Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP4/443-137/11-4/ALN
z 2 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP4/443-137/11-4/ALN
Data
2012.04.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
darowizna
opodatkowanie
przekazanie nieodpłatne
samochód
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Czy w przypadku - wchodzących w skład będących przedmiotem darowizny przedsiębiorstwa - sprzedaży samochodu ciężarowego oraz wycofania samochodu z działalności gospodarczej w celu wykorzystywania go na potrzeby osobiste podatnika samochodu osobowego mamy do czynienia z czynnością zwolnioną od podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 696 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2011 r. (data wpływu 19 grudnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 marca 2012 r. (data wpływu 21 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży samochodu ciężarowego oraz przekazania samochodu osobowego, na potrzeby osobiste Wnioskodawcy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

  • podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży samochodu ciężarowego oraz przekazania samochodu osobowego na potrzeby osobiste Wnioskodawcy, które wchodziły wcześniej w skład będącego przedmiotem darowizny przedsiębiorstwa,
  • podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyceny wartość otrzymanych towarów handlowych i uwzględnieniu ich wartości przy ustalaniu dochodu rocznego,
  • podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy powstaje przychód w sytuacji przekazania samochodów na cele osobiste Wnioskodawcy.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem dnia 19 marca 2012 r. (data wpływu 21 marca 2012 r.) w zakresie uzupełnienia zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą od dnia 27.12.2010 r. Jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i dokonuje wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. Działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych i rozliczana w oparciu o podatkową książkę przychodów i rozchodów. Dnia 28.12.2010 r. (akt notarialny nr podatnik otrzymał w darowiźnie przedsiębiorstwo od swojego ojca.

Działalność gospodarcza jest kontynuowana po otrzymaniu darowizny. W skład darowanego przedsiębiorstwa wchodzą m.in. środki trwałe, wyposażenie, towary handlowe, które zostały ujęte w kolumnie 16 (uwagi) PZPIR w 2010r. Sprzedaż ww. towarów rozpoczęto w 2011 roku.

Wnioskodawca ma zamiar obliczyć dochód z działalności gospodarczej za 2011 r. zgodnie z art. 24 ust. 2 updof.

Na podstawie powyższego przepisu, dochodem jest różnica pomiędzy przychodem, a kosztami uzyskania przychodu którą:

  • powiększa się o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub
  • pomniejsza się różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

W związku z tym, że towary zostały nabyte w formie darowizny, do ustalenia dochodu rocznego nie powinny być uwzględnione w wartości spisu z natury na koniec roku, natomiast w remanencie początkowym powinny znaleźć się towary sprzedane w 2011 r. Efektem takiego stanowiska będzie wyliczenie podatku dochodowego od sprzedaży towarów handlowych otrzymanych w drodze darowizny w momencie faktycznego uzyskania przychodu pomniejszonego o koszt zakupu sprzedanych towarów. Art. 22 ust. 1 ww. ustawy, informujący, że kosztem podatkowym są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, nie oznacza wcale, że koszt poniesiony zawsze wiąże się z zapłatą. Wprost przeciwnie, np. nie zapłacone przez lata lub w ogóle nie zapłacone faktury kosztowe są kosztem uzyskania przychodu.

Ponadto § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodowi rozchodów jasno definiuje tzw. cenę zakupu przy darowiźnie (według której wycenia się darowane towary): jest nią wartość odpowiadająca cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika.

Zakup darowanych towarów w momencie darowizny, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 11 updof, został wyłączony z kosztów uzyskania pochodów u darczyńcy w podatkowe księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 „Zakup towarów handlowych ze znakiem „ - ”. Wyłączenie kosztu zakupu ww. towarów również u obdarowanego w momencie sprzedaży tych towarów sprawia, że zwolnienie z podatku od darowizn pomiędzy najbliższą rodziną przyjmuje fikcyjny charakter.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

Pytania oznaczone we wniosku nr 1 i 2 dotyczą tożsamych zagadnień tzn. czy wartość towarów handlowych otrzymanych w drodze darowizny (jako składnik darowanego przedsiębiorstwa) stanowi koszt uzyskania przychodów i podlega ujęciu w remanencie początkowym u obdarowanego, a następnie uwzględnieniu przy ustalaniu dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok podatkowy. Stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku pkt 2 str. 5/6 odnosi się do tak postawionego pytania.

Wnioskodawca oczekuje odpowiedzi w zakresie skutków podatkowych wycofanie samochodu z działalności na potrzeby osobiste. Samochód osobowy Wnioskodawca nabył jako składnik darowanego przedsiębiorstwa. Przekazanie samochodu osobowego na cele osobiste nastąpi nieodpłatnie.

W zakresie podatku od towarów i usług Zainteresowany wskazał, iż otrzymał w darowiźnie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964 r.

Wnioskodawcy nie przysługiwało w całości obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu samochodów.

Przekazanie samochodu osobowego na cele osobiste Wnioskodawcy nastąpi nieodpłatnie.

Samochód ciężarowy był użytkowany przez Wnioskodawcę co najmniej pół roku po nabyciu praw do rozporządzania nim jak właściciel (użytkowany od 02.01.2011 r).

W rezultacie wnioskodawca rezygnuje z pytania nr 1 wskazanego w wniosku o udzielenie interpretacji podatkowej, pozostawiając w pełni aktualne pytania zawarte w pkt 2 i 3 wniosku o udzielenie interpretacji podatkowej.

Konsekwencją powyższego jest również to, że liczba pytań z czterech (według ustaleń Dyrektora Izby Skarbowej), ograniczona została do trzech, a tym samym wniesiona do tej pory opłata w wysokości 120 zł pozostaje w pełni aktualna.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku - wchodzących w skład będącego przedmiotem darowizny przedsiębiorstwa - sprzedaży samochodu ciężarowego oraz wycofania samochodu osobowego z działalności gospodarczej w celu wykorzystywania go na potrzeby osobiste podatnika mamy do czynienia z czynnością zwolnioną od podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, jak wskazuje art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, na równi z dostawą towarów rozumie się także przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, w tym byłych wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części (z wyjątkiem przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek).

Jak zatem wynika z powyższego, jeżeli przy nabyciu danego samochodu osobowego podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, przy jego przekazaniu na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i (czyli np. na cele prywatne przedsiębiorcy) należy zapłacić podatek VAT.

Jeżeli natomiast podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu takiego samochodu, jego przekazanie na cele osobiste nie wywoła skutków w podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, z powyższej przyczyny również w przypadku sprzedaży samochodu należy zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług z uwagi, iż podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w momencie jego nabycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) – art. 7 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – na mocy art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Analizując ww. przepisy prawa stwierdzić należy, iż co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem przesłanką opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów jest, aby podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, w całości lub w części. Nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy w związku z nabyciem bądź wytworzeniem towarów będących przedmiotem przekazania podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

A zatem aby uznać za opodatkowaną dostawę towarów w postaci nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione dwa warunki łącznie:

  1. dostawa ta musi stanowić przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, lub stanowić wszelka inną darowiznę,
  2. podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Odnosząc się natomiast do kwestii zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, należy wskazać iż, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na mocy art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Uwzględniając treść powołanych przepisów prawnych stwierdzić należy, iż sprzedaż towarów używanych podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 ustawy, przy spełnieniu jednakże obligatoryjnych przesłanek. Przepisy wymagają, by w związku z ich nabyciem nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz by podatnik używał te towary co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i dokonuje wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. Zainteresowany otrzymał od swojego ojca w darowiźnie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964 r. W skład otrzymanego przedsiębiorstwa wchodził samochód osobowy i samochód ciężarowy.

Wnioskodawcy nie przysługiwało w całości obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu samochodów.

Przekazanie samochodu osobowego na cele osobiste Wnioskodawcy nastąpi nieodpłatnie. Natomiast samochód ciężarowy był użytkowany przez Zainteresowanego co najmniej pół roku po nabyciu praw do rozporządzania nim jak właściciel (użytkowany od 02.01.2011 r).

Wnioskodawca oczekuje odpowiedzi w zakresie skutków podatkowych wycofania samochodu osobowego z działalności na potrzeby osobiste oraz sprzedaży samochodu ciężarowego.

Biorąc pod uwagę powołane wcześniej przepisy oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że przy dostawie przedmiotowego samochodu ciężarowego będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku VAT określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż jak wskazał Wnioskodawca przy jego zakupie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz został spełniony warunek, używania tegoż samochodu przez co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nim jak właściciel, co pozwala zakwalifikować samochód ciężarowy jako towar używany.

Natomiast w przypadku nieodpłatnego przekazania samochodu osobowego na cele osobiste, przy nabyciu którego Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie można mówić o odpłatnej dostawie towarów. Nieodpłatne przekazanie samochodu osobowego na cele osobiste Wnioskodawcy nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przedstawionych okolicznościach nie została bowiem spełniona przesłanka art. 7 ust. 2 ustawy dotycząca istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu. Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wyklucza możliwość uznania nieodpłatnego przekazania za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, iż wydana interpretacja dotyczy jedynie kwestii objętej zakresem pytania. Inne kwestie zawarte we wniosku a nie objęte zakresem pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj