Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4015.104.2018.2.MCZ
z 19 września 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 16 lipca 2018 r. (data wpływu – 19 lipca 2018 r.), uzupełnionym 13 i 17 września 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych tytułem darowizn od syna – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2018 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych tytułem darowizn od syna.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 6 września 2018 r. znak: 0111-KDIB4.4015.104.2018.1.MCZ wezwano Wnioskodawczynię o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono 13 września 2018 r. (opłata od wniosku) i 17 września 2018 r. pozostałe braki formalne.

W odpowiedzi na ww. pismo Wnioskodawczyni wskazała, że wniosek z 16 lipca 2018 r. oprócz wydania interpretacji w jej indywidualnej sprawie, dotyczy również rozstrzygnięcia w zakresie skutków podatkowych dla jej męża w związku z nabyciem środków pieniężnych tytułem darowizny od syna. Wnioskodawczyni uiściła dodatkową opłatę od wniosku w wysokości 40 zł.

Uwzględniając powyższe niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie dla Wnioskodawczyni. W zakresie skutków podatkowych dla męża Wnioskodawczyni wydano odrębne rozstrzygnięcie.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 21 maja 2018 r. oraz w dniu 22 maja 2018 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem otrzymała darowizny pieniężne od swojego syna. Łączna kwota darowizn przekracza limit określony w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Obie darowizny zostały dokonane na podstawie dwóch pisemnych umów darowizny. Obie umowy darowizny zostały zawarte pomiędzy Wnioskodawczynią oraz jej mężem (jako Obdarowanymi) a ich synem (jako Darczyńcą).

Zgodnie z wolą syna, wyrażoną w treści obu umów, darowizna pieniężna została dokonana do majątku wspólnego Wnioskodawczyni i jej męża, tj. do ich majątku objętego wspólnością ustawową. Obie darowizny pieniężne zostały spełnione, środki pieniężne wpłynęły na wspólny rachunek bankowy Wnioskodawczyni i jej męża.

Syn Wnioskodawczyni (Darczyńca) pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólność majątkowa. Z uwagi na to, że przedmiot obu darowizn dotyczył ich majątku wspólnego, żona syna, w odrębnym oświadczeniu wyraziła zgodę na dokonanie obu darowizn pieniężnych.

Przelewy bankowe, dotyczące obu darowizn, zostały zrealizowane (wykonane) z rachunku bankowego wspólnego syna i jego żony, przy czym dyspozycję przelewów złożył syn Wnioskodawczyni.

Przedmiotowe darowizny pieniężne są pierwszymi darowiznami otrzymanymi od syna; wcześniej Wnioskodawczyni nie otrzymywała od niego jakichkolwiek darowizn pieniężnych.

Fakt otrzymania obu darowizn pieniężnych Wnioskodawczyni (jak również jej mąż) w ustawowym terminie zgłosi właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 wraz z wymaganymi załącznikami.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy ww. darowizny w świetle przepisów ustawy o podatku od spadku i darowizn, przy spełnieniu wszystkich przesłanek warunkujących zwolnienie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, będą podlegały zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn w sytuacji, gdy zostały dokonane z majątku wspólnego syna i jego żony?

Zdaniem Wnioskodawczyni, darowizny, które otrzymała od syna będą podlegały zwolnieniu przewidzianemu w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż zostały dokonane z majątku wspólnego syna i jego żony.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2018 r., poz. 644 ), opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m. in. darowizny.

Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1983 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025, ze zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie to ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Do zawarciu umowy darowizny podobnie jak każdej innej umowy, niezbędne jest zgodne oświadczenie woli złożone przez obie strony umowy. Umowa darowizny dochodzi do skutku dopiero z chwilą złożenia oświadczenia woli obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Wnioskodawczyni zaznaczyła, ze ustawodawca me wymaga żadnej szczególnej formy oświadczenia obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Natomiast z treści art. 890 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, iż oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Z kolei, art. 5 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, że obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy obowiązek podatkowy powstaje – przy nabyciu w drodze darowizny – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia: jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Według art. 9 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę od jednej osoby własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną w wysokości 9.637 zł jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grup podatkowej.

Natomiast zgodnie z art. 4a ust. 1 ww. ustawy, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy on dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej lub przekazem pocztowym.

Mając powyższe na uwadze Wnioskodawczyni podkreśliła, iż co do zasady dokonane darowizny środków pieniężnych z konta wspólnego syna i jego żony na rzecz Wnioskodawczyni powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn z racji tego, iż zostanie przekroczona kwota przewidziana w art. 9 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Niemniej jednak, z uwagi na fakt, iż jednocześnie zostaną spełnione przesłanki warunkujące zwolnienie z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zgodnie z ww. przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, jak i same przelewy środków pieniężnych były darowiznami w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego a zwłaszcza:

  • zostały zawarte pisemne umowy darowizny miedzy Wnioskodawczynią (oraz jej mężem) a ich synem,
  • darowizny zostały dokonane z rachunku bankowego a dowód ich otrzymania zostanie udokumentowany dowodem przekazania na wspólny rachunek bankowy Wnioskodawczyni i jej męża,
  • zostaną złożone zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych SD-Z2 do właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizn (tj. od dnia powstania obowiązku podatkowego), to otrzymane przez Wnioskodawczynię od syna darowizny pieniężne będą podlegały zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn.

Jednocześnie w opinii Wnioskodawczyni, bez znaczenia na opodatkowanie darowizn pozostanie fakt, iż darowizny środków pieniężnych zostały dokonane z rachunku wspólnego syna i jego żony, gdyż to jedynie syn był stroną umów darowizny zawartych z Wnioskodawczynią, która należy do tzw. grupy podatkowej zerowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W ocenie Wnioskodawczyni, należy także pamiętać, iż zgoda żony syna na dokonanie przelewu z rachunku wspólnego małżonków, wywołuje jedynie skutki na gruncie przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2018 r., poz. 950), w kontekście zapisów art. 37 § 1 pkt 4 tej ustawy, zgodnie z którym zgoda drogiego małżonka jest potrzebna do dokonania darowizny z majątku wspólnego z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych. Tym samym, w kontekście opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn przedmiotowych darowizn udzielona zgoda przez małżonka jest neutralna podatkowo, w żaden sposób nie powodując, iż żona syna stała się też stroną umów darowizny zawartych pomiędzy Wnioskodawczynią (oraz jej mężem) a synem.

Reasumując, w opinii Wnioskodawczyni dokonane darowizny środków pieniężnych przez syna m.in. na rzecz Wnioskodawczyni z majątku wspólnego syna i jego żony, za zgodą żony syna, będą podlegały zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn przy spełnieniu przesłanek wskazanych w art. 4a ustawy, a fakt dokonania darowizn ze wspólnego rachunku bankowego małżonków będzie neutralny podatkowo w kontekście opodatkowania takich darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do powołanego art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj