Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.259.2018.2.AD
z 3 września 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 lipca 2018 r. (data wpływu – 26 lipca 2018 r.), uzupełnionym 9 i 16 sierpnia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa CSB1 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa CSB1.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 3 sierpnia 2018 r. znak: 0111-KDIB4.4014.259.2018.1.AD i znak: 0111-KDIB4.4014.261.2018.1.AD wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 9 sierpnia (uiszczenie dodatkowej opłaty) i 16 sierpnia (potwierdzenie uiszczenia opłaty) 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

BPZ („Wnioskodawca”, „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. Wnioskodawca podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich przychodów (dochodów) niezależnie od miejsca położenia ich źródła.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na rynku piwowarskim w Polsce. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zajmuje się wsparciem produkcji i dystrybucją hurtową piwa. Wnioskodawca, poza wspomnianym zakresem prowadzonej przez siebie działalności, nie prowadzi innej działalności gospodarczej.

Z uwagi na pojawienie się inwestora w Spółce, Wnioskodawca planuje obecnie rozszerzenie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza rozszerzyć strukturę właścicielską poprzez przystąpienie nowych wspólników – CSB1 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („CSB1”) oraz CSB2 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („CSB2”) (dalej łącznie: „Nowi Wspólnicy”).

W związku z planowanym przystąpieniem Nowych Wspólników do Spółki, Nowi Wspólnicy wniosą do Spółki wkłady niepieniężne („Aport”) w postaci majątku Nowych Wspólników, który jest wykorzystywany do prowadzenia przez nich działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości przeznaczonych do produkcji piwa („Zakład CSB1”) oraz urządzeń i maszyn również przeznaczonych do produkcji piwa („Zakład CSB2”) (dalej łącznie: „Zakłady Nowych Wspólników”). Zakłady Nowych Wspólników, które będą przedmiotem Aportu obejmują (każdy z osobna) zespoły składników materialnych oraz niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej stanowiące (każdy z osobna) przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z Kodeks cywilny.

Po to, aby umożliwić przystąpienie Nowych Wspólników do Spółki, dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy poprzez wydanie nowych udziałów Nowym Wspólnikom. Nowi Wspólnicy obejmą udziały w zamian za Aport w postaci Zakładów Nowych Wspólników o wartości rynkowej wyższej niż wartość nominalna udziałów (tzw. agio). W konsekwencji część wartości Zakładów Nowych Wspólników zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki nastąpi na podstawie przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych.

Po Aporcie Zakładów Nowych Wspólników, Nowi Wspólnicy nie będą prowadzili działalności gospodarczej w tożsamym zakresie do obecnie prowadzonej działalności w oparciu o Zakłady Nowych Wspólników. Całość działalności Zakładów Nowych Wspólników zostanie przeniesiona do Wnioskodawcy z zamiarem kontynuacji prowadzonej przez Nowych Wspólników działalności gospodarczej.

Postępująca konsolidacja na rynku piwowarskim w Polsce oraz silna konkurencja ze strony międzynarodowych koncernów skłania mniejsze podmioty do centralizacji biznesu pod kontrolą jednego podmiotu. W konsekwencji, w wyniku planowanej reorganizacji Nowi Wspólnicy zapewnią sobie większą swobodę dysponowania własnym kapitałem poprzez otrzymanie od Spółki udziałów, których wartość będzie odzwierciedlała rynkową wartość Zakładu Wnioskodawcy. Ponadto, zmiana struktury prowadzonej przez Nowych Wspólników działalności gospodarczej znacząco usprawni proces zarządzania. Z punktu widzenia Wnioskodawcy reorganizacja pozwoli m.in. na skonsolidowanie biznesu w celu skuteczniejszego konkurowania z innymi podmiotami na lokalnym rynku, zwiększenie potencjału produkcyjnego, pozyskanie kapitału na rozszerzenie skali prowadzonej przez siebie działalności.

Wnioskodawca i Nowi Wspólnicy są obecnie czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług zarejestrowanymi w Polsce. Spółka zamierza wykorzystywać przedmiot Aportu do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów usług na terenie Polski. Wnioskodawca będzie również wykorzystywał nabyty Zakład Wnioskodawcy w działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowiący przedmiot Aportu Zakład CBS1 obejmuje zespół składników majątkowych materialnych oraz niematerialnych niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania nieruchomości przeznaczonych do produkcji piwa.

Zakład CSB1, stanowiący zespół składników majątkowych niematerialnych i materialnych, przy pomocy których CSB1 prowadzi działalność gospodarczą obejmuje w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo;
  2. prawo własności nieruchomości, która została nabyta z zamiarem wykorzystania jej do prowadzenia działalności gospodarczej;
  3. środki trwałe wykorzystywane do produkcji piwa w postaci budynków browaru takich jak hala magazynowa puszkownia, budynek rozlewni butelkowej, budynek maszynownia, budynek warzelni, wieża wodna, budynek klepiska, budynek fermentacji, części leżakowni, silosy betonowe przeznaczone do przechowywani słodu, budynek suszarni, budynek pasteryzatora oraz piwnic leżakowych, budynek tankofermentorów, budynek kotłowni węglowej, budynek łazienki, garaże, budynek świetlicy, budynek administracyjny, budynek mieszkalny, magazyny pustych opakowań, wiata stalowa dobudowana do magazynu pustych opakowań, hala pustych opakowań, budynek kotłowni gazowej, hala tanków pośrednich, wiata nad koszem zasypowym, budynek rozdzielni CO2;
  4. środki trwałe wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji piwa w postaci budowli takich jak studnie głębinowe, place manewrowe, wjazdy i dojazdy, ogrodzenie, silosy jęczmienia z estakadą stalową ocynkowaną, wieżą schodową i pomostem oraz komin przemysłowy;
  5. prawo do poboru wód podziemnych do celów produkcyjnych i socjalnych;
  6. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości;
  7. należności, tj. w szczególności wierzytelności o zapłatę wynagrodzenia z tytułu wynajmu nieruchomości oraz wierzytelności z umów pożyczek;
  8. zobowiązania, tj. w szczególności zobowiązania z tytułu hipotek przymusowych ustanowionych na prawie użytkowania wieczystego i własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość na rzecz Skarbu Państwa oraz Gminy P. oraz zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług;
  9. umowy „przychodowe” oraz „kosztowe”, tj. w szczególności umowy wynajmu nieruchomości oraz inne umowy związane z działalnością gospodarczą CSB1, w tym umowy na dostawę energii do CSB1;
  10. tajemnice przedsiębiorstwa;
  11. umowy związane z posiadanymi rachunkami bankowymi i środki pieniężne.

Obecnie CSB1 nie zatrudnia pracowników w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks pracy. Na dzień Aportu, w CSB1 również nie będą zatrudnieni pracownicy.

Składniki majątku mające być przedmiotem Aportu stanowią obecnie niezależne przedsiębiorstwo CSB1 funkcjonujące jako samodzielny podmiot gospodarczy. Wszystkie te składniki majątku są organizacyjnie i funkcjonalnie powiązane w ramach działalności gospodarczej CSB1. W szczególności, poszczególne elementy CSB1 wzajemnie się uzupełniają i tworzą całość organizacyjną i funkcjonalną, która umożliwia realizację celów gospodarczych związanych z wynajmem nieruchomości przeznaczonych do produkcji piwa, jak również do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji piwa.

Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, że wartość Zakładu CSB1 zostanie wyceniona według wartości rynkowej na dzień Aportu, na podstawie opinii niezależnego rzeczoznawcy.

Wnioskodawca przewiduje, że przedmiotem Aportu będą Zakłady Nowych Wspólników obejmujące wszystkie składniki materialne i niematerialne majątku Nowych Wspólników funkcjonalnie związane i przeznaczone do prowadzenia działalności w zakresie wynajmu nieruchomości oraz maszyn i urządzeń przeznaczonych do produkcji piwa. Majątek przenoszony w ramach Aportu będzie organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie powiązany w sposób umożliwiający Wnioskodawcy prowadzenie działalności w zakresie tożsamym do działalności Nowych Wspólników.

Jednocześnie, w kontekście wymogów przewidzianych właściwymi przepisami prawa oraz konieczności współdziałania osób trzecich i ograniczeń umownych, Wnioskodawca wyjaśnia, że intencją Nowych Wspólników jest, aby na Wnioskodawcę przeszły wszystkie zobowiązania związane z przedsiębiorstwem. Zgodnie z art. 519 § 2 Kodeksu cywilnego do przejęcia długu przez osobę trzecią niezbędne jest zawarcie między wierzycielem a podmiotem przejmującym dług (za zgodą dłużnika, którego dług jest przejmowany) umowy o przejęciu długu lub wyrażenie przez wierzyciela zgody na zmianę dłużnika. W związku z powyższym, nie można wykluczyć, że część zobowiązań związanych z przedsiębiorstwami Nowych Wspólników, nie zostanie przeniesiona na Wnioskodawcę w związku z brakiem wymaganej na takie przeniesienie zgody wierzycieli. Jednocześnie Wnioskodawca może zostać zobowiązany (wobec Nowych Wspólników) do zaspokajania zobowiązań cywilnoprawnych Nowych Wspólników w stosunku do osób trzecich związanych z przeniesionym Aportem.

Po dokonaniu Aportu, Nowi Wspólnicy nie będą posiadali składników majątkowych i niemajątkowych wystarczających do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości, maszyn i urządzeń przeznaczonych do produkcji piwa, jak również do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji piwa. Przedmiotem transakcji Aportu będą bowiem, jak wskazano powyżej, wszelkie istotne i przenaszalne składniki materialne i niematerialne wykorzystywane przez Nowych Wspólników w dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej. Nawet jeśli jakieś składniki majątków Nowych Wspólników nie zostaną przeniesione w ramach opisanego w niniejszym wniosku Aportu, to nie będzie to miało wpływu na związki funkcjonalne pomiędzy przenoszonymi składnikami majątku i możliwość prowadzenia przy pomocy tych składników działalności gospodarczej. Innymi słowy, składniki majątku, które ewentualnie będą mogły pozostać w CSB1 i CSB2, nie będą istotne z perspektywy możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przy pomocy zespołu składników będących przedmiotem Aportu opisanego we wniosku.

Aport Zakładów Nowych Wspólników zostanie dokonany z powodów biznesowych. Inwestor, z którym Wnioskodawca współpracuje i który udziela mu finansowania chce bowiem skoncentrować aktywa służące do produkcji piwa w ramach jednego podmiotu, jakim jest Wnioskodawca. Pozwoli to osiągnąć zakładane cele gospodarcze i inwestycyjne, osiągnąć efekt synergii, ograniczyć koszty prowadzenia działalności opartej obecnie o kilka podmiotów oraz rywalizować na rynku przy postępującej jego konsolidacji oraz istnieniu konkurencji ze strony międzynarodowych koncernów piwowarskich.

Przywołując powyżej opis zdarzenia przyszłego, pominięto tę jego część, która odnosi się wyłącznie do aportu przedsiębiorstwa CSB2.

W związku z powyższym opisem sformułowano następujące pytanie:

Czy zmiana umowy Spółki obejmująca podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy następująca w związku z wniesieniem Zakładów Nowych Wspólników w ramach Aportu do Spółki w zamian za jej udziały będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, zmiana umowy Spółki obejmująca podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy, następująca w związku z wniesieniem Zakładów Nowych Wspólników w ramach Aportu do Spółki w zamian za jej udziały, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w związku z art. 1 ust. 1 pkt 2 i w związku z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadniając swoje stanowisko, Wnioskodawca przywołał treść art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w związku z art. 1 ust 1 pkt 2, art. 1 ust. 3 pkt 2, art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze, art. 1a pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazując, że Aport Zakładów Nowych Wspólników zostanie dokonany przez Nowych Wspólników – spółki kapitałowe – do Wnioskodawcy będącego również spółką kapitałową w rozumieniu cyt. ustawy, w zamian za udziały Wnioskodawcy, co powoduje, że Wnioskodawca mieści się w zakresie podmiotowym normy prawnej zawartej w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawca podkreślił, że ww. ustawa nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa. Zgodnie jednak z poglądem szeroko prezentowanym w praktyce przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne, na potrzeby analizy art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze cyt. ustawy zastosowanie znajduje definicja przedsiębiorstwa przewidziana w art. 551 Kodeksu cywilnego.

Powołując treść art. 551 i 552 Kodeksu cywilnego Wnioskodawca wskazał, że z uwagi na fakt, że w art. 551 cyt. ustawy użyto sformułowania „w szczególności” należy stwierdzić, że katalog składników majątkowych, które mogą tworzyć przedsiębiorstwo ma charakter otwarty. Oznacza to jednocześnie, że przedsiębiorstwo może zarówno zawierać składniki, które nie zostały wymienione we wspomnianym przepisie jak i nie obejmować wszystkich pozycji w nim wymienionych.

Należy również wziąć pod uwagę, że ustawodawca definiując pojęcie przedsiębiorstwa położył szczególny nacisk na element zorganizowania składników majątkowych, powiązanego funkcjonalnie. Za przedsiębiorstwo nie można zatem uznać luźnego i niezorganizowanego zbioru składników majątkowych. Elementy składające się na przedsiębiorstwo powinny pozostawać ze sobą w funkcjonalnym powiązaniu i służyć prowadzeniu określonej działalności gospodarczej.

Co do zasady, przedsiębiorstwo jest funkcjonalnie powiązanym oraz zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych. Z powyższego wynika, iż przedsiębiorstwo stanowią składniki majątku tak powiązane ze sobą, że tworzą spójną oraz unikalną całość a nie zbiór poszczególnych i indywidualnych rzeczy (praw). Zatem, aby mówić o zbyciu przedsiębiorstwa, na Nabywcę powinny przejść wszystkie niezbędne elementy przedsiębiorstwa by Nabywca mógł dalej prowadzić za jego pomocą działalność gospodarczą, którą do daty transakcji prowadzili Nowi Wspólnicy.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca otrzyma w drodze Aportu wszystkie składniki materialne i niematerialne majątków Nowych Wspólników, funkcjonalnie związane i przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości oraz maszyn i urządzeń przeznaczonych do produkcji piwa (tj. Zakłady Nowych Wspólników).

Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie majątki, które mają być przedmiotem Aportu stanowią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, ponieważ:

  1. przedmioty Aportu będą obejmowały (każdy z osobna) zespoły wszystkich składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji działalności gospodarczej w zakresie produkcji piwa objętych definicją przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego;
  2. wszystkie składniki majątków będące przedmiotem Aportu są organizacyjnie powiązane w ramach działalności gospodarczych Nowych Wspólników. W szczególności, poszczególne elementy Zakładów Nowych Wspólników wzajemnie się uzupełniają i tworzą całość organizacyjną, która umożliwia realizację celów gospodarczych związanych z wynajmem nieruchomości oraz maszyn i urządzeń przeznaczonych do produkcji piwa;
  3. wszystkie składniki majątków będące przedmiotami Aportu są funkcjonalnie powiązane, w taki sposób, że umożliwiają one realizowanie zadań gospodarczych w zakresie wynajmu nieruchomości oraz maszyn i urządzeń przeznaczonych do produkcji piwa przy ich wykorzystaniu;
  4. przedmioty Aportu są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmioty Aportu są także obecnie aktywnie wykorzystywane przez Nowych Wspólników do prowadzenia takiej działalności;
  5. składniki majątków mające być przedmiotem Aportu, które mają zostać przeniesione na Spółkę w ramach Aportu stanowią obecnie niezależne przedsiębiorstwa Nowych Wspólników funkcjonujące jako samodzielne podmioty gospodarcze;
  6. Wnioskodawca w dużej mierze będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzona obecnie przez Nowych Wspólników przy pomocy składników majątku stanowiących przedmiot Aportu.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zmiana umowy Spółki obejmująca podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy następująca w związku z wniesieniem Zakładów Nowych Wspólników, obejmujących majątek wykorzystywany w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, stanowić będzie zmianę umowy Spółki związaną z wniesieniem Aportu przedsiębiorstw spółki kapitałowej (CSB1 i CSB2) do spółki kapitałowej (Wnioskodawcy). W konsekwencji, ta zmiana umowy Spółki nie będzie podlegała opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadniając swoje stanowisko Wnioskodawca powołał się na wyrok WSA w Warszawie z 8 lutego 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 2921/15 oraz interpretacje indywidualne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa CSB1. W pozostałym zakresie dotyczącym skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa CSB2 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150), podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy, w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy, użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

W myśl art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z powołanych przepisów wynika, że zmiana umowy spółki kapitałowej polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego z wkładów, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c) ww. ustawy, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu nie podlega m.in. zmiana umowy spółki kapitałowej związana z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Jako, że w przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, brak jest definicji przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, to dlatego też w tym zakresie należy posłużyć się właściwymi przepisami prawa zawartymi w odrębnych ustawach. Definicję „przedsiębiorstwa” zawiera przepis art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025, ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Jak wskazuje przepis art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlega zmiana umowy spółki polegająca na wniesieniu do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

W świetle obowiązujących przepisów, wniesienie przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje jest zatem wprost określone jako czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem wkładu do spółki z o. o. (Wnioskodawcy) będzie aport wniesiony przez spółkę z o. o. Przedmiotem aportu będzie natomiast przedsiębiorstwo – CSB1 – tejże spółki z o. o.

Przyjmując zatem za Wnioskodawcą, że przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego – opisana czynność będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie powołanego wyżej art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwszy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy (spółki z o. o.) będzie stanowić zmianę umowy spółki niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie pokrywał się z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postepowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj