Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.122.2019.2.IR
z 10 maja 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2019 r. (data wpływu 15 lutego 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 kwietnia 2019 r. (data wpływu 25 kwietnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • uznania realizowanych projektów za działalność badawczo-rozwojową oraz możliwości skorzystania z odliczenia na podstawie art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe,
  • możliwości zastosowania opodatkowania dochodu z tytułu licencjonowania lub zbywania autorskich praw do programów komputerowych na zasadach określonych w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uwagi na braki wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 12 kwietnia 2019 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.122.2019.1.IR (doręczonym w dniu 16 kwietnia 2019 r.), wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 25 kwietnia 2019 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku pismem z dnia 19 kwietnia 2019 r. (nadane w dniu 23 kwietnia 2019 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej (dalej: Spółka). Tym samym Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wszelkie dochody Spółki są opodatkowywane przez jej wspólników.

Spółka działa w branży informatycznej i głównym przedmiotem jej działalności jest tworzenie nowoczesnego oprogramowania wykorzystywanego przez jej kontrahentów w różnych rodzajach działalności gospodarczej. W celu zapewnienia atrakcyjności i innowacyjności opracowywanych rozwiązań informatycznych, Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). W tym zakresie Spółka stale prowadzi prace związane z tworzeniem nowego i innowacyjnego oprogramowania oraz stale rozwija dotychczasowe programy. Tworzenie i rozwój nowych rozwiązań informatycznych odbywa się w ramach prowadzonych przez Spółkę niezależnych projektów (dalej: Projekty B+R). Do przykładowych Projektów B+R realizowanych przez Spółkę należy zaliczyć m.in.:

  1. Program A.

Oprogramowanie ma na celu umożliwienie prowadzenia procesów akredytacyjnych, kontrolę dostępu dla mediów i komunikację z mediami podmiotom z branży sportowej i rozrywkowej z wykorzystaniem systemu online.

Realizowany projekt ma w efektywny sposób odpowiadać na zapotrzebowanie i regulację stosunków komunikacyjnych na linii: biura prasowe organizacji sportowych – media – dziennikarze. Wykorzystując model S. tworzona jest platforma pozwalająca użytkownikom na prowadzenie komunikacji, procesów rejestracyjnych i akredytacyjnych w formie cyfrowej wymiany danych. Innowacyjne rozwiązania zastosowane dla konstrukcji bazy użytkowników w formie elektronicznej z dostępem online za pośrednictwem platformy IT pozwalają na wdrożenie procesów mających zasadniczy wpływ na szybkość i jakość ich realizacji, jak również wprowadzają najwyższej jakości standardy bezpieczeństwa zarówno pod kątem przetwarzania, jak i weryfikacji danych osobowych i danych podmiotów medialnych. Innowacyjny i niestosowany dotąd model zarządzania relacjami klientów z poziomu profesjonalnej platformy IT w modelu centralnej bazy użytkowników pozwala m.in. na realizację takich zadań jak:

  • zarządzanie i dostęp do centralnej bazy kontaktów przedstawicieli mediów;
  • prowadzenie procesów akredytacyjnych dla dowolnych typów wydarzeń z wykorzystaniem rozbudowanego modułu konfiguracyjnego pozwalającego na dostosowanie struktury danych i zasad organizacyjnych zgodnie z wymaganiami klienta bez dodatkowego udziału zaangażowania wykonawcy i dodatkowych prac IT; automatyzacja procesów komunikacyjnych przez zastosowanie skryptów wykrywających aktywności użytkownika i przedstawianie mu odpowiednich powiadomień ze strony biura prasowego bez konieczności wykonywania dodatkowych działań przez jego pracowników;
  • automatyzacja wydruku identyfikatorów prasowych wraz z cyfrowymi kodami dostępu; wprowadzenie systemu a. opartego o technologię pozwalającego na weryfikację identyfikacji użytkownika w dniu wydarzenia;
  • wprowadzenie systemu zarządzania imprezą i komunikacją z mediami w dniu wydarzenia;
  • wprowadzenie systemu dystrybucji, targetowania i mierzenia skuteczności informacji prasowych w czasie rzeczywistym on-line.

Program A. ma charakter modularny, tworzony jest w oparciu o przygotowanie mikro-serwisów, pozwalających na wzajemną komunikację w ramach integracji z całą platformą IT. Pozwala to na systematyczną rozbudowę serwisu i wykorzystanie przez użytkowników już gotowych modułów w okresie, gdy trwają programistyczne prace deweloperskie nad kolejnymi wersjami i modułami platformy. Taka konstrukcja pozwala również na wykorzystanie platformy zarówno przez małe podmioty o zasięgu regionalnym, jak również rozwinięte podmioty funkcjonujące wg zaawansowanych i skomplikowanych procedur.

W ramach A. klientom udostępniane są:

  • platforma IT z dostępem do wybranego typu konta i dedykowanymi funkcjonalnościami pozwalającymi na tworzenie komunikacji i procesów akredytacyjnych (w przypadku biur prasowych) lub pozyskiwanie informacji, danych statystycznych lub uczestnictwo w procesach akredytacyjnych (w przypadku mediów i dziennikarzy);
  • dostęp do aplikacji mobilnej pozwalającej na realizację zadań z zakresu a.c. zarówno w trybie on-line, jak i offline, zintegrowaną platformą IT korzystającą z technologii P.

Dzięki zastosowaniu unikatowych funkcjonalności i centralnej bazy użytkowników system pozwala jego użytkownikom przetwarzać dane osobowe w ramach procesów zgodnie z dyrektywą RODO i najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Jest to pierwsze tego typu komplementarne rozwiązanie IT dostępne na rynku. Dodatkowo dzięki autorskiemu systemowi podwójnej weryfikacji użytkowników, klienci korzystający z kont biur prasowych po raz pierwszy zyskują całkowitą pewność prawdziwości danych dotyczących redakcji i firm z branży medialnej przekazywanych w procesach akredytacyjnych i to bez konieczności wykonania jakichkolwiek dodatkowych działań.

Ze względu na zastosowanie inteligentnej konstrukcji multijęzykowej platforma zasadniczo ułatwia komunikację i współpracę z mediami na poziomie międzynarodowym.

Rozwiązania IT i funkcjonalności programu A. są propozycjami innowacyjnymi, zarówno biorąc pod uwagę aspekt techniczny, jak również zakres funkcjonalności i stworzoną koncepcję struktury użytkowników. Projekt w swojej podstawowej wersji został zwycięzcą prestiżowego konkursu prowadzonego w ramach największej polskiej konferencji. Projekt został również wytypowany jako finalista. Oprogramowanie A. zostało wyróżnione jako jeden z 10 najciekawszych projektów na świecie w ramach analizy przeprowadzonej przez organizację prowadzącą najbardziej prestiżowe rozgrywki oraz barceloński instytut.

  1. Program S.

Projekt ma na celu dostarczenie klientom, głównie z sektora branży sportowej, komunikacyjnej i rozrywkowej programu komputerowego w postaci platformy online pozwalającej na bezpośrednią komunikację z użytkownikiem poprzez dostarczenie mu dedykowanych powiadomień wprost na jego urządzenie.

Program w sposób innowacyjny i niestandardowy wykorzystywać będzie technologię P. w celu dostarczenia powiadomień o najnowszych publikacjach klienta na jego stronach internetowych i kanałach. Dzięki autorskiemu oprogramowaniu pozwalającemu na wykorzystanie technologii W. w połączeniu z interfejsem udostępnianym przez platformy społecznościowe możliwe jest wprowadzenie na rynek nowego typu usług odpowiadających zapotrzebowaniu klientów na skuteczniejsze i bardziej angażujące komunikowanie się z użytkownikami bez konieczności dostosowywania swoich działań i generowania kosztów na dostosowanie się do zasad dyktowanych przez natywne algorytmy platform społecznościowych.

Platforma IT pozwalać będzie klientom komercyjnym na w pełni zdalne uruchomienie własnej strony internetowej i skonfigurowanie źródeł zasobów danych (stron internetowych i kanałów, które mogą być subskrybowane przez użytkowników końcowych.

Użytkownik korzystający z platformy internetowej i strony klienta we własnym zakresie korzystając z przeglądarki internetowej na urządzeniu typu desktop lub mobile będzie mógł dowolnie skonfigurować listę źródeł udostępnionych przez klienta, dla których ma otrzymywać powiadomienia bezpośrednio na swoje urządzenie.

System detekcji języka użytkownika i klasyfikacji wersji językowych źródeł danych pozwala dodatkowo na automatyzacje dostosowania treści pod względem językowym dla danego subskrybenta.

Dedykowane funkcjonalności dla klientów komercyjnych oraz moduł integracji z trzecimi platformami internetowymi pozwalać będą ponadto na prowadzenie bezpośredniej komunikacji i analizę zachowań użytkowników, co pozwoli na tworzenie dedykowanej formy komunikacji dla poszczególnych grup z wykorzystaniem automatyzacji działań ‒ co przekłada się na efektywne zmniejszenie czasu pracy po stronie klienta.

Dowolność subskrypcji i pełna konfigurowalność, zapewnia użytkownikowi pełną swobodę działania.

Wykorzystanie technologii W. zwiększa bezpośrednio zaangażowanie użytkowników przez wykorzystanie platform zewnętrznych. Rozwiązanie to ma nowatorski charakter i pozwala na dotarcie z produktem do szerokiej gamy odbiorców.

  1. Program A2

Oprogramowanie zostało stworzone w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie organizacji sportowych na korzystanie z platform komunikacji online dających dostęp do najnowszych technologii, centralnych baz danych i dedykowanych funkcjonalności pozwalających na szybki i łatwy proces tworzenia i zarządzana treściami i danymi. Innowacyjne podejście do zaprojektowania architektury systemu IT i w pełni innowacyjne podejście do redystrybucji centralnych zasobów danych pozwala na optymalizację czasu wdrożenia rozwiązań po stronie klienta i optymalizację bieżącego czasu pracy potrzebnego na zarządzanie treściami.

Program A. pozwala klientowi na zdalne zamówienie i wygenerowanie własnej platformy online, w skład której wchodzą m.in. strona internetowa, aplikacja mobilna, sklep internetowy, program lojalnościowy z dostępom online czy internetowa baza użytkowników. Ponadto klient uzyskując dostęp do autorskiego systemu zarządzania treścią zawierającego dedykowane funkcjonalności i połączonego z centralną bazą danych statystycznych uzyskuje możliwość dowolnego kreowania i zarządzania platformą.

Ingerencja zespołu IT zostaje w ten sposób ograniczona do niezbędnego minimum. Stworzenie platformy w formie modularnej pozwala dodatkowo na systematyczną rozbudowę zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i technologicznym, co gwarantuje klientowi dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów czasowych i finansowych w celu rozbudowy własnych rozwiązań.

W ramach realizowanego projektu architektura systemu, jak również zestawy funkcjonalności optymalizowane są dla przedstawicieli wielu dyscyplin sportowych w tym: piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, hokeja, rugby czy dyscyplin sportów indywidualnych.

Dzięki zastosowaniu platformy multijęzykowej oprogramowanie zostało zoptymalizowane pod kątem wdrożenia na rynkach międzynarodowych.

  1. Program S.2

Projekt zakłada stworzenie unikatowego oprogramowania do zarządzania klubem sportowym oraz akademią sportową, który w połączeniu z publiczną platformą online dedykowaną dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia sportowe tworzyć będzie innowacyjne rozwiązanie IT pozwalające na optymalizację pracy, wyników szkolenia i kosztów.

Platforma zapewni również rodzicom i opiekunom łatwy dostęp do szerokiej bazy instytucji sportowych, gdzie w łatwy i bezpieczny sposób będą mogli rejestrować dzieci na zajęcia, zarządzać czasem, śledzić i analizować postępy oraz komunikować się z trenerami. Autorska architektura bazy danych zestawionej centralnie, a przy tym funkcjonującej w bezpiecznej strukturze rozproszonej, oferować będzie nowatorskie rozwiązanie, jakim będzie możliwość regulowania wszystkich relacji z użytkownikami.

Implementacja systemu płatności z funkcjonalnością płatności subskrypcyjnych dodatkowo zautomatyzuje proces rozliczeń, zapewni wyższą skuteczność, wyeliminuje papierowy obieg dokumentów i ostatecznie zapewni optymalizację wyników finansowych dla podmiotów komercyjnych.

Modularny system budowy oprogramowania pozwala na rozbudowę kolejnych funkcjonalności w systemie etapowym, zapewniając możliwość rozwijania produktu w czasie, jak również pozwala na automatyczne i w pełni bezobsługowe dostosowanie zakresu funkcjonalności do potrzeb danej organizacji sportowej. Dzięki temu oprogramowanie odpowiadać będzie na zapotrzebowania zarówno dużych profesjonalnych instytucji sportowych, klubów pracujących zarówno z zespołami seniorskimi i prowadzącymi szkolenie młodzieży, jak również komercyjnych akademii prywatnych prowadzących szkolenia sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zestaw funkcjonalności oprogramowania dla zarządzania zespołami i akademiami pozwala na pełne zarządzanie prowadzoną działalnością, komunikację z zawodnikami i rodzicami, prowadzenie analiz taktycznych, czy też analiz danych statystycznych. Innowacyjne, autorskie algorytmy opracowane przy udziale partnerów takich jak profesjonalne kluby sportowe, trenerzy i instytucje naukowe pozwalają na optymalizację procesu szkolenia.

Innowacyjne zastosowanie najnowszych technologii IT zapewnia szybki dostęp do platformy i danych, również w trybie offline. Wykorzystanie autorskich systemów autoryzacji oraz pionierskie wdrożenie technologii blockchain dla produktu dedykowanego na ten segment rynku zapewni najwyższe standardy bezpieczeństwa, które są wymagane przez profesjonalne podmioty działające w branży sportowej.

Podsumowanie stanu faktycznego

Bezpośrednim rezultatem Projektów B+R są nowe algorytmy, skrypty, kody informatyczne oraz kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne w postaci programów komputerowych. Należy podkreślić, że oprogramowanie tworzone przez Spółkę ma bardzo złożony charakter i składa się z wielu modułów operacyjnych zapewniających oddzielne funkcjonalności programu, które razem tworzą spójną całość.

W ramach procesu tworzenia i rozwoju nowych rozwiązań informatycznych Spółka tworzy z podmiotami trzecimi (niezależni specjaliści) konsorcja badawczo-rozwojowe .

Niezależnie od prowadzonych prac programistycznych Spółka jako lider konsorcjum B+R zarządza oraz koordynuje całością prac badawczo-rozwojowych. Jednocześnie pozostali konsorcjanci tworzą nowe, niezależne rozwiązania i moduły programistyczne, które jednocześnie stanowią odrębne programy komputerowe. Po ich stworzeniu Spółka jako lider konsorcjum B+R nabywa prawa autorskie majątkowe do tych rozwiązań. W dalszej kolejności Spółka implementuje i konfiguruje wszystkie rozwiązania programistyczne w taki sposób, że ostatecznie tworzą one jeden nowy, innowacyjny program komputerowy.

Standardowo w ramach prowadzonych Projektów B+R realizowane są następujące zadania:

  • projektowanie i modelowanie prototypu rozwiązania informatycznego,
  • opracowanie specyfikacji oprogramowania,
  • prace programistyczne związane z tworzeniem/rozwojem oprogramowania,
  • łączenie i konfiguracja rezultatów prac programistycznych,
  • symulacja pracy oprogramowania oraz jego testowanie,
  • korekty i modyfikacje wprowadzone do oprogramowania po etapie testowania,
  • wdrożenie i implementacja oprogramowania w docelowych warunkach.

Ostatecznie Spółka czerpie dochody ze stworzonego ‒ w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej programu komputerowego. Dochody uzyskiwane są poprzez udzielanie licencji na korzystanie z programu komputerowego, tj. Spółka odpłatnie udostępnia program komputerowy podmiotom trzecim (zachowując prawa autorskie do programu). Niezależnie od tego Spółka uzyskuje również dochody z tytułu odpłatnego zbywania praw autorskich majątkowych do programów komputerowych.

Prace programistyczne realizowane w ramach projektów B+R mają charakter twórczy i ukierunkowane są na tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Stworzenie oprogramowania wymaga połączenia wiedzy z zakresu informatyki oraz specjalistycznej wiedzy biznesowej, w której programy tworzone przez Spółkę znajdują zastosowanie. Jednocześnie należy podkreślić, że oprogramowanie jako rezultat prac badawczo-rozwojowych Spółki podlega ochronie prawnej wynikającej z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1191). Jednocześnie celem prac realizowanych w ramach Projektów B+R nie jest wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do oprogramowania.

Prace w ramach Projektów B+R realizowane są przez Spółkę w sposób systematyczny i w zależności od projektu trwają od kilku do kilkunastu miesięcy. Prace realizowane są według określonych harmonogramów przez specjalnie wybrane osoby posiadające odpowiednie kompetencje, doświadczenie i wykształcenie. W większości przypadków po zakończeniu projektu Spółka otrzymuje dalsze zlecenia w zakresie rozbudowy programu o nowe moduły i rozwiązania.

Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej wymagającej określonych zezwoleń. Koszty związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej nie są zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie.

W piśmie z dnia 19 kwietnia 2019 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca podał, że ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o PIT. Z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej jest opodatkowany na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy). Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki (komandytariuszem). Spółka komandytowa nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Spółka w prowadzonej ewidencji rachunkowej wyodrębniła i zamierza każdorazowo wyodrębniać koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej związane z realizacją działalności B+R.

Spółka komandytowa prowadzi dokumentację podatkową w formie ksiąg rachunkowych i w związku z tym:

  • w prowadzonej ewidencji rachunkowej, wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
  • prowadzi ewidencję rachunkową w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
  • w prowadzonej ewidencji wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

–koszty poniesione przez spółkę stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 ustawy o PIT.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że wniosek o wydanie interpretacji odnosi się do stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 stycznia 2019 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w zaistniałym stanie faktycznym Projekty B+R realizowane przez Spółkę stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ww. ustawy?
  2. Czy w zaistniałym stanie faktycznym dochody uzyskiwane przez Spółkę z tytułu licencjonowania lub zbywania autorskich praw do programów komputerowych powstałych w ramach Projektów B+R są kwalifikowanymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i tym samym Wnioskodawca uprawniony jest do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tego tytułu przy zastosowaniu stawki 5%, o której mowa w art. 30ca ww. ustawy?

Zdaniem Wnioskodawcy (po uzupełnieniu),

Ad 1

Projekty realizowane przez Spółkę, zgodnie z przedstawionym opisem, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, która uprawnia Wnioskodawcę jako komandytariusza Spółki do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ustawy o PIT.

Status podatkowy Wnioskodawcy (wspólnika spółki komandytowej)

W pierwszej kolejności należy wskazać, że Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wszelkie dochody Spółki są opodatkowywane przez jej wspólników. Wnioskodawca jako wspólnik Spółki uzyskuje przychody z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 2 ustawy o PIT, przychody wspólnika będącego osobą fizyczną z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną (cywilna, jawna, partnerska, komandytowa) są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ustawowe definicje działalności badawczo-rozwojowej

Uzasadniając niniejsze stanowisko, według Wnioskodawcy należy wskazać, że działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, zgodnie z którym, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zarówno pojęcie badań naukowych jak i prac rozwojowych zostały natomiast zdefiniowane w kolejnych przepisach, tj. odpowiednio w art. 5a pkt 30 ustawy o PIT oraz pkt 40 ustawy o PIT poprzez odesłanie do definicji zawartych w art. 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668).

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1868), badania naukowe są działalnością obejmującą:

  • badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  • badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności.

Z kolei, zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U., poz. 1668), prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Analiza wskazanych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, że o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej na gruncie ustawy o PIT należy mówić wówczas gdy:

  1. działalność obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe,
  2. realizowane prace mają twórczy charakter,
  3. prace w tym zakresie prowadzone są w systematyczny sposób,
  4. wykonywane prace mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań.

Wszystkie wskazane powyżej przesłanki występują w przypadku Projektów B+R realizowanych przez Spółkę.

  1. Badania naukowe i prace rozwojowe

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że działalność Spółki w zakresie prowadzonych Projektów B+R wyczerpuje pojęcia zarówno prac rozwojowych jak i badań aplikacyjnych (badań naukowych) zawartych we wskazanych powyżej przepisach. Spółka prowadzi bowiem prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności i przedmiotowe prace nastawione są na opracowywanie nowych produktów lub usług (oprogramowanie tworzone przez Spółkę) lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń, co wyczerpuje wskazaną powyżej definicję badań aplikacyjnych. Oprócz tego Spółka wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania (np. wskazana w przykładowych Projektach technologia) do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów lub usług. Tym samym, Spółka prowadzi prace rozwojowe zdefiniowane we wskazanych powyżej przepisach.

W prowadzonych Projektach B+R Spółka prowadzi bowiem prace nastawione zarówno na zdobycie nowej wiedzy jak i wykorzystanie dostępnej wiedzy w zakresie narzędzi informatycznych do tworzenia własnego, autorskiego i innowacyjnego oprogramowania lub jego znaczącego ulepszenia. Tym samym, zgodnie ze wskazanymi powyżej ustawowymi definicjami Spółka prowadzi zarówno prace rozwojowe, jak i badania aplikacyjne.

  1. Twórczy charakter prac

Kolejną przesłanką warunkującą uznanie działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową jest twórczy charakter tej działalności. W zakresie Projektów B+R prowadzonych przez Spółkę przesłanka ta jest również spełniona. Należy podkreślić, że rozwiązania i końcowe produkty informatyczne proponowane klientom w ramach Projektów B+R nie powielają prostych i funkcjonujących na rynku typowych koncepcji. Klienci otrzymują nowoczesne i innowacyjne narzędzia IT, których nie da się nabyć na otwartym rynku. W przypadku Projektów B+R nie występuje element typowej standaryzacji. Cele jakie są zakładane do osiągnięcia przez klientów wymagają unikatowego podejścia i twórczej pracy koncepcyjnej od samego początku realizacji prac projektowych. Tym samym tworzone i wdrażane przez Spółkę produkty informatyczne mają zawsze charakter twórczy. Jednocześnie należy podkreślić, że oprogramowanie jako rezultat prac rozwojowych i badań aplikacyjnych prowadzonych przez Spółkę podlega ochronie prawnej wynikającej z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1191).

  1. Prowadzenie prac w systematyczny sposób

Realizowane przez Spółkę Projekty B+R mają nie tylko twórczy charakter ale są również prowadzone w sposób systematyczny, co stanowi kolejną przesłankę wynikającą z ustawowej definicji działalności badawczo-rozwojowej. Należy podkreślić, że w ramach procesu tworzenia i rozwoju nowych rozwiązań informatycznych Spółka tworzy z podmiotami trzecimi (niezależni specjaliści) konsorcja badawczo-rozwojowe. Wszystkie Projekty B+R realizowane są według określonych harmonogramów przez specjalnie wybrane osoby posiadające odpowiednie kompetencje, doświadczenie i wykształcenie. Osoby te mają przypisane określone zadania i kompetencje. Przedmiotowe prace są zaplanowane przez Spółkę (lidera Konsorcjum) i prowadzone w sposób uporządkowany i regularny. Prace nad poszczególnymi projektami trwają od kilku do kilkunastu miesięcy. Nie mają one charakteru incydentalnego.

  1. Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z definicją ustawową działalność badawczo-rozwojowa musi także mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. Podejmowane przez Spółkę w ramach Projektów B+R działania ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które będą wykorzystywane w obecnie prowadzonych lub kolejnych projektach. Tym samym, wiedza uzyskana podczas prowadzenia poszczególnych projektów wykorzystywana jest następnie w innych pracach projektowych. Dodatkowo osoby uczestniczące w przedmiotowych pracach uzyskują nowe umiejętności z dziedziny technologii IT i ich zastosowania w działalności biznesowej, które następnie wykorzystują do projektowania nowych produktów i usług oferowanych klientom (oprogramowanie, aplikacje).

W związku z powyższym należy stwierdzić, że działalność Spółki w zakresie realizowanych Projektów B+R spełnia wszelkie przesłanki wynikające z ustawowej definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. W związku z tym, Wnioskodawca jako komandytariusz Spółki i podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych uprawniony jest do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ustawy o PIT.

Wnioskodawca podkreśla, że uznanie prac w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania za działalność badawczo-rozwojową zostało potwierdzone przez organy podatkowe w licznych interpretacjach. Przykładowo należy wskazać na:

  1. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 września 2017 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.190.2017.1.APO),
  2. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 lutego 2018 r. (nr 0114-KDIP2-1.4010.380.2017.1.JF),
  3. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 marca 2017 r. (nr 3063-ILPB2.4510.226.2016.3.AO),
  4. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 października 2017 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.204.2017.1 IZ).

Projekty realizowane przez Spółkę, zgodnie z przedstawionym opisem, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. W związku z tym Wnioskodawca jako komandytariusz Spółki uprawniony jest do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie bowiem z art. 26e ustawy o PIT, podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza) odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26e ust. 1 lub art. 30c ust. 2 ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”.

W rozpatrywanym stanie faktycznym Wnioskodawca uzyskuje przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (pozarolnicza działalność gospodarcza), a podstawa odliczenia podatku ustalona jest zgodnie z art. 30c ust. 2 ustawy o PIT.

W związku z tym, że Projekty realizowane przez Spółkę stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, Wnioskodawca uprawniony jest do odliczania od podstawy obliczenia podatku kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, tj. kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 ustawy o PIT.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, dochody uzyskiwane z tytułu licencjonowania lub zbywania praw autorskich do programów komputerowy są kwalifikowanymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o której mowa w art. 30ca ustawy o PIT. Tym samym Wnioskodawca uprawniony jest do opodatkowania wskazanych powyżej dochodów przy zastosowaniu stawki, określonej w tym przepisie.

Uzasadniając niniejsze stanowisko należy, według Wnioskodawcy, w pierwszej kolejności wskazać, że zgodnie z art. 30ca ust. l ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Z kolei, zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

  1. patent,
  2. prawo ochronne na wzór użytkowy,
  3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
  7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r., poz. 432),
  8. autorskie prawo do programu komputerowego

‒podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

W niniejszym stanie faktycznym spełnione są, według Wnioskodawcy, wszystkie przesłanki zastosowania art. 30ca ustawy o PIT, tj. Wnioskodawca:

  1. uzyskuje dochód w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  2. uzyskuje kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że Wnioskodawca uzyskuje przychody z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 2 ustawy o PIT, przychody wspólnika będącego osobą fizyczną z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną (cywilna, jawna, partnerska, komandytowa) są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym spełniona jest pierwsza przesłanka wskazana w art. 30ca ustawy o PIT.

Z kolei, z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej mamy do czynienia wówczas, gdy:

  1. jest to prawo wskazane przez ustawodawcę w art. 30ca ust. 2 pkt 1-8 ustawy o PIT, podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
    W rozpatrywanym przypadku kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest autorskie prawo do programu komputerowego wskazane w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT. Jak wskazano powyżej Spółka uzyskuje dochody z tytułu licencjonowania lub zbywania praw autorskich do programów komputerowych. Przedmiotowe prawo podlega zatem ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1191). Zakres przedmiotowej ochrony został wskazany w art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1191),
  1. przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

W niniejszym stanie faktycznym przedmiot ochrony, czyli prawa autorskie do programów komputerowych powstają w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej. W tym celu Spółka prowadzi Projekty B+R, które stanowią działalność badawczo-rozwojową. Działalność Spółki w zakresie realizowanych Projektów B+R spełnia bowiem wszelkie przesłanki wynikające z ustawowej definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Należy zatem wskazać, że dochody, które uzyskuje Spółka i ostatecznie Wnioskodawca są dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ustawy o PIT. Tym samym, Wnioskodawca uprawniony jest do opodatkowania wskazanych powyżej dochodów przy zastosowaniu stawki, określonej w cytowanym powyżej przepisie, tj. 5% podstawy opodatkowania.

Dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu licencjonowania lub zbywania przez Spółkę praw autorskich do programów komputerowych są kwalifikowanymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Tym samym, Wnioskodawca uprawniony jest do opodatkowania wskazanych powyżej dochodów przy zastosowaniu stawki określonej w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, tj. 5 % podstawy opodatkowania. Wynika to z następujących przestanek ustawowych:

  • w rozpatrywanym przypadku kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są autorskie prawa do programów komputerowych wskazane w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, które podlegają ochronie na podstawie odrębnych ustaw (ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych), i których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;
  • uzyskiwany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu licencjonowania lub sprzedaży przez Spółkę praw autorskich do programów komputerowych jest zgodnie z art. 30ca ust 7 pkt 1 i pkt 2 ustawy o PIT, dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wnioskodawca uzyskuje bowiem dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w wyniku uzyskanych przez Spółkę:
  • opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT);
  • dochodu ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT).

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, w związku z faktem spełnienia przesłanek ustawowych, Wnioskodawca uprawniony jest do opodatkowania dochodów z tytułu licencjonowania lub sprzedaży przez Spółkę autorskich praw majątkowych do programów komputerowych przy zastosowaniu stawki określonej w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

  • uznania realizowanych projektów za działalność badawczo-rozwojową oraz możliwości skorzystania z odliczenia na podstawie art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe,
  • możliwości zastosowania opodatkowania dochodu z tytułu licencjonowania lub zbywania autorskich praw do programów komputerowych na zasadach określonych w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 505), spółka osobowa to – spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

W myśl art. 102 ww. Kodeksu, spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego, są one transparentne podatkowo. Dochody spółek osobowych (z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej) nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 9 ust. 2 tej ustawy stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28 tej ustawy. Za spółkę niebędącą osobą prawną należy zatem uznać także spółkę komandytową.

W myśl art. 5b ust. 2 powołanej wyżej ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Zatem, prawo do ulgi podatkowej na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje wspólnikowi spółki osobowej proporcjonalnie do jego udziału w zyskach spółki.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Natomiast w myśl art. 5a pkt 39 tej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.),
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei, prace rozwojowe zdefiniowane są w art. 5a pkt 40 ww. ustawy i oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne, mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace, mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

W myśl art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 powoływanej ustawy: za koszty kwalifikowane uznaje się:

  1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje
    1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
  1. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
    2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
  1. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
  2. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
    4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
  1. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
    1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
    2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
    3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
    4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością (art. 26e ust. 3 ww. ustawy).

W myśl art. 26e ust. 5 ww. ustawy, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z kolei stosownie do art. 26e ust. 7 powyższej ustawy, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Zgodnie natomiast z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ww. ustawy, zgodnie z którym podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

  • podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • podatnik, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, stosuje odliczenie jedynie do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględnianie w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów;
  • w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej;
  • podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu;
  • kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej (dalej: Spółka). Spółka działa w branży informatycznej i głównym przedmiotem jej działalności jest tworzenie nowoczesnego oprogramowania wykorzystywanego przez jej kontrahentów w różnych rodzajach działalności gospodarczej. Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym zakresie Spółka stale prowadzi prace związane z tworzeniem nowego i innowacyjnego oprogramowania oraz stale rozwija dotychczasowe programy. Tworzenie i rozwój nowych rozwiązań informatycznych odbywa się w ramach prowadzonych przez Spółkę niezależnych projektów (dalej: Projekty B+R). Bezpośrednim rezultatem Projektów B+R są nowe algorytmy, skrypty, kody informatyczne oraz kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne w postaci programów komputerowych. Niezależnie od prowadzonych prac programistycznych Spółka jako lider Konsorcjum B+R zarządza oraz koordynuje całością prac badawczo-rozwojowych. Jednocześnie pozostali konsorcjanci tworzą nowe, niezależne rozwiązania i moduły programistyczne, które jednocześnie stanowią odrębne programy komputerowe. Po ich stworzeniu Spółka jako lider Konsorcjum B+R nabywa prawa autorskie majątkowe do tych rozwiązań. W dalszej kolejności Spółka implementuje i konfiguruje wszystkie rozwiązania programistyczne w taki sposób, że ostatecznie tworzą one jeden nowy, innowacyjny program komputerowy. Prace programistyczne realizowane w ramach projektów B+R mają charakter twórczy i ukierunkowane są na tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Stworzenie oprogramowania wymaga połączenia wiedzy z zakresu informatyki oraz specjalistycznej wiedzy biznesowej, w której programy tworzone przez Spółkę znajdują zastosowanie. Oprogramowanie jako rezultat prac badawczo-rozwojowych Spółki podlega ochronie prawnej wynikającej z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Spółka w prowadzonej ewidencji rachunkowej wyodrębniła i zamierza każdorazowo wyodrębniać koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej związane z realizacją działalności B+R. Spółka czerpie dochody ze stworzonego ‒ w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej programu komputerowego. Dochody uzyskiwane są poprzez udzielanie licencji na korzystanie z programu komputerowego, tj. Spółka odpłatnie udostępnia program komputerowy podmiotom trzecim (zachowując prawa autorskie do programu) oraz uzyskuje również dochody z tytułu odpłatnego zbywania praw autorskich majątkowych do programów komputerowych. Spółka komandytowa prowadzi dokumentację podatkową w formie ksiąg rachunkowych i w związku z tym: w prowadzonej ewidencji rachunkowej, wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej; prowadzi ewidencję rachunkową w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z brzmieniem art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazane w art. 5a pkt 38-40 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 5a pkt 38 ww. ustawy wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli chodzi o bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przyszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W związku z powyższym, dla określenia możliwości skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, istotne jest prowadzenie działalności, która spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy oraz posiadanie wyodrębnionej ewidencji kosztów kwalifikowanych.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że przedstawione we wniosku działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż prace programistyczne realizowane w ramach Projektów B+R mają charakter twórczy, ukierunkowane są na tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań, podejmowane są w sposób systematyczny, stworzenie oprogramowania wymaga połączenia wiedzy z zakresu informatyki oraz specjalistycznej wiedzy biznesowej. Bezpośrednim rezultatem Projektów B+R są nowe algorytmy, skrypty, kody informatyczne oraz kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne w postaci programów komputerowych.

W związku z powyższym Wnioskodawca może odliczyć od podstawy obliczenia podatku koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową stosownie do art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem zasad oraz warunków dokonywania odliczeń tych kosztów określonych w ust. 2-9 tego przepisu. Odliczenie to przysługuje Wnioskodawcy zgodnie z art. 8 ust. 2 w związku z ust. 1 ww. ustawy proporcjonalnie do Jego prawa, jako komandytariusza spółki komandytowej, do udziału w zysku spółki.

Wobec tego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie wyznaczonym pytaniem nr 1 jest prawidłowe.

Rozpatrując z kolei możliwość skorzystania przez Wnioskodawcę z tzw. ulgi Innovation Box zauważyć należy, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od dnia 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

  1. patent,
  2. prawo ochronne na wzór użytkowy,
  3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
  7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),
  8. autorskie prawo do programu komputerowego

–podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem, powyższe regulacje polegają na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej i, które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podstawę opodatkowania w myśl art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie z kolei do treści ust. 4 art. 30ca tej ustawy: wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

[(a + b) * 1,3 ]/ (a + b +c +d)

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

  1. prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
  2. nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
  3. nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
  4. nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami (art. 30ca ust. 5 ww. ustawy).

Z powyżej powołanych przepisów wynika, że kwalifikowane prawo własności intelektualnej to prawo własności spełniające łącznie trzy warunki:

  • zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;
  • należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy;
  • podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw.

Należy zauważyć, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

  1. wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
  2. prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
  3. wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
  4. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
  5. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług –w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Zgodnie z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy: dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

  1. z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  2. ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  3. z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
  4. z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej mamy do czynienia wówczas, gdy jest to prawo wskazane przez ustawodawcę w art. 30ca ust. 2 pkt 1-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

W rozpatrywanym przypadku kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest autorskie prawo do programu komputerowego wymienione w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

  1. z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  2. ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  3. z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
  4. z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Wnioskodawca uzyskuje dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu osiągniętych przez spółkę opłat za udzielanie licencji na korzystanie z programu komputerowego, tj. dochód wymieniony w art. 30ca ust. 7 pkt 1 ww. ustawy oraz dochody z tytułu odpłatnego zbywania praw autorskich majątkowych do programów komputerowych, tj. dochód wymieniony w art. 30ca ust. 7 pkt 2 tej ustawy.

Należy zatem wskazać, że dochody, które uzyskuje Spółka i ostatecznie Wnioskodawca są dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, Wnioskodawca jako wspólnik spółki komandytowej, osiągając dochody w postaci opłat z tytułu udzielania licencji na korzystanie z programu komputerowego oraz dochody z tytułu odpłatnego zbywania praw autorskich majątkowych do programów komputerowych może je opodatkować preferencyjną 5% stawką podatku dochodowego zgodnie z art. 30ca ust. 1 ww. ustawy.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj