Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL4.4012.390.2018.2.JKU
z 30 października 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2018 r. (data wpływu 25 lipca 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 września 2018 r. (data wpływu 13 września 2018 r. oraz 18 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 5) – 11) – jest prawidłowe,
  • prawa do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 1) – 4) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 5) – 11),
  • prawa do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 1) – 4).

Wniosek został uzupełniony w dniu 13 września 2018 r. oraz 18 września 2018 r. o brakujące informacje.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina (dalej: Gmina lub Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek lub VAT), zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

W świetle ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 1454, ze zm.), z dniem 1 stycznia 2017 r. doszło do scentralizowania rozliczeń VAT Gminy oraz jej jednostek organizacyjnych. W związku z tym jednostki organizacyjne Gminy, w tym Szkoła Podstawowa (…) (dalej: Szkoła), nie funkcjonują jako odrębni od Gminy podatnicy VAT.

Gmina realizuje projekt pn. ,,Rewitalizacja Gminy – etap III” (dalej: Projekt lub Inwestycja), stanowiący kompleksowe przedsięwzięcie rewitalizacyjne, obejmujące swoim zakresem następujące zadania inwestycyjne:

  1. Rewitalizacja Centrum Rekreacyjnego przy Szkole; w ramach tego zadania dokonana zostanie: rozbiórka istniejącej powierzchni z betonowych płyt, ułożenie nawierzchni z betonowej kostki brukowej oraz kształtowanie terenów zielonych.
  2. Innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku Szkoły wraz z wykonaniem ogrodzenia; w ramach tego zadania dokonane zostaną prace instalacyjne mające na celu kontrolę temperatury i nadzór nad centralnym ogrzewaniem, inteligentne sterowanie oświetleniem, a także wykonane zostanie ogrodzenie wokół budynku.
  3. Remont dachów budynków przy ulicach: (…); w ramach tego zadania wykonany zostanie remont murów i kominów, więźb dachowych, oraz wykonanie połaci dachowej.
  4. Remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku; w ramach tego zadania wykonany zostanie remont elewacji polegający na termomodernizacji elewacji wraz z wykonaniem izolacji fundamentów i nowej kolorystyki, zgodnej z wytycznymi konserwatorskimi.
  5. Remont dachu Kościoła Rzymsko-Katolickiego.
  6. Rewitalizacja dziecięcego parku marzeń położonego na Starym Mieście.
  7. Monitoring Starego Miasta.
  8. Zagospodarowanie wnętrz urbanistycznych kwartałów zabudowy w otoczeniu Rynku. w ramach tego zadania Gmina wybuduje pomieszczenia gospodarcze – komórki lokatorskie, które będą wykorzystywane przez mieszkańców.
  9. Adaptacja budynku na potrzeby organizacji pozarządowych; prace remontowe w tym zakresie obejmą budynek wykorzystywany wyłącznie przez te organizacje.
  10. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi– zagospodarowanie terenów zielenią, mała architektura, ciągi spacerowe.
  11. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku – multimedialny kiosk meteorologiczny.

Gmina wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie Projektu w formie dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – 2020 (RPO). W przedmiotowym wniosku Gmina wskazała, iż Inwestycja stanowi: „kompleksową rewitalizację zdegradowanych obszarów, mającą na celu przywracanie i/lub nadawanie nowych funkcji”. Jako główny cel Projektu Gmina wskazała natomiast: ,,ograniczenie skali występowania negatywnych zjawisk kryzysowych na obszarze zdegradowanym ,,Stare Miasto” oraz wzmocnienie jego wewnętrznego potencjału.”

Realizacja ww. zadań w ramach Inwestycji wynika z zadań własnych Gminy, o których mowa w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2018 r., poz. 994; dalej: ustawa o samorządzie gminnym). Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmujących sprawy m.in.:

  • ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej (pkt 1);
  • gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego (pkt 2);
  • edukacji społecznej (pkt 8);
  • kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami (pkt 9);
  • zieleni gminnej i zadrzewienia (pkt 12).

W odniesieniu do budynku Szkoły (o którym mowa powyższym punkcie 1) – jest on zasadniczo wykorzystywany na potrzeby realizacji zadań statutowych Szkoły w zakresie szeroko rozumianej edukacji społecznej, obejmującej zadania o charakterze edukacyjnym, opiekuńczym i wychowawczym, określonych w ustawie – Prawo oświatowe, tj. w szczególności w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży w ramach edukacji na poziomie podstawowym, jak również prowadzenia zajęć dodatkowych, zajęć pozalekcyjnych, konkursów i turniejów w ramach poszczególnych dziedzin kształcenia, zapewnienia posiłków uczniom w stołówce szkolnej, etc. Są to zasadniczo czynności, które Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT lub ewentualnie – zwolnione z VAT. Ponadto, w marginalnym zakresie, Gmina podejmuje, za pośrednictwem Szkoły, na terenie przedmiotowego budynku działalność o charakterze odpłatnym – znajduje się tu bowiem tablica reklamowa, którą Gmina, za pośrednictwem Szkoły odpłatnie udostępnia reklamodawcy. Wnioskodawca dokumentuje tę czynność fakturą VAT wystawianą na kontrahenta i rozlicza z tego tytułu VAT należny.

Z kolei, w przypadku budynku Szkoły, (o której mowa powyższym punkcie 2), Gmina, za pośrednictwem Szkoły, udostępnia odpłatnie, na podstawie umowy dzierżawy, pomieszczenie, w którym znajduje się stołówka szkolna (w ramach czynszu dzierżawca obciążany jest za zużyte media). Ponadto, na terenie ww. budynku znajduje się automat z przekąskami i napojami – Gmina, również za pośrednictwem Szkoły, pobiera opłatę od właściciela automatu za udostępnienie miejsca pod przedmiotowe urządzenie. Wnioskodawca, z tytułu pobranych opłat, rozlicza VAT należny.

Z kolei, w budynkach (…) (o których mowa w powyższym punkcie 3), – znajdują się przede wszystkim lokale mieszkalne stanowiące własność prywatną (przy czym wyłącznie w przypadku kamienicy A jeden lokal mieszkalny jest własnością Gminy, który Gmina odpłatnie wynajmuje na cele mieszkalne) oraz lokale użytkowe należące do Gminy (w każdym z budynków, odpowiednio – lokal użytkowy z przeznaczeniem na działalność handlowo-usługową oraz lokale handlowe, które są odpłatnie udostępniane przez Gminę na podstawie umów dzierżawy). W przypadku analizowanych – lokalu mieszkalnego i lokali użytkowych – Gmina pobiera od najemcy/dzierżawców stosowny czynsz i wykazuje go w deklaracji VAT-7, jako sprzedaż odpowiednio zwolnioną (lokal mieszkalny) i opodatkowaną VAT (lokale użytkowe).

Podobnie w pozostałych budynkach – kamienicach w otoczeniu Rynku, o których mowa powyższym punkcie 4, znajdują się w nich w przeważającej mierze lokale mieszkalne stanowiące własność prywatną, przy czym w budynkach (jak wskazano powyżej) znajduje się po jednym lokalu mieszkalnym należącym do Gminy i wynajmowanym przez nią na cele mieszkaniowe. Ponadto, w większości budynków znajdują się również pozostające własnością Gminy lokale użytkowe. Za korzystanie z lokali, których Gmina jest właścicielem, pobiera Ona od najemców/dzierżawców stosowny czynsz z tego tytułu i wykazuje go w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż odpowiednio zwolnioną (lokale mieszkalne) i opodatkowaną VAT (lokale użytkowe).

Jednocześnie, w odniesieniu do wszystkich lokali mieszalnych i użytkowych zlokalizowanych w analizowanych budynkach (nie tylko będących własnością Gminy, ale w przypadku lokali mieszkalnych również stanowiących własność prywatną), Zakład Gospodarki Komunalnej (dalej: Zakład), działając na rzecz Gminy, obciąża użytkowników przedmiotowych lokali z tytułu świadczonych na ich rzecz usług w zakresie dostawy wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków. Sprzedaż ta jest dokumentowana wystawianymi na odbiorców fakturami VAT, i Gmina odprowadza z tego tytułu VAT należny. Z kolei koszty pozostałych mediów są pokrywane bezpośrednio przez samych użytkowników lokali.

W tym miejscu Gmina jednoznacznie podkreśla, iż – w odniesieniu do zadań, o których mowa w powyższych punktach 1) – 4), pomimo, że Inwestycja będzie realizowana na budynkach, w których znajdują się lokale mieszkalne/użytkowe, będące przedmiotem najmu/dzierżawy, pozostanie ona bez wpływu na warunki, na jakich ma miejsce dotychczas przedmiotowe odpłatne udostępnianie tychże obiektów przez Gminę na rzecz użytkowników. W szczególności, nie spowoduje ona podniesienia ceny za udostępnianą powierzchnię użytkową – tj. 1) w przypadku Szkoły – pomieszczenia stołówki i miejsca pod automat z przekąskami i napojami czy powierzchni pod tablicę reklamową, zaś w odniesieniu do budynków w Rynku – lokali użytkowych i lokali mieszkalnych.

Ponadto, Gmina również podkreśla, iż wskutek realizacji Inwestycji nie powstanie jakakolwiek nowa, nieistniejąca dotychczas powierzchnia użytkowa, która mogłaby być przez Gminę udostępniona odpłatnie na rzecz dotychczasowych lub też nowych kontrahentów. Innymi słowy, inwestycja ta nie spowoduje zwiększenia zakresu wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności podatkowanej VAT.

Jednocześnie, w odniesieniu do obiektów/przestrzeni, będących przedmiotem Inwestycji, o których mowa w pozostałych punktach powyżej – od 5) do 11) – Gmina zasadniczo nie udostępnia ich odpłatnie na rzecz jakichkolwiek podmiotów – są one użytkowane wyłącznie nieodpłatnie (jedynie przypadku budynku przy ul. D. Gmina refakturuje na organizacje pozarządowe koszt zużytych przez nie mediów – do czego Gmina odnosi się w dalszej części niniejszego opisu stanu faktycznego).

W szczególności, Kościół Rzymsko-Katolicki, o którym mowa w punkcie 5) powyżej, jest własnością Parafii, Gmina poniesienie wydatek na remont dachu jednakże nie obciąży Parafii z tego tytułu.

Z kolei dziecięcy park marzeń – wskazany w powyższym punkcie 6) – będzie zlokalizowanym w centrum Gminy, ogólnodostępnym terenem zieleni o charakterze rekreacyjnym, służącym zabawie i odpoczynkowi, z którego korzystanie będzie wyłącznie nieodpłatne.

Zadanie w zakresie monitoringu Miasta, o którym mowa w punkcie 7) powyżej, będzie obejmowało swym zasięgiem określone przestrzenie na terenie Gminy, a jego celem będzie m.in. zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa jej mieszkańców.

W przypadku zadania określonego w punkcie 8), pomieszczenia gospodarcze – komórki lokatorskie, jakie powstaną w związku z realizacją przedmiotowego zadania, będą udostępniane mieszkańcom wyłącznie nieodpłatnie, na podstawie umowy użyczenia.

Z kolei w odniesieniu do budynku przy ul. D., o którym mowa w punkcie 9) powyżej – jak już wskazano, będzie on udostępniany organizacjom pozarządowym nieodpłatnie – na podstawie stosownych umów, które określają m.in. warunki, na jakich przedmiotowy budynek może być przez nie wykorzystywany. Gmina obciąża organizacje pozarządowe z tytułu zużycia mediów w analizowanym budynku, wystawiając na ich rzecz faktury VAT, z tytułu których Gmina odprowadza VAT należny.

Odnosząc się natomiast do przestrzeni/obiektów, objętych zadaniem wskazanym w powyższych punktach 10) i 11), tj. odpowiednio przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi, której dotyczy zagospodarowanie terenów zielenią, małą architekturą i ciągami spacerowymi oraz multimedialnego kiosku meteorologicznego w Rynku – będą one w obu przypadkach ogólnodostępne, nieodpłatne.

W związku z realizacją Projektu Gmina ponosi/będzie ponosić szereg wydatków inwestycyjnych, udokumentowanych fakturami VAT z wykazanym podatkiem VAT, wystawionymi przez dostawców towarów i usług, w których jako nabywca wskazana jest Gmina.

Wniosek został uzupełniony w dniu 13 września 2018 r. oraz 18 września 2018 r. o następujące informacje:

  1. Rewitalizacja Centrum Rekreacyjnego przy Szkole,

Ad. a)

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją tego zadania będą wykorzystywane zasadniczo do celów innych niż prowadzona działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT (na potrzeby realizacji zadań statutowych Szkoły). Działalność gospodarcza jaką prowadzi Gmina poprzez Szkołę na terenie objętym zadaniem jest znikoma.

Ad. b)

Towary i usługi nabywane w ramach realizacji tego zadania, związane z rozbiórką istniejącej powierzchni z betonowych płyt, ułożeniem nawierzchni z betonowej kostki brukowej oraz kształtowaniem terenów zielonych wokół budynku Szkoły, będą wykorzystywane do celów innych niż działalność gospodarcza oraz, w znikomym stopniu, do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę poprzez Szkolę działalności gospodarczej.

Mianowicie, przedmiotowe towary i usługi będą służyły:

  • wykonywaniu przez Szkołę jej zadań statutowych w zakresie szeroko rozumianej edukacji społecznej. Uczniowie i nauczyciele będą „korzystać” z terenu będącego przedmiotem inwestycji w szczególności podczas przerw międzylekcyjnych, niektórych zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, podczas ewentualnych zawodów/konkursów dla uczniów, akcji/wydarzeń szkolnych (np. akcji sprzątania świata, pierwszego dnia wiosny, dnia rodziny, etc). Czynności te, w ocenie Gminy, nie podlegają opodatkowaniu VAT;
  • wykonywaniu przez Gminę (za pośrednictwem Szkoły) działalności gospodarczej – wyłącznie w zakresie odpłatnego udostępniania powierzchni pod tablicę reklamową, za które Wnioskodawca traktuje jako opodatkowane VAT;
  • Wnioskodawca nie będzie miał możliwości przyporządkowania poniesionych wydatków na zakup towarów i usług w ramach tego zadania do czynności dających prawo do odliczenia oraz do czynności niedających takiego prawa.

Ad. c)

Towary i usługi nabywane w ramach realizacji inwestycji nie będą wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

  1. Innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku Szkoły wraz z wykonaniem ogrodzenia.

Ad. a)

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją tego zadania będą wykorzystywane zasadniczo do celów innych niż prowadzona działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT (na potrzeby realizacji zadań statutowych Szkoły). Działalność gospodarcza jaką prowadzi Gmina poprzez Szkołę na terenie objętym zadaniem jest znikoma.

Ad. b)

Towary i usługi nabywane w ramach realizacji tego zadania, będą wykorzystywane do celów innych niż działalność gospodarcza oraz, w znikomym stopniu, do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Mianowicie, przedmiotowe towary i usługi będą służyły:

  • wykonywaniu przez Szkołę jej zadań statutowych w zakresie szeroko rozumianej edukacji społecznej – przeprowadzania zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, zawodów/konkursów dla uczniów, kółek zainteresowań, akcji/wydarzeń szkolnych. Czynności te, w ocenie Gminy, nie podlegają opodatkowaniu VAT;
  • wykonywaniu przez Gminę (za pośrednictwem Szkoły) działalności gospodarczej – wyłącznie w zakresie odpłatnego udostępniania pomieszczenia stołówki oraz powierzchni pod automat z przekąskami, które Wnioskodawca traktuje jako opodatkowane VAT;
  • Wnioskodawca nie będzie miał możliwości przyporządkowania poniesionych wydatków na zakup towarów i usług w ramach tego zadania do czynności dających prawo do odliczenia oraz do czynności niedających takiego prawa.

Ad. c)

Towary i usługi nabywane w ramach realizacji inwestycji nie będą wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

  1. Remont dachów budynków (…).

Ad. a)

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją tego zadania będą wykorzystywane przez Gminę (poprzez Zakład) zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, jak i poza nią.

Ad. b)

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji są/będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę (poprzez Zakład) w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w zakresie następujących czynności:

  • wynajem/dzierżawa lokali użytkowych – za które Gmina pobiera opłaty i traktuje jako opodatkowane VAT,
  • wynajem lokalu mieszkalnego – za który Gmina pobiera opłaty i traktuje jako zwolniony z VAT.

Ponadto, towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji są/będą wykorzystywane również do celów innych niż działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W ramach przedmiotowych budynków znajdują się bowiem, poza ww. lokalami użytkowymi i lokalem mieszkalnym, także lokale mieszkalne stanowiące własność prywatną. Właściciele przedmiotowych lokali nie partycypują w kosztach analizowanej inwestycji. Zakład, administrując poszczególnymi budynkami, pobiera stosowną opłatę z tego tytułu (w ramach opłaty eksploatacyjnej) od Właścicieli przedmiotowych lokali.

  • Wnioskodawca nie będzie miał możliwości przyporządkowania poniesionych wydatków na zakup towarów i usług w ramach tego zadania do czynności dających prawo do odliczenia oraz do czynności niedających takiego prawa.

Ad. c)

Towary i usługi nabywane w ramach realizacji inwestycji nie będą wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

  1. Remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku.

Ad. a)

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją tego zadania będą wykorzystywane przez Gminę (poprzez Zakład) zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, jak i poza nią.

Ad. b)

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji są/będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę (poprzez Zakład) w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w zakresie następujących czynności:

  • wynajem/dzierżawa lokali użytkowych – za które Gmina pobiera opłaty i traktuje jako opodatkowane VAT,
  • wynajem lokalu mieszkalnego – za który Gmina pobiera opłaty i traktuje jako zwolniony z VAT.

Ponadto, towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji są/będą wykorzystywane również do celów innych niż działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Mianowicie, w budynku C znajduje się pustostan, tj. lokal, który nie jest udostępniany przez Gminę na rzecz odbiorców zewnętrznych.

Ponadto, w ramach analizowanych budynków znajdują się, poza lokalami użytkowymi i mieszkalnymi, także lokale mieszkalne stanowiące własność prywatną. Właściciele przedmiotowych lokali nie partycypują w kosztach analizowanej inwestycji. Zakład, administrując poszczególnymi budynkami, pobiera jedynie stosowną opłatę z tego tytułu (w ramach opłaty eksploatacyjnej) od właścicieli przedmiotowych lokali.

  • Wnioskodawca nie będzie miał możliwości przyporządkowania poniesionych wydatków na zakup towarów i usług w ramach tego zadania do czynności dających prawo do odliczenia oraz do czynności niedających takiego prawa.

Ad. c)

Towary i usługi nabywane w ramach realizacji inwestycji nie będą wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

  1. Remont dachu Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

Ad. a)

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – jest to budynek należący do Parafii, udostępniany przez Parafię, ogólnodostępny. Parafia nie partycypuje w koszt inwestycji (Gmina nie obciąża Parafii jej kosztami).

  1. Rewitalizacja dziecięcego parku marzeń położonego na Starym Mieście.

Ad. a)

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – jest to przestrzeń udostępniana wyłącznie nieodpłatnie, ogólnodostępna. Czynności te Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT.

  1. Monitoring Starego Miasta.

Ad. a)

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – jest to przestrzeń udostępniana wyłącznie nieodpłatnie, ogólnodostępna. Czynności te Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT.

  1. Zagospodarowanie wnętrz urbanistycznych kwartałów zabudowy w otoczeniu Rynku.

Ad. a)

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – komórki lokatorskie, jakie powstaną w związku z realizacją przedmiotowego zadania, będą udostępniane mieszkańcom wyłącznie nieodpłatnie. Czynności te Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT.

  1. Adaptacja budynku na potrzeby organizacji pozarządowych – ul. D.

Ad. a)

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – całość budynku (100% powierzchni inwestycji) jest udostępniana organizacjom pozarządowym (fundacja, spółdzielnie socjalne) – wyłącznie nieodpłatnie. Czynności te Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT. Gmina obciąża organizacje pozarządowe wyłącznie za zużyte przez nie media.

  1. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi – zagospodarowanie terenów zielenią, mała architektura, ciągi spacerowe.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – jest to przestrzeń udostępniana wyłącznie nieodpłatnie, ogólnodostępna. Czynności te Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT.

  1. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku – multimedialny kiosk meteorologiczny.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – jest to obiekt/przestrzeń udostępniany/a wyłącznie nieodpłatnie, ogólnodostępny/a. Czynności te Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT.

Ad. 2

Zakład Gospodarki Komunalnej jest zakładem budżetowym Gminy. Proporcje wstępne, o których mowa powyżej, skalkulowane dla Zakładu w oparciu o dane za rok 2017 wynoszą:

  • 93% (proporcja wyliczona w oparciu o art. 86 ust. 2a-2h, zgodnie z 3 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników; dalej: Rozporządzenie),
  • 87% (proporcja, wyliczona w oparciu o art. 90 ust 2-10).

Ad. 3

Na wstępie Gmina wskazuje, że Szkoła Podstawowa (we Wniosku jako: Szkoła), posiada dwa osobne budynki, niemniej jest to jedna jednostka budżetowa Gminy.

Proporcje wstępne, o których mowa powyżej, skalkulowane dla w oparciu o dane za rok 2017 wynoszą odpowiednio:

  • 1% (proporcja wyliczona w oparciu o art. 86 ust. 2a-2h, zgodnie z 3 ust. 3 Rozporządzenia),
  • 100% (proporcja, wyliczona w oparciu o art. 90 ust. 2-10).

Ad. 4

  1. Rewitalizacja Centrum Rekreacyjnego przy Szkole.

Powierzchnia:

  • tablicy reklamowej – 12 m2,
  • objęta inwestycją w zakresie budynku 7.507,109 m2.

Odsetek powierzchni wynajmowanej pod tablicę reklamową do całości powierzchni inwestycji w zakresie tego budynku wynosi 0,16%.

  1. Innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku Szkoły wraz z wykonaniem ogrodzenia.

Powierzchnia:

  • pomieszczenia, w którym znajduje się stołówka szkolna – 200,42 m2,
  • automatu z przekąskami – 0,64 m2,
  • objęta inwestycją w zakresie budynku: 3.715 m2.

Odsetek powierzchni wynajmowanej do całości powierzchni inwestycji w zakresie tego budynku wynosi:

  • pomieszczenia stołówki – 5,4%, przy czym wynajem ma miejsce wyłącznie przez 2 godziny dziennie; w pozostałym zakresie na cele statutowe szkoły,
  • pod automat z przekąskami – 0,017%.

  • Remont dachów budynków (…).

Powierzchnia:

  • budynku 1 – 146,43 m2, lokalu użytkowego – 28,13 m2,
  • budynku 2 – 297,55 m2, lokalu użytkowego – 58,11 m2,
  • budynku 3 – 224,62 m2, lokalu użytkowego – 32,22 m2.

Odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji w zakresie poszczególnych budynków wynosi:

  • 1 – 19,21%,
  • 2 – 19,53%,
  • 3 – 14,34%.

Pozostałą część poszczególnych budynków stanowią lokale mieszkalne stanowiące własność prywatną, a w przypadku 2 – również jeden lokal mieszkalny komunalny, wynajmowany przez Gminę.

  1. Remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku.

Rynek A – 2 lokale użytkowe – 151,28 m2; powierzchnia budynku – 509,43 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 29,70%;

Rynek B – 1 lokal użytkowy – 106,66 m2; powierzchnia budynku – 348,81 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 30,58%;

Rynek C – 1 lokal użytkowy – 28,13 m2; powierzchnia budynku – 146,43 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 19,21%;

Rynek D – 2 lokale użytkowe – 156,07 m2, powierzchnia budynku – 835,79 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 18,67%;

Rynek E – 2 lokale użytkowe – w tym wyłącznie jeden wynajmowany – 50,14 m2; powierzchnia budynku – 734,58 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 6,83%;

Rynek F – 2 lokale użytkowe – 172,11 m2; powierzchnia budynku – 772,57 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 22,28%;

Rynek G – 1 lokal użytkowy – 287,68 m2; powierzchnia budynku – 447,86 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 64,23%;

Rynek H – 2 lokale użytkowe – 98,55 m2; powierzchnia budynku – 545,00 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 18,08%;

Rynek I – 1 lokal użytkowy – 67,82 m2; powierzchnia budynku – 380,69 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 17,82%;

Rynek J – 1 lokal użytkowy – 58,11 m2; powierzchnia budynku – 297,55 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej do całości powierzchni inwestycji – 19,53%;

Rynek K – 2 lokale użytkowe – 62,64 m2; powierzchnia budynku – 676,46 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 9,26%;

Rynek L – 2 lokale użytkowe – 79,57 m2; powierzchnia budynku – 434,11 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 18,33%;

Rynek Ł – 2 lokale użytkowe – 94,14 m2; powierzchnia budynku – 307,11 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 30,65%;

Rynek M – 1 lokal użytkowy – 85,41 m2; powierzchnia budynku – 409,38 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 20,86%;

N – 1 lokal użytkowy – 32,22m2; powierzchnia budynku – 224,62m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 14,34%;

O – 1 lokal użytkowy – 43,76 m2; powierzchnia budynku – 461,79 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 9,48%;

P – 1 lokal użytkowy – 108,02 m2; powierzchnia budynku – 408,21 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 26,46%.

  1. Remont dachu Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

‒ Nie występuje działalność opodatkowana – budynek udostępniany wyłącznie nieodpłatnie przez właściciela – Parafię, ogólnodostępny.

  1. Rewitalizacja dziecięcego parku marzeń położonego na Starym Mieście.

‒ Nie występuje działalność opodatkowana – przestrzeń ogólnodostępna.

  1. Monitoring Starego Miasta.

‒ Nie występuje działalność opodatkowana – przestrzeń ogólnodostępna.

  1. Zagospodarowanie wnętrz urbanistycznych kwartałów zabudowy w otoczeniu Rynku.

‒ Nie występuje działalność opodatkowana – komórki lokatorskie, jakie powstaną w związku z realizacją przedmiotowego zadania, będą udostępniane mieszkańcom wyłącznie nieodpłatnie.

  1. Adaptacja budynku na potrzeby organizacji pozarządowych.

    • 37,38 m2 – Fundacja, 204,74 m2 – Spółdzielnie Socjalne,
    • objęta inwestycją: 242,12 m2.

Całość budynku (100% powierzchni inwestycji) jest udostępniana organizacjom pozarządowym (fundacja, spółdzielnie socjalne) – wyłącznie nieodpłatnie. Gmina obciąża te organizacje wyłącznie za zużyte przez nie media.

  1. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi – zagospodarowanie terenów zielenią, mała architektura, ciągi spacerowe.

‒ Nie występuje działalność opodatkowana – przestrzeń ogólnodostępna.

  1. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku – multimedialny kiosk meteorologiczny.

‒ Nie występuje działalność opodatkowana – przestrzeń/obiekt ogólnodostępne.

Ad. 5

Kwoty pozyskiwane przez Gminę z działalności gospodarczej opodatkowanej wynoszą:

  1. Rewitalizacja Centrum Rekreacyjnego przy Szkole:
    • tablica reklamowa – 65 zł netto/m-c, umowa do 31 grudnia 2018 r.
  2. Innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku Szkoły wraz z wykonaniem ogrodzenia:
    • pomieszczenie, w którym znajduje się stołówka szkolna – 244 zł netto/m-c, umowa od 4 września 2018 r. do 19 czerwca 2019 r.
    • automatu z przekąskami – 100zł netto/m-c, z wyłączeniem wakacji i ferii, umowa do 31 grudnia 2018 r.
  3. Remont dachów budynków (…):
    1. – 273,14 zł netto/m-c,
    2. – 703,l3 zł netto/m-c,
    3. – 166,26 zł netto/m-c,
  4. Remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku:
    1. – 556,12 zł netto/m-c,
    2. –703,13 zł netto/m-c,
    3. – 304,66 zł netto/m-c.

Przy czym Gmina wskazuje, że poza wymienionymi powyżej budynkami, lokale użytkowe, udostępniane odpłatnie przez Gminę, znajdują się również w pozostałych budynkach w otoczeniu Rynku, objętych analizowaną inwestycją (ilość lokali użytkowych w każdym z tych budynków oraz ich powierzchnia w poszczególnych budynkach zostały szczegółowo wskazane w odpowiedzi na pytanie 4 powyżej).

Jednocześnie, w budynkach, poza wspomnianymi lokalami użytkowymi, znajdują się również komunalne lokale mieszkalne, które są wynajmowane przez Gminę.

Łącznie – z tytułu odpłatnego udostępniania wszystkich lokali użytkowych (tj. we wszystkich budynkach w otoczeniu Rynku, które to lokale zostały wskazane szczegółowo w odpowiedzi na pytanie 4) – Gmina pozyskuje kwotę 14.711,37 zł netto/m-c.

  1. Remont dachu Kościoła Rzymsko-Katolickiego:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  2. Rewitalizacja dziecięcego parku marzeń położonego na Starym Mieście:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  3. Monitoring Starego Miasta:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  4. Zagospodarowanie wnętrz urbanistycznych kwartałów zabudowy w otoczeniu Rynku:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  5. Adaptacja budynku na potrzeby organizacji pozarządowych – ul. D.:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  6. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi – zagospodarowanie terenów zielenią, mała architektura, ciągi spacerowe:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  7. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku multimedialny kiosk meteorologiczny:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.

Ad. 6

Planowany na 2018 r. budżet Gminy z zakresie dochodów wynosi 27.085.855,71 zł.

Obrót z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej:

  1. Rewitalizacja Centrum Rekreacyjnego przy Szkole:
    1. tablica reklamowa w budynku Szkoły – 780 zł netto rocznie; kwota ta stanowi 0,0029% budżetu Gminy;
  2. Innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku Szkoły wraz z wykonaniem ogrodzenia:
    1. pomieszczenie, w którym znajduje się stołówka szkolna w budynku Szkoły – 2.928 zł netto rocznie,
    2. automatu z przekąskami – ok. 900 zł netto rocznie (przy uwzględnieniu wyłączenia ferii i wakacji);
    Łącznie – 3.828 zł; kwota ta stanowi 0,014% budżetu Gminy;
  3. Remont dachów budynków:
    1. Łącznie – 13.710,36 PLN netto rocznie: kwota ta stanowi 0,051% budżetu Gminy;
  4. Remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku:
    1. Łącznie – 176.536,45 PLN netto rocznie; kwota ta stanowi 0,65% budżetu Gminy.
    Zatem, w ocenie Gminy, obrót z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej prowadzonej w poszczególnych budynkach (w zakresie ww. zadań inwestycyjnych 1) – 4) nie będzie znaczący dla budżetu Gminy.
  5. Remont dachu Kościoła Rzymsko-Katolickiego:
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  6. Rewitalizacja dziecięcego parku marzeń położonego na Starym Mieście
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  7. Monitoring Starego Miasta;
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  8. Zagospodarowanie wnętrz urbanistycznych kwartałów zabudowy w otoczeniu Rynku:
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  9. Adaptacja budynku na potrzeby organizacji pozarządowych – ul. D.:
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  10. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi – zagospodarowanie terenów zielenią, mała architektura, ciągi spacerowe:
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  11. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku – multimedialny kiosk meteorologiczny:
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.

Ad. 7

  1. Rewitalizacja Centrum Rekreacyjnego przy Szkole:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 795.896,23 zł.
  2. Innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku Szkoły wraz z wykonaniem ogrodzenia:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 135.233,05 zł.
  3. Remont dachów budynków (…):
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 216.195,09 zł.
  4. Remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 2.692.130,51 zł.
  5. Remont dachu Kościoła Rzymsko-Katolickiego:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 438.489,67 zł.
  6. Rewitalizacja dziecięcego parku marzeń położonego na Starym Mieście:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 1.272.665,11 zł.
  7. Monitoring Starego Miasta:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 149.639,00 zł.
  8. Zagospodarowanie wnętrz urbanistycznych kwartałów zabudowy w otoczeniu Rynku:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 4.421.311,84 zł.
  9. Adaptacja budynku na potrzeby organizacji pozarządowych – ul. D.:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 203.106,04 zł.
  10. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi – zagospodarowanie terenów zielenią, mała architektura, ciągi spacerowe:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 200.600,63 zł.
  11. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku – multimedialny kiosk meteorologiczny:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 135.000 zł.

Ad. 8

  • Tablica reklamowa – wynajmowana stale, umowa do 31 grudnia 2018 r.;
  • Pomieszczenie, w którym znajduje się stołówka szkolna – umowa od 4 września 2018 r. do 19 czerwca 2019 r., przez 2 godziny dziennie (w dniach pracy Szkoły);
  • Automatu z przekąskami – umowa do 31 grudnia 2018 r., z wyłączeniem wakacji i ferii;
  • Lokale użytkowe w budynkach, o których mowa w pkt 3 i 4 – wynajmowane stale, umowy na czas nieokreślony poza lokalem użytkowym w budynku N – umowa zawarta do 30 listopada 2018 r.

Ad. 9

Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie 8, w przypadku opisanych we wniosku lokali użytkowych, umowy najmu/dzierżawy zostały zawarte na czas nieokreślony poza lokalem użytkowym w budynku N, w przypadku którego umowa została zawarta do 30 listopada 2018 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy z tytułu wydatków na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 5) – 11) opisu sprawy, Gminie przysługuje prawo do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących przedmiotowe wydatki?
  2. Czy z tytułu wydatków na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 1) – 4) opisu sprawy, Gminie przysługuje prawo do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących przedmiotowe wydatki?

Pytanie 1 dotyczy pierwszego stanu faktycznego i pierwszego zdarzenia przyszłego.

Pytanie 2 dotyczy drugiego stanu faktycznego i drugiego zdarzenia przyszłego.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Stanowisko Wnioskodawcy:

  1. Z tytułu wydatków na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 5) – 11) opisu sprawy, Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących przedmiotowe wydatki.
  2. Z tytułu wydatków na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 1) – 4) opisu sprawy, Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących przedmiotowe wydatki.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Uwagi wstępne.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo o obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Prawo to przysługuje podatnikowi pod warunkiem, że nie zachodzą przesłanki negatywne, sprecyzowane w art. 88 ustawy o VAT.

Wobec powyższego, w celu dokonania oceny możliwości skorzystania z prawa do odliczenia VAT, należy każdorazowo przeanalizować:

  1. czy towary i usługi, przy zakupie których naliczono VAT, zostały nabyte przez podatnika tego podatku, a jeśli tak to
  2. czy pozostają one w związku z wykonywaniem przez niego czynności opodatkowanych VAT oraz
  3. czy nie występują przesłanki negatywne, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT.

Odnosząc się do pierwszej z powyższych przesłanek należy wskazać, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do ust. 2 przywołanego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalności producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl natomiast art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, iż w przypadku, gdy jednostka samorządu terytorialnego (dalej: JST) realizuje swoje zadania przy wykorzystaniu narzędzi i uprawnień nadanych jej odrębnymi przepisami prawa, nie będzie ona podatnikiem VAT.

W przypadku natomiast, gdy dane czynności są realizowane przez JST w oparciu o umowy cywilnoprawne, a więc na warunkach w okolicznościach typowych dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – jednostka taka będzie traktowana jako podatnik VAT.

Jak wskazano w opisie sprawy, w związku z realizacją Inwestycji, Gmina będzie wykonywała zadania nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa, w tym w szczególności ustawą o samorządzie gminnym.

Zgodnie z przedmiotową ustawą, do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmujących m.in. sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody, gminnych dróg, ulic, mostów, placów, kultury, edukacji społecznej czy też zieleni gminnej i zadrzewienia.

Ad. 1

Zadania, o których mowa w powyższych punktach 5) – 11) mieszczą się niewątpliwie w ramach ww. zadań własnych Gminy, wynikających z ustawy o samorządzie gminnym. Tym samym, w ocenie Gminy, działania, jakie są/będą przez nią podejmowane w związku z realizacją Projektu w zakresie zadań, o których mowa powyżej, zapewniają wykonanie zadań własnych Gminy, nałożonych na nią odrębnymi przepisami prawa.

Jednocześnie, jak wskazano w opisie sprawy, obiekty/przestrzenie, będące przedmiotem Inwestycji, o których mowa w powyższych punktach 5) – 11), nie będą zasadniczo wykorzystywane przez Gminę do wykonywania czynności o charakterze odpłatnym. Z czynnością opodatkowaną VAT mamy do czynienia wyłącznie w przypadku wystawianych przez Gminę faktur z tytułu kosztów użycia mediów przez organizacje pozarządowe w budynku przy ul. D., udostępnianego na rzecz tychże organizacji przez Gminę nieodpłatnie. Jednakże w ocenie Gminy, z uwagi na ,,techniczny” i jednocześnie marginalny charakter tejże czynności, za nieracjonalne należałoby uznać twierdzenie, iż czynność ta stanowi przesłankę, która mogłaby wpłynąć na zaistnienie po stronie Gminy prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych na ten budynek. W tym przypadku bowiem odliczenie VAT byłoby niewspółmiernie wysokie w stosunku do skali wykorzystania przedmiotowego budynku do czynności opodatkowanych VAT, co niewątpliwie prowadziłoby do zachwiania nadrzędnej zasady systemu VAT jaką jest zasada neutralności tego podatku.

Wnioskodawca podkreśla, że jak już wspomniano w opisie sprawy, przestrzenie/obiekty, objęte zadaniami, o których mowa w powyższych punktach 5) – 11), będą zasadniczo ogólnodostępne lub też Gmina będzie zawierać (w niektórych przypadkach, w szczególności w zakresie komórek lokatorskich oraz budynku przy ul. D.) – umowy z korzystającymi z tychże obiektów, jednakże, w przypadku zaistnienia takiej sytuacji, będą to wyłącznie umowy o charakterze nieodpłatnym.

Zatem, w ocenie Wnioskodawcy, realizując Projekt w zakresie zadań, o których mowa w powyższych punktach 5) – 11), nie będzie on działać w charakterze podatnika VAT.

W konsekwencji, jako że pierwsza z ww. przesłanek warunkujących możliwość skorzystania z prawa do odliczenia VAT nie będzie spełniona, analiza kolejnych z nich (uwarunkowanych spełnieniem pierwszej przesłanki) staje się bezzasadna.

Abstrahując od powyższego, w tym miejscu Gmina dodatkowo wskazuje, że w rozdziale 4 Rozporządzenia MF, wskazano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Mianowicie, w § 8 Rozporządzenia MF wskazany został katalog środków, które stanowią środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Otrzymanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach, daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku na podstawie przepisów zawartych w rozdziale 4 tego Rozporządzenia MF.

W myśl ww. 8 ust. 1 Rozporządzenia MF: „Podatnikom, którzy dokonują nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe przekazane im bezpośrednio na odrębny rachunek bankowy, na którym są ulokowane wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, przysługuje zwrot podatku naliczonego, pod warunkiem że do tych czynności nie miała zastosowania stawka 0%. Jednocześnie, zgodnie z ust. 3 Rozporządzenia MF: ,,za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (...) uważa się bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom z budżetu Unii Europejskiej m podstawie umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczących:

  1. Programu Pomocy w Przebudowie Gospodarczej Państw Europy Środkowej i Wschodniej (PHARE), w tym złotowe fundusze partnerskie powstałe w wyniku realizacji tego programu (CPF), a także środki, które zostały przekazane polskim podmiotom na podstawie umów zawartych z nimi przed dniem 1 maja 2004 r. na sfinansowanie programów realizowanych przed te jednostki w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej oraz w ramach innych programów wspólnotowych Unii Europejskiej;
  2. kontraktów zawartych przed dniem 1 maja 2004 r. w ramach Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej (ISPA).

Ponadto, w myśl ust. 4 ww. przepisu. „za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (...) uważa się także bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom przez rządy państw obcych lub organizacje międzynarodowe udzielające pomocy na podstawie: 1) umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, 2) jednostronnych deklaracji rządów i organizacji międzynarodowych udzielających pomocy z wyłączeniem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz przypadków, kiedy umowa nie wyłącza możliwości opłacania podatku ze środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej.”

Z uwagi na fakt, że środki finansowe, jakie Gmina planuje pozyskać w ramach dofinansowania w formie dotacji z RPO nie spełniają przesłanek, o których mowa w powołanym powyżej przepisie § 8 Rozporządzenia MF, w ocenie Gminy nie przysługuje jej także prawo do zwrotu podatku naliczonego w oparciu o wskazany przepis.

Zatem, mając na uwadze dotychczasowe rozważania, w ocenie Gminy, z tytułu wydatków na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w powyższych punktach 5) – 11), Gminie nie przysługuje/nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktury VAT dokumentujących przedmiotowe wydatki.

Gmina przy tym wskazuje na liczne interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego, wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) potwierdzające brak prawa gmin do odliczenia/zwrotu VAT naliczonego z tytułu wydatków inwestycyjnych na obiekty/przestrzenie, udostępniane na rzecz korzystających wyłącznie nieodpłatnie, w tym przykładowo:

  • interpretację indywidualną z dnia 3 lipca 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-1.4012.371.2018.1.JP, której Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem Gminy, zgodnie z którym: „Analiza przedstawionych okoliczności sprawy w oparciu o powołane przepisy prawa prowadzi do stwierdzenia, że Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w ramach realizacji przedmiotowego projektu. Nie zostały bowiem spełnione warunki wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy, gdyż jak wskazano, towary i usług nabywane w ramach projektu pn. ,,…” nie będą miały związku ze sprzedażą opodatkowaną.”
  • interpretację indywidualną z dnia 2 lipca 2018 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.113.2018.1.MS, w której Dyrektor KIS wskazał: ,,podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. W omawianej sprawie związek taki nie wystąpi. Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, że wybudowana w ramach przedmiotowego projektu infrastruktura (...) będzie ogólnodostępna i zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający turyści będą korzystać z niej nieodpłatnie. Zatem powstałe w ramach projektu obiekty Wnioskodawca nie będzie wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji, ze względu na niespełnienie podstawowej, pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związku z realizacją wskazanego we wniosku projektu.”

Podobne stanowisko zajął Dyrektor KIS m.in. w interpretacjach indywidualnych: z dnia 3 lipca 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-1.4012.396.2018.1.JP, z dnia 2 lipca 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-1.4012.362.2018.1.NK, czy też z dnia 29 czerwca 2018 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.352.2018.2.RM.

Ad. 2

Odnosząc się natomiast do pozostałych obiektów, będących przedmiotem Projektu, o których mowa w punktach 1) – 4) opisu sprawy, tj. budynków Szkoły (przy ul. K i ul. Kj) oraz budynków (kamienic) w Rynku, jak Gmina wskazała w opisie sprawy, obiekty te obejmują, niewielkim stopniu, powierzchnie/pomieszczenia, które są (lub też potencjalnie mogą być) przedmiotem odpłatnego udostępnienia.

Mianowicie, w przypadku jednego z budynków Szkoły, chodzi o pomieszczenie, stołówki oraz niewielką powierzchnię pod automat z przekąskami i napojami, zaś w odniesieniu do drugiego z budynków – wyłącznie niewielką powierzchnię pod tablicę reklamową, za które Gmina, za pośrednictwem Szkoły, pobiera wynagrodzenie z tytułu ich odpłatnego udostępnienia.

Z kolei, w przypadku budynków (kamienic) w Rynku, których dotyczy remont elewacji i/lub remont dachu, jak wskazano w opisie sprawy, znajdują się w nich lokale użytkowe, przy czym stanowią one niewielką część tychże budynków – w przeważającej mierze kamienice te składają się bowiem z lokali mieszkalnych. Także w przypadku tych lokali Gmina pobiera (w odniesieniu do lokali użytkowych oddanych w dzierżawę) lub potencjalnie może pobierać (w przypadku niewynajętych obecnie lokali użytkowych) czynsz dzierżawny. Ponadto, jak wskazano w opisie sprawy, Gmina, za pośrednictwem Zakładu, pobiera wynagrodzenie z tytułu świadczonych na rzecz użytkowników przedmiotowych lokali (zarówno użytkowych, jak mieszkalnych) usług w zakresie dostawy wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków.

Jednakże Gmina stanowczo podkreśla, iż Inwestycja, obejmująca swoim zakresem obiekty, których mowa powyżej, w żaden sposób nie jest (i nie będzie) ukierunkowana na działania, które miałyby na celu podniesienie ich wartości użytkowej z perspektywy korzystających z przedmiotowych obiektów na podstawie stosownych umów w zakresie ich odpłatnego udostępnienia. Innymi słowy, Gmina, ponosząc wydatki w ramach Inwestycji, nie ma/nie będzie miała na celu, aby wydatki te miał bezpośrednie przełożenie na przedmiot odpłatnego udostępnienia.

Wydatki te są/będą bowiem ukierunkowane na osiągnięcie celu, wynikającego w szczególności z zadań własnych Gminy, o których mowa w cytowanych w opisie sprawy przepisach tejże ustawy. Celem tym jest zasadniczo kompleksowa rewitalizacja zdegradowanych obszarów, mająca na celu ograniczenie skali występowania negatywnych zjawisk kryzysowych na obszarze zdegradowanym „Stare Miasto” oraz wzmocnienie jego wewnętrznego ,,potencjału”, przejawiającego się m.in. w: odnowionym budownictwie w centralnym miejscu Gminy jakim jest Rynek, unowocześnionych rozwiązaniach technologicznym w Szkole i odnowionym wokół niej terenie, nowych obszarach służących odpoczynkowi i rekreacji, etc.

W ramach dążenia do osiągniecia ww. celu, Gmina, poza realizacją zadań, wskazanych w punktach 5) – 11) opisu sprawy (do których odnosi się pytanie 1 niniejszego wniosku), dokona m.in. zagospodarowania terenu przy Szkole, wokół budynku. Ponadto Wnioskodawca wdroży innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku Szkoły, a także wykonana ogrodzenia wokół tego budynku.

Z kolei w ramach Inwestycji w zakresie budynków (kamienic) w Rynku, wykonany zostanie remont dachów (…) oraz remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku, tj. w szczególności termomodernizacji elewacji wraz z wykonaniem izolacji fundamentów i nadaniem nowej kolorystyki.

W ocenie Gminy, powyższe działania przyczynią się niewątpliwie do nadania tymże obiektom nowych walorów o charakterze użytkowym, funkcjonalnym czy wizualnym – w przypadku szkół w obszarze szeroko rozumianej edukacji społecznej i ekologicznej, w odniesieniu zaś do budynków w Rynku – w obszarze infrastrukturalnym, społecznym, czy turystycznym. Inwestycja będzie miała również w pewnej mierze wpływ na aspekt gospodarczy – w szczególności w odniesieniu do lokali użytkowych, które znajdują się w objętych Projektem budynkach w Rynku. Niemniej, jak Gmina odkreślała we wcześniej części uzasadnienia, uzyskanie przez analizowane obiekty tychże nowych walorów użytkowych, funkcjonalnych czy wizualnych jest elementem szeroko pojętej rewitalizacji Gminy dla stworzenia nowego, niezdegradowanego obszaru w rejonie ,,Starego Miasta”. Nie mają one natomiast służyć jako takiemu ,,uatrakcyjnieniu” przedmiotowych obiektów/powierzchni dla korzystających z nich na podstawie umów odpłatnego udostepnienia. Co więcej, Gmina, w związku z rewitalizacją, nie przewiduje zmiany warunków umownych, na jakich odbywają się dotychczas przedmiotowe udostępnienia, w szczególności nie będzie ona miała wpływu na cenę tychże usług świadczonych przez Gminę. Wskutek realizacji Projektu nie powstaną również nowe obiekty/przestrzenie, poza istniejącymi dotychczas, które Gmina mogłaby od płatnie udostępnić, zwiększając tym samym zakres wykonywanych przez siebie, przy wykorzystaniu tych obiektów, czynności opodatkowanych VAT.

W przypadku Szkół, w ocenie Gminy trudno jest mówić o jakimkolwiek „uchwytnym” związku pomiędzy ponoszonymi wydatkami inwestycyjnymi a przedmiotem odpłatnego udostępnienia. Jak wskazano powyżej, Inwestycja, która polega na wdrożeniu innowacyjnego systemu nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku Szkoły oraz zagospodarowania/ogrodzenia terenów przy jej budynkach, nie jest w żaden sposób ukierunkowana na „ulepszanie” tych konkretnych pomieszczeń/powierzchni, które są przedmiotem odpłatnego udostępnienia, lecz dotyczy budynku jako całości i terenów wokół budynków Szkoły oraz ma na celu m.in. pierwszym przypadku – unowocześnienie budynku, poprawę jego efektywności energetycznej poprzez ograniczenie kosztów zużycia energii, przy jednoczesnym zapewnieniu wyższego standardu tegoż obiektu dla korzystających z niego uczniów i nauczycieli, jak również – w obu analizowanych przypadkach – uatrakcyjnienie terenu wokół Szkoły, wykorzystywanego przez uczniów i nauczycieli w trakcie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, przerw międzylekcyjnych, etc. Jednocześnie, w ocenie Gminy, trudno mówić o jakimkolwiek wpływie wydatków ponoszonych przez Gminę w ww. zakresie na jakość świadczeń kontrahentów korzystających z powierzchni Szkoły w odniesieniu do umieszonej tam tablicy reklamowej czy też automatu z napojami i przekąskami.

W konsekwencji, zdaniem Gminy, w analizowanym przypadku brak jest podstaw do stwierdzenia jednoznacznych/bezpośrednich powiązań, które potencjalnie mogłyby generować po stronie Gminy prawo do odliczenia VAT naliczonego od analizowanych wydatków, jako związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych w postaci odpłatnej dzierżawy.

Podobnie sytuacja przedstawia się w odniesieniu do kamienic w Rynku. Pomimo istnienia hipotetycznych przesłanek, które mogłyby wskazywać na ewentualny związek pomiędzy wydatkami inwestycyjnymi a czynnościami opodatkowanymi, polegającymi na odpłatnej dzierżawie lokali użytkowych, wchodzących w skład tychże kamienic, Wnioskodawca zaznacza, iż w tym przypadku, w jego ocenie, realizacja Inwestycji nie ma zasadniczo przełożenia na decyzje kontrahentów o dzierżawie lokali użytkowych dla celów prowadzenia w nich działalności gospodarczej.

Dla podmiotów tych fakt ocieplenia budynków, nadania im nowej kolorystyki czy też (w niektórych przypadkach) remontu dachu, pozostaje bez istotnego wpływu na decyzję o dalszym prowadzeniu w danym miejscu swojej działalności (w szczególności z uwagi na fakt, iż warunki, na jakich odbywa się dzierżawa, pozostają niezmienne). To w szczególności centralna lokalizacja przedmiotowych obiektów decyduje o ich dzierżawie przez kontrahentów i prowadzeniu przez nich w tym, a nie innym miejscu, działalności handlowej. Przykładowo, w przypadku, gdyby w ramach analizowanej Inwestycji podejmowane były prace, które mogłyby mieć bezpośredni wpływ na przedmiot dzierżawy – np. remont wnętrza lokali, wymiana ogrzewania, wstawienie nowych okien, etc. – wówczas można by mówić o jednoznacznym przełożeniu, jakie ponoszone wydatki inwestycyjne miałyby na dzierżawiony obiekt. W takim przypadku uzasadnione byłoby również dostosowanie warunków dzierżawy, w tym w szczególności wysokości pobieranego czynsz dzierżawnego, do nowych okoliczności, jakie zaistniałyby w efekcie przeprowadzenia takiej inwestycji. Niemniej w ocenie Wnioskodawcy, w analizowanej sprawie taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Co więcej, Gmina raz jeszcze podkreśla, iż w związku z realizacją Inwestycji nie zamierza ona dokonywać jakichkolwiek zmian w warunkach umów zawartych z kontrahentami. W szczególności wysokość pobieranego od nich czynszu dzierżawnego pozostanie niezmienna.

W ocenie Gminy zatem, podobnie jak w przypadku budynków Szkoły, tak i w odniesieniu do budynków (kamienic) w Rynku – podejmowane w ramach Inwestycji wydatki nie mają/nie będą miał bezpośredniego przełożenia na wykonywanie przez Gminę czynności opodatkowanych w postaci dzierżawy pomieszczeń/powierzchni tychże budynków.

Jednocześnie, w ocenie Gminy, podobnie jak w poprzednim przypadku, także w odniesieniu do wydatków na analizowane obiekty, jako objętych tym samym dofinansowaniem w formie dotacji w ramach RPOW, przepis § 8 Rozporządzenia MF nie będzie miał zastosowania.

Tym samym, w ocenie Gminy, z tytułu wydatków na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 1) – 4) opisu sprawy, Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących przedmiotowe wydatki.

Powyższa konkluzja znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 14 maja 2011 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.195.2018.1.MN, w której Dyrektor KIS odniósł się do kwestii prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków gminy na modernizację budynku, który, w pewnej części będzie wynajmowany na rzecz korzystających za odpłatnością, w pozostałej zaś, przeważającej części – będzie udostępniany nieodpłatnie. Mianowice Dyrektor KIS wskazał, iż: ,,Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Gmina zamierza realizować zadanie inwestycyjne polegające na modernizacji budynku użyteczności publicznej pn. Modernizacja Domu G. w W. Inwestycja będzie realizowana w budynku, który służy przede wszystkim do wypełniania zadań publicznoprawnych gminy nałożonych przepisami ustawy o samorządzie gminnym, do realizacji których gmina została powołana, tj. czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu (...). Jedynie pomieszczenia sali głównej i tzw. małej sali (część budynku zajmująca 18% powierzchni użytkowej) łącznie z częścią pomieszczeń wspólnych (kuchnia, szatnia, toalety) mogą być wynajmowane zainteresowanym. (...) Działalność polegająca na odpłatnym wynajmie pomieszczeń jest i pozostanie działalnością poboczną w stosunku do działalności publicznoprawnej Gminy. Gmina realizowałaby modernizację tego budynku w każdym przypadku, również wtedy, gdy byłby on wykorzystywany wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu”.

W dalszej części cytowanej interpretacji Dyrektor KIS stwierdza, iż: ,,Gminie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją przedmiotowej inwestycji modernizacji budynku Domu G., ze względu na brak związku zakupów z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. W świetle przedstawionych okoliczności sprawy realizowane przez Gminę czynności polegające na odpłatnym udostępnianiu w budynku Domu G. pomieszczeń sali głównej tzw. małej sali wraz z częścią pomieszczeń wspólnych na podstawie umów najmu, stanowią niewątpliwie czynności cywilnoprawne, dla których Gmina występować będzie w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Zatem powyższe czynności w świetle ustawy o podatku od towarów i usług traktowane są jako odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu na mocy art. 5 ust. 1 tej ustawy. Jednakże należy wskazać, że związek z czynnościami opodatkowanymi w chwili dokonywania zakupu towarów i usług związanych realizacją inwestycji polegających na modernizacji budynku Domu G. w którym mieści się OSP W., Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Punkt Powiatowego Urzędu Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie jest on uchwytny, ani oczywisty przede wszystkim dlatego, iż inwestycja dotyczy modernizacji obiektu (budynku) użyteczności publicznej, którego podstawowym celem jest – jak wynika z okoliczności sprawy – realizacja zadań własnych gminy. W rozpatrywanej sprawie podatek naliczony nie będzie zatem związany z czynnościami opodatkowanymi, a wręcz przeciwnie – będzie związany z inwestycją, niesłużącą czynnościom opodatkowanym wykonywanym przez Gminę. W ocenie tut. organu odnośnie ww. wydatków, brak jest związku przyczynowo-skutkowego, nawet o charakterze pośrednim pomiędzy oddaniem w najem pomieszczeń użytkowych (sali głównej i małej sali wraz z częścią pomieszczeń wspólnych), a inwestycją polegającą na modernizacji budynku Domu G. O ile nie można wykluczyć, że wspomniane zakupy towarów i usług mogą przyczynić się do uzyskania sprzedaży opodatkowanej, tym niemniej jednak, związek ten nie jest dostrzegalny i bezsporny, a tylko taki pozwalałby na zrealizowanie przez Gminę prawa do odliczenia podatku naliczonego z dokumentujących ww. inwestycje. Wykorzystywanie pomieszczeń oraz części powierzchni wspólnych w ww. budynku na cele komercyjne – jak wynika z treści wniosku – w niewielkim zakresie, nie może przesądzić o uprawnieniu do realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego (...). Tym samym w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku nie dojdzie do spełnienia podstawowego warunku, wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy, dającego prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Stanowisko Gminy znajduje również potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 7 września 2017 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.373.2017.2.KW, w której Dyrektor KIS, odnosząc się do podobnej kwestii stwierdził, iż: „W szerokim ujęciu każdy wydatek ma wpływ na działalność Gminy. W takim ujęciu każdy wydatek mógłby więc pośrednio podlegać odliczeniu. Jeżeli jednak określone wydatki mają bezpośredni związek z czynnościami, w stosunku do których Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, to ewentualne doszukiwanie się pośredniego wpływu tych czynności na działalność opodatkowaną nie może prowadzić do zmiany ich kwalifikacji z punktu widzenia możliwości zastosowania odliczenia. Taki związek jest bowiem zbyt nieuchwytny, mało konkretny w porównaniu do wyraźnego i jednoznacznego związku tych wydatków z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem nie każdy zaistniały rodzaj powiązania o charakterze pośrednim daje uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.”

W dalszej części przedmiotowej interpretacji Dyrektor KIS wskazał, iż: „Jednakże należy wskazać, że związek z czynnościami opodatkowanymi w chwili dokonywania zakupu towarów i usług związanych realizacją inwestycji polegającej na przebudowie systemów grzewczych w budynku szkoły ..., nie jest ani uchwytny, ani oczywisty przede wszystkim dlatego, iż inwestycja dotyczy przebudowy obiektu użyteczności publicznej, którego podstawowym celem jest – jak wynika z okoliczności sprawy – realizacja zadań własnych gminy w zakresie ochrony środowiska oraz edukacji publicznej. W ocenie tut. Organu odnośnie ww. budynku szkoły brak jest związku przyczynowo-skutkowego, nawet o charakterze pośrednim pomiędzy oddaniem w najem części powierzchni budynku ww. szkoły a inwestycją polegającą na przebudowie systemów grzewczych w ww. budynku szkoły. O ile, nie można wykluczyć, że wspomniane zakupy towarów i usług mogą przyczynić się do uzyskania sprzedaży opodatkowanej, tym niemniej jednak, związek ten nie jest dostrzegalny i bezsporny, tylko taki pozwalałby na zrealizowanie przez Wnioskodawcę prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących ww. inwestycję. Wykorzystywanie powierzchni w ww. budynku na cele komercyjne – jak wynika z treści wniosku – w niewielkim zakresie, nie może przesądzić o uprawnieniu do realizacji tego prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Dodatkowo Gmina wskazuje, iż do kwestii prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków gmin/instytucji kultury, które nie pozostają w bezpośrednim związku z wykonywanymi przez nie czynnościami opodatkowanymi, odnosiły się również sądy administracyjne w wydawanych w ostatnim czasie w tym zakresie wyrokach.

Przykładowo, Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) w wyroku z dnia 6 lipca 2018 r., sygn. I FSK 756/16, odniósł się do kwestii prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu poniesionych przez instytucję kultury wydatków na organizację ogólnodostępnej imprezy ,,Dni miasta”, podczas której świadczone są zarówno usługi niepodlegające opodatkowaniu (na rzecz społeczności lokalnej), jak i usługi opodatkowane (promocja i reklama sponsorów, wynajem oraz dzierżawa powierzchni pod działalność handlową i gastronomiczną, etc.). Mianowicie, w uzasadnieniu ustnym wyroku NSA stwierdził, iż podmiot ten nie odliczy VAT naliczonego związanego z organizowaniem imprez plenerowych, bo imprezy te służą przede wszystkim i bezpośrednio realizacji celów statutowych, które są poza VAT. To, że przy okazji realizowane są cele komercyjne, takie jak promocja i reklama, wynajem stoisk i dzierżawa powierzchni pod działalność handlową, nie może przesadzić o prawie do odliczenia.

W podobnym tonie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: WSA) w Gliwicach w wyroku z dnia 10 lipca 2018 r., sygn. III SA/Gl 247/18, który odniósł się do wydatków na promocję gminy, wskazując na brak bezpośredniego powiązania ponoszonych wydatków z wykonywaniem przez gminę czynności opodatkowanych VAT. WSA w uzasadnieniu ustnym wyroku stwierdzi mianowicie, iż gminie nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących wydatki związane z podejmowaniem – jako jednostka samorządu terytorialnego – działań mających na celu realizację zadań własnych, tym przypadku w związku z promocją gminy. Wydatki te nie mogą zostać odliczone w żadnej części. W ocenie WSA należy zaakcentować, że dla powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego powinien wystąpić związek pomiędzy ponoszonymi wydatkami a czynnościami opodatkowanym VAT. Zdaniem WSA, związek taki w analizowanej sprawie jest zbyt nieuchwytny, aby można było powiedzieć, że w jakikolwiek sposób promocja ta ma przełożenie na wykonywane przez gminę czynności opodatkowane. WSA przychylił się jednocześnie do twierdzenia organu podatkowego, wyrażonego w zaskarżonej przez gminę interpretacji indywidualnej, że nie każdy zaistniały rodzaj powiązania o charakterze pośrednim przy dokonywaniu świadczeń opodatkowanych może dawać uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT – lecz oczywistość oraz bezpośredniość tego powiązania z dokonywaną sprzedażą opodatkowaną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • prawa do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 5) – 11) – jest prawidłowe,
  • prawa do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 1) – 4) – jest nieprawidłowe.

Rozpatrując kwestie poruszone we wniosku w pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 280), zwanej dalej ustawą „centralizacyjną”, jednostka samorządu terytorialnego jest obowiązana do podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi najpóźniej od dnia 1 stycznia 2017 r.

W myśl art. 4 ustawy „centralizacyjnej”, jednostka samorządu terytorialnego, której jednostki organizacyjne rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi we wszystkie przewidziane w przepisach dotyczących podatku prawa i obowiązki jednostek organizacyjnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy „centralizacyjnej”, ilekroć w ustawie jest mowa o jednostce organizacyjnej – rozumie się przez to:

  1. utworzone przez jednostkę samorządu terytorialnego samorządową jednostkę budżetową lub samorządowy zakład budżetowy,
  2. urząd gminy, starostwo powiatowe, urząd marszałkowski.

Podkreślić należy, że faktury dokumentujące nabycie towarów i/lub usług wystawione po centralizacji rozliczeń jednostki samorządu terytorialnego powinny być wystawione na jednostkę samorządu terytorialnego z jej nr NIP i nazwą, z ewentualnym wskazaniem jakiej jednostki organizacyjnej nabycia te dotyczą, tak aby jednoznacznie można było dokonać jej przyporządkowania księgowego.

Podstawowe zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. I tak, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Na mocy art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika zostały określone w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Uprawnienie do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie przysługuje zatem w przypadku nabycia towarów i usług, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W myśl art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – według art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy – nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Oznacza to, że organ będzie uznany za podatnika podatku od towarów i usług w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach jego zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jak wynika z powyższego, wyłączenie organów władzy publicznej z kategorii podatnika ma charakter podmiotowo-przedmiotowy.

W świetle wskazanych unormowań jednostki samorządu terytorialnego na gruncie podatku od towarów i usług występować mogą w dwoistym charakterze:

  • podmiotów niebędących podatnikami, gdy realizują zadania nałożone na nich odrębnymi przepisami prawa, oraz
  • podatników podatku od towarów i usług, gdy wykonują czynności na podstawie umów cywilnoprawnych.

Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W oparciu o art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r., poz. 994, z późn. zm.), gmina wykonuje określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Natomiast, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1, pkt 8, pkt 9 i pkt 12 ww. ustawy, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, w szczególności zadania własne obejmują sprawy: ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej; edukacji publicznej; kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami oraz zieleni gminnej i zadrzewień.

Zatem, jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy itp., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych). Tylko w tym zakresie ich czynności mają bowiem charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Natomiast na mocy – obowiązującego od dnia 1 stycznia 2016 r. – art. 86 ust. 2a ustawy, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2b ustawy, sposób określenia proporcji najbardziej odpowiada specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć, jeżeli:

  1. zapewnia dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w odniesieniu do części kwoty podatku naliczonego proporcjonalnie przypadającej na wykonywane w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane oraz
  2. obiektywnie odzwierciedla część wydatków przypadającą odpowiednio na działalność gospodarczą oraz na cele inne niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.

W myśl art. 86 ust. 2h ustawy, w przypadku gdy podatnik, dla którego sposób określenia proporcji wskazują przepisy wydane na podstawie ust. 22, uzna, że wskazany zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 22 sposób określenia proporcji nie będzie najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez niego działalności i dokonywanych przez niego nabyć, może zastosować inny bardziej reprezentatywny sposób określenia proporcji.

Z treści art. 86 ust. 22 ustawy wynika, że minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, określić w przypadku niektórych podatników sposób określenia proporcji uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć oraz wskazać dane, na podstawie których jest obliczana kwota podatku naliczonego z wykorzystaniem tego sposobu określenia proporcji, uwzględniając specyfikę prowadzenia działalności przez niektórych podatników i uwarunkowania obrotu gospodarczego.

Na podstawie powyższej delegacji, zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz. U. z 2015 r., poz. 2193), zwane dalej rozporządzeniem.

Rozporządzenie to określa, w przypadku niektórych podatników, sposób określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć, zwany dalej „sposobem określenia proporcji” oraz wskazuje dane, na podstawie których jest obliczana kwota podatku naliczonego z wykorzystaniem sposobu określenia proporcji (§ 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia).

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że w celu odliczenia podatku naliczonego, w pierwszej kolejności podatnik winien przyporządkować ponoszone wydatki do poszczególnych rodzajów działalności (opodatkowanej podatkiem VAT, zwolnionej i niepodlegającej opodatkowaniu tym podatkiem). W przypadku zakupów bezpośrednio związanych z działalnością opodatkowaną, podatnik, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, odlicza podatek naliczony w całości. Natomiast w sytuacji, gdy takie przyporządkowanie nie jest możliwe, a wydatki służą zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, podatnik winien ustalić proporcję, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy.

Wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają w sposób techniczno-prawny regulacje zawarte w art. 90 ustawy.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to – na mocy art. 90 ust. 2 ustawy – podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w cyt. wyżej ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Stosownie do art. 90 ust. 4 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

W świetle art. 90 ust. 5 ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika – używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Ponadto, zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu z tytułu transakcji dotyczących:

  1. pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych;
  2. usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41, w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.

Przy ustalaniu proporcji zgodnie z ust. 2-6 do obrotu nie wlicza się kwoty podatku (art. 90 ust. 9a ustawy).

Stosownie do art. 90 ust. 10 ustawy, w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

  1. przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;
  2. nie przekroczyła 2% – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

W związku z powyższym podatnicy, u których proporcja sprzedaży nie przekracza 2%, mają prawo (a nie obowiązek) do uznania, że proporcja wynosi 0%. Podatnik ma zatem prawo wyboru, może dokonać odliczenia w oparciu o wyliczoną proporcję, ale może z tego prawa zrezygnować i nie odliczać podatku naliczonego.

Z opisu sprawy wynika, że Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. W świetle ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego, z dniem 1 stycznia 2017 r. doszło do scentralizowania rozliczeń VAT Gminy oraz jej jednostek organizacyjnych. W związku z tym jednostki organizacyjne Gminy, w tym Szkoła Podstawowa, nie funkcjonują jako odrębni od Gminy podatnicy VAT.

Gmina realizuje projekt pn. ,,Rewitalizacja Gminy – etap III”, stanowiący kompleksowe przedsięwzięcie rewitalizacyjne, obejmujące swoim zakresem następujące zadania inwestycyjne:

  1. Rewitalizacja Centrum Rekreacyjnego przy Szkole; ramach tego zadania dokonana zostanie: rozbiórka istniejącej powierzchni z betonowych płyt, ułożenie nawierzchni z betonowej kostki brukowej oraz kształtowanie trenów zielonych;
  2. Innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku wraz z wykonaniem ogrodzenia; w ramach tego zadania dokonane zostaną prace instalacyjne mające na celu kontrolę temperatury i nadzór nad centralnym ogrzewaniem, inteligentne sterowanie oświetleniem, a także wykonane zostanie ogrodzenie wokół budynku;
  3. Remont dachów budynków (…); w ramach tego zadania wykonany zostanie remont murów i kominów, więźb dachowych, oraz wykonanie połaci dachowej;
  4. Remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku; w ramach tego zadania wykonany zostanie remont elewacji polegający na termomodernizacji elewacji wraz z wykonaniem izolacji fundamentów i nowej kolorystyki, zgodnej z wytycznymi konserwatorskimi;
  5. Remont dachu Kościoła Rzymsko-Katolickiego;
  6. Rewitalizacja dziecięcego parku marzeń położonego na Starym Mieście;
  7. Monitoring Starego Miasta;
  8. Zagospodarowanie wnętrz urbanistycznych kwartałów zabudowy w otoczeniu Rynku; w ramach tego zadania Gmina wybuduje pomieszczenia gospodarcze – komórki lokatorskie, które będą wykorzystywane przez mieszkańców;
  9. Adaptacja budynku na potrzeby organizacji pozarządowych – ul. D.; prace remontowe w tym zakresie obejmą budynek wykorzystywany wyłącznie przez te organizacje;
  10. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi – zagospodarowanie terenów zielenią, mała architektura, ciągi spacerowe;
  11. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku – multimedialny kiosk meteorologiczny.

Gmina wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie Projektu w formie dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego –2020 (RPO). W przedmiotowym wniosku Gmina wskazała, iż Inwestycja stanowi: „kompleksową rewitalizację zdegradowanych obszarów, mającą na celu przywracanie i/lub nadawanie nowych funkcji”. Jako główny cel Projektu Gmina wskazała natomiast: ,,ograniczenie skali występowania negatywnych zjawisk kryzysowych na obszarze zdegradowanym ,,Stare Miasto” oraz wzmocnienie jego wewnętrznego potencjału.”

Realizacja ww. zadań w ramach Inwestycji wynika z zadań własnych Gminy, o których mowa w ustawie o samorządzie gminnym. Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, obejmujących sprawy m.in.:

  • ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej (pkt 1);
  • gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego (pkt 2);
  • edukacji społecznej (pkt 8);
  • kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami (pkt 9);
  • zieleni gminnej i zadrzewienia (pkt 12).

W odniesieniu do budynku Szkoły (o którym mowa powyższym punkcie 1) – jest on zasadniczo wykorzystywany na potrzeby realizacji zadań statutowych Szkoły w zakresie szeroko rozumianej edukacji społecznej, obejmującej zadania o charakterze edukacyjnym, opiekuńczym i wychowawczym, określonych w ustawie – Prawo oświatowe, tj. w szczególności w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży w ramach edukacji na poziomie podstawowym, jak również prowadzenia zajęć dodatkowych, zajęć pozalekcyjnych, konkursów i turniejów w ramach poszczególnych dziedzin kształcenia, zapewnienia posiłków uczniom w stołówce szkolnej, etc. Są to zasadniczo czynności, które Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT lub ewentualnie – zwolnione z VAT. Ponadto, w marginalnym zakresie, Gmina podejmuje, za pośrednictwem Szkoły, na terenie przedmiotowego budynku działalność o charakterze odpłatnym – znajduje się tu bowiem tablica reklamowa, którą Gmina, za pośrednictwem Szkoły odpłatnie udostępnia reklamodawcy. Wnioskodawca dokumentuje tę czynność fakturą VAT wystawianą na kontrahenta i rozlicza z tego tytułu VAT należny.

Z kolei w przypadku budynku Szkoły, (o której mowa powyższym punkcie 2), Gmina, za pośrednictwem Szkoły, udostępnia odpłatnie, na podstawie umowy dzierżawy, pomieszczenie, w którym znajduje się stołówka szkolna (w ramach czynszu dzierżawca obciążany jest za zużyte media). Ponadto, na terenie ww. budynku znajduje się automat z przekąskami i napojami – Gmina, również za pośrednictwem Szkoły, pobiera opłatę od właściciela automatu za udostępnienie miejsca pod przedmiotowe urządzenie. Wnioskodawca, z tytułu pobranych opłat, rozlicza VAT należny.

Z kolei, w budynkach (…), (o których mowa w powyższym punkcie 3) – znajdują się przede wszystkim lokale mieszkalne stanowiące własność prywatną (przy czym wyłącznie w przypadku kamienicy A jeden lokal mieszkalny jest własnością Gminy, który Gmina odpłatnie wynajmuje na cele mieszkalne) oraz lokale użytkowe należące do Gminy (w każdym z budynków, odpowiednio – lokal użytkowy z przeznaczeniem na działalność handlowo-usługową oraz lokale handlowe, które są odpłatnie udostępniane przez Gminę na podstawie umów dzierżawy). W przypadku analizowanych – lokalu mieszkalnego i lokali użytkowych – Gmina pobiera od najemcy/dzierżawców stosowny czynsz i wykazuje go w deklaracji VAT-7, jako sprzedaż odpowiednio zwolnioną (lokal mieszkalny) i opodatkowaną VAT (lokale użytkowe).

Podobnie w pozostałych budynkach – kamienicach w otoczeniu Rynku, o których mowa powyższym punkcie 4, znajdują się w nich w przeważającej mierze lokale mieszkalne stanowiące własność prywatną, przy czym w budynkach (jak wskazano powyżej) znajduje się po jednym lokalu mieszkalnym należącym do Gminy i wynajmowanym przez nią na cele mieszkaniowe. Ponadto, w większości budynków znajdują się również pozostające własnością Gminy lokale użytkowe. Za korzystanie z lokali, których Gmina jest właścicielem, pobiera Ona od najemców/dzierżawców stosowny czynsz z tego tytułu i wykazuje go w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż odpowiednio zwolnioną (lokale mieszkalne) i opodatkowaną VAT (lokale użytkowe).

Jednocześnie, w odniesieniu do wszystkich lokali mieszalnych użytkowych zlokalizowanych w analizowanych budynkach (nie tylko będących własnością Gminy, ale w przypadku lokali mieszkalnych również stanowiących własność prywatną), Zakład Gospodarki Komunalnej (dalej: Zakład), działając na rzecz Gminy, obciąża użytkowników przedmiotowych lokali z tytułu świadczonych na ich rzecz usług w zakresie dostawy wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków. Sprzedaż ta jest dokumentowana wystawianymi na odbiorców fakturami VAT, i Gmina odprowadza z tego tytułu VAT należny. Z kolei koszty pozostałych mediów są pokrywane bezpośrednio przez samych użytkowników lokali.

Gmina podkreśliła, iż – w odniesieniu do zadań, o których nowa w powyższych punktach 1) – 4), pomimo, że Inwestycja będzie realizowana na budynkach, w których znajdują się lokale mieszkalne/użytkowe, będące przedmiotem najmu/dzierżawy, pozostanie ona bez wpływu na warunki, na jakich ma miejsce dotychczas przedmiotowe odpłatne udostępnianie tychże obiektów przez Gminę na rzecz użytkowników. W szczególności, nie spowoduje ona podniesienia ceny za udostępnianą powierzchnię użytkową – tj. 1) w przypadku Szkoły – pomieszczenia stołówki i miejsca pod automat z przekąskami i napojami czy powierzchni pod tablicę reklamową, zaś w odniesieniu do budynków w Rynku – lokali użytkowych lokali mieszkalnych.

Ponadto, Gmina również podkreśla, iż wskutek realizacji Inwestycji nie powstanie jakakolwiek nowa, nieistniejąca dotychczas powierzchnia użytkowa, która mogłaby być przez Gminę udostępniona odpłatnie na rzecz dotychczasowych lub też nowych kontrahentów. Innymi słowy, inwestycja ta nie spowoduje zwiększenia zakresu wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności podatkowanej VAT.

Jednocześnie, w odniesieniu do obiektów/przestrzeni, będących przedmiotem Inwestycji, o których mowa w pozostałych punktach powyżej – od 5) do 11) – Gmina zasadniczo nie udostępnia ich odpłatnie na rzecz jakichkolwiek podmiotów – są one użytkowane wyłącznie nieodpłatnie (jedynie przypadku budynku przy ul. D. Gmina refakturuje na organizacje pozarządowe koszt zużytych przez nie mediów – do czego Gmina odnosi się w dalszej części niniejszego opisu stanu faktycznego).

W szczególności, Kościół Rzymsko-Katolicki, o którym mowa w punkcie 5) powyżej, jest własnością Parafii, Gmina poniesienie wydatek na remont dachu jednakże nie obciąż Parafii z tego tytułu.

Z kolei dziecięcy park marzeń – wskazany w powyższym punkcie 6) – będzie zlokalizowanym w centrum Gminy, ogólnodostępnym terenem zieleni o charakterze rekreacyjnym, służącym zabawie i odpoczynkowi, z którego korzystanie będzie wyłącznie nieodpłatne.

Zadanie w zakresie monitoringu Miasta, o którym mowa w punkcie 7) powyżej, będzie obejmowało swym zasięgiem określone przestrzenie na terenie Gminy, a jego celem będzie m.in. zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa jej mieszkańców.

W przypadku zadania określonego w punkcie 8), pomieszczenia gospodarcze – komórki lokatorskie, jakie powstaną w związku z realizacją przedmiotowego zadania, będą udostępniane mieszkańcom wyłącznie nieodpłatnie, na podstawie umowy użyczenia.

Z kolei w odniesieniu do budynku przy ul. D., o którym mowa w punkcie 9) powyżej – jak już wskazano, będzie on udostępniany organizacjom pozarządowym nieodpłatnie – na podstawie stosownych umów, które określają m.in. warunki, na jakich przedmiotowy budynek może być prze nie wykorzystywany. Gmina obciąża organizacje pozarządowe z tytułu zużycia mediów w analizowanym budynku, wystawiając na ich rzecz faktury VAT, z tytułu których Gmina odprowadza VAT należny.

Odnosząc się natomiast do przestrzeni/obiektów, objętych zadaniem wskazanym w powyższych punktach 10) i 11), tj. odpowiednio przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi, której dotyczy zagospodarowanie terenów zielenią, małą architekturą i ciągami spacerowymi oraz multimedialnego kiosku meteorologicznego w Rynku – będą one w obu przypadkach ogólnodostępne, nieodpłatne.

W związku z realizacją Projektu Gmina ponosi/będzie ponosić szereg wydatków inwestycyjnych, udokumentowanych fakturami VAT z wykazanym podatkiem VAT, wystawionymi przez dostawców towarów i usług, w których jako nabywca wskazana jest Gmina.

  1. Rewitalizacja Centrum Rekreacyjnego przy Szkole.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją tego zadania będą wykorzystywane zasadniczo do celów innych niż prowadzona działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT (na potrzeby realizacji zadań statutowych Szkoły). Działalność gospodarcza jaką prowadzi Gmina poprzez Szkołę na terenie objętym zadaniem jest znikoma.

Towary i usługi nabywane w ramach realizacji tego zadania, związane z rozbiórką istniejącej powierzchni z betonowych płyt, ułożeniem nawierzchni z betonowej kostki brukowej oraz kształtowaniem terenów zielonych wokół budynku Szkoły, będą wykorzystywane do celów innych niż działalność gospodarcza oraz, w znikomym stopniu, do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę poprzez Szkolę działalności gospodarczej.

Mianowicie, przedmiotowe towary i usługi będą służyły:

  • wykonywaniu przez Szkołę jej zadań statutowych w zakresie szeroko rozumianej edukacji społecznej. Uczniowie i nauczyciele będą „korzystać” z terenu będącego przedmiotem inwestycji w szczególności podczas przerw międzylekcyjnych, niektórych zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, podczas ewentualnych zawodów/konkursów dla uczniów, akcji/wydarzeń szkolnych (np. akcji sprzątania świata, pierwszego dnia wiosny, dnia rodziny, etc). Czynności te, w ocenie Gminy, nie podlegają opodatkowaniu VAT;
  • wykonywaniu przez Gminę (za pośrednictwem Szkoły) działalności gospodarczej – wyłącznie w zakresie odpłatnego udostępniania powierzchni pod tablicę reklamową, za które Wnioskodawca traktuje jako opodatkowane VAT;
  • Wnioskodawca nie będzie miał możliwości przyporządkowania poniesionych wydatków na zakup towarów i usług w ramach tego zadania do czynności dających prawo do odliczenia oraz do czynności niedających takiego prawa.

Towary i usługi nabywane w ramach realizacji inwestycji nie będą wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

  1. Innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku Szkoły wraz z wykonaniem ogrodzenia.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją tego zadania będą wykorzystywane zasadniczo do celów innych niż prowadzona działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT (na potrzeby realizacji zadań statutowych Szkoły). Działalność gospodarcza jaką prowadzi Gmina poprzez Szkołę na terenie objętym zadaniem jest znikoma.

Towary i usługi nabywane w ramach realizacji tego zadania, będą wykorzystywane do celów innych niż działalność gospodarcza oraz, w znikomym stopniu, do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Mianowicie, przedmiotowe towary i usługi będą służyły:

  • wykonywaniu przez Szkołę jej zadań statutowych w zakresie szeroko rozumianej edukacji społecznej – przeprowadzania zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, zawodów/konkursów dla uczniów, kółek zainteresowań, akcji/wydarzeń szkolnych. Czynności te, w ocenie Gminy, nie podlegają opodatkowaniu VAT;
  • wykonywaniu przez Gminę (za pośrednictwem Szkoły) działalności gospodarczej – wyłącznie w zakresie odpłatnego udostępniania pomieszczenia stołówki oraz powierzchni pod automat z przekąskami, które Wnioskodawca traktuje jako opodatkowane VAT;
  • Wnioskodawca nie będzie miał możliwości przyporządkowania poniesionych wydatków na zakup towarów i usług w ramach tego zadania do czynności dających prawo do odliczenia oraz do czynności niedających takiego prawa.

Towary i usługi nabywane w ramach realizacji inwestycji nie będą wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

  1. Remont dachów budynków (…).

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją tego zadania będą wykorzystywane przez Gminę (poprzez Zakład) zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, jak i poza nią.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji są/będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę (poprzez Zakład) w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w zakresie następujących czynności:

  • wynajem/dzierżawa lokali użytkowych – za które Gmina pobiera opłaty i traktuje jako opodatkowane VAT,
  • wynajem lokalu mieszkalnego – za który Gmina pobiera opłaty i traktuje jako zwolniony z VAT.

Ponadto, towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji są/będą wykorzystywane również do celów innych niż działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W ramach przedmiotowych budynków znajdują się bowiem, poza ww. lokalami użytkowymi i lokalem mieszkalnym, także lokale mieszkalne stanowiące własność prywatną. Właściciele przedmiotowych lokali nie partycypują w kosztach analizowanej inwestycji. Zakład, administrując poszczególnymi budynkami, pobiera stosowną opłatę z tego tytułu (w ramach opłaty eksploatacyjnej) od Właścicieli przedmiotowych lokali.

  • Wnioskodawca nie będzie miał możliwości przyporządkowania poniesionych wydatków na zakup towarów i usług w ramach tego zadania do czynności dających prawo do odliczenia oraz do czynności niedających takiego prawa.

Towary i usługi nabywane w ramach realizacji inwestycji nie będą wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

  1. Remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją tego zadania będą wykorzystywane przez Gminę (poprzez Zakład) zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, jak i poza nią.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji są/będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę (poprzez Zakład) w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w zakresie następujących czynności:

  • wynajem/dzierżawa lokali użytkowych – za które Gmina pobiera opłaty i traktuje jako opodatkowane VAT,
  • wynajem lokalu mieszkalnego – za który Gmina pobiera opłaty i traktuje jako zwolniony z VAT.

Ponadto, towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji są/będą wykorzystywane również do celów innych niż działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Mianowicie, w budynku (…) znajduje się pustostan, tj. lokal, który nie jest udostępniany przez Gminę na rzecz odbiorców zewnętrznych.

Ponadto, w ramach analizowanych budynków znajdują się, poza lokalami użytkowymi i mieszkalnymi, także lokale mieszkalne stanowiące własność prywatną. Właściciele przedmiotowych lokali nie partycypują w kosztach analizowanej inwestycji. Zakład, administrując poszczególnymi budynkami, pobiera jedynie stosowną opłatę z tego tytułu (w ramach opłaty eksploatacyjnej) od właścicieli przedmiotowych lokali.

  • Wnioskodawca nie będzie miał możliwości przyporządkowania poniesionych wydatków na zakup towarów i usług w ramach tego zadania do czynności dających prawo do odliczenia oraz do czynności niedających takiego prawa.

Towary i usługi nabywane w ramach realizacji inwestycji nie będą wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

  1. Remont dachu Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – jest to budynek należący do Parafii, udostępniany przez Parafię, ogólnodostępny. Parafia nie partycypuje w koszt inwestycji (Gmina nie obciąża Parafii jej kosztami).

  1. Rewitalizacja dziecięcego parku marzeń położonego na Starym Mieście.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – jest to przestrzeń udostępniana wyłącznie nieodpłatnie, ogólnodostępna. Czynności te Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT.

  1. Monitoring Starego Miasta.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – jest to przestrzeń udostępniana wyłącznie nieodpłatnie, ogólnodostępna. Czynności te Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT.

  1. Zagospodarowanie wnętrz urbanistycznych kwartałów zabudowy w otoczeniu Rynku.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – komórki lokatorskie, jakie powstaną w związku z realizacją przedmiotowego zadania, będą udostępniane mieszkańcom wyłącznie nieodpłatnie. Czynności te Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT.

  1. Adaptacja budynku na potrzeby organizacji pozarządowych – ul. D.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – całość budynku (100% powierzchni inwestycji) jest udostępniana organizacjom pozarządowym (fundacja, spółdzielnie socjalne) – wyłącznie nieodpłatnie. Czynności te Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT. Gmina obciąża organizacje pozarządowe wyłącznie za zużyte przez nie media.

  1. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi – zagospodarowanie terenów zielenią, mała architektura, ciągi spacerowe.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – jest to przestrzeń udostępniana wyłącznie nieodpłatnie, ogólnodostępna. Czynności te Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT.

  1. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku – multimedialny kiosk meteorologiczny.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją danej inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza Gminy – jest to obiekt/przestrzeń udostępniany/a wyłącznie nieodpłatnie, ogólnodostępny/a. Czynności te Gmina traktuje jako pozostające poza zakresem VAT.

Zakład Gospodarki Komunalnej jest zakładem budżetowym Gminy. Proporcje wstępne, o których mowa powyżej, skalkulowane dla Zakładu w oparciu o dane za 2017 r. wynoszą:

  • 93% (proporcja wyliczona w oparciu o art. 86 ust. 2a-2h, zgodnie z § 3 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników; dalej: Rozporządzenie),
  • 87% (proporcja, wyliczona w oparciu o art. 90 ust. 2-10).

Szkoła Podstawowa, posiada dwa osobne budynki (…), niemniej jest to jedna jednostka budżetowa Gminy.

Proporcje wstępne, o których mowa powyżej, skalkulowane w oparciu o dane za 2017 r. wynoszą odpowiednio:

  • 1% (proporcja wyliczona w oparciu o art. 86 ust. 2a-2h
  1. Rewitalizacja Centrum Rekreacyjnego przy Szkole,

Powierzchnia:

  • tablicy reklamowej – 12 m2,
  • objęta inwestycją w zakresie budynku przy ul. K.: 7.507,109 m2.

Odsetek powierzchni wynajmowanej pod tablicę reklamową do całości powierzchni inwestycji w zakresie tego budynku wynosi 0,16%.

  1. Innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku Szkoły wraz z wykonaniem ogrodzenia.

Powierzchnia:

  • pomieszczenia, w którym znajduje się stołówka szkolna – 200,42 m2,
  • automatu z przekąskami – 0,64 m2,
  • objęta inwestycją w zakresie budynku 3.715m2.

Odsetek powierzchni wynajmowanej do całości powierzchni inwestycji w zakresie tego budynku wynosi:

  • pomieszczenia stołówki – 5,4%, przy czym wynajem ma miejsce wyłącznie przez 2 godziny dziennie; w pozostałym zakresie na cele statutowe szkoły,
  • pod automat z przekąskami – 0,017%.

  1. Remont dachów budynków.

Powierzchnia:

  • budynku 1 – 146,43 m2, lokalu użytkowego – 28,13 m2,
  • budynku 2 – 297,55 m2, lokalu użytkowego – 58,11 m2,
  • budynku 3 – 224,62 m2, lokalu użytkowego – 32,22 m2.

Odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji w zakresie poszczególnych budynków wynosi:

  • 1 – 19,21%,
  • 2 – 19,53%,
  • 3 – 14,34%.

Pozostałą część poszczególnych budynków stanowią lokale mieszkalne stanowiące własność prywatną, a w przypadku budynku 2 – również jeden lokal mieszkalny komunalny, wynajmowany przez Gminę.

  1. Remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku.

Rynek A – 2 lokale użytkowe – 151,28 m2; powierzchnia budynku – 509,43 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 29,70%;

Rynek B – 1 lokal użytkowy – 106,66 m2; powierzchnia budynku – 348,81 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 30,58%;

Rynek C – 1 lokal użytkowy – 28,13 m2; powierzchnia budynku – 146,43 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 19,21%;

Rynek D – 2 lokale użytkowe – 156,07 m2, powierzchnia budynku – 835,79 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 18,67%;

Rynek E – 2 lokale użytkowe – w tym wyłącznie jeden wynajmowany – 50,14 m2; powierzchnia budynku – 734,58 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 6,83%;

Rynek F – 2 lokale użytkowe – 172,11 m2; powierzchnia budynku – 772,57 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 22,28%;

Rynek G – 1 lokal użytkowy – 287,68 m2; powierzchnia budynku – 447,86 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 64,23%;

Rynek H – 2 lokale użytkowe – 98,55 m2; powierzchnia budynku – 545,00 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 18,08%;

Rynek I – 1 lokal użytkowy – 67,82 m2; powierzchnia budynku – 380,69 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 17,82%;

Rynek J – 1 lokal użytkowy – 58,11 m2; powierzchnia budynku – 297,55 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej do całości powierzchni inwestycji – 19,53%;

Rynek K – 2 lokale użytkowe – 62,64 m2; powierzchnia budynku – 676,46 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 9,26%;

Rynek L – 2 lokale użytkowe – 79,57 m2; powierzchnia budynku – 434,11 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 18,33%;

Rynek Ł – 2 lokale użytkowe – 94,14 m2; powierzchnia budynku – 307,11 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 30,65%;

Rynek M – 1 lokal użytkowy – 85,41 m2; powierzchnia budynku – 409,38 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 20,86%;

N – 1 lokal użytkowy – 32,22m2; powierzchnia budynku – 224,62m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 14,34%;

O – 1 lokal użytkowy – 43,76 m2; powierzchnia budynku – 461,79 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 9,48%;

P – 1 lokal użytkowy – 108,02 m2; powierzchnia budynku – 408,21 m2; odsetek powierzchni wynajmowanej w ramach działalności opodatkowanej VAT (tj. powierzchni lokali użytkowych) do całości powierzchni inwestycji – 26,46%.

  1. Remont dachu Kościoła Rzymsko-Katolickiego.
    1. Nie występuje działalność opodatkowana – budynek udostępniany wyłącznie nieodpłatnie przez właściciela – Parafię, ogólnodostępny;

  2. Rewitalizacja dziecięcego parku marzeń położonego na Starym Mieście.
    1. Nie występuje działalność opodatkowana – przestrzeń ogólnodostępna;

  3. Monitoring Starego Miasta.
    1. Nie występuje działalność opodatkowana – przestrzeń ogólnodostępna;

  4. Zagospodarowanie wnętrz urbanistycznych kwartałów zabudowy w otoczeniu Rynku.
    1. Nie występuje działalność opodatkowana – komórki lokatorskie, jakie powstaną w związku z realizacją przedmiotowego zadania, będą udostępniane mieszkańcom wyłącznie nieodpłatnie;

  5. Adaptacja budynku na potrzeby organizacji pozarządowych – ul. D.
    1. 37,38 m2 – Fundacja, 204,74 m2 – Spółdzielnie Socjalne,
    2. objęta inwestycją: 242,12 m2.
    Całość budynku (100% powierzchni inwestycji) jest udostępniana organizacjom pozarządowym (fundacja, spółdzielnie socjalne) – wyłącznie nieodpłatnie. Gmina obciąża te organizacje wyłącznie za zużyte przez nie media.
  6. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi – zagospodarowanie terenów zielenią, mała architektura, ciągi spacerowe.
    1. Nie występuje działalność opodatkowana – przestrzeń ogólnodostępna.

  7. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku – multimedialny kiosk meteorologiczny.
    1. Nie występuje działalność opodatkowana – przestrzeń/obiekt ogólnodostępne.

Kwoty pozyskiwane przez Gminę z działalności gospodarczej opodatkowanej wynoszą:

  1. Rewitalizacja Centrum Rekreacyjnego przy Szkole:
    1. tablica reklamowa – 65 zł netto/m-c, umowa do 31 grudnia 2018 r.
  2. Innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku Szkoły wraz z wykonaniem ogrodzenia:
    1. pomieszczenie, w którym znajduje się stołówka szkolna – 244 zł netto/m-c, umowa od 4 września 2018 r. do 19 czerwca 2019 r.
    2. automatu z przekąskami – 100 zł netto/m-c, z wyłączeniem wakacji i ferii, umowa do 31 grudnia 2018 r.
  3. Remont dachów budynków:
    1. 1 – 273,14 zł netto/m-c,
    2. 2 – 703,l3 zł netto/m-c,
    3. 3 – 166,26 zł netto/m-c,
  4. Remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku:
    1. 1 – 556,12 zł netto/m-c,
    2. 2 – 703,13 zł netto/m-c,
    3. 3 – 304,66 zł netto/m-c.

    Poza wymienionymi powyżej budynkami, lokale użytkowe, udostępniane odpłatnie przez Gminę, znajdują się również w pozostałych budynkach w otoczeniu Rynku, objętych analizowaną inwestycją (ilość lokali użytkowych w każdym z tych budynków oraz ich powierzchnia w poszczególnych budynkach zostały szczegółowo wskazane w odpowiedzi na pytanie 4 powyżej).Jednocześnie, w budynkach (…), poza wspomnianymi lokalami użytkowymi, znajdują się również komunalne lokale mieszkalne, które są wynajmowane przez Gminę.
    Łącznie – z tytułu odpłatnego udostępniania wszystkich lokali użytkowych (tj. we wszystkich budynkach w otoczeniu Rynku, które to lokale zostały wskazane szczegółowo w odpowiedzi na pytanie 4) – Gmina pozyskuje kwotę 14.711,37 zł netto/m-c.
  5. Remont dachu Kościoła Rzymsko-Katolickiego:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  6. Rewitalizacja dziecięcego parku marzeń położonego na Starym Mieście:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  7. Monitoring Starego Miasta:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  8. Zagospodarowanie wnętrz urbanistycznych kwartałów zabudowy w otoczeniu Rynku:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  9. Adaptacja budynku na potrzeby organizacji pozarządowych – ul. D.:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  10. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi – zagospodarowanie terenów zielenią, mała architektura, ciągi spacerowe:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  11. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku multimedialny kiosk meteorologiczny:
    1. Gmina nie wykonuje działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
    Planowany na 2018 r. budżet Gminy z zakresie dochodów wynosi 27.085.855,71 zł.

Obrót z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej:

  1. Rewitalizacja Centrum Rekreacyjnego przy Szkole:
    1. tablica reklamowa w budynku Szkoły – 780 zł netto rocznie; kwota ta stanowi 0,0029% budżetu Gminy;
  2. Innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku wraz z wykonaniem ogrodzenia:
    1. pomieszczenie, w którym znajduje się stołówka szkolna w budynku Szkoły – 2.928 zł netto rocznie,
    2. automatu z przekąskami – ok. 900 zł netto rocznie (przy uwzględnieniu wyłączenia ferii i wakacji);
    Łącznie – 3.828 zł; kwota ta stanowi 0,014% budżetu Gminy;
  3. Remont dachów budynków (…):
    1. Łącznie – 13.710,36 PLN netto rocznie: kwota ta stanowi 0,051% budżetu Gminy;
  4. Remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku:
    1. Łącznie – 176.536,45 PLN netto rocznie; kwota ta stanowi 0,65% budżetu Gminy.
    Zatem, w ocenie Gminy, obrót z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej prowadzonej w poszczególnych budynkach (w zakresie ww. zadań inwestycyjnych 1) – 4) nie będzie znaczący dla budżetu Gminy.
  5. Remont dachu Kościoła Rzymsko-Katolickiego:
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  6. Rewitalizacja dziecięcego parku marzeń położonego na Starym Mieście:
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  7. Monitoring Starego Miasta:
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  8. Zagospodarowanie wnętrz urbanistycznych kwartałów zabudowy w otoczeniu Rynku:
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  9. Adaptacja budynku na potrzeby organizacji pozarządowych – ul. D.:
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  10. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi – zagospodarowanie terenów zielenią, mała architektura, ciągi spacerowe:
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.
  11. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku – multimedialny kiosk meteorologiczny:
    1. Gmina nie wykazuje obrotu z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w tym zakresie.

  1. Rewitalizacja Centrum Rekreacyjnego przy Szkole:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 795.896,23 zł.
  2. Innowacyjny system nadzoru, sterowania i monitorowania energią w budynku Szkoły wraz z wykonaniem ogrodzenia:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 135.233,05 zł.
  3. Remont dachów budynków (…):
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 216.195,09 zł.
  4. Remont elewacji kamienic w otoczeniu Rynku:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 2.692.130,51 zł.
  5. Remont dachu Kościoła Rzymsko-Katolickiego:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 438.489,67 zł.
  6. Rewitalizacja dziecięcego parku marzeń położonego na Starym Mieście:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 1.272.665,11 zł.
  7. Monitoring Starego Miasta:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 149.639,00 zł.
  8. Zagospodarowanie wnętrz urbanistycznych kwartałów zabudowy w otoczeniu Rynku:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 4.421.311,84 zł.
  9. Adaptacja budynku na potrzeby organizacji pozarządowych – ul. D.:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 203.106,04 zł.
  10. Zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi – zagospodarowanie terenów zielenią, mała architektura, ciągi spacerowe:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 200.600,63 zł.
  11. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku – multimedialny kiosk meteorologiczny:
    1. Całkowity koszt realizacji inwestycji w tym zakresie wynosi 135.000 zł.
    2. Tablica reklamowa – wynajmowana stale, umowa do 31 grudnia 2018 r.;
    3. Pomieszczenie, w którym znajduje się stołówka szkolna – umowa od 4 września 2018 r. do 19 czerwca 2019 r., przez 2 godziny dziennie (w dniach pracy Szkoły);
    4. Automatu z przekąskami – umowa do 31 grudnia 2018 r., z wyłączeniem wakacji i ferii;
    5. Lokale użytkowe w budynkach, o których mowa w pkt 3 i 4 – wynajmowane stale, umowy na czas nieokreślony poza lokalem użytkowym w budynku (3) – umowa zawarta do 30 listopada 2018 r.

W przypadku opisanych we wniosku lokali użytkowych, umowy najmu/dzierżawy zostały zawarte na czas nieokreślony poza lokalem użytkowym w budynku przy ul. G. 38, w przypadku którego umowa została zawarta do 30 listopada 2018 r.

Wątpliwości Wnioskodawcy w pierwszej kolejności dotyczą kwestii, czy z tytułu wydatków na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 5) – 11) opisu sprawy, Gminie przysługuje prawo do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących przedmiotowe wydatki.

Odnosząc się więc do wątpliwości Wnioskodawcy powtórzyć należy, że zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Natomiast przepis art. 86 ust. 2a ustawy ma zastosowanie w sytuacji, gdy przypisanie nabywanych towarów i usług – wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza – nie jest możliwe w całości do działalności gospodarczej podatnika.

Zaznaczenia wymaga, że ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

W każdym więc przypadku należy dokonać oceny, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było wykonywanie czynności opodatkowanych. Z ogólnie przyjętej definicji „zamiaru” wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Istotą zamiaru są intencje jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dany podmiot ma osiągnąć dokonując tych czynności.

Zatem dla określenia, czy Wnioskodawcy przysługuje chociaż w części prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki w ramach realizacji projektu, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami, a prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Wskazać należy, że fakt istnienia bezpośredniego związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku jest również akcentowany w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W orzeczeniu z dnia 6 kwietnia 1995 r. (w sprawie C-4/94, BLP Group plc v. Commissioners of Customs & Excise) TSUE stwierdził, że powstanie prawa do odliczenia podatku jest uzależnione od bezpośredniego i niezwłocznego związku z transakcjami opodatkowanymi (ang. direct and immediate link with the taxable transactions). Także w wyroku z dnia 8 czerwca 2000 r. (w sprawie C-98/98, Commissioners of Customs and Excise a Midland Bank plc) TSUE nie miał wątpliwości, że artykuł 2 Pierwszej Dyrektywy i artykuł 17 ust. 2, 3 i 5 Szóstej Dyrektywy w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych należy interpretować w taki sposób, aby warunkiem odliczenia przez podatnika VAT oraz podstawą do ustalenia zakresu tego prawa było zasadniczo istnienie bezpośredniego związku pomiędzy daną transakcją nabycia a daną transakcją (lub transakcjami) sprzedaży, uprawniającymi do dokonania odliczenia. Ponadto Trybunał w wyroku z dnia 13 marca 2008 r. w sprawie C-437/06 Securenta przesądził, że w sytuacji gdy podatnik wykonuje działalność gospodarczą i działalność niemającą charakteru gospodarczego, prawo do odliczenia z tytułu ewentualnych wydatków jest dopuszczalne jedynie w zakresie, w jakim wydatki te można przyporządkować działalności gospodarczej podatnika.

W orzeczeniu z dnia 27 września 2001 r. w sprawie CIBO Participations S.A. (C-16/00) Trybunał doszedł do wniosku, że aby możliwe było odliczenie VAT naliczonego, musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy wydatkiem a sprzedażą opodatkowaną VAT, co oznacza, że wydatek musi stanowić element kosztowy sprzedaży opodatkowanej. Niemniej TSUE stwierdził, że wydatki na doradztwo związane z procesem przejmowania spółek zależnych przez CIBO stanowią koszty ogólne, mające związek z działalnością opodatkowaną tej spółki.

W świetle powyższego orzecznictwa TSUE należy stwierdzić, że kierując się wykładnią dokonywaną w zgodzie z zasadami VI Dyrektywy (od 1 stycznia 2007 r. – Dyrektywy 2006/112/WE), na gruncie art. 86 ust. 1 ustawy, podobnie jak i art. 17(2)(3) i (5) VI Dyrektywy (art. 167 i nast. Dyrektywy 2006/112/WE) należy przyjąć – co do zasady – że niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy zakupami (wydatkami), a konkretną transakcją opodatkowaną. Wydatki te powinny stanowić część składową kosztów świadczenia, uwzględnioną w cenie. Jednak brak takiej konkretnej transakcji opodatkowanej nie musi zawsze prowadzić do utraty prawa do odliczenia VAT. W przypadku bowiem wydatków zaliczanych do tzw. kosztów ogólnych wprawdzie nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy zakupem tych towarów i usług, a sprzedażą opodatkowaną, lecz w sytuacji gdy stanowią one element cenotwórczy produktów podatnika, pozostając w ten sposób w pośrednim związku z jego opodatkowaną działalnością gospodarczą, prawo do odliczenia z tytułu tych zakupów (wydatków) powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim ogólna działalność daje prawo do odliczenia VAT.

W odniesieniu do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z nabyciem towarów i usług w związku z realizacją Inwestycji tut. Organ wskazuje, co następuje.

Jak wskazał Wnioskodawca w opisie sprawy, w odniesieniu do obiektów/przestrzeni, będących przedmiotem Inwestycji, o których mowa w punktach – od 5) do 11) – Gmina zasadniczo nie udostępnia ich odpłatnie na rzecz jakichkolwiek podmiotów – są one użytkowane wyłącznie nieodpłatnie (jedynie w przypadku budynku przy ul. D. Gmina refakturuje na organizacje pozarządowe koszt zużytych przez nie mediów). Kościół Rzymsko-Katolicki, o którym mowa w punkcie 5), jest własnością Parafii, Gmina poniesienie wydatek na remont dachu jednakże nie obciąży Parafii z tego tytułu. Dziecięcy park marzeń natomiast – wskazany w punkcie 6) – będzie zlokalizowanym w centrum Gminy, ogólnodostępnym terenem zieleni o charakterze rekreacyjnym, służącym zabawie i odpoczynkowi, z którego korzystanie będzie wyłącznie nieodpłatne. Zadanie w zakresie monitoringu Miasta, o którym mowa w punkcie 7), będzie obejmowało swym zasięgiem określone przestrzenie na terenie Gminy, a jego celem będzie m.in. zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa jej mieszkańców. W przypadku zadania określonego w punkcie 8), pomieszczenia gospodarcze – komórki lokatorskie, jakie powstaną w związku z realizacją przedmiotowego zadania, będą udostępniane mieszkańcom wyłącznie nieodpłatnie, na podstawie umowy użyczenia. Z kolei w odniesieniu do budynku przy ul. D., o którym mowa w punkcie 9), będzie on udostępniany organizacjom pozarządowym nieodpłatnie – na podstawie stosownych umów, które określają m.in. warunki, na jakich przedmiotowy budynek może być przez nie wykorzystywany. Gmina obciąża organizacje pozarządowe z tytułu zużycia mediów w analizowanym budynku, wystawiając na ich rzecz faktury VAT, z tytułu których Gmina odprowadza VAT należny. Odnosząc się natomiast do przestrzeni/obiektów, objętych zadaniem wskazanym w punktach 10) i 11), tj. odpowiednio przestrzeni pomiędzy budynkami wielorodzinnymi, której dotyczy zagospodarowanie terenów zielenią, małą architekturą i ciągami spacerowymi oraz multimedialnego kiosku meteorologicznego w Rynku – będą one w obu przypadkach ogólnodostępne, nieodpłatne. W związku z realizacją Projektu Gmina ponosi/będzie ponosić szereg wydatków inwestycyjnych, udokumentowanych fakturami VAT z wykazanym podatkiem VAT, wystawionymi przez dostawców towarów i usług, w których jako nabywca wskazana jest Gmina.

Z wszystkich powyższych informacji wynika, że Inwestycje opisane w punktach od 5) do 11) nie będą służyć Wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Zatem należy wskazać, że w przypadku nabycia towarów i usług związanych z realizacją Inwestycji, które nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do działalności opodatkowanej podatkiem VAT, Zainteresowanemu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących przedmiotowe wydatki, a tym samym prawo do zwrotu na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy.

W zakresie przedmiotowych wydatków Wnioskodawca nie będzie miał również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1686, z późn. zm.). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004r. Ponieważ Wnioskodawca nie spełnia tych warunków, nie będzie miał zatem możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 4 cyt. rozporządzenia.

Podsumowując, z tytułu wydatków na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 5) – 11) opisu sprawy, Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia, jak i zwrotu VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących przedmiotowe wydatki.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy zgodnie, z którym Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia, jak i zwrotu VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 5) – 11) opisu sprawy należy uznać za prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do kolejnej wątpliwości Gminy, a mianowicie prawa do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 1) – 4), tut. Organ wskazuje, co następuje:

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy należy zauważyć, że obowiązkiem podatnika w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Podatnik ma zatem obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu, czyli dokonania tzw. bezpośredniej alokacji. Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi. Brak jest natomiast takiego prawa w stosunku do towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających przepisom ustawy.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w odniesieniu do budynku Szkoły, Gmina wykonuje czynności poza zakresem podatku od towarów i usług oraz czynności zwolnione od podatku (realizacja zadań statutowych Szkoły w zakresie edukacji społecznej, obejmującej zadania o charakterze edukacyjnym, opiekuńczym i wychowawczym, w szczególności w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży w ramach edukacji na poziomie podstawowym, jak również prowadzenia zajęć dodatkowych, zajęć pozalekcyjnych, konkursów i turniejów w ramach poszczególnych dziedzin kształcenia, zapewnienia posiłków uczniom w stołówce szkolnej, etc.), jak również Gmina prowadzi działalność o charakterze odpłatnym, dokumentując tę czynność fakturą wystawianą na kontrahenta i rozlicza z tego tytułu podatek należny (tj. tablica reklamowa, którą Gmina, za pośrednictwem Szkoły odpłatnie udostępnia reklamodawcy). Natomiast, w budynku Szkoły, Gmina, za pośrednictwem Szkoły, udostępnia odpłatnie, na podstawie umowy dzierżawy, pomieszczenie, w którym znajduje się stołówka szkolna (w ramach czynszu dzierżawca obciążany jest za zużyte media). Na terenie budynku znajduje się automat z przekąskami i napojami – Gmina, również za pośrednictwem Szkoły, pobiera opłatę od właściciela automatu za udostępnienie miejsca pod przedmiotowe urządzenie. Wnioskodawca, z tytułu pobranych opłat, rozlicza podatek należny.

Wyjaśnić należy, że budynek Szkoły i budynek Szkoły stanowią jedną Szkołę Podstawową.

W budynkach (…) – znajdują się lokale mieszkalne oraz lokale użytkowe należące do Gminy, za które Gmina pobiera od najemcy/dzierżawców stosowny czynsz i wykazuje go w deklaracji VAT-7, jako sprzedaż odpowiednio zwolnioną (lokal mieszkalny) i opodatkowaną VAT (lokale użytkowe).

W pozostałych budynkach – kamienicach w otoczeniu Rynku, znajdują się w przeważającej mierze lokale mieszkalne stanowiące własność prywatną, przy czym w budynkach (…) znajduje się po jednym lokalu mieszkalnym należącym do Gminy i wynajmowanym przez nią na cele mieszkaniowe. W większości budynków znajdują się również pozostające własnością Gminy lokale użytkowe. Za korzystanie z lokali, których Gmina jest właścicielem, pobiera Ona od najemców/dzierżawców stosowny czynsz z tego tytułu i wykazuje go w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż odpowiednio zwolnioną (lokale mieszkalne) i opodatkowaną VAT (lokale użytkowe).

Jednocześnie, w odniesieniu do wszystkich lokali mieszalnych i użytkowych zlokalizowanych w analizowanych budynkach (nie tylko będących własnością Gminy, ale w przypadku lokali mieszkalnych również stanowiących własność prywatną), Zakład Gospodarki Komunalnej, działając na rzecz Gminy, obciąża użytkowników przedmiotowych lokali z tytułu świadczonych na ich rzecz usług w zakresie dostawy wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków. Sprzedaż ta jest dokumentowana wystawianymi na odbiorców fakturami, i Gmina odprowadza z tego tytułu podatek należny.

W analizowanej sprawie należy zauważyć, że Wnioskodawca, w ramach realizacji Inwestycji nabywa i będzie nabywał towary i usługi, które będą wykorzystywane zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy

Wobec powyższego należy wskazać, że w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych przez Wnioskodawcę zarówno do działalności gospodarczej, jak również do celów innych niż działalność gospodarcza oraz w sytuacji, gdy Zainteresowany nie ma możliwości przypisania tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej, to Wnioskodawca winien dokonać wyliczenia kwoty podatku naliczonego przypisanego do działalności gospodarczej zgodnie z art. 86 ust. 2a-2h ustawy z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia, a następnie art. 90 ustawy w przypadku czynności opodatkowanych i zwolnionych od podatku.

Analiza przedstawionego opisu sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że skoro efekty realizacji Inwestycji, związane będą – jak wynika z opisu sprawy – z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, w tym opodatkowanymi i zwolnionymi, jak i czynnościami wykonywanymi poza zakresem działalności gospodarczej, to Gminie przysługuje/przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 2a-2h ustawy oraz art. 90 ustawy, a tym samym prawo do zwrotu na podstawie art. 87 ustawy. Natomiast wysokość wyliczonego „prewspółczynnika” nie ma znaczenia dla powstania prawa do odliczenia podatku.

Należy zaznaczyć, że ponoszone nakłady na remont dachu, renowację elewacji kamienic nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi, związanymi z rozliczeniem mediów, bowiem nie były dokonywane w związku z ww. rozliczeniami. Natomiast pomimo, że jak twierdzi Wnioskodawca nie zmienia warunków umów najmu, to ww. nakłady polepszają i gwarantują odpowiednie warunki użytkowania wynajmowanych lokali.

Ponadto należy stwierdzić, że skoro – jak wskazano we wniosku – sposób określenia proporcji wyliczony na podstawie rozporządzenia oraz art. 90 ust. 10 i 10a, nie przekroczył 2% to w świetle art. 86 ust. 1 ustawy oraz art. 86 ust. 2g ustawy w związku z art. 90 ust. 10 ustawy, Gmina ma/będzie miała prawo uznać, że nie przysługuje/nie będzie przysługiwać jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją Inwestycji.

W świetle powyższego, Gmina ma/będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją Inwestycji, z uwzględnieniem proporcji obliczonej zgodnie z art. 86 ust. 2a oraz art. 90 ustawy. Natomiast, gdy proporcja będzie poniżej 2% – Gmina ma/będzie miała prawo uznać, że proporcja wynosi 0%.

Podsumowując, z tytułu wydatków na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 1) – 4) opisu sprawy, Gminie przysługuje prawo do częściowego odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących przedmiotowe wydatki.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy zgodnie, z którym Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki na Inwestycję w zakresie obiektów, o których mowa w punktach 1) – 4) opisu sprawy należy uznać za nieprawidłowe.

Ponadto, odnośnie powołanych przez Zainteresowanego interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Ponadto wskazuje się, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj