Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-3.4011.173.2019.1.MM
z 15 lipca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2019 r. (data wpływu 15 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  1. uznania działalności w zakresie badań i rozwoju za działalność badawczo-rozwojową, która uprawnia do skorzystania z ulgi – jest prawidłowe;
  2. uznania za koszty kwalifikowane wynagrodzeń pracowników:
    • jest nieprawidłowe – w części dot. pracowników Działu B+R,
    • jest prawidłowe – w części dot. Pracowników delegowanych.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • uznania działalności w zakresie badań i rozwoju za działalność badawczo-rozwojową, która uprawnia do skorzystania z ulgi,
  • sposobu ewidencjonowania kosztów działalności badawczo-rozwojowej,
  • uznania za koszty kwalifikowane wynagrodzeń pracowników,
  • sposobu ewidencjonowania czasu pracy na potrzeby skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.

We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne oraz zdarzenia przyszłe.

I.1.

Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (dalej: „Spółka”) i jako osoba fizyczna uzyskuje przychody z udziału w tejże Spółce. Przychody te, z uwzględnieniem brzmienia art. 8 ust. 1 Ustawy o PIT Wnioskodawca rozpoznaje jako przychody z działalności gospodarczej. Dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę w związku z działalnością gospodarczą podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach przewidzianych w art. 30c Ustawy o PIT.

Spółka, w której Wnioskodawca jest komandytariuszem, jest producentem domofonów. Oferta Spółki obejmuje zarówno domofony dla klientów indywidualnych, jak i dla budownictwa wielomieszkaniowego i wielorodzinnego. Cały proces produkcji domofonów oferowanych przez Spółkę od projektu aż do zapakowania gotowego urządzenia odbywa się w Spółce.

W związku z powyższym, jak również uwzględniając stałe poszukiwanie przez Spółkę nowych rynków zbytu dla swoich produktów, a także nowych rozwiązań dla oferowanych produktów, Spółka prowadzi prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które nie są powszechnie oferowane przez innych producentów domofonów, tj. lip, systemy dla osób niewidomych i niesłyszących.

W celu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w Spółce utworzony został specjalnie powołany do tego celu dział badań i rozwoju, który tworzy 5 pracowników Spółki oraz 1 osoba współpracująca ze Spółką na podstawie umowy o współpracy (dalej: „Dział B+R”). Prace Działu B+R mogą dotyczyć tworzenia nowych produktów lub wprowadzania ulepszeń w już istniejących. Dodatkowo prace działu B+R mogą dotyczyć całych produktów, jak i ich elementów (np. zasilaczy, rozdzielaczy, płyt itp.).

Osoby tworzące Dział B+R to pracownicy o bogatym doświadczeniu w obszarze rozwoju systemów domofonowych oraz projektowania obwodów elektronicznych posiadający wieloletnie doświadczenie w branży.

Pracownicy Działu B+R zatrudnieni są przez Spółkę, na podstawie umowy o pracę, wyłącznie w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej Spółki. Ponadto, w działalności Spółki występują sytuacje, gdy do realizacji prac badawczo-rozwojowych Spółka deleguje pracowników z innych działów, w zależności od zapotrzebowania i realizowanych przez Dział B+R projektów (dalej: „Pracownicy delegowani”). Pracownicy delegowani, celem określenia rozmiaru ich zaangażowania w działalność badawczo-rozwojową Spółki, zobowiązani są do ewidencjonowania swojego czasu pracy w specjalnie dla tego celu zaprowadzonej ewidencji czasu pracy w formie elektronicznej, która będzie pozwalała na określenie ilość godzin i wskazywała procentowo, ile w danym miesiącu Pracownik delegowany poświęcił czasu pracy na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT, w stosunku do całego jego czasu pracy. Na podstawie prowadzonej ewidencji Spółka jest w stanie szczegółowo przyporządkować czas pracy Pracowników delegowanych poświęcany na realizację prac z zakresu działalności badawczo-rozwojowej. Ewidencja prowadzona jest bowiem na poziomie szczegółowości pozwalającym na identyfikację czasu pracy Pracownika delegowanego poświęconego na konkretny realizowany przez Spółkę projekt z zakresu działalności badawczo-rozwojowej.

Należy przy tym wskazać, że pracownicy Działu B+R cały swój czas pracy poświęcają na działalność badawczo-rozwojową, natomiast udział czasu pracy Pracowników delegowanych określony jest według poświęconego czasu na taką pracę.

Prace prowadzone przez Spółkę w 2018 roku ukierunkowane były na zwiększenie możliwości i funkcjonalności oferowanych produktów, jak również tworzenie nowych produktów i wprowadzanie ulepszeń w już istniejących. Podejmowane przez Spółkę działania stanowiły odpowiedź Spółki na wymagania rynku i oczekiwania klientów. Nie miały one przy tym charakteru rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów. Poniżej Wnioskodawca prezentuje projekty realizowane przez Dział B+R w 2018 roku wraz z ich opisem.

1. Projekt „A”

Przedmiotowy projekt dotyczył systemu wspomagania osób słabosłyszących i niedosłyszących w panelu domofonowym. W ramach prowadzonych prac zbudowano specjalny system radiowej transmisji dźwięku bezpośrednio do aparatów słuchowych (tzw. pętla T) oraz wizualną sygnalizację stanu pracy.

Przedmiotowy projekt realizowany był z uwzględnieniem perspektywy ekspansji Spółki na rynek francuski, gdzie takie systemy są wymagane prawnie. Rozwój i testy produktu Spółka przeprowadzała wspólnie z Towarzystwem Osób Niesłyszących.

Aby umożliwić radiową transmisję dźwięku kompatybilną z systemami wspomagania osób słabosłyszących, Spółka musiała poznać specyfikację tego rozwiązania. W ramach realizacji przedmiotowego projektu Spółka zwiększyła swoje zasoby wiedzy na temat działania aparatów słuchowych ze zdalną transmisją dźwięku oraz znormalizowanego systemu piktogramów do oznaczania takich urządzeń.

W ramach realizacji tego projektu Dział B+R przeprowadził szereg badań nad płytkami PCB, aby wybrać optymalne rozwiązanie prowadzenia ścieżek sygnału radiowego (zdaniem Wnioskodawcy, przemawia to za spełnieniem przesłanki „działalność twórcza”). Dział B+R zaprojektował ponadto, we współpracy z kontrahentem Spółki, antenę dedykowaną do opisywanego systemu, pasującą do obudów serii I produkowanych przez Spółkę. Dzięki tej współpracy powstała produkowana seryjnie, specjalnie dla Spółki, antena do transmisji dźwięku w systemie pętli T.

Ponadto skonstruowane zostało urządzenie odtwarzające komunikaty głosowe (np. wybieranie numeru, brak połączenia, drzwi otwarte), które współpracuje z radiowym transmiterem dźwięku (zdaniem Wnioskodawcy, przemawia to za spełnieniem przesłanki „działalność twórcza”). Odtwarzacz ma wbudowane komunikaty w kilku europejskich językach, dzięki temu Spółka może go oferować na wielu rynkach, jednocześnie pozwala na dogrywanie indywidualnych komunikatów przez instalatora, co czyni go w pełni elastycznym.

Przy pracach nad ww. urządzeniem zgłębiona została wiedza w zakresie możliwości syntezy dźwięku przez mikrokontrolery 8-bitowe, odtwarzanie binarnych plików dźwiękowych i miksowanie sygnałów audio: analogowych (system domofonowy) z cyfrowymi (komunikat zapisany w pamięci FLASH).

W związku z tym, że ze względu na objętość próbek dźwiękowych i konieczność szybkiego ich odtwarzania, nowoczesne pamięci FLASH zastępują wykorzystywane dotychczas pamięci EEPROM, realizując opisywany projekt, Spółka musiała przygotować oprogramowanie mikrokontrolerów, które byłoby kompatybilne z pamięciami w nowej technologii FLASH.

Projekt ten ukierunkowany był na stworzenie rozwiązania, które zwiększy funkcjonalność i możliwości produktów oferowanych przez Spółkę. Zdobyta przez Spółkę w trakcie realizacji przedmiotowego projektu wiedza pozwoliła na zaprojektowanie i stworzenie zmienionych, ulepszonych produktów, tj. domofonów wyposażonych w system wspomagania osób słabosłyszących i niedosłyszących.

2. Projekt „B”

Projekt ten dotyczył prac nad rozdzielaczem sygnału wizyjnego do systemów wideo domofonów. Będący wynikiem prowadzonych przez Spółkę prac rozdzielacz to innowacyjna konstrukcja, która zapewnia, przy zmniejszeniu kosztów urządzenia, zwiększenie odporności rozdzielacza na zakłócenia i nieprawidłową obsługę, ale także – wydłużenie długości linii transmisyjnej przy zachowaniu niezmiennej jakości obrazu.

Na skutek prowadzonych w ramach projektu badań Spółka zdobyła wiedzę w obrębie przesyłania sygnałów Video (wysokich częstotliwości), zabezpieczenia sygnałów i urządzeń przed różnymi uszkodzeniami elektrycznymi. Spółka poznała również nowe elementy elektroniczne, których wcześniej nie stosowała, a także poznała sposób ich stosowania w obwodach elektrycznych. Spółka opracowała również własny obwód elektryczny, który wykorzystuje nowe elementy i pozwala wzmacniać, przesyłać oraz rozdzielać sygnał video (wysokich częstotliwości). Dzięki poznanej wiedzy Spółka będzie mogła stosować ją w nowo konstruowanych urządzeniach oraz udoskonalaniu bieżących produktów.

Prace badawcze podejmowane w ramach tego projektu polegały zwłaszcza na rozpoznaniu rynku pod kątem dostępności elementów wielkich częstotliwości, które niezbędne są do współpracy z sygnałem video. Prace badawcze prowadzone były w celu wyszukania odpowiednich elementów elektronicznych oraz w celu właściwego ich doboru tak, aby współpracując odpowiednio ze sobą, tworzyły obwód elektryczny, który spełnia założenia projektu i oczekiwania. Wyzwaniem w ramach prowadzonych prac było zapewnienie transmisji sygnału video wysokiej jakości w czasie rzeczywistym. Na skutek tego używane elementy muszą pracować na bardzo wysokich częstotliwościach. Dotychczas Spółka stosowała zintegrowane układy elektroniczne firm trzecich, jednakże – ze względu na swoją zamkniętą konstrukcję – nie mogła ich konfigurować pod opracowywane przez nią zastosowania. W związku z zapotrzebowaniem konsumentów, którzy oczekiwali dostarczenia towaru w obudowie DEN oraz ze zmienioną konstrukcją wewnętrzną (większa odporność na uszkodzenia, wzmacnianie sygnału video), Spółka dostosowała swoje rozwiązania pod wymagania klientów.

Powstały na skutek realizacji opisywanego projektu rozdzielacz, posiadający obudowę na szynę DEN oraz odporną na uszkodzenia elektryczne konstrukcję, stanowi nowość w ofercie Spółki.

Prace badawcze prowadzone w ramach opisywanego projektu ukierunkowane były przede wszystkim na skonstruowaniu urządzenia, które będzie przesyłało sygnał video (wysokich częstotliwości), a jednocześnie będzie wzmacniało i rozdzielało go oraz będzie odporne na większość typowych uszkodzeń elektrycznych. Dodatkowo urządzenie miało posiadać obudowę w standardzie DIN, dzięki czemu będzie można je montować w każdej typowej rozdzielni spełniającej ten standard. W tym celu Spółka prowadziła badania nad możliwością zastosowania nowych rodzajów tranzystorów i wzmacniaczy operacyjnych. Ponadto zaprojektowano płytki drukowane, które nie tylko umożliwiają poprawną transmisję sygnału video, ale też skutkują uodpornieniem urządzenia na przepięcia w instalacji domofonowej i zasilaniu.

3. Projekt „C”

W ramach przedmiotowego projektu wprowadzono nową serię domofonów central C, która jest unowocześnioną wersją klasycznej serii C. Wsłuchując się w głosy swoich klientów, w serii C Spółka wprowadziła szereg zmian ze względu na możliwości konfiguracyjne, odporności na zakłócenia i uszkodzenia. Dodatkowo, dzięki własnemu laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej, Spółka mogła dokonać zmian w budowie urządzenia, które spowodowały stabilniejszą pracę i niniejszą jego awaryjność.

W ramach projektu zaprojektowano nową obudowę domofonu odpowiadającą pod względem stylistyki najnowszym trendom, godząc przy tym zastosowanie posiadanych i używanych już podzespołów celem zmniejszenia kosztów wdrożenia. Zaprojektowane i wykonane zostały formy wtryskowe do aluminium oraz do tworzywa sztucznego ABS (zdaniem Wnioskodawcy przemawia to za spełnieniem przesłanki „działalność twórcza”).

Zmiany w budowie urządzenia polegały głównie na zmianie obwodów elektronicznych oraz doborze innych elementów elektrotechnicznych. Jeżeli chodzi o zmiany w oprogramowaniu, to polegały one głównie na zmianie algorytmu działania urządzenia oraz dodaniu funkcji, których klienci się domagali. Poskutkowało to stabilniejszą pracą urządzenia i mniejszą jego awaryjnością oraz zwiększeniem jego możliwości.

4. Prace nad monitorami IP i panelami IP

Prowadzone w 2018 r. prace nad monitorami IP i panelami IP skupione były na rozpoznaniu technologii IP i budowie zupełnie nowego systemu domofonowego opartego o transmisję w sieci komputerowej. Dzięki tym pracom powstały prototypy dwóch urządzeń – panelu i wideo monitora IP.

Każda z zastosowanych w tym systemie technologii była dla Spółki nowością. I tak, od strony oprogramowania Spółka prowadziła prace nad:

  • Rozpoznaniem technologii TCP/IP, czyli szczegółowego systemu działania sieci komputerowych. Konieczność włączania się do istniejących sieci wymusiła na Spółce ścisłe przestrzeganie norm i protokołów transmisyjnych. Powyższe stanowiło nową okoliczność dla Spółki, albowiem dotychczas Spółka wykorzystywała swoje magistrale komunikacyjne.
  • Technologią VoIP (voice over IP). Przygotowanie aplikacji (zarówno na urządzenia produkowane przez Spółkę, jak i na urządzenia mobilne – smartfony) wymusiło szczegółowe rozpoznanie technologii cyfrowej transmisji dźwięku przez sieci komputerowe.

Prace projektowe polegały również na adaptacji gotowego komputera jednopłytkowego (SoM). Przy pomocy nowych narzędzi projektowych (oprogramowanie) zaprojektowano płytkę drukowaną będącą bazą systemu dla monitora, panelu, a później też bramki IP. Wyzwaniem w tym obszarze były sygnały wielkich częstotliwości dla transmisji w sieci komputerowej, a także zastosowanie układów transmisji radiowej Wi-Fi. Powyższe związane było z koniecznością zapoznania się z normami kompatybilności elektromagnetycznej, które wprowadzają szereg obostrzeń dla tego typu układów.

W ramach prowadzonych prac koncentrowano się również na należytym zapewnieniu stabilności działania urządzenia (zwłaszcza transmisji) w różnych warunkach środowiska elektromagnetycznego.

Na potrzeby realizacji przedmiotowego projektu nieodzowne okazało się laboratorium Spółki, w którym prowadzono prace polegające na badaniu kompatybilności elektromagnetycznej, tj. badaniu oporności na zakłócenia powstałe od innych urządzeń elektrycznych podłączonych do tej samej sieci elektrycznej (EFT – electrical fast transient); odporności na zakłócenia powstałe w sieci zasilającej wskutek wyładowań atmosferycznych (SURGE); odporności na zakłócenia powstałe w wyniku wyładowań elektrostatycznych powstałych przy użytkowaniu urządzenia (ESD – ElectroStatic Discharge).

Skutkiem prowadzonych prac są rozmowy Spółki z niemieckim kontrahentem, który zainteresowany jest produkcją wideo monitora przez Spółkę w wersji OEM.

Prowadząc przedmiotowe prace Spółka zdobyła również doświadczenie w technologii IP, co przełożyło się na wdrożenie nowej serii produktów bramek IP.

5. Projekt „D”

Prace podejmowane w ramach projektu dotyczyły systemu domofonowego F P 3. generacji. Projekt miał na celu kompleksową przebudowę koncepcyjną i techniczną istniejącego systemu P. Przebudowa systemu P polegała na możliwości podłączenia większej liczby odbiorników, prowadzeniu dłuższych instalacji domofonowych, a także zarządzania wszystkimi urządzeniami z jednego miejsca poprzez magistralę systemu. Wprowadzono możliwość aktualizacji oprogramowania wszystkich urządzeń w działającym systemie domofonowym bez konieczności demontowania urządzeń. Aktualizacja pozwala na dodawanie funkcjonalności w przyszłości oraz w razie zgłaszanych problemów przez klientów – zdalną im pomoc. Dodano obsługę większej liczby dzwonków, które są teraz bardziej melodyjne i ładniejsze.

System F P stanowi najbardziej dynamicznie ewoluujący i najbardziej zaawansowany technologicznie system w ofercie Spółki. W trakcie prac zmodernizowano do 3. generacji 4 urządzenia z portfolio produktowego Spółki, a także zbudowano jedno całkiem nowe urządzenie.

Modernizacja, o której mowa wyżej, polegała na zaprojektowaniu niemalże od nowa obwodów elektrycznych wszystkich urządzeń generacji 3 celem uzyskania wyżej wymienionych cech. Zastosowano przy tym również nowe i nowoczesne podzespoły, które wcześniej nie były stosowane przez Spółkę. Poznano ich działanie i nauczono się ich stosować. Spółka pozyskała także wiedzę w obszarze pisania oprogramowania na procesory, przesyłaniu sygnałów na dłuższe odległości, konstrukcji obwodów elektrycznych.

Na potrzeby opracowywanego systemu w ramach Działu B+R stworzono również program komputerowy do zarządzania urządzeniami, który jest systematycznie rozbudowywany. Modernizacja systemu prowadzona była przy ścisłej współpracy z niemieckim kontrahentem Spółki – dystrybutorem produktów A.

6. Prace nad zasilaczem napięcia stałego

W ramach przedmiotowego projektu Spółka stworzyła zasilacz napięcia stałego dla systemów domofonowych. który stanowi odpowiedź Spółki na zapotrzebowanie rynku systemów domofonowych, który to rynek domagał się zasilacza prądu stałego do systemów domofonowych, posiadającego zacisk PE (do podłączenia przewodu ochronnego) oraz wytwarzającego napięcie pozbawione różnego rodzaju zakłóceń, które często w tego typu zasilaczach dostępnych na rynku się pojawiają.

Systemy domofonowe posiadają komunikację audio, dlatego bardzo ważne jest, aby zasilanie nie zakłócało komunikacji audio (brak przydźwięków i zakłóceń z sieci elektrycznej). Opracowany w ramach opisywanego projektu zasilacz posiada wbudowany filtr (również opracowany w ramach projektu), który eliminuje zakłócenia nanoszące się na napięcie zasilania domofonów, dzięki czemu dźwięk jest czysty i pozbawiony niechcianych zakłóceń. Opracowanie futra wymagało doboru odpowiednich elementów, aby tworzyły obwód elektryczny spełniający założenia. Dobór elementów wynikał w pierwszej fazie z obliczeń matematycznych, następnie symulacji komputowych, a w kolejnych fazach na testach praktycznych. Efektem było tak dobranie elementów, aby rezultat filtracji był jak najlepszy i zbliżony do zakładanych wyników.

Zaprojektowany zasilacz dedykowany jest szczególnie do systemów głośnomówiących. Dzięki zbudowaniu w ramach podjętych prac specjalnego futra, uzyskiwane jest wyjątkowo stabilne napięcie wymagane przez systemy głośnomówiące. Zaprojektowany przez Spółkę zasilacz stanowi nowość na rynku i jednocześnie jest to jedno z pierwszych urządzeń zasilanych z sieci 230V konstrukcji Spółki.

Podsumowanie projektów realizowanych przez Dział B+R w 2018 r.

W ramach opisanych wyżej w pkt 1-6 prac zostały poprawione parametry produktów, m.in. takie jak obsługa większych ilości odbiorników, możliwość aktualizacji oprogramowania produktów oraz lepsze zabezpieczenie produktów przed uszkodzeniem. Możliwość aktualizacji oprogramowania oraz lepsze zabezpieczenie produktów przed uszkodzeniem skutkują zmniejszeniem awaryjności sprzętu oraz możliwością zdalnej pomocy klientowi, dzięki czemu Spółka unika przesyłania produktu do serwisu i co znacząco przyspiesza reakcję na zgłaszany problem. Prowadzone przez Spółkę prace doprowadziły także do opracowania sposobu przesyłu sygnału na większe odległości, z 300m do nawet 1000m, odpornego na zakłócenia.

Prowadzone prace ukierunkowane były także na rozwój obecnych produktów Spółki, jak również wprowadzanie nowych produktów. W każdym z ww. przypadków Spółka musiała wytworzyć prototyp oraz przebadać go pod kątem działania i jego kompatybilności elektromagnetycznej.

Głównymi wyzwaniami technologiczno-technicznymi, z którymi mierzyła się Spółka w trakcie realizacji projektów z zakresu B+R, były zagadnienia związane z problematyką transmisji sygnałów na duże odległości, a także uodpornieniem transmitowanych sygnałów na zakłócenia i zaburzenia, które powstają w niekorzystnym, ze względu na pole elektryczne, środowisku.

W związku z prowadzonymi pracami Spółka nabyła wiedzę w zakresie:

  1. kompatybilności elektromagnetycznej,
  2. projektowania obwodów elektronicznych oraz gotowych urządzeń o lepszych parametrach, bardziej odpornych na zakłócenia;
  3. przesyłania sygnału na znaczne odległości, odpornego na różnego rodzaju zakłócenia.

Zdobyta przez Spółkę wiedza i doświadczenie pozwoliły/pozwolą na zastosowanie opracowywanych rozwiązań zarówno do istniejących, jak i przyszłych produktów Spółki, co umożliwiło projektowanie i tworzenie ulepszonych lub nowych produktów.

I.2.

W związku z powyższym, Spółka w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych ponosi oraz będzie ponosić szereg różnego rodzajów kosztów (dalej: „Koszty B+R”).

Przykładowe Koszty B+R ponoszone przez Spółkę w odniesieniu do osób zatrudnionych na umowę o pracę to m.in.:

  1. koszty wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo- rozwojowych,
  2. koszty składek z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek,
  3. koszty związane z podróżami służbowymi pracowników w celu realizacji prac badawczo- rozwojowych.

W ramach prac badawczo-rozwojowych Spółka ponosi także Koszty B+R związane z:

  1. odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które wykorzystywane są wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej Spółki,
  2. nabyciem materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową,
  3. nabyciem niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej,
  4. nabyciem ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668; dalej: „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”), a także nabyciem od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej Spółki.

Koszty B+R ewidencjonowane są w systemie księgowym na kontach analitycznych dedykowanych wyłącznie dla Działu B+R. W razie potrzeby Wnioskodawca będzie miał możliwość wygenerowania pełnej listy Kosztów B+R wraz z kwotami, z podziałem na poszczególne konta dedykowane dla Działu B+R oraz na poszczególne okresy/lata.

Dodatkowo Wnioskodawca zaznacza, że:

  1. prowadzone przez Spółkę prace badawczo-rozwojowe nie stanowią i nie będą stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 5a pkt 39 lit. a Ustawy o PIT,
  2. Koszty B+R nie obejmują i nie będą obejmować inwestycji w aparaturę naukowo-badawczą dostarczaną w ramach umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 25 ust. 1 i 4 Ustawy o PIT oraz inwestycji w samochody osobowe oraz budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością.

Wnioskodawca pragnie ponadto wskazać, iż w dniu 1 marca 2019 r. złożył do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, przedstawiając analogiczne jak w niniejszym wniosku pytania, tym niemniej ze względu na fakt, iż w dniu 10 kwietnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków złożonego wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania (wezwanie z dnia 10 kwietnia 2019 r., znak 0113-KDIPT2-3.4011.154.2019.l.RR), a Wnioskodawca uchybił temu terminowi, niniejszym kieruje do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ponowny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, uwzględniając w jego treści kwestie, o których uzupełnienie wnioskował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w ww. wezwaniu, tj. informuje, że:

  1. jest polskim rezydentem podatkowym. podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o PIT;
  2. nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego;
  3. w ocenie Wnioskodawcy pracownicy Działu B+R, jak i Pracownicy Delegowani, wykonywali/będą wykonywać czynności mające charakter twórczy, obejmowały/będą obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, a czynności te były/będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;
  4. w odniesieniu do czynności wykonywanych do dnia 30 września 2018 r. przez pracowników Działu B+R, jak i Pracowników Delegowanych Wnioskodawca uważa, że były one związane z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów lub procesów i nie stanowiły rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych oraz innych operacji w toku;
  5. ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, czynności wykonywane przez pracowników Działu B+R, jak i Pracowników Delegowanych od dnia 1 października 2018 r. były/będą związane z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów lub procesów i nie stanowiły/nie będą stanowiły rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych oraz innych operacji w toku;
  6. Spółka nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;
  7. koszty Spółki związane z działalnością badawczo-rozwojową nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie, jak również nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku;
  8. Spółka/Wnioskodawca nie korzystała/nie będzie korzystała ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b Ustawy o PIT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy opisana wyżej, realizowana w roku 2018, działalność Wnioskodawcy (realizowana w praktyce przez Spółkę) w zakresie badań i rozwoju spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e Ustawy o PIT? (pytanie o stan faktyczny dotyczący roku 2018)
  2. Czy przedstawiony przez Wnioskodawcę sposób ewidencjonowania Kosztów B+R odpowiada wymogom wyodrębnienia w ewidencji w rozumieniu art. 24a ust. 1b Ustawy o PIT? (pytanie o stan faktyczny dotyczący roku 2018 oraz o zdarzenie przyszłe)
  3. Czy wynagrodzenie pracowników przypisanych do Działu B+R może stanowić koszt kwalifikowany na potrzeby ulgi na działalność badawczo-rozwojową w 100%, a wynagrodzenie Pracowników delegowanych w zależności od zaangażowania czasowego? (pytanie o stan faktyczny dotyczący roku 2018 oraz o zdarzenie przyszłe)
  4. Czy sposób, w jaki Spółka ewidencjonuje, na potrzeby skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, czas pracy poświęcony na działalność badawczo-rozwojową przez Pracowników delegowanych, jest, z perspektywy przepisów Ustawy o PIT, wystarczający dla określenia części wynagrodzenia i sfinansowanych przez Spółkę składek na ubezpieczenia społeczne, które mogą zostać uznane za wydatki kwalifikowane na potrzeby ulgi badawczo-rozwojowej? (pytanie o stan faktyczny dotyczący roku 2018 oraz o zdarzenie przyszłe)

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie pytania nr 1 i 3. Wniosek w zakresie pytania nr 2 i 4 został rozpatrzony postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w części I niniejszego wniosku, realizowana w roku 2018, działalność Wnioskodawcy (realizowana w praktyce przez Spółkę) w zakresie badań i rozwoju spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e Ustawy o PIT.

Uzasadnienie stanowiska Podatnika.

Uwagi ogólne

Zgodnie z art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, przy czym badania naukowe zostały zdefiniowane jako:

  • badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  • badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Prace rozwojowe natomiast, poprzez odesłanie do definicji prac rozwojowych z art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, zostały w Ustawie o PIT zdefiniowane jako działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze wskazaną wyżej definicję „działalności badawczo-rozwojowej”, należy wskazać, że za taką działalność powinna być uznawana działalność podatnika, która obejmuje badania naukowe (warunek 1, alternatywny) lub prace rozwojowe (warunek 2, alternatywny) i odznacza się:

  1. twórczością (warunek 3),
  2. systematycznością (warunek 4),
  3. ukierunkowaniem na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (warunek 5).

Analiza projektów realizowanych w 2018 r.

Mając na uwadze zaprezentowane wyżej cechy, jakie powinna spełniać działalność podatnika, aby mogła być uznana za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT, poniżej, Wnioskodawca prezentuje zestawienie realizowanych w 2018 roku przez Dział B+R projektów wraz z oceną spełnienia przez te prace warunków, jakie Ustawa o PIT przewiduje dla działalności badawczo-rozwojowej.

1. Projekt A

Zdaniem Wnioskodawcy realizacja projektu „A” spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e Ustawy o PIT.

Za powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przemawia spełnienie przez ww. projekt warunków przewidzianych Ustawą o PIT dla działalności badawczo-rozwojowej, których ocenę w odniesieniu do przedmiotowego projektu, Wnioskodawca prezentuje poniżej.

Warunek 1: Działalność obejmująca badania naukowe (warunek alternatywny w stosunku do warunku działalność obejmująca prace rozwojowe)

W ocenie Wnioskodawcy projekt „A” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. W ramach realizacji przedmiotowego projektu Spółka zwiększyła swoje zasoby wiedzy na temat działania aparatów słuchowych ze zdalną transmisją dźwięku oraz znormalizowanego systemu piktogramów do oznaczania takich urządzeń;
  2. Zgłębiona została wiedza w zakresie możliwości syntezy dźwięku przez mikrokontrolery 8-bitowe, odtwarzanie binarnych plików dźwiękowych i miksowanie sygnałów audio: analogowych (system domofonowy) z cyfrowymi (komunikat zapisany w pamięci FLASH).

Warunek 2: Działalności obejmująca prace rozwojowe (warunek alternatywny w stosunku do warunku działalność obejmująca badania naukowe)

W ocenie Wnioskodawcy projekt A spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Dzięki projektowi stworzono rozwiązanie, które zwiększyło funkcjonalność i możliwości produktów oferowanych przez Spółkę (domofon dla niesłyszących);
  2. Zdobyta w trakcie realizacji przedmiotowego projektu wiedza pozwoliła na zaprojektowanie i stworzenie zmienionych, ulepszonych produktów, tj. domofonów wyposażonych w system wspomagania osób słabosłyszących i niedosłyszących.

Warunek 3: działalność twórcza

W ocenie Wnioskodawcy projekt A spełnia ten warunek, albowiem:

  1. W ramach realizacji projektu pracownicy Działu B+R wykonywali badania nad płytkami PCB, aby wybrać optymalne rozwiązanie prowadzenia ścieżek sygnału radiowego;
  2. Skonstruowane zostało urządzenie odtwarzające komunikaty głosowe (np. wybieranie numeru, brak połączenia, drzwi otwarte), które współpracuje z radiowym transmiterem dźwięku;
  3. W ramach projektu pracownicy Działu B+R zaprojektowali antenę dedykowaną do projektowanego systemu.

Warunek 4: działalność podejmowana w sposób systematyczny

W ocenie Wnioskodawcy projekt A spełnia ten warunek, albowiem projekt realizowany był w ramach bieżącej, systematycznej działalności Działu B+R.

Warunek 5: Działalność podejmowana w celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W ocenie Wnioskodawcy projekt A spełnia ten warunek, albowiem:

  1. W ramach realizacji przedmiotowego projektu Spółka zwiększyła swoje zasoby wiedzy na temat działania aparatów słuchowych ze zdalną transmisją dźwięku oraz znormalizowanego systemu piktogramów do oznaczania takich urządzeń;
  2. Zgłębiona została wiedza w zakresie możliwości syntezy dźwięku przez mikrokontrolery 8-bitowe, odtwarzanie binarnych plików dźwiękowych i miksowanie sygnałów audio: analogowych (system domofonowy) z cyfrowymi (komunikat zapisany w pamięci FLASH);
  3. Dzięki projektowi stworzono rozwiązanie, które zwiększyło funkcjonalność i możliwości produktów oferowanych przez Spółkę (domofon dla niesłyszących);
  4. Zdobyta w trakcie realizacji przedmiotowego projektu wiedza pozwoliła na zaprojektowanie i stworzenie zmienionych, ulepszonych produktów, tj. domofonów wyposażonych w system wspomagania osób słabosłyszących i niedosłyszących.

2. „B”

Zdaniem Wnioskodawcy realizacja projektu „B” spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e Ustawy o PIT.

Za powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przemawia spełnienie przez ww. projekt warunków przewidzianych Ustawą o PIT dla działalności badawczo-rozwojowej, których ocenę w odniesieniu do przedmiotowego projektu Wnioskodawca prezentuje poniżej.

Warunek 1: Działalność obejmująca badania naukowe (warunek alternatywny w stosunku do warunku działalność obejmująca prace rozwojowe)

W ocenie Wnioskodawcy projekt „B” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Na skutek prowadzonych w ramach projektu badań Spółka zdobyła wiedzę w obrębie przesyłania sygnałów Video (wysokich częstotliwości), zabezpieczenia sygnałów i urządzeń przed różnymi uszkodzeniami elektrycznymi;
  2. W ramach projektu prowadzone były badania nad możliwością zastosowania nowych rodzajów tranzystorów i wzmacniaczy operacyjnych.

Warunek 2: Działalność obejmująca prace rozwojowe (warunek alternatywny w stosunku do warunku działalność obejmująca badania naukowe)

W ocenie Wnioskodawcy projekt A spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Prace badawcze prowadzone były w celu wyszukania odpowiednich elementów elektronicznych oraz właściwego ich doboru, tak aby współpracując odpowiednio ze sobą tworzyły obwód elektryczny, który spełnia założenia projektu i oczekiwania Spółki;
  2. Będący wynikiem prowadzonych przez Dział B+R prac rozdzielacz to innowacyjna konstrukcja, która zapewnia, przy zmniejszeniu kosztów urządzenia, zwiększenie odporności rozdzielacza na zakłócenia i nieprawidłową obsługę, ale także – wydłużenie długości linii transmisyjnej przy zachowaniu niezmiennej jakości obrazu;
  3. Powstały na skutek realizacji opisywanego projektu rozdzielacz, posiadający obudowę na szynę DIN oraz odporną na uszkodzenia elektryczne konstrukcję, stanowi nowość w ofercie Spółki;
  4. Zaprojektowano płytki drukowane, które nie tylko umożliwiają poprawną transmisję sygnału video, ale też skutkują uodpornieniem urządzenia na przepięcia w instalacji domofonowej i zasilaniu.

Warunek 3: działalność twórcza

W ocenie Wnioskodawcy projekt „B” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Opracowano obwód elektryczny, który wykorzystuje nowe elementy i pozwala wzmacniać, przesyłać oraz rozdzielać sygnał video;
  2. Zaprojektowano płytki drukowane, które nie tylko umożliwiają poprawną transmisję sygnału video, ale też skutkują uodpornieniem urządzenia na przepięcia w instalacji domofonowej i zasilaniu.

Warunek 4: działalność podejmowana w sposób systematyczny

W ocenie Wnioskodawcy projekt „B” spełnia ten warunek, albowiem był w ramach bieżącej, systematycznej działalności Działu B+R.

Warunek 5: Działalność podejmowana w celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W ocenie Wnioskodawcy projekt „B” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Na skutek prowadzonych w ramach projektu badań Spółka zdobyła wiedzę w obrębie przesyłania sygnałów Video (wysokich częstotliwości), zabezpieczenia sygnałów i urządzeń przed różnymi uszkodzeniami elektrycznymi;
  2. Będący wynikiem prowadzonych przez Dział B+R prac rozdzielacz to innowacyjna konstrukcja, która zapewnia, przy zmniejszeniu kosztów urządzenia, zwiększenie odporności rozdzielacza na zakłócenia i nieprawidłową obsługę, ale także – wydłużenie długości linii transmisyjnej przy zachowaniu niezmiennej jakości obrazu;
  3. Dzięki zdobytej wiedzy Spółka będzie mogła stosować ją w nowo konstruowanych urządzeniach oraz udoskonalaniu bieżących produktów;
  4. Powstały na skutek realizacji opisywanego projektu rozdzielacz, posiadający obudowę na szynę DIN oraz odporną na uszkodzenia elektryczne konstrukcję, stanowi nowość w ofercie Spółki;
  5. Zaprojektowano płytki drukowane, które nie tylko umożliwiają poprawną transmisję sygnału video, ale też skutkują uodpornieniem urządzenia na przepięcia w instalacji domofonowej i zasilaniu.

3. „C”

Zdaniem Wnioskodawcy realizacja projektu „C” spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e Ustawy o PIT.

Za powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przemawia spełnienie przez ww. projekt warunków przewidzianych Ustawą o PIT dla działalności badawczo-rozwojowej, których ocenę w odniesieniu do przedmiotowego projektu Wnioskodawca prezentuje poniżej.

Warunek 1: Działalność obejmująca badania naukowe (warunek alternatywny w stosunku do warunku działalność obejmująca prace rozwojowe)

W ocenie Wnioskodawcy projekt „C” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Prowadzone prace skutkowały wprowadzeniem zmian w budowie urządzenia polegających na zmianie obwodów elektronicznych oraz doborze innych elementów elektrotechnicznych;
  2. Zmiany w urządzeniach dotyczyły również ich oprogramowania i polegały na zmianie algorytmu działania urządzenia oraz dodaniu funkcji, których domagali się klienci Spółki;
  3. Wprowadzone zmiany poskutkowały stabilniejszą pracą urządzenia i mniejszą jego awaryjnością oraz zwiększeniem jego możliwości.

Warunek 2: Działalności obejmująca prace rozwojowe (warunek alternatywny w stosunku do warunku działalność obejmująca badania naukowe)

W ocenie Wnioskodawcy projekt „C” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Prowadzone prace skutkowały wprowadzeniem zmian w budowie urządzenia polegających na zmianie obwodów elektronicznych oraz doborze innych elementów elektrotechnicznych;
  2. Zmiany w urządzeniach dotyczyły również ich oprogramowania i polegały na zmianie algorytmu działania urządzenia oraz dodaniu funkcji, których domagali się klienci Spółki;
  3. Wprowadzone zmiany poskutkowały stabilniejszą pracą urządzenia i mniejszą jego awaryjnością oraz zwiększeniem jego możliwości.

Warunek 3: Działalność twórcza

W ocenie Wnioskodawcy projekt „C” spełnia ten warunek, albowiem zaprojektowane i wykonane zostały formy wtryskowe do aluminium oraz do tworzywa sztucznego ABS.

Warunek 4: Działalność podejmowana w sposób systematyczny

W ocenie Wnioskodawcy projekt „C” spełnia ten warunek, albowiem projekt realizowany był w ramach bieżącej, systematycznej działalności Działu B+R.

Warunek 5: Działalność podejmowana w celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W ocenie Wnioskodawcy projekt „C” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Prowadzone prace skutkowały wprowadzeniem zmian w budowie urządzenia polegających na zmianie obwodów elektronicznych oraz doborze innych elementów elektrotechnicznych;
  2. Zmiany w urządzeniach dotyczyły również ich oprogramowania i polegały na zmianie algorytmu działania urządzenia oraz dodaniu funkcji, których domagali się klienci Spółki;
  3. Wprowadzone zmiany poskutkowały stabilniejszą pracą urządzenia i mniejszą jego awaryjnością oraz zwiększeniem jego możliwości.

4. Prace nad monitorami IP i panelami IP

Zdaniem Wnioskodawcy realizacja projektu „Prace nad monitorami IP i panelami IP” spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e Ustawy o PIT.

Za powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przemawia spełnienie przez ww. projekt warunków przewidzianych Ustawą o PIT dla działalności badawczo-rozwojowej, których ocenę w odniesieniu do przedmiotowego projektu Wnioskodawca prezentuje poniżej.

Warunek 1: Działalność obejmująca badania naukowe (warunek alternatywny w stosunku do warunku działalność obejmująca prace rozwojowe)

W ocenie Wnioskodawcy projekt „Prace nad monitorami IP i panelami IP” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. W ramach prac rozpoznano technologię IP i zbudowano zupełnie nowy system domofonowy oparty o transmisję w sieci komputerowej;
  2. Dzięki tym pracom powstały prototypy dwóch urządzeń – panelu i wideo monitora IP;
  3. Rozpoznanie technologii TCP/IP, czyli szczegółowego systemu działania sieci komputerowych. Konieczność włączania się do istniejących sieci wymusiła na Spółce ścisłe przestrzeganie norm i protokołów transmisyjnych. Powyższe stanowiło nową okoliczność dla Spółki, albowiem dotychczas Spółka wykorzystywała swoje magistrale komunikacyjne;
  4. Prowadzono prace nad technologią VoIP (voice over IP). Przygotowanie aplikacji (zarówno na urządzenia produkowane przez Spółkę, jak i na urządzenia mobilne – smartfony) wymusiło szczegółowe rozpoznanie technologii cyfrowej transmisji dźwięku przez sieci komputerowe;
  5. W ramach projektu prowadzono badania nad sygnałami wielkich częstotliwości dla transmisji w sieci komputerowej, a także zastosowaniem układów transmisji radiowej Wi-Fi;
  6. W laboratorium Spółki prowadzono prace polegające na badaniu kompatybilności elektromagnetycznej, tj. badaniu oporności na zakłócenia powstałe od innych urządzeń elektrycznych podłączonych do tej samej sieci elektrycznej (EFT – electrical fast transient); odporności na zakłócenia powstałe w sieci zasilającej wskutek wyładowań atmosferycznych (SURGE); odporności na zakłócenia powstałe w wyniku wyładowań elektrostatycznych powstałych przy użytkowaniu urządzenia (ESD – ElectroStatic Discharge);
  7. W ramach prac badano także to, jakie zakłócenia urządzenie generuje do otoczenia i czy nie zakłóca przez to innych urządzeń.

Warunek 2: Działalności obejmująca prace rozwojowe (warunek alternatywny w stosunku do warunku działalność obejmująca badania naukowe)

W ocenie Wnioskodawcy projekt „Prace nad monitorami IP i panelami IP” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Cały realizowany przez Spółkę projekt dotyczył nowego systemu domofonowego, przez co wszelkie prace prowadzone w jego ramach ukierunkowane były na nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia nowych produktów;
  2. Prowadząc przedmiotowe prace, Spółka zdobyła doświadczenie w technologii IP co przełożyło się na wdrożenie nowej serii produktów bramek IP.

Warunek 3: działalność twórcza

W ocenie Wnioskodawcy projekt „Prace nad monitorami IP i panelami IP” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Prace nad monitorami IP i panelami IP skupione były na rozpoznaniu technologii IP i budowie zupełnie nowego systemu domofonowego opartego o transmisję w sieci komputerowej;
  2. Przy pomocy nowych narzędzi projektowych (oprogramowanie) zaprojektowano płytkę drukowaną będącą bazą systemu dla monitora, panelu oraz bramki IP;
  3. W ramach projektu prowadzono badania nad sygnałami wielkich częstotliwości dla transmisji w sieci komputerowej, a także zastosowaniem układów transmisji radiowej Wi-Fi;
  4. W laboratorium Spółki prowadzono prace polegające na badaniu kompatybilności elektromagnetycznej, tj. badaniu oporności na zakłócenia powstałe od innych urządzeń elektrycznych podłączonych do tej samej sieci elektrycznej (EFT – electrical fast transient); odporności na zakłócenia powstałe w sieci zasilającej wskutek wyładowań atmosferycznych (SURGE); odporności na zakłócenia powstałe w wyniku wyładowań elektrostatycznych powstałych przy użytkowaniu urządzenia (ESD – ElectroStatic Discharge);
  5. W ramach prac badano także to, jakie zakłócenia urządzenie generuje do otoczenia i czy nie zakłóca przez to innych urządzeń.

Warunek 4: działalność podejmowana w sposób systematyczny

W ocenie Wnioskodawcy projekt „Prace nad monitorami IP i panelami IP” spełnia ten warunek, albowiem projekt realizowany był w ramach bieżącej, systematycznej działalności Działu B+R.

Warunek 5: Działalność podejmowana w celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań


W ocenie Wnioskodawcy projekt „Prace nad monitorami IP i panelami IP” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Prace nad monitorami IP i panelami IP skupione były na rozpoznaniu technologii IP i budowie zupełnie nowego systemu domofonowego opartego o transmisję w sieci komputerowej;
  2. Dzięki tym pracom powstały prototypy dwóch urządzeń – panelu i wideo monitora IP;
  3. Rozpoznanie technologii TCP/IP, czyli szczegółowego systemu działania sieci komputerowych. Konieczność włączania się do istniejących sieci wymusiła na Spółce ścisłe przestrzeganie norm i protokołów transmisyjnych. Powyższe stanowiło nową okoliczność dla Spółki, albowiem dotychczas Spółka wykorzystywała swoje magistrale komunikacyjne;
  4. Prowadzono prace nad technologią VoIP (voice over IP). Przygotowanie aplikacji (zarówno na urządzenia produkowane przez Spółkę, jak i na urządzenia mobilne – smartfony) wymusiło szczegółowe rozpoznanie technologii cyfrowej transmisji dźwięku przez sieci komputerowe;
  5. W laboratorium Spółki prowadzono prace polegające na badaniu kompatybilności elektromagnetycznej, tj. badaniu oporności na zakłócenia powstałe od innych urządzeń elektrycznych podłączonych do tej samej sieci elektrycznej (EFT – electrical fast transient); odporności na zakłócenia powstałe w sieci zasilającej wskutek wyładowań atmosferycznych (SURGE); odporności na zakłócenia powstałe w wyniku wyładowań elektrostatycznych powstałych przy użytkowaniu urządzenia (ESD – ElectroStatic Discharge);
  6. W ramach prac badano także to, jakie zakłócenia urządzenie generuje do otoczenia i czy nie zakłóca przez to innych urządzeń;
  7. Prowadząc przedmiotowe prace, Spółka zdobyła doświadczenie w technologii IP, co przełożyło się na wdrożenie nowej serii produktów bramek IP.

5. „D”

Zdaniem Wnioskodawcy realizacja projektu „D” spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e Ustawy o PIT.

Za powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przemawia spełnienie przez ww. projekt warunków przewidzianych Ustawą o PIT dla działalności badawczo-rozwojowej, których ocenę w odniesieniu do przedmiotowego projektu Wnioskodawca prezentuje poniżej.

Warunek 1: Działalność obejmująca badania naukowe (warunek alternatywny w stosunku do warunku działalność obejmująca prace rozwojowe)

W ocenie Wnioskodawcy projekt „D” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Na skutek prowadzonych badań zaprojektowano obwody elektryczne wszystkich urządzeń 3. generacji celem uzyskania możliwości podłączenia większej liczby odbiorników, prowadzeniu dłuższych instalacji domofonowych, a także zarządzania wszystkimi urządzeniami z jednego miejsca poprzez magistralę systemu;
  2. Dzięki prowadzonym badaniom wprowadzono możliwość aktualizacji oprogramowania wszystkich urządzeń w działającym systemie domofonowym bez konieczności demontowania urządzeń;
  3. W ramach prowadzonych badań zdobyto wiedzę w obszarze pisania oprogramowania na procesory, przesyłania sygnałów na dłuższe odległości oraz konstrukcji obwodów elektrycznych.

Warunek 2: Działalności obejmująca prace rozwojowe (warunek alternatywny w stosunku do warunku działalność obejmująca badania naukowe)

W ocenie Wnioskodawcy projekt „D” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Dzięki realizowanym pracom wprowadzono możliwość aktualizacji oprogramowania wszystkich urządzeń w działającym systemie domofonowym bez konieczności demontowania urządzeń;
  2. Aktualizacja pozwala na dodawanie funkcjonalności w przyszłości oraz w razie zgłaszanych problemów przez klientów – zdalną im pomoc. Dodano obsługę większej liczby dzwonków, które są teraz bardziej melodyjne i ładniejsze;
  3. Zaprojektowano obwody elektryczne wszystkich urządzeń 3. generacji celem uzyskania możliwości podłączenia większej liczby odbiorników, prowadzeniu dłuższych instalacji domofonowych, a także zarządzania wszystkimi urządzeniami z jednego miejsca poprzez magistralę systemu.

Warunek 3: działalność twórcza

W ocenie Wnioskodawcy projekt „D” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Dzięki realizowanym pracom wprowadzono możliwość aktualizacji oprogramowania wszystkich urządzeń w działającym systemie domofonowym bez konieczności demontowania urządzeń;
  2. Zaprojektowano obwody elektryczne wszystkich urządzeń 3. generacji celem uzyskania możliwości podłączenia większej liczby odbiorników, prowadzeniu dłuższych instalacji domofonowych, a także zarządzania wszystkimi urządzeniami z jednego miejsca poprzez magistralę systemu;
  3. Zastosowano nowe i nowoczesne podzespoły, które wcześniej nie były stosowane przez Spółkę. Poznano ich działanie i nauczono się ich stosować;
  4. Na potrzeby opracowywanego systemu pracownicy Działu B+R stworzyli również program komputerowy do zarządzania urządzeniami.

Warunek 4: działalność podejmowana w sposób systematyczny

W ocenie Wnioskodawcy projekt „D” spełnia ten warunek, albowiem projekt realizowany był w ramach bieżącej, systematycznej działalności Działu B+R.

Warunek 5: Działalność podejmowana w celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W ocenie Wnioskodawcy projekt „D” spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Przebudowa systemu PRO polegała na możliwości podłączenia większej liczby odbiorników, prowadzeniu dłuższych instalacji domofonowych, a także zarządzania wszystkimi urządzeniami z jednego miejsca poprzez magistralę systemu;
  2. Dzięki realizowanym pracom wprowadzono możliwość aktualizacji oprogramowania wszystkich urządzeń w działającym systemie domofonowym bez konieczności demontowania urządzeń;
  3. Aktualizacja pozwala na dodawanie funkcjonalności w przyszłości oraz w razie zgłaszanych problemów przez klientów – zdalną im pomoc. Dodano obsługę większej liczby dzwonków, które są teraz bardziej melodyjne i ładniejsze;
  4. Zaprojektowano obwody elektryczne wszystkich urządzeń 3. generacji celem uzyskania możliwości podłączenia większej liczby odbiorników, prowadzeniu dłuższych instalacji domofonowych, a także zarządzania wszystkimi urządzeniami z jednego miejsca poprzez magistralę systemu;
  5. Zastosowano nowe i nowoczesne podzespoły, które wcześniej nie były stosowane przez Spółkę. Poznano ich działanie i nauczono się ich stosować;
  6. Spółka pozyskała wiedzę w obszarze pisania oprogramowania na procesory, przesyłania sygnałów na dłuższe odległości oraz konstrukcji obwodów elektrycznych.

6. Prace nad zasilaczem napięcia stałego

Zdaniem Wnioskodawcy realizacja prac nad zasilaczem napięcia stałego spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e Ustawy o PIT.

Za powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przemawia spełnienie przez ww. projekt warunków przewidzianych Ustawą o PIT dla działalności badawczo-rozwojowej, których ocenę w odniesieniu do przedmiotowego projektu Wnioskodawca prezentuje poniżej.

Warunek 1: Działalność obejmująca badania naukowe (warunek alternatywny w stosunku do warunku działalność obejmująca prace rozwojowe)

W ocenie Wnioskodawcy realizacja prac nad zasilaczem napięcia stałego spełnia ten warunek, albowiem:

  1. Prowadzone w ramach projektu badania pozwoliły na opracowanie zasilacza z wbudowanym filtrem (również opracowanym na skutek badań prowadzonych w ramach projektu), zakłócenia nanoszące się na napięcie zasilania domofonów, dzięki czemu dźwięk jest czysty i pozbawiony niechcianych zakłóceń;
  2. Dzięki zbudowaniu w ramach podjętych prac specjalnego futra, uzyskiwane jest wyjątkowo stabilne napięcie wymagane przez systemy głośnomówiące.

Warunek 2: Działalność obejmująca prace rozwojowe (warunek alternatywny w stosunku do warunku działalność obejmująca badania naukowe)

W ocenie Wnioskodawcy realizacja prac nad zasilaczem napięcia stałego spełnia ten warunek, albowiem:

  1. W ramach opisywanego projektu opracowano zasilacz, który posiada wbudowany filtr (również opracowany w ramach projektu), który eliminuje zakłócenia nanoszące się na napięcie zasilania domofonów, dzięki czemu dźwięk jest czysty i pozbawiony niechcianych zakłóceń;
  2. Dzięki zbudowaniu w ramach podjętych prac specjalnego futra, uzyskiwane jest wyjątkowo stabilne napięcie wymagane przez systemy głośnomówiące.

Warunek 3: działalność twórcza

W ocenie Wnioskodawcy realizacja prac nad zasilaczem napięcia stałego spełnia ten warunek, albowiem:

  1. W ramach opisywanego projektu opracowano zasilacz, który posiada wbudowany filtr (również opracowany w ramach projektu), który eliminuje zakłócenia nanoszące się na napięcie zasilania domofonów, dzięki czemu dźwięk jest czysty i pozbawiony niechcianych zakłóceń;
  2. Opracowanie filtra wymagało doboru odpowiednich elementów, aby tworzyły obwód elektryczny spełniający założenia projektu.

Warunek 4: działalność podejmowana w sposób systematyczny

W ocenie Wnioskodawcy realizacja prac nad zasilaczem napięcia stałego spełnia ten warunek, albowiem prace te realizowane były w ramach bieżącej, systematycznej działalności Działu B+R.

Warunek 5: Działalność podejmowana w celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W ocenie Wnioskodawcy realizacja prac nad zasilaczem napięcia stałego spełnia ten warunek, albowiem:

  1. W ramach opisywanego projektu opracowano zasilacz, który posiada wbudowany filtr (również opracowany w ramach projektu), który eliminuje zakłócenia nanoszące się na napięcie zasilania domofonów, dzięki czemu dźwięk jest czysty i pozbawiony niechcianych zakłóceń;
  2. Dzięki zbudowaniu w ramach podjętych prac specjalnego filtra, uzyskiwane jest wyjątkowo stabilne napięcie wymagane przez systemy głośnomówiące.

7. Podsumowanie

Mając na uwadze charakter realizowanych przez Wnioskodawcę (w praktyce przez Spółkę) w 2018 r. projektów z zakresu działalności badawczo-rozwojowej, zdaniem Wnioskodawcy, opisana w pkt I niniejszego wniosku działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38-40 Ustawy o PIT, a co za tym idzie, Wnioskodawca uprawniony jest do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e Ustawy o PIT.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3.

Zdaniem Wnioskodawcy wynagrodzenie pracowników przypisanych do Działu B+R może stanowić koszt kwalifikowany na potrzeby ulgi na działalność badawczo-rozwojową w 100%, a wynagrodzenie Pracowników delegowanych do czasowej pracy na potrzeby Działu B+R w zależności od zaangażowania czasowego.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 Ustawy o PIT podatnik uzyskujący przychody ze źródła działalność gospodarcza, odlicza od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową (dalej: „koszty kwalifikowane”). Za koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 Ustawy o PIT, uznaje się m.in. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, do którego odnosi się przytoczony art. 26e ust. 2 pkt 1 Ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z powyższego wynika, że podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzący działalność badawczo-rozwojową, może w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym odliczyć świadczenia wypłacane na rzecz pracowników, które dla tych pracowników stanowią przychody ze stosunku pracy i zrównane w rozumieniu art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, jak również składki na ubezpieczenia społeczne płacone od tych przychodów, w części finansowanej przez pracodawcę w części, w jakiej czas poświęcony przez pracowników na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika w danym miesiącu. W opinii Wnioskodawcy, na tej podstawie można argumentować, że wszelkie świadczenia wypłacane na rzecz pracowników w części, w jakiej odpowiadają one czasowi przeznaczonemu na realizację działalności badawczo- rozwojowej, o ile stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy, mogą zostać przez Spółkę uznane za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e Ustawy o PIT.

Podkreślenia przy tym wymaga, że ustawodawca wprowadził wyłącznie trzy warunki uznania kosztów pracowniczych za koszty kwalifikowane na cele stosowania ulgi badawczo- rozwojowej:

  • Koszty te muszą stanowić koszty uzyskania przychodów dla podatnika,
  • Koszty muszą dotyczyć tej części pracy pracowników, która przeznaczona jest na realizację działalności badawczo-rozwojowej, oraz
  • Koszty te muszą stanowić należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT.

Podsumowując, jeśli pracownik przeznacza 100% swojego czasu pracy na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, kosztem kwalifikowanym będą wszystkie składniki wypłacanego mu wynagrodzenia, również w zakresie, w którym nie wykonuje on faktycznie prac badawczych (np. w zakresie przysługującemu pracownikowi urlopu bądź w przypadku braku możliwości świadczenia pracy ze względu na chorobę). W ocenie Wnioskodawcy zatem całość wynagrodzeń pracowników Działu B+R będzie mogła stanowić koszty kwalifikowane na potrzeby ulgi badawczo-rozwojowej, bowiem wszyscy pracownicy tego działu poświęcają 100% swojego czasu pracy na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Równocześnie, wynagrodzenie pracowników niebędący pracownikami działu B+R, którzy zostali oddelegowani do tego typu prac, tj. Pracowników delegowanych, również będzie mogło stanowić koszty kwalifikowane do ulgi badawczo-rozwojowej w części, w jakiej czas pracy tych pracowników, poświęcany na działalność badawczo-rozwojową, pozostaje w ich ogólnym czasie pracy w danym miesiącu.

W związku z powyższym, w opinii Wnioskodawcy, będzie miał on prawo kwalifikować całość wypłacanych pracownikom Działu B+R należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT oraz składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu tych należności w części finansowanej przez pracodawcę, jako koszty kwalifikowane na potrzeby ulgi opisanej w art. 26e Ustawy o PIT. Jednocześnie Wnioskodawca pragnie wskazać, że w przypadku Pracowników delegowanych, koszty wynagrodzeń tych pracowników będą stanowić koszty kwalifikowane na potrzeby ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w zależności od ich zaangażowania czasowego w działalność badawczo-rozwojową.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego:

  1. stanu faktycznego w zakresie uznania działalności w zakresie badań i rozwoju za działalność badawczo-rozwojową, która uprawnia do skorzystania z ulgi – jest prawidłowe;
  2. stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie uznania za koszty kwalifikowane wynagrodzeń pracowników:
    • w części dot. pracowników Działu B+R – jest nieprawidłowe,
    • w części dot. Pracowników delegowanych – jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 505, z późn. zm.): spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

W myśl art. 102 Kodeksu spółek handlowych: spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej. Dochody tej spółki nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki komandytowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w tej spółce uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509 z późn. zm.): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.).

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.).

Jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5b ust. 2 powołanej ustawy: jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 – o czym stanowi art. 8 ust. 2 ww. ustawy – stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest komandytariuszem spółki komandytowej (dalej: Spółka), która jest producentem domofonów. Oferta Spółki obejmuje zarówno domofony dla klientów indywidualnych, jak i dla budownictwa wielomieszkaniowego i wielorodzinnego. Cały proces produkcji domofonów oferowanych przez Spółkę, od projektu aż do zapakowania gotowego urządzenia odbywa się w Spółce. W związku z tym, jak również uwzględniając stałe poszukiwanie przez Spółkę nowych rynków zbytu dla swoich produktów, a także nowych rozwiązań dla oferowanych produktów, Spółka prowadzi prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które nie są powszechnie oferowane przez innych producentów domofonów. W celu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w Spółce został utworzony specjalnie powołany do tego celu dział badań i rozwoju, który tworzy 5 pracowników Spółki oraz 1 osoba współpracująca ze Spółką na podstawie umowy o współpracy (dalej: Dział B+R). Prace Działu B+R mogą dotyczyć tworzenia nowych produktów lub wprowadzania ulepszeń w już istniejących. Dodatkowo prace działu B+R mogą dotyczyć całych produktów, jak i ich elementów. Pracownicy Działu B+R zatrudnieni są przez Spółkę na podstawie umowy o pracę wyłącznie w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej Spółki. Ponadto w działalności Spółki występują sytuacje, gdy do realizacji prac badawczo-rozwojowych Spółka deleguje pracowników z innych działów, w zależności od zapotrzebowania i realizowanych przez Dział B+R projektów (dalej: Pracownicy delegowani). Pracownicy delegowani, w celu określenia rozmiaru ich zaangażowania w działalność badawczo-rozwojową Spółki, są zobowiązani do ewidencjonowania swojego czasu pracy w specjalnie dla tego celu zaprowadzonej ewidencji czasu pracy w formie elektronicznej, która będzie pozwalała na określenie ilość godzin i wskazywała procentowo, ile w danym miesiącu Pracownik delegowany poświęcił czasu pracy na działalność badawczo-rozwojową w stosunku do całego jego czasu pracy. Na podstawie prowadzonej ewidencji Spółka jest w stanie szczegółowo przyporządkować czas pracy Pracowników delegowanych poświęcany na realizację prac z zakresu działalności badawczo-rozwojowej. Ewidencja prowadzona jest bowiem na poziomie szczegółowości pozwalającym na identyfikację czasu pracy Pracownika delegowanego poświęconego na konkretny realizowany przez Spółkę projekt z zakresu działalności badawczo-rozwojowej. Należy przy tym wskazać, że pracownicy Działu B+R cały swój czas pracy poświęcają na działalność badawczo-rozwojową, natomiast udział czasu pracy Pracowników delegowanych określony jest według poświęconego czasu na taką pracę. Prace prowadzone przez Spółkę w 2018 roku ukierunkowane były na zwiększenie możliwości i funkcjonalności oferowanych produktów, jak również tworzenie nowych produktów i wprowadzanie ulepszeń w już istniejących. Nie miały one przy tym charakteru rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Stosownie do art. 5a pkt 39 tej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2018 r. (do 30 września 2018 r.): ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

  1. badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane – prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.: ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668),
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Natomiast definicja prac rozwojowych zawarta w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r.) stanowi, że: ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. wskazano, że: oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668, z późn. zm.): badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy: prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Z ustawowej definicji zawartej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z regulacji tej wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli chodzi o bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przyszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania naukowe (zdefiniowane w art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) oraz (ii) prace rozwojowe (o których mowa w art. 5a pkt 40 tej ustawy).

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie zawarte w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących usług oraz innych operacji w toku, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Opisane we wniosku projekty realizowane przez Spółkę spełniają warunki wynikające z definicji działalności badawczo-rozwojowej zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ w ramach ich realizacji Spółka prowadzi działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, która jest podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Reasumując – realizowana w 2018 r. działalność Wnioskodawcy (realizowana w praktyce przez Spółkę) w zakresie badań i rozwoju spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e tej ustawy.

W odniesieniu natomiast do pytania oznaczonego we wniosku nr 3 Organ stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Z kolei stosownie do art. 26e ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy: za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Natomiast zgodnie z art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 26e ust. 6 tej ustawy w brzmieniu obowiązującym do 29 czerwca 2018 r.: podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia tych przepisów.

Stosownie do art. 26e ust. 6 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 30 czerwca 2018 r.: podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 29 kwietnia 2018 r.: kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Z kolei treść art. 26e ust. 7 powoływanej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r. stanowi, że: kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników –100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Zgodnie natomiast z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Ponadto w myśl art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

  • podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • podatnik, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, stosuje odliczenie jedynie do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględnianie w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów,
  • w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
  • podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
  • kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Odnosząc się do kosztów wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, należy wskazać, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Za pracownika zatrudnionego w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej należy uznać pracownika, w zakresie obowiązków którego bądź w myśl zawartej umowy o pracę/wytycznych wewnętrznych lub innych dokumentów pozostaje czynne uczestnictwo w prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych oraz z dokumentów tych wynika, że pracownicy ci zostali zatrudnieni w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych. Jednak istotne jest też, aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument potwierdza, że w zakresie kompetencji danego pracownika znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, pracownik ten musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla podatnika koszt kwalifikowany w całości.

Zatem w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy zauważyć, że ustawodawca w treści art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu należy zauważyć, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 powołanej ustawy.

Użyty w ww. regulacji zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo.

Zatem ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika, tj. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenia za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas ww. wynagrodzenie wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do kosztów podróży służbowych pracowników w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych, należy stwierdzić, że wypłata pracownikowi należności w związku z podróżą służbową – delegacją stanowi wypłatę należności z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którą pracodawca (tu: Spółka) może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, o ile podróż służbowa pracownika dotyczy działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym – za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 1 ww. ustawy można uznać koszty wynagrodzeń osób zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową (osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę), koszty składek z tytułu ww. wynagrodzeń w części finansowanej przez Spółkę oraz koszty podróży służbowych pracowników w części dot. realizowania działalności badawczo-rozwojowej.

Reasumując – wynagrodzenie oraz składki opłacane przez Spółkę pracowników przypisanych do Działu B+R nie stanowi/nie będzie stanowić kosztu kwalifikowanego na potrzeby ulgi na działalność badawczo-rozwojową w 100%. Odliczeniu nie będą podlegały bowiem kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika (tj. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy). Natomiast wynagrodzenie Pracowników delegowanych jest/będzie kosztem kwalifikowanym w zależności od zaangażowania czasowego w działalność badawczo-rozwojową. Wynika to z faktu, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na tę działalność.

Jednocześnie zaznacza się, że – dokonując weryfikacji stanowiska Wnioskodawcy – Organ nie odniósł się do kwestii dotyczącej innych kosztów niż koszty wynagrodzeń pracowników przypisanych do Działu B+R oraz Pracowników delegowanych, ponieważ zagadnienie to nie było przedmiotem zapytania.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj