Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.496.2018.2.RR
z 9 października 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 3 sierpnia 2018 r. (data wpływu 17 sierpnia 2018 r.), uzupełnionym poprzez wniesienie opłaty w dniu 4 września 2018 r. w odpowiedzi na wezwanie tutejszego organu z dnia 30 sierpnia 2018 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.496.2018.1 o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania i dokumentowania świadczonych przez Usługodawcę usług oraz prawa Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wystawionej przez Usługodawcę faktury – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 17 sierpnia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania i dokumentowania świadczonych przez Usługodawcę usług oraz prawa Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wystawionej przez Usługodawcę faktury. Złożony wniosek został uzupełniony poprzez wniesienie opłaty w dniu 4 września 2018 r. w odpowiedzi na wezwanie tutejszego organu z dnia 30 sierpnia 2018 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.496.2018.1 (skutecznie doręczonym w dniu 3 września 2018 r.).


We wniosku wspólnym złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

    Sp. z o.o.;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Pana Michała D.

Przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.


Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Usługodawca) jest osobą fizyczną prowadzącą zarejestrowaną działalność gospodarczą, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Usługodawca jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.


Usługodawca jest też wspólnikiem w Spółce i pełni również funkcję członka zarządu Spółki. Z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu Spółki, Usługodawca otrzymuje wynagrodzenie.


Głównym przedmiotem działalności Spółki jest wykonywanie kompleksowych prac budowlanych polegających na wznoszeniu budynków, montażu instalacji, wykańczaniu wnętrz oraz innych specjalistycznych prac budowlanych (dalej „Usługi budowlane”). Klientami Spółki są przede wszystkim podmioty prowadzące działalność gospodarzą: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki osobowe i spółki kapitałowe (dalej: „Klienci”).


Świadczone przez Spółkę Usługi budowlane na rzecz Klientów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy czym w określonych przepisami uptu przypadkach podatnikiem z tytułu świadczonych usług mogą być Klienci (w szczególności zgodnie z mechanizmem odwrotnego obciążenia dla wybranych usług budowlanych o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 uptu w związku z Załącznikiem nr 14 do uptu).


W celu należytego wykonania świadczonych Usług budowlanych, Spółka zawarła umowę o świadczenie usług z Usługodawcą. Usługi świadczone przez Usługodawcę dotyczą kompleksowego kierowania projektami realizowanymi przez Spółkę i obejmują w szczególności:

  1. Sporządzanie i opracowywanie ofert,
  2. Bezpośredni kontakt z klientami oraz podwykonawcami oraz poszukiwanie nowych klientów (akwizycja),
  3. Opracowywanie zleceń i kontrola realizacji zleceń,
  4. Dokonywanie wyceny elementów prac,
  5. Przygotowywanie parametrów technicznych, specyfikacji co do użytych materiałów dla projektu,
  6. Określanie szczegółowych wymogów zamówień i zleceń kierowanych do wykonawców,
  7. Określanie harmonogramu, terminów i kontrola terminowości wykonywanych prac,
  8. Nadzór nad budżetem projektu i kontrola kosztów projektu,
  9. Dobór ekip podwykonawczych i firm zewnętrznych biorących udział w projekcie,
  10. Koordynowanie prac zespołów lub osób biorących udział w projekcie,
  11. Koordynowanie dostaw materiałów w trakcie projektów,
  12. Dokonywanie rozliczeń pieniężnych z podwykonawcami w danym projekcie,
  13. Bieżące raportowanie statusu prac do klienta,
  14. Planowanie projektów i rzutów poziomych z widokiem ścian i renderowaniem (obrazowanie)
  15. Sporządzanie gotowych rysunków w grafice 3D,
  16. Wykonywanie planów szczegółowych detali i montażu,
  17. Przygotowywanie dokumentacji wykonawczej realizowanych prac,

- dalej „Usługi”.


Wszystkie powyższe usługi świadczone na rzecz Spółki przez Usługodawcę nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach mechanizmu odwrotnego obciążenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 uptu.


Z tytułu realizacji Usług Usługodawca otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość jest ustalana indywidualnie przez Spółkę i Usługodawcę dla poszczególnych realizowanych projektów.


Usługi są wykonywane przez Usługodawcę w miejscach i terminach ustalanych przez niego samego. Usługodawca ponadto nie jest związany instrukcjami Spółki co do sposobu i treści świadczonych Usług, nie wiążą go w tym zakresie zalecenia Spółki i nie podlega on jej kierownictwu.


Umowa pomiędzy Spółką a Usługodawcą przewiduje, że Usługodawca zabezpiecza Spółkę przed roszczeniami osób trzecich i zrekompensuje Spółce koszty i szkody poniesione na skutek działania lub zaniechania Usługodawcy, w szczególności wynikające z nieprawidłowej realizacji umowy przez Usługodawcę, z przyczyn leżących po stronie Usługodawcy.

Usługodawca nie korzysta z infrastruktury i organizacji wewnętrznej Spółki w celu świadczenia Usług. Z drugiej strony, infrastruktura ta jest wykorzystywana przez Usługodawcę do pełnienia funkcji członka zarządu Spółki, z tytułu której Wspólnik otrzymuje odrębne wynagrodzenie.


Usługodawca nie jest związany ze Spółką zakazem konkurencji i może świadczyć Usługi także na rzecz innych podmiotów niż Spółka.


Niezależnie od wynagrodzenia za świadczone Usługi, Wspólnik otrzymuje od Spółki wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu, za bieżące zarządzanie Spółką. Sposób opodatkowania tego świadczenia nie jest przedmiotem zapytania Wnioskodawców. Wnioskodawcy zaznaczają, że zakres czynności określony umową o świadczenie usług, którą Spółka zawarła ze Wspólnikiem nie pokrywa się z obowiązkami Wspólnika jako członka zarządu Spółki i są to zupełnie odrębne czynności. Wspólnik jako członek zarządu Spółki wykonuje swoją funkcję w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych, inne powszechnie obowiązujące przepisy prawa, umowy spółki, i do jego obowiązków należy w szczególności:

  1. uczestniczenie w posiedzeniach zarządu Spółki i podejmowanie uchwał;
  2. reprezentowanie Spółki w stosunkach zewnętrznych, w tym podpisywanie umów pomiędzy Spółką a jej klientami;
  3. negocjowanie w imieniu Spółki umów z jej klientami;
  4. wytyczanie strategii rozwoju Spółki oraz planów jej działalności;
  5. dokonywanie czynności rozporządzających majątkiem Spółki;
  6. zarządzanie płynnością finansową Spółki;
  7. zarządzanie i windykacja należności od klientów Spółki;
  8. zarządzanie pracownikami Spółki;
  9. zarządzanie i administracja biurem.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym Usługodawca winien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia na rzecz Spółki Usług i czy z tego tytułu ma obowiązek wystawiania faktur?
  2. Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wystawionej przez Usługodawcę faktury?

Zdaniem Zainteresowanych,


  1. W przedstawionym opisie stanu faktycznego Usługodawca winien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia na rzecz Spółki Usług i ma obowiązek wystawiania faktur z właściwą stawką podatku z tego tytułu.
  2. W przedstawionym opisie stanu faktycznego Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wystawionej przez Usługodawcę faktury, na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 86 uptu.

Uzasadnienie w zakresie pytania 1:


Odpłatne świadczenie usług:


Zgodnie z art. 5 ust. 1 uptu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z kolei w świetle art. 8 ust. 1 uptu przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 uptu, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 uptu, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Artykuł 8 ust. 2a uptu stanowi, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.


Występowanie w charakterze podatnika.


Z art. 15 ust. 1 uptu wynika, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


Działalność gospodarcza - o czym stanowi art. 15 ust. 2 uptu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.


Jak wynika z art. 15 ust. 3 uptu za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

  • z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 15 ust. 3 pkt 1 uptu);
  • z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich (art. 15 ust. 3 pkt 3 uptu).


Na wstępie należy zauważyć, że w rozpatrywanej sprawie nie znajdą zastosowania art. 15 ust. 3 pkt 1 i pkt 3 uptu, jako że Usługodawcę i Spółkę - w związku ze świadczeniem Usług - nie łączy żaden ze stosunków wymienionych w art. 12 ust. 1-6 oraz art. 13 pkt 2 - 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności podstawą wykonywania przez Usługodawcę Usług nie jest umowa zlecenia, umowa o dzieło czy też którakolwiek z umów wymienionych w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Mając na względzie powyższe przepisy, w ocenie Wnioskodawców, kluczowym zagadnieniem w rozpatrywanym stanie faktycznym jest odpowiedź na pytanie, czy Usługodawca wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 uptu. Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że Usługodawca prowadzi taką działalność.

Za takim stanowiskiem przemawiają następujące fakty:

  • Usługodawca wykonuje Usługi w miejscach i terminach ustalanych przez niego samego, a nie przez Spółkę, korzystając z własnych narzędzi i infrastruktury.
  • Usługodawca w żadnym przypadku nie jest związany instrukcjami Spółki co do sposobu i treści świadczonych Usług, nie wiążą go w tym zakresie zalecenia Spółki i nie podlega on jej kierownictwu.
  • Umowa pomiędzy Spółką a Usługodawcą przewiduje, że Usługodawca zabezpiecza Spółkę przed roszczeniami osób trzecich i zrekompensuje Spółce koszty i szkody poniesione na skutek działania lub zaniechania Wnioskodawcy, w szczególności wynikające z nieprawidłowej realizacji Umowy przez Usługodawcę, z przyczyn leżących po stronie Usługodawcy (odpowiedzialność Wnioskodawcy wobec osób trzecich).
  • Usługodawca za wykonanie Usług nie otrzymuje stałego wynagrodzenia, ale wynagrodzenie to jest ustalane indywidualnie dla każdego realizowanego projektu.
  • Usługodawca może świadczyć Usługi także na rzecz innych podmiotów niż Spółka (brak zakazu konkurencji).


Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, w ocenie Wnioskodawców, Usługodawca winien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 uptu.


Obowiązek wystawiania faktur


Z art. 106b ust. 1 pkt 1 uptu wynika, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 uptu, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Z kolei przez sprzedaż, zgodnie z art. 2 pkt 22 uptu rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.


Jak zostało wskazane powyżej wykonywane przez Usługodawcę na rzecz Spółki Usługi są wykonywane przez podatnika podatku od towarów i usług, stanowiąc odpłatne świadczenie usług. W konsekwencji - biorąc pod uwagę fakt, że Usługodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług - jest on zobowiązany wystawiać faktury na rzecz Spółki dokumentujące odpłatne świadczenie Usług, zgodnie z przepisami uptu.


Uzasadnienie w zakresie pytania 2:


Zgodnie z art. 86 ust. 1 uptu, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Co do zasady, kwotę podatku naliczonego - w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a uptu - stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Ponadto, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a uptu, kwotę podatku naliczonego stanowi również kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca.


Zważywszy, że Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a ponadto nabyte przez nią Usługi są przez nią wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z Usług świadczonych na jej rzecz przez Usługodawcę na zasadach wynikających z art. 86 uptu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (…).


Podatnikami – według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy – są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.


Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy – podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa
w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku
od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.


Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Usługodawca) jest osobą fizyczną prowadzącą zarejestrowaną działalność gospodarczą, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Usługodawca jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Usługodawca jest też wspólnikiem w Spółce i pełni również funkcję członka zarządu Spółki. Z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu Spółki, Usługodawca otrzymuje wynagrodzenie. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest wykonywanie kompleksowych prac budowlanych polegających na wznoszeniu budynków, montażu instalacji, wykańczaniu wnętrz oraz innych specjalistycznych prac budowlanych (dalej „Usługi budowlane”). Świadczone przez Spółkę Usługi budowlane na rzecz Klientów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy czym w określonych przepisami uptu przypadkach podatnikiem z tytułu świadczonych usług mogą być Klienci (w szczególności zgodnie z mechanizmem odwrotnego obciążenia dla wybranych usług budowlanych o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 uptu w związku z Załącznikiem nr 14 do uptu). W celu należytego wykonania świadczonych Usług budowlanych, Spółka zawarła umowę o świadczenie usług z Usługodawcą. Usługi świadczone przez Usługodawcę dotyczą kompleksowego kierowania projektami realizowanymi przez Spółkę. Wszystkie usługi świadczone na rzecz Spółki przez Usługodawcę nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach mechanizmu odwrotnego obciążenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 uptu. Z tytułu realizacji Usług Usługodawca otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość jest ustalana indywidualnie przez Spółkę i Usługodawcę dla poszczególnych realizowanych projektów. Usługi są wykonywane przez Usługodawcę w miejscach i terminach ustalanych przez niego samego. Usługodawca ponadto nie jest związany instrukcjami Spółki co do sposobu i treści świadczonych Usług, nie wiążą go w tym zakresie zalecenia Spółki i nie podlega on jej kierownictwu. Umowa pomiędzy Spółką a Usługodawcą przewiduje, że Usługodawca zabezpiecza Spółkę przed roszczeniami osób trzecich i zrekompensuje Spółce koszty i szkody poniesione na skutek działania lub zaniechania Usługodawcy, w szczególności wynikające z nieprawidłowej realizacji umowy przez Usługodawcę, z przyczyn leżących po stronie Usługodawcy. Usługodawca nie korzysta z infrastruktury i organizacji wewnętrznej Spółki w celu świadczenia Usług. Z drugiej strony, infrastruktura ta jest wykorzystywana przez Usługodawcę do pełnienia funkcji członka zarządu Spółki, z tytułu której Wspólnik otrzymuje odrębne wynagrodzenie. Usługodawca nie jest związany ze Spółką zakazem konkurencji i może świadczyć Usługi także na rzecz innych podmiotów niż Spółka. Niezależnie od wynagrodzenia za świadczone Usługi, Wspólnik otrzymuje od Spółki wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu, za bieżące zarządzanie Spółką. Sposób opodatkowania tego świadczenia nie jest przedmiotem zapytania Wnioskodawców. Wnioskodawcy zaznaczają, że zakres czynności określony umową o świadczenie usług, którą Spółka zawarła ze Wspólnikiem nie pokrywa się z obowiązkami Wspólnika jako członka zarządu Spółki i są to zupełnie odrębne czynności. Wspólnik jako członek zarządu Spółki wykonuje swoją funkcję w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych, inne powszechnie obowiązujące przepisy prawa, umowy spółki.


W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą wskazania czy Usługodawca powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia na rzecz Spółki Usług i czy z tego tytułu ma obowiązek wystawiania faktur.


W okolicznościach niniejszej sprawy Usługodawca jest osobą fizyczną prowadzącą zarejestrowaną działalność gospodarczą i zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który zawarł ze Spółką umowę dotyczącą kompleksowego kierowania projektami realizowanymi przez Spółkę. Z tytułu realizacji wykonanych czynności Usługodawca otrzymuje wynagrodzenie.


Przedstawiony opis sprawy na tle obowiązujących przepisów prawa oraz zapisów umowy dotyczącej kompleksowego kierowania projektami realizowanymi przez Spółkę wskazuje, że usługi świadczone przez Usługodawcę na rzecz Spółki, stanowią zgodnie z zapisami art. 8 ust. 1 odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Zatem Usługodawca z tytułu wykonanych Usług na rzecz Spółki uznawany jest za podatnika podatku od towarów i usług, który powinien za wykonane czynności na rzecz Spółki wystawić fakturę dokumentującą otrzymane wynagrodzenie zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.


Ponadto wątpliwości Wnioskodawcy w niniejszej sprawie dotyczą wskazania, czy Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wystawionej przez Usługodawcę faktury.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.


Z powyżej powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z nabyciem których podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy.


Z przedstawionej treści wniosku wynika, że Spółka jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a Usługodawca jest osobą fizyczną prowadzącą zarejestrowaną działalność gospodarczą, zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Świadczone przez Spółkę Usługi budowlane na rzecz Klientów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W celu należytego wykonania świadczonych Usług budowlanych, Spółka zawarła umowę o świadczenie usług z Usługodawcą. Usługi świadczone przez Usługodawcę dotyczą kompleksowego kierowania projektami realizowanymi przez Spółkę.


Mając na uwadze opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, należy stwierdzić, że Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury wystawionej przez Usługodawcę z tytułu wykonanych na rzecz Spółki Usług.


Wynika to z faktu, że w analizowanym przypadku będą spełnione – wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy – przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego. Usługi nabywane przez Spółkę, będące przedmiotem Umowy związane są z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Spółkę. W związku z powyższym, Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wystawionej przez Usługodawcę faktury dokumentującej wykonanie Usług. W analizowanej sprawie nie zajdą przesłanki wynikające z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, ponieważ wykonywane czynności przez Usługodawcę na rzecz Spółki stanowią odpłatne świadczenie usług.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pyt. nr 2 należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj