Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-1.4011.283.2018.2.AP
z 20 lipca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2018 r. (data wpływu 8 maja 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 lipca 2018 r. (data wpływu 5 lipca 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie rozliczenia składki na ubezpieczenie społecznejest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) w związku z czym pismem z dnia 21 czerwca 2018 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.283.2018.1.AP, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 21 czerwca 2018 r. (data doręczenia 26 czerwca 2018 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 2 lipca 2018 r. (data wpływu 5 lipca 2018 r.), nadanym w dniu 3 lipca 2018 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od dnia 1 maja 1993 r. w zakresie wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych. Uzyskane przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje ryczałtem 5,5% oraz 3% oraz prowadzi ewidencję przychodów. Wnioskodawca osiąga dochody z tytułu prowadzonej działalności, jeżeli zaś jest niezdolny do pracy, pobiera zasiłek chorobowy z ZUS. Wnioskodawca otrzymuje z OHP zwrot kosztów kształcenia młodocianych (wynagrodzenie i składki ZUS), a po zakończeniu szkolenia młodocianego otrzymuje dofinansowanie. Wnioskodawca dokonał wyboru formy opodatkowania przy zakładaniu działalności. Symbol PKWiU działalności gospodarczej to: 43.22.1, 43.22.2, a PKD 43.22.Z.

Wnioskodawca w 2016 r. złożył PIT-28 i wykazał przychody z działalności oraz przychody z refundacji wynagrodzeń młodocianych pracowników oraz otrzymane dofinansowanie za wyszkolenie młodocianego, natomiast w PIT-36 wykazał przychody z ZUS (zasiłek chorobowy) oraz przychody z PIT-8C (dofinansowanie do paczek na Mikołaja).

Wnioskodawca w 2017 r. złożył PIT-28 i wykazał przychody z działalności oraz przychody z refundacji wynagrodzeń młodocianych pracowników, natomiast w PIT-36 wykazał przychody z ZUS (zasiłek chorobowy) oraz przychody z PIT-8C (dofinansowanie do paczek na Mikołaja). Wnioskodawca dokonał korekty PIT-28 za 2016 r. oraz PIT-28 za 2017 r., gdyż nie odliczył zapłaconych składek w zeznaniach ryczałtowych, bo chciał je odliczyć w zeznaniach PIT-36. Wnioskodawca opłacał składki za okres od grudnia 2015 r. do listopada 2017 r., co udokumentowane zostało dowodami wpłat.

Dodano, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola celno-skarbowa, a ponadto, sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne Wnioskodawca musiał odliczyć w zeznaniu PIT-28?
  2. Czy składki na ubezpieczenie społeczne, jeżeli nie zostały odliczone w zeznaniu PIT-28, Wnioskodawca mógł odliczyć w zeznaniu PIT-36?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku):

Ad. 1)

Składek na ubezpieczenie społeczne nie musiał odliczyć w zeznaniu PIT-28, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który mówi, że można odliczyć wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad. 2)

Jeżeli składek na ubezpieczenie społeczne nie odliczył w zeznaniu PIT-28, to mógł odliczyć je w zeznaniu PIT-36, na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 2-2a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot:

  1. składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych:
    1. zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
    2. potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu
    -odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku;
    2a)składek zapłaconych w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 13a-13c.

Natomiast w myśl art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r., Nr 144, poz. 930, z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Z art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika natomiast, że podatnik uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1 i 1a, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym, oraz wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie natomiast z art. 13 ust. 1 tej ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie została odliczona od podatku dochodowego.

Stosownie do art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę:

  1. składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r., Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.):
    1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
    2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
    -obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku;
  2. składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 4.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych. Z ww. tytułu Wnioskodawca opłacał składki na ubezpieczenie społeczne. Uzyskane przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje ryczałtem. Wnioskodawca osiąga dochody z tytułu prowadzonej działalności, jeżeli zaś jest niezdolny do pracy, pobiera zasiłek chorobowy z ZUS. Otrzymuje również z OHP zwrot kosztów kształcenia młodocianych (wynagrodzenie i składki ZUS), a po zakończeniu szkolenia młodocianego otrzymuje dofinansowanie. Wnioskodawca w 2016 r. złożył PIT-28 i wykazał przychody z działalności oraz przychody z refundacji wynagrodzeń młodocianych pracowników oraz otrzymane dofinansowanie za wyszkolenie młodocianego, natomiast w PIT-36 wykazał przychody z ZUS (zasiłek chorobowy) oraz przychody z PIT-8C (dofinansowanie do paczek na Mikołaja). W 2017 r. złożył PIT-28 i wykazał przychody z działalności oraz przychody z refundacji wynagrodzeń młodocianych pracowników, natomiast w PIT-36 wykazał przychody z ZUS (zasiłek chorobowy) oraz przychody z PIT-8C (dofinansowanie do paczek na Mikołaja). Wnioskodawca dokonał korekty PIT-28 za 2016 r. oraz PIT-28 za 2017 r., gdyż nie odliczył zapłaconych składek w zeznaniach ryczałtowych, bo chciał je odliczyć w zeznaniach PIT-36.

Z zacytowanych powyżej przepisów wynika, że składki na ubezpieczenia społeczne odlicza się w pierwszej kolejności od dochodu (przychodu), od którego podatnik zobowiązany był je opłacać, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli przychody uzyskiwane w 2016 r. oraz w 2017 r. z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym Wnioskodawca w pierwszej kolejności był zobowiązany pomniejszyć o składki na ubezpieczenie społeczne należne i zapłacone w 2016 r. oraz w 2017 r. z tytułu prowadzenia tej działalności. Tylko wówczas, gdyby składki na ubezpieczenie społeczne opłacane z tego tytułu były wyższe niż przychody uzyskane z tej działalności Wnioskodawca miałby prawo odliczyć kwotę nieodliczonych składek od przychodu (dochodu) z tytułu zasiłku chorobowego oraz dofinansowań do paczek na święta.

Mając na uwadze opis stanu faktycznego oraz powyższe przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że zapłacone przez Wnioskodawcę składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w 2016 r. oraz w 2017 r. należało wykazać w złożonych zeznaniach PIT-28 o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jedynie w przypadku, gdyby składki na ubezpieczenie społeczne opłacane z tego tytułu były wyższe niż przychody uzyskane z działalności gospodarczej, Wnioskodawca miałby prawo odliczyć kwotę nieodliczonych składek od przychodu (dochodu) z tytułu zasiłku chorobowego oraz dofinansowań do paczek na święta i wykazać je w zeznaniach PIT-36 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie wskazał, że składki na ubezpieczenie społeczne opłacane z tego tytułu były wyższe, niż przychody uzyskane z działalności gospodarczej, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 14na ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), przepisów art. 14k - 14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj