Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-3.4011.120.2019.1.AM
z 29 kwietnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 26 marca 2019 r. (data wpływu 3 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki niebędącej osobą prawną – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 3 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki niebędącej osobą prawną.


We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest partnerem w x Spółka Partnerska („Spółka Partnerska”), która to Spółka w grudniu 2015 roku nabyła na odrębną własność lokal niemieszkalny („Lokal”), położony w budynku mieszkalno-usługowo-handlowym, celem przeniesienia do niego działalności Spółki Partnerskiej. We wrześniu 2016 r. Sąd Rejonowy założył dla lokalu niemieszkalnego księgę wieczystą oraz dokonał odpowiednich wpisów w księdze wieczystej prowadzonej dla gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste oraz budynku stanowiącego odrębną nieruchomość. Spółka Partnerska została wpisana do księgi wieczystej założonej dla wyodrębnionego lokalu niemieszkalnego jako właściciel.

Wspólnikami Spółki Partnerskiej są Wnioskodawca (Strona postępowania) oraz dwie osoby fizyczne − Zainteresowani.

Przedmiotem działalności Spółki Partnerskiej od wielu lat jest przede wszystkim prowadzenie działalności prawniczej, przy czym w obecnym profilu działalności gospodarczej Spółki Partnerskiej, w związku z nabyciem w 2015 r. lokalu opisanego powyżej, można wyodrębnić dwa działy:

  1. dział nieruchomości − na który składa się lokal wraz ze związanymi z nim aktywami materialnymi i niematerialnymi, poddany po zakupie na przestrzeni ostatnich lat gruntownej przebudowie i rewitalizacji, a także prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących funkcjonowania, bieżącej działalności i najmu lokalu, a zatem w szczególności umów najmu (m.in. z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego, księgowości i innych), systemy sygnalizacji włamania, zobowiązania z tytułu korzystania z Lokalu (koszty zarządu nieruchomością wspólną, umowy z dostawcą mediów, umowy z firmą sprzątającą), prawa i obowiązki z umowy kredytu bankowego zaciągniętego na cele inwestycyjne, kwota zobowiązania z tytułu przedmiotowego kredytu bankowego (dalej jako: „Dział Lokalowy”), oraz
  2. dział obsługi prawnej − na który składają się składniki majątkowe i niemajątkowe, a także prawa i obowiązki wynikające z umów o obsługę prawną, umów o pracę oraz świadczenia usług prawnych na rzecz Spółki Partnerskiej, umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, umowy rachunku bankowego na potrzeby bieżącej działalności, licencje na korzystanie z programów obsługi biurowej oraz programów prawniczych (dalej jako: „Dział Prawny”).

W związku z rozwojem działalności, chęcią poszerzenia składu wspólników oraz uelastycznienia formy prawnej prowadzonej działalności prawniczej planowane jest przeniesienie Działu Prawnego jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa („ZCP”) w drodze wkładu niepieniężnego do spółki partnerskiej albo spółki komandytowej („Spółka Prawnicza”), która będzie miała siedzibę w Polsce. Jednym z celów planowanej reorganizacji prowadzonej działalności gospodarczej jest umożliwienie przystąpienia do Spółki Prawniczej w ramach Działu Prawnego kolejnym wspólnikom bez konieczności wnoszenia przez nich wkładu odpowiadającego proporcjonalnej wartości Działu Lokalowego (co byłoby ekonomicznie uzasadnione w sytuacji, w której nowi wspólnicy mieliby przystępować do podmiotu, w skład którego wchodzą obydwa działy: Prawny oraz Lokalowy). Z drugiej strony aktualni wspólnicy Spółki Partnerskiej chcą czerpać korzyści z Działu Lokalowego z wyłączeniem nowych wspólników wstępujących potencjalnie do spółki, którzy nie tworzyli Działu Lokalowego i nie ponosili związanego z tym ekonomicznego kosztu.

Spółka Partnerska, po dokonaniu aportu ZCP, ograniczy w przyszłości swoją działalność do wynajmowania Lokalu i ewentualnie innych nabytych nieruchomości podmiotom trzecim, w tym Spółce Prawniczej i innym podmiotom działającym w branży prawnej, podatkowej oraz księgowej i innych. Ponadto, posiadając udział w Spółce Prawniczej jako jej wspólnik (komandytariusz lub komplementariusz), będzie uczestniczyć w zysku tej spółki.

Do Działu Prawnego przypisane są składniki majątkowe (materialne i niematerialne) niezbędne i wykorzystywane do prowadzenia przez niego działalności gospodarczej, w szczególności:

  • składniki rzeczowego majątku trwałego, w tym wyposażenie biura, infrastruktura i sprzęt informatyczny;
  • składniki niematerialne (np. należności, licencje na oprogramowanie komputerowe, baza klientów);
  • środki pieniężne.

Ponadto do Działu Prawnego przypisane są także etaty pracowników, w tym pracowników Sekretariatu, Referentów Prawnych oraz Radców Prawnych.

Prowadzona w Spółce ewidencja pozwala na wyodrębnienie i przypisanie do Działu Prawnego odpowiadających mu przychodów i należności oraz kosztów i zobowiązań. Niektóre ogólne koszty funkcjonowania aktualnie Spółki Partnerskiej przypisywane będą do poszczególnych działów za pomocą klucza alokacji. Pozwoli to stworzyć odpowiednik bilansu oraz rachunku zysków i strat (tj. zestawienia przychodów i kosztów alokowanych do Działu Lokalowego i do Działu Prawnego), a w konsekwencji możliwe będzie ustalenie wyniku finansowego Działu Prawnego.

Spółka posiada odrębny rachunek bankowy na potrzeby bieżącej działalności, który został przyporządkowany do Działu Prawnego. Możliwe będzie precyzyjne wskazanie należności i zobowiązań dotyczących działalności prowadzonej w ramach Działu Lokalowego oraz Działu Prawnego.

Dział Prawny został na podstawie uchwały wspólników wyodrębniony formalnie w strukturze organizacyjnej Spółki jako odrębny.

W ramach planowanej transakcji wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Działu Prawnego do Spółki Prawniczej zamiarem jest przeniesienie na Spółkę Prawniczą wszystkich składników majątkowych (zarówno materialnych, jak i niematerialnych) związanych funkcjonalnie z Działem Prawnym (czyli przyporządkowanych do tego działu zgodnie z uwagami powyżej). Dotyczy to w szczególności przeniesienia na Spółkę Prawniczą praw i obowiązków wynikających z umów o pracę w związku z przejściem zakładu pracy w rozumieniu art. 23(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r., poz. 108, z późn. zm.), jak również wyposażenia biura, infrastruktury i sprzętu informatycznego oraz umów z klientami Spółki Partnerskiej.

W konsekwencji podjęte zostaną niezbędne działania w celu uzyskania od kontrahentów zgód wymaganych przepisami prawa cywilnego oraz postanowieniami umownymi − w szczególności w zakresie uzyskania od kontrahentów zgód w odniesieniu do przeniesienia zobowiązań dotyczących działalności Działu Prawnego. Mogą zaistnieć jednak sytuacje, w odniesieniu do których przeniesienie praw lub obowiązków wynikających z umowy nie będzie możliwe – z perspektywy prawnej, w szczególności umowy te są wspólne dla różnych rodzajów działalności prowadzonej w ramach Spółki, jeśli podpisanie odrębnych umów dla poszczególnych jednostek organizacyjnych nie będzie możliwe (przykładowo kontrahent nie wyrazi na to zgody lub nie będzie możliwe uzyskanie stosownej zgody kontrahenta na jej przeniesienie).

Do czasu przeniesienia części istniejących kontraktów albo zawarcia nowych kontraktów przez Spółkę Prawniczą, Dział Prawny będzie mógł korzystać z usług na podstawie istniejących umów zawartych przez Spółkę Partnerską (np. w zakresie usług księgowych).

Do Działu Prawnego nie zostaną alokowane zobowiązania wynikające z umowy kredytowej na zakup Lokalu, z umów najmu (m.in. z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego, księgowości i innych), zobowiązania z tytułu korzystania z Lokalu (koszty zarządu nieruchomością wspólną, umowy z dostawcą mediów, umowy z firmą sprzątającą). Począwszy od dnia wniesienia Działu Prawnego do Spółki Prawniczej niektóre funkcje, zapewniane dotychczas wewnętrznie przez Spółkę Partnerską lub też podmioty zewnętrzne (np. księgowość), będą świadczone na rzecz Spółki Prawniczej przez samą Spółkę lub podmioty trzecie na podstawie odrębnych umów. Spółka Prawnicza będzie wynajmowała lokal od Spółki Partnerskiej celem prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie doradztwa prawnego.

Spółka Prawnicza, po dokonaniu transakcji aportowej, będzie miała możliwość kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej w ramach Działu Prawnego w takim zakresie, w jakim jest ona obecnie prowadzona w ramach Spółki Partnerskiej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie przez Spółkę Partnerską, w której Wnioskodawca i Zainteresowani są partnerami (jedynymi wspólnikami Spółki Partnerskiej), wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki Prawniczej, w której będą oni komplementariuszem lub też partnerem, a Spółka Partnerska komandytariuszem, będzie neutralne podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że nie będzie skutkować powstaniem przychodu do opodatkowania na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Zainteresowanych wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci opisanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki Partnerskiej do Spółki Prawniczej będzie neutralne podatkowo na gruncie updof, tj. że nie będzie skutkować powstaniem przychodu do opodatkowania na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych z uwagi na treść art. 21 ust. 1 pkt 50b updof.

Zdaniem Wnioskodawców wniesienie aportu do spółki osobowej przez Spółkę Partnerską, w której Spółka Partnerska będzie wspólnikiem, a w której to spółce osobowej także Wnioskodawcy będą wspólnikami, w myśl przepisów updof powoduje powstanie przychodu u każdego Wnioskodawcy jako osoby wnoszącej aport. Jednocześnie jednak przychód ten jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b updof, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Na podstawie art. 5a pkt 26 ww. ustawy spółka niebędąca osobą prawną to spółka inna niż określona w art. 5 pkt 28 tej ustawy. Natomiast zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o spółce − oznacza to:

  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej,
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej, mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. − Kodeks spółek handlowych spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. W świetle regulacji Kodeksu spółek handlowych spółki osobowe nie są wprawdzie osobami prawnymi, jednakże mają one zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych oraz posiadają wyodrębnienie majątkowe. Spółka Prawnicza będzie zatem właścicielem majątku wniesionego do niej w formie wkładów, w tym ZCP wnoszonego przez Spółkę Partnerską.

Spółka osobowa nie jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników z tytułu udziału w tej spółce. U wspólnika będącego osobą fizyczną, czyli u Wnioskodawców, dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawców powyższe rozważania wskazują zatem, że Spółka Partnerska, w której Wnioskodawcy są partnerami, wniesie do spółki osobowej (spółki komandytowej lub spółki partnerskiej) − Spółki Prawniczej, w której będzie komandytariuszem, wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa i tym samym nastąpi przeniesienie własności wszystkich składników majątku będących przedmiotem tego wkładu wnoszonego do spółki osobowej. Ponieważ spółka osobowa, do której zostanie wniesiony wskazany powyżej wkład niepieniężny, jest spółką niebędącą osobą prawną, czyli spółką inną niż określona w art. 5 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to ewentualny przychód Wnioskodawców z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do tej spółki będzie wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 50b updof przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, czyli m.in. do spółki komandytowej, są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Należy wskazać, że art. 21 ust. 1 pkt 50b updof nie wprowadza żadnych ograniczeń odnośnie przewidzianego w nim zwolnienia, co oznacza, że ww. zwolnienie ma zastosowanie niezależnie od tego, co będzie przedmiotem wkładu. Powyższy przepis nie wyłącza ze zwolnienia przedmiotowego aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki niebędącej osobą prawną.

Reasumując, wniesienie przez Spółkę Partnerską, w której partnerami są Wnioskodawcy, wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki osobowej − Spółki Prawniczej, w której Spółka Partnerska będzie komandytariuszem, a Wnioskodawcy komplementariuszami, nie spowoduje po stronie Wnioskodawców powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czyli będzie to czynność prawna neutralna podatkowo z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stanowisko Wnioskodawców znajduje potwierdzenie w szeregu wydanych interpretacji indywidualnych, przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 marca 2017 r., nr 0461-ITPBI.4511.75.2017.1.WM organ podatkowy wskazuje, że „(…) w art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółki niebędącej osobą prawną. (...) Zaznaczenia przy tym wymaga, że regulacje art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odwołują się w swej treści do «przedsiębiorstwa» lub «zorganizowanej części przedsiębiorstwa», stąd też wniesienie składników majątku stanowiących, bądź nie «przedsiębiorstwo» lub «zorganizowaną część przedsiębiorstwa» nie wpływa na ocenę poglądu Wnioskodawcy. Zwolnienie z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wniesienia aportu do spółki osobowej nie jest uzależnione od rodzaju składników majątku będących przedmiotem tego aportu. Bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, pozostaje zatem kwestia, czy przedmiot aportu stanowi całe przedsiębiorstwo, czy tytko jego część, czy też poszczególne składniki”.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 18.01.2018 r., 0113- KDIPT2-1.4011.465.2017.1.AG wyjaśnia, że „wniesienie aportu do spółki komandytowej, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącego aport. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. Prawa te, pomimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia”.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 31 stycznia 2018 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.405.2017.2.MGR wskazuje natomiast, że: „czynność wniesienia przedsiębiorstwa, jako wkładu niepieniężnego do Spółki cywilnej, jest czynnością neutralną podatkowo. Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, a podatnikami tego podatku są wspólnicy tej spółki, w związku z tym, po stronie Wnioskodawczyni, jako osoby fizycznej będącej jednym ze wspólników Spółki cywilnej, czynność ta nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych”.

Podobne stanowisko można znaleźć również w innych interpretacjach indywidualnych, przykładowo:

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 505, z późn. zm.): spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Stosownie do art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych: spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Spółki osobowe w świetle regulacji Kodeksu spółek handlowych nie są wprawdzie osobami prawnymi, ale dysponują licznymi atrybutami osób prawnych, takimi jak wyodrębnienie majątkowe, zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych.

Konsekwencją wyodrębnienia majątkowego spółek osobowych jest to, że spółka jest właścicielem majątku wniesionego do niej w formie wkładów przez wspólników oraz uzyskanego w trakcie swego istnienia, a nie wspólnicy na zasadach współwłasności łącznej, jak np. w przypadku spółki cywilnej. Należy zwrócić uwagę, że handlowe spółki osobowe jako odrębne podmioty mają swój majątek z wszelkimi wynikającymi stąd konsekwencjami.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawcy są partnerami w Spółce Partnerskiej. Przedmiotem działalności tej spółki jest przede wszystkim prowadzenie działalności prawniczej. W ramach Spółki Partnerskiej można wyodrębnić dwa działy, tj. Dział Lokalowy oraz Dział Prawny. W związku z rozwojem działalności, chęcią poszerzenia składu wspólników oraz uelastycznienia formy prawnej prowadzonej działalności prawniczej jest planowane przeniesienie Działu Prawnego, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w drodze wkładu niepieniężnego do spółki partnerskiej albo spółki komandytowej (dalej: Spółka Prawnicza).

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa została zawarta w art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem: ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa − oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Niezależnie od powyższego należy mieć na uwadze, że wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu na spółkę. Na mocy art. 50 Kodeksu spółek handlowych wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy, równy wartości wkładu określonej w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw i obowiązków wspólnika. Niemniej jednak w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem udziały, a więc uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia. Otrzymując bowiem udziały, wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki osobowej.

Aby zaś mówić o sytuacji „odpłatnego zbycia”, w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu. W związku z tym wniesienie aportu do spółki niebędącej osobą prawną nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność prawna neutralna podatkowo.

Potwierdza to regulacja art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą: wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Przy czym, stosownie do treści art. 5a pkt 26 ww. ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną − oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Natomiast w myśl art. 5a pkt 28 ww. ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o spółce − oznacza to:

  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Zaznaczenia przy tym wymaga, że regulacja art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odwołuje się w swej treści do „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, stąd też wniesienie składników majątku stanowiących bądź nie „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” nie wpływa na ocenę poglądu Wnioskodawców. Zwolnienie z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wniesienia aportu do spółki niebędącej osobą prawną nie jest uzależnione od rodzaju składników majątku będących przedmiotem tego aportu. Bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, pozostaje zatem kwestia, czy przedmiot aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Reasumując − wniesienie przez Spółkę Partnerską, w której Wnioskodawca i Zainteresowani są partnerami (jedynymi wspólnikami Spółki Partnerskiej), wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki Prawniczej, w której będą oni komplementariuszami lub też partnerami, a Spółka Partnerska komandytariuszem, będzie neutralne podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że nie będzie skutkować powstaniem przychodu do opodatkowania na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj