Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.160.2018.3.KS
z 14 czerwca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2018 r. (data wpływu 15 marca 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 maja 2018 r. (data wpływu 11 maja 2018 r.) oraz pismem z dnia 7 czerwca 2018 r. (data wpływu 11 czerwca 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu podziału przez wydzielenie poprzez zawiązanie nowej spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 20 kwietnia 2018 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.160.2018.1.KS, Organ podatkowy, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie wysłano w dniu 23 kwietnia 2018 r. (skutecznie doręczono w dniu 30 kwietnia 2018 r.).

W odpowiedzi na ww. wezwanie dnia 11 maja 2018 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 7 maja 2018 r.).

Przesłane ww. uzupełnienie wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nadal nie spełniało wymogów określonych w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z powyższym pismem z dnia 25 maja 2018 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.160.2018.2.KS, Organ podatkowy, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 § 2 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, ponownie wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie wysłano w dniu 25 maja 2018 r. (skutecznie doręczono w dniu 1 czerwca 2018 r.), zaś w dniu 11 czerwca 2018 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 8 czerwca 2018 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest akcjonariuszem X S.A., osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, stanowiącą prywatny majątek Wnioskodawcy.

Spółka ta (dalej: Spółka dzielona) jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka podlega i w momencie zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka jest także oraz będzie w momencie zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka X S.A. jest deweloperem. Podstawowy przedmiot działalności Spółki stanowią roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych: lokali mieszkalnych i usługowych, garaży oraz domów jednorodzinnych. Działalność gospodarcza Spółki, oprócz budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych i niemieszkalnych, obejmuje wynajem i dzierżawę lokali mieszkalnych oraz wynajem lokali niemieszkalnych. Spółka zatrudnia kilku pracowników, którzy pozwalają jej na przeprowadzenie pełnego procesu inwestycyjnego (w tym nadzoru nad budową budynków) oraz procesu sprzedażowego (w tym sprzedaży lokali mieszkalnych i niemieszkalnych), a także prowadzenie działalności związanej z wynajmem lokali mieszkalnych i niemieszkalnych. Działalnością operacyjną Spółki kieruje jednoosobowy zarząd.

Akcjonariuszami Spółki jest Wnioskodawca i 6 innych osób fizycznych podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce. Z uwagi na porozumienie akcjonariuszy w zakresie podziału kierunków rozwoju działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę planowane jest dokonanie podziału X S.A. przez wydzielenie (dalej: podział) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 dalej: Ksh).

Zgodnie z projektem planu podziału, podział zostanie dokonany przez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej na spółkę nowo zawiązaną Y Sp. z o.o. (dalej: Spółka Przejmująca), mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W ramach ww. podziału z przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej wydzielony zostanie majątek (dalej: Majątek Wydzielany) przypisany do działalności polegającej na wynajmie lokali mieszkalnych (dalej: Działalność Wydzielana) oraz część środków pieniężnych wypracowanych w ramach działalności obejmującej budowę i sprzedaż lokali mieszkalnych i niemieszkalnych oraz wynajem i dzierżawę lokali niemieszkalnych (dalej: Działalność Pozostająca).

Na Spółkę Przejmującą zostaną przeniesione następujące składniki majątku Spółki Dzielonej tworzące Majątek Wydzielany:

  1. lokale mieszkalne stanowiące dla Spółki Dzielonej inwestycje długoterminowe i będące przedmiotem najmu prowadzonego w ramach Działalności Wydzielanej;
  2. środki trwałe oraz wyposażenie stanowiska biurowego przyporządkowanego do prowadzenia Działalności Wydzielanej;
  3. prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z Działalnością Wydzielaną, w szczególności umów najmu lokali mieszkalnych, umów z dostawcami mediów do wynajmowanych lokali mieszkalnych, umów ubezpieczenia wynajmowanych lokali mieszkalnych;
  4. prawa i obowiązki wynikające z umowy o pracę podpisanej z pracownikiem Spółki Dzielonej, delegowanym do pracy związanej z Działalnością Wydzielaną, w tym zobowiązania pracownicze, rezerwy na urlopy pracownicze oraz wierzytelności związane z ww. pracownikiem;
  5. należności oraz rezerwy na zobowiązania i zobowiązania związane z Działalnością Wydzielaną, obejmujące należności z tytułu najmu lokali mieszkalnych oraz refakturowanych kosztów mediów związanych z wynajmowanymi lokalami, rezerwy na naprawy gwarancyjne wynajmowanych lokali mieszkalnych, zobowiązania z tytułu kaucji gwarancyjnych dotyczących wynajmowanych lokali mieszkalnych, zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości dotyczące wynajmowanych lokali mieszkalnych;
  6. pozostałe rzeczy, prawa i obowiązki związane z Działalnością Wydzielaną, w tym cesja umowy o dostawę energii elektrycznej do wynajmowanych lokali mieszkalnych, cesja umowy o dostawę gazu do wynajmowanych lokali mieszkalnych oraz cesja umowy o dostawę wody i odprowadzanie ścieków do i od wynajmowanych lokali mieszkalnych;
  7. środki pieniężne związane z Działalnością Wydzielaną oraz część środków pieniężnych wypracowanych w ramach Działalności Pozostającej, przy czym te ostatnie stanowią około 70% wartości aktywów wchodzących w skład Majątku Wydzielanego.

Po dokonanym podziale, Spółka Dzielona będzie kontynuować działalność gospodarczą z zakresu budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych i niemieszkalnych oraz działalność polegającą na wynajmie lokali niemieszkalnych, natomiast Spółka Przejmująca będzie kontynuowała prowadzenie Działalności Wydzielanej, tj.

  • działalności polegającej na wynajmie lokali mieszkalnych, a dodatkowo przedmiot jej działalności stanowić będą:
  • roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków;
  • roboty związane z budową inżynierii lądowej i wodnej;
  • roboty budowlane specjalistyczne;
  • handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi;
  • handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi;
  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości;
  • reklama, badanie rynku i opinii publicznej;
  • działalność usługowa związana z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów i zieleni.

Podział zostanie dokonany zgodnie z art. 542 § 4 Ksh przez obniżenie kapitału zakładowego Spółki Dzielonej. Udziały w Spółce Przejmującej obejmie dwóch z siedmiu akcjonariuszy Spółki Dzielonej w zamian za całość swoich akcji w Spółce Dzielonej – w tym również Wnioskodawca. Akcje tych akcjonariuszy w Spółce Dzielonej zostaną unicestwione. Po dokonaniu podziału właścicielami Spółki Dzielonej będzie wyłącznie pięciu pozostałych akcjonariuszy, którzy chcą kontynuować działalność gospodarczą Spółki Dzielonej polegającą na budowie i sprzedaży lokali mieszkalnych i niemieszkalnych oraz wynajmie lokali niemieszkalnych. Dla akcjonariuszy Spółki Dzielonej nie przewiduje się dopłat w gotówce, o których mowa w art. 529 § 3 Ksh.

Głównym celem podziału jest reorganizacja kapitałowa Spółki Dzielonej oraz wydzielenie z niej pewnego zakresu prowadzonej działalności. Efektem końcowym planowanego podziału przez wydzielenie będzie „rozdzielenie” akcjonariuszy Spółki Dzielonej między dwie spółki – Spółkę X S.A. (pięciu wspólników) i Spółkę Przejmującą (dwóch wspólników – w tym Wnioskodawca). Dokonanie podziału pozwoli na kontynuowanie Działalności Wydzielanej w odrębnym podmiocie, tj. Spółce Przejmującej, oraz skoncentrowanie działalności Spółki Dzielonej na prowadzeniu i rozwoju Działalności Pozostającej. Aktualnie Działalności te prowadzone są przez wewnętrznie wyodrębnione zespoły składników materialnych i niematerialnych istniejących w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. System księgowy Spółki Dzielonej umożliwia identyfikację inwestycji długoterminowych związanych z realizacją Działalności Wydzielanej. Ponieważ Działalność Wydzielana prowadzona jest dopiero od listopada 2017 r., na podstawie analizy zapisów księgowych Spółka Dzielona może precyzyjnie określić wysokość przychodów i kosztów oraz należności, zobowiązań i rezerw na zobowiązania dotyczących Działalności Wydzielanej. W projekcie planu podziału określono kwotę środków pieniężnych wchodzących w skład Majątku Wydzielanego.

Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku wskazał, że kwestia ustalenia czy część wydzielana ze Spółki X S.A. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej z dnia 2 maja 2018 r. wydanej dla Spółki X S.A. w sprawie 0113-KDIPT1-2.4012.201.2018.1.SM gdzie ustalono, że w opisanych okolicznościach faktycznych sprawy cześć majątku wydzielana ze Spółki stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączona jest z opodatkowania podatkiem VAT transakcji przeniesienia tej części przedsiębiorstwa do Spółki przejmującej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (po uzupełnieniu wniosku):

  1. Czy w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, Majątek Wydzielany ze Spółki Dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa i w konsekwencji przeniesienie go na Spółkę Przejmującą nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy w związku z tym, że zarówno część wydzielana jak i pozostająca w Spółce dzielonej stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa – dla wspólnika spółki dzielonej nie wystąpi na moment podziału Spółki opodatkowanie na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy zatem potencjalny przychód i opodatkowanie po stronie wspólnika nastąpi dopiero na moment zbywania udziałów spółki wydzielonej na podstawie art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 2 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy (po uzupełnieniu), dla udziałowców będących osobami fizycznymi – w tym Wnioskodawcy – kwestię podziału spółki kapitałowej reguluje art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa – ustalona na dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem;

Wnioskodawca wskazał, że od dnia 1 stycznia 2018 r. zmieniono brzmienie:

  • art. 22 ust. 1g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „W przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w wyniku podziału, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7, kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej jest wartość emisyjna udziałów (akcji)”;
  • art. 24 ust. 8 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „W przypadku (...) podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7 i ust. 8d, dochód (przychód) wspólnika spółki (...) dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę (...) nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce (...) dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie: wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie” – (o podziale sumy kosztów pomiędzy transakcje zbywania udziałów/akcji spółki powstałej w wyniku wydzielenia (a w konsekwencji i spółki dzielonej) decyduje stosunek wartości majątku, a nie kapitału zakładowego ww. spółek).

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że ,,przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie: wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie” – o podziale sumy kosztów pomiędzy transakcje zbywania udziałów/akcji spółki powstałej w wyniku wydzielenia (a w konsekwencji i spółki dzielonej) decyduje stosunek wartości majątku, a nie kapitału zakładowego ww. spółek.

Biorąc pod uwagę ww. okoliczności Wnioskodawca, prosi o ustalenie, że interpretacja Wnioskodawcy o treści: „w sytuacji gdy zarówno część wydzielana jak i pozostająca w spółce dzielonej stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa – dla wspólnika spółki dzielonej nie wystąpi na moment podziału Spółki opodatkowanie na podstawie art. 24. ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nadto, że potencjalny przychód i opodatkowanie po stronie wspólnika nastąpi dopiero na moment zbywania udziałów spółki wydzielonej na podstawie art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? – jest prawidłowa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Problematyka podziału spółek została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577, z późn. zm.). Zgodnie z przepisem art. 528 § 1 ww. ustawy, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych (…).

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 2 Kodeksu spółek handlowych). (…) Wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia), o czym stanowi art. 530 § 2 ww. ustawy.

Cechą szczególną tego trybu podziału spółki jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną. W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału).

Dla dokonania podziału konieczne jest uprzednie sporządzenie tzw. planu podziału. Jednym z koniecznych elementów tego dokumentu jest – zgodnie z art. 534 § 1 pkt 7 Kodeksu spółek handlowych – dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym. W myśl art. 531 § 5 omawianej ustawy: z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia wspólnicy spółki dzielonej stają się wspólnikami spółki przejmującej wskazanej w planie podziału.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest akcjonariuszem Spółki X S.A., osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, stanowiącą prywatny majątek Wnioskodawcy. Podstawowy przedmiot działalności Spółki stanowią roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych: lokali mieszkalnych i usługowych, garaży oraz domów jednorodzinnych. Działalność gospodarcza Spółki, oprócz budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych i niemieszkalnych, obejmuje wynajem i dzierżawę lokali mieszkalnych oraz wynajem lokali niemieszkalnych. Z uwagi na porozumienie akcjonariuszy w zakresie podziału kierunków rozwoju działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę planowane jest dokonanie podziału X S.A. przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z projektem planu podziału, podział zostanie dokonany przez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej na spółkę nowo zawiązaną Y Sp. z o.o. W ramach ww. podziału z przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej wydzielony zostanie majątek (Majątek Wydzielany) przypisany do działalności polegającej na wynajmie lokali mieszkalnych (Działalność Wydzielana) oraz część środków pieniężnych wypracowanych w ramach działalności obejmującej budowę i sprzedaż lokali mieszkalnych i niemieszkalnych oraz wynajem i dzierżawę lokali niemieszkalnych (Działalność Pozostająca). Podział zostanie dokonany zgodnie z art. 542 § 4 Kodeksu spółek handlowych przez obniżenie kapitału zakładowego Spółki Dzielonej. Udziały w Spółce Przejmującej obejmie dwóch z siedmiu akcjonariuszy Spółki Dzielonej w zamian za całość swoich akcji w Spółce Dzielonej – w tym również Wnioskodawca. Akcje tych akcjonariuszy w Spółce Dzielonej zostaną unicestwione. Po dokonaniu podziału właścicielami Spółki Dzielonej będzie wyłącznie pięciu pozostałych akcjonariuszy, którzy chcą kontynuować działalność gospodarczą Spółki Dzielonej polegającą na budowie i sprzedaży lokali mieszkalnych i niemieszkalnych oraz wynajmie lokali niemieszkalnych. Dla akcjonariuszy Spółki Dzielonej nie przewiduje się dopłat w gotówce, o których mowa w art. 529 § 3 Kodeksu spółek handlowych. Głównym celem podziału jest reorganizacja kapitałowa Spółki Dzielonej oraz wydzielenie z niej pewnego zakresu prowadzonej działalności. Dokonanie podziału pozwoli na kontynuowanie Działalności Wydzielanej w odrębnym podmiocie, tj. Spółce Przejmującej, oraz skoncentrowanie działalności Spółki Dzielonej na prowadzeniu i rozwoju Działalności Pozostającej. Aktualnie Działalności te prowadzone są przez wewnętrznie wyodrębnione zespoły składników materialnych i niematerialnych istniejących w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. System księgowy Spółki Dzielonej umożliwia identyfikację inwestycji długoterminowych związanych z realizacją Działalności Wydzielanej. Ponieważ Działalność Wydzielana prowadzona jest dopiero od listopada 2017 roku, na podstawie analizy zapisów księgowych Spółka Dzielona może precyzyjnie określić wysokość przychodów i kosztów oraz należności, zobowiązań i rezerw na zobowiązania dotyczących Działalności Wydzielanej. W projekcie planu podziału określono kwotę środków pieniężnych wchodzących w skład Majątku Wydzielanego.

Przy rozpatrywaniu skutków podatkowych podziału przez wydzielenie spółki kapitałowej (spółki akcyjnej) po stronie akcjonariuszy tej spółki będących osobami fizycznymi, należy się odnieść do przepisów art. 24 ust. 5 pkt 7 oraz ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 24 ust. 8 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2018 r., w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7 i ust. 8d, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

  1. art. 22 ust. 1f – jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;
  2. art. 23 ust. 1 pkt 38 – jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;
  3. wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem, pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.

Stosownie do treści art. 24 ust. 5 pkt 7 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2018 r., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa – ustalona na dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.

W myśl art. 5a pkt 29a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie którego ilekroć w ustawie mowa jest o wartości emisyjnej udziałów (akcji) – oznacza to cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).

Zgodnie z art. 5a pkt 28 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251).

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w momencie podziału spółek uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Jeśli miał miejsce podział spółek, a majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek pozostający w spółce (w przypadku podziału przez wydzielenie) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki dzielonej, stanowiący nadwyżkę między wartością emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę nowo zawiązaną a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółek.

Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W rozumieniu omawianego przepisu, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, powinien spełniać następujące warunki:

  • musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Z przytoczonego przepisu art. 24 ust. 5 pkt 7 ww. ustawy wynika, że opodatkowanie dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w momencie podziału spółek uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Jeśli będzie miał miejsce podział spółek, a majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek pozostający w spółce (w przypadku podziału przez wydzielenie) będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółek.

W związku z powyższym, jeżeli majątek wydzielony ze Spółki Dzielonej oraz majątek pozostały po podziale przez wydzielenie stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa, to nie powstanie dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i wskazany powyżej przepis nie będzie miał zastosowania.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że skoro – jak wskazał Wnioskodawca – zarówno część wydzielana, jak i pozostająca w spółce dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa, to taki podział Spółki Dzielonej nie będzie skutkował po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika, na moment podziału spółki przez wydzielenie, powstaniem dochodu (przychodu) do opodatkowania na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7. Natomiast potencjalny dochód (przychód) i opodatkowanie po stronie Wnioskodawcy nastąpi dopiero na moment ustalania dochodu (przychodu) z odpłatnego zbycia udziałów spółki wydzielonej na podstawie art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Zgodnie z art. 14na ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj