Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-2.4010.124.2018.1
z 18 maja 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2018 r. (data wpływu 19 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Infrastrukturalnej z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Infrastrukturalnej z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca zostanie jedynym wspólnikiem w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce (dalej: „Spółka Kapitałowa”).


Spółka Kapitałowa jest operatorem telekomunikacyjnym świadczącym usługi telekomunikacyjne.


Wnioskodawca planuje dokonać podziału Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do innej spółki kapitałowej (dalej: „Spółka Infrastrukturalna”) materialnych i niematerialnych składników majątku stanowiących na moment podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zorganizowana część przedsiębiorstwa dalej: „ZCP”, majątek wydzielany dalej: „Dział Wydzielany”) w rozumieniu przepisów podatkowych.


Jednocześnie w związku z przeprowadzonym podziałem przez wydzielenie w Spółce Kapitałowej pozostanie majątek służący do realizacji zadań gospodarczych, w szczególności do świadczenia usług telekomunikacyjnych. Pozostający w Spółce kapitałowej majątek będzie stanowił przedsiębiorstwo (dalej: „Majątek Pozostający”) w rozumieniu w rozumieniu przepisów podatkowych.


Podział przez wydzielenie zostanie dokonany w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1577 ze zm.). W następstwie podziału przez wydzielenie Wnioskodawca otrzyma udziały Spółki Infrastrukturalnej. Na moment podziału przez wydzielenie, Wnioskodawca będzie jedynym wspólnikiem Spółki Kapitałowej.

Wydzielenie nastąpi w części z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej (który pochodzi m.in. w części wypracowanych zysków z lat ubiegłych), który to kapitał w części zostanie przekazany na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Infrastrukturalnej. W wyniku podziału przez wydzielenie nastąpi obniżenie kapitału zakładowego Spółki Kapitałowej.

Przeniesienie ZCP Wydzielanego do Spółki Infrastrukturalnej jest elementem szerszej strategii przyjętej przez grupę kapitałową Spółki. Uprzednio do Spółki Infrastrukturalnej został przeniesiony także w drodze podziału przez wydzielenie dział infrastrukturalny (skupiający infrastrukturę telekomunikacyjną) z jednej ze spółek grupy Wnioskodawcy.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w związku z podziałem Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do Spółki Infrastrukturalnej Działu Wydzielanego, w następstwie czego kapitał zakładowy Spółki Infrastrukturalnej zostanie podwyższony z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej, po stronie Wnioskodawcy powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o CIT?
  2. W przypadku uznania, że w związku z podziałem Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do Spółki Infrastrukturalnej Działu Wydzielanego w następstwie czego kapitał zakładowy Spółki Infrastrukturalnej zostanie podwyższony z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej, po stronie Wnioskodawcy powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o CIT, czy dochód ten będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT?

Stanowisko Wnioskodawcy.


Ad. 1


W związku z podziałem Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do Spółki Infrastrukturalnej Działu Wydzielanego w następstwie czego kapitał zakładowy Spółki Infrastrukturalnej zostanie podwyższony z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o CIT.


Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 1, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki.


Zgodnie z literalną wykładnią powyższego przepisu należy przyjąć, iż sformułowanie „równowartość zysku osoby prawnej (...) przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego” odnosi się do sytuacji, gdy na kapitał zakładowy przekazywane są kwoty z kapitałów zapasowych w ramach tej samej spółki.


Przepis ten nie ma więc zastosowania w sytuacji, gdy w wyniku podziału przez wydzielenie z kapitałów jednej spółki podwyższany jest kapitał drugiej spółki.


Zauważyć należy, że powyżej powołany przepis jest odpowiednikiem art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2017 r. Przepis ten klasyfikował przekazanie zysku spółki na podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki do dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Jednakże z uwagi na wprowadzenie do ustawy o CIT podziału źródeł przychodów na zyski kapitałowe oraz zyski osiągnięte z innych źródeł przychodów, ustawodawca zdecydował się zakwalifikować zyski spółki przekazane na podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki do źródła jakim są zyski kapitałowe, o którym mowa w art. 7b ustawy o CIT. Jak zauważył sam ustawodawca w uzasadnieniu do ustawy wprowadzającej (druk sejmowy nr 1878) m. in. art. 7b ustawy o CIT: „Dodawany art. 7b określa katalog przychodów wchodzących do źródła zyski kapitałowe.


Katalog ten obejmuje różnego rodzaju kategorie przychodów, tj.:

  1. przychody stanowiące dochód z udziału w zysku osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust 3 ustawy o CIT (art. 7b pkt 1); w katalogu tym mieszczą się przede wszystkim dywidendy oraz pozostałe przychody zawarte dotychczas w art. 10 ust. 1 ustawy o CIT, w tym przychody z działań restrukturyzacyjnych dotyczących osób prawnych, jak również spółek nieposiadających osobowości prawnej (przekształcenie, łączenie, podział).

Podsumowując, w związku z podziałem Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do Spółki Infrastrukturalnej Działu Wydzielanego w następstwie czego kapitał zakładowy Spółki Infrastrukturalnej zostanie powiększony z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o CIT.


Powyższy pogląd potwierdza praktyka organów podatkowych wyrażona w interpretacjach indywidualnych wydawanych na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2017 r., którego odpowiednikiem jest obecnie art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o CIT. Przykładowo:


  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22 grudnia 2011 r., sygn. IPPB3/423-834/11-2/PK1 wskazał, że:


„Zgodzić należy się z poglądem, iż art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP odnoszący się do dochodu przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego, (w spółdzielniach dochodu przeznaczonego na podwyższenie funduszu udziałowego), a także dochodu stanowiącego równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej, dotyczy sytuacji prawnopodatkowej mającej miejsce w ramach jednej spółki kapitałowej, w której dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego (funduszu udziałowego)”.


  • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 3 stycznia 2012 r., sygn. IPTPB3/423-333/11-3/IR dodał, że:


„Literalna wykładnia przepisu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nakazuje przyjąć, iż określenie „dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej” odnosi się wyłącznie do sytuacji, gdy na kapitał zakładowy przekazywane są kwoty z kapitałów zapasowych tej samej spółki (tzn. powinna zachodzić tożsamość podmiotu, w którym istnieje kapitał zapasowy i podmiotu, w którym podwyższany jest kapitał zakładowy).


Ponadto ustawodawca – stanowiąc w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o „dochodzie przeznaczonym na podwyższenie kapitału zakładowego” – miał na myśli dochód udziałowca osoby prawnej, pochodzący z zysku wygenerowanego przez tę osobę prawną, który to dochód udziałowiec uzyskuje z tytułu przysługującego mu prawa do uczestnictwa w zysku tej osoby prawnej i następnie przeznacza na kapitał zakładowy tej osoby prawnej. Obowiązek podatkowy z tytułu, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powstaje zatem, po stronie udziałowca osoby prawnej tylko w takim przypadku i to pod warunkiem, że w zamian za przekazanie dochodu z zysku na kapitał zakładowy osoby prawnej, udziałowiec uzyska dodatkowe udziały tej osoby prawnej.


Skoro art. 10 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy jednoznacznie wskazuje, iż dochód po stronie wspólnika powstaje jedynie w przypadku przekazania na kapitał zakładowy kwot z kapitałów zapasowych tej samej osoby prawnej, zatem poza zakresem zastosowania przepisu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest sytuacja, gdy z kapitałów zapasowych jednej spółki podwyższany jest kapitał zakładowy innej spółki”.


Ad. 2


W przypadku uznania, że w związku z podziałem Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do Spółki Infrastrukturalnej Działu Wydzielanego w następstwie czego kapitał zakładowy Spółki Infrastrukturalnej zostanie podwyższony z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej, po stronie Wnioskodawcy powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343 z późn. zm., dalej „updop”), dochód ten będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4-4b ustawy o CIT pod warunkiem, że Wnioskodawca będzie posiadał bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów/akcji w kapitale Spółki Infrastrukturalnej nieprzerwanie przez okres 2 lat oraz głównym lub jednym z głównych celów transakcji nie będzie uzyskanie zwolnienia z CIT, a uzyskanie tego zwolnienia nie będzie skutkowało wyłącznie wyeliminowaniem podwójnego opodatkowania tych dochodów (przychodów).


W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o CIT, podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).


Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, zwalnia się od podatku dochodowego przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat (art. 22 ust. 4a ustawy o CIT).


Stosownie do art. 22 ust. 4b ustawy o CIT, zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.


Jednocześnie należy zauważyć, iż art. 22c ustawy o CIT, przepisu art. 22 ust. 4 ustawy o CIT (dotyczący zwolnienia z CIT dochodów z tytułu zysków osób prawnych) nie stosuje się, jeżeli osiągnięcie dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych następuje w związku z zawarciem umowy lub dokonaniem innej czynności prawnej, lub wielu powiązanych czynności prawnych, których głównym lub jednym z głównych celów było uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 20 ust. 3 lub art. 22 ust. 4, a uzyskanie tego zwolnienia nie skutkuje wyłącznie wyeliminowaniem podwójnego opodatkowania tych dochodów (przychodów) oraz czynności nie mają rzeczywistego charakteru.


Dla zastosowania powyższego ograniczenia uznaje się, że umowa lub inna czynność prawna nie ma rzeczywistego charakteru w zakresie, w jakim nie jest dokonywana z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy w drodze czynności, o których mowa w ust. 1, przenoszona jest własność udziałów (akcji) spółki wypłacającej dywidendę lub spółka osiąga przychód (dochód), wypłacany następnie w formie dywidendy lub innego przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.


Mając na uwadze powyżej powołane przepisy, w przypadku uznania, że związku z podziałem Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do Spółki Infrastrukturalnej Działu Wydzielanego w następstwie czego kapitał zakładowy Spółki Infrastrukturalnej zostanie podwyższony z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej, po stronie Wnioskodawcy powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o CIT, dochód ten będzie mógł być zwolniony z CIT na podstawie art. 22 ust. 4-4b ustawy o CIT, albowiem:

  • Spółka Infrastrukturalna ma siedzibę ma terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • Wnioskodawca jest podmiotem podlegającym Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  • Wnioskodawca będzie posiadał powyżej 10% udziałów w Spółce Infrastrukturalnej przez okres dłuższy niż 2 lata (przy czym okres ten upłynie po podziale przez wydzielenie Spółki Kapitałowej);
  • głównym lub jednym z głównych celów transakcji nie będzie uzyskanie zwolnienia z CIT, a uzyskanie tego zwolnienia nie będzie skutkowało wyłącznie wyeliminowaniem podwójnego opodatkowania tych dochodów (przychodów).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


1 stycznia 2018 r. roku ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2017 r., poz. 2175, dalej „ustawa nowelizująca”) uchyleniu – na mocy art. 2 pkt 11 ustawy nowelizującej – uległ art. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2342 z późn. zm., dalej „updop”).


Przychody zawarte dotychczas w art. 10 updop mieszczą się od 1 stycznia 2018 r. w art. 7b updop.


Art. 7b określa katalog przychodów wchodzących do źródła zyski kapitałowe. Katalog ten obejmuje różnego rodzaju kategorie przychodów, tj. m.in. przychody stanowiące dochód z udziału w zysku osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust 3 updop (art. 7b pkt 1); w katalogu tym mieszczą się przede wszystkim dywidendy oraz pozostałe przychody zawarte dotychczas w art. 10 ust. 1 updop, w tym przychody z działań restrukturyzacyjnych dotyczących osób prawnych, jak również spółek nieposiadających osobowości prawnej (przekształcenie, łączenie, podział).


Należy podkreślić, iż przepis art. 7b ma zasadniczo na celu określenie rodzajów przychodów przypisywanych do źródła, jakim są zyski kapitałowe. Funkcją tego przepisu jest przede wszystkim rozdzielenie osiąganych przez podatników przychodów poprzez przypisanie ich do właściwego źródła przychodów. Przepis ten nie przesądza o wysokości danego przychodu.

Wprowadzenie podziału na źródła przychodów wpłynęło na systematykę ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Treść części regulacji zawartej w art. 10 ust. 1 została ujęta w dodanym art. 7b.


Zgodnie z brzmieniem art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f updop, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki.


Jak z powyższego wynika, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami updop, zysk osoby prawnej przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, kwalifikowany jest do nowo powstałego źródła jakim są zyski kapitałowe i stanowi dochód z tego źródła na podstawie ww. art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f updop.


Zgodnie z literalną wykładnią powyższego przepisu należy przyjąć, iż sformułowanie „równowartość zysku osoby prawnej (...) przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego” odnosi się do sytuacji, gdy na kapitał zakładowy przekazywane są kwoty z kapitałów zapasowych w ramach tej samej spółki.


Przepis ten nie ma więc zastosowania w sytuacji, gdy w wyniku podziału przez wydzielenie z kapitałów jednej spółki podwyższany jest kapitał drugiej spółki.


Powołany przepis jest odpowiednikiem art. 10 ust. 1 pkt 4 updop w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2017 r. Przepis ten klasyfikował przekazanie zysku spółki na podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki do dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Jednakże z uwagi na wprowadzenie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podziału źródeł przychodów na zyski kapitałowe oraz zyski osiągnięte z innych źródeł przychodów, ustawodawca zdecydował się zakwalifikować zyski spółki przekazane na podwyższenie kapitału zakładowego tej spółki do źródła jakim są zyski kapitałowe, o którym mowa w art. 7b updop.

Zgodnie z literalną wykładnią powyższego przepisu określenie „dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej” odnosi się wyłącznie do sytuacji, gdy na kapitał zakładowy przekazywane są kwoty z kapitałów zapasowych tej samej spółki (tzn. powinna zachodzić tożsamość podmiotu, w którym istnieje kapitał zapasowy i podmiotu, w którym podwyższany jest kapitał zakładowy).

Ponadto ustawodawca – stanowiąc w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 4 updop o „dochodzie przeznaczonym na podwyższenie kapitału zakładowego” – miał na myśli dochód udziałowca osoby prawnej, pochodzący z zysku wygenerowanego przez tę osobę prawną, który to dochód udziałowiec uzyskuje z tytułu przysługującego mu prawa do uczestnictwa w zysku tej osoby prawnej i następnie przeznacza na kapitał zakładowy tej osoby prawnej. Obowiązek podatkowy z tytułu, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 4 updop powstaje zatem, po stronie udziałowca osoby prawnej tylko w takim przypadku i to pod warunkiem, że w zamian za przekazanie dochodu z zysku na kapitał zakładowy osoby prawnej, udziałowiec uzyska dodatkowe udziały tej osoby prawnej.

Skoro art. 10 ust. 1 pkt 4 updop jednoznacznie wskazywał, iż dochód po stronie wspólnika powstaje jedynie w przypadku przekazania na kapitał zakładowy kwot z kapitałów zapasowych tej samej osoby prawnej, zatem poza zakresem zastosowania przepisu art. 10 ust. 1 pkt 4 updop jest sytuacja, gdy z kapitałów zapasowych jednej spółki podwyższany jest kapitał zakładowy innej spółki.

Podsumowując, w związku z podziałem Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do Spółki Infrastrukturalnej Działu Wydzielanego, w następstwie czego kapitał zakładowy Spółki Infrastrukturalnej zostanie powiększony z kapitału zapasowego Spółki Kapitałowej, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Przedstawione w treści stanowiska Wnioskodawcy założenie, że połączenie zostało dokonane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, których głównym celem nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania zostało uznane przez organ jako element zdarzenia przyszłego.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania numer 1 należało uznać za prawidłowe.


Z uwagi na to, że organ potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania numer 1 – stąd odpowiedź na pytanie numer 2 jest bezprzedmiotowa.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj