Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-3.4011.202.2018.2.JS
z 18 września 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2018 r. (data wpływu 7 czerwca 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 sierpnia 2018 r. (data wpływu 7 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 2 sierpnia 2018 r. (data wpływu 7 sierpnia 2018 r.).


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Postanowieniem z dnia 29 sierpnia 2013 roku Sąd Rejonowy stwierdził nabycie spadku po zmarłym dnia 7 czerwca 2013 roku ojcu Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni nabyła spadek wprost w udziale 1/4 części.

Na mocy umowy z dnia 21.01.2014 roku o dział spadku Wnioskodawczyni została współwłaścicielem w części równej 1/3 m.in. lokalu mieszkalnego położonego w R. przy ul. C. oraz nieruchomości położonej w R. przy ul. Ś.

Dnia 21.03.2014 roku Wnioskodawczyni sprzedała swój udział w nieruchomości położonej w R. przy ul. Ś.

W ustawowym terminie do dnia 30 kwietnia 2015 roku Wnioskodawczyni złożyła zeznanie o osiągniętym dochodzie z tytułu sprzedaży nieruchomości oraz oświadczenie o skorzystaniu z ulgi podatkowej w związku z planowanym przeznaczeniem dochodu na własne cele mieszkaniowe - na podstawie art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dnia 24 marca 2014 roku Wnioskodawczyni kupiła udziały 2/3 w odrębnej nieruchomości lokalu mieszkalnego nr 4 położonego w R. przy ul. C., stając się wyłącznym jego właścicielem.

W dacie nabycia udziału w lokalu mieszkalnym położonym w R. przy ul. C. lokal był obciążony umową najmu zawartą jeszcze przez spadkodawcę - ojca Wnioskodawczyni, która na mocy art. 678 § 1 K.C. wiąże nabywcę, z ograniczeniem prawa do wypowiedzenia umowy - art. 698 K.C.

Wnioskodawczyni kupiła udziały w nieruchomości położonej w R. przy ul. C., gdyż docelowo planuje tam zamieszkać. Wnioskodawczyni obecnie zamieszkuje w G. w domu jednorodzinnym, w którym opiekuje się starszą, schorowaną matką. Wnioskodawczyni otrzymała dom, w którym zamieszkuje, od matki w zamian za opiekę.

W chwili obecnej zamieszkuje w nim Wnioskodawczyni z mężem, matka Wnioskodawczyni, dorosła córka, oraz syn z rodziną.

Wnioskodawczyni zakupiła pozostałe udziały w mieszkaniu w R., gdyż planuje docelowo mieszkać w tym lokalu.

Zważywszy na lokalizację mieszkania (blisko znajduje się przychodnia lekarska, sklepy, punkty usługowe), położenie lokalu na parterze oraz fakt, że jest istotnie mniejszy od domu i zdecydowanie nowsze budownictwo, będzie to miało istotny wpływ w przyszłości na jakość życia Wnioskodawczyni jako osoby w podeszłym wieku.

Wnioskodawczyni planuje posiadany dom rodzinny przekazać swoim dzieciom, a sama przenieść się do swojego mieszkania w R. przy ul. C.

Z najemcą lokalu Wnioskodawczyni przeprowadziła rozmowy dotyczące opuszczenia lokalu i strony doszły do porozumienia, że nastąpi to w ciągu najbliższych dwóch - trzech lat. Najemca w lokalu zamieszkuje wraz z żoną i trójką małych dzieci. Ze względów etycznych Wnioskodawczyni nie widziała możliwości rozwiązania umowy w sposób przyspieszony, tym bardziej, że w chwili obecnej, ze względu na ciążący na niej obowiązek opieki nad matką uniemożliwia stałe zamieszkanie Wnioskodawczyni w lokalu w R.

W uzupełnieniu wniosku nadanym pismem z dnia 2 sierpnia 2018 r. (data wpływu 7 sierpnia 2018 r.) Wnioskodawczyni wskazała, że w dacie nabycia udziału w lokalu mieszkalnym położonym w R. przy ul. C. lokal był obciążony umową najmu zawartą jeszcze przez spadkodawcę – ojca Wnioskodawczyni, która na mocy art. 678 § 1 K.C. wiąże nabywcę, z ograniczeniem prawa do wypowiedzenia umowy – art. 698 K.C.

Wnioskodawczyni podaje, że w treści opisu stanu faktycznego pojawił się błąd pisarski i wpisano art. 698 K.C. zamiast art. 692 K.C.)


Art. 678 [Zbycie przedmiotu najmu]


§ 1. W razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.

§ 2. Powyższe uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana.


Zgodnie z art. 678 § 1 K.C. „w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy”. Rozwiązanie takie ma na celu ochronę najemcy w zakresie uprawnień do korzystania z rzeczy. Jak wskazuje się w doktrynie, celem komentowanego przepisu jest uniknięcie niekorzystnej z punktu widzenia najemcy sytuacji, w której w razie zbycia przez wynajmującego przedmiotu najmu na rzecz osoby trzeciej, przy zachowaniu obligacyjnego charakteru stosunku najmu, najemca nie byłby chroniony przed roszczeniem osoby trzeciej, która nabyła rzecz najętą, o wydanie jej przedmiotu najmu przed czasem wygaśnięcia umowy. Z chwilą zbycia przedmiotu najmu uprawnienia najemcy, przysługujące mu dotychczas wobec zbywcy (jako wynajmującego), stają się skuteczne wobec osoby trzeciej, tj. nabywcy rzeczy najętej. W rozwiązaniu tym, można dopatrzyć się rozszerzenia skuteczności praw względnych najemcy, poprzez upodobnienie ich do praw rzeczowych poprzez przyznanie im skuteczności wobec każdoczesnego właściciela rzeczy najętej. Jednocześnie dochodzi także do przeniesienia uprawnień przysługujących wynajmującemu, z dotychczasowego podmiotu na nabywcę przedmiotu najmu. Omawiane przekształcenie podmiotowe następuje ex lege.

Nabywca pod tytułem uniwersalnym (dziedziczący) staje się stroną umowy najmu, jednak nie może on skorzystać z uprawnienia do wypowiedzenia umowy, o którym mowa w art. 678 § 1 in fine K.C.

Jeśli lokal podlega regulacji OchrLokU, to zgodnie z art. 11 OchrLokU, jego zbycie nie uzasadnia wypowiedzenia najmu przez wynajmującego (zob. J. Panówicz-Lipska, w: System PrPryw, t. 8, 2011, Nb 160, s. 132). Dlatego też w przypadku najmu lokalu mieszkalnego objętego zakresem stosowania OchrLokU, art. 692 oraz 678 KC nie znajdują zastosowania, co oznacza niedopuszczalność wypowiedzenia najmu tak przed, jak i po objęciu lokalu przez najemcę.


Art. 692 [Ograniczenie praw nabywcy] Przepisów o wypowiedzeniu najmu przez nabywcę rzeczy najętej nie stosuje się do najmu lokali mieszkalnych, chyba że najemca nie objął jeszcze lokalu.


Wnioskodawczyni z najemcą zawarła umowę najmu w dniu 25 marca 2014 r., czyli w dniu następnym po uzyskaniu pełnej własności mieszkania.

Umowa najmu została zawarta na czas nieokreślony, z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Po przejęciu mieszkania Wnioskodawczyni bliżej zapoznała się z sytuacją najemcy, małżeństwa z dwójką małych dzieci i trzecim w drodze. Pan Ł. jest jedynym żywicielem rodziny, prosił, by mogli jeszcze przez parę lat zajmować lokal. To spokojna, porządna rodzina, Wnioskodawczyni nie miała sumienia robić rewolucji w ich życiu. Prace na czas określony Pana Ł. uniemożliwiały wzięcie kredytu na mieszkanie, o który będą się ubiegać. W okresie Świąt Bożego Narodzenia Wnioskodawczyni wróciła do tematu ewentualnego opuszczenia mieszkania, uzyskała informację, że Pan Ł. ma obiecane przedłużenie umowy o pracę na czas nieokreślony, i będą się ubiegać o kredyt na mieszkanie. W okresie 2-3 lat ostatecznie opuszczą mieszkanie, o to proszą Wnioskodawczynię, by dać im jeszcze tyle czasu, może uda się i szybciej.

Wnioskodawczyni nadmienia, że nie zamierza wynajmować mieszkania w R. przy ul. C. żadnym innym osobom.

Po przejęciu mieszkania Wnioskodawczyni planuje generalny remont, by zamieszkać w nim wraz z mężem na stałe, do końca ich dni.

Wnioskodawczyni ponadto wskazuje, że R. to miasto pierwszych 8 lat Jej dzieciństwa, tu mieszka Jej rodzina i znajomi. Po nagłej śmierci ojca, po naradach z dziećmi Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem ustalili, że to będzie miejsce (mieszkanie w R.) ich życia. Dzieci nie wyobrażają sobie mieszkania poza G. i domem rodzinnym, więc Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem ustalili, że za parę lat zostawią im dom rodzinny i przeprowadzą się do R. na C.

Wnioskodawczyni obecnie opiekuję się matką, chorującą od ponad 30 lat na RZS, jest potrzebna na miejscu, gdyż ataki bólu stawów i niemożności poruszania się występują nagle, często w nocy.

Mąż Wnioskodawczyni rzadko przebywa w domu gdyż sam opiekuje się mało sprawną swoją matką i chorym na schizofrenię bratem, w G., pomaga im w codziennym funkcjonowaniu, często po pracy u nich więc nocuje.

Obowiązki gospodarza domu przejął już w zasadzie dorosły syn Wnioskodawczyni z rodziną, a córka odciąża Panią przy opiece nad babcią, chociaż sama pracuje na etacie, studiuje oraz planuje ślub.

Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem osiągnie wiek emerytalny za niecałe 9 lat i chcą spokojnie cieszyć się życiem mieszkając w bardzo przyjaznym miejscu, na spokojnym osiedlu, w mieszkaniu na C. w R.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy nabycie udziałów w lokalu mieszkalnym w R., przy ul. C. przez Wnioskodawczynię w celu zamieszkiwania w tym lokalu w ciągu kilku najbliższych lat spełnia warunki do skorzystania z prawa do ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 21 ust. 1 pkt 131, jako wydatku przeznaczonego na własne cele mieszkaniowe?


Zdaniem Wnioskodawczyni, poniesione wydatki na zakup udziałów w lokalu mieszkalnym, który przeznacza na własne cele mieszkaniowe, wypełniają warunki skorzystania z ulgi podatkowej.

Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 131 przyznał podatnikom prawo do ulgi w podatku z tytułu osiągniętego dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest wydatkowanie dochodu w okresie dwóch lat od jego uzyskania na własne cele mieszkaniowe.

Ustawodawca nie wskazał ile lokali można nabyć na własne cele mieszkaniowe, ani czasu, w którym należy w nich zamieszkać.

Ustawodawca określając, że zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych następuje w przypadku przeznaczenia środków na zakup nowej nieruchomości na cele mieszkaniowe nie precyzuje, kiedy te cele mieszkaniowe mają być zrealizowane i nie wyklucza, aby cele te mogłyby być zrealizowane przy wykorzystaniu nieruchomości, która nie jest nieruchomością obecnie zamieszkiwaną przez Wnioskodawcę. Powyższe stanowisko potwierdza również interpretacja indywidualna z dnia 27 kwietnia 2018 r. 0114-KDIP3-1.4011.73.2018.2.KS1 jak i wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 3126/14, a także z dnia 17.05.2017 r., sygn. akt II FSK 1053/15.

Naczelny Sąd Administracyjny wskazuje, że czasowe, uzasadnione obiektywnymi okolicznościami wynajęcie zakupionych lokali mieszkalnych samo w sobie nie może przesądzać o tym, że podatnik nie będzie realizował w tych mieszkaniach własnych celów mieszkaniowych. Ustawodawca nie zastrzegł w treści analizowanych przepisów, że własny cel mieszkaniowy w zakupionym lokalu ma być realizowany nieprzerwanie od daty jego nabycia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie a w przypadku innych rzeczy pół roku licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Stosownie do art. 30e ust. 1 ww. ustawy, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

W myśl natomiast jego ust. 2, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.


Na mocy art. 30e ust. 4 ww. ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:


  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.


Stosownie do art. 30e ust. 5 tej ustawy, dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Zgodnie z art. 30e ust. 7 ww. ustawy, w przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.

Art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne - przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, o ile odpowiada wartości rynkowej, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe (potoczne) rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością).

Z art. 22 ust. 6d ww. ustawy wynika, że koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, stanowią udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Nadto, zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy wysokość nakładów, o których mowa powyżej, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Dochód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy – może jednak zostać objęty zwolnieniem z opodatkowania przy spełnieniu warunków określonych w tym przepisie. Stanowi on, że wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.


Stosownie do art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 uważa się m. in.


  1. wydatki poniesione na:


    1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego


    - położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;


  2. wydatki poniesione na:


    1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a, na cele określone w pkt 1,
    2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
    3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b


    - w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.


Z art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika natomiast, że przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.


Zgodnie natomiast z ust. 28 ww. przepisu, za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:


  • nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części


- przeznaczonych na cele rekreacyjne.



Katalog wydatków wymienionych w art. 21 ust. 25 ustawy ma charakter zamknięty, jest to wyliczenie enumeratywne. Niezbędnym zatem warunkiem do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest wydatkowanie otrzymanego przychodu na cele mieszkaniowe określone w ww. ustawie. Przepis ww. artykułu wiąże też skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych z terminem wydatkowania środków pieniężnych.

Podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z przywołanego wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym jest fakt wydatkowania (począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie) środków z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych na wskazane w ustawie „własne cele mieszkaniowe” podatnika. Poprzedzenie wyrażenia „cele mieszkaniowe” przymiotnikiem „własne”, świadczy o tym, że ustawodawca przewidując podstawę do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 i dopisując ten przymiotnik, przesądził, że celem nadrzędnym jest możliwość uwzględnienia przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania tylko takich wydatków, które poniesione zostały na zaspokojenie „własnych” potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Należy wyjaśnić, że powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy dochód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas będzie on w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Rozpatrując sprawę w odniesieniu do możliwości skorzystania przez Wnioskodawczynię z przedmiotowego zwolnienia w sytuacji opisanej we wniosku stwierdzić należy, że warunkiem zwolnienia podatkowego jest wykazanie przez Wnioskodawczynię, że wydatkuje uzyskany dochód na własne cele mieszkaniowe. Wydatkowanie dochodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, że celem Wnioskodawczyni jest dążenie, aby w tym nowym lokalu zamieszkać.


Ze stanu faktycznego jak wskazano uprzednio wynika, że Wnioskodawczyni nabyła spadek wprost w udziale 1/4 części po zmarłym dnia 7 czerwca 2013 r. ojcu. Następnie w ramach umowy o dział spadku Wnioskodawczyni została współwłaścicielem w części równej 1/3 m.in. lokalu mieszkalnego położonego w R. przy ul. C. oraz nieruchomości położonej w R. przy ul. Ś. Wnioskodawczyni w dniu 21 marca 2014 r. sprzedała swój udział w nieruchomości położonej w R. przy ul. Ś. W złożonym zeznaniu o osiągniętym dochodzie z tytułu sprzedaży nieruchomości Wnioskodawczyni wskazała, że zamierza go przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 updof. Kolejno Wnioskodawczyni zakupiła dnia 24 marca 2014 r. udziały 2/3 nieruchomości położonej w R. przy ul. C., stając się jego wyłącznym właścicielem. Wnioskodawczyni wskazuje, że kupiła udziały w nieruchomości położonej w R. przy ul. C., gdyż docelowo planuje tam zamieszkać. Wnioskodawczyni obecnie zamieszkuje w G. w domu jednorodzinnym, w którym opiekuje się starszą, schorowaną matką. Wnioskodawczyni otrzymała dom, w którym zamieszkuje, od matki w zamian za opiekę. Wnioskodawczyni podała również, że w dacie nabycia udziału w lokalu mieszkalnym położonym w R. przy ul. C. lokal był obciążony umową najmu zawartą jeszcze przez spadkodawcę. Niemniej jednak w uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że po uzyskaniu pełnej własności mieszkania sama zawarła z najemcą dnia 25 marca 2014 r. umowę najmu. Wnioskodawczyni zamierza wynajmować przedmiotową nieruchomość przez ok. 2-3 lata, przy czym nie przewiduje możliwości wynajmowania mieszkania innym najemcom, niż obecni. Następnie Wnioskodawczyni wskazuje, że za niecałe 9 lat wraz z małżonkiem osiągną wiek emerytalny i chcą spokojnie cieszyć się życiem mieszkając w bardzo przyjaznym miejscu, na spokojnym osiedlu, w mieszkaniu na C. w R.

Zatem, wskazując jako cel mieszkaniowy wydatki poniesione na nabycie lokalu mieszkalnego podkreślić należy, że przepisy prawa podatkowego nie określają kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Tym samym brak jest podstaw do stwierdzenia, że nie dojdzie do realizacji celu mieszkaniowego w przypadku, gdy Wnioskodawczyni nabędzie lokal mieszkalny w celu zamieszkania w nim, ale w lokalu tym - z różnych powodów - zamieszka po upływie określonego czasu. W takim przypadku prawa do zwolnienia nie pozbawia Wnioskodawczyni okoliczność, że nabyte mieszkanie zostało przez pewien okres wynajęte. Wnioskodawczyni lokal kupiła bowiem na własne potrzeby mieszkaniowe, w którym planuje zamieszkać w przyszłości.

Przenosząc zatem powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że wydatki poniesione przez Wnioskodawczynię - w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie - na zakup 2/3 udziału w mieszkaniu, które zostało wynajęte tymczasowo, jednocześnie w sytuacji realizowania przez Wnioskodawczynię własnych celów mieszkaniowych, mogą w całości stanowić wydatki na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegać rozliczeniu przy ustalaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Podsumowując, mając na uwadze powyższe uregulowania oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawczyni z dochodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości otrzymanej w spadku dokonała zakupu udziałów w mieszkaniu z zamiarem realizowania własnych celów mieszkaniowych, to będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. przepisu.


Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądów administracyjnych, wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych i sądów, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego i nie mają mocy powszechnie obowiązującej.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj