Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.91.2018.1.AW
z 5 kwietnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku (data wpływu 7 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d updop wartości wynagrodzeń pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe z zastrzeżeniem limitów wynikających z art. 18d ust. 7 updop – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d updop wartości wynagrodzeń pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe z zastrzeżeniem limitów wynikających z art. 18d ust. 7 updop.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Decyzją z dnia 20 listopada 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonał rejestracji umowy o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej (dalej: „PGK” lub „Wnioskodawca”) zawartej aktem notarialnym na okres trzech lat podatkowych, tj. od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2017 r. PGK jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. Spółką reprezentującą Wnioskodawcę w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343, ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) jest Spółka akcyjna. Rok podatkowy w PGK jest zgodny z rokiem kalendarzowym, tym samym obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia.

Spółki tworzące PGK (dalej: „Spółki PGK”) zajmują się m.in. działalnością gospodarczą w zakresie wytwarzania, obrotu i sprzedaży energii elektrycznej, w tym odbiorcom końcowym. W związku z prowadzoną działalnością, część spółek wchodzących w skład PGK prowadzi również działalność badawczo-rozwojową (dalej: „działalność B+R”) w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

Żadna ze spółek wchodzących w skład PGK nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia strefowego.

Z tytułu prowadzonej działalności B+R Spółki PGK ponoszą w szczególności koszty należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez Spółki PGK, dotyczące pracowników zatrudnionych w Spółkach PGK.

Pracownicy poszczególnych spółek uczestniczący w realizacji prac B+R pracują w specjalnie wydzielonych pionach odpowiedzialnych za ich planowanie i realizację m.in. Dział Badań i Rozwoju, Departament Badań, Technologii i Rozwoju, Biuro Innowacji i Nowych Technologii, Zespół Zarządzania Innowacjami. Szczegółowy zakres zadań tych pracowników wynika z zakresu obowiązków. Przykładowe obowiązki wykazane w zakresie obowiązków to m.in.: koordynowanie i prowadzenie projektów z zakresu innowacji i nowych technologii, nadzór nad pilotażowymi wdrożeniami innowacyjnymi, kierowanie przydzielonymi zasobami oraz realizacja projektów innowacyjnych we współpracy z innymi jednostkami organizacyjnymi w spółce, udział w pracach nad narzędziem informatycznym dotyczącym lokalizacji samobilansujących się obszarów sieci elektroenergetycznej, udział w procesie wyboru lokalizacji instalacji pilotażowej, prowadzenie prac badawczych oraz wdrożeniowych w zakresie rozwoju technologii wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, ochrony środowiska, remontów i informatyki, współpraca w tym zakresie z poszczególnymi pionami i elektrowniami, jak również instytucjami naukowo-badawczymi, branżowymi i biurami projektowymi, organizowanie prac pilotowych i nadzór wdrożeń wyników prac naukowo badawczych. W przypadku pracowników pracujących w specjalnie wydzielonych wydziałach, całkowity czas pracy pracowników poświęcany jest na prace B+R.

Do wykonywania prac B+R dedykowani są także pracownicy innych pionów Spółek PGK prowadzących działalność B+R. W zależności od wewnętrznych regulaminów spółek wchodzących w skład PGK, pracownicy ci delegowani są na podstawie:

  • dokumentów o powierzeniu prac oraz zmianie zakresu obowiązków lub
  • pisemnej zgody przełożonego na udział w projekcie B+R lub
  • zaktualizowanych opisów stanowiska pracy ze wskazaniem stopnia zaangażowania w danym projekcie.

W celu przyporządkowania czasu pracy pracowników wyznaczonych do wykonywania prac B+R, jaki poświęcają oni poza innymi obowiązkami dotyczącymi działalności zatrudniającego wyłącznie na realizację prac B+R, sporządzana jest miesięczna ewidencja czasu pracy (dalej: „Ewidencja”). Ewidencja prowadzona jest przez pracowników pracujących na rzecz prac B+R i wskazuje na ilość godzin przepracowanych na rzecz prac B+R. W zależności od wewnętrznych zarządzeń Spółek PGK, ewidencja czasu pracy może zawierać także nazwę zadania realizowanego przez pracownika. Na podstawie ewidencji, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, obliczana jest wartość wynagrodzeń oraz składek finansowanych przez pracodawcę, dotycząca prac B+R.

Wszyscy pracownicy wykonujący prace B+R, zarówno zatrudnieni w specjalnie wyznaczonych do tego rodzaju prac wydziałach, jak i pracownicy wspomagający realizację prac B+R z pozostałych pionów Spółek PGK zatrudnieni są w oparciu o umowę o pracę. W umowach o pracę wszystkich pracowników nie jest wskazane wprost, że zostali zatrudnieni w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej czy też, że realizują działalność badawczo-rozwojową.

W związku z tym, że Spółki PGK podpisały umowy o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, część ponoszonych przez nie kosztów kwalifikowanych została lub zostanie im zwrócona w formie dotacji.

Spółki PGK wyodrębniają w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, koszty działalności B+R, zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

Ponadto zgodnie z art. 18e ustawy o CIT, PGK zamierza wykazać w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ustawy o CIT koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy PGK może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ustawy o CIT całą wartość wynagrodzeń pracowników realizujących wyłącznie prace B+R oraz część wartości wynagrodzeń pracowników dedykowanych do wykonywania prac B+R, ustaloną jako proporcję czasu pracy odpowiadającą zaangażowaniu pracownika do wykonania prac B+R w stosunku do ogólnego czasu pracy pracownika w danym miesiącu, w części nieobjętej dofinansowaniem zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT oraz z zastrzeżeniem limitów wynikających z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę brzmienie art. 18d ust. 2 pkt 1, zgodnie z którym za koszty kwalifikowane uznaje się: „należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej”, PGK jest uprawniona do zaliczenia do kosztów kwalifikowalnych wartości wynagrodzeń pracowników przypisanych organizacyjnie do pionu prowadzącego wyłącznie działalność B+R oraz odpowiednią część wynagrodzeń pracowników częściowo wykonujących prace B+R, ustaloną według kryterium czasu pracy, w ramach którego realizują oni działalność B+R, w części nieobjętej dofinansowaniem zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT oraz z zastrzeżeniem limitów wynikających z art. 18d ust.7 ustawy o CIT.

Stosownie do art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:

  1. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Z przywołanego przepisu wynika, że wynagrodzenia i związane z nimi składki, aby mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane muszą dotyczyć pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R. Natomiast ustawa o CIT nie wskazuje wprost, aby warunek zatrudnienia w celu realizacji działalności B+R mógł być spełniony jedynie poprzez odpowiedni zapis w umowie o pracę. Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku pracowników zatrudnionych w pionach organizacyjnie przyporządkowanych do wyłącznego wykonywania działalności w zakresie prac B+R zasada ta jest zrealizowana poprzez wyszczególnienie zakresu zadań pracownika w zakresie obowiązków. Natomiast w przypadku pracowników dedykowanych do realizacji prac B+R wymóg ten wypełniony jest poprzez dokument, na podstawie którego pracownicy spółek PGK delegowani są do działalności badawczo-rozwojowej, tj.:

  • dokumentu o powierzeniu prac oraz zmianie zakresu obowiązków lub
  • pisemnej zgodzie przełożonego na udział w projekcie B+R lub
  • zaktualizowanego opisu stanowiska pracy ze wskazaniem stopnia zaangażowania w danym projekcie.

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku pracowników dedykowanych do prac B+R, którzy zaangażowani są w także inne zadania niż wyłącznie realizacja działalności badawczo-rozwojowej, do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT można zaliczyć koszty ich zatrudnienia wynikające z ewidencji czasu pracy przeznaczonego na realizację prac badawczo-rozwojowych w stosunku do całej ilości przepracowanych przez niego godzin w danym miesiącu. W przypadku więc, gdy pracownicy w ramach świadczonej pracy wykonują obowiązki inne niż związane z działalnością B+R, Spółki PGK zobowiązane są do wyłączenia z ulgi tej części wynagrodzenia, która jest związana z pozostałą działalnością Spółek PGK.

W celu wykazania prawidłowej ilości godzin, którą pracownicy delegowani do działalności B+R w danym miesiącu wykonali na rzecz prac B+R, prowadzona jest przez Spółki PGK ewidencja czasu pracy. Należy jednak podkreślić, że ustawodawca nie narzucił podatnikom formy dokumentowania wydatków na wynagrodzenia pracowników wykonujących prace B+R. Według Wnioskodawcy wskazana ewidencja czasu pracy jest wystarczająca do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń oraz składek finansowanych przez pracodawcę określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Wnioski zbieżne z poglądami zaprezentowanymi przez PGK zostały potwierdzone m.in. w poniższych interpretacjach podatkowych:

  • interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 listopada 2017 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.365.2017.1.MST,
  • interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 października 2017 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.207.2017.3. MST.

Ponadto, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie. W związku z tym PGK w celu ustalenia kwoty podlegającej odliczeniu od całkowitej kwoty kosztów kwalifikowanych odlicza koszty zwrócone, a otrzymana różnica stanowi podstawę do wyliczenia kwoty podlegającej odliczeniu w ramach limitu zgodnie z art. 18d ust.7 ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że wobec wskazania przez Wnioskodawcę, że sprawa dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz że umowa o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej zawarta została aktem notarialnym na okres trzech lat podatkowych, tj. od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2017 r., niniejszą interpretację wydano w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące do 31 grudnia 2017 r.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 z późn. zm.; dalej „updop”) od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.

Za koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 tej ustawy, uznaje się należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Jak stanowi art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 z późn. zm.; dalej „updof”) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przywołany powyżej art. 12 ust. 1 updof, odnosi się do tzw. „należności pracowniczych”, tj. świadczeń wypłacanych (wydawanych) osobom fizycznym z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Zatem, odliczeniu na podstawie art. 18d updop, nie podlegają wynagrodzenia wypłacane osobom zatrudnionym w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej na postawie innych tytułów, niż wymienione powyżej, np. wynagrodzenia wypłacane zleceniobiorcom, lub osobom, z którymi zawarto umowę o dzieło. Należy mieć na uwadze, że przepisy ustaw podatkowych nie regulują wprost obowiązku wskazywania w umowie o pracę celu zatrudnienia, czy też obowiązku ewidencjonowania czasu pracy pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej dla potrzeb rozliczenia ulgi B+R.

Stosownie do art. 9 ust. 1b updop podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie natomiast z art. 9 ust. 1 updop podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wskazano, że z tytułu prowadzonej działalności B+R Spółki PGK ponoszą w szczególności koszty należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez Spółki PGK, dotyczące pracowników zatrudnionych w Spółkach PGK.

Pracownicy poszczególnych spółek uczestniczący w realizacji prac B+R pracują w specjalnie wydzielonych pionach odpowiedzialnych za ich planowanie i realizację. Szczegółowy zakres zadań tych pracowników wynika z zakresu obowiązków. W przypadku pracowników pracujących w specjalnie wydzielonych wydziałach, całkowity czas pracy pracowników poświęcany jest na prace B+R.

Do wykonywania prac B+R dedykowani są także pracownicy innych pionów Spółek PGK prowadzących działalność B+R. W zależności od wewnętrznych regulaminów spółek wchodzących w skład PGK, pracownicy ci delegowani są na podstawie:

  • dokumentów o powierzeniu prac oraz zmianie zakresu obowiązków lub
  • pisemnej zgody przełożonego na udział w projekcie B+R lub
  • zaktualizowanych opisów stanowiska pracy ze wskazaniem stopnia zaangażowania w danym projekcie.

W celu przyporządkowania czasu pracy pracowników wyznaczonych do wykonywania prac B+R, jaki poświęcają oni poza innymi obowiązkami dotyczącymi działalności zatrudniającego wyłącznie na realizację prac B+R, sporządzana jest miesięczna ewidencja czasu pracy (dalej: „Ewidencja”). Ewidencja prowadzona jest przez pracowników pracujących na rzecz prac B+R i wskazuje na ilość godzin przepracowanych na rzecz prac B+R. W zależności od wewnętrznych zarządzeń Spółek PGK, ewidencja czasu pracy może zawierać także nazwę zadania realizowanego przez pracownika.

Wszyscy pracownicy wykonujący prace B+R, zarówno zatrudnieni w specjalnie wyznaczonych do tego rodzaju prac wydziałach, jak i pracownicy wspomagający realizację prac B+R z pozostałych pionów Spółek PGK zatrudnieni są w oparciu o umowę o pracę. W umowach o pracę wszystkich pracowników nie jest wskazane wprost, że zostali zatrudnieni w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej czy też, że realizują działalność badawczo-rozwojową.

W związku z tym, że Spółki PGK podpisały umowy o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, część ponoszonych przez nie kosztów kwalifikowanych została lub zostanie im zwrócona w formie dotacji.

Spółki PGK wyodrębniają w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 updop, koszty działalności B+R, zgodnie z art. 9 ust. 1b tej ustawy.

Odnosząc powyższe do przedstawionego wcześniej stanu prawnego sprawy należy stwierdzić, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracowników, którzy realizują wskazany cel (tj. działalność badawczo-rozwojową). Należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy to wynagrodzenie (w całości lub w części) stanowi koszt kwalifikowany.

W przypadku więc, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie tej części wynagrodzenia, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Dodatkowo należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego wyodrębnienia (podziału) części wynagrodzenia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego zalecane jest, aby dla celów dowodowych, prowadzona była ewidencja czasu pracy pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową podatnika.

Biorąc pod uwagę powyższe wskazać należy, że na podstawie ewidencji czasu pracy PGK jest uprawniona do zaliczenia do kosztów kwalifikowalnych wartości wynagrodzeń pracowników przypisanych organizacyjnie do pionu prowadzącego wyłącznie działalność B+R oraz odpowiednią część wynagrodzeń pracowników częściowo wykonujących prace B+R, ustaloną według kryterium czasu pracy, w ramach którego realizują oni działalność B+R, w części nieobjętej dofinansowaniem zgodnie z art. 18d ust. 5 updop oraz z zastrzeżeniem limitów wynikających z art. 18d ust. 7 tej ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj