Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-1.4011.339.2019.2.MD
z 4 października 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2019 r. (data wpływu 17 lipca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 września 2019 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 13 września 2019 r., identyfikator poświadczenia przedłożenia UPP …), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 23 sierpnia 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.339.2019.1.MD, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 23 sierpnia 2019 r. za pośrednictwem platformy ePUAP (data doręczenia 6 września 2019 r., identyfikator poświadczenia doręczenia UPD …). Wnioskodawca uzupełnił powyższy wniosek pismem, które wpłynęło za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 13 września 2019 r., identyfikator poświadczenia przedłożenia UPP ...

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzącym działalność gospodarczą na terytorium Polski, zajmującym się produkcją, projektowaniem, dystrybucją odzieży oraz biżuterii i dodatków dla kobiet i mężczyzn (dalej łącznie „Produkty” lub pojedynczo „Produkt”). Produkty Wnioskodawcy charakteryzują się wykorzystaniem i kreowaniem trendów w produkcji odzieży i dodatków oraz zastosowaniem nowatorskich kanałów marketingowych oraz sprzedażowych.

Wnioskodawca systematycznie prowadzi działania o charakterze badawczo-rozwojowym, mające na celu zapewnienie swoim klientom produktów o wysokiej jakości, przy uwzględnieniu zmieniających się warunków rynkowych oraz preferencji odbiorców. Działania te polegają m.in. na wprowadzaniu innowacji produktowych oraz poszukiwaniu nowych, nieszablonowych form dystrybucji (działalność badawczo-rozwojowa).

1.1. Działalność badawczo-rozwojowa w podziale na prowadzone projekty:

  1. Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest głównie w dziedzinie wykańczania tkanin oraz identyfikacji możliwości pokrywania ich najlepszymi jakościowo nadrukami i haftami o charakterze innowacyjnym (reaktywność na światło, luminescencja, reaktywność na opady deszczu i inne czynniki atmosferyczne). Celem pozyskiwania wiedzy o aktualnych trendach i nowościach Wnioskodawca i/lub Pracownicy biorą udział w branżowych spotkaniach producentów odzieży oraz osób odpowiedzialnych za design i projektowanie w celu identyfikacji najnowszych, możliwych do wdrożenia w produkcji rozwiązań. Konsekwencją zgromadzonej wiedzy jest nabywanie przez Wnioskodawcę próbek materiałów lub wykonywanie gotowych produktów w seriach próbnych, celem przetestowania przydatności nowych rozwiązań w produkcji o charakterze regularnym. Testowaniu podlegają parametry techniczne zakupionych próbek materiałów oraz form nadruków (odporność na ścieranie, wielokrotne pranie, światło słoneczne, itd.), które są w konsekwencji wdrażane w produkcji prowadzonej przez Wnioskodawcę. Testy są prowadzone samodzielnie przez Wnioskodawcę lub mogą być powierzane zewnętrznym laboratoriom prowadzonym przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W konsekwencji opracowanych samodzielnie, bądź z zewnątrz wyników, Wnioskodawca wdraża nowe lub modyfikuje istniejące konstrukcje lub projekty, samodzielnie projektuje nowe typy odzieży, a także wyprowadza do producentów nośników i nadruków sugestie zmian technicznych dla wyrobów realizowanych na zamówienie Wnioskodawcy odróżniających się od produktów konkurencyjnych.
  2. Dodatkowo Wnioskodawca podejmuje systematyczne i regularne działania związane z rozwojem Działu Sprzedaży Internetowej. Sprzedaż internetowa stanowi kanał sprzedaży, w ramach którego Wnioskodawca zamierza podejmować regularne prace związane z opracowywaniem nowych procesów sprzedaży. Prace prowadzone będą zarówno nad rozwojem istniejących procesów, jak i opracowywaniem nowych procesów sprzedaży m.in. za pośrednictwem sieci sprzedaży A. Prace są również nakierunkowane na ulepszenie funkcjonowania sklepów internetowych prowadzonych już przez Wnioskodawcę, a ich celem jest udoskonalenie tego kanału dystrybucji, zwiększenie efektywności sprzedaży oraz ograniczenie kosztów związanych z obsługą sprzedaży. Zmiany w zakresie opracowania i wdrożenia nowych kierunków sprzedaży wynikają z zaobserwowanych przez Wnioskodawcę kierunków migracyjnych klientów do rynków sprzedażowych położonych na platformach typu …., np. A. Podejmowane przez Wnioskodawcę są również prace obejmujące automatyzację procesów sprzedażowych, opracowanie koncepcji mechanizmu zwrotów i wymian dla zamówień internetowych. Wnioskodawca ma na celu w tym projekcie wdrożenie koncepcji umożliwiającej sprawne zarządzanie zamówieniami w wypadku konieczności realizacji zwrotów z zamówień, z zastosowaniem zniżek i promocji. Dotychczasowe zwroty są dokonywane ręcznie, natomiast opracowanie programowej koncepcji zwrotów umożliwi podniesienie efektywności procesów i podniesienie wskaźników sprzedaży. Wdrożenie koncepcji za pomocą dedykowanego oprogramowania umożliwi zautomatyzowanie procesu zwrotów zgodnie z zasadami naliczenia zniżek, które zostały zaoferowane klientowi w momencie dokonania przez klienta zakupu.
  3. Wnioskodawca podejmuje również współpracę z osobami posiadającymi i generującymi wpływy w sieciach społecznościach w sieci Internet, tzw. influencerami. Wnioskodawcę i takie osoby łączy umowa cywilnoprawna, której przedmiotem jest realizacja prac B+R w zakresie nowych technologii reklamowych opartych o funkcjonowanie social-mediów i analizę responsywności tzw. followersów i ich zachowań socjologicznych na działania influencera wykorzystujące produkty Wnioskodawcy. Współpraca z tymi podmiotami, która jest obecnie rozwijana przez Wnioskodawcę, polega np. na powierzaniu pierwszych partii produktów (partii testowych) do dokonania badania, jak nowo opracowane produkty oddziaływają na zjawiska socjologiczne użytkowników mediów społecznościowych, w szczególności, czy spotykają się z przychylnością i odzewem wyrażanych za pośrednictwem reakcji w social-mediach. W kolejnych krokach podejmowane są prace polegające na analizowaniu efektywności działań marketingowych prowadzonych za pośrednictwem influencerów na podstawie zebranych informacji i raportów oraz w razie konieczności reagowaniu i tworzeniu nowych kanałów współpracy lub zdynamizowaniu efektów osiąganych przez wdrożone rozwiązania marketingowe.
  4. Wnioskodawca podejmuje nadto działania mające na celu opracowanie i wdrożenie koncepcyjnej aplikacji mobilnej dla marki odzieżowej, która umożliwiała będzie samodzielne projektowanie odzieży przez klientów, z naciskiem na możliwość wykorzystania na etapie projektowania form i opcji graficznych i wykończeniowych zaprojektowanych przez artystów młodego pokolenia, którzy przystąpią do tworzonej przez Wnioskodawcę społeczności osób zaineresowanych modą i dodatkami. W ramach tego projektu tożsame rozwiązanie zostanie wdrożone na stronie internetowej Wnioskodawcy. Projektowanie odbywało się będzie z użyciem tzw. rozwiązań chmurowych za pomocą dedykowanego, oprogramowanego specjalnie dla Wnioskodawcy edytora, który w formie wirtualizacji umożliwiał będzie zaprojektowanie ubioru samodzielnie przez klienta oraz dokonanie podglądu finalnej realizacji w zakresie maksymalnie zbliżonym do rzeczywistości. Umożliwi to niemal bezobsługową realizację zamówień klientów.

1.2. Wydatki związane z działalnością badawczo-rozwojową.

W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca ponosi szereg wydatków związanych z prowadzoną działalnością (dalej: „Wydatki”) i ich funkcjonowaniem. Wydatki zasadniczo można zaliczyć do jednej z następujących kategorii:

  • wynagrodzenia na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów o dzieło oraz umów zlecenia (dalej: „Pracownicy”), oraz inne świadczenia realizowane na rzecz Pracowników, będące przychodami ze stosunku pracy lub z działalności wykonywanej osobiście (dalej: „Wydatki Pracownicze”), a także składki na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 963, z późn. zm., dalej: „USUS”), których podstawą wymiaru są przychody podatkowe Pracowników, finansowane przez Wnioskodawcę (dalej: „Składki”),
  • wydatki na nabycie surowców wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (dalej: „Surowce”), a także koszty wytworzenia Produktów zużywanych w toku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz koszt nabycia wyrobów konkurencyjnych,
  • wydatki na nabycie materiałów i wyposażenia niezbędnych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych (dalej: „Materiały i Wyposażenie”),
  • wydatki związane z kosztami uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego,
  • wydatki na nabycie urządzeń oraz licencji na oprogramowanie wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (dalej: „Urządzenia i Oprogramowanie”).

1.3. Wydatki Pracownicze.

W celu wykonywanych prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca zatrudnia na podstawie umów o pracę, dzieło i zlecenie Pracowników, w których zakres obowiązków wchodzi uczestniczenie w pracach badawczo-rozwojowych realizowanych przez Wnioskodawcę. Pracownicy nie poświęcają całości czasu pracy wyłącznie na czynności dające się zakwalifikować jako praca badawczo-rozwojowa, a do zakresu ich obowiązków należą również czynności związane z koniecznością zapewnienia bieżącej obsługi klientów, czy utrzymywania istniejących zasobów informatycznych Wnioskodawcy.

W związku z zatrudnieniem Pracowników, Wnioskodawca ponosi/może ponosić w przyszłości przykładowe Wydatki Pracownicze:

  • wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • wynagrodzenie chorobowe i inne wynagrodzenie wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy,
  • ekwiwalent za niewykorzystany urlop,
  • premie, bonusy i nagrody,
  • diety i inne należności za czas podróży służbowej,
  • wydatki związane z wynajmem mieszkań na rzecz pracowników,
  • wydatki związane z zapewnieniem Pracownikom uczestnictwa w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe,
  • wydatki związane z zapewnieniem Pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (ubezpieczenie na życie, karnety sportowe, bony i karty podarunkowe, itp.).

Wszystkie opisane powyżej Wydatki Pracownicze stanowią po stronie Pracowników przychody ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 lub dochody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ust. 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm., dalej: „ustawa o PIT”), aczkolwiek niektóre z nich mogą w całości lub w części podlegać zwolnieniu z opodatkowania. Niektóre z ww. Wydatków Pracowniczych mogą znajdować zastosowanie wyłącznie do osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych.

Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca ponosi również koszty związane z opłacaniem Składek, których podstawą wymiaru są przychody podatkowe Pracowników (za wyjątkiem tych przychodów, w przypadku których regulacje z zakresu ubezpieczeń społecznych przewidują zwolnienie z oskładkowania). Zarówno Wydatki Pracownicze, jak i Składki, są zaliczane przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawca na chwilę obecną nie prowadzi szczegółowej ewidencji czasu pracy Pracowników z podziałem na czynności wchodzące w zakres prac badawczo-rozwojowych oraz pozostałe czynności, jednakże ma możliwość precyzyjnego oszacowania proporcji czasu pracy poświęcanego na działalność badawczo-rozwojową oraz pozostałą działalność w przypadku każdego z Pracowników (również za okresy przeszłe). W przyszłości Wnioskodawca zamierza wprowadzić ewidencję czasu pracy Pracowników, w której Pracownicy zapisywali będą każdego dnia ilość godzin poświęconych na projekty realizowane w ramach prac badawczo-rozwojowych.

1.4. Wydatki na nabycie Surowców, wyrobów konkurencyjnych/koszty wytworzenia Produktów.

W związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, Wnioskodawca nabywa Surowce (np. odzież, samodzielne nadruki) będące składnikami wytwarzanych Produktów, a następnie zużywa przedmiotowe Surowce w toku prac badawczo-rozwojowych.

Niezależnie od powyższego, zużyciu na potrzeby prac badawczo-rozwojowych podlegają również gotowe Produkty wytworzone przez Wnioskodawcę oraz wyroby konkurencyjne. Wydatki na nabycie Surowców i wyrobów konkurencyjnych/koszty wytworzenia Produktów stanowią koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy zgodnie z zasadami ogólnymi.

1.5. Wydatki na nabycie Materiałów i Wyposażenia.

Wydatki Wnioskodawcy na nabycie Materiałów i Wyposażenia obejmują/mogą obejmować w przyszłości następujące pozycje:

  • wydatki na nabycie sprzętu komputerowego i akcesoriów komputerowych (m.in. komputery, monitory, laptopy, kable, drukarki, myszy komputerowe, tonery) wykorzystywanych w pracach badawczo-rozwojowych,
  • wydatki na nabycie czasopism i materiałów biurowych (m.in. czasopisma specjalistyczne, segregatory, długopisy, korektory, koszulki, papier) wykorzystywanych w pracach badawczo-rozwojowych, urządzenia umożliwiające badania wytrzymałości materiałów i nadruków (pralki, suszarki wysokoobrotowe, lampy UV),
  • wydatki na nabycie akcesoriów/części zamiennych do urządzeń wykorzystywanych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

Z uwagi na fakt, że cena nabycia poszczególnych aktywów zaliczanych do opisanej powyżej kategorii Materiałów i Wyposażenia z reguły nie przekracza kwoty 10 000 zł. Wnioskodawca zalicza wydatki na nabycie Materiałów i Wyposażenia do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.

1.6. Wydatki związane z kosztami uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Do tej kategorii wydatków, które mogą być ponoszone przez Wnioskodawcę, zaliczyć należy wydatki na:

  1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
  2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
  3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
  4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

1.7. Wydatki na nabycie Urządzeń i Oprogramowania.

W ramach prowadzonej obecnie działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca wykorzystuje Urządzenia i Oprogramowanie o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, których wartość przekracza kwotę 10 000 zł.

Wnioskodawca ujmuje nabywane Urządzenia i Oprogramowanie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (dalej: „Ewidencja”) i dokonuje odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej według stawek określonych w ustawie o PIT.

1.8. Ulga na działalność badawczo-rozwojową.

Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (uregulowanej w art. 26e ustawy o PIT, dalej: „Ulga”) w rozliczeniu za 2019 r. i za lata kolejne. Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

W piśmie z dnia 13 września 2019 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem interpretacji jest sześć stanów faktycznych i jedno zdarzenia przyszłe. Ponadto dodał, że z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowany jest podatkiem liniowym (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Aktywność działalności gospodarczej Wnioskodawcy, w ramach prac badawczo-rozwojowych, jest nastawiona na działalność twórczą, obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe i podejmowana jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz do wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, uregulowanej w art. 26e ustawy o PIT w rozliczeniu za 2019 r. i za lata kolejne. Zamierza On uwzględniać w podstawie obliczenia Ulgi w zakresie wydatków pracowniczych - wydatki związane z wynagrodzeniem chorobowym, bądź urlopem. Zgodnie z treścią wniosku, jeżeli któryś ze wskazanych we wniosku składników wynagrodzenia zostanie wypłacony za okres, w którym Pracownicy faktycznie nie uczestniczą lub nie będą uczestniczyć w ramach prac wchodzących w zakres działalności z uwagi na przebywanie np. na urlopie, zwolnieniu lekarskim, itp., to zasadnym będzie wyodrębnienie tej części lub całości wynagrodzenia z Ulgi.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (pytanie Nr 1 ostatecznie sformułowano w uzupełnieniu wniosku):

  1. Czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace opisane w pkt 1.1. stanowią prace badawczo-rozwojowe, o których mowa w przepisach ustawy o PIT?
  2. Czy Wnioskodawca jest uprawniony do uwzględniania w podstawie obliczania Ulgi Wydatków Pracowniczych i Składek, opisanych w pkt 1.3.?
  3. Czy Wnioskodawca jest uprawniony do uwzględniania w podstawie obliczania Ulgi wydatków na nabycie Surowców, wyrobów konkurencyjnych/kosztów wytworzenia Produktów, opisanych w pkt 1.4.?
  4. Czy Wnioskodawca jest uprawniony do uwzględniania w podstawie obliczania Ulgi wydatków na nabycie Materiałów i Wyposażenia, opisanych w pkt 1.5.?
  5. Czy Wnioskodawca jest uprawniony do uwzględniania w podstawie obliczania Ulgi wydatków na uzyskanie i utrzymanie patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, opisanych w pkt 1.6.?
  6. Czy Wnioskodawca jest uprawniony do uwzględniania w podstawie obliczania Ulgi podatkowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych Urządzeń i Oprogramowania, opisanych w pkt 1.7.?
  7. Czy Wnioskodawca jest uprawniony do korzystania z Ulgi, to znaczy do odliczania Wydatków od podstawy opodatkowania PIT, w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym przedmiotowe Wydatki ujmowane są jako koszty uzyskania przychodów, zgodnie z przepisami ustawy o PIT?

Zdaniem Wnioskodawcy (w zakresie pytań Nr 1 i 2 doprecyzowanym w uzupełnieniu wniosku):

Ad. 1)

Prowadzone przez Wnioskodawcę prace opisane w pkt 1.1. stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.; dalej: „ustawa o PIT”).

Stosownie do treści art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc: prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast w myśl art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z ujętą tam definicją prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Celem działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Wnioskodawcę jest wprowadzanie nowych produktów do sprzedaży, ulepszanie obecnie oferowanych Produktów (która może skutkować poprawą parametrów produktów, obniżeniem kosztów wytworzenia, czy opracowaniem poprawek w projektach odzieży), wdrażanie nowych kanałów sprzedaży, rozwój istniejących kanałów a także optymalizacja obecnych procesów. Prace realizowane są w sposób ciągły i systematyczny.

Realizując opisane cele, Pracownicy wykorzystują dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki i technologii. Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy nie powinno ulegać wątpliwości, że realizowane przez Wnioskodawcę prace spełniają definicję prac badawczo-rozwojowych, a konkretnie prac rozwojowych, o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o PIT oraz w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Opisane prace sprowadzają się bowiem do wykorzystania aktualnie dostępnej wiedzy z dziedziny nauki i technologii do opracowywania i wytwarzania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, a także do optymalizacji procesów w ramach działalności Wnioskodawcy. Należy przy tym podkreślić, że opisane prace realizowane przez Wnioskodawcę nie mają charakteru prac rutynowych i mechanicznych, a zadania i problemy przed którymi stawiani są Pracownicy wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności. W ocenie Wnioskodawcy nie ma przy tym znaczenia, że ww. prace nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów. Istotą prowadzenia prac badawczo-rozwojowych jest ryzyko, że wyniki prac nie zawsze będą zadowalające, pomimo zaangażowania nakładów i środków na ten cel.

Z powyższego punktu widzenia istotny jest więc cel prowadzonych prac, a nie sam fakt osiągnięcia zakładanego rezultatu.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy nie ulega wątpliwości, że prace opisane w stanie faktycznym w pkt 1.1. mieszczą się w definicji prac badawczo-rozwojowych.

Ad. 2)

Wnioskodawca jest uprawniony do uwzględniania w podstawie obliczania Ulgi Wydatków Pracowniczych i Składek.

W świetle art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, istota Ulgi polega na tym, że podatnik ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowane).

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 i la ustawy o PIT, za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i w art. 13 pkt 8 lit. a) i c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy i przedstawiony we wniosku opis wskazać należy, że zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 i la ustawy o PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz w art. 13 pkt 8 lit. a) i c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu lub w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

W ww. przepisie ustawodawca doprecyzował, że ww. należności, jak i sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, można uznać za koszt kwalifikowany jedynie w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Zatem stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane:

  • wynagrodzeń, obejmujących zarówno wypłacane na rzecz Pracowników świadczenia pieniężne, jak i stanowiących przychody świadczeń niepieniężnych,
  • „narzutów” na wynagrodzenia, w zakresie których mieszczą się składki na: ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (ubezpieczenie wypadkowe).

Zatem, mając na uwadze brzmienie art. 26e ust. 2 pkt 1 i la ustawy o PIT, należy stwierdzić, że aby koszty wynagrodzenia pracownika lub osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej mogły stanowić podstawę do odliczenia na podstawie ulgi na działalność badawczo-rozwojową, osoba ta musi realizować wskazany cel, tj. wykonywać prace badawczo-rozwojowe. W zakresie innych wykonywanych przez pracownika czynności, wskazane wydatki, choć będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to nie będą kosztami poniesionymi na działalność badawczo-rozwojową.

Ponadto, podkreślić należy, że jeżeli któryś ze wskazanych we wniosku składników wynagrodzenia, zostanie wypłacony za okres, w którym Pracownicy faktycznie nie uczestniczą lub nie będą uczestniczyć w ramach prac wchodzących w zakres działalności z uwagi na przebywanie np. na urlopie, zwolnieniu lekarskim, itp., to zasadnym jest/będzie wyodrębnienie tej części lub całości wynagrodzenia z ulgi badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy jest On uprawniony do uwzględniania Wydatków Pracowniczych (opisanych szczegółowo powyżej) oraz Składek w podstawie obliczania Ulgi przy uwzględnieniu czasu przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 i la) ustawy o PIT.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają liczne interpretacje organów podatkowych. Przykładowo interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

  • z dnia 26 listopada 2018 r., Nr 0114-KDIP2-1.4010.484.2018.l.MR,

Ad. 3)

Wnioskodawca jest uprawniony do uwzględniania w podstawie obliczania Ulgi wydatków na nabycie Surowców, wyrobów konkurencyjnych/kosztów wytworzenia Produktów, opisanych w pkt 1.4.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania uznaje się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, że ww. przepis posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o PIT, stanowiąc przy tym, iż w podstawie obliczania Ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową. Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w ocenie Wnioskodawcy, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania Ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, w ocenie Wnioskodawcy odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r., poz. 351; dalej: „UR”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 UR, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby. Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług, czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Jak zostało określone pkt 1.4. opisu sprawy, Wnioskodawca w ramach prac badawczo-rozwojowych wykorzystuje surowce, gotowe produkty oraz wyroby konkurencyjne. Koszty nabycia surowców i wyrobów konkurencyjnych oraz koszty wytworzenia Produktów wykorzystywanych do prac badawczo-rozwojowych zaliczane są przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy o PIT.

Zakładanym rezultatem działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Wnioskodawcę jest stworzenie nowego Produktu/ulepszenie obecnego Produktu w znaczeniu abstrakcyjnym, rozumianego jako formuła (substancja) o określonych właściwościach, przebadana pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa, dla której opracowano odpowiednią wymaganą przepisami prawa dokumentację. Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy surowcami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być nie tylko składniki wytwarzanych Produktów, lecz w istocie wszystkie aktywa nabywane i zużywane bezpośrednio w celu umożliwienia działalności badawczo-rozwojowej.

Mając powyższe na uwadze, koszty nabycia Surowców, wyrobów konkurencji oraz koszty wytworzenia Produktów zużywanych na potrzeby prac badawczo-rozwojowych powinny zostać zakwalifikowane jako koszty nabycia surowców lub materiałów związanych bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową prowadzoną przez Wnioskodawcę. W tym kontekście nie powinno ulegać wątpliwości, że wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na nabycie Surowców, wyrobów konkurencyjnych, a także koszty wytworzenia gotowych Produktów (wykorzystanych na potrzeby prac badawczo-rozwojowych) powinny być uwzględniane w podstawie obliczania Ulgi.

Podsumowując, Wnioskodawca jest uprawniony do uwzględniania w podstawie obliczania Ulgi wydatków na nabycie Surowców, wyrobów konkurencyjnych/kosztów wytworzenia Produktów, opisanych w pkt 1.4.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają liczne interpretacje organów podatkowych, również wydane na podstawie komplementarnego brzmienia przepisów ustawy o CIT, przykładowo: interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 maja 2017 r., Nr 0111-KDIB1- 3.4010.7.2017.l.APO, w której Organ uznał za prawidłowy następujący pogląd podatnika: „konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów i surowców (kosztów uzyskania przychodu) niezbędnych do opracowywania prototypu, projektu pilotażowego oraz demonstracji, testowania i walidacji nowych lub ulepszonych produktów. Zatem, w ocenie Spółki, za koszty kwalifikowane należy uznać wydatki poniesione na nabycie surowców i materiałów, rozumianych zgodnie z przywołaną wcześniej definicją słownikową, zużywanych do wytworzenia prototypów maszyn, narzędzi, elementów składowych systemów złożonych, jeżeli bez przedmiotowych materiałów i surowców niemożliwe będzie wytworzenie tego typu innowacji technologicznych. Skoro bez tych materiałów i surowców niemożliwe byłoby zrealizowanie konkretnego projektu, to należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek pomiędzy wydatkami ponoszonymi w związku z nabyciem i eksploatacją przedmiotowych materiałów i surowców a działalnością badawczo-rozwojową.”

Ad. 4)

Wnioskodawca jest uprawniony do uwzględniania w podstawie obliczania Ulgi wydatków na nabycie Materiałów i Wyposażenia, opisanych w pkt 1.5.

Jak zostało już podkreślone, zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania uznaje się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Jak zostało podkreślone, z uwagi na fakt, że cena nabycia poszczególnych aktywów zaliczanych do opisanej kategorii Materiałów i Wyposażenia z reguły nie przekracza kwoty 10 000 zł, Wnioskodawca zalicza wydatki na nabycie Materiałów i Wyposażenia do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych (niskocenne Materiały i Wyposażenie nie stanowią środków trwałych, nawet gdy przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok), zgodnie z art. 22e ustawy o PIT.

W ocenie Wnioskodawcy, podstawą uwzględniania przedmiotowych wydatków w podstawie obliczania Ulgi powinien być art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT. Jak wynika bowiem z argumentacji Wnioskodawcy, która została przedstawiona w stanowisku dotyczącym pytania nr 3, opisane Materiały i Wyposażenie mogą zostać uznane za:

  • surowce w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT (do tej kategorii w ocenie Wnioskodawcy zaliczyć można chociażby papier, na którym zapisywana jest cała dokumentacja dotycząca produktów, przy założeniu, że efektem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę są produkty w znaczeniu abstrakcyjnym),
  • materiały w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT (składniki majątku zużywane w toku prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej).

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają liczne interpretacje organów podatkowych. Tytułem przykładu wskazać można przywołaną już interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 maja 2017 r., Nr 0114-KDIP2-1.4010.27.2017.l.MR.

Ad. 5)

Wnioskodawca jest uprawniony do uwzględniania w podstawie obliczania Ulgi wydatków na uzyskanie i utrzymanie patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 5 ustawy o PIT, kosztami kwalifikowanymi są koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności wydatki ponoszone na:

  1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
  2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
  3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
  4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Poszczególne prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Wnioskodawcę mogą przynosić skutki (w przypadku zakończenia prac badawczo-rozwojowych wynikiem pozytywnym) w postaci uzyskiwanych praw ochronnych, w szczególności Wnioskodawca może w przyszłości składać w Urzędzie Patentowym wnioski o zastrzeżenia na wzory przemysłowe oraz zastrzegać w Urzędzie Patentowym patenty na wynalazki.

Zdaniem Wnioskodawcy z powyższego przepisu bezsprzecznie wynika, że wydatki, które mogą być ponoszone przez Wnioskodawcę, a które będą dotyczyć kosztów związanych z uzyskaniem lub utrzymaniem patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji wzorów przemysłowych, stosownie do treści art. 26e ust. 2 pkt 5 ustawy o PIT będą stanowiły po stronie Wnioskodawcy koszt kwalifikowany do Ulgi. Dodatkowo zdaniem Wnioskodawcy taki skutek będzie obowiązywał zarówno w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2017 r., jak i w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., co wynika ze stanowiska organów podatkowych, przyjętego m.in. w treści interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 czerwca 2018 r., Nr 0114-KDIP2-1.4010.219.2018.1.JS.

Ad. 6)

Wnioskodawca jest uprawniony do uwzględniania w podstawie obliczania Ulgi podatkowej odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych Urządzeń i Oprogramowania, opisanych w pkt 1.7.

Zgodnie z art. 26e ust. 3 ustawy o PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Definicja z art. 26e ust. 3 ustawy o PIT nie zawiera określenia „wyłącznie” w odniesieniu do celu wykorzystywania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które wykorzystywane są do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej będą kosztami kwalifikowanymi w świetle przytoczonego wyżej przepisu. Kluczowym do uznania danego odpisu za koszt kwalifikowany jest wykorzystywanie danego środka trwałego/wartości niematerialnej i prawnej w działalności badawczo-rozwojowej oraz uznanie odpisu za koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym Urządzenia i Oprogramowanie ujawniane są w Ewidencji jako środki trwałe/wartości niematerialne i prawne, a od ich wartości początkowej dokonywane są odpisy amortyzacyjne według stawek określonych w ustawie o PIT.

Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że na podstawie art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie mieć prawo do uznania za koszty kwalifikowane dokonywanych w danym roku podatkowym i zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od Urządzeń i Oprogramowania, stanowiących środki trwałe, bądź wartości niematerialne i prawne.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają interpretacje organów podatkowych np.:

  • interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 maja 2017 r., Nr 0111-KDIB1-3.4010.11.2017.2.IZ, w której czytamy: „Natomiast, odnosząc się do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (w tym maszyn, urządzeń oraz sprzętu biurowego), wykorzystywanych przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej należy zauważyć, że z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że do procesu rozwojowego nowego produktu leczniczego wykorzystywane są urządzenia, maszyny oraz inne środki trwałe Wnioskodawcy zakupione w celu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych tego produktu, podlegające amortyzacji. Skoro, jak wskazuje Wnioskodawca, środki trwałe, wskazane we wniosku przez Wnioskodawcę, są związane i wykorzystywane w prowadzonych przez Wnioskodawcę pracach badawczo-rozwojowych, to również, w ocenie tut. Organu, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 updop.”,
  • interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 kwietnia 2017 r., Nr 1462-IPPB5.4510.82.2017.l.MR, w której czytamy: „Tym samym wskazać należy, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych uwzględniające oprócz kosztów wdrożenia wydatki na ich nabycie, należy zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w pełnej wysokości, stosownie do treści art. 18d ust. 3 ustawy, a następnie dla ustalenia wysokości odliczenia na podstawie art. 18d ust. 5 ustawy należy wyłączyć tą ich część, która nie odpowiada wkładowi własnemu związanemu zarówno z ich wdrożeniem, jak i nabyciem, bowiem obie kategorie tych wydatków wpływają na ich wartość początkową.”

Ad. 7)

Wnioskodawca jest uprawniony do korzystania z Ulgi, to znaczy do odliczania Wydatków od podstawy opodatkowania PIT, w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym przedmiotowe Wydatki ujmowane są jako koszty uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustawy o PIT.

Art. 26e ust. 1 ustawy o PIT stanowi, że od podstawy obliczenia podatku odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową (zwane „kosztami kwalifikowanymi”).

Mając na uwadze powyższe, nie powinno budzić wątpliwości, że koszty kwalifikowane wskazane w art. 26e ustawy o PIT powinny podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym zgodnie z właściwymi przepisami ustawy o PIT stanowić powinny podatkowe koszty uzyskania przychodów (to właśnie moment uznania kosztu kwalifikowanego za koszt podatkowy determinuje moment odliczenia przedmiotowego kosztu od postawy opodatkowania w ramach Ulgi, a nie np. moment uznania wydatku za koszt bilansowy, czy też moment uregulowania zobowiązania).

Powyższe stanowisko znajduje jednolite potwierdzenie w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Tytułem przykładu wskazać można następujące interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

  • z dnia 22 marca 2017 r., Nr 3063-ILPB2.4510.37.2017.2.ŁM, w której czytamy: „Jeżeli więc podatnik ponosi koszty materiałów i surowców nabywanych przez Wnioskodawcę i bezpośrednio wykorzystywanych dla celów prac badawczo-rozwojowych, dla potrzeb stosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, które stanowią w danym roku podatkowym koszty uzyskania przychodów, to w rozliczeniu za ten rok podatkowy może skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Reasumując, stwierdzić należy, że w przypadku kosztów materiałów i surowców nabywanych przez Wnioskodawcę i bezpośrednio wykorzystywanych dla celów prac badawczo-rozwojowych i stanowiących niezbędny element tych prac, dla potrzeb stosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową Wnioskodawca powinien rozpoznawać koszt kwalifikowany z tytułu nabycia tych materiałów i surowców zgodnie z art. 18d ust. 1 oraz art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie, w którym stają się kosztami uzyskania przychodów,”
  • z dnia 20 lutego 2017 r., Nr 3063-ILPB2.4510.229.2016.1.PS: „Jeżeli więc podatnik ponosi koszty prac rozwojowych, które stanowią w danym roku podatkowym koszty uzyskania przychodów, to w rozliczeniu za ten rok podatkowy może skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Reasumując, stwierdzić należy, że koszty kwalifikowane ulgi powinny być brane pod uwagę na potrzeby kalkulowania wartości ulgi w momencie, w którym stają się kosztami uzyskania przychodów.”

Podsumowując, Wnioskodawca powinien odliczać Wydatki od podstawy opodatkowania PIT w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym przedmiotowe Wydatki ujmowane są jako koszty uzyskania przychodów, zgodnie z właściwymi przepisami ustawy o PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny, bądź zdarzenie przyszłe będą różnić się od stanów/zdarzeń występujących w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego, bądź zdarzenia przyszłego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny, bądź zdarzenie przyszłe będą zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 w. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj