Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4014.159.2017.2.JG1
z 2 lutego 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2017 r. (data wpływu 28 grudnia 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 stycznia 2018 r. (data nadania 25 stycznia 2018 r., data wpływu 1 lutego 2018 r.) na wezwanie z dnia 17 stycznia 2018 r. (data doręczenia 24 stycznia 2018 r.) znak: 0114-KDIP3-2.4014.159.2017.1.JG1 o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka S.A. (dalej: Spółka dzielona) od 1 stycznia 2015 r. należy do Podatkowej Grupy Kapitałowej pod nazwą „PGK A.” (dalej: PGK), jest spółką zależną od P. S.A. i należy do Grupy Kapitałowej A. (GK A). Aktualnie przedmiotem działalności gospodarczej Spółki dzielonej jest m.in. wydobycie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. Struktura Spółki dzielonej jest wielooddziałowa, oddziały Spółki dzielonej stanowią zorganizowane struktury gospodarcze przystosowane do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej i potencjalnie mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwa.

W Grupie Kapitałowej A. planowane jest organizacyjne rozdzielenie wybranych aktywów kogeneracyjnych i ciepłowniczych od elektrowni systemowych poprzez przeniesienie takich aktywów do innej spółki z Grupy, dla której wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu stanowi działalność podstawową, a które nastąpi w drodze podziału Spółki dzielonej poprzez wydzielenie, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U. z 2017, poz.1577 dalej: KSH).

W ramach podziału przez wydzielenie na rzecz istniejącej spółki akcyjnej: E. S.A. (dalej: Spółka przejmująca) zostanie przeniesionych kilka Oddziałów Spółki dzielonej, będących elektrociepłowniami, stanowiących zorganizowane części przedsiębiorstwa. W dniu zmiany umowy Spółki przejmującej oraz w dniu wydzielenia, P. S.A będzie właścicielem co najmniej 99,52% akcji Spółki przejmującej. W Spółce dzielonej, która będzie kontynuować działalność, pozostanie centrala i pozostałe oddziały, które również stanowić będą zorganizowaną strukturę spełniającą wszystkie cechy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Planuje się, że podział przez wydzielenie zostanie dokonany poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki dzielonej i z wykorzystaniem innych niż kapitał zakładowy kapitałów własnych Spółki dzielonej oraz poprzez podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej. Obniżenie kapitału zakładowego Spółki dzielonej nastąpi poprzez umorzenie jej akcji. W „zamian” za umorzone akcje Spółki dzielonej akcjonariusz Spółki dzielonej otrzyma akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki przejmującej. Realizacja ww. operacji dokona się w ramach następującego modelu (wartości ilustracyjne): łączny kapitał zakładowy Spółki dzielonej dedykowany do wydzielanych oddziałów wyniesie 500 mln PLN, a inne kapitały spośród kapitałów własnych Spółki dzielonej dedykowane do wydzielanych oddziałów wyniosą 1.000 mln PLN. Wskutek podziału przez wydzielenie kapitał zakładowy Spółki przejmującej zostanie podwyższony o 500 mln PLN, a inne kapitały spośród kapitałów własnych Spółki przejmującej zostaną podwyższone o 1.000 mln PLN.


Spółka przejmująca będzie kontynuowała dotychczasową działalność w segmencie kogeneracyjnym i ciepłowniczym w oparciu o własny majątek oraz o majątek przeniesiony ze Spółki dzielonej.


Zgodnie z regulacjami KSH, Spółka przejmująca wstąpi w prawa i obowiązki Spółki dzielonej wynikające z zawartych przez Spółkę umów z kontrahentami, dotyczących prowadzonej przez wydzielone oddziały działalności gospodarczej. Szczegółowo zakres przenoszonego majątku, praw i obowiązków będzie regulował plan podziału, sporządzony zgodnie z wymogami KSH.


Z uwagi na powyższe, na moment podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie i przeniesienia zostanie zapewniona ciągłość procesów gospodarczych, które uprzednio składały się na działalność oddziałów Spółki dzielonej.


Mając na uwadze powyższe, powstały wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków prawnopodatkowych związanych z podziałem Spółki.


Pismem z dnia 17 stycznia 2018 r. znak: 0114-KDIP3-2.4014.159.2017.1.JG1 wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania poprzez przedłożenie pełnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego bądź przedłożenie aktualnego dokumentu (oryginału lub urzędowo poświadczonej kopii za zgodność z oryginałem), z którego wynika uprawnienie do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego przez Pana Marcina B. W przedmiotowym wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w części D wniosku ORD-IN(8) wskazano Pana Marcina B. jako osobę upoważnioną do reprezentowania Wnioskodawcy. Do złożonego wniosku nie dołączono aktualnego dokumentu potwierdzającego działanie wskazanej osoby do występowania w imieniu Wnioskodawcy; wskazanie czy pełnomocnik Wnioskodawcy Pan Marcin B. jest adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym; jeżeli pełnomocnik - Pan Marcin B. jest adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym to należy przedłożyć pełnomocnictwo zgodne z art. 138c § 1 Ordynacji podatkowej, w którym to pełnomocnictwie wskazany będzie adres elektroniczny pełnomocnika w systemie teleinformatycznym wykorzystywanym przez organ podatkowy, tj. w systemie ePUAP, bądź informacja o odbiorze pism w siedzibie Organu.

Wnioskodawca w terminie przedłożył żądane dokumenty.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy podział przez wydzielenie oraz podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej dokonane w związku z podziałem przez wydzielenie Spółki dzielonej, w wyniku którego na Spółkę przejmującą zostanie przeniesiona część majątku Spółki dzielonej, będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ?

Zdaniem Wnioskodawcy, planowany podział przez wydzielenie oraz podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej dokonane w związku z podziałem przez wydzielenie Spółki dzielonej, w wyniku którego na Spółkę przejmującą zostanie przeniesiona część majątku Spółki dzielonej nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Uzasadnienie stanowiska:


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 223, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o PCC, podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 1 ust. 3 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.


Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o PCC podstawę opodatkowania stanowi przy umowie spółki:

  1. przy zawarciu umowy - wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego,
  2. przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego - wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy,
  3. przy dopłatach - kwota dopłat,
  4. przy pożyczce udzielonej spółce przez wspólnika - kwota lub wartość pożyczki,
  5. przy oddaniu spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania - roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4% wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania,
  6. przy przekształceniu lub łączeniu spółek - wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia,
  7. przy przeniesieniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej siedziby -wartość kapitału zakładowego:

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 KSH podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, źe opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek, a także podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej dokonane w związku z podziałem spółki dzielonej.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC opodatkowaniu PCC podlega podwyższenia kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki. Podwyższanie kapitału zakładowego dokonywane w związku z podziałem przez wydzielenie spółki dzielonej, w wyniku którego na Spółkę przejmującą zostanie przeniesiona część majątku Spółki nie następuje z wkładów, a w konsekwencji przepis ten nie ma zastosowania. Wskazać należy, ze ustawodawca, w tych przypadkach, w których podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej następuje w inny sposób niż poprzez wniesienie wkładów lub ze środków spółki np. w przypadku łączenia spółek wyraźnie to przewidział. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC opodatkowaniu PCC podlega min. łączenie spółek kapitałowych, jeżeli ich wynikiem jest podwyższenie kapitału zakładowego. Gdyby zamiarem ustawodawcy było opodatkowanie PCC podziału spółek, którego wynikiem jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej, art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC powinien odnosić się również do czynności podziału spółek. Powyższe znajduje potwierdzenie w uzasadnieniu do projektu ustawy, którą 1 stycznia 2009 r. wprowadzono zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności podziału przez wydzielenie i dostosowano jej zapisy z zapisami dyrektywy Rady nr 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. (uzasadnienie projektu ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, druk nr 748 Sejmu RP VI Kadencji) czytamy: „(...) w zakresie opodatkowania spółek kapitałowych wprowadzono zmiany dotyczące katalogu czynności uznawanych za zmianę umowy spółki kapitałowej dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w tym zniesienie opodatkowania podziału spółek jako czynności restrukturyzacyjnych w świetle dyrektywy.”

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że spółka przejmująca przejmie część działalności spółki dzielonej. Podział zostanie dokonany przez wydzielenie części majątku spółki dzielonej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH. W wyniku podziału zostanie zwiększony kapitał zakładowy spółki przejmującej. Mając na uwadze powyższe czynność podziału przez wydzielenie oraz podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej dokonane w związku z podziałem przez wydzielenie Spółki dzielonej, w wyniku którego na Spółkę przejmującą zostanie przeniesiona część majątku Spółki dzielonej nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, mimo że podział wiązać się będzie z koniecznością zmiany umowy spółki przejmującej. Powyższe stanowisko jest powszechnie uznawane przez organy podatkowe jako prawidłowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 19 listopada 2015 r. (sygn. IBPB-2-1/4514-293/15/PM), interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2016 r. (sygn. IPPB2/4514-98/16-3/LS), interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej z dnia 16 marca 2017 r. (sygn. 2461-IBPB-2-1.4514.5.2017.2.PM).

Niezależnie od powyższego wskazać należy, że zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o PCC, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje: a. przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części; b. udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku, gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów. Gdyby zatem uznać, że podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej dokonane w związku z podziałem Spółki dzielonej objęte jest zakresem przedmiotowym ustawy o PCC, na podstawie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC, to biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe, zmiana umowy Spółki przejmującej w zakresie podwyższenia jej kapitału zakładowego nie podlega PCC, gdyż Spółka przejmująca w związku z podwyższeniem jej kapitału zakładowego nabędzie zorganizowane części przedsiębiorstwa Spółki dzielonej, a w konsekwencji zastosowanie znajdzie art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o PCC. Wskazać należy, że przepis ten stanowi implementację do krajowego porządku prawnego przepisów Dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.Urz.UE.L z 2008 r. Nr 46, str. 11, z póżn. zm.). W tym kontekście należy wskazać, iż celem tej dyrektywy jest wyłączenie z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle tej dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie nie podlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a Dyrektywy uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem, że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej. Przeniesienie na rzecz Spółki przejmującej majątku spółki dzielonej stanowi zatem działanie restrukturyzacyjne, o którym mowa w dyrektywie.

Podsumowując zdaniem Wnioskodawcy, planowany podział przez wydzielenie oraz podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej dokonane w związku z podziałem przez wydzielenie Spółki dzielonej, w wyniku którego na Spółkę przejmującą zostanie przeniesiona część majątku Spółki dzielonej nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1150) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.


Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1578, ze zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).


Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że w Grupie Kapitałowej A planowane jest organizacyjne rozdzielenie wybranych aktywów kogeneracyjnych i ciepłowniczych od elektrowni systemowych poprzez przeniesienie takich aktywów do innej spółki z Grupy, dla której wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu stanowi działalność podstawową, a które nastąpi w drodze podziału Spółki dzielonej poprzez wydzielenie, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych. W ramach podziału przez wydzielenie na rzecz istniejącej spółki akcyjnej:A E S.A. (Spółka przejmująca) zostanie przeniesionych kilka Oddziałów Spółki dzielonej, będących elektrociepłowniami, stanowiących zorganizowane części przedsiębiorstwa. W dniu zmiany umowy Spółki przejmującej oraz w dniu wydzielenia, P. S.A będzie właścicielem co najmniej 99,52% akcji Spółki przejmującej. W Spółce dzielonej, która będzie kontynuować działalność, pozostanie centrala i pozostałe oddziały, które również stanowić będą zorganizowaną strukturę spełniającą wszystkie cechy zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Planuje się, że podział przez wydzielenie zostanie dokonany poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki dzielonej i z wykorzystaniem innych niż kapitał zakładowy kapitałów własnych Spółki dzielonej oraz poprzez podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej. Obniżenie kapitału zakładowego Spółki dzielonej nastąpi poprzez umorzenie jej akcji. W „zamian” za umorzone akcje Spółki dzielonej akcjonariusz Spółki dzielonej otrzyma akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki przejmującej. Realizacja ww. operacji dokona się w ramach następującego modelu (wartości ilustracyjne): łączny kapitał zakładowy Spółki dzielonej dedykowany do wydzielanych oddziałów wyniesie 500 mln PLN, a inne kapitały spośród kapitałów własnych Spółki dzielonej dedykowane do wydzielanych oddziałów wyniosą 1.000 mln PLN. Wskutek podziału przez wydzielenie kapitał zakładowy Spółki przejmującej zostanie podwyższony o 500 mln PLN, a inne kapitały spośród kapitałów własnych Spółki przejmującej zostaną podwyższone o 1.000 mln PLN.


Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


A zatem podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy, które nastąpi w wyniku przeniesienia na jego rzecz części majątku Spółki w następstwie dokonanego podziału Spółki przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W świetle powyższego bezprzedmiotowym jest analizowanie powołanego przez Wnioskodawcę wyłączenia określonego w art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, gdyż istotnie podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj