Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.249.2019.1.KOM
z 10 lipca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2019 r. (data wpływu 10 maja 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w wystawionych przez zawodnika zawodowo grającego w piłkę nożną fakturach VAT z tytułu świadczenia na rzecz Wnioskodawcy usług związanych ze sportem oraz usług reklamowych, promocyjnych i marketingowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w wystawionych przez zawodnika zawodowo grającego w piłkę nożną fakturach VAT z tytułu świadczenia na rzecz Wnioskodawcy usług związanych ze sportem oraz usług reklamowych, promocyjnych i marketingowych.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka S.A. (dalej jako „Klub” lub „Wnioskodawca”) jest spółką akcyjną prowadzącą działalność gospodarczą obejmującą działalność klubów sportowych, obiektów sportowych oraz działalność sportową, polegającą m.in. na sprzedaży biletów wstępu na wydarzenia sportowe, w których udział bierze Klub, sprzedaży gadżetów oraz świadczeniu usług reklamowych.

Działalność sportowa Klubu obejmuje działalność przedsiębiorcy w sporcie profesjonalnym, tj. prowadzenie profesjonalnego klubu piłkarskiego, w ramach którego jedna z drużyn (pierwszy zespół) uczestniczy w zawodach sportowych organizowanych w ramach Ekstraklasy - najwyższej klasy rozgrywek piłkarskich w Polsce. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem dla celów podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) w Polsce.

Działalność Wnioskodawcy jest ukierunkowana na osiąganie zysków, które to są ściśle powiązane z uzyskiwaniem dobrych wyników sportowych, bowiem przekładają się na wzrost zainteresowania widzów kupujących bilety oraz potencjalnych reklamodawców oraz sponsorów. Warunkiem koniecznym do osiągania coraz większych przychodów z tytułu prowadzonej działalności jest podejmowanie współpracy z profesjonalnymi zawodnikami piłki nożnej. Co istotne, część z zawodników Klubu lub zawodników, którymi Klub jest zainteresowany, świadczy lub rozważa świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego też, biorąc pod uwagę oczekiwania rynkowe, jak również pozytywne rozstrzygnięcia organów podatkowych i sądów administracyjnych w innych, analogicznych sprawach, Klub pragnie potwierdzić prawidłowość rozważanego podejścia (tj. współpracy z zawodnikami prowadzącymi działalność gospodarczą).

W związku z powyższym, Wnioskodawca ma zamiar zawierać umowy (dalej jako „Kontrakt”) ze sportowcami (dalej jako: „Piłkarze” lub „Zawodnicy”) na czas określony, którzy zawodowo trudnią się grą w piłkę nożną. Na podstawie Kontraktów Piłkarze świadczą lub będą świadczyć na rzecz Wnioskodawcy usługi obejmujące swoim zakresem pozostałą działalność związaną ze sportem (polegające na profesjonalnym uprawianiu sportu, tj. na grze w piłkę nożną na rzecz Klubu) oraz usługi reklamowe, promocyjne i marketingowe, w tym udzielenie prawa do wykorzystania wizerunku obejmującego w szczególności udzielenie upoważnień osobom trzecim do korzystania z wizerunku Zawodników do celów promocyjnych, reklamowych, marketingowych, jak i informacyjnych, na terytorium całego świata.

Każdy z piłkarzy będzie prowadził indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzonej przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii). W chwili obecnej w Klubie występują Zawodnicy, którzy rozpoczęli już prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek, jak również Zawodnicy planujący dopiero rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek (a w przyszłości możliwe jest podjęcie przez Klub współpracy z Zawodnikami spoza Klubu, którzy również prowadzić będą działalność gospodarczą).

Zgodnie z postanowieniami Kontraktów z Zawodnikami prowadzącymi działalność gospodarczą (zarówno już obowiązujących, jak i tych, które zostaną zawarte) każdy z Piłkarzy będzie ponosił pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością, tj. będzie wyłącznie odpowiedzialny wobec Klubu oraz wobec osób trzecich za rezultat prowadzonej działalności oraz jej wykonywanie, a także szkodę wyrządzoną odpowiednio Klubowi lub osobie trzeciej przy wykonywaniu Kontraktu lub w wyniku jego wykonania. Konsekwentnie, Klub nie będzie ponosić odpowiedzialności za rezultat działań i zaniechań Zawodników względem osób trzecich. Zawodnik poprzez zawarcie Kontraktu potwierdza, że udzielił Klubowi wyczerpującej informacji o swoim stanie zdrowia mogącym mieć wpływ na jakość świadczonych usług w ramach Kontraktu.

Zgodnie z postanowieniami Kontraktu, wspólnym celem Zawodnika oraz Klubu jest osiąganie jak najlepszych wyników przez Klub, a podstawowym, indywidualnym celem Zawodnika jest uczynienie z tytułu świadczenia usług źródła zarobkowania. Jednocześnie, Zawodnik oświadcza, że jest świadomy, że osiągnięcie celu, jak i szeroko pojętego dobra Klubu w związku z wiedzą, doświadczeniem i know-how Klubu będzie wymagało współdziałania Zawodnika jako przedsiębiorcy z innymi zawodnikami, trenerami zatrudnionymi w Klubie i kierownictwem drużyny oraz uwzględnienia uwag i wskazówek przekazywanych przez trenerów i kierownictwo Klubu, bowiem jedynie takie współdziałanie będzie skutkować osiągnięciem celów Zawodnika oraz Klubu.

Z tytułu świadczenia usług objętych Kontraktem Zawodnicy otrzymywać będą w czasie obowiązywania Kontraktu wynagrodzenie o charakterze zmiennym, które może zostać powiększone o takie elementy dodatkowe jak premie zespołowe lub bonusy indywidualne za osiągnięcia poszczególnych wyników sportowych określonych przez Klub w kwotach ustalonych w regulaminie wewnętrznym lub określonych dodatkowo indywidualnie, a także obniżone, na zasadach wynikających z regulaminu wewnętrznego.

Z uwagi na fakt, że Zawodnik świadczy na rzecz Klubu różnego rodzaju usługi reklamowe, w tym prawa do udostępniania wizerunku, różne świadczenia mające na celu budowanie pozytywnego wizerunku Klubu, udział w licznych eventach czy promocjach marketingowych etc. ustalono, że połowa ustalonego wynagrodzenia zostanie wypłacona za świadczenie usług sportowych oraz połowa z tytułu świadczenia ww. usług marketingowych.


W ramach zawartego modelu współpracy Zawodnik będzie comiesięcznie wystawiał na rzecz Wnioskodawcy faktury VAT.


Wynagrodzenie zasadnicze należne Zawodnikowi, niezależnie od jego wysokości, będzie wypłacane w miesięcznych okresach rozliczeniowych (miesięcznych ratach) przez cały okres obowiązywania Kontraktu. W czasie trwania Kontraktu (w odniesieniu do każdego pojedynczego sezonu, w trakcie którego Zawodnik świadczy swoje usługi) jest on uprawniony do zwolnienia ze świadczenia usług trwającego 28 dni. Strony w dobrej wierze postanowiły, że w ramach okresu wypoczynkowego znajdzie się 14 dni w okresie ciągłym (jest to wymóg wynikający z Uchwały Zarządu z dnia 27 marca 2015 r. w sprawie minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej (dalej: „Uchwała”).

Postanowienia Kontraktu wskazują, że z tytułu świadczonych usług objętych Kontraktem (przez cały okres obowiązywania Kontraktu) Zawodnik będzie ponosić wszelkie daniny publiczne (zobowiązania podatkowe oraz związane z ubezpieczeniami społecznymi obciążające Zawodnika z tytułu przychodów osiąganych na podstawie Kontraktu) we własnym zakresie i będą obciążały Zawodnika. Natomiast, wszelkie zobowiązania podatkowe oraz związane z ubezpieczeniami społecznymi obciążające Klub z tytułu przychodów osiąganych na podstawie Kontraktu obciążają wyłącznie Klub.

Zgodnie z ustaleniami poczynionymi pomiędzy Klubem i Zawodnikami, w przypadku istotnej zmiany okoliczności, niezależnej od woli stron a wpływającej na wysokość wynagrodzenia należnego Zawodnikowi za świadczenie usług określonych w Kontrakcie, Strony zobowiązują się do renegocjacji warunków wynagrodzenia, mających na celu zrekompensowanie negatywnych skutków ekonomicznych zmiany okoliczności.

Dodatkowo należy wskazać, że w ramach współpracy pomiędzy Klubem a Zawodnikami możliwa jest sytuacja, w której Zawodnik zobowiąże się zapłacić Klubowi wynagrodzenie z tytułu świadczenia przez Klub na rzecz Zawodnika usług wsparcia. Zakres świadczonych przez Wnioskodawcę usług zostanie opisany w dalszej części wniosku. Usługi te będą rozliczane w sposób analogiczny do usług świadczonych przez Zawodników, a więc to Wnioskodawca będzie wystawiał na rzecz Piłkarza faktury VAT za świadczone usługi, opiewające na ustaloną przez Klub kwotę ryczałtową. Kwota ta również będzie miała charakter zmienny, zależny od zakresu pożądanych przez Zawodnika usług.

Kontrakty, które są zawierane przez Wnioskodawcę z Zawodnikami są zgodne z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2018 r., poz. 1263, z późn. zm.) – Wnioskodawca zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2) ma wyłączne prawo ustanawiania reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych dla klubów sportowych i piłkarzy, zgodnie z wymogami Związku przedstawionymi w Uchwale. Konsekwentnie, niezależnie od przyjętego modelu współpracy odbywającego się w ramach działalności gospodarczej lub poza nią, pewne postanowienia muszą być wspólne w obu tych modelach, bowiem jest to narzucone przez przepisy Związku w szczególności postanowienia Uchwały.


Poniżej przedstawiona została charakterystyka działalności i usług świadczonych przez Zawodników.


Zobowiązania Zawodnika


Zgodnie z postanowieniami umownymi Kontraktu Zawodnik będzie zobowiązany do świadczenia na rzecz Klubu usług piłkarskich w wymiarze czasowym, który powinien obejmować co najmniej 160 godzin miesięcznie (chyba, że strony postanowią inaczej), obejmujących m.in.:

  • uczestnictwo w zajęciach treningowych, spotkaniach, odprawach i obozach zespołów funkcjonujących w ramach Klubu, do których przydzielony zostanie Zawodnik (decyzją władz Klubu oraz trenerów Klubu),
  • reprezentację Klubu jako zawodnik piłkarski w rozgrywkach piłkarskich, w których uczestniczy Klub oraz meczach towarzyskich.

Zawodnik zobowiązuje się także do przygotowania do wykonywania usług objętych Kontraktem na możliwie najwyższym poziomie w samodzielnie wyznaczonym przez siebie miejscu i czasie, kierując się przy tym właściwością i specyfiką usług, które powinny determinować czas i miejsce ich świadczenia zgodnie z Kontraktem, jak również wskazaniami sztabu szkoleniowego zespołów Klubu i kierownictwa Klubu. Co więcej, Zawodnik będzie zobowiązany do podjęcia wszelkich działań w celu utrzymywania maksymalnego możliwego poziomu sportowego i fizycznego wymaganego rodzajem, charakterem i poziomem rozgrywek, w których reprezentuje Klub oraz dołożenia należytej staranności w celu poprawy swojej kondycji psychofizycznej, z zastrzeżeniem obowiązku uzyskania zgody władz Klubu na odbywanie indywidualnych treningów piłkarskich i motorycznych poza Klubem w okresie obowiązywania Kontraktu.


Świadcząc oferowane przez siebie profesjonalne usługi piłkarskie każdy z Zawodników musi uwzględniać konieczność:

  • sumiennego, aktywnego, pełnego zaangażowania, z najlepszą wolą oraz na możliwie najwyższym poziomie, co oznacza maksymalne zaangażowanie się w wykonywanie świadczenia usług piłkarskich, które skutkować powinno osiąganiem najlepszych możliwych wyników sportowych we wszystkich zespołach piłkarskich prowadzonych przez Klub, do gry w których Zawodnik zostanie delegowany, między innymi poprzez udział we wszystkich zajęciach szkoleniowych, treningach, obozach oraz spotkaniach i innych wydarzeniach organizowanych przez Klub, a także wszelkich meczach oficjalnych i meczach towarzyskich,
  • aktywnego udziału w procesie szkoleniowym i we współzawodnictwie z innymi Zawodnikami. Oznacza to zaangażowanie w treningi oraz determinację w podnoszeniu poziomu jakości świadczonych usług sportowych, w szczególności poprzez wykonywanie zadań delegowanych przez sztab szkoleniowy Klubu i sportową walkę o miejsce w podstawowym składzie z innymi Zawodnikami,
  • niezażywania jakichkolwiek lekarstw bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem Klubu (wyjątkiem jest stosowanie lekarstw podczas hospitalizacji Zawodnika oraz lekarstw przepisanych przez lekarza drużyny narodowej, o których Zawodnik musi tylko poinformować Klub),
  • poddawania się obowiązkowym badaniom lekarskim w zakresie podnoszenia poziomu sprawności fizycznej, szybkości regeneracji po kontuzjach i chorobach, jak i na obecność narkotyków i alkoholu - w zakresie i terminie określonym przez odpowiednie federacje piłki nożnej. Każdego z Zawodników obowiązuje bezwzględny zakaz używania narkotyków i środków dopingujących,
  • uwzględniania zaleceń (pisemnych i ustnych) kierownictwa Klubu oraz innych upoważnionych osób, w zakresie niezbędnym do prawidłowego świadczenia usług Zawodnika. Zgodnie z postanowieniami Kontraktu stosowanie się do zaleceń stanowić będzie doprecyzowanie (zwiększenie lub zmniejszenie) zakresu świadczonych usług,
  • zachowania tajemnic warunków Kontraktu oraz innych wewnętrznych informacji dotyczących Klubu, a w szczególności informacji o systemie treningowym i stosowanych rozwiązaniach taktycznych stosowanych przez Klub, jak i wszelkich innych informacjach poufnych, które zostały ujawnione Zawodnikowi przez Klub,
  • przestrzegania z najwyższą starannością warunków umów zawartych przez Klub, a więc m.in. umów ze sponsorem technicznym i innymi sponsorami. Zawodnik zobowiązany będzie do niezawierania bez zgody Klubu umów z podmiotami konkurencyjnymi wobec sponsorów Klubu (z wyłączeniem indywidualnej umowy sponsorskiej dotyczącej butów Zawodnika), niemniej jednak nie jest ograniczona możliwość zawierania przez Zawodnika indywidualnej umowy sponsorskiej, niestojącej w sprzeczności z interesami Klubu oraz zawartymi przez Klub umowami ze sponsorami technicznymi,
  • dbania o mienie powierzone Zawodnikowi przez Klub, w tym ponoszenie odpowiedzialności materialnej za powierzony sprzęt i wyposażenie (sportowe i oficjalne),
  • używania dostarczonego przez Klub sprzętu i wyposażenia sportowego zawierającego reklamy sponsorów (z zastrzeżeniem możliwości używania butów piłkarskich podmiotu konkurencyjnego),
  • przestrzegania regulaminów sportowych, zasad rywalizacji i zasad bezpieczeństwa o zdrowie własne i innych Zawodników oraz innych osób. Zawodnik jest również zobowiązany do przestrzegania zasad fair play oraz współżycia społecznego w Klubie,
  • natychmiastowego zgłaszania Klubowi chorób, kontuzji i innych niedyspozycji, które mogą wpłynąć na należyte wykonywanie usług wynikających z Kontraktu,
  • niezawierania jakichkolwiek umów o świadczenie usług piłkarskich z innymi klubami piłkarskimi.

Co więcej, poza wskazanymi powyżej wymaganiami dotyczącymi usług piłkarskich Zawodników, każdy z Piłkarzy w celu świadczenia usług wysokiej jakości podejmuje lub będzie podejmował we własnym zakresie działania polegające m.in. na:

  • spożywaniu produktów polecanych przez Klub oraz powstrzymanie się od spożywania posiłków uznanych za niewłaściwe dla zawodowego sportowca,
  • utrzymywaniu trybu życia umożliwiającego najszybszą możliwą regenerację organizmu po wysiłku (w tym odpowiednią ilość wypoczynku),
  • utrzymywaniu poziomu tkanki tłuszczowej na poziomie przewidzianym przez regulacje i decyzje federacji piłkarskiej oraz zalecenia Klubu,
  • zachowywaniu się na boisku i poza nim w sposób profesjonalny i porządny,
  • zapewnieniu Klubowi swojej dostępności poprzez przebywanie w swojej siedzibie lub w miejscu wskazanym przez Klub w terminie 48 godzin przed meczem oficjalnym lub towarzyskim,
  • niepodejmowaniu działań lub zaniechań godzących w dobre imię, wizerunek lub interesy Klubu, innych Zawodników oraz osób powiązanych z Wnioskodawcą,
  • unikaniu chorób, kontuzji, innych niedyspozycji oraz okoliczności (w tym działań ryzykownych i sportów ekstremalnych), które mogą wpłynąć na należyte świadczenie usług profesjonalnego zawodnika piłki nożnej.

Ponadto, każdy z Zawodników jest lub będzie:

  • objęty zakazem udziału w zakładach bukmacherskich dotyczących rozgrywek piłkarskich,
  • zobowiązany do przestrzegania określonych przez Klub norm i ograniczeń jakościowych i ilościowych dotyczących spożywanego jedzenia i napojów,
  • zobowiązany do niezwłocznego poinformowania Klubu o wypadku, kontuzji lub chorobie powstałej w czasie trwania Kontraktu oraz przedstawieniu dokumentacji związanej z tą okolicznością, jak również do podejmowania wszelkich niezbędnych działań, a szczególnie do stosowania się do poleceń sztabu medycznego i kierownictwa Klubu,
  • zobowiązany do niewyrażania się o decyzjach Klubu i jego sytuacji wewnętrznej w środkach masowego przekazu w sposób inny niż pozytywny lub neutralny. Jednocześnie Zawodnicy są lub będą zobowiązani do reprezentowania Klubu w sposób zgodny z najwyższymi standardami kultury osobistej i historii oraz wartości Klubu, a w szczególności podczas konferencji prasowych i spotkań z przedstawicielami mediów i prasy (jeżeli zostaną wyznaczeni do udziału w takich wydarzeniach).

Zawodnik poprzez zawarcie Kontraktu potwierdza również, że fakt współpracy z Klubem nie narusza postanowień innych wiążących go umów lub porozumień, jak również, że nie jest stroną indywidualnych umów, które mogłyby wpłynąć na świadczenie przez niego profesjonalnych usług piłkarskich, a w szczególności umów z podmiotami konkurencyjnymi do Wnioskodawcy lub jego sponsorów. Obowiązek poinformowania Klubu o występowaniu jako strona umów mogących mieć wpływ na wykonywanie przez niego obowiązków Zawodnika wynika bezpośrednio z regulacji związkowych, tj. powołanej powyżej Uchwały.


Zobowiązania Klubu


Jednocześnie, jak zostało wspomniane powyżej, model współpracy pomiędzy Klubem i Zawodnikami przewiduje możliwość nabycia przez Piłkarzy od Klubu pakietu usług wsparcia, których celem jest ułatwienie Zawodnikom świadczenia usług na rzecz Wnioskodawcy na najwyższym poziomie.


W szczególności w zakres takiego pakietu będą wchodzić:

  • dostęp do infrastruktury (do siłowni, fizjoterapeuty lub odnowy biologicznej w postaci masaży, innych zabiegów i odżywek),
  • dostęp do infrastruktury koniecznej w przypadku kontuzji (m.in. do rehabilitacji oraz lekarzy),
  • dostęp do usług nauczycieli języków, psychologa, lektora czy też menadżera ds. opieki nad zawodnikami.

Powyższy model współpracy przekłada się na sytuację, w której Zawodnik ma do wyboru nabycie usług od Klubu (w pożądanym przez siebie zakresie) lub zorganizowanie ich we własnym zakresie. W przypadku nabycia pakietu ryczałtowego usług, Piłkarz będzie uprawiony do korzystania z proponowanych mu w ramach pakietu usług i od niego będzie zależeć, ile czasu poświęci na dany aspekt przygotowania do świadczenia usług.

Klub będzie zobowiązany do zapewnienia leczenia w przypadku kontuzji będących wyłącznie rezultatem uczestniczenia w treningach, meczach oficjalnych, meczach towarzyskich lub choroby, z zastrzeżeniem, że Klub nie będzie zobowiązany do pokrywania kosztów leczenia Zawodnika, niewynikających z wykonywania przez niego usług profesjonalnego zawodnika piłki nożnej.

Ponadto Klub będzie zobowiązany do zapewnienia Zawodnikowi ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków wynikłych z uprawiania piłki nożnej (obowiązek ten wynika z obowiązujących przepisów prawa powszechnego oraz regulacji międzynarodowej federacji piłkarskiej), niemniej jednak obowiązek ten nie dotyczy innych form ubezpieczenia Zawodnika, a w szczególności w zakresie odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat działań i zaniechań czynności wchodzących w zakres świadczonych usług - Zawodnik w tym zakresie sam nabywa ubezpieczenie.

Ponadto, należy wskazać, że zobowiązaniem Klubu wobec każdego z Zawodników jest obowiązek ich zwalniania z obowiązku świadczenia usług na okresy, w których został on powołany do występów w meczach kadry narodowej (takie zobowiązanie wynika z przepisów Związku oraz międzynarodowej federacji piłkarskiej), jak również informowanie o zobowiązaniach i ustaleniach poczynionych przez Klub, a które wpływają lub mogą mieć wpływ na świadczenie usług Zawodnika.


Usługi marketingowe


W czasie obowiązywania Kontraktu Zawodnik będzie świadczył na rzecz Klubu usługi reklamowe, marketingowe oraz promocyjne (dalej łącznie nazywane jako „usługi marketingowe”).


Zakres świadczonych przez Zawodnika usług marketingowych będzie obejmował również udzielenie prawa do jego wizerunku (obejmującego sam wizerunek, ale również imię i nazwisko, pseudonim, autograf, biografię, wypowiedź i głos - łącznie jako: „Wizerunek”), za pomocą którego Wnioskodawca oraz jego sponsorzy będą mogli podejmować działania marketingowe.

W szczególności usługi marketingowe będą obejmowały uczestniczenie w sesjach zdjęciowych, filmowych i wywiadach, jak również wydarzeniach organizowanych przez Klub i jego sponsorów, spotkaniach z kibicami i młodzieżą oraz innych działaniach Klubu, które wpływają na jego pozytywny wizerunek. Usługi marketingowe obejmą w szczególności branie udziału w konferencjach prasowych z przedstawicielami mediów, udzielanie wywiadów w przerwach meczowych, pozostawanie do dyspozycji mediów w tzw. strefie mieszanej po zakończeniu meczów, jak również do dyspozycji wewnętrznych mediów Klubu. Zawodnik będzie mógł brać udział w takich działaniach samodzielnie lub w towarzystwie innych członków zespołu. Niemniej jednak, świadczenie usług marketingowych przez Zawodnika będzie odbywało się przy uwzględnieniu innych obowiązków Zawodnika wobec Klubu.

Przekazanie prawa do wizerunku jest związane również z możliwością jego wykorzystania przez Klub w działalności merchandisingowej (tj. przy sprzedaży gadżetów klubowych). Wykorzystanie Wizerunku na gadżetach jest ograniczone jedynie do materiałów marketingowych i reklamowych powstałych w czasie trwania Kontraktu.

W okresie trwania Kontraktu Klub będzie świadczył na rzecz Zawodnika usługi agencyjne, w związku z czym Klub uzyska od Zawodnika pełnomocnictwo w zakresie starań w pozyskiwaniu indywidualnych kontraktów reklamowych. Niemniej jednak należy wskazać, że fakt występowania przez Klub w roli agenta Piłkarza nie wyklucza możliwości zatrudnienia innych osób do reprezentowania Zawodnika w pozyskiwaniu nowych kontraktów reklamowych, o ile nie będą one sprzeczne z interesami Wnioskodawcy. W sytuacji, w której Klub zapewni Zawodnikowi możliwość zawarcia kontraktu indywidualnego, Klub wystawi na rzecz Zawodnika fakturę VAT z tytułu wyświadczenia usług.

Powyższe nie wyłącza możliwości świadczenia przez Zawodnika usług marketingowych i udostępniania wizerunku na rzecz podmiotów innych niż Klub. W takich sytuacjach Zawodnik będzie zobowiązany do informowania Klubu o ofertach i propozycjach współpracy od podmiotów trzecich (oraz ich szczegółach) w zakresie usług marketingowych. W przypadku, gdy Zawodnik w czasie trwania Kontraktu w ramach świadczonych przez siebie usług marketingowych (oraz w ramach należnego mu w tym zakresie wynagrodzenia) stworzy jakiś utwór lub artystyczne wykonanie w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, będzie on zobowiązany do przeniesienia na Klub wszelkich autorskich praw majątkowych do takiego utworu uprawniających go do jego wykorzystania w dowolnym zakresie.


Zgodnie z postanowieniami Kontraktu, Zawodnik ponosi pełną odpowiedzialność za nienależyte wykonanie usługi marketingowej obejmującej wymienione i opisane powyżej poszczególne czynności wchodzą w jej zakres.


Rozwiązanie Kontraktu


Kontrakt przewiduje, że może on zostać rozwiązany w każdej chwili na podstawie porozumienia stron sporządzonego w formie pisemnej. Zarówno jedna, jak i druga strona Kontraktu jest uprawniona do jego rozwiązania w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności, zgodnie z obowiązującymi przepisami.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwot podatku VAT naliczonego wynikającego z prawidłowo wystawianych przez Zawodników faktur VAT, dokumentujących usługi związane ze sportem świadczone na rzecz Wnioskodawcy przez Zawodników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej?
  2. Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego wynikającego z prawidłowo wystawianych przez Zawodników faktur VAT, dokumentujących usługi reklamowe, promocyjne i marketingowe, w tym udzielenia prawa do wykorzystywania wizerunku, świadczone na rzecz Wnioskodawcy przez Zawodników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej?

Stanowisko Wnioskodawcy:


  1. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podatku należnego VAT podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur wystawianych przez Zawodników z tytułu świadczenia przez nich usług związanych ze sportem.
  2. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podatku należnego VAT podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur wystawianych przez Zawodników z tytułu świadczenia przez nich usług reklamowych, promocyjnych i marketingowych, w tym udzielenia prawa do wykorzystywania wizerunku.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) (dalej: ustawa o VAT), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa powyżej, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (...), w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosowanie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa powyżej, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Zatem, można uznać, że zasadniczo każde świadczenie (działanie, jak i zaniechanie) na rzecz osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, powinno zostać uznane za usługę na gruncie ustawy o VAT. Natomiast, za czynność odpłatną należy uznać wykonanie czynności (np. świadczenia usługi) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, a także odszkodowanie. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny. Co więcej, zgodnie z orzeczeniem w sprawie C-16/93 pomiędzy R. J. Tolsma a Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden (Holandia), w którym to uznano, że „czynność podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy”.


Konsekwentnie, aby uznać daną usługę za odpłatną powinny ziścić się następujące warunki:

  • ma miejsce związek prawny pomiędzy usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne,
  • otrzymane wynagrodzenie za usługę stanowi wartość faktycznie przekazaną,
  • istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść,
  • istnieje bezpośredni związek pomiędzy płatnością i czynnością,
  • świadczenie jest możliwe do wyrażenia w pieniądzu.

W nawiązaniu do powyższego i opisanego powyżej zdarzenia przyszłego nie ulega wątpliwości, że w niniejszej sprawie na gruncie ustawy o VAT mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług zarówno w przypadku usług związanych ze sportem, jak i usług reklamowych, promocyjnych i marketingowych, w tym udzielenia prawa do wykorzystywania wizerunku.

Stosownie do art. 2 Dyrektywy VAT, aby dane czynności prawne były objęte zakresem opodatkowania podatkiem VAT, to oprócz spełnienia definicji czynności opodatkowanych VAT, te czynności muszą zostać wykonane w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Takie założenie nie wynika bezpośrednio z ustawy o VAT, jednak w swojej istocie stanowi jedno z fundamentalnych założeń całego systemu tego podatku.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 Ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.


Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa powyżej, nie uznaje się czynności:

  1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 i 2048 oraz z 2017 r. poz. 60, 528, 648 i 859),
    - w tym zakresie chodzi o przychody ze stosunku pracy i im podobne.
  2. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do:
    • warunków wykonywania tych czynności,
    • wynagrodzenia,
    • odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.


W zakres powołanego powyżej przepisu art. 13 ustawy o PIT wchodzą m.in. przychody z uprawiania sportu. Zatem, jeśli dana czynność wynika ze stosunku prawnego, który nie wiąże więzami co do któregokolwiek z powyżej wymienionych warunków, a pozostałe warunki do uznania podmiotu za podatnika VAT zostały spełnione, to czynność ta powinna być uznana za samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej, a podmiot realizujący te czynności powinien zostać potraktowany jako podatnik w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.


Ad.1


Biorąc pod uwagę całokształt postanowień kontraktowych przedstawionych w stanie faktycznym, zdaniem Wnioskodawcy nie ma wątpliwości co do tego, że stosunek prawny który zostanie ukształtowany pomiędzy stronami nie konstytuuje stosunku pracy lub podobnego do stosunku pracy.

Wnioskodawca zwraca uwagę na to, że „o wyborze rodzaju podstawy prawnej zatrudnienia decydują same zainteresowane strony w oparciu o zasadę swobody kontraktowania, kierując się przy tym nie tyle przesłanką przedmiotu zobowiązania, ile sposobu jego realizacji (por. wyrok Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 2000 r., I PKN 594/99, OSNAPiUS 2001 nr 21, poz. 637). Jeżeli umowa wykazuje wspólne cechy dla umowy o pracę i umowy prawa cywilnego z jednakowym ich nasileniem, o jej typie (rodzaju) decyduje zgodny zamiar stron i cel umowy, który może być wyrażony także w jej nazwie (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 czerwca 1998 r., I PKN 191/98 (OSNAPiUS 1999 nr 14, poz. 449).

Zgodnym zamiarem obu stron Kontraktu wyrażonym w preambule jest podjęcie współpracy, która będzie odbywała się na zasadach obowiązujących pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w obrocie gospodarczym w sposób samodzielny i profesjonalny. O takiej intencji obu stron będą świadczyć także pozostałe postanowienia kontraktowe, tj. zmienny charakter wynagrodzenia, brak określenia czasu wykonywania obowiązków z tytułu świadczonych usług, a także uzależnienie czasu czynności od potrzeb Wnioskodawcy, który istotnie przekracza i przekroczy wymiar czasu pracy. Postanowienia Kontraktu nie określają, czy realizacja obowiązków Zawodnika może odbywać się w dni ustawowo wolne od pracy lub święta. Ponadto Kontrakt zakłada szeroki katalog powinności nałożonych na Zawodników (dotyczący zachowania podczas świadczenia usług, jak też w czasie poza działalnością wykonywaną na rzecz Wnioskodawcy), oraz postanowienia w kwestii rozpowszechniania wizerunku i udostępnienia podpisu. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe okoliczności, zdaniem Wnioskodawcy postanowienia Kontraktowe nie mogą prowadzić do wniosku, że usługi świadczone przez Zawodników są wykonywane w ramach łączącego obie strony stosunku pracy.


Ad. 2


Jeśli chodzi o przychody określone w art. 13 pkt 2-9 ustawy o PIT, to tak jak zostało to wskazane powyżej, wyłączenie z opodatkowania VAT usług sportowych określonych w Kontrakcie mogłoby mieć miejsce jedynie w przypadku uznania, że prowadzą one do uzyskania „przychodu z uprawiania sportu”, o którym mowa w art. 13 pkt 2 ustawy o PIT. Zgodnie bowiem z tym artykułem (do którego referuje ustawa o VAT w kontekście wyłączenia z samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej), jako przychody z działalności wykonywanej osobiście uznaje się między innymi „przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów”.

Do niedawna można było mieć wątpliwości, jak szeroko należy rozumieć określenie „przychody z uprawiania sportu”, do którego referuje art. 13 pkt 2 ustawy o PIT (a pośrednio także art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT). Wątpliwości te w sposób jednoznaczny rozstrzygnął NSA w Uchwale Siedmiu Sędziów z 22 czerwca 2015 r. (sygn. II FPS 1/15). W pierwszej kolejności, należy podkreślić za NSA, że „(...) ustawodawca określił ten strumień przychodów jako przychód z uprawiania sportu, a nie jako przychód sportowca. Powiązał zatem opis przychodów z działaniem, z jakiego on wynika, a nie z cechą osoby (podatnika), który przychód osiąga.”

NSA stwierdził następnie, że „ustawodawca nie zdefiniował na potrzeby ustawy o PIT wyrażenia „uprawianie sportu”. W języku polskim (potocznym) sport rozumiany jest jako działalność mająca na celu podnoszenie sprawności fizycznej i jej manifestację, uprawiana systematycznie wg pewnych reguł, w której występuje pierwiastek współzawodnictwa i dążenie do jak najlepszych wyników (...). Przez sport rozumie się także ćwiczenia i gry mające na celu podnoszenie sprawności fizycznej (...). Podobnie znaczenie słowa sport jako różnych ćwiczeń fizycznych i gier, które wymagają sprawności fizycznej i w których ludzie uczestniczą dla przyjemności lub aby współzawodniczyć z innymi przyjęto w Słowniku języka polskiego PWN, (...) Przyjmując taką definicję wyrażenia „uprawianie sportu” należy uznać, że przychodami z uprawiania sportu będą te przychody w rozumieniu art. 11 u.p.d.o.f., które zostaną uzyskane z zajmowania się, poświęcania ćwiczeniom, grom, mającym na celu poprawę sprawności fizycznej. Działalność ta - z uwagi na chęć współzawodnictwa i osiągania dobrych wyników - może mieć charakter zorganizowany i ciągły, jednakże nie jest jej immanentną cechą nakierowanie na uzyskanie zysku i uczynienie z niej stałego źródła zarobkowania. Brak tej cechy jednoznacznie odróżnia ją od działalności gospodarczej.”

Odnosząc się zaś do treści ustawy o PIT, NSA konkluduje, że „Mając na względzie spójność systemu prawa należy zatem uznać, że skoro w ustawie podatkowej wyrażeniu temu (tj. uprawianiu sportu) nie nadano odmiennego znaczenia, odnosiło się ono do przychodów uzyskiwanych w związku z doskonaleniem sprawności psychofizycznej, powiązanym z rywalizacji i współzawodnictwem, których celem nie było osiągnięcie zysku.”

Biorąc pod uwagę przytoczone wyjaśnienia NSA rozwinięte w Uchwale Siedmiu Sędziów, należy uznać, że w okolicznościach zdarzenia przyszłego przychody z tytułu świadczenia profesjonalnych usług sportowych przez Zawodników nie powinny stanowić przychodów „z uprawiania sportu”. NSA jednoznacznie wskazał, że tam gdzie głównym celem podejmowania działalności sportowej jest osiąganie zysku i uczynienie ze sportu stałego źródła zarobkowania (a nie tylko podnoszenie sprawności fizycznej), to takie działanie z pewnością nie wpisuje się w „uprawianie sportu”, do którego referuje art. 13 pkt 2 ustawy o PIT. Jak natomiast wynika z preambuły do Kontraktu (...) „podstawowym indywidualnym celem Zawodnika jest uczynienie z tytułu świadczenia usług źródła zarobkowania.”. Co zdaniem Wnioskodawcy, jednoznacznie przesądza o tym, że głównym celem Zawodnika jest osiągnięcie zysku. Zawodnik, z którym zostanie podpisany Kontrakt nie będzie prowadził w ramach świadczonych usług aktywności amatorskiej, związanej z doskonaleniem sprawności psychofizycznej, tylko uczyni ze swej działalności stałe źródło zarobkowania. Zatem, takie podejście uniemożliwia zdaniem Wnioskodawcy potraktowanie tej działalności na równi z uprawianiem sportu w rozumieniu art. 13 pkt 2 ustawy o PIT.

Tym samym zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że usługi związane ze sportem określone Kontraktem, polegające na profesjonalnym uprawianiu piłki nożnej, pozostają poza katalogiem z art. 13 pkt 2-9 ustawy o PIT, do którego odwołuje się art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Bowiem, zakres tych usług nie został wymieniony jako ten, którego nie uznaje się za działalność gospodarczą, w tym kontekście należy traktować go jako samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, z uwzględnieniem pozostałych przesłanek takiej działalności.

O ile jednak w przypadku świadczenia usług sportowych mogły rodzić się wątpliwości (do czasu wydania Uchwały Siedmiu Sędziów NSA), czy przychód z tego tytułu nie powinien być kwalifikowany jako przychód z działalności wykonywanej osobiście (czyli poza VAT), o tyle w przypadku świadczenia usług reklamowych, promocyjnych i marketingowych, w tym udzielenia prawa do wykorzystywania wizerunku, wątpliwości takich nie ma i nie było.

Usługi marketingowe oraz usługi udostępniania wizerunku znajdują się bowiem poza katalogiem z art. 13 pkt 2-9 ustawy o PIT (nie ma tam nawet usług zbliżonych do usług marketingowych i udostępniania wizerunku, które mogłyby rodzić wątpliwości interpretacyjne), do którego odwołuje się art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT.


Mając na uwadze powyższe, działalność Zawodników objętą Kontraktem należy traktować jako samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą na gruncie VAT, z tytułu której Zawodnik jest podatnikiem VAT.


Konsekwentnie, zdaniem Wnioskodawcy, świadczenie usług objętych Kontraktem, nie mieści się w ogóle w katalogu czynności podlegających wyłączeniu z samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej.


Niemniej, z ostrożności Wnioskodawca pragnie się również odnieść do przesłanek wyłączających samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej, określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. W ocenie Wnioskodawcy usługi objęte Kontraktem nie spełniają żadnej ze wspomnianych wyżej przesłanek z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT.

Warto wspomnieć, że brak spełnienia chociażby jednej z przesłanek z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT przesądza, że wykonywane czynności nie mogą być wykluczone z zakresu wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej (a zatem podmiot działa jako podatnik VAT).


Odpowiedzialność wobec osób trzecich


Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT w przypadku tej przesłanki chodzi o istnienie pomiędzy zlecającym a wykonującym czynności więzów tworzących stosunek prawny, który obejmuje unormowanie takiej odpowiedzialności. Innymi słowy, należy ocenić, czy ten stosunek prawny (konkretny, mający oparcie w zawartej umowie) wyłącza lub modyfikuje zasady odpowiedzialności z tytułu działalności podatnika, czy też nie.

W tym kontekście, Wnioskodawca chciałby ponownie podkreślić, że intencją stron Kontraktu jest to, aby Zawodnik ponosił pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i to Zawodnik był wyłącznie odpowiedzialny wobec Wnioskodawcy oraz osób trzecich za rezultat prowadzonej działalności oraz jej wykonywanie, a także szkodę wyrządzoną odpowiednio Wnioskodawcy lub osobie trzeciej przy wykonywaniu Kontraktu lub w wyniku jego wykonywania. Zatem, Wnioskodawca nie ponosi i nie będzie ponosił odpowiedzialności za rezultat działań i zaniechań Zawodnika względem osób trzecich.

Wnioskodawca chciałby także podkreślić, że nawet jeśli hipotetycznie z tytułu działania Zawodnika osoba trzecia zwróci się z roszczeniem do Wnioskodawcy, to ostatecznie odpowiedzialność taką ponosiłby Zawodnik, nawet jeśli stroną umów z podmiotami trzecimi nie będzie sam Zawodnik, tylko Wnioskodawca. W rezultacie powyższego, więzy prawne określone w Kontrakcie nie tworzą stosunku prawnego co do odpowiedzialności Wnioskodawcy wobec osób trzecich, tylko określają, że taką odpowiedzialność będzie ponosić Zawodnik.


Warunki wykonywania czynności


Świadczenie usług przez Zawodników będzie miało charakter zorganizowany i profesjonalny. Wnioskodawca, który zleca usługi Zawodnikom oczekuje, że przyjmujący zlecenie piłkarz zadba o to, żeby jego usługi były najwyższej jakości. W przeciwnym wypadku Wnioskodawca zrezygnuje z jego usług. Zgodnie z postanowieniami Kontraktu, Zawodnik będzie mieć możliwość nabycia od Wnioskodawcy wybranego przez niego pakietu usług dodatkowych. Zatem, Zawodnicy ci z tytułu korzystania z infrastruktury będą obciążani opłatą ryczałtową w wybranym przez siebie pakiecie. Zatem, to Zawodnicy będą ponosić koszty przygotowawcze (np. koszty dodatkowych treningów, przygotowania fizycznego, zakupu specjalnego ubioru sportowego, suplementów diety, itp.). Co więcej, Zawodnicy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej będą mogli zatrudniać pracowników oraz ponosić różne dodatkowe koszty związane z prowadzoną działalnością np. wydatki na sesje zdjęciowe, utrzymanie własnej indywidualnej strony internetowej, koszty obsługi mediów społecznościowych, prawnej, rachunkowej i administracyjnej.


Wynagrodzenie


Należy podkreślić, że wynagrodzenie ustalone w Kontrakcie ma charakter zmienny, tj. może zostać powiększone o pewne elementy dodatkowe, tj. premie specjalne lub bonusy indywidualne lub zespołowe za osiągnięcia poszczególnych wyników sportowych określonych przez Wnioskodawcę lub obniżone. Konsekwentnie, im lepszy wynik osiągnie Wnioskodawca, tym wyższe wynagrodzenie otrzymają Zawodnicy. Jeżeli usługi Zawodników będą niskiej jakości, to jego wynagrodzenie także będzie niższe, a także może doprowadzić do wygaśnięcia umowy z Wnioskodawcą w wyniku braku świadczenia usług wysokiej jakości. W związku z tym wysokość łącznego wynagrodzenia Zawodników nie będzie znana w momencie zawarcia Kontraktu i zależeć będzie m.in. od osiąganych wyników i dyspozycyjności Zawodników.

Konsekwentnie, Zawodnicy będą ponosić konsekwencje niskiego poziomu swoich usług. Niespełnienie oczekiwań stawianych przez Klub może wpłynąć negatywnie na brak wynagrodzenia dodatkowego, ale także na pogorszenie ogólnych notowań zawodnika w zespole, w perspektywie przyszłych występów, co ostatecznie skutkować może nieprzedłużeniem Kontraktu (zawieranego wyłącznie na czas określony) i zakończeniem współpracy z Klubem. Końcowo, może to doprowadzić do rozwiązania kontraktu przez Wnioskodawcę z Zawodnikiem, a w rezultacie do utraty źródła stałego przychodu.

Podsumowując, zaprezentowane w stanie faktycznym oraz opisie zdarzenia przyszłego warunki świadczenia usług wynikające z umów zawieranych pomiędzy dwoma profesjonalnymi podmiotami w postaci Zawodnika oraz Klubu nie pozwalają przyjąć, że więzy ich łączące są tożsame do więzów łączących pracownika z pracodawcą lub są oni związani w zakresie wynagrodzenia, warunków oraz odpowiedzialności. A zatem, w przypadku świadczenia przez Zawodników na rzecz Wnioskodawcy usług, należy stwierdzić, że Zawodnicy będą działali jako podatnicy podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe oraz całokształt postanowień umownych Kontraktu, w opinii Wnioskodawcy, nawet jeśli organ uzna, że przychody Zawodnika są przychodami wynikającym z uprawiania sportu, to przesłanki wyłączające taką działalność nie zostaną spełnione.

W zakresie analogicznym do opisywanego powyżej wypowiadały się sądy administracyjne (również Naczelny Sąd Administracyjny) oraz organy podatkowe. W szczególności należy zwrócić uwagę na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 października 2017 r. (sygn. I FSK 80/16), w którym sąd w podobnym stanie faktycznym dotyczącym innego klubu piłkarskiego biorącego udział w rozgrywkach Ekstraklasy potwierdził prawo do odliczenia klubu z faktur otrzymywanych przez zawodników prowadzących samodzielną działalność gospodarczą.


Ponadto, stanowiska podobne do stanowiska Wnioskodawcy zostały również potwierdzone w orzecznictwie sądów administracyjnych oraz organów podatkowych m.in. w:

  • wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 lipca 2018 r. (sygn. I FSK 1098/16);
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 sierpnia 2016 r. (sygn. IBPP2/4512-356/16-1/BW);
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 sierpnia 2016 r. (sygn. IBPP2/4512-355/16-1/AZ);
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 maja 2016 r. (sygn. ILPP1 /4512-1-215/16-2/AS);
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 kwietnia 2016 r. (sygn. ILPP1/4512-1-58/16-4/JK);
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 czerwca 2016 r. (sygn. BPP2/4512-171/15/IK);
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 marca 2015 r. (sygn. ILPP2/443-1327/14-2/MN).

Konsekwentnie, Wnioskodawca, działający jako podatnik VAT czynny, planuje pomniejszać zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, podatek VAT należny o podatek VAT naliczony z faktur dokumentujących nabycie usługi od Zawodników, ponieważ usługi te będą wykorzystywane do wykonywania przez Zainteresowanego - będącego czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT - czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.

Czynności świadczone przez Zawodników są niewątpliwie wykorzystywane w pełnym zakresie do świadczenia czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zawodnik świadczy swoje usługi na rzecz Wnioskodawcy, który biorąc udział w rozgrywkach sportowych (mecze) sprzedaje bilety wstępu na mecz, zawiera odpłatne umowy reklamowe, sponsorskie, umowy o prawa do transmisji telewizyjnych z organizowanego wydarzenia sportowego w celu finansowania swojej działalności. Działalność ta jest ściśle związana i uzależniona od udziału Zawodników świadczących na rzecz Klubu usługi, ponieważ przychody Wnioskodawcy generowane są na wyższym poziomie w przypadku świadczenia przez Zawodników usług o wysokiej jakości.

Uwzględniając powyższe, należy wskazać, że na zasadach określonych w ustawie o VAT, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych, prawidłowo wystawionych faktur przez Zawodników, ponieważ są one związane bezpośrednio z jego działalnością opodatkowaną.

W konsekwencji stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie miał prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego określonych w prawidłowo wystawionych przez Zawodników fakturach, dokumentujących usługi będące przedmiotem niniejszego wniosku w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj