Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-1.4012.346.2019.2.AS
z 28 października 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2019 r. (data wpływu 19 sierpnia 2019 r.), uzupełnionym pismami z dnia 19 sierpnia 2019 r. (data wpływu 21 sierpnia 2019 r.), z dnia 2 października 2019 r. (data wpływu 11 października 2019 r.) oraz z dnia 28 października 2019 r. (data wpływu 28 października 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia od podatku sprzedaży części działki nr 1 wraz z budynkami i budowlami nabytymi aportem i działki gruntu nr 3, zabudowanej drogą, na które nie poniesiono nakładów na ich ulepszenie przekraczających 30% ich wartości początkowej (pytanie oznaczone we wniosku nr I.1)) – jest nieprawidłowe;
  • zwolnienia od podatku sprzedaży części działki nr 1 wniesionej aportem, zabudowanej budynkiem biurowo-socjalnym, na który poniesiono nakłady na jego ulepszenie powyżej 30% ich wartości początkowej oraz budowlą stanowiącą zewnętrzną instalację gazową, wybudowaną przez Wnioskodawcę i oddaną do użytkowania w 2019 r., co do których to budynków i budowli okres między oddaniem ich do użytkowania a dostawą będzie krótszy niż 2 lata (pytanie oznaczone we wniosku nr I.2)) – jest prawidłowe;
  • zwolnienia od podatku sprzedaży części działki gruntu nr 1 nabytej aportem, zabudowanej budynkami i budowlami, które wybudował Wnioskodawca, od których nabycia odliczono podatek VAT oraz zabudowanej budynkami i budowlami nabytymi w drodze aportu, na które poniesiono nakłady na ich ulepszenie przekraczające 30% ich wartości początkowej, a okres między oddaniem ich do użytkowania a dostawą będzie dłuższy niż 2 lata oraz w zakresie korekty podatku odliczonego (pytanie oznaczone we wniosku nr I.3)) – jest prawidłowe;
  • opodatkowania sprzedaży niezabudowanej części działki gruntu nr 1 (pytanie oznaczone we wniosku nr I.4)) – jest nieprawidłowe;
  • opodatkowania zbycia ruchomości stanowiących wyposażenie budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń służących do obsługi fermy (pytanie oznaczone we wniosku nr I.6)) – jest prawidłowe;
  • opodatkowania sprzedaży nieruchomości w przypadku złożenia rezygnacji przez strony transakcji z art. 43 ust. 10 ustawy (pytanie oznaczone we wniosku nr II oraz dodatkowe pytanie do pytania nr I.3) wynikające z uzupełnienia do wniosku) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w powyższym zakresie. Wniosek uzupełniono pismami w dniu 21 sierpnia 2019 r. o pełnomocnictwo PPS-1 wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa oraz w dniu 11 października 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie części pytań i stanowiska do nich, dopłatę opłaty i wskazanie interesu prawnego Wnioskodawcy w zakresie pytania nr I.3).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 23 kwietnia 1997 r. na podstawie aktu notarialnego wspólnik A Sp. z o.o. wniósł do wyżej wskazanej spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci nieruchomości położonej we wsi i obrębie (…), o obszarze (…) ha, stanowiącej działki o nr 1, 2, 3 oraz 4.

Działka nr 1 w chwili wniesienia aportu była zabudowana 10 budynkami produkcyjnymi, pozostałymi budynkami pomocniczymi, 20 silosami paszowymi oraz innymi budowlami.

Działka nr 3 była zabudowana drogą.

Wyżej opisany kompleks nieruchomości stanowił zorganizowane gospodarstwo rolne, w którym prowadzona była hodowla drobiu, dalej zwane jako ferma. Powyższa transakcja zwolniona była z podatku od towarów i usług.

W dniu 28 lipca 2011 r. i 14 września 2011 r. przyjęto do ewidencji środków trwałych fermy 20 silosów paszowych i również od faktur zakupowych został odliczony podatek VAT.

W dniu 1 lutego 2013 r., na skutek podziału spółki A Sp. z o.o. w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ksh, przeniesiono zorganizowaną część przedsiębiorstwa pod nazwą B na spółkę C Sp. z o.o. – Wnioskodawcę. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa nabytej przez Wnioskodawcę weszła ferma.

Po nabyciu fermy przez Wnioskodawcę w dniu 31 grudnia 2014 r. oddano do użytkowania i wpisano do ewidencji środków trwałych 3 dodatkowe budynki produkcyjne oraz 6 silosów, które zostały posadowione na działce nr 1 (przyjęte w ewidencję środków trwałych). Od faktur zakupowych został odliczony podatek VAT.

W dniu 30 kwietnia 2018 r. przyjęto do ewidencji środków trwałych fermy zewnętrzną instalację gazową i również od faktur zakupowych został odliczony podatek VAT.

W okresie od wniesienia fermy aportem do poprzednika prawnego Wnioskodawcy, do chwili obecnej, Wnioskodawca nabył środki trwałe w postaci wyposażenia fermy stanowiące ruchomości, od których zakupu Wnioskodawca odliczył podatek VAT o wartości początkowej powyżej 15.000,00 zł.

Spółka zamierza sprzedać fermę osobie fizycznej prowadzącej działalność rolniczą, będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest również spółką będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a transakcja zbycia nieruchomości jest transakcją sporadyczną i nie stanowi podstawowego przedmiotu działalności spółki. Przedmiotem transakcji mają być grunty, budynki, budowle oraz urządzenia, tj. ruchomości stanowiące wyposażenie budynków produkcyjnych – kurników oraz maszyny i urządzenia służące do obsługi fermy.

Działki gruntu, które mają być przedmiotem transakcji, według ewidencji gruntów i budynków obecnie posiadają następującą klasyfikację:

  • działka o nr 1 o powierzchni (…) ha stanowi grunty orne, grunty pod rowami oraz grunty rolne zabudowane i niezabudowane. W stosunku do całej działki w dniu 21 marca 2011 r. została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz pozwolenie na budowę i posadowione jest na niej 10 budynków, które zostały wniesione aportem w dniu 23 kwietnia 1997 r. oraz 3 budynki wybudowane przez Wnioskodawcę i oddane do użytku w dniu 31 grudnia 2014 r. oraz od których odliczono podatek VAT. Grunty zabudowane obejmują powierzchnię (…) ha, a grunty niezabudowane powierzchnię (…) ha oraz grunty pod rowami o powierzchni (…) ha;
  • działka nr 2 o powierzchni (…) ha stanowi grunty orne. Według wiedzy Spółki, w stosunku do działki nie była wydana decyzja o warunkach zabudowy oraz działka ta nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
  • działka nr 3 powierzchni (…) ha, stanowi drogi;
  • działka nr 4 o powierzchni (…) ha stanowi grunty orne niezabudowane. Według wiedzy Spółki, w stosunku do działki nie była wydana decyzja o warunkach zabudowy oraz działka ta nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Z ustaleń Wnioskodawcy wynika, że wyżej wskazane działki nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na wyżej opisanych nieruchomościach, od dnia ich wniesienia do Spółki aportem w dniu 23 kwietnia 1997 r. poprzednik prawny Wnioskodawcy, a od dnia 1 lutego 2013 r. do chwili obecnej, Wnioskodawca prowadzi działalność rolniczą w zakresie hodowli i chowu drobiu rzeźnego – dział specjalny produkcji rolnej.

Wnioskodawca ponosił nakłady na część budynków i budowli posadowionych na działce 1 wniesionych w drodze aportu z dnia 23 kwietnia 1997 r., na ich ulepszenie, które stanowiły więcej niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Na pozostałe budynki i budowle wniesione aportem, nie ponoszono nakładów na ich ulepszenie, które stanowiłyby 30% ich wartości początkowej.

Z uzupełnienia z dnia 2 października 2019 r. do wniosku wynika, że w odpowiedzi na poniższe pytania, Wnioskodawca udzielił następujących informacji:

  1. Należy podać podstawę prawną nabycia mających być przedmiotem sprzedaży zabudowanych działek gruntu nr 1 i 3 oraz niezabudowanych działek gruntu nr 2 i 4.

    Podstawą prawną nabycia zabudowanych działek 1 i 3 oraz niezabudowanych działek gruntu o nr 2 i 4 był art. 257 § 1 i § 2 ksh, w zw. z art. 158 § 1 ksh oraz umowa przeniesienia własności nieruchomości i rzeczy ruchomych zawarta w formie aktu notarialnego dnia 23 kwietnia 1997 r. pomiędzy dotychczasowym wspólnikiem oraz jego żoną, a A Sp. z o.o., zawarta w związku z uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki A Sp. z o.o. z siedzibą w (…) z dnia 1 marca 1997 r. o podwyższeniu kapitału zakładowego określająca, że nabycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym zostanie pokryte wkładem niepieniężnym w postaci nieruchomości położonej we wsi i obrębie (…), stanowiącej wyżej wskazane działki.

  2. Czy nabycie przez Wnioskodawcę w dniu 1 lutego 2013 r. zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą B, nastąpiło w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy czynność ta była udokumentowana fakturą VAT (należy wskazać, czy była to czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług, czy zwolniona od tego podatku?

    Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą B nastąpiło w ramach czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i czynność ta nie była udokumentowana fakturą VAT.

  3. Czy w związku z nabyciem opisanej nieruchomości wchodzącej w skład zcp, Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług?

    W związku z nabyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w odpowiedzi na pytanie 2, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług i nie dokonał on takiego odliczenia.

  4. W opisie sprawy Wnioskodawca wskazał, że: „Działka nr 1 w chwili wniesienia aportu była zabudowana 10 budynkami produkcyjnymi, pozostałymi budynkami pomocniczymi, 20 silosami paszowymi oraz innymi budowlami”.
    W związku z tym należy podać, ile i jakie dokładnie budynki i budowle (należy wymienić je z nazwy) znajdują się na działce gruntu nr 1 będącej przedmiotem sprzedaży?

    Na działce gruntu nr 1 znajdują się obecnie niżej wymienione budynki i budowle, które wraz z działką będą przedmiotem sprzedaży.

    Tabela nr 1 – załącznik pdf – str. 1

  5. Dalej Zainteresowany wskazał, że: „Po nabyciu fermy przez Wnioskodawcę w dniu 31 grudnia 2014 r. oddano do użytkowania i wpisano do ewidencji środków trwałych 3 dodatkowe budynki produkcyjne oraz 6 silosów, które zostały posadowione na działce nr 1 i przyjęte w ewidencję środków trwałych. Od faktur zakupowych został odliczony podatek VAT”.
    W związku z powyższym należy wskazać, przez kogo zostały wybudowane powyższe 3 budynki i 6 silosów oraz w sytuacji, gdy nie zostały wybudowane przez Wnioskodawcę, należy wskazać na podstawie jakiej czynności zostały przekazane Wnioskodawcy?

    Po nabyciu fermy przez Wnioskodawcę, w dniu 31 grudnia 2014 r. oddano do użytkowania i wpisano do ewidencji środków trwałych 3 budynki produkcyjne oraz 6 silosów, które zostały posadowione na działce nr 1 i zostały wybudowane przez Wnioskodawcę. Od faktur zakupowych został odliczony podatek VAT.

  6. Zainteresowany wskazał również, że: „W dniu 30 kwietnia 2018 r. przyjęto do ewidencji środków trwałych fermy zewnętrzną instalację gazową i również od faktur zakupowych został odliczony podatek VAT”.
    W związku z tym należy wskazać:
    1. na jakiej działce znajduje się zewnętrzna instalacja gazowa (należy podać nr działki), o której mowa we wniosku?
    2. czy opisana instalacja gazowa będzie również przedmiotem sprzedaży? Jeśli tak, to należy wskazać, czy jest ona budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane lub obiektem liniowym w rozumieniu art. 3 pkt 3a, czy też urządzeniem budowlanym w rozumieniu art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane?
    3. w jaki sposób została przez Wnioskodawcę nabyta opisana we wniosku zewnętrzna instalacja gazowa?

    Zewnętrzna instalacja gazowa przyjęta do ewidencji środków trwałych w dniu 30 kwietnia 2018 r. znajduje się na działce 1 i będzie ona również przedmiotem sprzedaży. W ocenie Wnioskodawcy, jest ona budowlą w rozumieniu przepisów art. 3 ust. 3 ustawy Prawo budowlane, gdzie prawo budowlane klasyfikuje obiekt liniowy jako budowlę.

    Instalacja gazowa została wybudowana przez Wnioskodawcę.

  7. Dalej Wnioskodawca wskazał we wniosku, że: „W okresie od wniesienia fermy aportem do poprzednika prawnego Wnioskodawcy do chwili obecnej Wnioskodawca nabył środki trwałe w postaci wyposażenia fermy stanowiące ruchomości, od których zakupu Wnioskodawca odliczył podatek VAT o wartości początkowej powyżej 15.000, 00 zł”.
    Zatem należy wymienić, jakie to są ruchomości i wskazać, na jakich działkach się one znajdują?

    W okresie od wniesienia fermy aportem do chwili obecnej, Wnioskodawca nabył środki trwałe na wyposażenie fermy stanowiące następujące ruchomości:

    Tabela nr 2 – załącznik pdf – str. 1

    Wszystkie ruchomości znajdują się na działce 1 i wszystkie będą podlegały sprzedaży.

  8. „Przedmiotem transakcji mają być grunty, budynki, budowle oraz urządzenia, tj. ruchomości stanowiące wyposażenie budynków produkcyjnych – kurników oraz maszyny i urządzenia służące do obsługi fermy”.
    W związku z powyższym należy wskazać czy silosy, o których mowa we wniosku, na moment sprzedaży będą stanowiły budynki w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane lub budowle w rozumieniu art. 3 pkt 3 tejże ustawy?

    Silosy, o których mowa we wniosku, stanowią budynki w rozumieniu art. 3 ust. 2 Prawo budowlane i na moment sprzedaży również będą je stanowiły.

  9. Wnioskodawca w opisie sprawy wskazał, że: „Wnioskodawca ponosił nakłady na część budynków i budowli posadowionych na działce 1 wniesionych w drodze aportu z dnia 23 kwietnia 1997 r., na ich ulepszenie, które stanowiły więcej niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Na pozostałe budynki i budowle wniesione aportem nie ponoszono nakładów na ich ulepszenie, które stanowiłyby 30% ich wartości początkowej.”. W związku z powyższym należy wskazać:
    1. czy w stosunku do wydatków na ulepszenie przekraczających 30% wartości początkowej, Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
    2. kiedy nastąpiło oddanie do użytkowania ulepszonych budynków i budowli? Należy wskazać dzień, miesiąc i rok oraz czy między oddaniem ich do użytkowania a dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

    W stosunku do wydatków na ulepszenie przekraczających 30% wartości początkowej, poniesionych na budynki i budowle posadowione na działce 1, wniesione w drodze aportu, Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i skorzystał on z tego prawa.

    Poniżej Wnioskodawca wskazuje, na które budynki i budowle dokonano wyżej wskazanych nakładów oraz w jakich datach nastąpiło oddanie do użytkowania ulepszonych budynków i budowli (kolumna 6).

    Tabela nr 3 – załącznik pdf – str. 2

    Pomiędzy oddaniem do użytkowania ulepszonych budynków i budowli wskazanych powyżej, za wyjątkiem budynku socjalno-biurowego, a ich dostawą upłyną 2 lata. W stosunku do budynku socjalno-biurowego nie miną 2 lata licząc od dnia ich oddania do użytkowania do daty planowanej sprzedaży, gdyż jego oddanie do użytkowania po ulepszeniu miało miejsce w dniu 20 maja 2019 r.

  10. W jaki sposób nieruchomości opisane we wniosku, tj. zabudowane działki gruntu nr 1 i 3 oraz niezabudowane działki gruntu nr 2 i 4, były/są wykorzystywane przez Wnioskodawcę od momentu nabycia do momentu sprzedaży?

    Wnioskodawca precyzuje i podaje, że nieruchomości stanowiące działki 1 i 3 wykorzystywane były do prowadzenia od 23 kwietnia 1997 r. (dzień wniesienia ich jako wkład niepieniężny) do chwili obecnej, działalności rolniczej w zakresie hodowli i chowu drobiu rzeźnego – dział specjalny produkcji rolnej. Droga dojazdowa na działce 3 jest drogą dojazdową do fermy. Działki rolne o nr 2 i 4 są od dnia 25 marca 2011 r. wydzierżawione na rzecz rolnika, który prowadzi na nich do chwili obecnej produkcję roślinną.

  11. Czy nieruchomości opisane we wniosku były wykorzystywane przez Zainteresowanego wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług?

    Wyłącznie działki o nr 2 i 4 wykorzystywane były na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług (dzierżawa gruntów rolnych na cele rolnicze), a pozostałe działki tj. działki 1 i 3 były wykorzystywane na prowadzenie działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (hodowla i chów drobiu rzeźnego-dział specjalny produkcji rolnej).

  12. Czy ruchomości będące przedmiotem sprzedaży, były wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?

    Ruchomości będące przedmiotem sprzedaży były wykorzystywane wyłącznie na cele działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (hodowla i chów drobiu rzeźnego).

  13. Czy na moment sprzedaży, droga znajdująca się na działce nr 3, będzie stanowiła budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane?

    Na moment sprzedaży droga znajdująca się na działce gruntu nr 3 stanowiła będzie budowlę w rozumieniu art. 3 ust. 3 ustawy Prawo budowlane.

  14. Czy w stosunku do drogi znajdującej się na działce gruntu nr 3 i pozostałych budowli znajdujących się na działce gruntu nr 1, nastąpiło ich oddanie do użytkowania (w tym również na potrzeby własne Wnioskodawcy)? Jeżeli tak, to należy wskazać, kiedy nastąpiło to oddanie do użytkowania budowli oraz czy między oddaniem do użytkowania budowli a ich dostawą, upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

    Droga znajdująca się na działce 3 została oddana do użytkowania w dniu 23 kwietnia 1997 r. na potrzeby własne i do chwili obecnej nie ponoszono na nią wydatków na ulepszenie, które stanowiłyby co najmniej 30% jej wartości początkowej. Pomiędzy oddaniem do użytkowania drogi a jej dostawą, upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

    Pozostałe budowle znajdujące się na działce o nr 1 zostały oddane do użytkowania na potrzeby własne Wnioskodawcy w datach wskazanych w poniższej tabeli.

    Tabela nr 4 – załącznik pdf – str. 3

    Pomiędzy oddaniem do użytkowania powyższych budowli (z wyłączeniem instalacji gazowej), a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

  15. Czy w stosunku do drogi znajdującej się na działce gruntu nr 3, były ponoszone nakłady na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym? Jeżeli tak, to:
    1. czy wydatki na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej budowli?
    2. czy po zakończonym ulepszeniu drogi była ona oddana do użytkowania? Jeżeli tak, to należy wskazać, kiedy nastąpiło to oddanie do użytkowania oraz czy między oddaniem do użytkowania drogi, a jej dostawa upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
    3. czy w stosunku do wydatków na ulepszenie, przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

    W stosunku do drogi znajdującej się na działce gruntu 3 nie były ponoszone nakłady na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

    Nadto, w uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że C Spółka z o.o. w dniu 1 lutego 2013 r. w dniu dokonania podziału spółki A Sp. z o.o. (Spółka dzielona) na podstawie art. 431 § 1 kodeksu spółek handlowych weszła z dniem podziału we wszelkie prawa i obowiązki Spółki dzielonej. Tym samym, Wnioskodawca posiada interes prawny w zakresie tej części pytania nr I.3), która dotyczy 2011 r.

    Z kolei z uzupełnienia z dnia 28 października 2019 r. do wniosku wynika, że Wnioskodawca prostuje wniosek w pytaniu I.3 w zakresie oczywistych omyłek pisarskich w ten sposób, że zamiast 2 silosów do kurnika nr 5, wskazuje że chodzi o dwa silosy do kurnika nr 6. We własnym stanowisku w odniesieniu do pytania nr I.3 również Wnioskodawca prostuje, że chodzi o 2 silosy do kurnika nr 6, a nie o dwa silosy do kurnika nr 5.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy transakcja sprzedaży opisanych wcześniej nieruchomości wraz z wyposażeniem kurników (ruchomości) powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług w następujący sposób:
    1. Czy transakcja sprzedaży w zakresie nieruchomości zabudowanych budynkami i budowlami nabytymi poprzez wniesienie ich do Wnioskodawcy jako wkład niepieniężny (aport), tj. części działki o nr 1 wraz z następującymi budynkami i budowlami:
      Tabela nr 5 – załącznik pdf str. 3
      oraz działki 3 wraz z drogą, na które nie poniesiono nakładów na ich ulepszenie przekraczających 30% ich wartości początkowej – powinna nastąpić na podstawie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług? (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z dnia 2 października 2019 r. do wniosku).
    2. Czy transakcja sprzedaży w odniesieniu do części działki o nr 1 nabytej przez Wnioskodawcę w drodze aportu (wniesionej jako wkład niepieniężny), zabudowanej budynkiem biurowo-socjalnym, na który poniesiono nakłady na jego ulepszenie przekraczające 30% jego wartości początkowej oraz budowlą stanowiącą zewnętrzną instalację gazową wybudowaną przez Wnioskodawcę i oddaną do użytkowania w dniu 30.04.2019 r., tj. następującymi budynkami i budowlami:
      Tabela nr 6 – załącznik pdf str. 4
      co do których to budynków i budowli okres między oddaniem ich do użytkowania a dostawą będzie krótszy niż 2 lata – powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%? (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z dnia 2 października 2019 r. do wniosku).
    3. Czy transakcja sprzedaży w zakresie części działki o nr 1 nabytej przez Spółkę w drodze aportu, zabudowanej budynkami i budowlami, które wybudował Wnioskodawca, od których nabycia odliczono podatek VAT oraz zabudowanej budynkami i budowlami nabytymi w drodze aportu, na które poniesiono nakłady na ich ulepszenie przekraczające 30% ich wartości początkowej, a okres między oddaniem ich do użytkowania a dostawą będzie dłuższy niż 2 lata, tj. następującymi budynkami i budowlami: Tabela nr 7 – załącznik pdf str. 4
      powinna nastąpić na podstawie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a Wnioskodawca zobowiązany będzie do dokonania korekty VAT odliczonego w wysokości 2/10 w stosunku do 10 silosów paszowych oddanych do użytkowania w dniu 28.07.2011 r. i 10 silosów paszowych oddanych do użytkowania w dniu 14.09.2011 r., 5/10 odliczonego VAT w stosunku do kurnika nr 6, 7 i 13 oraz 2 silosów do kurnika nr 6, 2 silosów do kurnika nr 7 i 2 silosów do kurnika nr 13 oddanego do użytkowania w dniu 31 grudnia 2014 r. oraz 7/10 odliczonego VAT w stosunku do LINI NN oddanej do użytkowania w dniu 29.07.2016 r. na podstawie art. 91 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?
      „Czy w przypadku sprzedaży składników majątku opisanych w pytaniu nr I.3), jeżeli obie strony transakcji złożą oświadczenie przed dokonaniem transakcji o rezygnacji ze zwolnienia naczelnikowi urzędu skarbowego w trybie art. 43 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, mogą ww. budynki i budowle ujęte w przypadku nr I.3) dobrowolnie opodatkować podatkiem od towarów i usług w stawce 23%?” (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z dnia 2 października 2019 r. do wniosku).
    4. W przypadku części działki o nr 1 niezabudowanej budynkami – sprzedaż tej części działki powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług?
    5. W przypadku ruchomości stanowiących wyposażenie budynków budowli oraz ruchomości stanowiących urządzenia do obsługi fermy – sprzedaż tych ruchomości powinna być opodatkowana podatkiem od towarów usług według stawki 23%? (pytanie oznaczone we wniosku nr I.6).
  2. Jeśli w stosunku do budynków i budowli zrealizowanych lub wybudowanych przez Wnioskodawcę (lub jego poprzednika prawnego) i wniesionych do ewidencji środków trwałych po wniesieniu aportu przysługuje zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 wskazanej ustawy, to w przypadku, gdy obie strony transakcji przed dokonaniem transakcji złożą oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia naczelnikowi urzędu skarbowego, transakcja zostanie opodatkowana podatkiem od towarów i usług w stawce 23%?

Zdaniem Wnioskodawcy (częściowo, tzn. w odniesieniu do stanowiska do pytań nr I.1), I.2) i I.3) ostatecznie sformułowanych w uzupełnieniu z dnia 2 października 2019 r. do wniosku):

  1. Odnośnie przypadku nr I.1) – transakcja zbycia nieruchomości zabudowanych budynkami i budowlami nabytymi w drodze aportu, tj. części działki o nr 1 oraz działka nr 3 wraz z budynkami i budowlami wniesionymi do Spółki jako wkład niepieniężny, na które nie poniesiono wydatków na ich ulepszenie równych lub przekraczających 30% ich wartości początkowej, powinna nastąpić na podstawie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, gdyż w stosunku do tych składników majątkowych nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wyżej wskazane nieruchomości zostały wniesione do Spółki jako wkład niepieniężny w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym i transakcja ta nie była opodatkowana podatkiem VAT. Natomiast grunty pod wyżej wskazanymi budynkami i budowlami, tj. część działki o nr 1 oraz działka 3 również korzystają z wyżej wskazanego zwolnienia według proporcji wartościowej, tj. według stosunku wartości budynków i budowli objętych zwolnieniem do niepodlegających zwolnieniu.
  2. Odnośnie przypadku nr I.2) – transakcja zbycia części działki o nr 1 zabudowanej budynkami i budowlami wniesionymi do Spółki jako wkład niepieniężny, na które poniesiono wydatki na ich ulepszenie przekraczające 30% ich wartości początkowej lub okres między oddaniem ich do użytkowania a dostawą będzie krótszy niż 2 lata wraz z gruntami znajdującymi się pod nimi, powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdyż transakcja ta nie korzysta ze zwolnienia opisanego w art. 43 ust. 1 pkt 10, ani art. 43 ust. 1 pkt 10a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Brak możliwości zastosowania zwolnienia wynika z faktu, że wydatki na ulepszenie budynków przekroczyły 30% ich wartości początkowej lub okres pomiędzy oddaniem ich do użytkowania a zaplanowanym terminem dostawy nie przekroczy 2 lat.
  3. Odnośnie przypadku nr I.3) – zbycie części działki o nr 1 zabudowanej budynkami, które wybudował Wnioskodawca, od których nabycia odliczono podatek VAT oraz budynkami i budowlami nabytymi w drodze aportu, na które poniesiono nakłady na ich ulepszenie stanowiące co najmniej 30% ich wartości początkowej, a okres między oddaniem ich do użytkowania a dostawą będzie dłuższy niż 2 lata, sprzedaż ich powinna nastąpić na podstawie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. W związku z faktem, że Wnioskodawca odliczył podatek VAT od ich nabycia, na podstawie art. 91 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zobowiązany będzie do dokonania korekty w wysokości 2/10 odliczonego VAT w stosunku do 10 silosów paszowych oddanych do użytkowania w dniu 28.07.2011 r. i 10 silosów paszowych oddanych do użytkowania w dniu 14.09.2011 r. (okres korekty obejmuje lata 2011- 2020), 5/10 odliczonego VAT w stosunku do kurnika nr 6, 7 i 13 oraz 2 silosów do kurnika nr 6, 2 silosów do kurnika nr 7 i 2 silosów do kurnika nr 13 oddanego do użytkowania w dniu 31 grudnia 2014 r. (okres korekty obejmuje lata 2014-2023) oraz 7/10 odliczonego VAT w stosunku do LINI NN oddanej do użytkowania w dniu 29.07.2016 r. (okres korekty obejmuje lata 2016-2025).
    Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy do budynków i budowli wymienionych w przypadku nr I.3).
    Wówczas, korzystając z dobrowolnego opodatkowania dostawy budynków i budowli wymienionych w przypadku nr I.3), Wnioskodawca nie ma obowiązku do dokonywania korekt odliczonego podatku VAT.
    Dodatkowo, Wnioskodawca przesyła tabelę zawierającą wykaz wszystkich budynków i budowli mających być przedmiotem sprzedaży z oznaczeniem od 1 do 3, przy czym oznaczenia 1, 2 i 3 zawierają przyporządkowanie odpowiednio do pytania nr 1, nr 2 i nr 3, co oznacza, że przykładowo budynek z przypisanym nr 1, zdaniem Wnioskodawcy powinien być opodatkowany według stanowiska wyrażonego w odniesieniu do pytania nr 1.
    Tabela nr 8 – załącznik pdf – str. 5
  4. Odnośnie pytania I.4) – zbycie niezabudowanej części działki o nr 1 o powierzchni (…) ha (obejmującej grunty pod rowami o powierzchni (…) ha) będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług w stawce 23%, gdyż w stosunku do całej działki o nr 1 została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu oraz pozwolenie na budowę i w myśl art. 2 pkt 33) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług, grunty te stanowią tereny budowlane, których dostawa nie jest przedmiotem zwolnienia z art. 43 ust. 1 wyżej wskazanej ustawy.
  5. Odnośnie pytania I.6) – zbycie ruchomości stanowiących wyposażenie budynków i budowli oraz maszyny i urządzenia służące do obsługi fermy – sprzedaż tych nieruchomości powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%, gdyż wskazane ruchomości nie korzystają ze zwolnień wskazanych w art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

II. Odnośnie pytania II – transakcja opisana w pytaniu II. 1) jeśli korzysta ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10) wskazanej ustawy, to jej przedmiot może być dobrowolnie opodatkowany podatkiem od towarów i usług w stawce 23%. Wymaga to złożenia przez strony oświadczeń przed dokonaniem transakcji o rezygnacji ze zwolnienia naczelnikowi urzędu skarbowego w trybie art. 43 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest:

  • prawidłowe – w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr I.2), I.3), I.6), II oraz dodatkowego pytania z uzupełnienia dopisanego do pytania nr I.3);
  • nieprawidłowe – w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr I.1) i I.4).

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Towarami, według art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zatem w świetle przytoczonych powyżej przepisów, nieruchomości spełniają definicję towaru określoną w art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż traktowana jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Jak wynika z art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Nie każda jednak czynność, stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – według art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wątpliwości Wnioskodawcy w pierwszej kolejności dotyczą kwestii ustalenia, czy sprzedaż nieruchomości zabudowanych budynkami i budowlami nabytymi w drodze aportu, tj. części działki nr 1 wraz z poniższymi budynkami i budowlami:

  • budynek agregatorni,
  • hydrofornia,
  • garaż 4-boksowy,
  • magazyn na słomę,
  • zbiornik bezodpływowy,
  • zbiornik retencyjny,
  • zbiornik p.poż.,
  • budynek sekcyjny,
  • budynek wagi,
  • sieć kanalizacyjna,
  • osadnik ścieków,
  • linia WN,
  • zewnętrzna sieć wodociągowa,
  • drogi zakładowe,
  • ogrodzenie fermy,

oraz działki nr 3 wraz z drogą, na które nie poniesiono nakładów na ich ulepszenie przekraczających 30% ich wartości początkowej – będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

W tym miejscu należy podkreślić, że czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z art. 146a pkt 1 ustawy wynika, że w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

W świetle art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Z kolei zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających określone w tych przepisach warunki.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie – według art. 2 pkt 14 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2019 r. – rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Natomiast w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2019 r., przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Należy zauważyć, że w kwestii rozumienia definicji pierwszego zasiedlenia wypowiedział się NSA w wyroku z dnia 14 maja 2015 r. o sygn. akt I FSK 382/14. Sąd w wyroku tym stwierdził, że: „Wykładnia językowa, systematyczna i celowościowa dyrektywy 112 wskazuje wyraźnie, że ww. pojęcie należy rozumieć szeroko jako »pierwsze zajęcie budynku, używanie«. Zatem w taki sposób powinna być odczytywana definicja przewidziana w treści art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. W świetle wykładni językowej, jak i celowościowej systemu VAT, w ocenie NSA, należy więc przyjąć, że jeżeli podatnik użytkował dany budynek, budowlę lub ich części i spełnia warunek korzystania z budynku, budowli lub ich części przez wymagany czas, to do sprzedaży prawa własności tego budynku, budowli lub ich części zastosowanie znajdzie fakultatywne zwolnienie przewidziane w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług”.

Nadto w wyroku z dnia 16 listopada 2017 r. w sprawie C-308/16 Kozuba Premium Selection sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie TSUE stwierdził, że: „artykuł 12 ust. 1 i 2 oraz art. 135 ust. 1 lit. j) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwiają się one przepisom krajowym, takim jak będące przedmiotem postępowania głównego, które uzależniają zwolnienie z podatku od wartości dodanej w związku z dostawą budynków od spełnienia warunku, zgodnie z którym pierwsze zasiedlenie tych budynków następuje w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu. Wskazane przepisy tejże dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwiają się one, aby takie przepisy krajowe uzależniały owo zwolnienie od warunku, zgodnie z którym w wypadku »ulepszenia« istniejącego budynku poniesione wydatki nie mogą przekroczyć 30% początkowej wartości tego budynku, o ile rzeczone pojęcie »ulepszenia« jest interpretowane w taki sam sposób jak pojęcie »przebudowy« zawarte w art. 12 ust. 2 dyrektywy 2006/112, to znaczy tak, że odnośny budynek powinien być przedmiotem istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany jego wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków jego zasiedlenia”.

Z kolei przepisy Dyrektywy 2006/112/WE posługują się pojęciem „pierwszego zasiedlenia”, jednakże nie definiują tego pojęcia oraz nie wprowadzają dodatkowych warunków go określających.

W konsekwencji zarówno zgodnie z przepisami Dyrektywy 2006/112/WE oraz w świetle utrwalonego w tej materii orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pierwsze zasiedlenie budynku należy rozumieć szeroko jako „pierwsze zajęcie budynku, używanie”. W efekcie, aby w tej sytuacji można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, jego używania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Dodatkowo należy wskazać, że zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Powyższy przepis obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla dostawy przedmiotowej nieruchomości zastosowanie znajduje zwolnienie od podatku od towarów i usług, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do części ww. budynków i budowli posadowionych na działkach gruntu nr 1 i 3 (tj. budynku agregatorni, hydroforni, garażu 4-boksowego, magazynu na słomę, zbiornika bezodpływowego, zbiornika retencyjnego, zbiornika p.poż., budynku sekcyjnego, budynku wagi, sieci kanalizacyjnej, osadnika ścieków, linii WN, zewnętrznej sieci wodociągowej, dróg zakładowych, ogrodzenia fermy oraz drogi znajdującej się na działce nr 3), wniesionych aportem do spółki, na które nie poniesiono nakładów na ich ulepszenie przekraczających 30% ich wartości początkowej, miało miejsce pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie sprzedaż części działki nr 1, wraz z ww. budynkami i budowlami, budynkiem agregatorni, hydrofornią, garażem 4-boksowym, magazynem na słomę, zbiornikiem bezodpływowym, zbiornikiem retencyjnym, zbiornikiem p.poż., budynkiem sekcyjnym, budynkiem wagi, siecią kanalizacyjną, osadnikiem ścieków, linią WN, zewnętrzną siecią wodociągową, drogami zakładowymi, ogrodzeniem fermy oraz działki nr 3 zabudowanej drogą, wniesionymi aportem do spółki, na które nie poniesiono nakładów na ich ulepszenie przekraczających 30% ich wartości początkowej, nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia. Powyższe wynika z faktu, że nastąpiło już pierwsze ich zasiedlenie, ponieważ – jak wskazał Wnioskodawca – nieruchomości stanowiące działki gruntu nr 1 i 3 wykorzystywane były do prowadzenia od dnia 23 kwietnia 1997 r. (na dzień wniesienia ich jako wkład niepieniężny) do chwili obecnej, na prowadzenie działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, tj. w działalności rolniczej w zakresie hodowli i chowu drobiu rzeźnego – dział specjalny produkcji rolnej. Ponadto – co istotne w przedmiotowej sprawie – na ww. budynki i budowle nie były ponoszone nakłady na ich ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% ich wartości początkowej.

Tym samym, dostawa powyższych budynków i budowli posadowionych na części działki nr 1 i drogi posadowionej na działce nr 3, nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a od pierwszego zasiedlenia minęły dwa lata. Zatem, dla przedmiotowej dostawy spełnione są warunki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W związku z powyższym – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy – również sprzedaż części gruntu (działki nr 1), na którym posadowione są ww. obiekty, tj. budynek agregatorni, hydrofornia, garaż 4-boksowy, magazyn na słomę, zbiornik bezodpływowy, zbiornik retencyjny, zbiornik p.poż., budynek sekcyjny, budynek wagi, sieć kanalizacyjna, osadnik ścieków, linia WN, zewnętrzna sieć wodociągowa, drogi zakładowe, ogrodzenie fermy oraz gruntu (działki nr 3), na którym posadowiona jest droga, będzie zwolniona od podatku.

Podsumowując, sprzedaż nieruchomości zabudowanych budynkami i budowlami nabytymi w drodze aportu, tj. części działki nr 1 wraz z następującymi budynkami i budowlami, tj. budynkiem agregatorni, hydrofornią, garażem 4-boksowym, magazynem na słomę, zbiornikiem bezodpływowym, zbiornikiem retencyjnym, zbiornikiem p.poż., budynkiem sekcyjnym, budynkiem wagi, siecią kanalizacyjną, osadnikiem ścieków, linią WN, zewnętrzną siecią wodociągową, drogami zakładowymi, ogrodzeniem fermy oraz działki nr 3 wraz z drogą, na które nie poniesiono nakładów na ich ulepszenie przekraczających 30% ich wartości początkowej – będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W związku z tym, że dostawa przedmiotowych nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, rozpatrywanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy stało się bezzasadne.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr I.1) należało ocenić jako nieprawidłowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy w analizowanej sprawie dotyczą również kwestii ustalenia, czy transakcja sprzedaży w odniesieniu do części działki o nr 1 nabytej przez Wnioskodawcę w drodze aportu, zabudowanej budynkiem biurowo-socjalnym, na który poniesiono nakłady na jego ulepszenie przekraczające 30% jego wartości początkowej oraz budowlą stanowiącą zewnętrzną instalację gazową wybudowaną przez Wnioskodawcę i oddaną do użytkowania w dniu 30.04.2019 r., co do których to budynków i budowli okres między oddaniem ich do użytkowania a dostawą będzie krótszy niż 2 lata – powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%?

Aby ustalić, czy transakcja ta powinna być opodatkowana podatkiem VAT wg stawki 23%, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w stosunku do powyższego budynku socjalno-biurowego oraz zewnętrznej instalacji gazowej nastąpiło pierwsze zasiedlenie. Jak wskazał Wnioskodawca, budynek biurowo-socjalny został nabyty aportem w dniu 23 kwietnia 1997 r., zatem należy stwierdzić, że nastąpiło pierwsze zasiedlenie. Przedmiotowy budynek był bowiem wykorzystywany od dnia nabycia w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (hodowla i chów drobiu rzeźnego-dział specjalny produkcji rolnej). Następnie, Zainteresowany poniósł nakłady na ulepszenie tego budynku przekraczające 30% jego wartości początkowej i oddał budynek do użytkowania w dniu 20 maja 2019 r. oraz wskazał, że pomiędzy oddaniem do użytkowania a jego dostawą, nie miną 2 lata.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż od pierwszego zasiedlenia do momentu planowanej sprzedaży budynku biurowo-socjalnego nie upłynie okres dwóch lat, dostawa ta nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym, zasadne jest zbadanie możliwości skorzystania przez Wnioskodawcę ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowanemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od poniesionych nakładów i Wnioskodawca skorzystał z tego prawa.

Z cyt. wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy jednoznacznie jednak wynika, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Stąd też, w niniejszej sprawie dostawa budynku socjalno-biurowego wraz z udziałem w gruncie nie będzie mogła również korzystać ze zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, bowiem nie zostaną spełnione przesłanki określone tym przepisem.

Tak więc, skoro ww. czynność nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, to należy zbadać przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak wskazano wyżej, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  1. towary od momentu ich nabycia do momentu zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej. W żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  2. przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Z wniosku nie wynika, by budynek biurowo-socjalny był wykorzystywany do działalności zwolnionej. Wręcz przeciwnie, Wnioskodawca wskazał, że działka gruntu nr 1 była wykorzystywana na prowadzenie działalności opodatkowanej podatkiem VAT (hodowla i chów drobiu rzeźnego – dział specjalny produkcji rolnej). Poza tym, od poniesionych nakładów na ulepszenie tego budynku Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Skutkiem powyższego, z uwagi na fakt, że nie został wypełniony żaden z warunków określonych powyższym przepisem, zastosowanie zwolnienia na podstawie powołanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy nie będzie możliwe.

Z kolei w stosunku do zewnętrznej instalacji gazowej wybudowanej przez Wnioskodawcę, stanowiącej – jak wskazał Zainteresowany – budowlę w rozumieniu przepisów art. 3 ust. 3 ustawy Prawo budowlane, należy wskazać, że instalacja ta została oddana do użytkowania w dniu 30 kwietnia 2018 r. Zatem, jak również wskazał Wnioskodawca we wniosku, okres między oddaniem tej instalacji do użytkowania, a dostawą będzie krótszy niż 2 lata.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż od pierwszego zasiedlenia do momentu planowanej sprzedaży zewnętrznej instalacji gazowej nie upłynie okres dwóch lat, dostawa ta nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym, jak w przypadku budynku biurowo-socjalnego, zasadne jest zbadanie możliwości skorzystania przez Wnioskodawcę ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowany od faktur zakupowych związanych z powyższą instalacją odliczył podatek VAT, a z cyt. wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy jednoznacznie wynika, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stąd też, w niniejszej sprawie dostawa zewnętrznej instalacji gazowej wraz z udziałem w gruncie nie będzie mogła również korzystać ze zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, bowiem nie zostaną spełnione przesłanki określone tym przepisem, jak również nie zostaną spełnione przesłanki do zwolnienia dostawy powyższej instalacji z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż z wniosku nie wynika, by zewnętrzna instalacja gazowa była wykorzystywana do działalności zwolnionej. Wnioskodawca wskazał natomiast, że działka gruntu nr 1 (na której znajduje się opisana instalacja) była wykorzystywana na prowadzenie działalności opodatkowanej podatkiem VAT (hodowla i chów drobiu rzeźnego – dział specjalny produkcji rolnej).

Reasumując, transakcja sprzedaży w odniesieniu do części działki o nr 1 nabytej przez Wnioskodawcę w drodze aportu, zabudowanej budynkiem biurowo-socjalnym, na który poniesiono nakłady na jego ulepszenie przekraczające 30% jego wartości początkowej oraz budowlą stanowiącą zewnętrzną instalację gazową wybudowaną przez Wnioskodawcę i oddaną do użytkowania w dniu 30.04.2019 r., co do których to budynków i budowli okres między oddaniem ich do użytkowania a dostawą będzie krótszy niż 2 lata – powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr I.2) należało uznać za prawidłowe.

Dalej wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do ustalenia, czy transakcja sprzedaży w zakresie części działki o nr 1 nabytej przez Spółkę w drodze aportu, zabudowanej budynkami i budowlami, które wybudował Wnioskodawca, od których nabycia odliczono podatek VAT oraz zabudowanej budynkami i budowlami nabytymi w drodze aportu, na które poniesiono nakłady na ich ulepszenie przekraczające 30% ich wartości początkowej, a okres między oddaniem ich do użytkowania a dostawą będzie dłuższy niż 2 lata, tj. następującymi budynkami i budowlami:

  • 20 silosami paszowymi,
  • budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 1,
  • budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 2,
  • budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 3,
  • budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 4,
  • budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 5,
  • budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 8,
  • budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 9,
  • budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 10,
  • budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 11,
  • budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 12,
  • kurnikiem nr 6,
  • kurnikiem nr 7,
  • kurnikiem nr 13,
  • 2 silosami do kurnika nr 6,
  • 2 silosami do kurnika nr 7,
  • 2 silosami do kurnika nr 13,
  • Linią NN;

powinna nastąpić na podstawie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, a Wnioskodawca zobowiązany będzie do dokonania korekty VAT odliczonego w wysokości 2/10 w stosunku do 10 silosów paszowych oddanych do użytkowania w dniu 28.07.2011 r. i 10 silosów paszowych oddanych do użytkowania w dniu 14.09.2011 r., 5/10 odliczonego VAT w stosunku do kurnika nr 6,7 i 13 oraz 2 silosów do kurnika nr 6, 2 silosów do kurnika nr 7 i 2 silosów do kurnika nr 13 oddanego do użytkowania w dniu 31 grudnia 2014 r. oraz 7/10 odliczonego VAT w stosunku do Linii NN oddanej do użytkowania w dniu 29.07.2016 r. na podstawie art. 91 ust. 2 i 5 ustawy.

W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy powyższa dostawa będzie zwolniona od podatku do towarów i usług.

Tak jak w poprzednich przypadkach, również w niniejszej sytuacji należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do części ww. budynków i budowli posadowionych na działce gruntu nr 1 (tj. 20 silosów paszowych, budynku produkcyjnego - kurnika nr 1, budynku produkcyjnego - kurnika nr 2, budynku produkcyjnego - kurnika nr 3, budynku produkcyjnego - kurnika nr 4, budynku produkcyjnego - kurnika nr 5, budynku produkcyjnego - kurnika nr 8, budynku produkcyjnego - kurnika nr 9, budynku produkcyjnego - kurnika nr 10, budynku produkcyjnego - kurnika nr 11, budynku produkcyjnego - kurnika nr 12, kurnika nr 6, kurnika nr 7, kurnika nr 13, 2 silosów do kurnika nr 6, 2 silosów do kurnika nr 7, 2 silosów do kurnika nr 13, Linii NN), miało miejsce pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Analizując powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie sprzedaż części działki nr 1, wraz z ww. budynkami i budowlami, nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia. Powyższe wynika z faktu, że nastąpiło już pierwsze ich zasiedlenie, ponieważ – jak wskazał Wnioskodawca:

  • w dniu 31 grudnia 2014 r. oddano do użytkowania i wpisano do ewidencji środków trwałych 3 budynki produkcyjne i 6 silosów znajdujących się na części działki gruntu nr 1 oraz
  • w stosunku do pozostałych budynków i budowli nabytych w drodze aportu, poniesiono nakłady na ich ulepszenie przekraczające 30% ich wartości początkowej, a jak wynika z opisu sprawy, nieruchomość stanowiąca działkę gruntu nr 1 wykorzystywana była do prowadzenia od dnia 23 kwietnia 1997 r. (na dzień wniesienia ich jako wkład niepieniężny) do chwili obecnej, na prowadzenie działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, tj. w działalności rolniczej w zakresie hodowli i chowu drobiu rzeźnego – dział specjalny produkcji rolnej.


Zatem należy stwierdzić – co potwierdził również Zainteresowany w opisie sprawy – że od momentu oddania do użytkowania 3 budynków produkcyjnych i 6 silosów oraz pozostałych, wymienionych wyżej budynków i budowli, w stosunku do których poniesiono nakłady na ich ulepszenie przekraczające 30% ich wartości początkowej, minął okres dłuższy niż 2 lata. W związku z powyższym, dostawa wyżej opisanych budynków i budowli korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Analogicznie, ze zwolnienia od podatku VAT będzie korzystać również dostawa gruntu, na którym posadowione są wskazane wyżej budynki i budowle, do czego uprawnia powołany wyżej art. 29a ust. 8 ustawy.

Podsumowując, sprzedaż części działki nr 1 nabytej przez Spółkę w drodze aportu, zabudowanej budynkami i budowlami, które wybudował Wnioskodawca, od których nabycia odliczono podatek VAT oraz budynkami i budowlami nabytymi w drodze aportu, na które poniesiono nakłady na ich ulepszenie przekraczające 30% ich wartości początkowej, a okres między oddaniem ich do użytkowania a dostawą będzie dłuższy niż 2 lata, tj. następującymi budynkami i budowlami, tj.: 20 silosami paszowymi, budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 1, budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 2, budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 3, budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 4, budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 5, budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 8, budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 9, budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 10, budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 11, budynkiem produkcyjnym - kurnikiem nr 12, kurnikiem nr 6, kurnikiem nr 7, kurnikiem nr 13, 2 silosami do kurnika nr 6, 2 silosami do kurnika nr 7, 2 silosami do kurnika nr 13, Linią NN, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W związku z tym, że dostawa przedmiotowych nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, rozpatrywanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy stało się bezzasadne.

W dalszej kolejności wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia, czy Spółka zobowiązana będzie do dokonania korekty VAT odliczonego w wysokości 2/10 w stosunku do 10 silosów paszowych oddanych do użytkowania w dniu 28.07.2011 r. i 10 silosów paszowych oddanych do użytkowania w dniu 14.09.2011 r., 5/10 odliczonego VAT w stosunku do kurnika nr 6, 7 i 13 oraz 2 silosów do kurnika nr 6, 2 silosów do kurnika nr 7 i 2 silosów do kurnika nr 13 oddanego do użytkowania w dniu 31 grudnia 2014 r. oraz 7/10 odliczonego VAT w stosunku do Linii NN oddanej do użytkowania w dniu 29.07.2016 r., na podstawie art. 91 ust. 2 i 5 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty, zostały określone w art. 91 ustawy.

I tak, zgodnie z treścią art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10 lub 10a lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania. (art. 91 ust. 2 ustawy).

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej – w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy, o czym stanowi art. 91 ust. 3 ustawy.

W świetle art. 91 ust. 4 ustawy, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

W przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 – w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy (art. 91 ust. 5 ustawy).

Na mocy art. 91 ust. 6 ustawy, w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

  1. opodatkowane – w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;
  2. zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu – w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Zgodnie z brzmieniem art. 91 ust. 7 ustawy, przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Na podstawie art. 91 ust. 7a ustawy, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

W oparciu o art. 91 ust. 7b ustawy, w przypadku towarów i usług innych niż wymienione w ust. 7a, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c.

Jak stanowi ust. 7c powołanego artykułu, jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje – korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.

W przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana (art. 91 ust. 7d ustawy).

Zgodnie z art. 91 ust. 7e ustawy, podatnik, który ponownie skorzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 albo art. 113 ust. 1, może dokonać korekty podatku naliczonego za pozostający okres korekty w deklaracji podatkowej składanej za ostatni okres rozliczeniowy, w którym podatnik był podatnikiem VAT czynnym.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów należy stwierdzić, że podatnik jest zobowiązany, co do zasady, dokonać korekty podatku naliczonego w sytuacji, gdy zmienia się przeznaczenie środków trwałych (np. ze związanych z czynnościami niedającymi prawa do odliczenia na związane z czynnościami opodatkowanymi), wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy lub podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego w wyższej lub niższej wartości niż wyliczona na dany rok.

Ponadto, przepis art. 91 ust. 5 ustawy wprowadza szczególny przypadek dokonywania korekt w sytuacji, gdy podatnik w okresie trwania korekty cząstkowej – tj. w okresie 10 lat w przypadku nieruchomości – zbywa dany środek trwały.

W takich sytuacjach – zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych – przyjmuje się fikcję prawną, że zbyte składniki majątku służą nadal działalności opodatkowanej lub nadal działalności zwolnionej, aż do końca okresu korekty. Jednakże w miesiącu dokonania sprzedaży dokonuje się od razu korekty za wszystkie pozostałe okresy. Korekty dokonuje się w deklaracji za miesiąc, w którym dokonano sprzedaży.

Jeśli transakcja zbycia środka trwałego została opodatkowana, wówczas przyjmuje się, że przez cały pozostały do korekty okres towar ten bądź usługa służy w całości transakcjom dającym prawo do odliczenia. Natomiast jeśli sprzedaż była zwolniona, wówczas przyjmuje się, że zbywany środek trwały służy czynnościom niedającym prawa do odliczenia.

Należy w tym miejscu zauważyć, że do korekty podatku naliczonego w związku z ulepszeniem (modernizacją) środków trwałych, należy zastosować zasady wynikające z art. 91 ust. 1 i ust. 2 ustawy. Ulepszenie (modernizację) środka trwałego należy zatem traktować dla celów podatku od towarów i usług tak, jak zakup odrębnego środka trwałego.

Jak wynika z opisu sprawy, podstawą prawną nabycia m.in. zabudowanej działki gruntu nr 1 był art. 256 § 1 i § 2 ksh, w zw. z art. 158 § 1 ksh oraz umowa przeniesienia własności nieruchomości i rzeczy ruchomych zawarta w formie aktu notarialnego dnia 23 kwietnia 1997 r. pomiędzy dotychczasowym wspólnikiem oraz jego żoną, a A Sp. z o.o., zawarta w związku z uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki A Sp. z o.o. z dnia 1 marca 1997 r. o podwyższeniu kapitału zakładowego. Wnioskodawca wskazał również, że C Spółka z o.o. w dniu 1 lutego 2013 r. - w dniu dokonania podziału spółki A Sp. z o.o. (Spółka dzielona) na podstawie art. 431 § 1 kodeksu spółek handlowych weszła z dniem podziału we wszelkie prawa i obowiązki Spółki dzielonej. Zainteresowany podał także, że nieruchomość stanowiąca działkę gruntu nr 1 od dnia 23 kwietnia 1997 r. wykorzystywana była do chwili obecnej do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Spółka zamierza w roku 2019 dokonać zbycia wyżej opisanej nieruchomości. Sprzedaż ta, jak rozstrzygnięto wyżej – korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zatem w 2019 r. nastąpi zmiana przeznaczenia wykorzystywania przedmiotowej nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca planuje dokonać sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w 2019 r., okres korekty w przypadku sprzedaży:

  • 10 silosów paszowych oddanych do użytkowania w dniu 28.07.2011 r. i 10 silosów paszowych oddanych do użytkowania w dniu 14.09.2011 r. – obejmuje lata 2011-2021,
  • kurnika nr 6, 7 i 13 oraz 2 silosów do kurnika nr 6, 2 silosów do kurnika nr 7 i 2 silosów do kurnika nr 13 oddanego do użytkowania w dniu 31.12.2014 r. – obejmuje lata 2014-2024,
  • Linii NN oddanej do użytkowania w dniu 29.07.2016 r. – obejmuje lata 2016-2026.

Zatem, w związku ze sprzedażą przedmiotowej nieruchomości, tj.:

  • 10 silosów paszowych oddanych do użytkowania w dniu 28.07.2011 r. i 10 silosów paszowych oddanych do użytkowania w dniu 14.09.2011 r., znajdujących się na części działki gruntu nr 1, Spółka będzie zobowiązana do dokonania korekty 2/10 podatku naliczonego,
  • kurnika nr 6, 7 i 13 oraz 2 silosów do kurnika nr 6, 2 silosów do kurnika nr 7 i 2 silosów do kurnika nr 13 oddanego do użytkowania w dniu 31.12.2014 r., Spółka będzie zobowiązana do dokonania korekty 5/10 podatku naliczonego,
  • Linii NN oddanej do użytkowania w dniu 29.07.2016 r., Spółka będzie zobowiązana do dokonania korekty 7/10 podatku naliczonego.

Zgodnie z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr I.3), należało uznać za prawidłowe.

W dalszej kolejności wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia, czy sprzedaż niezabudowanej części działki o nr 1 powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Odnośnie opodatkowania gruntu, na którym znajdują się budynki i budowle, zastosowanie znajdzie cyt. wcześniej art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Z przepisu tego wynika, że w przypadku gdy budynek lub budowla są trwale związane z gruntem, to w stosunku do dostawy gruntu ma zastosowanie ta sama stawka podatku VAT, która obowiązuje przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z tym gruntem związanych.

Podsumowując, w sytuacji takiej, jaka występuje w przedmiotowej sprawie, gdy dochodzi do sprzedaży gruntu, na którym znajdują się budynki i budowle trwale z nim związane, podlegające opodatkowaniu stawką 23% i zwolnione od podatku – dla określenia podstawy opodatkowania można przyjąć różne rozwiązania, np.: zastosowanie klucza powierzchniowego (udziału powierzchni nieruchomości podlegających poszczególnym regulacjom dotyczącym opodatkowania w ogólnej powierzchni nieruchomości stanowiącej przedmiot dostawy) lub wg klucza wartościowego (udziału wartości nieruchomości podlegających poszczególnym regulacjom dotyczącym opodatkowania w wartości ogółem nieruchomości stanowiącej przedmiot dostawy). Każda metoda, czy to oparta na kluczu wartościowym czy też kluczu powierzchniowym, o ile odzwierciedla stan faktyczny, jest właściwa. Wskazać należy, że wyboru tego klucza powinien dokonać sam Wnioskodawca, uwzględniając specyfikę i cechy nieruchomości.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr I.4) należało uznać za nieprawidłowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy w dalszej kolejności dotyczą kwestii opodatkowania zbycia ruchomości stanowiących wyposażenie budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń służących do obsługi fermy.

W odniesieniu do opodatkowania według właściwej stawki podatku VAT sprzedaży ruchomości, które stanowią wyposażenie budynków i budowli oraz maszyn i urządzeń służących do obsługi fermy należy wskazać, że w analizowanej sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, bowiem – jak wskazał Wnioskodawca – działka gruntu nr 1, na której znajdują się wszystkie ruchomości, od chwili nabycia do chwili obecnej jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT, zatem należy uznać, że ruchomości te nigdy nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku.

W konsekwencji należy stwierdzić, że ich sprzedaż będzie czynnością podlegającą przepisom ustawy, opodatkowaną – zgodnie z art. 41 ust. 1, w zw. z art. 146aa pkt 1 ustawy – na zasadach ogólnych, tj. według stawki podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

Tym samym, sprzedaż znajdujących się na działce gruntu nr 1 ruchomości stanowiących wyposażenie budynków i budowli oraz ruchomości stanowiących urządzenia do obsługi fermy będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23%.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr I.6) należało uznać za prawidłowe.

Z kolei przechodząc do wątpliwości Wnioskodawcy zawartych w pytaniu nr II wniosku, należy wskazać, że Wnioskodawca w uzupełnieniu do sprawy po przeformułowanym pytaniu nr I.3) dodał również pytanie o treści: „Czy w przypadku sprzedaży składników majątku opisanych w pytaniu nr I.3), jeżeli obie strony transakcji złożą oświadczenie przed dokonaniem transakcji o rezygnacji ze zwolnienia naczelnikowi urzędu skarbowego w trybie art. 43 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, mogą ww. budynki i budowle ujęte w przypadku nr I.3) dobrowolnie opodatkować podatkiem od towarów i usług w stawce 23%?”.

W związku z powyższym, z uwagi na jednakowe skutki podatkowe wynikające z obu pytań, tut. Organ udzieli jednej odpowiedzi na oba powyższe pytania.

W tym miejscu należy zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że zarówno Wnioskodawca, jak i nabywca nieruchomości są czynnymi podatnikami podatku VAT, zatem w sytuacji, gdy obie strony złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie w trybie art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy, tzn. zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy nieruchomości, co do których Wnioskodawcy przysługuje zwolnienie od podatku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to należy uznać, że dla tej transakcji będzie miała zastosowanie podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1, w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy.

Reasumując, w przypadku sprzedaży nieruchomości którym przysługuje zwolnienie od podatku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i w sytuacji, gdy obie strony transakcji przed dokonaniem sprzedaży złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie o rezygnacji z tego zwolnienia w trybie art. 43 ust. 10 ustawy, transakcja sprzedaży tych nieruchomości zostanie opodatkowana podatkiem od towarów i usług w wysokości 23%.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr II oraz pytania z uzupełnienia do wniosku dopisanego po przeformułowaniu pytania nr I.3), należało uznać za prawidłowe.

Należy zaznaczyć, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr I.1), I.2), I.3), I.4), I.6) II oraz dodatkowym pytaniem z uzupełnienia do wniosku do pytania nr I.3). Natomiast w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr I.5), zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Zatem w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy udzielona odpowiedź straci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj