Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.252.2019.5.MD
z 26 września 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 9 lipca 2019 r. (data wpływu – 16 lipca 2019 r.), uzupełnionym 19, 20 i 24 września 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy sprzedaży udziału w nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy sprzedaży udziału w nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 9 września 2019 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.438.2019.2.ASZ, 0111-KDIB4.4014.252.2019.4.MD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 19, 20 i 24 września 2019 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    J. Sp. z o.o. (Nabywca, Spółka);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Pana M. Ś. (Sprzedający) .

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. („Zainteresowany będący stroną postępowania”, „Nabywca”, „Spółka”) ma siedzibę i miejsce zarządu na terenie Polski. W dniu 4 marca 2019 r. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Przedmiotem przeważającej działalności Zainteresowanego będącego stroną postępowania są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKD 41.20.Z). Przedmiotem pozostałej działalności Spółki jest (i) realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z); (ii) roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (PKD 42), (iii) pozostałe formy udzielania kredytów (PKD 64.92.Z), (iv) pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99.Z); (v) pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych (PKD 66.19.Z); (vi) roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (PKD 42), (vii) roboty budowlane specjalistyczne (PKD 43), (viii) działalność związana z obsługą rynku nieruchomości wykonywana na zlecenie (PKD 68.3), (ix) kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, (x) działalność w zakresie architektury i inżynierii, badania i analizy techniczne (PKD 71).

W dniu 25 stycznia 2019 r. spółka P. spółka z o.o. („P.’’), mająca siedzibę i miejsce zarządu na terenie Polski, zawarła umowę przedwstępną („Umowa Przedwstępna”) nabycia dwóch nieruchomości gruntowych, przy czym (i) pierwsza z ww. nieruchomości składa się z trzech działek ewidencyjnych gruntu nr x/3, x/4 i x/5 , zaś (ii) druga z ww. nieruchomości składa się z jednej działki ewidencyjnej gruntu nr y/1 (łącznie: .Nieruchomości”). Nieruchomości powstały w wyniku podziału dokonanego na wniosek sprzedających („Sprzedający”), przy czym działka nr x została podzielona zgodnie z udziałami przypadającymi współwłaścicielom w celu zniesienia współwłasności, ale nie w celu przygotowania Nieruchomości do sprzedaży i uzyskania wyższej ceny sprzedaży.

Dla działek nr x/3, x/4 i x/5 prowadzona jest księga wieczysta (Działki nr x/3, x/4 i x/5 określane będą łącznie w dalszej części niniejszego wniosku jako „Nieruchomość 1”). Z kolei dla działki nr y/1 prowadzona jest księga wieczysta (Działka nr y/1 określana będzie w dalszej części niniejszego wniosku jako „Nieruchomość 2”).

W ewidencji gruntów:

  • działka ewidencyjna nr x/3 określona jest jako łąki trwałe, nieużytki oraz grunty pod rowami;
  • działka ewidencyjna nr x/4 określona jest jako łąki trwałe oraz nieużytki;
  • działka ewidencyjna nr x/5 określona jest jako łąki trwałe oraz nieużytki; natomiast
  • działka ewidencyjna nr y/1 określona jest jako łąki trwałe oraz nieużytki.

Nieruchomość jest nieogrodzona oraz nieuzbrojona. Na Nieruchomości nie znajdują się żadne obiekty budowlane trwale związane z gruntem.

Obszar, na którym są położone Nieruchomości objęty jest miejskim planem zagospodarowania przestrzennego („MPZP”). Zgodnie z MPZP tereny, na których położone są Nieruchomości są terenami przeznaczonymi pod zabudowę (podstawowe funkcje – zabudowa zamieszkania zbiorowego dla usług hotelarskich, służąca wyłącznie do celów turystycznych i rekreacyjnych, z wyłączeniem nowej funkcji mieszkaniowej dla stałego zamieszkania – UT2).

Właścicielami oraz Sprzedającymi Nieruchomość 1 są dwie osoby fizyczne, tj. (i) M. Ś. („Sprzedający 1”) (udział 1/4) oraz (ii) R. P. („Sprzedający 2”) (udział 3/4). Właścicielem oraz Sprzedającym Nieruchomość 2 jest wyłącznie Sprzedający 1. Sprzedający 1 nie prowadzi działalności gospodarczej, Sprzedający 2 prowadził działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Informacji Działalności Gospodarczej (przedmiot działalności consulting związany z robotami budowlanymi), przy czym obecnie działalność ta jest zawieszona (od 1 stycznia 2018 r.). Sprzedający 2 w ramach prowadzonej działalności gospodarczej był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Udział wynoszący 1/4 w Nieruchomości 1 został nabyty przez Sprzedającego 1 w dniu 20 sierpnia 2008 r. na podstawie umowy darowizny. Udział wynoszący 3/4 w Nieruchomości 1 został nabyty przez Sprzedającego 2 w dniu 27 grudnia 2012 r. na podstawie umowy darowizny.

Nieruchomość 2 została nabyta przez Sprzedającego 1 na podstawie umowy sprzedaży z 18 maja 2000 r. oraz umowy zniesienia współwłasności z 20 listopada 2008 r.

Nabycie przez Sprzedających działek gruntu wchodzących w skład Nieruchomości nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Sprzedający, przed zawarciem umowy przedwstępnej, nie zawierali żadnych innych umów przeniesienia własności nieruchomości. Sprzedający nie podejmowali żadnych czynności mających na celu wystąpienie o opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Nieruchomości czy jego zmianę. Dla Nieruchomości 1 Sprzedający nie podejmowali żadnych działań w celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz decyzji w sprawie pozwolenia na budowę. Dla Nieruchomości 2 (działki y/1) przed uchwaleniem MPZP (tj. 30 grudnia 2009 r.) wydano decyzję o warunkach zabudowy, która utraciła moc w 2013 r., (tj. z chwilą wejścia w życie MPZP), dla Nieruchomości 2 Sprzedający 1 nie podejmował żadnych działań w celu uzyskania decyzji w sprawie pozwolenia na budowę.

Sprzedający nabyli Nieruchomość do majątku osobistego w celach prywatnych i nie była ich pierwotną intencją dalsza jej odsprzedaż. Nieruchomość nie była wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej.

Sprzedający od nabycia Nieruchomości nie występowali o wydanie pozwoleń na budowę, nie wykonywali czynności zmierzających do podniesienia wartości Nieruchomości, np. poprzez uzbrojenie terenu, które zasadniczo byłyby bardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

Sprzedający nie posiadają statusu rolnika ryczałtowego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i nie wykorzystywali Nieruchomości do prowadzenia działalności rolniczej rozumianej w szczególności jako produkcja roślinna i zwierzęca. Sprzedający nie świadczyli również usług rolniczych. Sprzedający nie wykorzystywali Nieruchomości do dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, jak również nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej z wykorzystaniem Nieruchomości.

Sprzedający zawarli umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, która miała na celu doprowadzenie do zbycia Nieruchomości oraz utworzyli stronę internetową dla potencjalnych nabywców celem przedstawienia podstawowych informacji o Nieruchomościach. Poza tym, Sprzedający nie prowadzili działań marketingowych, nie ogłaszali w mediach czy prasie ofert sprzedaży Nieruchomości.

Nieruchomości były przedmiotem umowy dzierżawy w latach 2011-2012 pod pole refulacyjne w związku z budową Trasy X. Dzierżawa nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Umowa przedwstępna przewiduje możliwość wskazania przez „P.” innego podmiotu, który przystąpi do umowy przyrzeczonej.

Oświadczeniem złożonym 13 lutego 2019 r., „P.”, działając na podstawie umowy przedwstępnej, wskazała Spółkę jako podmiot, który przystąpi do umowy przyrzeczonej sprzedaży Nieruchomości.

Oświadczeniem złożonym 13 lutego 2019 r., Spółka wyraziła zgodę na wskazanie jej jako podmiotu, który przystąpi do umowy przyrzeczonej sprzedaży Nieruchomości oraz zobowiązała się do nabycia od Sprzedających Nieruchomości za cenę sprzedaży wskazaną w umowie przedwstępnej oraz w terminie i na warunkach wynikających z umowy przedwstępnej.

Oświadczeniami z 15 lutego 2019 r. Sprzedający oświadczyli, iż akceptują Zainteresowanego będącego stroną postępowania jako podmiot, na rzecz którego sprzedane zostaną Nieruchomości oraz wyrazili zgodę na: (i) przystąpienie Spółki do umowy przyrzeczonej sprzedaży Nieruchomości w charakterze kupującego za cenę sprzedaży oraz w terminie i na warunkach wskazanych w umowie przedwstępnej oraz na (ii) wpłatę na ich rzecz zadatków wskazanych w umowie przedwstępnej, bezpośrednio przez Spółkę.

Nieruchomości zostaną nabyte przez Nabywcę w celu realizacji inwestycji polegającej na wybudowaniu hotelu, aparthotelu, condohotelu, apartamentowców wraz z mariną albo przystanią wodną – obecnie opracowywana jest ostateczna koncepcja inwestycji w oparciu o parametry MPZP („Inwestycja”).

Zgodnie z umową przedwstępną, umowa przenosząca własność Nieruchomości („Umowa przenosząca”) w wykonaniu umowy przedwstępnej zostanie zawarta po dacie uzyskania przez Nabywcę oraz Sprzedających interpretacji podatkowej w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych/podatkiem od towarów i usług.

Sprzedający udzielili Spółce pełnomocnictw do dokonywania wszelkich czynności prawnych i faktycznych w celu uzyskania decyzji w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oraz innych wszelkich aktów administracyjnych, które okażą się niezbędne w celu realizacji inwestycji prowadzonej na Nieruchomościach oraz upoważnili Nabywcę do (i) zmiany przeznaczenia Nieruchomości poprzez wyłączenie ich z produkcji rolnej, (ii) uzyskiwania wszelkich dokumentów dotyczących Nieruchomości, w tym dotyczących ich stanu prawnego i faktycznego, (iii) uzyskiwania wszelkich pozwoleń, decyzji, zgód, zezwoleń, uzgodnień, informacji, w związku z czynnościami opisanymi powyżej, a także do (iv) składania i odbierania wszelkich oświadczeń i dokumentów do dokonywania wszelkich czynności, potrzebnych do realizacji postanowień ww. pełnomocnictwa. Nadto, Sprzedający wyrazili zgodę na dysponowanie przez Spółkę Nieruchomościami na cele budowlane, w szczególności na potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę, bez prawa dokonywania jakichkolwiek nakładów, na koszt i ryzyko Spółki.

Wnioski o wydanie ww. decyzji, pozwoleń, zgód, zezwoleń, uzgodnień lub informacji, w tym o wydanie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę na Nieruchomościach inwestycji planowanej przez Nabywcę, będą składane w imieniu Spółki jako kupującego, nie zaś w imieniu Sprzedających.

Termin końcowy zawarcia umowy przyrzeczonej został ustalony na dzień 31 lipca 2020 r. Do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej Zainteresowany będący stroną postępowania będzie zmierzał do uzyskania pozwolenia na budowę (innych decyzji administracyjnych, opinii, uzgodnień, itp.) celem realizacji zamierzonej Inwestycji. Po przeprowadzeniu transakcji Spółka planuje prowadzić przy wykorzystaniu Nieruchomości działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Po zrealizowaniu Inwestycji zamierza prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu powierzchni znajdujących się w Inwestycji, sprzedaży apartamentów (lokali użytkowych) lub związanych z funkcjonowaniem mariny albo przystani śródlądowej (np. wynajmowanie miejsc do cumowania). Działalność ta będzie zasadniczo opodatkowana stawką 23% podatku od towarów i usług. Spółka nie planuje prowadzić działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

Wniosek dotyczy Nieruchomości 1. Sprzedający 1 będący właścicielem 1/4 udziału w Nieruchomości 1 jest osobą zainteresowaną we wniosku o wydanie wspólnej interpretacji podatkowej, niebędącym stroną. Spółka informuje, iż – poza niniejszym wnioskiem o wydanie wspólnej interpretacji podatkowej – wystąpi z dwoma wnioskami wspólnymi dotyczącymi Nieruchomości 1 (jeden wniosek) oraz Nieruchomości 2 (drugi wniosek), w których:

  • wniosek dotyczący Nieruchomości 1 – stroną będzie Spółka, a podmiotem zainteresowanym niebędącym stroną – Sprzedający 2;
  • wniosek dotyczący Nieruchomości 2 – stroną będzie Spółka, a podmiotem zainteresowanym niebędącym stroną – Sprzedający 1.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, sprzedaż udziału w prawie własności Nieruchomości 1 przysługującego Sprzedającemu 1 nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, ale będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

Zdaniem Zainteresowanych, prawidłowe jest stanowisko Zainteresowanych, że w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, sprzedaż udziału w prawie własności Nieruchomości 1 przysługującego Sprzedającemu 1 nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, ale będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Transakcja sprzedaży Nieruchomości 1 nie będzie korzystała z żadnego z wyłączeń ze stosowania tej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 2 tej ustawy, jak również z żadnych zwolnień, o których mowa w art. 8 i art. 9 ww. ustawy.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych (pytania oznaczonego we wniosku nr 2).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego Stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Zainteresowanych zajęta na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację z 26 września 2019 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.438.2019.3.ASZ.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1519) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Sprzedający (osoba fizyczna, Zainteresowany niebędący stroną postępowania) zamierza dokonać na rzecz Nabywcy – spółki z o.o. (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości gruntowej – działek nr x/3, x/4 i x/5 (Nieruchomości 1). Kwestią do rozstrzygnięcia jest fakt, czy powyższa umowa sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 26 września 2019 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.4382.2019.3.ASZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:

  • Sprzedający 1 wypełnia przesłanki określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a transakcja sprzedaży udziałów w Nieruchomości 1 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy,
  • sprzedaż udziałów w Nieruchomości 1 nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, Sprzedający 1 będzie zobowiązany do zastosowania 23% stawki podatku od towarów i usług z tytułu dostawy udziałów w tej Nieruchomości.

A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej (Nieruchomość 1) – działkach gruntu oznaczonych w ewidencji gruntów numerami x/3, x/4 i x/5 będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (według stawki 23%), to w sprawie zastosowanie znajdzie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Umowa sprzedaży udziału w ww. nieruchomości nie będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Kupującym nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy sprzedaży.

Wobec powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym /w dacie wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj