Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1150/11-2/KT
z 21 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-1150/11-2/KT
Data
2011.11.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
miejsce świadczenia usług
nieruchomości
świadczenie usług
targi
terytorium państwa


Istota interpretacji
Miejsca świadczenia i opodatkowania usługi budowy i montażu stoisk targowych.



Wniosek ORD-IN 372 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 03.08.2011r. (data wpływu 22.08.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usługi budowy i montażu stoisk targowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.08.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usługi budowy i montażu stoisk targowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, posiada numer, pod którym zidentyfikowany jest dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in. budowa stoisk wystawienniczych na targach w kraju i za granicą. Stoiska te, niezwiązane na stałe z podłożem, wykonywane są w oparciu o zaakceptowany przez klienta projekt zabudowy.

Stoiska targowe montowane są na powierzchni wystawienniczej wynajętej przez zamawiającego usługę. Na usługę, którą wykonuje Wnioskodawca, oprócz projektowania, montażu i demontażu stoiska targowego składa się również wypożyczenie wyposażenia, wykonanie indywidualnych elementów zabudowy stoiska, wykonanie wystroju, wykonanie nośników informacji i reklamy, wyposażenie stoiska w meble i sprzęt nagłaśniający.

Zabudowa stoiska może mieć charakter indywidualny lub standartowy. Po zakończeniu targów stoiska są demontowane.

W najbliższym okresie Wnioskodawca chce podpisać umowy z kontrahentami z Tajwanu, Chin, Korei oraz kontrahentami z krajów UE na wykonanie stoisk na targach odbywających się na terenie UE. Tam też odbędą się wszystkie czynności związane z budową, montażem, przygotowaniem i dostarczeniem stoiska wystawienniczego dla klienta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy miejscem świadczenia usługi polegającej na budowie i montażu stoisk targowych na targach odbywających się na terenie Unii Europejskiej dla klienta z Tajwanu, Korei, Chin oraz klienta z krajów UE, będzie miejsce położenia nieruchomości, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z czym podatek VAT ma obowiązek naliczyć i odprowadzić nabywca usługi...
  2. Czy miejscem świadczenia usługi polegającej na budowie i montażu stoisk targowych na targach odbywających się na terenie UE dla klienta z Tajwanu, Chin, Korei oraz klienta z UE, jest zgodnie z art. 28b miejsce, gdzie zamawiający usługę posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1

Wykonywana usługa nie jest trwale związana z nieruchomością. Podatek VAT nie będzie płacony w kraju, na terenie którego wykonywana jest usługa, gdyż nie będzie spełniony warunek określony zakresem dyspozycji, polegający na związku świadczonej usługi z nieruchomością.

Ad. 2

Usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Zgodnie z art. 28b ustawy o podatku od towarów usług, w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika miejscem świadczenia usługi jest, co do zasady, miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, czyli Tajwan, Chiny, Korea lub kraj UE. Zatem w przedmiotowej sprawie ww. usługi podlegają opodatkowaniu wg stawek i zasad obowiązujących na terytorium kraju Zleceniodawcy.

Faktury wystawiane przez Wnioskodawcę na powyższe usługi winny zawierać informację: podatek VAT-n.p. i być rozliczone w deklaracji VAT-7 poz. 21.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz.U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 5 ust. 1 tej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy, z zastrzeżeniem art. 2a.

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

W tym miejscu wskazać należy, że na potrzeby Rozdziału 3 „Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług” ustawy o VAT, w art. 28a ustawodawca zawarł definicję podatnika.

W myśl art. 28a na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Powyższy artykuł wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy o VAT. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność uznawaną za działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Ogólna reguła dotycząca miejsca świadczenia usług określona została z dniem 1 stycznia 2010r. w art. 28b ustawy o VAT, wprowadzonym ustawą z dnia 23 października 2009r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 195, poz. 1504).

Generalnie, usługi opodatkowane są w miejscu, gdzie nabywca ma swoją siedzibę, jeśli jest on podatnikiem, bowiem w myśl art. 28b ust. 1 ww. ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

W przypadku zaś, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (art. 28b ust. 2 ustawy).

Ustęp 3 cyt. artykułu stanowi natomiast, iż w przypadku, gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Natomiast zgodnie z art. 28c ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 28d, art. 28e, art. 28f ust. 1, 2 i 3, art. 28g ust. 2 i art. 28h-28n.

Od powyższych zasad ustawodawca przewidział szereg wyjątków, wskazując m.in., iż zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Natomiast, w myśl art. 28g ust. 2 ww. ustawy miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca - czynny podatnik VAT zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych – w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi polegające na budowie stoisk wystawienniczych na targach w kraju i za granicą. Stoiska te nie są związane na stałe z podłożem. Stoiska targowe wykonywane są w oparciu o zaakceptowany przez klienta projekt zabudowy, montowane są na powierzchni wystawienniczej wynajętej przez zamawiającego usługę. Na usługę, którą wykonuje Wnioskodawca, oprócz projektowania, montażu i demontażu stoiska targowego składa się również wypożyczenie wyposażenia, wykonanie indywidualnych elementów zabudowy stoiska, wykonanie wystroju, wykonanie nośników informacji i reklamy, wyposażenie stoiska w meble i sprzęt nagłaśniający. Zabudowa stoiska może mieć charakter indywidualny lub standartowy. Po zakończeniu targów stoiska są demontowane.

Wnioskodawca planuje podpisać umowy z kontrahentami z Tajwanu, Chin, Korei oraz kontrahentami z krajów UE na wykonanie stoisk na targach odbywających się na terenie UE. Tam też odbędą się wszystkie czynności związane z budową, montażem, przygotowaniem i dostarczeniem stoiska wystawienniczego dla klienta.

Odnosząc opisane zdarzenie przyszłe do powołanych wyżej przepisów należy zwrócić uwagę, iż nie znajdzie w przedmiotowej sprawie zastosowania cyt. art. 28e ustawy, gdyż świadczonych przez Wnioskodawcę usług budowy i montażu stoisk targowych nie można uznać za usługi związane z nieruchomościami. Jedynie bowiem świadczenie usług, które pozostaje w wystarczająco bezpośrednim związku z nieruchomością, mieści się w zakresie stosowania wskazanego przepisu. Sam fakt, iż stoisko targowe musi być na pewien czas umieszczone na nieruchomości lub w jej obrębie, nie jest w tym względzie wystarczający.

Nie znajdzie tu również zastosowania art. 28g ust. 2 ustawy, gdyż Wnioskodawca usługi budowy i montażu stoisk targowych świadczyć będzie na rzecz kontrahentów z Chin, Tajwanu, Korei oraz z krajów UE, będących podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT.

Analizując treść wniosku oraz przytoczone przepisy prawa stwierdzić należy, iż usługa budowy i montażu stoisk targowych, świadczona przez Wnioskodawcę na rzecz podatników mających siedzibę poza terytorium kraju, tj. w Chinach, Tajwanie, Korei oraz w krajach UE, nie została wymienione w wyjątkach od zasady ogólnej określającej miejsce świadczenia usług. A zatem miejscem świadczenia przedmiotowych usług będzie terytorium państwa, gdzie usługobiorca posiada siedzibę, zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy. Oznacza to, że usługi te będą podlegały opodatkowaniu w kraju siedziby zleceniodawcy.

Tym samym, świadczone przez Wnioskodawcę usługi, będące przedmiotem wniosku, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj