Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.366.2019.2.IR
z 20 sierpnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2019 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP 14 czerwca 2019 r.), uzupełnione pismem z dnia 7 sierpnia 2019 r. (data wpływu 13 sierpnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 6 sierpnia 2019 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.366.2019.1.IR, Organ podatkowy na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawczynię do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 6 sierpnia 2019 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP (skutecznie doręczono w dniu 6 sierpnia 2019 r.), zaś w dniu 13 sierpnia 2019 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 7 sierpnia 2019 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka Kapitałowa”). Spółka kapitałowa prowadzi działalność w zakresie medycyny estetycznej. Oferuje ona pełen zakres wzajemnie uzupełniających się zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej i klinicznej, chirurgii plastycznej i naczyniowej, flebologii, ginekologii estetycznej, laryngologii oraz fizjoterapii i kosmetologii.

W przedsiębiorstwie Spółki Kapitałowej zostaną wyodrębnione dwa działy:

  • dział medyczny (dalej: „Dział Medyczny”) zajmujący się w szczególności działalnością w zakresie medycyny estetycznej,
  • dział nieruchomości (dalej: „Dział Nieruchomości”) zajmujący się w szczególności działalnością w zakresie utrzymania i zarządzania nieruchomościami.

Wnioskodawczyni wraz z drugim wspólnikiem planują dokonać podziału Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie do innej spółki kapitałowej (dalej: „Spółka Przejmująca”) Działu Nieruchomości w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 505, z późn. zm.). W następstwie podziału przez wydzielenie Wnioskodawczyni otrzyma udziały Spółki Przejmującej.

Wydzielenie Działu Nieruchomości do Spółki Przejmującej związane jest z przyszłymi planami Wnioskodawczyni i Jej wspólnika, którzy nie wykluczają sprzedaży Spółki Kapitałowej w przyszłości. Istnieje możliwość, że potencjalny nabywca nie będzie zainteresowany nabyciem działalności związanej z nieruchomościami, stąd też podjęto decyzję o przeniesieniu Działu Nieruchomości do odrębnego podmiotu.
,br>

Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Dział Medyczny będzie spełniał następujące cechy:

  • będzie funkcjonował w oparciu o dające się wyodrębnić składniki materialne (np. sprzęt medyczny, wyposażenie gabinetów medycznych) oraz składniki niematerialne (np. umowy na dostarczanie produktów medycznych);
  • będzie prowadził rozliczenia księgowe w taki sposób, że możliwe będzie zidentyfikowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów (w tym należności i zobowiązań);
  • będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Kapitałowej w drodze uchwały Zarządu Spółki Kapitałowej;
  • będą zatrudnieni pracownicy przypisani do Działu Medycznego;
  • będzie posiadał odrębne rachunki bankowe;
  • będzie posiadał wyodrębnione i przyporządkowane zobowiązania związane z działalnością;
  • składniki majątkowe przyporządkowane do Działu Medycznego będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, które będą obejmowały świadczenie usług medycznych;
  • zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Działu Medycznego będzie posiadał zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze, oparte o samodzielną gospodarkę finansową (w szczególności ponoszone koszty działania działu będą pokrywane w pierwszej kolejności z uzyskiwanych przez Dział Medyczny przychodów), wyodrębnioną z gospodarki finansowej Spółki Kapitałowej.

Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Dział Nieruchomości będzie spełniał następujące cechy:

  • będzie funkcjonował w oparciu o dające się wyodrębnić składniki materialne (np. nieruchomości) oraz składniki niematerialne (np. umowa na ochronę, umowy z dostawcami mediów);
  • będzie wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Kapitałowej w drodze uchwały Zarządu Spółki Kapitałowej;
  • będzie prowadził rozliczenia księgowe w taki sposób, że w przypadku generowania przychodów, możliwe będzie ich przyporządkowanie do tegoż Działu oraz kosztów związanych z tymi przychodami, jak również aktywów i pasywów (w tym należności i zobowiązań);
  • będzie posiadał własne rachunki bankowe;
  • w związku z podziałem przez wydzielenie Działu Nieruchomości do Spółki Przejmującej przejdą pracownicy w trybie art. 231 Kodeksu pracy;
  • będzie posiadał wyodrębnione i przyporządkowane zobowiązania związane z działalnością; w wyniku podziału przez wydzielenie zobowiązania przyporządkowane do Działu Nieruchomości zostaną przeniesione na Spółkę Przejmującą;
  • składniki majątkowe przyporządkowane do Działu Nieruchomości będą służyły realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujących w szczególności utrzymanie i zarządzanie nieruchomościami;
  • zespół składników majątkowych i niemajątkowych, wchodzących w skład Działu Nieruchomości będzie posiadał zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze, oparte o samodzielną gospodarkę finansową wyodrębnioną z gospodarki finansowej Spółki Kapitałowej.

W piśmie z dnia 7 sierpnia 2019 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawczyni podała, że posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust.1 i ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Siedziba Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. „Dział Nieruchomości” funkcjonuje w obecnej strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej, której Wnioskodawczyni jest wspólniczką, jako wyodrębniony pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym zespół składników materialnych i niematerialnych zajmujący się działalnością w zakresie utrzymania i zarządzania nieruchomościami.


W skład Działu Nieruchomości wchodzą:

  • nieruchomość gruntowa oznaczona jako działka ewidencyjna nr 2/3 wraz z posadowionymi na niej budynkami i budowlami;
  • lokal niemieszkalny wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej;
  • parking w budowie;
  • instalacje wentylacji, instalacje klimatyzacji budynkowej, czujniku PPOŻ/BHP znajdujące się ww. budynkach/lokalach niemieszkalnych;
  • umowy z dostawcami mediów;
  • umowa z firmą ochroniarską;
  • umowa na prace wykończeniowe budynków w budowie;
  • umowa na wykonanie zabudowy meblowej;
  • umowa na aranżacje i wykonanie zieleni;
  • środki pieniężne związane z Działem Nieruchomości;
  • umowy z pracownikami zajmującymi się nieruchomościami.

Wszystkie składniki materialne i niematerialne (w tym należności i zobowiązania) wchodzące w skład „Działu Nieruchomości” są przedmiotem planowanego przeniesienia do Spółki Przejmującej.

Spółka Dzielona nie posiada zobowiązań finansowych, które zostały przekazane na realizację, nabycie, modernizację, adaptację lub przebudowę Nieruchomości. Dlatego też do Spółki Przejmującej nie przejdą prawa i obowiązki z takich umów. Jeżeli zaś przed podziałem Spółki Dzielonej przez wydzielenie Działu Nieruchomości do Spółki Przejmującej takie zobowiązania finansowe się pojawią, Spółka Dzielona podejmie próby ich przeniesienia do Spółki Przejmującej (zgoda na przeniesienie zobowiązań finansowych będzie uzależniona od zgody finansującego).

Spółka Dzielona nie posiada także umowy o zarządzanie Nieruchomościami, ani umowy o zarządzanie aktywami. Dlatego też i te umowy nie zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej.

Obecnie w Spółce Dzielonej nie występują także należności o charakterze pieniężnym, które związane są z Działem Nieruchomości, dlatego też i te aktywa nie zostaną przeniesione. Jeżeli przed podziałem przez wydzielenie Spółki Dzielonej takie należności wystąpią, zostaną one przeniesione do Spółki Przejmującej. Jednocześnie do Spółki Przejmującej przeniesione będą zobowiązania wynikające z prac budowlano-remontowych wykonywanych na jednej z nieruchomości Spółki Dzielonej.

Spółka Przejmująca będzie miała możliwość kontynuowania działalności w zakresie utrzymania i zarządzania nieruchomościami wyłącznie w oparciu o przejęte od Spółki Dzielonej składniki materialne i niematerialne.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy wydzielany ze Spółki Kapitałowej do Spółki Przejmującej Dział Nieruchomości na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy pozostający w Spółce Kapitałowej Dział Medyczny na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  3. W razie udzielenia pozytywnej odpowiedzi na pytania nr 1 i 2, czy podział Spółki Kapitałowej polegający na wydzieleniu do Spółki Przejmującej Działu Nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie Wnioskodawczyni?

Zdaniem Wnioskodawczyni,


Ad 1 i 2

Wydzielany ze Spółki Kapitałowej do Spółki Przejmującej Dział Nieruchomości na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.; dalej: ustawa o PIT).

Pozostający w Spółce Kapitałowej Dział Medyczny na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 5a pkt 4 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 5a pkt 4 ustawy o PIT: „Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.

Zgodnie z powyższym, na gruncie podatkowym mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa (dalej także jako: „ZCP”), jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań;
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

W związku z tym, że ustawodawca nie definiuje, w jaki sposób spełnienie powyższych przesłanek powinno być weryfikowane, konieczne jest odwołanie się do stanowisk organów podatkowych w tym zakresie.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa to przede wszystkim zespół składników materialnych i niematerialnych.

Jak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 14 stycznia 2013 r., nr IPPP1/443-1076/12-2/MPe: ,,(...) zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”.

Zespół składników materialnych i niematerialnych musi być dodatkowo organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 2 listopada 2015 r., nr IBPB-2-2/4511-450/15/ZuK uznał: „Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne i niematerialne w tym zobowiązania odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa, obrotowe, ale także czynnik ludzki, a więc pracownicze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne natomiast jest, aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak, aby można było przejąć funkcje gospodarcze)”.

Wyodrębnienie finansowe wymaga więc posiadania takiego systemu ewidencji, który umożliwia przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jak wynika ze stanowisk organów w indywidualnych interpretacjach, przez taki system należy rozumieć odrębne plany finansowe, odrębne budżety oraz prowadzenie zakładowych planów kont, na których księgowane są wyłącznie zdarzenia gospodarcze związane z działalnością zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Taką interpretację przedstawił przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji z dnia 18 marca 2008 r., nr IBPB3/423-100/08/MS/KAN-3205/12/07.

Na dodatkową przesłankę odrębności finansowej zwrócił uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji z dnia 11 lutego 2008 r., nr IP-PB3-423-418/07-2/MB, w której wskazał, że odrębność finansowa wymaga posiadania rachunku bankowego, na który wpływać będą środki generowane przez danego rodzaju działalność gospodarczą oraz z którego regulowane będą zobowiązania związane z tą działalnością. W ten sposób finansowe wyodrębnienie danego zespołu składników majątkowych wykraczać będzie poza wymiar ewidencyjny, co oznaczać będzie, że zapewniona zostanie faktyczna możliwość zarządzania danym zespołem składników majątkowych oraz przypisanymi do tego zespołu składników zasobami ludzkimi, a ewidencyjne wyodrębnienie kont będzie miało wymiar nie tylko informacyjny.

Organy podatkowe precyzują również, jak należy rozumieć zdolność ZCP do działania jako samodzielne przedsiębiorstwo. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 10 września 2015 r., nr IBPB-2-2/4511-262/15/HS uznał, iż: „odnośnie do wyodrębnienia funkcjonalnego – kryterium to sprowadza się do ustalenia czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Nie budzi bowiem wątpliwości to, że aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa”.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawczyni, aby uznać część przedsiębiorstwa za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o PIT powinny być spełnione następujące przesłanki:

  • finansowe wyodrębnienie w istniejącym przedsiębiorstwie polegające na istnieniu odrębnych kont dotyczących działalności ZCP;
  • organizacyjne wyodrębnienie ZCP w strukturze istniejącego przedsiębiorstwa jako dział, wydział, oddział itp.;
  • przyporządkowanie pracowników oraz majątku do ZCP;
  • możliwość kontynuacji dotychczasowych zadań ZCP, w przypadku przeniesienia na nowy podmiot;
  • istnienie w ramach ZCP składników materialnych i niematerialnych.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że na moment podziału przez wydzielenie Dział Medyczny oraz Dział Nieruchomości będą spełniać wszelkie warunki do uznania za ZCP w rozumieniu analizowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Należy bowiem uznać, iż:

  1. Będzie istniał zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań:
    1. Dział Medyczny będzie funkcjonował w oparciu o dające się wyodrębnić składniki materialne (np. aparatura medyczna, wyposażenie gabinetów) oraz składniki niematerialne (np. umowy na dostarczanie produktów medycznych);
    2. Dział Nieruchomości będzie funkcjonował w oparciu o dające się wyodrębnić składniki materialne (np. nieruchomości) oraz składniki niematerialne (np. umowa na ochronę, umowy z dostawcami mediów);
  1. Zespół składników materialnych i niematerialnych na dzień wydzielenia będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie:
    1. Dział Medyczny oraz Dział Nieruchomości będą wyodrębnione organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Kapitałowej w drodze uchwały Zarządu Spółki Kapitałowej;
    2. Spółka Kapitałowa będzie prowadzić rozliczenia księgowe w taki sposób, że możliwe będzie zidentyfikowanie przychodów (o ile takie będą osiągane), kosztów oraz aktywów i pasywów (w tym należności i zobowiązań) Działu Medycznego i Działu Nieruchomości;
    3. w związku z podziałem przez wydzielenie Działu Nieruchomości do Spółki Przejmującej przejdą pracownicy przyporządkowani do Działu Nieruchomości, w trybie art. 231 Kodeksu pracy;
    4. Dział Medyczny oraz Dział Nieruchomości będą posiadać wyodrębnione i przyporządkowane zobowiązania związane z ich działalnością. W wyniku podziału przez wydzielenie zobowiązania przyporządkowane do Działu Nieruchomości zostaną przeniesione na Spółkę Przejmującą, wypełnione przed podziałem Spółki Kapitałowej.
  1. Składniki majątkowe przyporządkowane do Działu Medycznego i Działu Nieruchomości będą służyć realizacji określonych zadań gospodarczych, którymi będzie:
    1. w przypadku Działu Medycznego: świadczenie usług medycznych;
    2. w przypadku Działu Nieruchomości: utrzymanie i zarządzanie nieruchomościami.
  1. Zespół składników składających się na poszczególne ZCP mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. Dział Medyczny oraz Dział Nieruchomości będą prowadzić samodzielnie ww. działalność, jak również samodzielną gospodarkę finansową wyodrębnioną z gospodarki finansowej Spółki Kapitałowej.


W konsekwencji, jak wynika z analizowanego stanu faktycznego, wyodrębnione Dział Medyczny oraz Dział Nieruchomości będą spełniać wszelkie warunki do uznania za ZCP w rozumieniu analizowanych przepisów ustawy o PIT.

Ad 3

W przypadku udzielenia pozytywnej odpowiedzi na pytania nr 1 i 2, podział Spółki Kapitałowej polegający na wydzieleniu do Spółki Przejmującej Działu Nieruchomości stanowiącego ZCP nie będzie podlegał opodatkowaniu PIT po stronie Wnioskodawczyni, albowiem w Spółce Kapitałowej pozostanie Dział Medyczny stanowiący ZCP.

Zgodnie z treścią art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o PIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa – ustalona na dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. lf albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.

A contrario, w przypadku gdy wydzielany ze spółki majątek jak i majątek pozostający w spółce stanowi ZCP, nie powstanie przychód podatkowy po stronie wspólnika spółki podlegającej podziałowi.

W konsekwencji, w przypadku udzielenia pozytywnej odpowiedzi na pytania nr 1 i 2, tzn. w przypadku uznania, że Dział Medyczny oraz Dział Nieruchomości będą stanowić dwa odrębne ZCP, podział Spółki Kapitałowej poprzez wydzielenie Działu Nieruchomości i przeniesienie go do Spółki Przejmującej nie spowoduje po stronie Wnioskodawczyni powstania przychodu podatkowego.

Powyższe stanowisko, według Wnioskodawczyni, poparte również zostało przez organy podatkowe w indywidualnych interpretacjach podatkowych, np.:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 3 lipca 2018 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.292.2018.l.MK: „Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że ponieważ zarówno część wydzielana (Działalność 2), jak i pozostająca w spółce dzielonej (Działalność 1) będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa, to taki podział Spółki Dzielonej nie będzie skutkował po stronie Wnioskodawcy, jako wspólnika, na moment podziału spółki przez wydzielenie, powstaniem dochodu (przychodu) do opodatkowania na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 czerwca 2018 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.146.2018.2.MC: „W świetle powyższego zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przenoszony do nowo zawiązanej spółki (zajmującej się działalnością w zakresie mechaniki pojazdowej, wulkanizacji oraz sprzedaży części i materiałów eksploatacyjnych do pojazdów), jak i pozostający w Spółce Departament transportu będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji w przypadku podziału Spółki przez wydzielenie po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Reasumując – w związku z objęciem przez Wnioskodawcę udziałów w nowo zawiązanej spółce powstałej przez podział Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych”.
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28 maja 2018 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.248.2018.1.IS: „Tym samym, mając na uwadze argumenty przedstawione w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, ponieważ w momencie Podziału Spółki oraz po jego dokonaniu oba opisane powyżej Działy będą miały charakter ZCP w rozumieniu art. 5a pkt 4 Ustawy PIT, Wnioskodawca nie uzyska przychodu podatkowego zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 Ustawy PIT”.
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 23 maja 2018 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.92.2018.4.AK1: „Z przytoczonego przepisu art. 24 ust. 5 pkt 7 ww. ustawy wynika, że opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w momencie podziału spółek uzależnione jest od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce na skutek podziału. Jeśli będzie miał miejsce podział spółek, a majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek pozostający w spółce (w przypadku podziału przez wydzielenie) będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki dzielonej, stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółek.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że skoro zarówno majątek pozostały w Spółce (Dział Galerii Handlowej), jak i majątek wydzielany i przekazywany do Spółki Przejmującej (Dział Parku Handlowego) będą spełniać wymogi definicji Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z tym po stronie Wnioskodawcy, jako wspólnika, na moment podziału spółki przez wydzielenie, nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Należy poinformować, że na dzień wydania niniejszej interpretacji obowiązuje tekst jednolity ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj