Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.115.2019.2.KS1
z 29 kwietnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2019 r. (data wpływu 15 lutego 2019 r.) uzupełnione pismem z dnia 23 kwietnia 2019 r. (data nadania 23 kwietnia 2019 r., data wpływu 25 kwietnia 2019 r.) na wezwanie Nr 0114-KDIP3-1.4011.115.2019.1.KS1 z dnia 10 kwietnia 2019 r. (data nadania 10 kwietnia 2019 r., data odbioru 16 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu ze zbycia nieruchomości – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu ze zbycia nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Pani ……. (dalej jako Wnioskodawczyni) jest osobą fizyczną. Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest doradztwo gospodarcze i usługi księgowe. Wnioskodawczyni jest także wspólnikiem spółki cywilnej (dalej jako: Spółka). Spółka prowadzi działalność, w ramach której realizowane są projekty budowlane związane ze wznoszeniem budynków. Ponadto, Spółka prowadzi również działalność w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Ze względu na formę prawną Spółki, w której Wnioskodawczyni pełni funkcję wspólnika, Wnioskodawczyni ma wpisane w PKD swojej działalności kody związane ze wskazanym wyżej zakresem czynności realizowanych w ramach Spółki. Na dzień dzisiejszy Spółka zrealizowała jeden projekt budowlany, w wyniku którego sprzedano dwa budynki. Obecnie planowane jest zawieszenie dalszej działalności Spółki.


W swoim majątku prywatnym Wnioskodawczyni posiada działkę gruntu przy ulicy …….. (dalej jako Działka). Działka aktualnie pozostaje niezabudowana, natomiast zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, obszar obejmujący ok. 0,1000 ha może być wykorzystany pod zabudowę. Dotychczas na Działce nie poczyniono żadnych nakładów inwestycyjnych z wyjątkiem doprowadzenia prądu. Działka nie była nigdy przedmiotem najmu ani dzierżawy. W najbliższej przyszłości Wnioskodawczyni planuje wybudowanie na Działce bliźniaka - 2 budynków mieszkalnych. Budowa będzie realizowana z prywatnych środków pieniężnych Wnioskodawczyni. Bliźniak nie będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej.


Jeden z budynków zostanie przekazany w drodze darowizny na rzecz najbliższej rodziny Wnioskodawczyni. Natomiast drugi budynek (dalej jako Nieruchomość) Wnioskodawczyni planuje sprzedać na wolnym rynku. Sprzedaż nastąpi z majątku prywatnego Wnioskodawczyni.


Wnioskodawczyni pragnie podkreślić, że w momencie sprzedaży Nieruchomości, Spółka której Wnioskodawczyni jest obecnie wspólnikiem będzie zawieszona. W związku z tym, Wnioskodawczyni wykreśli z PKD prowadzonej działalności zakres związany ze wznoszeniem budynków oraz ich sprzedażą. Wnioskodawczyni w dalszym ciągu prowadzić będzie działalność gospodarcza, jednakże jej przedmiot nie będzie związany z budową i sprzedażą nieruchomości.


Pismem z dnia 23 kwietnia 2019 r. (data wpływu 25 kwietnia 2019 r.) stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że nabyła niezabudowaną działkę w drodze umowy kupna-sprzedaży. Działka została nabyta na potrzeby własne Wnioskodawczyni i jej rodziny. Data zakupu działki to …. sierpnia 2006 roku. Działka nie została nabyta w drodze spadku. Forma własności ww. działki to własność. Nieruchomość nie zostanie wybudowana na gruncie będącym wieczystym użytkowaniem. Nieruchomość nigdy nie była w jakikolwiek sposób wykorzystywana przez Wnioskodawczynię w prowadzonej działalności gospodarczej ani też w spółce cywilnej, w której Wnioskodawczyni była wspólnikiem. Spółka działała w okresie od ….. września 2015 r. do ….. marca 2019 r. i w tym okresie prowadziła działalność w zakresie kupna-sprzedaży nieruchomości. Obecnie działalność spółki cywilnej jest zamknięta (od ….. marca 2019 r.), spółka została wyrejestrowana. Wnioskodawczyni nie planuje wznawiać działalność spółki cywilnej. Potencjalni nabywcy będą pozyskiwani prawdopodobnie poprzez zamieszczenie przez Wnioskodawczynię ogłoszeń w Internecie. Na ten moment trudno określić czy Wnioskodawczyni w związku ze sprzedażą będzie korzystała z usług podmiotów w zakresie pośrednictwa nieruchomościami. Obecnie nie jest to planowane, ponieważ w pierwszej kolejności Wnioskodawczyni będzie podejmowała działania samodzielnie. Jednocześnie, w przypadku niepowodzenia w samodzielnych poszukiwaniach nabywcy, Wnioskodawczyni nie wyklucza możliwości skorzystania z usług pośrednika. Konkretna data planowanej sprzedaży Nieruchomości nie jest dokładnie znana. Szacunkowy okres realizacji inwestycji (projektowanie, uzyskanie pozwolenia na budowę, budowa i sprzedaż) to około 3 lata.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży Nieruchomości stanowić będzie odrębne źródło przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.) - dalej jako ustawa o PIT ?

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskany ze sprzedaży Nieruchomości stanowić będzie źródło przychodu z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT czyli odpłatne zbycie.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Katalog źródeł przychodów znajduje się w art. 10 ust. 1 ustawy o PIT, w myśl którego odręb-nymi źródłami przychodów są:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
  2. działalność wykonywana osobiście;
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza;
  4. działy specjalne produkcji rolnej;
  5. (uchylony)
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,
    • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;

    8a) działalność prowadzona przez zagraniczną spółkę kontrolowaną;
  9. inne źródła.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.


Należy także wskazać, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c, będących m.in. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.


W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, przez działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Do zachowania ciągłości konieczne jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.


Wnioskodawczyni zakupiła Działkę do majątku prywatnego. W chwili nabycia Działki Wnioskodawczyni nie miała jeszcze konkretnych planów co do jej dalszego wykorzystania. Działka nie była przedmiotem najmu ani dzierżawy na rzecz innych podmiotów.


W najbliższej przyszłości Wnioskodawczyni chce wybudować na Działce bliźniak. Wchodząca w skład bliźniaka Nieruchomość zostanie sprzedana na wolnym rynku. Do sprzedaży dojdzie z majątku prywatnego Wnioskodawczyni.


Planowana transakcja nie wykazuje takich cech jak powtarzalność, regularność czy też stabilność działań. Przedmiotowa sprzedaż nie spełnia także cech charakterystycznych dla transakcji zorganizowanych. Odbywa się bowiem w ramach zwykłego zarządu majątkiem osobistym, dokonywanego przez Wnioskodawczynię kierującą się zasadami gospodarności.

Wnioskodawczyni nie będzie podejmowała żadnych działań marketingowych o charakterze profesjonalnym - takich jak ogłoszenia w mediach, strona internetowa, banery - mających na celu znalezienie nabywcy. Powyższe okoliczności, potwierdzają, że intencją Wnioskodawczyni jest sprzedaż Nieruchomości w ramach gospodarowania majątkiem osobistym, co stanowi realizację przysługującego prawa własności, a nie zamiar dokonywania profesjonalnego obrotu nieruchomościami.


Odnosząc treść art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, do planowanej przez Wnioskodawczynię sprzedaży Nieruchomości, należy uznać, że warunki wynikające z tego przepisu nie zostały spełnione, a co za tym idzie do sprzedaży Nieruchomości nie dojdzie w ramach wykonywania działalności gospodarczej.


Mając na uwadze powyższe regulacje, źródłem przychodu ze sprzedaży Nieruchomości nie będzie działalność gospodarcza. Zdaniem Wnioskodawczyni, źródłem przychodu z tego tytułu będzie odpłatne zbycie wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.


W myśl art. 10 ust. 3 ustawy o PIT: przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.


Z dyspozycji powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia m.in. budynku mieszkalnego wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.


Co do zasady, biorąc pod uwagę treść art. 30e ust. 1 ustawy o PIT, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.


W przypadku Wnioskodawczyni nie znajdą zastosowania regulacje wskazane w art. 30e ust. 6 ustawy o PIT, które wskazują, że powyższe przepisy nie mają zastosowania, jeżeli:

  • budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów są przedmiotem działalności gospodarcze podatnika;
  • przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw stanowi przychód z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.


Powyższe okoliczności nie dotyczą Wnioskodawczyni, bowiem w momencie sprzedaży Nieruchomości nie będzie prowadziła działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich, obrotu nieruchomościami, czy innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze.

W najbliższym czasie dojdzie do budowy Nieruchomości, a następnie w ramach zarządzania prywatnym majątkiem i wykonywania prawa własności, Wnioskodawczyni sprzeda Nieruchomość na wolnym rynku. Nieruchomość nie będzie ujęta w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności.

Całokształt okoliczności, ich zakres, a także stopień zaangażowania Wnioskodawczyni wskazują, że przedmiotowa sprzedaż będzie stanowiła zwykłe wykonywanie prawa własności, a Wnioskodawczyni zbywając Nieruchomość, będzie korzystała z przysługującego jej prawa do rozporządzania majątkiem.

Podsumowując, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia Nieruchomości, nie będzie stanowił po stronie Wnioskodawczyni przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wobec tego przychód ze sprzedaży Nieruchomości należało będzie zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT - odpłatne zbycie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • odpłatne zbycie (pkt 8 ), z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie powstaje przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza.


Pojęcie działalności gospodarczej i pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wskazać należy, że treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ww. ustawy, daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.


W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
  3. składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
  4. składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 14 ust. 2c ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.


Jednakże wskazać należy, że wyjątek od tej zasady ma miejsce w sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, a nieruchomość ta stanowi towar handlowy w prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej.


Stwierdzić zatem należy, że aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów, określonego przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spełnione winny zostać, co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

  • nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  • nieruchomość nie może być nieruchomością niemieszkalną wykorzystywaną w działalności gospodarczej.


W przypadku zatem gdy co najmniej jedna z ww. przesłanek nie zostanie spełniona wówczas przychód ze sprzedaży nieruchomości podlega zaliczeniu do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, określonego przepisem art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest doradztwo gospodarcze i usługi księgowe. Wnioskodawczyni jest także wspólnikiem spółki cywilnej (dalej: Spółka). Spółka prowadziła działalność m.in. w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. W swoim majątku prywatnym Wnioskodawczyni posiada działkę gruntu (dalej: Działka). Działka aktualnie pozostaje niezabudowana. Dotychczas na Działce nie poczyniono żadnych nakładów inwestycyjnych z wyjątkiem doprowadzenia prądu. Działka nie była nigdy przedmiotem najmu ani dzierżawy. Wnioskodawczyni planuje wybudowanie na Działce bliźniaka - 2 budynków mieszkalnych. Budowa będzie realizowana z prywatnych środków pieniężnych Wnioskodawczyni. Bliźniak nie będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej. Jeden z budynków zostanie przekazany w drodze darowizny na rzecz najbliższej rodziny Wnioskodawczyni. Drugi budynek (dalej: Nieruchomość) Wnioskodawczyni planuje sprzedać na wolnym rynku. Sprzedaż nastąpi z majątku prywatnego Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni wskazała, że nabyła niezabudowaną działkę w drodze umowy kupna-sprzedaży. Działka została nabyta na potrzeby własne Wnioskodawczyni i jej rodziny. Data zakupu działki to ….. sierpnia 2006 roku. Forma własności ww. działki to własność. Nieruchomość nigdy nie była w jakikolwiek sposób wykorzystywana przez Wnioskodawczynię w prowadzonej działalności gospodarczej ani też w spółce cywilnej, w której Wnioskodawczyni była wspólnikiem. Spółka działała w okresie od ….. września 2015 r. do …… marca 2019 r. i w tym okresie prowadziła działalność w zakresie kupna-sprzedaży nieruchomości. Obecnie działalność spółki cywilnej jest zamknięta (od …… marca 2019 r.), spółka została wyrejestrowana. Wnioskodawczyni nie planuje wznawiać działalność spółki cywilnej. Potencjalni nabywcy będą pozyskiwani prawdopodobnie poprzez zamieszczenie przez Wnioskodawczynię ogłoszeń w Internecie. Konkretna data planowanej sprzedaży Nieruchomości nie jest dokładnie znana. Szacunkowy okres realizacji inwestycji (projektowanie, uzyskanie pozwolenia na budowę, budowa i sprzedaż) to około 3 lata.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy wskazać, że kwota, którą Wnioskodawczyni uzyska z odpłatnego zbycia działki gruntu nabytej w 2006 r. do swojego majątku prywatnego, która zostanie zabudowana budynkiem mieszkalnym w zabudowie bliźniaczej i która nie była wykorzystywana w prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, nie będzie stanowiła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w oparciu o okoliczności przedstawione przez Wnioskodawczynię, skutki podatkowe zbycia przedmiotowej nieruchomości należy rozpatrywać w kontekście powołanego art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W tym miejscu wskazać należy, że budynek jako część składowa nieruchomości - z wyjątkami przewidzianymi w ustawie - nie może być odrębnym przedmiotem własności i dzieli los prawny rzeczy głównej, tj. gruntu. Tak więc zbycie nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Ponadto należy zauważyć, że zgodnie z powyższym, datą nabycia nieruchomości jest zawsze data nabycia gruntu bez względu na to, kiedy został lub zostanie wzniesiony na tym gruncie budynek.

Zatem z uwagi na fakt, że sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie terminu pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia działki gruntu, która zostanie zabudowana budynkiem mieszkalnym w zabudowie bliźniaczej, to sprzedaż ta nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie będzie rodzić obowiązku zapłaty podatku dochodowego.


Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.


Podkreślić należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego).


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj