Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-1.4011.303.2017.1.AN
z 20 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2017 r. (data wpływu 4 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia informacji PIT-8C (pytanie nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia informacji PIT-8C (pytanie nr 1) oraz dotyczący umowy porozumienia (pytanie nr 2).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

25 kwietnia 20xx Wnioskodawca otworzył firmę „A”. Do dnia 23 kwietnia 20xx Zainteresowany był pracownikiem firmy „B”. Niestety tego dnia serdeczny przyjaciel Wnioskodawcy zmarł. Jeszcze za życia Pana W. Wnioskodawca podpisał porozumienie, w którym zapewnił Pana W., że za możliwość korzystania z kontaktów poprzedniej firmy będzie wspierał finansowo żonę Pana P.W. świadczeniem w wysokości 6.000,00 zł (słownie: sześć tysięcy/miesięcznie). Z tego tytułu od listopada 2016 Zainteresowany wypłaca jej to świadczenie. Za rok 2016 była to kwota 12.000,00 (słownie: dwanaście tysięcy). Po wizycie i rozmowie z pracownikiem Urzędu Skarbowego Wnioskodawca złożył druk PIT-8C.

Zainteresowany uważa, że porozumienie to podpisane 15 kwietnia 20xx nie stanowi umowy kupno-sprzedaż praw majątkowych, ponieważ Pani B.W. nie była właścicielką żadnych praw majątkowych. Firma była wyłącznie własnością Pana W. (mieli rozdzielność majątkową). Sprawa spadkowa ustalająca jedynego spadkobiercę majątku P.W. nie jest do tej pory zakończona. Spór miedzy synem P.W. a jego macochą Panią B.W., dlatego też Wnioskodawca uważa, że Pani B.W. nie mogła mu sprzedać czegoś co do dnia dzisiejszego nie jest jej własnością.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (nr 1).

Czy od dobrowolnie wypłaconego świadczenia na podstawie ww. porozumienia Wnioskodawca jest zobowiązany do wystawienia PIT-8C, który stanowi dochód Pani B.W.?

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien on wystawić druk PIT-8C (przychody z innych źródeł) – co uczynił.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Rodzaje źródeł przychodów zostały określone w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie między innymi w pkt 9 wymieniono „inne źródła”.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Sformułowanie „w szczególności” dowodzi, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i zasadnym jest aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

W myśl art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego, z zastrzeżeniem art. 45ba ust. 4, przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że 25 kwietnia 20xx Wnioskodawca otworzył firmę „A”. Do dnia 23 kwietnia 20xx Zainteresowany był pracownikiem firmy „B”. Pracodawca (Pan P.W.) za życia zawarł porozumienie z Wnioskodawcą, w którym Zainteresowany zapewnił, że za możliwość korzystania z kontaktów poprzedniej firmy będzie wspierał finansowo żonę Pana W. Firma była wyłącznie własnością Pana W. (mieli rozdzielność majątkową). Sprawa spadkowa ustalająca jedynego spadkobiercę majątku P. W. nie jest do tej pory zakończona.

Należy zauważyć, że żona zmarłego (Pana P.W.) nie jest i nie była właścicielką firmy, tym bardziej nie jest też pracownikiem Wnioskodawcy. Otrzymując zatem świadczenie pieniężne od Wnioskodawcy uzyskuje wraz z wypłatą tego świadczenia realną korzyść majątkową. W takim razie wsparcie finansowe stanowi dla niej przychód z innych źródeł, o której mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie ze wskazaną powyżej regułą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy.

Wobec powyższego na Wnioskodawcy ciąży obowiązek wynikający z regulacji art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym w odniesieniu do wypłaty danego świadczenia pieniężnego (wsparcia finansowego) Wnioskodawca jest obowiązany do wystawienia informacji PIT-8C i przekazania jej podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, że w dniu 20 października 2017 r. wniosek dotyczący umowy porozumienia (pytanie nr 2) został rozstrzygnięty postanowieniem o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia nr 0112-KDIL3-1.4011.241.2017.2.AN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj