Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.204.2019.2.DK
z 20 sierpnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 maja 2019 r. (data wpływu – 22 maja 2019 r.), uzupełnionym 6 sierpnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cash poolingu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cash poolingu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z tym w piśmie z 22 lipca 2019 r., znak: 0111-KDIB4.4014.171.2019.1.DK i 0111-KDIB4.4014.204.2019.1.DK wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 6 sierpnia 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca – Spółka z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub ”Spółka”) z siedzibą w W. jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. Spółka jest również zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce.

Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: „Grupa”) zajmującej się produkcją i dystrybucja szerokiej gamy generycznych produktów farmaceutycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca jest odpowiedzialny za dystrybucję produktów Grupy na terytorium Polski.

W celu bardziej efektywnego zarządzania nadwyżkami/niedoborami środków finansowych w ramach Grupy, Spółka wraz z innymi podmiotami z Grupy zawarła umowę cash poolingu (dalej: „Umowa”). W ramach Umowy, jeden z podmiotów z Grupy został wyznaczony na cash pool lidera, w tym w szczególności podmiot odpowiedzialny za udzielanie pożyczek i przyjmowanie depozytów (dalej: „Lider”). Pozostałe podmioty z Grupy, w tym Spółka, działają jako uczestnicy cash poolingu (dalej: „Uczestnicy”).

Celem zawarcia Umowy cash poolingu była optymalizacja zarządzania ryzykiem gotówkowym i finansowym w ramach Grupy. W związku z tym, Uczestnicy przekazują nadwyżki gotówkowe do Lidera w walucie euro oraz we wszystkich innych walutach dostępnych dla Lidera. Nadwyżki gotówkowe są zwracane Uczestnikom w terminach określonych w Umowie cash poolingu lub w terminach określonych żądaniem danego Uczestnika. Przekazane Liderowi nadwyżki finansowe podlegają oprocentowaniu ustalonemu na warunkach rynkowych. Natomiast w przypadku zgłoszenia zapotrzebowania na środki pieniężne przez danego Uczestnika, Lider udziela takiemu Uczestnikowi pożyczki. Taka pożyczka również podlega oprocentowaniu na warunkach rynkowych.

Tymczasowo, w ramach obecnego systemu cash poolingu (dalej: „Obecny cash pooling”) przekazywanie środków pieniężnych odbywa się nieregularnie na wniosek danego Uczestnika lub Lidera, w zależności od potrzeb gotówkowych. W szczególności, w przypadku zgłoszenia zapotrzebowania na środki pieniężne przez danego Uczestnika, Lider udziela takiemu Uczestnikowi pożyczki na czas określony (dalej: „Pożyczki”). Jednocześnie w sytuacji, gdy dany Uczestnik wykazuje nadwyżki pieniężne, składa on depozyt na czas określony na rachunku bankowym Lidera (dalej: „Depozyty”). Wynagrodzenie Lidera za pełnione funkcje zarządzania płynnością finansową znajdzie odzwierciedlenie w różnicy pomiędzy stopą oprocentowania udzielonych Pożyczek, a stopą oprocentowania przyjętych Depozytów.

Lider wypłaca oraz przyjmuje środki pieniężne w związku z Pożyczkami i Depozytami przy wykorzystaniu rachunku bankowego znajdującego się za granicą.

W przyszłości, planowana jest zmiana modelu cash poolingu, w związku z tym będzie on obsługiwany przez bank, który będzie regularnie obliczał nadwyżki oraz niedobory na środki pieniężne u wszystkich Uczestników (dalej: „Planowany cash pooling”). W oparciu o te informacje, przelewy środków pieniężnych będą dokonywane regularnie każdego dnia lub raz w tygodniu (w zależności od wybranej częstotliwości) pomiędzy Liderem a poszczególnymi Uczestnikami.

Bank będzie pełnił rolę podmiotu wykonującego obsługę administracyjną Planowanego cash poolingu na rzecz Lidera. Lider w dalszym ciągu będzie podmiotem, który będzie świadczyć na rzecz Wnioskodawcy oraz pozostałych Uczestników usługi zarządzania płynnością finansową.

Wszystkie środki pieniężne przekazywane w ramach Planowanego cash poolingu będą w dalszym ciągu realizowane poprzez rachunek bankowy Lidera. Pomiędzy Uczestnikami nie będą dokonywane żadne bezpośrednie przelewy środków pieniężnych.

Ponadto, z treści uzupełnienia wniosku (data wpływu 6 sierpnia 2019 r.) – w odniesieniu do zdarzenia przyszłego – wynika, że:

  • umowa (umowa Planowanego cash poolingu) jest umową nienazwaną, gdyż Kodeks cywilny nie zawiera przepisów wprost odnoszących się do tego typu umowy,
  • środki pieniężne będą wypłacane w ramach Planowanego cash poolingu na podstawie jednej Umowy (umowy cash poolingu), nie zaś odrębnych umów. Środki pieniężne wypłacane w związku z Planowanym cash poolingiem mogą znajdować się zarówno w Polsce, jak i zagranicą,
  • w ramach Planowanego cash poolingu nie będą zawierane odrębne umowy. Umowa (umowa cash poolingu), w ramach której będą dokonywane rozliczenia, zostanie zawarta albo w Polsce, albo poza granicami Polski,
  • Wnioskodawca wskazał, że planowana umowa cash poolingu będzie podlegać przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, tj. świadczona w ramach niej usługa będzie podlegała zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku od towarów i usług,
  • Wnioskodawca zaznaczył, że uzyskał potwierdzenie swojego stanowiska w tym zakresie w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 lipca 2019 r., znak: 0114-KDIP1-2.4012.283.2019.IG.
  • Lider, jako podmiot zarządzający płynnością finansową w ramach Planowanego cash poolingu, nie posiada siedziby ani zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Działalność gospodarcza wykonywana przez Lidera obejmuje m.in. kredytowanie oraz udzielanie pożyczek.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zawarcie Umowy cash poolingu oraz dokonywanie rozliczeń w ramach Planowanego cash poolingu spowoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Zdaniem Wnioskodawcy, zawarcie Umowy cash poolingu oraz dokonywanie rozliczeń w ramach Planowanego cash poolingu nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przywołując art. 1 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych Wnioskodawca wskazał, że nie ulega wątpliwości, iż ustawodawca wprowadził zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który nie powinien być rozszerzany.

Należy zaznaczyć, że Umowa cash poolingu jest umową nienazwaną, gdyż ustawa Kodeks cywilny nie zawiera wprost przepisów odnoszących się do tego typu umowy.

Umowa cash poolingu w swoich założeniach w pewnym zakresie jest zbliżona do umowy pożyczki wskazanej w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jednakże zdaniem Wnioskodawcy nie może być za taką uznana. Zgodnie bowiem z art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Tym samym Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż uczestnictwo w Planowanym cash poolingu nie wyczerpuje znamion umowy pożyczki w rozumieniu powyższego przepisu Kodeksu cywilnego. Wnioskodawca pragnie podkreślić, że celem zawarcia Umowy cash poolingu jest bowiem optymalizacja zarządzania ryzykiem gotówkowym i finansowym w ramach Grupy. Istota Umowy cash poolingu jest kompensowanie niedoborów pieniężnych jednych Uczestników nadwyżkami gotówkowymi innych Uczestników, nie zaś udzielanie pożyczek pomiędzy poszczególnymi Uczestnikami. Dodatkowo, Wnioskodawca wskazuje, iż w Planowanym cash poolingu, w odróżnieniu od umowy pożyczki, partycypują przynajmniej trzy podmioty,

tj.: Uczestnik posiadający nadwyżki gotówkowe, Lider oraz Uczestnik wykazujący niedobór środków pieniężnych.

W związku z Uczestnictwem w Planowanym cash poolingu, Uczestnik wykazujący nadwyżki gotówkowe nie jest zatem zobowiązany do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na rzecz konkretnego Uczestnika (udzielania mu pożyczki), gdyż Uczestnik posiadający nadwyżkę środków pieniężnych nie posiada informacji, jaki konkretnie Uczestnik skorzysta z jego środków pieniężnych oraz w jakiej wysokości. Jednocześnie, Uczestnik wyrażający zapotrzebowanie na środki pieniężne nie posiada wiedzy dotyczącej tego od którego konkretnego Uczestnika pochodzą wykorzystywane przez niego środki gotówkowe. Tym samym, w ramach uczestnictwa w Planowanym cash poolingu w odróżnieniu od umowy pożyczki nie zostały skonkretyzowane strony oraz przedmiot transakcji. Nadwyżki środków pieniężnych są bowiem przekazywane na rachunek Bankowy Lidera, z tego też samego rachunku są wypłacane środki finansowe do Uczestników wykazujących niedobory gotówkowe.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, Umowa cash poolingu oraz dokonywane rozliczenia w ramach Planowanego cash poolingu nie stanowi umowy pożyczki i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1

pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca pragnie dodatkowo wskazać, iż w myśl art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, ze zm.), zwalnia się od podatku usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług. Tym samym należy uznać, że dokonywane przez Lidera czynności zarządzania płynnością finansową wykonywane w ramach Planowanego cash poolingu podlegają – jako usługi finansowe – zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Należy jednocześnie przypomnieć, że świetle art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika podatku od towarów i usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Przepis ten znajdzie zastosowanie zarówno wówczas, gdy polski podatnik świadczy usługi finansowe na rzecz podatnika z Polski, z Unii europejskiej, jak i podatnika z spoza Unii Europejskiej, a także również gdy podatnik spoza Polski świadczy usługi finansowe na rzecz polskiego podatnika. W tym ostatnim przypadku wystąpi import usług, a polski podatnik będący usługobiorcą jest zobowiązany wykazać podatkowo transakcję nabycia usług finansowych od zagranicznego podatnika. W rezultacie w wyniku świadczenia przez Lidera – w ramach Planowanego cash poolingu – czynności zarządzania płynnością finansową to Spółka (jako nabywca usługi) powinna wykazać w swoich rozliczeniach podatek od towarów i usług, import usług finansowych (zwolnionych z podatku od towarów i usług).

Mając na powyższe, nawet gdyby uznać Umowę cash poolingu za podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zastosowanie znajdzie wyłączenie wskazane w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż czynności wykonywane przez Lidera w ramach Planowanego cash poolingu, jako czynności przekazów i transferów pieniężnych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca przywołał wybrane interpretacje indywidualne.

Z uwagi na fakt, iż niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie zawarcia Umowy Planowanego cash poolingu, Organ przywołał wyłącznie tę część stanowiska Wnioskodawcy, która odnosi się wprost do zadanego we wniosku pytania nr 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że – zgodnie z zakreślonym przez Wnioskodawcę zakresem wniosku – przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego. Tym samym część stanowiska Wnioskodawcy, która odnosi się do uregulowań zawartych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, ze zm.), uznano za element własnego stanowiska niepodlegający ocenie w ramach wydanej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca wskazał jednocześnie, iż w podatku od towarów i usług zostało wydane rozstrzygnięcie w zakresie zawarcia Umowy Planowanego cash poolingu – interpretacja indywidualna z 23 lipca 2019 r., znak: 0114-KDIP1-2.4012.283.2019.1.IG. Organ informuje ponadto, że w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1519) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych określony w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest katalogiem zamkniętym, gdyż ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Wobec tego tylko wymienione w nim czynności stanowią przedmiot opodatkowania tym podatkiem.

Należy stwierdzić, że umowa cash poolingu pozostaje umową nienazwaną. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r., poz. 1145) nie zawiera przepisów odnoszących się do tego typu umowy.

Umowa cash poolingu jest najbardziej zbliżona swą konstrukcją do umowy pożyczki wymienionej w katalogu określonym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednakże nie jest taką umową, bowiem w myśl art. 720 § 1 ustawy Kodeks cywilny – przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Przedstawiona we wniosku konstrukcja umowy cash poolingu, jako sposobu zarządzania płynnością finansową uczestniczących podmiotów, pomimo zawierania w sobie pewnych elementów pożyczki, nie wyczerpuje istotnych jej znamion. Cash pooling polega na umożliwieniu lepszej gospodarki finansowej grupy kapitałowej. Dzięki tej usłudze można skompensować niedobory środków podmiotów należących do danej grupy nadwyżkami innych podmiotów należących do tej samej grupy oraz korzystnie zagospodarować nadwyżkę środków.

W przypadku cash poolingu mamy do czynienia z trzema przynajmniej podmiotami, a mianowicie: podmiotem posiadającym wolne środki finansowe, podmiotem posiadającym niedobór tych środków oraz podmiotem występującym w roli pośrednika działającego we własnym imieniu.

Z tytułu uczestnictwa w tych transakcjach dla wszystkich podmiotów powstają określone prawa i obowiązki, jednak nie dochodzi w tym przypadku do zawarcia umowy pożyczki, ponieważ brak jest zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony w umowie podmiot. Uczestnik cash poolingu posiadający wolne środki nie wie, czy środki te zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości i przez którego uczestnika. Tak samo uczestnik, który posiada niedobory nie wie, środkami którego podmiotu zostaną one zniwelowane. Tym samym nie jest skonkretyzowana druga strona transakcji, jak też jej przedmiot, ponieważ źródłem, z którego zostanie zasilony rachunek o saldzie debetowym, jest – co do zasady – rachunek zbiorczy, na którym gromadzone są wolne środki wszystkich posiadających je uczestników cash poolingu lub też rachunek któregoś z uczestników, który posiada saldo dodatnie.

Przedstawiona we wniosku konstrukcja cash poolingu, jako sposobu gospodarowania wolnymi środkami finansowymi uczestników niewątpliwie zawiera w sobie pewne elementy kredytowania jednych podmiotów przez drugie. Nie sposób jednak uznać, że wyczerpuje ona wszystkie elementy przedmiotowo istotne dla umowy pożyczki.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca (spółka z o.o.) wraz z innymi podmiotami z Grupy zawrą umowę cash poolingu, w związku z tym będzie on obsługiwany przez bank, który będzie regularnie obliczał nadwyżki oraz niedobory na środki pieniężne u wszystkich Uczestników. Przelewy środków pieniężnych będą dokonywane regularnie każdego dnia lub raz w tygodniu pomiędzy Liderem a poszczególnymi Uczestnikami. Bank będzie pełnił rolę podmiotu wykonującego obsługę administracyjną Planowanego cash poolingu na rzecz Lidera. Lider w dalszym ciągu będzie podmiotem, który będzie świadczyć na rzecz Wnioskodawcy oraz pozostałych Uczestników usługi zarządzania płynnością finansową.

Wszystkie środki pieniężne przekazywane w ramach Planowanego cash poolingu będą w dalszym ciągu realizowane poprzez rachunek bankowy Lidera. Pomiędzy Uczestnikami nie będą dokonywane żadne bezpośrednie przelewy środków pieniężnych. Umowa planowanego cash poolingu będzie umową nienazwaną, w ramach której nie będą zawierane odrębne umowy.

Umowa Planowanego cash poolingu nie stanowi – jak wynika z opisu zdarzenia – żadnej z czynności wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zatem skoro opisana we wniosku umowa nie przyjmie charakteru żadnej z czynności wymienionych w katalogu określonym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to zarówno zawarcie ww. umowy jak i dokonywane w jej ramach rozliczenia nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Podsumowując, należy stwierdzić, że skoro zawarcie umowy cash poolingu nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych a czynności tego typu nie można zakwalifikować, np. jako umowy pożyczki czy też innej czynności tym katalogiem objętej, to tym samym – z powyższych przyczyn – czynności dokonywane w ramach umowy cash poolingu dotyczące zarządzania płynnością finansową, nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych; nie mieszczą się bowiem w katalogu czynności ściśle wymienionych jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tym samym, skoro wskazane we wniosku czynności nie zostały wymienione wśród tych czynności, które określone są w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, Organ odstąpił od analizy możliwości zastosowania wyłączenia z opodatkowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 cyt. ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Jednocześnie informuje się, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Przedmiotowa interpretacja – zgodnie ze złożonym wnioskiem – została wydana wyłącznie dla Wnioskodawcy i tylko on może czerpać z niej ochronę.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj