Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.345.2019.2.ANK
z 7 listopada 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 sierpnia 2019 r. (data wpływu 3 września 2019 r.), uzupełnionym 5 listopada 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dokonywane w ramach systemu cash pooling transfery środków pieniężnych celem kumulacji sald (w części niedotyczącej odsetek) będą neutralne podatkowo (tj. nie będą skutkowały powstaniem po stronie Wnioskodawcy ani przychodu ani kosztu podatkowego), a przychody i koszty będą powstawały w odniesieniu do rozliczeń z tytułu odsetek związanych z ww. transferem – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2019 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dokonywane w ramach systemu cash pooling transfery środków pieniężnych celem kumulacji sald (w części niedotyczącej odsetek) będą neutralne podatkowo (tj. nie będą skutkowały powstaniem po stronie Wnioskodawcy ani przychodu ani kosztu podatkowego), a przychody i koszty będą powstawały w odniesieniu do rozliczeń z tytułu odsetek związanych z ww. transferem.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego pismem z 18 października 2019 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.345.2019.1.ANK wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano pismem z 30 października 2019 r. (data wpływu 5 listopada 2019 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest dystrybutorem systemów magazynowych międzynarodowej Grupy Kapitałowej GMH (dalej: „Grupa”). Spółka ma siedzibę w Polsce i posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy tj. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca jest także czynnym podatnikiem VAT.

Spółka rozważa przystąpienie do systemu cashpoolingu (dalej: „System”, „Struktura”) funkcjonującej już w ramach Grupy, do której Spółka należy. System będzie zlokalizowany w Szwecji.

Wraz z deklaracją przystąpienia Spółka zaakceptuje warunki i postanowienia Umowy, stając się podmiotem praw i obowiązków z niej wynikających. Zgodnie z postanowieniami Umowy, intencją podmiotów przystępujących do struktury cash poolingu grupowego jest powierzenie spółce kapitałowej z siedzibą w Norwegii (zwanym dalej: „Pool Lider”) zarządzania posiadanymi przez te podmioty nadwyżkami i niedoborami środków finansowych.

Wnioskodawca wskazał podmioty uczestniczące w Strukturze, w której walutą rozliczeniową będzie euro (dalej: „Uczestnicy Systemu”) wraz z ich adresem, numerem identyfikacyjnym wydanego przez kraj ich jurysdykcji oraz nazwą kraju, który ten numer wydał.

Struktura od strony organizacyjnej będzie obsługiwana przez bank Szwecja - oraz oddziały Banku w poszczególnych krajach podmiotów uczestniczących w Strukturze. Spółka będzie rzeczywistym odbiorcą wypłacanych przez Bank odsetek w ramach systemu cashpooling.

Wdrożenie takiego kompleksowego zarządzania płynnością w ramach Systemu pozwoli Uczestnikom Systemu, w tym Spółce, efektywnie wykorzystywać płynność finansową na poziomie Grupy:

  1. z jednej strony poprzez ograniczenie kosztów i dostępność krótkoterminowego finansowania - z uwagi na fakt, że w takiej Strukturze koszty finansowania są niższe lub równe kosztowi kredytu na rachunku bieżącym oraz taki model finansowania jest dostępny dla każdego Uczestnika Systemu, na warunkach, które często nie byłyby możliwe do uzyskania w drodze indywidualnych negocjacji z Bankiem;
  2. z drugiej strony, dzięki korzystnemu zagospodarowaniu nadwyżek pieniężnych (na lepszych warunkach niż krótkoterminowe - jednodniowe lokaty bankowe, w przypadku gdyby były składane przez poszczególnych Uczestników Systemu osobno).

Celem Uczestników Systemu jest uzyskiwanie korzyści z: optymalnego zarządzania ich środkami, obniżenia ponoszonych przez nie kosztów bankowych i finansowych, uzyskiwania korzystnego oprocentowania posiadanych przez nie nadwyżek środków oraz uproszczenia sposobu rozliczania transakcji walutowych. W celu realizacji powyższych zamierzeń, Uczestnicy Systemu upoważniają Pool Lidera do zarządzania środkami finansowymi Grupy (Uczestników Systemu), w tym do:

  • otrzymywania nadwyżek środków finansowych od Uczestników Systemu je wykazujących,
  • udostępniania środków finansowych tym Uczestnikom Systemu, którzy wykazują zapotrzebowanie na środki,
  • efektywnego zarządzania otrzymanymi nadwyżkami pieniężnymi poprzez poszukiwanie możliwości inwestycyjnych,
  • poszukiwania korzystnych warunków pozyskiwania krótko- lub średnioterminowego finansowania w zakresie niezbędnym do pokrycia zapotrzebowania Grupy na środki finansowe.

Zgodnie z brzmieniem Umowy podmiotem pełniącym rolę zarządzającego strukturą w przedmiotowej sprawie jest Pool Lider, spółka, która nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, nie jest czynnym podatnikiem VAT na gruncie prawa polskiego, natomiast jest zgłoszony do norweskiego rejestru płatników VAT (MVA czyli norweski VAT). Struktura wyłącznie od strony organizacyjnej jest obsługiwana przez bank z siedzibą w Szwecji (dalej: „Bank”) oraz oddziały Banku w wybranych krajach. Rola Banku w ramach Systemu ogranicza się do zapewnienia infrastruktury informatycznej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania całego Systemu tzn. prowadzenia rachunków bankowych oraz dokonywania operacji zleconych i nadzorowanych przez Pool Lidera. Uzasadnieniem wprowadzenia takiej struktury jest uproszczenie relacji Bank-Uczestnicy oraz usprawnienie technicznego funkcjonowania struktury cash poolingu. W takim układzie to Pool Lider wykonuje niezbędne czynności administracyjne oraz reprezentuje wszystkich Uczestników Systemu przed Bankiem. Postanowienia Umowy uprawniają bowiem wprost do podejmowania powyżej wymienionych czynności w zakresie zarządzania środkami właśnie Pool Lidera. Przemawiają również za tym nastające okoliczności:

  • wyłączne regulowanie przez Pool Lidera odsetek i opłat należnych Bankowi,
  • ustalenie w Umowie wynagrodzenia dla Pool Lidera (obliczanego na podstawie kwoty naliczonych dla Wnioskodawcy odsetek).

Na podstawie powyższego w ramach funkcjonowania struktury cash poolingu wyróżnić można 3 rodzaje podmiotów:

  • Bank,
  • Pool Lidera - zarządzającego całą Strukturą,
  • Uczestników Systemu (w tym Spółkę).

Struktura cash poolingu uregulowana Umową polega na tym, że Spółka przelewa środki na swój rachunek bankowy Uczestnika Systemu za granicą (rzeczywisty przelew środków). Oznacza to, że z rachunków bankowych Spółki w Polsce będą wysyłane przelewy automatyczne na rachunek transakcyjny utrzymywany dla Spółki w Szwecji. Ten rachunek bankowy Uczestnika Systemu bierze udział w cash poolingu, ale nie są już z niego dokonywane fizyczne transfery salda. Pool Lider rozdziela nadwyżki z kont poszczególnych Uczestników Systemu na konta innych Uczestników Systemu, na których występuje niedobór.

W celu umożliwienia Pool Liderowi jak najefektywniejszego realizowania powierzonych zadań:

  • Pool Lider posiada rachunek konsolidacyjny (docelowy) tj. rachunek bankowy prowadzony dla celów koncentracji płynności. Za pośrednictwem rachunku konsolidacyjnego realizowane są operacje zarządzania płynnością finansową Uczestników Systemu. Rachunek ten jest więc wykorzystywany jako platforma do uzupełniania (topping) i wyrównania (sweep) sald na rachunkach źródłowych poszczególnych Uczestników, co dokonywane jest codziennie. Dla każdej waluty prowadzony jest odrębny rachunek konsolidacyjny;
  • w ramach rachunku konsolidacyjnego prowadzone są subkonta dla każdego Uczestnika Systemu czyli rachunki techniczne wyodrębnione w rachunku Pool Lidera. Właścicielem rachunków technicznych jest Pool Lider. Wszelkie transakcje wykonywane poprzez rachunek konsolidacyjny zostaną przeprowadzone przez rachunki techniczne, odrębne dla każdej waluty. Środki pieniężne nie znajdują się nigdy, nawet chwilowo, na rachunku technicznym. Wnioskodawca będzie otrzymywał dokument wyszczególniający transakcje związane ze swoimi rachunkami technicznymi;
  • poszczególni Uczestnicy Systemu, w tym Spółka, posiadają rachunki transakcyjne, czyli swoje rachunki bankowe Uczestnika Systemu zagranicą (tu występuje rzeczywisty przelew środków z/na rachunek źródłowy). Oznacza to, że z rachunków bankowych Spółki w Polsce będzie wysyłany przelew automatyczny na rachunek transakcyjny utrzymywany dla Spółki w Szwecji. Ten rachunek bankowy Uczestnika Systemu bierze udział w cash poolingu, ale nie są już z niego dokonywane fizyczne transfery salda;
  • poszczególni Uczestnicy Systemu, w tym Spółka, posiadają rachunki źródłowe tj. rachunki bankowe, umożliwiające dokonywanie powyższych transferów. Są to rachunki bieżące prowadzone przez poszczególne oddziały Banku (w przypadku Spółki - Oddział w Polsce), z których lub na które transferowane są środki do/z cash poola oraz wspomniane powyżej rachunki techniczne (subkonta) wyodrębnione dla każdego Uczestnika Systemu w rachunku Pool Lidera. Rachunki źródłowe poszczególnych Uczestników, otwarte na potrzeby struktury cash poolingu prowadzone są odrębnie dla każdej waluty.

Spółka nie przewiduje zawierania odrębnych umów z innymi Uczestnikami Systemu dotyczących wykonywania w ich imieniu czynności związanych z funkcjonowaniem Struktury cash poolingu.

W związku z uczestnictwem w Strukturze, w zależności od tego, czy na rachunku technicznym danego Uczestnika Systemu (subkoncie) występuje nadwyżka czy niedobór środków (saldo dodatnie czy ujemne), naliczane są odsetki zasilające lub obciążające rachunek danego Uczestnika Systemu. Oprocentowanie naliczane przez Bank jest tylko od salda na rachunku konsolidacyjnym, a odsetki debetowe i kredytowe należne Spółce są odsetkami wewnętrznymi ustalanymi przez Pool Lidera.

W początkowej fazie uczestnictwa w Strukturze Spółka szacuje, że będzie pozostawać w pozycji posiadania nadwyżki środków, a zatem nie będzie znajdowała się w pozycji podmiotu otrzymującego środki od Pool Lidera i obciążanego odsetkami z tego tytułu, lecz zawsze będzie przekazywała osiągnięte nadwyżki środków (które mogą być wykorzystane do pokrycia niedoborów innych Uczestników Systemu) oraz będzie z tego tytułu otrzymywała należne odsetki. Odsetki z Umowy kalkulowane są kwartalnie. Tak obliczone odsetki są rozliczane poprzez odpowiednie ujęcie ich na subkoncie Uczestnika Systemu (rachunku technicznym), wyodrębnionym w ramach rachunku Pool Lidera, na dzień kalkulacji.

Podsumowując, można wyróżnić następujące czynności, które będą wykonywane w ramach umowy cash poolingu:

  • w przypadku nadwyżki na rachunku źródłowym Spółki: przekazywanie środków pieniężnych z salda dodatniego rachunku źródłowego na rachunek transakcyjny Spółki należący do Pool Leadera,
  • w przypadku niedoboru na rachunku źródłowym Spółki: przekazywanie środków pieniężnych z rachunku transakcyjnego Spółki należącego do Pool Leadera na rachunek źródłowy należący do Spółki,
  • kapitalizowanie odsetek naliczanych przez Pool Lidera do salda na subkontach (rachunkach technicznych) Uczestników Systemu, którzy wcześniej przekazali nadwyżkę na rachunek Pool Lidera,
  • pobieranie odsetek (w ramach rachunku konsolidacyjnego) od Uczestników Systemu, którym wcześniej z tytułu niedoboru zostały udostępnione środki pieniężne i naliczanie odsetek na subkontach (rachunkach technicznych) tychże Uczestników Systemu,
  • zarządzanie rachunkiem konsolidacyjnym i rachunkami technicznymi oraz nadzór nad wzajemnymi rozliczeniami przez Pool Leadera.

Zgodnie z funkcjonalnością rachunku bieżącego, każdy z Uczestników Systemu może deponować na swoim rachunku źródłowym bieżące środki pieniężne, albo zadłużać się do wysokości aktualnego limitu płynności ustalonego w Umowie.

W celu zabezpieczenia spłaty zadłużenia wobec Banku, Uczestnicy Systemu pełnią wobec Banku rolę gwarantów solidarnych (in solidum).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych transfery środków pieniężnych dokonywane w ramach cashpoolingu w celu kumulacji sald (w części nie dotyczącej odsetek) nie powodują powstania u Wnioskodawcy przychodów ani kosztów podatkowych (tj. są neutralne podatkowo)?
  2. Czy dla Wnioskodawcy przychodami podatkowymi w związku z uczestnictwem w umowie cash poolingu są odsetki od sald dodatnich naliczane (kapitalizowane) na rachunku technicznym?
  3. Czy dla Wnioskodawcy kosztami podatkowymi w związku z uczestnictwem w umowie cash poolingu są odsetki od sald ujemnych naliczane (kapitalizowane) na rachunku technicznym?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865 z późn. zm.; dalej: „ustawa o pdop”) dokonywane w ramach systemu cash pooling transfery środków pieniężnych celem kumulacji sald (w części nie dotyczącej odsetek) nie powodują powstania u Wnioskodawcy przychodów ani kosztów podatkowych.

Ad 2.

Odsetki od sald dodatnich naliczane (kapitalizowane) na rachunku technicznym przez Pool Leadera są przychodami podatkowymi w związku z uczestnictwem w umowie cash poolingu w momencie ich naliczenia (kapitalizacji).

Ad 3.

Odsetki od sald ujemnych naliczane (kapitalizowane) na rachunku technicznym przez Pool Leadera są kosztami podatkowymi w związku z uczestnictwem w umowie cash poolingu w momencie ich naliczenia (kapitalizacji).

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Do przychodów - w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o pdop nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Ponadto, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o pdop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:

  • pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),
  • pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału.

Następnie, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o pdop, do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o pdop, do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodu.

Z powyższych regulacji wynika, że za przychody i koszty podatkowe uznaje się takie wpływy i wydatki, które mają charakter definitywny (nie podlegają zwrotowi). Wydatek poniesiony przez podatnika stanowi dla niego koszt uzyskania przychodu, gdy spełnione zostają następujące warunki:

  1. wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  2. jest definitywny (rzeczywisty) tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  3. poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  4. został właściwie udokumentowany,
  5. nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o pdop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W tym kontekście należy zauważyć, że środki pieniężne przepływające pomiędzy rachunkami w ramach analizowanej Struktury nie stanowią definitywnego przysporzenia powiększającego aktywa finansowe spółki otrzymującej środki, gdyż są przekazywane pod tytułem zwrotnym. Ze względu na zwrotny charakter takich przelewów, w ocenie Wnioskodawcy nie stanowią one dla niego kosztów uzyskania przychodów (w części, w jakiej przekazane środki nie stanowią odsetek).

Analogicznie, w odniesieniu do środków przelewanych na pokrycie salda debetowego na rachunkach spółek w ramach Struktury, dla Wnioskodawcy otrzymującego środki powstaje zobowiązanie do spłaty otrzymanych kwot. W rezultacie, po stronie Wnioskodawcy otrzymującego środki nie ma podstaw do rozpoznania przychodu podatkowego (w części, w jakiej przekazywane środki pieniężne nie stanowią odsetek).

Natomiast odsetki naliczone (skapitalizowane) od sald dodatnich na rachunku technicznym przez Pool Leadera są przychodami podatkowymi Wnioskodawcy jako uczestnika cash poolingu. Dniem uzyskania przychodu jest dzień naliczenia (kapitalizacji) tych odsetek. Z kolei odsetki naliczone (skapitalizowane) od sald ujemnych na rachunku technicznym przez Pool Leadera są kosztami podatkowymi Wnioskodawcy jako uczestnika cash poolingu. Dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodu jest dzień naliczenia (kapitalizacji) tych odsetek.

Powyższe podejście znajduje uzasadnienie również w interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe. Jak zauważył Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 stycznia 2017 r., Znak: 2461-IBPB-1-2.4510.1097.2016.1.BD: „W wyniku dokonywanych transferów nie będzie dochodziło do trwałego przeniesienia środków finansowych na inny podmiot. Transfery będą miały charakter zwrotny i nie będą skutkowały ani trwałym przysporzeniem majątkowym po stronie Spółki, ani trwałym przekazaniem środków finansowych na rzecz innego podmiotu. W konsekwencji, transfery w ramach zerowania salda na Rachunku Uczestnika, nie stanowią dla Spółki kosztów uzyskania przychodów ani przychodów podatkowych”.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 stycznia 2017 r., Znak: 2461-IBPB-1-1.4510.363.2016.1.SG oraz Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 listopada 2017 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.289.2017.1.JC.

W tym kontekście w zakresie rozliczenia odsetek, wskazać należy, iż zgodnie z regulacjami ustawy o pdop stanowią one przychód podatkowy w momencie otrzymania (kapitalizacji). Operacja jedynie naliczenia odsetek (w przypadku braku ich otrzymania) nie stanowi podstawy do rozpoznania przychodów podatkowych. W kontekście sposobu rozliczeń dokonywanych w ramach struktury cash-poolingu oznacza to, że Wnioskodawca zobowiązany będzie do rozpoznania przychodu podatkowego w momencie naliczenia odsetek, gdyż jednocześnie jest to moment ich kapitalizacji.

We wspomnianej już wyżej interpretacji indywidualnej z 17 stycznia 2017 r., Znak: 2461-IBPB-1-1.4510.363.2016.1.SG (winno być: 11 stycznia 2017 r., Znak: 2461-IBPB-1-2.4510.1097.2016.1.BD) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził: „Przychodem Wnioskodawcy jako uczestnika opisanego we wniosku cash-poolingu będą jedynie odsetki od sald dodatnich na rachunku bieżącym, które zostaną przez niego faktycznie otrzymane”.

Analogiczne podejście należałoby zastosować również w świetle przepisów ustawy o pdop dla odsetek od sald ujemnych obciążających Wnioskodawcę i związanych z nimi kosztów podatkowych. W ocenie Wnioskodawcy, odsetki te powinny zostać uwzględnione w kosztach podatkowych przez niego w momencie naliczenia, gdyż jest to moment kapitalizacji tychże odsetek.

Kapitalizacja odsetek polega na doliczeniu odsetek do kwoty głównej długu. W efekcie kapitalizacja stanowi formę zapłaty odsetek wierzycielowi, który zgadza się, aby zamiast przekazania należnej sumy, odsetki poprzez kapitalizację zwiększyły wartość kwoty zobowiązania głównego. Następnie, wspomniana zwiększona kwota staje się podstawą do obliczenia kolejnych odsetek. Od strony ekonomicznej kapitalizacja odsetek jest operacją tożsamą z ich spłatą - w momencie kapitalizacji na dłużniku przestaje ciążyć obowiązek zapłaty naliczonych odsetek, natomiast wierzyciel uzyskuje uprawnienia do naliczenia odsetek od nowej, wyższej kwoty zobowiązania. Oznacza to, że za moment przeniesienia prawa do dysponowania odsetkami, należy traktować chwilę, w której dokonywana jest ich kapitalizacja.

Z powyższym stanowiskiem zgodził się Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 30 sierpnia 2013 r., Znak: IPTPB3/423-181/13-4/IR, uznając za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „Scharakteryzowana powyżej, tzw. kasowa metoda rozliczania odsetek oznacza, że odsetki naliczone nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów/przychodów podatkowych do momentu, gdy nie zostaną zapłacone/otrzymane. Przy czym, przez zapłatę/otrzymanie należy rozumieć także kapitalizację, ponieważ wywołuje ona ten sam skutek prawny, tj. zmniejszenie kwoty odsetek do zapłaty/otrzymania. W dacie kapitalizacji lub faktycznej zapłaty odsetek, uprzednio naliczone odsetki należne Spółce od Agenta staną się Jej przychodem podatkowym, zaś uprzednio naliczone odsetki obciążające Spółkę na rzecz Agenta staną się Jej kosztem uzyskania przychodów”.

Konkludując, na gruncie przepisów ustawy o pdop dokonywane w ramach Struktury transfery środków pieniężnych celem kumulacji sald (w części nie dotyczącej odsetek) nie powodują powstania u Wnioskodawcy przychodów ani kosztów podatkowych.

Natomiast odsetki naliczone (skapitalizowane) od sald dodatnich na rachunku technicznym przez Pool Leadera są przychodami podatkowymi Wnioskodawcy jako uczestnika cash poolingu. Dniem uzyskania przychodu jest dzień naliczenia (kapitalizacji) tych odsetek.

Z kolei odsetki naliczone (skapitalizowane) od sald ujemnych na rachunku technicznym przez Pool Leadera są kosztami podatkowymi Wnioskodawcy jako uczestnika cash poolingu. Dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodu jest dzień naliczenia (kapitalizacji) tych odsetek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj