I,
  • Umowy związane z Wydzielanym Biznesem I,
  • Należności i zobowiązania związane z działalnością Wydzielanego Biznesu I,
  • Wszelkie dokumenty (w tym rachunkowe) związane z działalnością Wydzielanego Biznesu I.


Podobnie w przypadku Wydzielanego Biznesu II przedmiotem wydzielenia będą wszystkie elementy składające się na ten biznes, w szczególności:

  • Meble i wyposażenie biurowe,
  • Środki pieniężne potrzebne do finansowania bieżącego funkcjonowania Wydzielanego Biznesu II,
  • Umowy związane z Wydzielanym Biznesem II,
  • Należności i zobowiązania związane z działalnością Wydzielanego Biznesu II,
  • Wszelkie dokumenty (w tym rachunkowe) związane z działalnością Wydzielanego Biznesu I.


W związku z podziałem zostanie zawarta umowa najmu / dzierżawy pomiędzy spółkami przejmującymi, na podstawie której spółka otrzymująca Wydzielany Biznes II będzie korzystała z nieruchomości wydzielanych do drugiej spółki przejmującej w ramach Wydzielanego Biznesu I.

Ponadto w związku z podziałem na każdą ze spółek przejmujących przejdzie część zakładu pracy Spółki w rozumieniu art. 23 (1) par. 1 Kodeksu pracy (w obydwu przypadkach będzie to po około kilkunastu pracowników związanych z działalnością każdego z wydzielanych biznesów).

Majątek wykorzystywany do działalności pozostającej w Spółce, tj. majątek związany z budownictwem elektro-energetycznym oraz działalnością wskazaną w pkt 7 powyżej („Pozostający Biznes”), będzie spełniał podobne warunki co wydzielane biznesy. Oznacza to, że ewidencja rachunkowa Spółki będzie umożliwiać przyporządkowanie do Pozostającego Biznesu przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań (jak również innych składników majątkowych) związanych ze Pozostającym Biznesem.


W skład Pozostającego Biznesu będą wchodzić wszystkie elementy służące do prowadzenia działalności w zakresie budownictwa elektro-energetycznego oraz zakupu i sprzedaży urządzeń pomiarowych wysokich napięć, w szczególności:

  • Środki trwałe i inne urządzenia wykorzystywane w działalności Pozostającego Biznesu,
  • Składniki majątkowe związane z biurem, w którym znajduje się siedziba Biznesu,
  • Środki pieniężne potrzebne do finansowania bieżącego funkcjonowania Pozostającego Biznesu,
  • Umowy związane z Pozostającym Biznesem,
  • Należności i zobowiązania związane z działalnością Pozostającego Biznesu,
  • Wszelkie dokumenty (w tym rachunkowe) związane z działalnością Pozostającego Biznesu.


W Spółce, w ramach Pozostającego Biznesu, pozostanie kilkunastu pracowników. W związku z faktem, że w ramach podziału na spółkę otrzymującą Wydzielany Biznes I zostanie przeniesiony grunt wraz z budynkiem, na którym znajduje się siedziba Pozostającego Biznesu, w związku z podziałem zostanie zawarta umowa (najmu / dzierżawy) pomiędzy spółką przejmującą a Spółką, na podstawie której Spółka będzie uprawniona do dalszego korzystania ze swojej obecnej siedziby.


Pismem z dnia 26 września 2017 r. Nr znak: 0114-KDIP3-2.4011.239.2017.1.MK organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku m.in. poprzez wskazanie:

  • czy wydzielony ze Spółki w ramach podziału „Biznes” będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, oraz „Biznes” pozostający w Spółce po podziale również będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa.


Braki uzupełniono w wyznaczonym terminie (data nadania 5 października 2017 r.). W kwestii doprecyzowania wyjaśniono, że:

  • obydwa wydzielone biznesy oraz pozostający Biznes będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów podatkowych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Czy w związku z planowanym podziałem po stronie Zainteresowanych powstanie obowiązek rozpoznania przychodu podatkowego w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o pdof?


Zdaniem Zainteresowanych,


W związku z planowanym podziałem po stronie Zainteresowanych nie powstanie obowiązek rozpoznania przychodu podatkowego z uwagi na brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o pdof, tj. z uwagi na fakt, że zarówno wydzielane biznesy, jak i Pozostający Biznes będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa.


W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

  • dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  • oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  • podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
  • wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Z kolei zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o pdof dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także, w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. lf albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Z przepisu tego wynika a contrario, że w przypadku kiedy zarówno majątek przejmowany na skutek podziału, jak również majątek pozostający, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa („ZCP”), to podział jest neutralny na gruncie pdof dla akcjonariuszy (wspólników) spółki dzielonej, tj. nie wiąże się z obowiązkiem rozpoznania przychodu podatkowego.

W myśl art. 5a pkt 4 ustawy o pdop ustawy przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Zgodnie z ugruntowaną praktyką dany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, może zostać uznany za ZCP jeżeli:

  • jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące powyższe zadania.


W opisanym przypadku wszystkie powyższe warunki będą spełnione tak w odniesieniu do każdego z wydzielanych biznesów, jak i Pozostającego Biznesu. Mianowicie w skład każdego z wydzielanych biznesów oraz Pozostającego Biznesu będą wchodzić składniki majątkowe (materialne i niematerialne), a także zobowiązania i zasoby ludzkie, powiązane ze sobą w ten sposób, że służą do prowadzenia działalności w określonym zakresie (w przypadku Wydzielanego Biznesu I - do prowadzenia działalności przede wszystkim w zakresie kompensacji mocy biernej; w przypadku Wydzielanego Biznesu II - do prowadzenia działalności w zakresie projektowania; w przypadku Pozostającego Biznesu - do prowadzenia działalności przede wszystkim w zakresie budownictwa elektro - energetycznego). Jednocześnie w skład każdego z wydzielanych biznesów wejdą wszystkie składniki majątkowe wykorzystywane do działalności przenoszonych na każdą ze spółek przejmujących, tj. Spółka nie zatrzyma żadnych składników majątkowych wiążących się z wydzielanymi biznesami.


Po nabyciu wydzielanych biznesów spółki przejmujące, zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni, będą kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną obecnie przez Spółkę z wykorzystaniem składników wchodzących w skład wydzielanych biznesów.


Wydzielane biznesy i Pozostający Biznes są wyodrębnione organizacyjnie, gdyż obiektywnie stanowią odrębne segmenty w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę - w szczególności zakres działalności każdego z wydzielanych biznesów jest odmienny niż zakres działalności Pozostającego Biznesu.

Wydzielane biznesy i Pozostający Biznes są wyodrębnione finansowo, jako że ewidencja rachunkowa Spółki umożliwia przyporządkowanie przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań (jak również innych składników majątkowych) związanych z działalnością prowadzoną za pomocą każdego z wydzielanych biznesów i Pozostającego Biznesu. Oznacza to w szczególności, że możliwe jest ustalenie wyniku finansowego każdego z wydzielanych biznesów i Pozostającego Biznesu oraz ich sytuacji majątkowej. Przed dokonaniem podziału zostanie sporządzony dokument odpowiadający treścią bilansowi dotyczący każdego z wydzielanych biznesów i Pozostałego Biznesu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577 z późn. zm.). Stosownie do postanowień art. 528 § 1 k.s.h. – spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Natomiast, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. – podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 k.s.h.).

Przy rozpatrywaniu skutków podatkowych podziału przez wydzielenie spółki kapitałowej (spółki akcyjnej) po stronie akcjonariuszy tej spółki będących osobami fizycznymi, odnieść się należy do przepisów art. 24 ust. 5 pkt 6 i 7 oraz ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.).


Zgodnie z art. 24 ust. 8 ww. ustawy w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7 i ust. 8d, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

  1. art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;
  2. art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;
  3. wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w dzielonej spółce do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.

Stosownie jednak do art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

W myśl natomiast art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku połączenia lub podziału spółek – dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych;

Z powyższych przepisów wynika, że opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w momencie podziału spółek kapitałowych uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Jeśli miał miejsce podział spółek, a majątek przejmowany na skutek podziału a także majątek pozostający w spółce (w przypadku podziału przez wydzielenie) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek. Opodatkowaniu podlegają jednakże dopłaty w gotówce otrzymane przez akcjonariuszy Ustawodawca w tym przypadku nie uzależnia bowiem powstania dochodu od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Z wniosku nie wynika jednak aby na skutek podziału Spółki akcjonariusze mieli otrzymać jakiekolwiek dopłaty.

Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że zainteresowani są akcjonariuszami spółki akcyjnej, są także polskimi rezydentami podatkowymi. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie kompleksowej usługi w zakresie budownictwa elektro-energetycznego związanego z budową, rozbudową i modernizacji linii i stacji elektroenergetycznych. Usługi te obejmują przede wszystkim: dostawę materiałów i urządzeń niezbędnych do realizacji zadania, prace budowlane, montażowe i pomiarowe, rozruch i uruchomienie instalacji. Innymi istotnymi przedmiotami działalności Spółki są: (1) świadczenie kompleksowych usług w zakresie kompensacji mocy biernej na poziomie niskiego, średniego oraz wysokiego napięcia, a także (2) świadczenie usług w zakresie projektowania instalacji, sieci, linii oraz rozdzielni i stacji elektroenergetycznych. Usługi dotyczące kompensacji mocy biernej obejmują między innymi: pomiary parametrów sieci zasilającej, analizy i doradztwo techniczne,-dobór urządzeń, produkcję i sprzedaż urządzeń kompensacyjnych, dostawę i montaż instalacji i urządzeń kompensacyjnych. Ponadto Spółka zajmuje się również: 1. Świadczeniem usług w zakresie budowy, montażu i modernizacji sieci i instalacji elektrycznej, 2. Świadczeniem usług pomiarowych w zakresie jakości zasilania energii elektrycznej zgodnie z normą PE-EN 50160, 3. Sprzedażą aparatów i urządzeń energetycznych (tj. dławików, ograniczników przepięć, wyłączników itp.), 4. Sprzedażą urządzeń i aparatury do diagnostyki i lokalizacji uszkodzeń w kablach energetycznych, 5. Świadczeniem usług w zakresie diagnostyki i lokalizacji uszkodzeń w kablach energetycznych,6. Świadczeniem usług w zakresie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego urządzeń do diagnostyki i lokalizacji uszkodzeń w kablach energetycznych, 7. Zakupem na potrzeby własnych realizacji, oraz - w zależności od zapotrzebowania kontrahentów - dalszą odsprzedażą urządzeń pomiarowych wysokich napięć 110-400 kV (przekładników prądowych, napięciowych i prądowo-napięciowych). W celu oddzielenia ryzyk wiążących się z poszczególnymi rodzajami działalności, planowane jest przeniesienie do dwóch osobnych spółek z o.o. w drodze podziału Spółki przez wydzielenie: i) działalności w zakresie kompensacji mocy biernej oraz działalności wymienionej w pkt 1-6 powyżej („Wydzielany Biznes I”), oraz ii) działalności w zakresie projektowania („Wydzielany Biznes II”). Jak wskazał Wnioskodawca w odpowiedzi na przesłane wezwanie obydwa wydzielone biznesy oraz pozostający Biznes będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów podatkowych.

W świetle powyższych wyjaśnień oraz przedstawionego we wniosku uzupełnionego opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że skoro zarówno zespół składników majątkowych i niemajątkowych wydzielonych do spółki z o.o. (Biznes I) oraz zespół składników majątkowych i niemajątkowych wydzielonych do drugiej spółki z o.o. (Biznes II) jak i zespół składników majątkowych i niemajątkowych pozostających w Spółce będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a ust. 4 ww. ustawy, w związku z tym po stronie Zainteresowanych nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7 ww. ustawy.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.


Niezależnie od powyższego wskazać należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia przez opisywaną we wniosku spółkę przesłanek określonych w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14 na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4 , 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach – (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj