Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.350.2019.3.IG
z 27 września 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2019 r. (data wpływu 17 czerwca 2019 r.), uzupełnionym w dniu 8 sierpnia 2019 r. (data wpływu 9 sierpnia 2019 r.) w odpowiedzi na wezwanie Organu z dnia 29 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w wysokości 8% dla świadczeń wykonywanych w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 17 czerwca 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w wysokości 8% dla świadczeń wykonywanych w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Wniosek został uzupełniony w dniu 8 sierpnia 2019 r. (data wpływu 9 sierpnia 2019 r.) w odpowiedzi na wezwanie Organu z dnia 29 lipca 2019 r. otrzymane przez Wnioskodawcę w dniu 2 sierpnia 2019 r.


We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do wniosku:


Firma M. prowadzi działalność gospodarczą zajmującą się głównie produkcją mebli różnego typu, stanowi to około 80% zamówień firmy. Przedsiębiorstwo jest czynnym podatnikiem VAT, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku.

Firma otrzymuje również zamówienia od klientów na inne prace które nie są związane z produkcją mebli jednak do wykonania tych usług używa tych samych komponentów, których używa do produkcji głównej. Realizuje zamówienia usług w zakresie montażu parapetów, wykonuje licowanie drzwi ze ścianą (w efekcie drzwi w pomieszczeniu stają się prawie niewidoczne), na zamówienie klienta wykonuje wykończenia ścian pomiędzy istniejącymi już meblami kuchennymi (używając płyt meblowych bądź szklanych ozdobnych paneli).


Wnioskodawca sklasyfikował wykonywane prace w następujący sposób:

  1. Wykonywanie mebli wszelkiego rodzaju umieszczonych w grupie 31 PKWiU Wnioskodawca opodatkowuje stawką 23% bez względu na to kto zamawia daną usługę i w jakim budynku usługa jest realizowana.
  2. Wykonanie usług montażu parapetów wykonanych przez firmę z różnego rodzaju płyt w tym płyt meblowych, licowania drzwi ze ścianą również z wykorzystaniem płyt meblowych różnego rodzaju, wykończenie ściany w przestrzeni pomiędzy dolnymi i górnymi szafkami kuchennymi klasyfikuje jako PKWiU 43.32.10.0 tj. Roboty instalacyjne stolarki budowlanej, 43.33.2 Pozostałe roboty związane z wykładaniem podłóg i ścian (włączając tapetowanie), gdzie indziej nie sklasyfikowane. Jeżeli tego typu zamówienie dotyczy tylko opisanych w tym punkcie prac a konsumenci tych usług zamieszkują w budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym o których mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, to Wnioskodawca stosuje do opodatkowania podatkiem VAT stawkę 8%. W przypadku wykonywania tych samych usług jako części składowej większego projektu (np. montaż parapetu w wykonywanej przez firmę kuchni, gdzie parapet stanowi znikomą część usługi, lub zabudowa ściany między szafkami kuchennymi gdzie głównym celem jest zabudowa całej kuchni a wykończenie ściany pod szafkami stanowi jedyne część projektu) Wnioskodawca stosuje do opodatkowania stawkę VAT 23%.

Stan faktyczny nr 1 - Montaż parapetu - Roboty instalacyjne stolarki budowlanej PKWiU 43.32.10.0


Usługa polega na usunięciu zniszczonego parapetu okiennego, ustaleniu z klientem rodzaju materiału z jakiego ma być wykonany nowy parapet oraz przygotowaniu i zamontowaniu nowego parapetu dla pozyskania korzystnego efektu wizualnego pomieszczenia.

Wykonanie usługi Wnioskodawca rozpoczyna od pobrania wymiarów wnęki okiennej, następnie dokonuje zakupu wybranego przez klienta blatu roboczego typu postforming firmy … o gr 38 mm, długości 3050 mm, szerokości 600 mm, piany montażowej poliuretanowej firmy …, obrzeża pcv polkemic o grubości 2 mm następnie przystępuje do przycięcia blatu roboczego na odpowiedni wymiar, zaokleinowania krawędzi obrzeżem pcv.

W mieszkaniu klienta Wnioskodawca usuwa istniejący parapet, przygotowuje wnękę okienną do zamontowania nowego, instaluje parapet przyklejając go do wnęki okiennej wymurowanej z cegły pełnej, wykorzystuje w tej czynności pianę montażową poliuretanową jednoskładnikową, ostatnią operacją jest obróbka silikonem w miejscach przylegania parapetu do ścian i ościeżnicy okiennej.

W wyniku demontażu parapetu nastąpi jego rozwarstwienie, na powierzchni powstaną mechaniczne uszkodzenia i pęknięcia laminatu co nie kwalifikuje go do ponownego wykorzystania.


Montaż parapetu Wnioskodawca wykonuje w ramach prac remontowych w lokalu mieszkalnym (PKOB 112) w którym powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m². Budynek, w którym Wnioskodawca wykonuje usługę remontową montażu parapetów zaliczany jest do budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym w myśl art. 41 ust 12 ustawy o z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny nr 2 - Obłożenie otworu przejściowego płytą wiórową-laminowaną między pomieszczeniami łącznie ze ścianą, w której otwór się znajduje - Pozostałe roboty związane z wykładaniem podłóg i ścian (włączając tapetowanie), gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWiU 43.33.29.0


Celem usługi jest uzyskanie wizualnie estetycznego, spójnego wykończenia otworu komunikacyjnego wraz ze ścianą w której się znajduje.


Wykonanie usługi Wnioskodawca rozpoczyna od pomiarów otworu i ścian podlegających dalszym pracom, na podstawie pomiarów przygotowuje do wglądu klienta wizualizację komputerową a następnie po akceptacji ze strony klienta pomysłu na wykonanie usługi Wnioskodawca przystępuje do dalszych czynności pozwalających na kompleksowe wykonanie prac.

Pierwszy etap to zakup materiałów zgodnie z wyborem klienta czyli płyty laminowanej gr. 18 mm produkcji firmy …, obrzeża pcv gr. 1 mm-polkemic, pian montażowych poliuretanowych jednoskładnikowych firmy …, kleju konstrukcyjnego A., kleju do drewna typ D3 - W, łącznika drewnianego 6 x 40 firmy …, silikonu firmy ….

Drugi etap to przygotowanie elementów konstrukcyjnych czyli pocięcie płyty laminowanej na zwymiarowane formatki, zaokleinowanie krawędzi obrzeżem pcv, wykonanie gniazd pod łączniki drewniane (łączenie płyt między sobą), zespalające za pomocą kleju D3 do drewna elementy w ostateczną zabudowę.

Trzeci etap to dostarczenie elementów składowych do miejsca ich instalowania w budynku mieszkalnym PKOB 111, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m². Pracę której dotyczy opis Wnioskodawca wykonał w ramach prac wykończeniowych w nowo powstałym budynku. Budynek w którym Wnioskodawca wykonuje usługę zaliczany jest do budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym w myśl art. 41 ust 12 ustawy o z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.


Czwarty etap to naklejanie sformatyzowanych elementów z płyty wiórowej laminowanej do ściany wewnątrz otworu za pomocą kleju konstrukcyjnego oraz piany montażowej poliuretanowej jednoskładnikowej.


Piąty etap to połączenie pozostałych elementów płyty wiórowej laminowanej z elementami przyklejonymi wewnątrz otworu w etapie czwartym za pomocą łączników z drewna osadzonych w gniazdach wykonanych w etapie drugim oraz użyciu kleju do drewna typu D3 w miejscach przylegania ze sobą płyt wiórowych laminowanych, natomiast w miejscach przylegania płyt wiórowych laminowanych do ściany betonowej stosuje klej konstrukcyjny A. oraz pianę montażową poliuretanową. Ostatnią wykończeniową czynnością jest uszczelnianie za pomocą silikonu miejsc styku płyt z sufitem, podłogą i ścianami przylegającymi.

Wyżej wymieniona instalacja elementów płyty wiórowej laminowanej jest na stałe związana z pomieszczeniem poprzez zastosowanie spoiw które gwarantują mocne i trwałe połączenie elementów z płyty laminowanej z elementami budynku a demontaż skutkuje ich zniszczeniem poprzez rozwarstwienie struktury płyty laminowanej, połamanie, pokruszenie uniemożliwiające ponowne wykorzystanie.

Stan faktyczny nr 3 - Montaż paneli szklanych w kuchni - Roboty związane z instalowaniem pokryć szklanych, lustrzanych i innych elementów szklanych PKWIU 43.34.20.0


Obłożenie ściany w pomieszczeniu kuchennym pomiędzy zamontowanymi szafkami stojącymi a wiszącymi. Usługa polega na obłożeniu wyżej wymienionej ściany w pomieszczeniu kuchennym, szkłem typu lacobel o gr. 4 mm. celem wykonania tej usługi jest zabezpieczenie ściany przed zaplamieniem, uzyskanie powierzchni wizualnie estetycznej a jednocześnie łatwej w użytkowaniu i czyszczeniu.


W pierwszym etapie Wnioskodawca pobiera wymiary ściany na której będzie instalowane szkło, ustala z klientem dekor, zakupuje w zakładzie szklarskim lacobel łącznie z niezbędnymi do połączenia szkła ze ścianą klej do szkła firmy … i silikon z firmy ….


Po dostarczeniu szkła do klienta Wnioskodawca przystępuje do przygotowania ściany usuwając nierówności za pomocą urządzeń szlifujących, odkurza powierzchnię ściany, nanosi klej na szkło i nakleja na wcześniej odpowiednio przygotowaną płaszczyznę ściany pomiędzy zamontowanymi szafkami kuchennymi. Końcową czynnością jest uszczelnienie silikonem szczelin pomiędzy szkłem a ścianami, szafkami wiszącymi i blatem. Usunięcie przyklejonego na ścianie szkła może przebiegać poprzez etapowe rozbijanie i skuwanie mniejszych elementów ze ściany czyli definitywne zniszczenie produktu.

Usługę wykonano w ramach prac remontowych - wymiana zniszczonych płytek na panel szklany w lokalu mieszkalnym PKOB 112, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m². Budynek w którym mieści się lokal objęty jest społecznym programem mieszkaniowym w myśl art. 41 ust 12 ustawy o z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Kontrahenci Firmy, których dotyczą opisy zaistniałych stanów faktycznych we wszystkich przypadkach są osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej oraz niebędącymi płatnikami podatku VAT w myśl art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku. Klienci, o których mowa są ostatecznymi inwestorami działającymi na własną rzecz.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku:


Czy w aktualnym stanie prawnym podatnik ma prawo zastosować stawkę VAT 8% w opisanych we wniosku trzech zaistniałych stanach faktycznych:

  1. Montaż parapetu - Roboty instalacyjne stolarki budowlanej - PKWIU 43.32.10.0.
  2. Obłożenie otworu przejściowego płytą wiórową-laminowaną między pomieszczeniami łącznie ze ścianą, w której otwór się znajduje - Pozostałe roboty związane w wykładaniem podłóg i ścian (włączając tapetowanie), gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWIU 43.33.29.0.
  3. Montaż paneli szklanych w kuchni - Roboty związane z instalowaniem pokryć szklanych, lustrzanych i innych elementów szklanych PKWiU 43.34.20.0?

Stanowisko Wnioskodawcy ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku:


Zdaniem Wnioskodawcy do usług opisanych w trzech stanach faktycznych tj.

  1. Montaż parapetu - Roboty instalacyjne stolarki budowlanej - PKWIU 43.32.10.0
  2. Obłożenie otworu przejściowego płytą wiórową - laminowaną między pomieszczeniami łącznie ze ścianą, w której otwór się znajduje - Pozostałe roboty związane w wykładaniem podłóg i ścian (włączając tapetowanie), gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWIU 43.33.29.0
  3. Montaż paneli szklanych w kuchni - Roboty związane z instalowaniem pokryć szklanych, lustrzanych i innych elementów szklanych PKWIU 43.34.20.0

na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity, Dz. U. z 2016 r. poz. 710) ma zastosowanie stawka 8% VAT.


Wnioskodawca uważa, że stawka 8% VAT ma zastosowanie do opisanych powyżej usług, ponieważ w sposób istotny wykorzystywane są elementy obiektów budowlanych gdzie montaż poszczególnych komponentów z elementami obiektu budowlanego tworzy trwałą zabudowę spełniającą tylko jako całość określoną funkcję użytkową. W każdym opisanym przez Wnioskodawcę przypadku demontaż zabudowy powodowałby zarówno uszkodzenie pomieszczenia jak i komponentów użytych do wykonania usługi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych stanów faktycznych jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 5a ustawy towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Przy czym w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, towary to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Z kolei jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).


Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Przy czym, stosownie do art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż - 6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.


Jednocześnie zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.


I tak, z zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.


Przy czym, stosownie do art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż - 6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Ponadto w myśl art. 41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się – na mocy art. 41 ust. 12a ustawy – obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.


Zgodnie z art. 41 ust. 12b ustawy, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m²,
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m².

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

Według art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.


Z przedstawionej treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy. Wnioskodawca realizuje zamówienia usług w zakresie montażu parapetów, wykonuje licowanie drzwi ze ścianą (w efekcie drzwi w pomieszczeniu stają się prawie niewidoczne), wykonuje wykończenia ścian pomiędzy istniejącymi meblami kuchennymi używając płyt meblowych bądź szklanych ozdobnych paneli. Klienci są osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej oraz niebędącymi płatnikami podatku VAT w myśl art. 15 ustawy. Klienci są ostatecznymi inwestorami działającymi na własną rzecz.


  • Montaż parapetu, tj. roboty instalacyjne stolarki budowlanej PKWiU 43.32.10.0.


Montaż parapetu Wnioskodawca wykonuje w ramach prac remontowych w lokalu mieszkalnym PKOB 112, w którym powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m². Budynek, w którym Wnioskodawca wykonuje usługę remontową montażu parapetów zaliczany jest do budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym w myśl art. 41 ust 12 ustawy.

Usługa polega na usunięciu zniszczonego parapetu okiennego, ustaleniu z klientem rodzaju materiału z jakiego ma być wykonany nowy parapet oraz przygotowaniu i zamontowaniu nowego parapetu dla pozyskania korzystnego efektu wizualnego pomieszczenia. W wyniku demontażu parapetu nastąpi jego rozwarstwienie, na powierzchni powstaną mechaniczne uszkodzenia i pęknięcia laminatu co nie kwalifikuje go do ponownego wykorzystania. Wykonanie usługi Wnioskodawca rozpoczyna od pobrania wymiarów wnęki okiennej, następnie dokonuje zakupu wybranego przez klienta blatu roboczego, piany montażowej, obrzeża pcv następnie przystępuje do przycięcia blatu roboczego na odpowiedni wymiar, zaokleinowania krawędzi obrzeżem pcv. W mieszkaniu klienta Wnioskodawca usuwa istniejący parapet, przygotowuje wnękę okienną do zamontowania nowego, instaluje parapet przyklejając go do wnęki okiennej wymurowanej z cegły pełnej, wykorzystuje w tej czynności pianę montażową poliuretanową jednoskładnikową, ostatnią operacją jest obróbka silikonem w miejscach przylegania parapetu do ścian i ościeżnicy okiennej.


  • Obłożenie otworu przejściowego płytą wiórową-laminowaną między pomieszczeniami łącznie ze ścianą, w której otwór się znajduje, tj. pozostałe roboty związane w wykładaniem podłóg i ścian - włączając tapetowanie, gdzie indziej niesklasyfikowane PKWiU 43.33.29.0.


Usługę Wnioskodawca wykonał w ramach prac wykończeniowych w nowo powstałym budynku mieszkalnym PKOB 111, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m². Budynek, w którym Wnioskodawca wykonuje usługę zaliczany jest do budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym w myśl art. 41 ust 12 ustawy.

Celem usługi jest uzyskanie wizualnie estetycznego, spójnego wykończenia otworu komunikacyjnego wraz ze ścianą w której się znajduje. Instalacja elementów płyty wiórowej-laminowanej jest na stałe związana z pomieszczeniem poprzez zastosowanie spoiw które gwarantują mocne i trwałe połączenie elementów z płyty laminowanej z elementami budynku a demontaż skutkuje ich zniszczeniem poprzez rozwarstwienie struktury płyty laminowanej, połamanie, pokruszenie uniemożliwiające ponowne wykorzystanie. Wykonanie usługi Wnioskodawca rozpoczyna od pomiarów otworu i ścian podlegających dalszym pracom, na podstawie pomiarów przygotowuje do wglądu klienta wizualizację komputerową a następnie po akceptacji ze strony klienta pomysłu na wykonanie usługi Wnioskodawca przystępuje do dalszych czynności pozwalających na kompleksowe wykonanie prac. Pierwszy etap to zakup materiałów zgodnie z wyborem klienta czyli płyty laminowanej, obrzeża pcv, pian montażowych poliuretanowych jednoskładnikowych, kleju konstrukcyjnego, kleju do drewna, łącznika drewnianego, silikonu. Drugi etap to przygotowanie elementów konstrukcyjnych czyli pocięcie płyty laminowanej na zwymiarowane formatki, zaokleinowanie krawędzi obrzeżem pcv, wykonanie gniazd pod łączniki drewniane (łączenie płyt między sobą), zespalające za pomocą kleju do drewna elementy w ostateczną zabudowę. Trzeci etap to dostarczenie elementów składowych do miejsca ich instalowania. Czwarty etap to naklejanie sformatyzowanych elementów z płyty wiórowej laminowanej do ściany wewnątrz otworu za pomocą kleju konstrukcyjnego oraz piany montażowej poliuretanowej jednoskładnikowej. Piąty etap to połączenie pozostałych elementów płyty wiórowej laminowanej z elementami przyklejonymi wewnątrz otworu w etapie czwartym za pomocą łączników z drewna osadzonych w gniazdach wykonanych w etapie drugim oraz użyciu kleju do drewna w miejscach przylegania ze sobą płyt wiórowych laminowanych, natomiast w miejscach przylegania płyt wiórowych laminowanych do ściany betonowej stosuje klej konstrukcyjny oraz pianę montażową poliuretanową. Ostatnią wykończeniową czynnością jest uszczelnianie za pomocą silikonu miejsc styku płyt z sufitem, podłogą i ścianami przylegającymi.


  • Montaż paneli szklanych w kuchni, tj. roboty związane z instalowaniem pokryć szklanych, lustrzanych i innych elementów szklanych PKWIU 43.34.20.0.


Usługę wykonano w ramach prac remontowych w lokalu mieszkalnym PKOB 112, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m². Budynek w którym mieści się lokal objęty jest społecznym programem mieszkaniowym w myśl art. 41 ust 12 ustawy.


Usługa to obłożenie ściany w pomieszczeniu kuchennym pomiędzy zamontowanymi szafkami stojącymi a wiszącymi. Usługa polega na obłożeniu ściany w pomieszczeniu kuchennym, szkłem typu lacobel celem wykonania tej usługi jest zabezpieczenie ściany przed zaplamieniem, uzyskanie powierzchni wizualnie estetycznej a jednocześnie łatwej w użytkowaniu i czyszczeniu. W pierwszym etapie Wnioskodawca pobiera wymiary ściany, na której będzie instalowane szkło, ustala z klientem dekor, zakupuje w zakładzie szklarskim lacobel łącznie z niezbędnymi do połączenia szkła ze ścianą klej do szkła i silikon. Po dostarczeniu szkła do klienta Wnioskodawca przystępuje do przygotowania ściany usuwając nierówności za pomocą urządzeń szlifujących, odkurza powierzchnię ściany, nanosi klej na szkło i nakleja na wcześniej odpowiednio przygotowaną płaszczyznę ściany pomiędzy zamontowanymi szafkami kuchennymi. Końcową czynnością jest uszczelnienie silikonem szczelin pomiędzy szkłem a ścianami, szafkami wiszącymi i blatem. Usunięcie przyklejonego na ścianie szkła może przebiegać poprzez etapowe rozbijanie i skuwanie mniejszych elementów ze ściany czyli definitywne zniszczenie produktu.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości stosowania stawki VAT 8% dla montażu parapetu, obłożenia otworu przejściowego płytą wiórową-laminowaną łącznie ze ścianą, w której otwór się znajduje oraz montażu paneli szklanych w kuchni.


Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że warunkiem zastosowania stawki 8% na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy, jest łączne spełnienie dwóch przesłanek. Zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, przebudowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy oraz budynek lub jego część, którego dotyczą niniejsze czynności, musi być zaliczana do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z wskazanych przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej stawki podatku 8%.

Definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zawiera cyt. wyżej art. 41 ust. 12a – 12b ustawy. Dyspozycję tę wypełniają obiekty, w których Wnioskodawca wykonuje usługi, gdyż – jak wynika z wniosku - usługi będące przedmiotem zapytania zostały wykonane w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym. Montaż parapetu Wnioskodawca wykonuje w lokalu mieszkalnym PKOB 112, w którym powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m². Usługę obłożenia otworu przejściowego płytą wiórową-laminowaną między pomieszczeniami łącznie ze ścianą, w której otwór się znajduje, Wnioskodawca wykonał w nowo powstałym budynku mieszkalnym PKOB 111 o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 m². Usługę montażu paneli szklanych w kuchni wykonano w lokalu mieszkalnym PKOB 112, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m².

Natomiast przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć budowa, remont modernizacja, termomodernizacja, przebudowa oraz roboty budowlane. Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 2/13, która dotyczyła zabudowy meblowej, jednakże wyrażone w niej stanowisko można odnieść również do sytuacji przedstawionej w przedmiotowej sprawie, ustawodawca nie odesłał również w tej materii do stosowania definicji zawartych w innych ustawach, w szczególności w Prawie budowlanym. Dlatego należy przyjąć, że czynności wymienione w art. 41 ust. ustawy, zostały wprowadzone do tej ustawy w rozumieniu przyjętym w języku powszechnym.

W znaczeniu słownikowym („Współczesny słownik języka polskiego”, red. Bogusław Dunaj, wyd. Langenscheidt Polska Sp. z o.o.), „remont” oznacza zespół czynności, w których wyniku przywraca się sprawność, wartość użytkową jakiegoś obiektu, urządzenia, natomiast „montaż” to składanie, łączenie, ustawianie z poszczególnych części maszyn, urządzeń, budowli; zakładanie instalacji. Z kolei „instalować” oznacza zakładać, montować jakieś urządzenia techniczne.


Pojęcie „modernizacja” - według słownika języka polskiego (Elżbieta Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2005, str. 474, kol. 2) - oznacza unowocześnienie i usprawnienie czegoś.


Należy więc wskazać, że obniżona stawka podatku od towarów i usług znajduje zastosowanie wtedy, gdy montaż określonych towarów następuje z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego (lokalu). Decydującym jest tak silne połączenie konstrukcyjne elementów montowanych i elementów obiektu budowlanego/lokalu, że powstaje trwała całość spełniającą określoną funkcję użytkową.


Odnosząc powyższe do konkretnej sprawy uznać należy, że wszystkie montowane towary, opisane we wniosku, prócz tego, że tworzą w konsekwencji zamierzony efekt wizualny i estetyczny, są połączone z elementami konstrukcyjnymi budynku w sposób trwały, bowiem:

  • parapet montowany jest we wnęce okiennej poprzez przyklejenie do wnęki oraz obróbkę silikonem w miejscach przylegania parapetu, wskutek czego tworzy wraz z konstrukcją obiektu budowlanego jedną całość funkcjonalną,
  • w przypadku obłożenia otworu przejściowego płytą wiórowo - laminowaną następuje stałe związanie jej elementów z pomieszczeniem poprzez zastosowanie spoiw, które gwarantują mocne i trwałe połączenie elementów płyty z elementami budynku, a ich demontaż powoduje ich zniszczenie,
  • panele szklane naklejane są na wcześniej odpowiednio przygotowaną płaszczyznę ściany, a szczeliny pomiędzy szkłem a ścianami, szafkami wiszącymi i blatem są uszczelniane silikonem.

Po zamontowaniu towary zużyte do usług będą nierozerwalnie związane z pomieszczeniem, w którym zostały zamontowane zaś ewentualny demontaż któregokolwiek z elementów spowoduje uszkodzenie w miejscu jego montażu. Przy zastosowaniu klejów, piany montażowej, silikonów w wyniku demontażu pozostaną wyżłobienia i dziury powstałe przy rozbijaniu, ponadto pozostaną fragmenty kleju, drobne kawałki rozbitych elementów, tj. uszkodzone miejsca montażowe. Ponadto zdemontowane elementy nie nadają się do ponownego montażu, gdyż podczas demontażu dochodzi do trwałych uszkodzeń w postaci:

  • rozwarstwienia parapetu - na powierzchni powstaną mechaniczne uszkodzenia i pęknięcia laminatu,
  • rozwarstwienia struktury płyty laminowanej, połamanie, pokruszenie,
  • definitywnego zniszczenia paneli szklanych w wyniku etapowego rozbijania i skuwania mniejszych elementów ze ściany.

Tak więc biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że w przypadku wykonywanych usług – montażu parapetów, obłożenia utworu przejściowego płytą wiórową-laminowaną między pomieszczeniami łącznie ze ścianą, w której otwór się znajduje oraz montażu paneli szklanych w kuchni - zastosowanie znajdzie stawka podatku VAT w wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy stanów faktycznych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia stanów faktycznych.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj