Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.41.2019.3.SK
z 6 maja 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 lutego 2019 r. (data wpływu 22 lutego 2019 r.), uzupełnionym 23 kwietnia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem do nowoutworzonej spółki kapitałowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem do nowoutworzonej spółki kapitałowej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 8 kwietnia 2019 r. Znak: 0111-KDIB2-2.4014.41.2019.2.SK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych, co też nastąpiło w dniu 23 kwietnia 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

„X S.A.” (Wnioskodawca dalej: X lub Spółka) to czołowy producent elastycznych wykładzin z PVC oraz wiodący na rynku polskim producent włóknin. X to firma z ponad 100–letnią tradycją funkcjonująca na rynku polskim i rynkach zagranicznych w wielu krajach świata. X jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych i ma status podatnika VAT czynnego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Obecnie X wyodrębnia w ramach swojej aktywności biznesowej dwa główne segmenty operacyjne: włókniny i wykładziny. Za względu na odrębną specyfikę produkcji wyrobów z poszczególnych segmentów ich produkcja odbywa się w dwóch różnych lokalizacjach na terenie Spółki. Każdy segment operacyjny posiada odrębne maszyny i urządzenia, a także pracowników. Ponadto, w strukturze organizacyjnej Spółki znajdują się odrębne komórki świadczące usługi pomocnicze w zakresie działalności podstawowej każdego z segmentów.

W celu poprawienia efektywności działania Spółki, zbudowania transparentnej i efektywnej biznesowo struktury, ewentualnego poszukiwania nowych inwestorów, X rozpoczął proces, którego celem jest pełne wyodrębnienie segmentu włóknin pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym. Od strony formalnej zostało to potwierdzone w dniu 23 maja 2018 r. przez podjęcie uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia X „w sprawie zlecenia zarządowi Spółki podjęcia działań związanych z wyodrębnieniem zakładu włókien jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. W efekcie realizowanego procesu zmian cała działalność związana z produkcją i dystrybucją włóknin stworzy jednostkę wewnętrzną (dalej: segment włóknin), która w swojej strukturze organizacyjnej będzie posiadała wyodrębniony Dział produkcyjny, Dział sprzedaży oraz magazyny, a także pracowników alokowanych do poszczególnych obszarów, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie konieczne do prowadzenia tej działalności. Tak wydzielony segment włóknin będzie posiadał przypisane składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności, m.in. środki trwałe (nieruchomości, budynki i budowle, maszyny i urządzenia, meble, telefony i pozostałe wyposażenie biura itp.) oraz wartości niematerialne i prawne. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, podatków, wynagrodzeń oraz należności wyodrębnione z ewidencji księgowej prowadzonej przez Spółkę również zostaną odpowiednio przypisane poszczególnym segmentom biznesowym (włókniny, wykładziny).

W zakresie działalności segmentu włóknin zostanie zaprowadzona ewidencja rachunkowa, na podstawie wydzielonych kont w systemie finansowo-księgowym Spółki, która umożliwi szczegółowe określenie jego wyników finansowych, w tym realizowanych przychodów i ponoszonych kosztów (proces ten już się rozpoczął). Umożliwi to badanie efektywności działalności segmentu włóknin, ustalenie budżetu tej jednostki wewnętrznej i rozliczanie wykonania tego budżetu. Wskazana odpowiednia ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwi swoiste rozdzielenie finansów sektora włóknin od sektora wykładzin, za wyjątkiem kredytów bankowych służących finansowaniu bieżącej działalności X (kredyt w rachunku bieżącym), Segment włóknin będzie miał cechy jednostki wyodrębnionej organizacyjnie, stanowiącej pewną całość, która byłaby w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku i posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy zajmujący się produkcją i dystrybucją włókniny.

X potencjalnie rozważa wniesienie w przyszłości wydzielonego segmentu włóknin jako aportu do nowoutworzonej spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski (data takiej operacji nie jest jeszcze uzgodniona i pewna, potencjalnie taka transakcja może być zrealizowana w horyzoncie czasu od kilku do kilkunastu miesięcy). Przedmiotem aportu do tego nowego podmiotu (aport segmentu włóknin) byłyby składniki materialne i niematerialne konieczne do prowadzenia działalności w zakresie produkcji i dystrybucji włóknin, a w szczególności:

  1. tytuł prawny do nieruchomości gruntowej;
  2. budynki i budowle produkcyjne usytuowane na aportowanych gruntach,
  3. maszyny i sprzęt związany z działalnością segmentu włóknin,
  4. prawa własności intelektualnej związane z działalnością segmentu włóknin,
  5. pracownicy alokowani do segmentu włóknin,
  6. biznesowy know-how,
  7. prawa i obowiązki z umów z dostawcami i odbiorcami,
  8. części zamienne niezbędne do prowadzenia działalności segmentu włóknin,
  9. zapas surowców, materiałów do wytwarzania produktów, niezbędny do prowadzenia działalności segmentu włóknin,
  10. zapasy wyrobów gotowych i towarów,
  11. zapasy części zamiennych do maszyn i urządzeń.

Rozdzielenie dwóch pól aktywności gospodarczej Spółki (tj. działalności w zakresie włóknin i wykładzin) i przeniesienie działalności związanej z włókninami do nowego podmiotu byłoby podyktowane względami biznesowymi (lepsze zarządzanie każdym z obszarów prowadzonej działalności gospodarczej, rozdział ryzyka biznesowego, łatwiejsze możliwości pozyskania kapitału na rynku). Wydzielenie i transfer segmentu włóknin miałby również umożliwić podniesienie efektywności funkcjonowania Spółki oraz uporządkowanie wewnętrznej struktury organizacyjnej, umożliwić rozważane pozyskanie ewentualnych nowych inwestorów dla sektora włóknin. Po wydzieleniu (aporcie) podmiot, który przejmie segment włóknin miałby kontynuować działalność w zakresie produkcji i dystrybucji włóknin, X miałby natomiast kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej dotyczącej wykładzin. W przypadku potencjalnego aportu segmentu włóknin jaki jest rozważany do zrealizowania przez X nie ulega wątpliwościom, że takie wniesienie wkładu niepieniężnego zostałoby przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych i nie miałoby ono na celu uniknięcie lub uchylanie się od opodatkowania. Kwestia ta jest bezsporna i Spółka nie wnosi o jej potwierdzenie (X traktuje to jako element przyszłego zdarzenia jakie ma nastąpić).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

  • spółka do której ma być wniesiony aport segmentu włóknin jeszcze nie istnieje i będzie dopiero utworzona w nadchodzących miesiącach;
  • Wnioskodawca planuje utworzenie spółki kapitałowej, do której zamierza wnieść aport segmentu włóknin i będzie podmiotem tworzącym tę nową spółkę;
  • Wnioskodawca jako podmiot tworzący nową spółkę nie będzie miał charakteru podmiotu, który do tej spółki przystąpi już po jej powstaniu;
  • nazwa nowej spółki jeszcze nie jest ostatecznie ustalona, siedzibą tego podmiotu będzie najprawdopodobniej miejsce gdzie znajduje się przeważająca część aktywów segmentu włóknin – jest to obecny adres siedziby Wnioskodawcy.

W świetle powyższego X S.A. jako Wnioskodawca może być uznany za zainteresowanego w rozumieniu zapisów art. 14n § 1 Ordynacji podatkowej i wnioskować o wydanie interpretacji podatkowej.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy aport segmentu włóknin będzie podlegać pod opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5)

Zdaniem Wnioskodawcy, ewentualny aport segmentu włóknin nie będzie podlegać pod opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.; dalej: ustawa PCC) przewiduje w art. 1 ust. 1 zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). W ramach tego katalogu nie mieści się czynność cywilnoprawna polegająca na wniesieniu wkładu, w tym wkładu niepieniężnego (aportu). W związku z tym wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, że czynność wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) skutkuje zmianą umowy spółki, która została wymieniona wśród czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu w świetle przepisów ustawy PCC. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy PCC podatkowi podlegają umowy spółki. Wyjątek w postaci wyłączenia przedmiotowego został przewidziany w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy PCC, zgodnie z którym nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Ustawa PCC nie zawiera definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Mając na uwadze, iż art. 2 pkt 6 ustawy o PCC został wprowadzony w celu implementowania w polskim prawie postanowień Dyrektywy Rady 2008/7AA/E z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.U. UE. L. 08.46.11), w celu zdefiniowania tego terminu na potrzeby ustawy PCC, można odwołać się do wyjaśnień funkcjonujących w ramach doktryny prawa unijnego. Definicja oddziału (czyli ZCP) znajduje się w art. 2 pkt j) Dyrektywy Rady 2009/133/WE, w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, wydzieleń, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE pomiędzy państwami członkowskimi. Zgodnie z tą definicją, „oddział” oznacza ogół aktywów i pasywów części spółki, która z organizacyjnego punktu widzenia stanowi niezależną jednostkę gospodarczą, to znaczy podmiot, który jest w stanie funkcjonować za pomocą własnych środków. Dodatkowo, Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 13 października 1992 r. w sprawie C-50/91 Commerz-Credit-Bank potwierdził, iż dla celów Dyrektywy dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, za ZCP należy uznać zespół składników majątkowych i osób, który jest w stanie wykonywać daną działalność gospodarczą.

Powyższe prowadzi do wniosku, że pojęcie ZCP w ujęciu ustawy PCC jest co do zasady zbieżne z definicją ZCP przedstawioną w polskiej ustawie CIT i ustawie VAT. Jak zostało wskazane we własnym stanowisku Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 segment włóknin spełnia wspomniane definicje ZCP, czego konsekwencją będzie możliwość zastosowania do ewentualnego aportu segmentu włóknin przepisu w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy PCC.

Powyższe stanowisko Spółki potwierdzane jest w wydawanych interpretacjach podatkowych. Przykładowo wnioski zbieżne z poglądami Wnioskodawcy przedstawione zostały w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 listopada 2017 r. (sygn. 0111-KDIB4.4014.312.2017.1.BD).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług, zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1150 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu nie podlega m.in. zmiana umowy spółki związana z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Mając to na względzie wskazać należy, że w przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, brak jest definicji przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Ustawodawca nie odsyła także do posiłkowania się tą definicją zawartą w innych ustawach podatkowych, tj. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych czy w ustawie o podatku od towarów i usług.

Dlatego też w tym zakresie należy posłużyć się właściwymi przepisami prawa zawartymi w odrębnych ustawach. Definicję „przedsiębiorstwa” zawiera przepis art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025 ze zm.).

Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W oparciu o powyższą definicję można stwierdzić, iż część aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, zdefiniowanego w Kodeksie cywilnym, tworząca niezależną jednostkę gospodarczą zdolną do samodzielnej działalności stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W literaturze przedmiotu jak i w orzecznictwie przyjmuje się, że konkretna jednostka stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa wówczas, gdy:

  • wchodzi w skład przedsiębiorstwa jako jego wewnętrzna część,
  • stanowi pewien organizacyjnie wyodrębniony kompleks składników o charakterze materialnym i niematerialnym,
  • zachodzi powiązanie tych składników w sposób funkcjonalny, tzn. pozwalające na realizację określonych zadań gospodarczych.

Innymi słowy, dla uznania jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, konieczne jest istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), wydzielonego w istniejącym przedsiębiorstwie w trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika (jako dział, wydział, oddział), przy czym ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, jakim jest ustalenie roli jaką składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych, możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie zaś funkcjonalne to kryterium sprowadzające się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość, jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku jako niezależny podmiot gospodarczy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego oraz jego uzupełnienia wynika, że Wnioskodawca rozpoczął proces, którego celem jest pełne wyodrębnienie segmentu włóknin pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym. Spółka potencjalnie rozważa wniesienie w przyszłości wydzielonego segmentu włóknin jako aportu do nowoutworzonej spółki kapitałowej. Podmiotem tworzącym nową spółkę będzie Wnioskodawca. W dniu 23 maja 2018 r. podjęta została uchwała Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia „w sprawie zlecenia zarządowi Spółki podjęcia działań związanych z wyodrębnieniem zakładu włókien jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. Przedmiotem aportu do tego nowego podmiotu (aport segmentu włóknin) byłyby składniki materialne i niematerialne konieczne do prowadzenia działalności w zakresie produkcji i dystrybucji włóknin. Po wydzieleniu (aporcie) podmiot, który przejmie segment włóknin miałby kontynuować działalność w zakresie produkcji i dystrybucji włóknin, Wnioskodawca miałby natomiast kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej dotyczącej wykładzin.

Wobec powyższego opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych (segment włóknin), który zostanie wniesiony do nowoutworzonej spółki kapitałowej, którą planuje utworzyć Wnioskodawca, stanowi wydzielony i wyodrębniony w sposób funkcjonalny, organizacyjny i finansowy zespół składników materialnych i niematerialnych, który może samodzielnie funkcjonować jako odrębne i niezależne od Spółki przedsiębiorstwo, stanowi zatem zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej. W konsekwencji powyższego w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli spełniony będzie drugi warunek, który wynika z tego przepisu, tj. zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej będzie wniesiona w zamian za udziały (akcje) w nowoutworzonej spółce kapitałowej. Powyższe oznacza, że planowane wniesienie zespołu składników materialnych i niematerialnych do nowoutworzonej spółki kapitałowej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych; będzie wyłączone z opodatkowania tym podatkiem.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych. (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekle prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj