Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.74.2019.3.JC
z 18 kwietnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2019 r. (data wpływu 8 lutego 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 kwietnia 2019 r. (data nadania 3 kwietnia 2019 r., data wpływu 4 kwietnia 2019 r.) na wezwanie z dnia 22 marca 2019 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.74.2019.2.JC oraz 0111-KDIB3-2.4012.81.2019.3.AZ (data nadania 22 marca 2019 r., data doręczenia 27 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na przedstawione we wniosku działania CSR – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na przedstawione we wniosku działania CSR.

We wniosku przedstawiono następujące stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Stan faktyczny

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki akcyjnej. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W ramach prowadzonej działalności, Spółka angażuje się w programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (dalej: „CSR”), której celem jest budowanie pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi jak i biznesowymi.

Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje – biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.

Mając powyższe na uwadze, w Spółce została wdrożona strategia zrównoważonego rozwoju na lata 2017-2020, która zakłada realizację działań z zakresu szeroko pojętej społecznej odpowiedzialności biznesu. W związku z tym, w swojej działalności Spółka kładzie nacisk m.in. na zagadnienia odpowiedzialności wobec środowiska oraz uwzględnia szeroki zakres problemów etycznych i społecznych. Co istotne – Spółka realizuje strategię CSR zarówno na terenach, na których posiada swoje zakłady, jak i w innych miejscach.

Strategia CSR została stworzona tak, aby wspierać i uzupełniać cele strategii biznesowej Grupy. Spółka tworząc strategię biznesową uwzględniła wpływ, jaki wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje – uwzględniając interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu Spółki.

Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny przynosi Spółce wymierne korzyści – takie jak budowanie pozytywnych i trwałych relacji z partnerami społecznymi, czy wzmacnianie rozpoznawalności przedsiębiorstwa. Działania CSR pomagają więc budować długofalowe relacje z otoczeniem: społecznością lokalną, opinią publiczną, inwestorami, pracownikami, czy organizacjami pozarządowymi. Relacje te oparte są na wzajemnym zaufaniu oraz wysokich standardach etycznych.

Ponadto wskazane działania ukierunkowują przedsiębiorstwo na długotrwały i stabilny wzrost. Poprzez prowadzone projekty z zakresu CSR Spółka chce monitorować wpływ na otoczenie i kształtować go zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Spółka, jako jednostka zainteresowania publicznego, dokumentuje realizowane projekty CSR w corocznym Raporcie CSR.

W ramach wskazanej powyżej polityki społecznej odpowiedzialności biznesu Spółka zainicjowała realizację następujących programów:

  1. Wspieranie nauki i edukacji, w tym powszechnych programów edukacyjnych oraz forów wymiany myśli i idei.

  1. PROGRAM x

Celem programu jest:

  • podnoszenie świadomości i zmiana nawyków w zakresie ekologii, ochrony środowiska, zdrowego stylu życia,
  • edukacja dzieci i młodzieży,
  • propagowanie nauk ścisłych i przyrodniczych,
  • wyrównywanie szans,
  • angażowanie młodzieży w projekty, które rozwijać będą ich talenty oraz przeciwdziałać zjawiskom społecznie niepożądanym.


W ramach ww. programu Spółka m.in. organizuje konkurs „A.” dla młodzieży szkolnej w wieku 7-15 lat ze szkół, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw wśród lokalnych społeczności (np. podniesienie poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów, elektrośmieci, oszczędzania energii oraz zmniejszenia zużycia wody w gospodarstwach domowych).

W związku z realizowanym projektem w trakcie szczytu klimatycznego Spółka organizowała pokazy naukowe, wystawy, warsztaty.


W trakcie akcji społeczno-edukacyjnych m.in. rozdawane są gadżety/materiały reklamowe dla dzieci z logotypem Spółki. Wnioskodawca poniósł wydatki na zakup materiałów promocyjnych, zakup namiotu wystawienniczego z brandem oraz logiem Spółki.


  1. SPRZĘT ROBOTYCZNY DLA SZKÓŁ

Spółka w ramach programu B. przekazała uczniom szkół profesjonalne drukarki 3D oraz ufundowała specjalistyczne szkolenia dla dzieci i nauczycieli.


Dzieci i młodzież do których trafiły profesjonalne drukarki, mają w konsekwencji ogromną szansę na rozwijanie interdyscyplinarnych umiejętności poprzez proces projektowania, budowania i programowania robotów.


W związku z niniejszym projektem, Spółka poniosła wydatki na zakup sprzętu przekazywanego szkołom.


  1. PROJEKTY EDUKACYJNE/PROMOCJA WIEDZY Z OBSZARU DZIAŁANIA PRZEDSIĘBIORSTWA

Wspólnie z uczniami klasy Szkoły Podstawowej powstała książeczka o Spółce i górnictwie pt. „Z.”


Książeczka w prostych słowach opowiada o branży i przełamuje krzywdzące stereotypy. Wspólne dzieło pracowników i uczniów trafiło już do szkół, przedszkoli, jest również rozdawane podczas różnego rodzaju imprez.


W szkołach znajdujących się na terenach, gdzie Spółka prowadzi swoją działalność, planowane są również warsztaty, konkursy i pokazy edukacyjne.


W związku z niniejszym projektem, Spółka poniosła wydatki na druk i projekt graficzny materiałów edukacyjnych.


  1. PROGRAMY STYPENDIALNE DLA UZDOLNIONYCH UCZNIÓW

W ramach współpracy z jednostkami samorządowymi będącymi organami prowadzącymi dla szkół kształcących w zawodach górniczych Zarząd Spółki przyjął program stypendialny. Głównym założeniem programu stypendialnego jest zachęcenie młodych ludzi do podjęcia nauki w klasach o profilu górniczym, a w przyszłości do podjęcia pracy w kopalniach Spółki. Program stypendialny wpisuje się także w przyjętą przez Ministerstwo Edukacji Narodowej koncepcję odbudowy i rozwoju szkół branżowych oraz technicznych. Program stypendialny skierowany jest do uczniów klas górniczych kształcących się w trybie dziennym w szkołach i klasach objętych porozumieniami zawartymi ze Spółką.


Absolwent Szkoły, który był objęty programem stypendialnym, zobowiązany jest do podjęcia pracy w Spółce na okres co najmniej jednego roku w ciągu dwóch miesięcy od dnia ukończenia szkoły, o ile Spółka wyrazi wolę zatrudnienia.


  1. WSPÓŁPRACA Z CENTRUM NAUKI/STYPENDIA DLA NAUKOWCÓW

Współpraca z Centrum Nauki ma na celu inspirowanie i monitorowanie finansowania badań podstawowych ze środków pochodzących spoza budżetu państwa. W ramach realizacji zadania, Centrum Nauki corocznie współorganizuje Konkurs i wyłania laureatów Centrum Nauki. Spółka raz w roku funduje jednorazowe stypendium/nagrodę dla jednego z trzech uczonych wyłonionych przez kapitułę Konkursu spośród wszystkich kandydatur jako Laureata w obszarów nauk ścisłych i technicznych.


W ramach wspierania forów wymiany myśli i idei Spółka sponsorowała również Konferencję Z., na której dyskutowane były tematy dotyczące przyszłości cyfrowej gospodarki dla biznesu, startupów, nauki i administracji.


  1. Współpraca z technikami oraz szkołami zawodowymi oraz ośrodkami badawczymi. Rozwój kompetencji zawodowych poprzez realizowanie programów płatnych praktyk i staży dla uczniów techników i szkół zawodowych,

W 2018 r. Spółka zawarła dwa porozumienia ze szkołami ponadgimnazjalnymi w zakresie organizowania praktycznej nauki zawodu w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych dla uczniów oraz gwarancji zatrudnienia w Spółce absolwentów tych szkół na określonych kierunkach.


W związku z niniejszym projektem, Spółka zapewnia uczniom nieodpłatnie odzież i obuwie robocze oraz pozostałe warunki materialne niezbędne do praktycznej nauki zawodu, jak również pokrywa koszty związane z opłatami łaźnio-dniówek uczniów, nauczycieli oraz instruktorów.


  1. Wspieranie projektów z dziedziny kultury, sztuki (mecenat kultury)

W ramach działań społecznie odpowiedzialnych oraz projektu B. – Spółka aktywnie wspiera uzdolnioną dzieci i młodzież. Spółka wsparła finansowo absolwentkę współpracującego ze Spółką zespołu szkół, a aktualnie studentkę prestiżowej szkoły muzycznej, która kilkukrotnie występowała podczas organizowanych przez Spółkę wydarzeniach. Spółka dofinansowała zakup wyposażenia niezbędnego do rozwoju w zakresie muzyki, co pozwoliło studentce samodzielnie pracować nad produkcją muzyczną oraz realizacją dźwięku.


W ramach funkcji wspierania projektów z dziedziny kultury, Spółka poniosła wydatki z tytułu sponsorowania Festiwalu w ramach którego organizowane były spektakle, koncerty, pokazy filmowe, spotkania, wydarzenia kulinarne.


  1. Dobroczynność/współpraca ze społecznościami lokalnymi i rozwiązywanie ich problemów


  1. PROGRAM B.


Kierując się zasadą, że pomoc kierowana jest tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – szczególną opieką Spółka otoczyła wychowanków domu dziecka.


Dzięki wsparciu Spółki wychowankowie Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego do końca roku 2018 mieli zagwarantowane cztery wyjazdy edukacyjno-rozrywkowe w różne miejsca Polski. W marcu 2019 roku planowany jest również wyjazd 40 dzieci.


W ramach współpracy z Domem Dziecka Spółka podejmowane były również inne działania:

  • Wynajęcie fotobudki na piknik;
  • Wynajem transportu dla dzieci;
  • Zakup upominków dla dzieci;
  • Kalendarz, którego bohaterami były m.in. podopieczni Domu Dziecka (wydatki dotyczyły: projektu, sesji zdjęciowych, druku).


  1. DOPOSAŻANIE PLACÓWEK MEDYCZNYCH, STWARZYSZEŃ ORAZ PLACÓWEK EDUKACYJNYCH

W ramach niniejszego programu w przypadku zgłoszenia zapotrzebowania ze strony specjalistycznych placówek oraz następnie pozytywnego zaopiniowania wniosku, Spółka dofinansowuje zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności medycznej przez szpitale i przychodnie, jak również zakup sprzętu do szkół współpracujących ze Spółką.


  1. DZIAŁANIA PROSPOŁECZNE/PROMOWANIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

W ramach działalności CSR z zakresu współpracy ze społecznościami lokalnymi i rozwiązywaniem ich problemów Spółka ponosiła również:

  1. wydatki z tytułu sponsorowania imprez towarzyszących „Energia” oraz „Dni” organizowanych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego;
  2. wydatki z tytułu sponsorowania przedsięwzięcia o charakterze społeczno-edukacyjnym „Bieg”;
  3. wydatki z tytułu sponsorowania wydarzenia bieg ekstremalny.

Informacja o zaangażowaniu Spółki w ww. projektach była zamieszczana we wszystkich komunikatach w tzw. „pasku sponsorskim” oraz na ulotkach, folderach, naklejkach, znaczkach itp.

  1. wydatki związane z siłownią plenerową – w ramach tego projektu Spółka sfinansowała ogólnodostępny obiekt składający się z boiska do siatkówki plażowej, małego placu zabaw z kącikiem relaksu oraz w pełni wyposażoną w 5 podwójnych urządzeń siłownią plenerową. Budowa siłowni plenerowej przy siedzibie Spółki miała na celu stworzenie miejsca relaksu dla mieszkańców w tym pracowników Spółki (dbanie o tężyznę fizyczną, dobre samopoczucie, ćwiczenia prozdrowotne) a jednocześnie doskonale wpisuje się prowadzoną przez Spółkę politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. Pozwala pokazać Spółkę jako firmę dbającą o pracowników a także społeczność lokalną poprzez realizację prospołecznych projektów zwiększających atrakcyjność i komfort życia mieszkańców, z których wielu zawodowo związanych jest ze Spółką.


  1. Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
  1. STACJA ŁADOWANIA POJAZDÓW

W ramach projektu zamontowano ogólnodostępną stację ładowania pojazdów zlokalizowaną przy budynku Biura Zarządu Spółki. Urządzenie jest tzw. stacją szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Aktualnie trwają prace nad montażem kolejnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych w innych lokalizacjach. Budowa stacji do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych pozwala na ukazywanie Spółki jako innowacyjnej i proekologicznej firmy, wspierającej bezemisyjny transport.


  1. PROGRAM: „R.”

Wdrażając program „R.” Wnioskodawca realizuje swoje zobowiązania zawarte w przyjętej Strategii działalności, założeniach zrównoważonego rozwoju firmy i zasadach wdrożonego w 2005 roku systemu zarządzania środowiskowego ujętego w polityce środowiskowej Zarządu Spółki. Program minimalizuje skutki negatywnego wpływu działalności na środowisko naturalne, promuje ekologiczny styl życia wśród swoich pracowników, okazuje szacunek dla środowiska naturalnego oraz najbliższego otoczenia przyrodniczego i społeczności lokalnych.

Powyższemu celowi służyć będzie wykonanie ścieżki edukacyjnej, złożonej z elementów małej architektury – tablic informacyjnych i magnetycznych, słupków z obracanymi sześcianami – umieszczonymi wzdłuż ścieżki prowadzącej do pasieki. Znajdujące się tam informacje i obrazy pozwolą na wprowadzenie odwiedzających w świat pszczół i pracy pszczelarza. Dla prezentacji funkcjonowania pasieki zostanie zainstalowana altana z ławami i stołem, przy których będzie można również odpocząć, spróbować miodu z pasieki, dyskutować z pszczelarzem. Urządzona ścieżka edukacyjno-dydaktyczna pozwoli odwiedzającym zapoznać się ze światem pszczół, ich środowiskiem i pracą. Nadrzędnym celem programu edukacji będzie kształtowanie pozytywnych więzi ze środowiskiem, łączenie wiedzy teoretycznej z obserwacją pracy pszczelarza, co przełoży się na lepsze zrozumienie współzależności ludzi ze środowiskiem naturalnym, a także procesów zachodzących w ekosystemie.


  1. PROGRAM ROWERÓW MIEJSKICH

Spółka aktywnie uczestniczy w rozbudowaniu systemu rowerów miejskich. Program pozwoli ukazać Spółkę jako firmę dbającą o społeczność lokalną oraz środowisko poprzez realizację prospołecznych projektów zwiększających atrakcyjność i komfort życia mieszkańców, z których wielu zawodowo związanych jest z nią. Realizacja tego projektu pokazuje, że udana współpraca Spółki ze społecznością lokalną jest szansą na uzyskanie ekonomicznych, gospodarczych i społecznych efektów zewnętrznych a także aprobaty lokalnej społeczności i władz dla gospodarczych zamierzeń inwestycyjnych Spółki, które generują uciążliwości dla życia mieszkańców (szkody górnicze, konieczność uzyskania nowych terenów pod zwałowanie skały płonnej).


W związku z niniejszym projektem, Spółka poniosła wydatki na nabycie i montaż stacji rowerowych, na które składają się: terminal, stojaki, rowery oraz na zakup i montaż specjalnych powierzchni reklamowych na rowerach.


  1. WYKUP JEDNOSTEK DWUTLENKU WĘGLA

Spółka nabyła Jednostki Dwutlenku Węgla w pierwszej aukcji. W uzgodnieniu z Nadleśnictwem, wsparcie finansowe zostało przeznaczone na modernizację ścieżki edukacyjnej w Rezerwacie.


Certyfikaty Jednostek Dwutlenku Węgla są dobrowolnymi, potwierdzonymi poświadczeniami dodatkowo pochłoniętego, w wyniku realizacji projektu, dwutlenku węgla.


Udział w projekcie pokazuje Spółkę jako firmę odpowiedzialną społecznie i przyjazną środowisku, która chętnie wspiera wszelkie inicjatywy ekologiczne oraz podejmuje różne działania związane z poszanowaniem zasobów naturalnych. Dlatego aukcja, która ma na celu wspieranie lokalnych inicjatyw doskonale wpisuje się w politykę społecznej odpowiedzialności biznesu Spółki.

  1. AUTOBUS ELEKTRYCZNY - PROMOCJA OCHRONY ŚRODOWISKA

Spółka poniosła wydatki związane z nabyciem do korzystania autobusu elektrycznego (raty leasingowe). Jest on wykorzystywany w ramach współpracy z partnerem społecznym (R.) do promowania m.in. ochrony środowiska oraz ekologii, co przekłada się na przedstawianie Spółki jako podmiotu aktywnie zaangażowanego w sprawy istotne dla społeczeństwa. W ramach współpracy z partnerem społecznym autobus jest wykorzystywany również do innych akcji o charakterze prospołecznym.


Oznaczenie autobusu (nadruki) oraz umieszone na nim hasła promują kwestie ekologiczne, odnosząc się jednocześnie do wartości chrześcijańskich. Również logo Spółki zostało umieszczony w widocznym miejscu na autobusie.


  1. SZCZYT KLIMATYCZNY

Spółka była aktywnym uczestnikiem szczytu klimatycznego, co wpisywało się w Strategię CSR dotyczącą działalności proekologicznej Spółki.

W ramach zaangażowania w tym projekcie poniesiono wydatki w związku z:

  • udostępnieniem mobilnej stacji do tankowania wodoru,
  • nabyciem usług promocyjno-reklamowych na różnych konferencjach poprzedzających,
  • wykonaniem autorskiego widowiska laserowego i video mappingu w trakcie,
  • postojem autobusu wodorowego w siedzibie Spółki oraz podejmowaniem gości w związku z tym wydarzeniem,
  • promocją Spółki w Polskim Pawilonie Narodowym,
  • przetransportowaniem, prezentacją i testami eksploatacyjnymi autobusu wodorowego w trakcie,
  • wykonaniem odzieży reklamowej dla wolontariuszy,
  • publikacją sponsorowanego materiału dot. szczytu w prasie ogólnopolskiej.


Spółka aktywnie informuje o realizacji powyższych projektów CSR w mediach w celu przedstawienia się jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego. W związku z zaangażowaniem w ww. projekty logotyp Spółki jest prezentowany w mediach lokalnych i krajowych.


Poniesione przez Wnioskodawcę wydatki, opisane w punktach 1-5 (w przypadku nabycia towarów lub usług) są udokumentowane fakturami z wykazanymi na nich kwotami VAT.


Zdarzenie przyszłe


Spółka przewiduje, że w przyszłości w dalszym ciągu będzie podejmować analogiczne (jak w wskazane w punktach 1-5 stanu faktycznego i dotyczące tych samych obszarów) działania w ramach CSR oraz ponosić związane z nimi koszty, które udokumentowane będą fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami VAT (w przypadku nabycia towarów lub usług).

W szczególności Spółka planuje ponosić wydatki związane z projektem E., w ramach którego Spółka będzie inicjować całkiem nowe rozwiązania, które opierałyby się nie na prostym mechanizmie przekazywania energii na cele społeczne, ale wykorzystywałyby kompetencje i produkty działalności górniczej, czy koksowniczej. Jednym z analizowanych rozwiązań, jest utworzenie z samorządami tzw. E., który pozwalałby efektywnie zarządzać energią cieplną powstającą na potrzeby kopalni, tj. przekazywać jej nadmiary w okresach obniżonego zapotrzebowania zakładów, do sieci miejskiej. W efekcie mieszkańcy społeczności mogliby liczyć na tańsze ciepło, przy jednoczesnym obniżeniu całkowitego śladu środowiskowego.


W uzupełnieniu wniosku udzielono następujących wyjaśnień.


Spółka należy do Grupy Kapitałowej, zajmuje się wydobyciem i sprzedażą węgla. W przeważającej części przychody uzyskiwane są z tytułu sprzedaży wyrobów, głównie węgla koksującego oraz towarów na rzecz podmiotów powiązanych oraz podmiotów trzecich. W rezultacie Spółka pełni rolę producenta, jak i dystrybutora zakupionych towarów od podmiotów trzecich.

Odbiorcą docelowym Spółki są zarówno podmioty powiązane jak i podmioty trzecie na rynku krajowym i zagranicznym.


Spółka konkuruje z kilkunastoma innymi przedsiębiorstwami w branży. Działalność Spółki prowadzona jest na warunkach konkurencyjnych, odbiorcami Spółki są zarówno podmioty powiązane jak i podmioty trzecie na rynku krajowym i zagranicznym.


We współczesnych realiach biznesowych w związku ze wzrostem świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju, biorąc pod uwagę przedmiot działalności Spółki, strategicznym działaniem jest wdrożenie programu z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, którego celem jest budowanie pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi jak i biznesowymi. Przy tworzeniu strategii biznesowej konieczne jest uwzględnienie wpływu, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje - biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi.

Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Wdrożenie strategii zrównoważonego rozwoju na lata 2017-2020, która zakłada realizację działań z zakresu szeroko pojętej społecznej odpowiedzialności biznesu, skutkuje naciskiem m.in. na zagadnienia odpowiedzialności wobec środowiska oraz uwzględnieniem szerokiego zakresu problemów etycznych i społecznych.

Zważywszy na konkurencyjność przedsiębiorstw w branży wydobywczej oraz zmieniający się rynek w tej branży a także rosnącą świadomość społeczeństwa, a także – co niezwykle istotne – odbiorców finalnych produktów Spółki – podejmowanie działań innowacyjnych i proekologicznych istotnie wpływa na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku globalnym. Prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny pozwala budować pozytywne i trwałe relacje z partnerami oraz co istotne, pozwala na wzmocnienie rozpoznawalności przedsiębiorstwa.

Wzrost konkurencyjności Spółki następuje dzięki wprowadzaniu projektów CSR, które wspierają i jednocześnie uzupełniają cele strategii biznesowej Grupy Kapitałowej. Spółka wykorzystuje zasoby ludzkie angażując do podejmowanych działań pracowników oraz kapitał finansowy, w niektórych przypadkach Spółka wykorzystuje również kapitał rzeczowy (np. budynki Spółki).

W wezwaniu do uzupełnienia wniosku Organ wskazał, że „Wnioskodawca wskazał ogólnie w treści własnego stanowiska, że „W przypadku braku ponoszenia wydatków opisanych w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym, Spółka nie byłaby w stanie realizować działalności opodatkowanej na dotychczasowym poziomie. Przykładowo, negatywny odbiór Spółki w środowisku lokalnym mógłby prowadzić do pojawienia się negatywnych ruchów społecznych (np. protestów), co uniemożliwiłoby lub w znaczący sposób zaburzyło prowadzenie działalności opodatkowanej. Również brak budowy trwałych relacji z samorządem lokalnym mógłby utrudnić wykonywanie podstawowej działalności Spółki.”

  1. Proszę o doprecyzowanie dlaczego przy normalnym i prawidłowym funkcjonowaniu Spółki, w przypadku braku ponoszenia wydatków opisanych w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym mógłby wystąpić „negatywny odbiór Spółki w środowisku lokalnym i prowadzić do pojawienia się negatywnych ruchów społecznych (np. protestów)”?
  2. W jaki konkretnie sposób brak budowy trwałych relacji z samorządem lokalnym mógłby utrudnić wykonywanie podstawowej działalności Spółki?”

Odpowiedź Wnioskodawcy: Wnioskodawca prowadzi działalność w branży wydobywczej węgla kamiennego, która to branża doświadcza zmian związanych zarówno z rosnącą świadomością w zakresie ochrony środowiska, jak i konkretnych działań podejmowanych w tym zakresie, zarówno na szczeblach lokalnych jak i globalnie. Wobec powyższego Spółka dąży do tego, by wykazywać, że prowadzi działalność w sposób odpowiedzialny uwzględniając wpływ, jaki jej działalność wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje. Zatem prowadzącą działalność Spółka wskazuje, że ma na względzie zarówno interesy społeczne, jak i aspekty środowiskowe.

Brak działalności prospołecznej i proekologicznej, która wpisuje się w działalność CSR Spółki, biorąc pod uwagę ogólne negatywne nastawienie w społeczeństwie do przemysłu ciężkiego (w tym jego wpływu na środowisko), mógłby spowodować zły odbiór Spółki w środowiskach lokalnych, co z kolei mogłoby się przyczynić do pojawienia się negatywnych ruchów społecznych (np. protestów).

Spółka wskazuje, że jej działalność ma oddziaływanie zarówno globalne jak i lokalne. Miejsce prowadzonej działalności powoduje, że Spółka oddziałuje na środowisko i społeczności lokalne m.in. poprzez zatrudnianie pracowników, negatywne implikacje związane z prowadzoną działalnością w postaci szkód górniczych, erozję środowiska itp.

Ponadto Spółka oddziałuje na samorząd lokalny będąc istotnym źródłem dochodów budżetów lokalnych. W kontekście wskazanych wyżej oddziaływań, brak aktywności budujących pozytywny odbiór Spółki, nie pozwoliłby na budowę trwałych relacji z samorządem lokalnym, co z kolei mogłoby się przełożyć na utrudnienia w wykonywaniu lub rozwijaniu podstawowej działalności Spółki.


W wezwaniu do uzupełnienia wniosku Organ odwołał się do treści stanowiska Wnioskodawcy który wskazał, że „działalność CSR Wnioskodawcy można również uznać za formę działalności marketingowej (reklamowej)”. Proszę o wyjaśnienie, które z opisanych projektów stanowią działania marketingowe oraz w czym przejawia się marketingowy charakter każdego z tych projektów?


Proszę również wskazać odrębnie dla każdego programu, który w ocenie Wnioskodawcy ma charakter marketingowy w jaki sposób jego realizacja przekłada się na:

  • odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
  • opracowywanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
  • przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
  • komunikacji z rynkiem.


Odpowiedź Wnioskodawcy: Wnioskodawca wskazał we wniosku, że wydatki poniesione w ramach ogólnej strategii firmy działającej w zgodzie z doktryną społecznej odpowiedzialności biznesu stanowią szeroko rozumiane wydatki marketingowe. Wnioskodawca wskazuje, że tak rozumiane działania marketingowe przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy, a zatem pośrednio wpływają na generowanie obrotu i zabezpieczenie źródeł przychodu na przyszłość. Mając na uwadze powyższe, w opinii Wnioskodawcy, każdy z opisanych we Wniosku projektów ma charakter marketingowy.


  1. Wspieranie nauki i edukacji, w tym powszechnych programów edukacyjnych oraz forów wymiany myśli i idei.

W opinii Wnioskodawcy w ramach powyższej Grupy projektów CSR:

PROGRAM X.

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania edukacyjne Spółka analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców, bowiem PROGRAM pozwala odnajdywać możliwości rynkowe, dzięki bezpośredniemu kontaktowi z lokalną społecznością w drodze m.in. pokazów naukowych, wystaw, warsztatów. Ponadto, działania CSR w tym PROGRAM wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR w tym PROGRAM pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym. PROGRAM ma podnosić świadomość w zakresie ekologii, ochrony środowiska i zdrowego stylu życia oraz propaguje nauki ścisłe i przyrodnicze.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR, w tym PROGRAM, nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR – PROGRAM – wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym dzięki dążeniu do edukacji dzieci i młodzieży, wyrównywaniu szans społecznych, propagowaniu świadomości w zakresie ochrony środowiska.
  4. komunikacja z rynkiem.
    W ramach PROGRAMU, komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w rozwój przyszłych pokoleń.

– SPRZĘT ROBOTYCZNY DLA SZKÓL

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania edukacyjne Spółka analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców. Ponadto, działania CSR w tym program SPRZĘT ROBOTYCZNY DLA SZKÓL, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR w tym program SPRZĘT ROBOTYCZNY DLA SZKÓL pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, dzięki wsparciu dla szkół poprzez finansowanie sprzętu oraz specjalistycznych szkoleń dla dzieci i nauczycieli.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR w tym program SPRZĘT ROBOTYCZNY DLA SZKÓL pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, dzięki wsparciu dla szkół poprzez finansowanie sprzętu oraz specjalistycznych szkoleń dla dzieci i nauczycieli.
  4. komunikacja z rynkiem.
    W ramach programu SPRZĘT ROBOTYCZNY DLA SZKÓL, komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w rozwój przyszłych pokoleń.


– PROJEKTY EDUKACYJNE / PROMOCJA WIEDZY Z OBSZARU DZIAŁANIA PRZEDSIĘBIORSTWA

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,

    Podejmując działania edukacyjne w ramach PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH, Spółka analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców jednocześnie ocieplając wizerunek branży wydobywczej. Ponadto, działania CSR w tym PROGRAM PROJEKTY EDUKACYJNE wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR w tym PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH, nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez promocje działalności Spółki dla najmłodszych, co z jednej strony przynosi rezultat w postaci wiedzy przekazanej najmłodszym, a z drugiej strony jest sygnałem dla finalnych odbiorców, że Spółka jest odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,

    Marketingowy charakter działalności CSR, w tym PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH, nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez promocje działalności Spółki dla najmłodszych, co z jednej strony przynosi rezultat w postaci wiedzy przekazanej najmłodszym, a z drugiej strony jest sygnałem dla finalnych odbiorców, że Spółka jest odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą.
  4. komunikacja z rynkiem.
    Komunikacja z rynkiem, w ramach PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH, odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w rozwój przyszłych pokoleń.


– PROGRAMY STYPENDIALNE DLA UZDOLNIONYCH UCZNIÓW

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania edukacyjne Spółka analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców. Ponadto, działania CSR, w tym PROGRAMY STYPENDIALNE DLA UZDOLNIONYCH UCZNIÓW pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR w tym PROGRAMY STYPENDIALNE DLA UZDOLNIONYCH UCZNIÓW, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez współpracę z jednostkami samorządowymi będącymi organami prowadzącymi dla szkół kształcących w zawodach górniczych w zakresie ufundowania przez Spółkę stypendiów.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR, w tym PROGRAMY STYPENDIALNE DLA UZDOLNIONYCH UCZNIÓW pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez współpracę z jednostkami samorządowymi będącymi organami prowadzącymi dla szkół kształcących w zawodach górniczych w zakresie ufundowania przez Spółkę stypendiów.
  4. komunikacja z rynkiem.
    Komunikacja z rynkiem, w ramach PROGRAMÓW STYPENDIALNYCH, odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w rozwój przyszłych pokoleń, w tym przyszłych pracowników w branży wydobywczej.


– WSPÓŁPRACA Z CENTRUM NAUKI/STYPENDIA DLA NAUKOWCÓW

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania edukacyjne, w tym program WSPÓŁPRACY Z CENTRUM NAUKI/STYPENDIÓW DLA NAUKOWCÓW Spółka analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców. Ponadto, działania CSR pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR, w tym program WSPÓŁPRACY Z CENTRUM NAUKI/STYPENDIÓW DLA NAUKOWCÓW pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez inspirowanie i monitorowanie finansowania badań podstawowych ze środków pochodzących spoza budżetu państwa.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR, w tym program WSPÓŁPRACY Z CENTRUM NAUKI/STYPENDIÓW DLA NAUKOWCÓW pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przy chodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez inspirowanie i monitorowanie finansowania badań podstawowych ze środków pochodzących spoza budżetu państwa.
  4. komunikacja z rynkiem.
    W ramach programu WSPÓŁPRACY Z CENTRUM NAUKI/STYPENDIÓW DLA NAUKOWCÓW komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, wspierającego rozwój przyszłych pokoleń.


  1. Współpraca z uczelniami wyższymi, technikami oraz szkołami zawodowymi oraz ośrodkami badawczymi. Rozwój kompetencji zawodowych poprzez realizowanie programów płatnych praktyk i staży dla studentów oraz uczniów techników i szkół zawodowych.
  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,

    Podejmując działania edukacyjne Spółka analizuje możliwości rynkowe i na tej podstawie ustala potrzeby odbiorców. Ponadto, działania CSR, w tym program Współpracy z uczelniami wyższymi, technikami oraz szkołami zawodowymi oraz ośrodkami badawczymi/Rozwój kompetencji zawodowych poprzez realizowanie programów płatnych praktyk i staży dla studentów oraz uczniów techników i szkół zawodowych, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość, m.in. poprzez wspieranie rozwoju zawodu górniczego.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR, w tym program Współpracy z uczelniami wyższymi, technikami oraz szkołami zawodowymi oraz ośrodkami badawczymi/Rozwój kompetencji zawodowych poprzez realizowanie programów płatnych praktyk i staży dla studentów oraz uczniów techników i szkół zawodowych, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez wsparcie praktycznej nauki zawodu w zakresie nieodpłatnego zapewnienia odzieży i obuwia roboczego oraz pozostałych warunków materialnych niezbędnych do praktycznej nauki zawodu oraz pokrycie kosztów związanych z opłatami łaźnio - dniówek uczniów, nauczycieli oraz instruktorów.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,

    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR, w tym program Współpracy z uczelniami wyższymi, technikami oraz szkołami zawodowymi oraz ośrodkami badawczymi/Rozwój kompetencji zawodowych poprzez realizowanie programów płatnych praktyk i staży dla studentów oraz uczniów techników i szkół zawodowych, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez wsparcie praktycznej nauki zawodu w zakresie nieodpłatnego zapewnienia odzieży i obuwia roboczego oraz pozostałych warunków materialnych niezbędnych do praktycznej nauki zawodu oraz pokrycie kosztów związanych z opłatami łaźnio - dniówek uczniów, nauczycieli oraz instruktorów.
  4. komunikacja z rynkiem.
    Komunikacja w ramach programu Współpracy z uczelniami wyższymi, technikami oraz szkołami zawodowymi oraz ośrodkami badawczymi/Rozwój kompetencji zawodowych poprzez realizowanie programów płatnych praktyk i staży dla studentów oraz uczniów techników i szkół zawodowych, z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w rozwój przyszłych pokoleń, a w szczególności praktyczną naukę zawodu.


  1. Wspieranie projektów z dziedziny kultury, sztuki (mecenat kultury)
    W opinii Wnioskodawcy w ramach powyższej Grupy projektów CSR:

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania wspierające kulturę i sztukę Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o rozwój społeczny (w zakresie kultury i sztuki). Ponadto, należy wskazać, że działania CSR, w tym w ramach programu Wspierania projektów z dziedziny kultury, sztuki (mecenat kultury), pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR, w tym w ramach programu Wspierania projektów z dziedziny kultury, sztuki (mecenat kultury) pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, oraz poprzez wsparcie uzdolnionej muzycznie absolwentki prestiżowej szkoły muzycznej.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR, w tym w ramach programu Wspierania projektów z dziedziny kultury, sztuki (mecenat kultury) pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, oraz poprzez wsparcie uzdolnionej muzycznie absolwentki prestiżowej szkoły muzycznej.
  4. komunikacja z rynkiem.

    Komunikacja z rynkiem, w ramach programu Wspierania projektów z dziedziny kultury, sztuki (mecenat kultury), odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w rozwój przyszłych pokoleń oraz rozwój kultury i sztuki.


  1. Dobroczynność/ współpraca ze społecznościami lokalnymi i rozwiązywanie ich problemów

W opinii Wnioskodawcy w ramach projektów z powyższej grupy:

PROGRAM A.

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania wspierające środowisko lokalne, w ramach projektu PROGRAM, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o rozwój społeczny. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR w tym w ramach projektu PROGRAM pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez kierowanie pomocy, tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna tj. szczególną opieką Spółka otoczyła wychowanków domu dziecka.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR w tym w ramach projektu PROGRAM pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez kierowanie pomocy, tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna tj. szczególną opieką Spółka otoczyła wychowanków domu dziecka.
  4. komunikacja z rynkiem.
    Komunikacja z rynkiem, w tym ramach projektu PROGRAM odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, angażującego się lokalnie i wspierającego najbardziej potrzebujących.


– DOPOSAŻANIE PLACÓWEK MEDYCZNYCH, STWARZYSZEŃ ORAZ PLACÓWEK EDUKACYJNYCH

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania wspierające środowisko lokalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o rozwój społeczny. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR, w tym w ramach projektu DOPOSAŻANIE PLACÓWEK MEDYCZNYCH, STWARZYSZEŃ ORAZ PLACÓWEK EDUKACYJNYCH pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR w tym w ramach projektu DOPOSAŻANIE PLACÓWEK MEDYCZNYCH, STWARZYSZEŃ ORAZ PLACÓWEK EDUKACYJNYCH pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym poprzez odpowiadanie na potrzeby specjalistycznych placówek medycznych. Spółka dofinansowuje bowiem zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności medycznej przez szpitale i przychodnie, jak również zakup sprzętu do szkół współpracujących ze Spółką.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR w tym w ramach projektu DOPOSAŻANIE PLACÓWEK MEDYCZNYCH, STOWARZYSZEŃ ORAZ PLACÓWEK EDUKACYJNYCH pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez odpowiadanie na potrzeby specjalistycznych placówek medycznych. Spółka dofinansowuje bowiem zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności medycznej przez szpitale i przychodnie, jak również zakup sprzętu do szkół współpracujących ze Spółką.
  4. komunikacji z rynkiem.
    Komunikacja z rynkiem, w ramach projektu DOPOSAŻANIE PLACÓWEK MEDYCZNYCH, STWARZYSZEŃ ORAZ PLACÓWEK EDUKACYJNYCH, odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, angażującego się lokalnie, dbającego o lokalną społeczność w zakresie ochrony zdrowia.


– DZIAŁANIA PROSPOŁECZNE/PROMOWANIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości tynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania wspierające środowisko lokalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o rozwój społeczny, w tym w zakresie ochrony zdrowia, rozwoju aktywności fizycznej. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR w tym w ramach projektu DZIAŁANIA PROSPOŁECZNE/PROMOWANIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR, w tym przypadku w ramach projektu DZIAŁANIA PROSPOŁECZNE/PROMOWANIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym poprzez wpieranie społeczności lokalnej w zakresie ochrony zdrowia i rozwoju aktywności fizycznej.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR w tym w ramach projektu DZIAŁANIA PROSPOŁECZNE/PROMOWANIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, lokalnym poprzez wpieranie społeczności lokalnej w zakresie ochrony zdrowia i rozwoju aktywności fizycznej.
  4. komunikacja z rynkiem.
    W ramach projektu DZIAŁANIA PROSPOŁECZNE/PROMOWANIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ, komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, angażującego się lokalnie, poprzez wpieranie społeczności lokalnej w zakresie ochrony zdrowia i rozwoju aktywności fizycznej.

  1. Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego

W opinii Wnioskodawcy w ramach powyższej Grupy projektów CSR:

– STACJA ŁADOWANIA POJAZDÓW

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania wspierające środowisko naturalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych, w tym promocji pojazdów elektrycznych. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR w tym w ramach programu STACJA ŁADOWANIA POJAZDÓW, wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR w tym w ramach programu STACJA ŁADOWANIA POJAZDÓW pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez działanie proekologiczne w postaci udostępnienia stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR w tym w ramach programu STACJA ŁADOWANIA POJAZDÓW pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez działanie proekologiczne w postaci udostępnienia stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych komunikacji z rynkiem.
  4. W ramach programu STACJA ŁADOWANIA POJAZDÓW, komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w ekologię.

– PROGRAM: „R.”

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania wspierające środowisko naturalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR, w tym PROGRAM „R.”, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR w tym PROGRAM „R.”, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez promowanie ekologicznego stylu życia wśród swoich pracowników, okazywania szacunku dla środowiska naturalnego oraz najbliższego otoczenia przyrodniczego i społeczności lokalnych.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR, w tym PROGRAM „R.”, wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez promowanie ekologicznego stylu życia wśród swoich pracowników, okazywania szacunku dla środowiska naturalnego oraz najbliższego otoczenia przyrodniczego i społeczności lokalnych.
  4. komunikacja z rynkiem.
    Komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w ekologię.


– PROGRAM ROWERÓW MIEJSKICH

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania wspierające środowisko naturalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR, w tym PROGRAM ROWERÓW MIEJSKICH, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość, bowiem udana współpraca Spółki ze społecznością lokalną jest szansą na uzyskanie ekonomicznych, gospodarczych i społecznych efektów zewnętrznych a także aprobaty lokalnej społeczności i władz dla gospodarczych zamierzeń inwestycyjnych Spółki, które generują uciążliwości dla życia mieszkańców.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR, w tym PROGRAM ROWERÓW MIEJSKICH, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez wykazanie przez Spółkę aktywności w ramach ochrony środowiska oraz zwiększanie atrakcyjności i komfortu życia mieszkańców, z których wielu zawodowo związanych ze Spółką.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR, w tym PROGRAM ROWERÓW MIEJSKICH, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym.
  4. komunikacji z rynkiem.
    Komunikacja z rynkiem, w ramach PROGRAMU ROWERÓW MIEJSKICH, odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w ekologię oraz dbającego o komfort życia społeczności lokalnej.


- WYKUP JEDNOSTEK DWUTLENKU WĘGLA

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania wspierające środowisko naturalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR w tym w ramach programu WYKUPU JEDNOSTEK DWUTLENKU WĘGLA, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR w tym program WYKUPU JEDNOSTEK DWUTLENKU WĘGLA, wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez kształtowanie wizerunku Spółki jako firmy odpowiedzialnej społecznie i przyjaznej środowisku, która chętnie wspiera wszelkie inicjatywy ekologiczne oraz podejmuje różne działania związane z poszanowaniem zasobów naturalnych.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR, w tym program WYKUPU JEDNOSTEK DWUTLENKU WĘGLA, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez kształtowanie wizerunku Spółki jako firmy odpowiedzialnej społecznie i przyjaznej środowisku, która chętnie wspiera wszelkie inicjatywy ekologiczne oraz podejmuje różne działania związane z poszanowaniem zasobów naturalnych.
  4. komunikacji z rynkiem,
    Komunikacja z rynkiem w ramach programu WYKUPU JEDNOSTEK DWUTLENKU WĘGLA odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w ekologię, który angażuje się w lokalne inicjatywy społeczne, co doskonale wpisuje się w politykę społecznej odpowiedzialności biznesu.

- AUTOBUS ELEKTRYCZNY - PROMOCJA OCHRONY ŚRODOWISKA

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania wspierające środowisko naturalne, Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR, w tym, w ramach programu PROMOCJA OCHRONY ŚRODOWISKA - AUTOBUS ELEKTRYCZNY, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji.
    Działania CSR, w tym, w ramach programu PROMOCJA OCHRONY ŚRODOWISKA - AUTOBUS ELEKTRYCZNY, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez przedstawianie Spółki jako podmiotu aktywnie zaangażowanego w sprawy istotne dla społeczeństwa.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR, w tym, w ramach programu PROMOCJA OCHRONY ŚRODOWISKA - AUTOBUS ELEKTRYCZNY, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez przedstawianie Spółki jako podmiotu aktywnie zaangażowanego w sprawy istotne dla społeczeństwa.
  4. komunikacji z rynkiem.
    Komunikacja z rynkiem, w tym, w ramach programu PROMOCJA OCHRONY ŚRODOWISKA - AUTOBUS ELEKTRYCZNY, odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w ekologię, który dąży do zmiany postaw społecznych względem środowiska naturalnego.


– SZCZYT KLIMATYCZNY

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania wspierające środowisko naturalne Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR, w tym w ramach programu SZCZYT KLIMATYCZNY, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR, tym w ramach programu SZCZYT KLIMATYCZNY nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR w tym w ramach programu SZCZYT KLIMATYCZNY pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez realizację strategii dotyczącej działalności proekologicznej Spółki, w tym przypadku eksponowanej na forum międzynarodowym.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR, tym w ramach programu SZCZYT KLIMATYCZNY nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR w tym w ramach programu SZCZYT KLIMATYCZNY, pośrednio wpływają na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez realizację strategii dotyczącej działalności proekologicznej Spółki, w tym przypadku eksponowanej na forum międzynarodowym.
  4. komunikacji z rynkiem.
    W ramach programu SZCZYT KLIMATYCZNY komunikacja z rynkiem odbywa się pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w ekologię w sposób konsekwentny i zdecydowany, biorąc pod uwagę udział Spółki w międzynarodowym wydarzeniu dedykowany m tematyce ochrony środowiska i ekologii.


– PROHRAM E.

W opinii Wnioskodawcy w ramach powyższego programu:

  1. odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb,
    Podejmując działania wspierające środowisko naturalne Spółka buduje pozytywny wizerunek, jako przedsiębiorcy dbającego o zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem kwestii ekologicznych. Ponadto, należy wskazać, że działania CSR w tym w ramach programu pośrednio będą wpływać na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość.
  2. opracowanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego dystrybucji,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na kształtowanie produktu oraz strategii jego dystrybucji. Działania CSR, w tym w ramach programu, pośrednio będą wpływać na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez inicjowanie nowych rozwiązań, opierających się na mechanizmie przekazywania energii na cele społeczne, wykorzystując kompetencje i produkty działalności górniczej czy koksowniczej.
  3. przygotowanie odpowiedniej strategii ceny,
    Marketingowy charakter działalności CSR nie ma bezpośredniego wpływu na przygotowanie odpowiedniej strategii ceny. Działania CSR, w tym w ramach programu, pośrednio będą wpływały na generowanie obrotu lub zabezpieczenie źródła przychodów na przyszłość poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, poprzez działanie na rzecz efektywnego zarządzania energią cieplna powstającą na potrzeby kopalni (tj. przekazywanie jej nadmiarów do sieci miejskiej).
  4. komunikacji z rynkiem.
    Komunikacja z rynkiem, w ramach programu, ma się odbywać pośrednio poprzez działania Spółki, rynek odbiera Spółkę jako przedsiębiorcę odpowiedzialnego, działającego perspektywicznie, inwestującego w ekologię, który inicjuje nowe rozwiązania wykorzystując kompetencje i produkty działalności górniczej czy koksowniczej.


Spółka wskazuje, że opisane projekty mogą zostać pogrupowane i opisane pod kątem implikacji działań z obszaru CSR na prowadzaną działalność następująco:


Grupa I – Edukacja

  • PROGRAM X.
  • SPRZĘT ROBOTYCZNY DLA SZKÓŁ
  • PROJEKTY EDUKACYJNE/PROMOCJA WIEDZY Z OBSZARU DZIAŁANIA PRZEDSIĘBIORSTWA
  • PROGRAMY STYPENDIALNE DLA UZDOLNIONYCH UCZNIÓW
  • WSPÓŁPRACA Z CENTRUM NAUKI/STYPENDIA DLA NAUKOWCÓW
  • Współpraca z uczelniami wyższymi, technikami oraz szkołami zawodowymi oraz ośrodkami badawczymi. Rozwój kompetencji zawodowych poprzez realizowanie programów płatnych praktyk i staży dla studentów oraz uczniów techników i szkół zawodowych.


W opinii Wnioskodawcy w ramach wszystkich powyższych programów z Grupy I - Edukacja pośrednimi implikacjami podjętych działań, które mają przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo są:

  • wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy społeczne,
  • poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych,
  • długofalowy wzrost sprzedaży/zysków,
  • wzrost konkurencyjności firmy dzięki uruchomieniu różnych zasobów wykorzystywanych w projektach CSR,
  • podniesienie motywacji pracowników oraz ich identyfikacji z wartościami Spółki (w szczególności pracowników, którzy mają dzieci),
  • zwiększenie atrakcyjności Spółki jako potencjalnego pracodawcy,
  • możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych.


Grupa II - Kultura i sztuka

  • Wspieranie projektów z dziedziny kultury, sztuki (mecenat kultury)

W opinii Wnioskodawcy w ramach powyższych programów pośrednimi implikacjami podjętych działań, które mają przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo są:

  • wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy społeczne,
  • poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych,
  • długofalowy wzrost sprzedaży/zysków,
  • wzrost konkurencyjności firmy dzięki uruchomieniu różnych zasobów wykorzystywanych w projektach CSR,
  • możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych.


GRUPA III - Zaangażowanie społeczne

– Dobroczynność/współpraca ze społecznościami lokalnymi i rozwiązywanie ich problemów

W opinii Wnioskodawcy w ramach wszystkich powyższych programów z Grupy III –Zaangażowanie społeczne, pośrednimi implikacjami podjętych działań, które mają przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo są:

  • wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy społeczne,
  • poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych, liderów opinii publicznej, pozyskiwanie partnerów i klientów, którzy przywiązują wagę do działań CSR oraz wzmocnienie ich lojalność,
  • długofalowy wzrost sprzedaży/zysków,
  • wzrost konkurencyjności firmy dzięki uruchomieniu różnych zasobów wykorzystywanych w projektach CSR,
  • podniesienie motywacji pracowników oraz ich identyfikacji z wartościami Spółki,
  • możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych.


GRUPA IV - Ochrona środowiska - Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego

  • STACJA ŁADOWANIA POJAZDÓW
  • PROGRAM: „R.”
  • PROGRAM ROWERÓW MIEJSKICH
  • WYKUP JEDNOSTEK DWUTLENKU WĘGLA
  • AUTOBUS ELEKTRYCZNY - PROMOCJA OCHRONY ŚRODOWISKA
  • SZCZYT KLIMATYCZNY


W opinii Wnioskodawcy w ramach wszystkich powyższych programów z Grupy IV - Ochrona środowiska pośrednimi implikacjami podjętych działań, które mają przełożenie na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo są:

  • wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne,
  • poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych, liderów opinii publicznej, pozyskiwanie partnerów i klientów, którzy przywiązują wagę do działań CSR oraz wzmocnienie ich lojalność,
  • długofalowy wzrost sprzedaży/zysków,
  • ograniczenie sytuacji kryzysowych np. związanych z pozwami do sądu, karami za zanieczyszczanie środowiska, podejmowaniem zbytniego ryzyka,
  • wzrost konkurencyjności firmy dzięki uruchomieniu różnych zasobów wykorzystywanych w projektach CSR,
  • podniesienie motywacji pracowników oraz ich identyfikacji z wartościami Spółki,
  • zwiększenie atrakcyjności Spółki jako potencjalnego pracodawcy,
  • możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych.


Ponadto poniżej Spółka przestawia szczegółowe informacje dla poszczególnych programów:


  1. PROGRAM X.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki.

Ponadto Spółka ma możliwość wykorzystania ww. materiałów w ramach akcji reklamowych/promujących jej wizerunek. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej.


Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży wydobywczej, które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego, co ma pośredni wpływ na decyzje potencjalnych klientów do nabywania towarów Spółki. Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje – biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w opodatkowaną działalność Spółki.


  1. SPRZĘT ROBOTYCZNY DLA SZKÓŁ

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej.

Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorca wspierający edukację oraz zdobywanie doświadczenia, wspierając jednocześnie społeczność lokalną. Tym samym zyskuje konkurencyjna pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego.


  1. PROJEKTY EDUKACYJNE/PROMOCJA WIEDZY Z OBSZARU DZIAŁANIA PRZEDSIĘBIORSTWA

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej.

Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorca wspierający edukację oraz zdobywanie doświadczenia, wspierając jednocześnie społeczność lokalną. Tym samym zyskuje konkurencyjna pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego.

Przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w opodatkowaną działalność Spółki.

Celem programu edukacji jest kształtowanie pozytywnych więzi ze środowiskiem lokalnych, budowanie pozytywnego wizerunku Spółki oraz przełamywanie krzywdzących stereotypów branży wydobywczej, co wpisuje się w działalność CSR, która jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki.


  1. PROGRAMY STYPENDIALNE DLA UZDOLNIONYCH UCZNIÓW

Na pytanie Organu zawarte w wezwaniu o treści: Czy w związku z realizacją tego programu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek do odliczenia)?, Wnioskodawca wskazał, że w związku z realizacją programu Spółka nie dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT.

Na pytanie Organu: Czy program ten stanowi jedynie wsparcie finansowe dla uzdolnionych uczniów? Wnioskodawca podał odpowiedź twierdzącą.


  1. SPÓŁPRACA Z CENTRUM NAUKI/STYPENDIA DLA NAUKOWCÓW

Na pytanie Organu zawarte w wezwaniu o treści: Czy w związku z realizacją tego programu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek do odliczenia)?, Wnioskodawca odpowiedział: nie.

Na pytanie Organu: Czy program ten stanowi jedynie wsparcie finansowe dla laureata?

W odpowiedzi Wnioskodawca wskazał, że Spółka w ramach ww. programu wspiera finansowo podmiot, który jest odpowiedzialny za organizację konkursu.


  1. W ramach wspierania forów wymiany myśli i idei Spółka sponsorowała również Konferencję, na której dyskutowane były tematy dotyczące przyszłości cyfrowej gospodarki dla biznesu, startupów, nauki i administracji.

Na pytanie Organu zawarte w wezwaniu o treści: Czy w związku z realizacja tęgo programu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek do odliczenia)?, Wnioskodawca odpowiedział: nie.

Niemniej jednak, Spółka podejmując działalnie w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorca wspierający edukację oraz zdobywanie doświadczenia, wspierając jednocześnie społeczność lokalną. Tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy takich działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego.

Na pytanie Organu: Czy program ten stanowił jedynie wsparcie finansowe konferencji?, Wnioskodawca podał odpowiedź twierdzącą.

Organizator imprezy aktywnie promował Spółkę przed, w trakcie oraz po konferencji oraz przyznał jej Pakiet Premium – co miało znaczenie dla promocji marki grupy i Spółki.


  1. Współpraca z uczelniami wyższymi, technikami oraz szkołami zawodowymi oraz ośrodkami badawczymi. Rozwój kompetencji zawodowych poprzez realizowanie programów płatnych praktyk i staży dla studentów oraz uczniów techników i szkół zawodowych.

Na pytanie Organu zawarte w wezwaniu o treści: Czy w związku z realizacją tego programu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek do odliczenia)?, Wnioskodawca odpowiedział: nie.

Przedmiotowe działania mają pośredni związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w działalność Spółki. Nadrzędnym celem programu edukacji będzie kształtowanie pozytywnych więzi ze środowiskiem, łączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, co przełoży się na rozwój kompetencji zawodowych. Ponadto, współpraca z uczelniami wyższymi, technikami oraz szkołami zawodowymi oraz ośrodkami badawczymi przyczynia się do promocji zawodu górnika oraz poprawy jakości pozyskiwanych kadr pracowniczych.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają pośredni związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej. Ponadto Spółka wskazuje, że posiadanie wykwalifikowanej kadry pracowniczej przyczyni się do zwiększenia zysków w przyszłości poprzez m.in. poprawę jakości prac wydobywczych.


  1. Wspieranie projektów z dziedziny kultury, sztuki (mecenat kultury).

Na pytanie Organu zawarte w wezwaniu o treści: Czy w związku z realizacja tęgo programu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek do odliczenia)?, Wnioskodawca odpowiedział: nie.

Spółka podpisała jedną umowę zlecenie (koncerty na rzecz Spółki). Płatność wypłacona na podstawie rachunku.


  1. Dobroczynność/współpraca ze społecznościami lokalnymi i rozwiązywanie ich problemów: PROGRAM A., DOPOSAŻANIE PLACÓWEK MEDYCZNYCH, STWARZYSZEŃ ORAZ PLACÓWEK EDUKACYJNYCH, DZIAŁANIA PROSPOŁECZNE/PROMOWANIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Na pytanie Organu o treści: Czy w związku z realizacja ww. programów Spółka dokonywała zakupu towarów i usług, udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek do odliczenia)?, Wnioskodawca odpowiedział: Tak, w przypadku Programu A. W przypadku pozostałych programów Spółka dokonuje jedynie wsparcia finansowego.


W przypadku Programu A. Spółka dokonała zakupu usług transportowych i organizacji wycieczki, zajęć plastycznych, zakupu zestawów edukacyjnych, materiałów papierniczych, usług drukarskich (kalendarz), usług hotelowych, tablic wizerunkowych i regulaminowych. W przypadku Programu A. Spółka przekazywała również materiały, o których mowa powyżej. W pozostałych przypadkach programy polegały jedynie na wsparciu finansowym.

Spółka podejmuje działania społeczne w ramach CSR, z uwagi na wymierne korzyści jakim jest wzrost zaufania do Spółki w zakresie dbałości o sprawy społeczne, poprawa relacji ze społecznością lokalną i władzami lokalnymi, wzrost konkurencyjności Spółki, a także możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach w akcjach reklamowych. Ostatecznym efektem i korzyścią z tytułu przedmiotowego projektu jest długofalowy wzrost zysków Spółki.

Na pytanie Organu o treści: w jaki sposób zakupione w ramach ww. programów towary i usługi, przekładają się na wzrost sprzedaży opodatkowanej Spółki?, Spółka wskazała, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie dobroczynności z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w działalność Spółki.


Na pytanie Organu o treści: W jaki sposób działanie to ma wpływ na ostatecznych nabywców produktów Spółki, ewentualnie nakłonienie potencjalnych klientów do nabywania towarów Spółki?


Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie dobroczynności z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością.


Na pytanie Organu o treści: Jaki bezpośredni lub pośredni wpływ mają one na generowanie sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT Spółki, tj. na przyszłe obroty, zyski, wizerunek, odbiór przez klientów?, Wnioskodawca wskazał:

Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.


Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje – biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają pośredni związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w opodatkowaną działalność Spółki.

Podmioty na rzecz których Spółka dokonuje wsparcia finansowego w ramach ww. programów nie podejmują aktywnych działań promujących Spółkę. Jednak Spółka w ramach działalności marketingowej informuje (m.in. na stronie internetowej) o przeprowadzonych akcjach z zakresu CSR w tym z zakresu dobroczynności.


  1. STACJA ŁADOWANIA POJAZDÓW

Spółka ponosiła wydatki na dostawę i montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych i dokonała odliczenia VAT od otrzymanych od sprzedawców faktur.


Budowa stacji do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych w ramach działalności CSR jest związana z działalności opodatkowaną Spółki. Powyższe działania będą budować wizerunek Spółki jako przedsiębiorcy dbającego o środowisko, innowacyjnego, wspierającego nieemisyjny transport, jednocześnie przyczyniając się w ostatecznym efekcie do wzrostu zysków Spółki. Spółka promuje w ten sposób w społeczności lokalnej możliwość korzystania z czystych źródeł energii służącej do napędzania samochodów.


Spółka posiada na stanie majątkowym samochody elektryczne w całości wykorzystywane do działalności gospodarczej (pełne odliczenie podatku VAT), które korzystają ze stacji szybkiego ładowania pojazdów.


Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży wydobywczej, które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują. W związku z charakterem prowadzonej działalności, wspieranie społeczeństwa lokalnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z uwzględnieniem kwestii środowiskowych, buduje pozytywny wizerunek Spółki z punktu widzenia lokalnej ludności i samorządu lokalnego oraz potencjalnych klientów.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.


  1. PROGRAM: „R.”


Na pytanie Organu, czy w związku z realizacja ww. programu Spółka dokonywała zakupu towarów i usług udokumentowanych fakturami VAT (zawierającymi podatek naliczony do odliczenia), Wnioskodawca odpowiedział twierdząco. Spółka dokonywała zakupu rodzin pszczelich oraz ponosiła koszty usług opieki i nadzoru nad pasieką i rodzinami pszczelimi. Ponadto Spółka poniosła wydatki na wykonanie mapy do celów projektowych, wykonanie projektu zagospodarowania terenu pasieki, zakup stanowiska pasieki wraz z jej niezbędnym wyposażeniem, budowę pasieki.


Spółka podejmując działalnie w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży wydobywczej, które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjna pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują.


Spółka wskazuje, że przedmiotowe dziania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.


  1. PROGRAM ROWERÓW MIEJSKICH


Spółka poniosła wydatki na nabycie i montaż stacji rowerowych, na które składają się: terminal, stojaki, rowery oraz na zakup i montaż specjalnych powierzchni reklamowych na rowerach.

Na pytanie Organu o treści: Jaki jest związek pomiędzy szkodami górniczymi i koniecznością uzyskania nowych terenów pod zwałowanie skały płonnej, a rozbudową systemu rowerów miejskich? Wnioskodawca odpowiedział:

Spółka wskazała we Wniosku, że uciążliwościami dla społeczności lokalnej, w związku z działalnością prowadzoną przez Spółkę są szkody górnicze oraz konieczność uzyskania nowych terenów pod zwałowanie masy płonnej. W efekcie wdrożenia ww. programu Spółka dąży do zrekompensowania tych uciążliwości i do zyskania aprobaty społeczności lokalnej oraz władz samorządowych na działania prowadzone przez Spółkę w ramach działalności gospodarczej.


Program pozwala ukazać Spółkę jako firmę dbającą o społeczność lokalną oraz środowisko poprzez realizację prospołecznych projektów zwiększających atrakcyjność i komfort życia mieszkańców, z których wielu zawodowo związanych jest z nią. W ostatecznym efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, przełożą się na długofalowy wzrost zysków m.in. poprzez ułatwioną możliwość rekrutowania nowych pracowników, wzrost zaufania pracowników do Spółki.

Spółka podejmując działalnie w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży wydobywczej, które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjną pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają pośredni wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.


  1. WYKUP JEDNOSTEK DWUTLENKU WĘGLA


Spółka dokonywała zakupu towarów i usług w związku z realizacją przedmiotowego programu i dokonała odliczenia VAT od otrzymanych od sprzedawców faktur. Spółka dokonała wykupu jednostek dwutlenku węgla, otrzymując certyfikat zakupu 10 000 szt. jednostek dwutlenku węgla.


Spółka wybrała przedsięwzięcie w Nadleśnictwie – ścieżka edukacyjna.

Kwota z tytułu wykupu zostanie przeznaczona na budowę tablic informacyjnych na ścieżce edukacyjnej lub modernizację istniejącej nawierzchni ścieżki edukacyjnej dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na pytanie Organu, czy Spółka dokonywała jedynie wsparcia finansowego? Wnioskodawca zaprzeczył i wskazał, że Spółka dokonała wykupu jednostek dwutlenku węgla.


Na pytanie Organu, jakiego rodzaju czynności są dokonywane na rzecz Spółki przez inicjującego program, Wnioskodawca wskazał, że opracowuje on koncepcje tablic informacyjnych, które będą informować o finansowaniu / współfinansowaniu przedsięwzięcia przez Spółkę.


Przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej. Działalność CSR jest elementem ogólnej strategii działalności Spółki zatem wpisuje się w opodatkowaną działalność Spółki.

Spółka podejmując działanie w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży wydobywczej, które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjna pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają pośredni wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.


  1. AUTOBUS ELEKTRYCZNY - PROMOCJA OCHRONY ŚRODOWISKA


Spółka do tej pory nie dokonywała odliczenia podatku VAT w zakresie wydatków związanych z autobusem elektrycznym.


Celem pozyskania autobusu jest promocja ekologicznych środków transportu publicznego jak również zmiana postaw społecznych względem środowiska naturalnego, co wpisuje się w działalność CSR realizowaną przez Spółkę.


Autobus jest wykorzystywany w ramach współpracy z partnerem społecznym do promowania m.in. ochrony środowiska oraz ekologii, co przekłada się na przedstawianie Spółki jako podmiotu aktywnie zaangażowanego w sprawy istotne dla społeczeństwa. W ramach współpracy z partnerem społecznym autobus jest wykorzystywany również do innych akcji o charakterze prospołecznym.


W opinii Spółki działalność CSR jest częścią działalności opodatkowanej, więc autobus zdaniem Spółki jest wykorzystywany do działalności opodatkowanej przez Spółkę.


Spółka podejmując działalnie w zakresie CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży wydobywczej, które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjna pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają pośredni wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.


  1. SZCZYT KLIMATYCZNY


Spółka zakupiła usługi realizacji pokazów naukowych, wystawy interaktywnej i warsztatów, usługi mappingu.


W trakcie konferencji poprzedzającej szczyt, tj. Konferencji, Spółka promowała swój wizerunek jako firmy dbającej o sprawy ekologiczne. W trakcie konferencji widoczne było m.in. logo Spółki.


W trakcie szczytu Spółka promowała swój wizerunek jako firmy dbającej o sprawy ekologiczne, co pośrednio przyczyniało się do promocji produktów Spółki, jako niemających tak negatywnego wpływu na środowisko, jakby to wynikało z powszechnych stereotypów na temat branży wydobywczej. Promocja ta dotyczyła m.in. węgla, który może stanowić surowiec wykorzystywany do ekologicznych źródeł energii, jak np. wodór.


Na pytanie Organu: Jakie aktywne działania podjęto w związku z promocją Spółki, Wnioskodawca wskazał, że m.in. logo Spółki było prezentowane w widocznych miejscach na banerach, materiałach reklamowych itp.


Wprowadzenie mobilnej stacji do tankowani wodoru, wykonanie autorskiego widowiska laserowego i video mappingu w trakcie szczytu w siedzibie Spółki oraz podejmowanie gości w związku z tym wydarzeniem, przetransportowanie, prezentacja i testy eksploatacyjne autobusu wodorowego, wykonanie odzieży reklamowej dla wolontariuszy, publikacja sponsorowanego materiału w prasie ogólnopolskiej, jako realizowane w ramach działalności CSR było związane z działalnością opodatkowaną Spółki. Powyższe działania budują korzystny wizerunek Spółki, przyczyniając się w ostatecznym efekcie do wzrostu zysków Spółki. Projekt jest elementem działalności CSR, która wpisuje się w strategię Spółki.

Spółka podejmując działania w ramach ww. projektu wchodzące w zakresie działalności CSR buduje swój wizerunek jako przedsiębiorstwa z branży wydobywczej, które promuje i wspiera ochronę środowiska, tym samym zyskuje konkurencyjna pozycję względem przedsiębiorców działających w tej samej branży, którzy taki działań nie promują. Istotne wydarzenie jakim był szczyt był bardzo dobrą okazją do ukazania Spółki, jako przedsiębiorcę, mimo głównego profilu działalności, dbającym o kwestie środowiskowe. Ponadto, ze względu na szerokie spektrum uczestników konferencji, Spółka mogła nawiązywać lub podtrzymywać istniejące kontakty biznesowe m.in. z przedstawicielami branży.


  1. Program E.


Spółka podpisała z W. umowę na przygotowanie strategii E. Umowa jest w trakcie realizacji, więc nie zostały jeszcze wystawione żadne faktury VAT.


Celem programu jest wdrożenie systemu, który pozwalałby efektywnie zarządzać energią cieplną powstającą na potrzeby kopalni, tj. przekazywać jej nadmiary w okresach obniżonego zapotrzebowania zakładów, do sieci miejskiej.


Program stanowi element działalności CSR realizowanej przez Spółkę, która wpisuje się w ogólną strategię Spółki. Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje ¬– biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowane działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej.

Wdrożenie programu w ramach działalności CSR będzie związane z działalnością opodatkowaną Spółki, przyczyniając się w ostatecznym efekcie, poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, do wzrostu zysków Spółki, co wynika z odpowiedzi na powyższe pytanie.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska (oszczędności energii) z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.


Uzupełnienie zdarzenia przyszłego


Jednocześnie w nawiązaniu do konieczności uzupełnienia zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, należy wskazać że w dalszym ciągu Spółka będzie podejmować wskazane w punktach 1-5 stanu faktycznego (oraz dotyczące tych samych obszarów) działania w ramach CSR oraz ponosić związane z nimi koszty, które udokumentowane będą fakturami VAT z wykazanymi na nich kwotami VAT (w przypadku nabycia towarów lub usług).


Projekty te będą wpisywać się w działalność CSR realizowaną przez Spółkę i ich głównym celem będzie budowa pozytywnego wizerunku Spółki w środowisku lokalnym. Ponadto planowane działania ukierunkowują przedsiębiorstwo na długotrwały i stabilny wzrost.


Poprzez prowadzone projekty z zakresu CSR Spółka będzie monitorować wpływ na otoczenie i kształtować go zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co pozwoli w perspektywie długofalowej zwiększyć przychody Spółki oraz zachować / zabezpieczyć ich źródło.


W szczególności w zdarzeniu przyszłym będą ponoszone wydatki związane z projektem E. Poniżej Spółka przedstawia dodatkowe informacji na temat niniejszego projektu:


Spółka podpisała z W. umowę na przygotowanie strategii E. Umowa jest w trakcie realizacji, więc nie zostały jeszcze wystawione żadne faktury VAT. Celem programu jest wdrożenie systemu, który pozwalałby efektywnie zarządzać energią cieplną powstającą na potrzeby kopalni, tj. przekazywać jej nadmiary w okresach obniżonego zapotrzebowania zakładów, do sieci miejskiej. Program stanowi element działalności CSR realizowanej przez Spółkę, która wpisuje się w ogólną strategię Spółki.

Postępujące zmiany społeczno-gospodarcze oraz związane z nimi szanse i zagrożenia przyczyniły się do wzrostu świadomości związanej z koniecznością szerszego spojrzenia na zagadnienie zrównoważonego rozwoju. Zaspokojenie obecnych potrzeb rozwojowych, zdaniem Spółki, nie może jednocześnie ograniczać możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. Dlatego istotne jest powiązanie celów ekonomicznych z celami ogólnogospodarczymi i społecznymi. Maksymalizacja zysku nie może być zatem jedynym celem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Wnioskodawca tworząc strategię biznesową uwzględnia wpływ, jaki Spółka wywiera na otoczenie, w którym funkcjonuje - biorąc pod uwagę interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami i społecznościami lokalnymi. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest więc elementem procesu zarządzania przedsiębiorstwem, które wykracza poza obszary dotychczasowych działań przyczyniając się do pozytywnych zmian w otoczeniu.

Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają związek z działalnością opodatkowaną Spółki, ponieważ podejmowane działalności w zakresie edukacji z jednej strony pozytywnie wpływają na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnoszą atrakcyjność Spółki jako pracodawcy i poprawiają relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Celem podejmowanych działań jest m.in. wzrost zaufania do Spółki. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków działalności opodatkowanej.


Wdrożenie E. w ramach działalności CSR będzie związane z działalności opodatkowaną Spółki, przyczyniając się w ostatecznym efekcie, poprzez budowę pozytywnego wizerunku w środowisku lokalnym, do wzrostu zysków Spółki, co wynika z odpowiedzi na powyższe pytanie.


Spółka wskazuje, że przedmiotowe działania mają wpływ na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej, ponieważ podejmowanie działalności w zakresie promocji ochrony środowiska (oszczędności energii) z jednej strony pozytywnie wpływa na wizerunek Spółki, z drugiej strony podnosi atrakcyjność jako pracodawcy i poprawia relacje z władzami lokalnymi oraz lokalną społecznością. Podejmowane działania spowodują wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy ekologiczne. Ponadto Spółka ma możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych. W efekcie działania podejmowane przez Spółkę w tym zakresie, w opinii Spółki przełożą się na długofalowy wzrost zysków.


W piśmie z dnia 3 kwietnia 2019 r. Wnioskodawca ostatecznie sformułował treść pytań oraz treść własnego stanowiska.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w opisanym stanie faktycznym wydatki na projekty opisane w punktach 1-5 Spółka może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów?
  2. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym wydatki na projekty CSR, Spółka będzie mogła zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów?
  3. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków na projekty opisane w punktach 1-5 (w przypadku nabycia towarów lub usług)?
  4. Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z działaniami CSR (w przypadku nabycia towarów lub usług)?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytania oznaczone nr 1 i 2 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytań nr 3 i 4 dotyczących podatku od towarów i usług wniosek został rozpatrzony odrębnie.


Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1 Całość wydatków na projekty opisane w punktach 1-5 stanu faktycznego stanowi koszty uzyskania przychodów Spółki.


Ad. 2 Całość wydatków na działalność CSR będzie stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad. 1


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1036, z późn. zm.; dalej: „Ustawa CIT”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z powyższym przepisem, aby uznać dany wydatek poniesiony przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, niezbędne jest, aby wydatek ten spełniał łącznie następujące przesłanki:

  • powinien być poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku powinien zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
  • powinien być definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie może być podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • powinien pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • powinien być poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • powinien być właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 Ustawy CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie są wymienione w art. 16 ust. 1 Ustawy CIT.


Odnosząc powyższe do opisanego w niniejszym wniosku stanu faktycznego, związek przyczynowo skutkowy między poniesionymi przez Spółkę wydatkami, a powstaniem (możliwością powstania) lub zwiększeniem osiąganego przez Spółkę źródła przychodu, nie jest możliwy do wskazania w oderwaniu od definicji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), w ramach której Wnioskodawca prowadzi lub będzie prowadził akcje prospołeczne w sferze społecznej odpowiedzialności biznesu (tzw. CSR). Pod pojęciem tym należy rozumieć koncepcję, dzięki której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy. Bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełnienia wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale oprócz tego zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie i relacje z otoczeniem firmy, czyli dobrowolne zaangażowanie. Społeczna odpowiedzialność jest procesem, w ramach którego przedsiębiorstwa zarządzają swoimi relacjami z różnorodnymi interesariuszami, którzy mogą mieć faktyczny wpływ na sukces w działalności gospodarczej.

W ocenie Wnioskodawcy, realizowane przez niego działania, wpisują się w definicję społecznej odpowiedzialności biznesu. Istotny w tym zakresie jest aspekt zaangażowania Spółki jako podmiotu, społecznie odpowiedzialnego w sprawy społeczności lokalnej oraz sąsiadującego otoczenia zewnętrznego. Ponadto, jak zostało wskazane w opisanym stanie faktycznym, działania Spółki podejmowane są w celu zwiększenia rozpoznawalności priorytetów i działań społecznych Spółki, aktywnego uczestnictwa w zrównoważonym rozwoju społeczności i regionów, z którymi Spółka jest związana jak również podkreślenia roli Spółki jako odpowiedzialnego społecznie partnera biznesowego.

W konsekwencji, realizowana przez Spółkę polityka CSR niewątpliwie wpływa na poprawę dialogu ze społecznością lokalną, co przekłada się na budowę pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi jak i biznesowymi, co z kolei wpływa na wzrost konkurencyjności firmy na rynku globalnym i pośrednio wpływa na wielkość uzyskiwanych przez nią przychodów.

Implikacjami działań z obszarów CSR, mającymi przełożenia na działalność prowadzoną przez przedsiębiorstwo, są w szczególności:

  • wzrost zaufania do Spółki, w tym w zakresie dbałości o sprawy społeczne i ekologiczne,
  • poprawa relacji z interesariuszami, akceptacja ze strony władz lokalnych, społeczności lokalnych, liderów opinii publicznej, pozyskiwanie partnerów i klientów, którzy przywiązują wagę do działań CSR oraz wzmocnienie ich lojalność,
  • długofalowy wzrost sprzedaży/zysków,
  • ograniczenie sytuacji kryzysowych np. związanych z pozwami do sądu, karami za zanieczyszczanie środowiska, podejmowaniem zbytniego ryzyka,
  • wzrost konkurencyjności firmy dzięki uruchomieniu różnych zasobów wykorzystywanych w projektach CSR,
  • podniesienie motywacji pracowników oraz ich identyfikacji z wartościami Spółki,
  • zwiększenie atrakcyjności Spółki jako potencjalnego pracodawcy,
  • możliwość bezpośredniego wykorzystania informacji o działaniach CSR w ramach akcji reklamowych.

W efekcie, wydatki ponoszone w związku z realizacją polityki CSR spełniają warunek poniesienia wydatków w celu uzyskania zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.


Polityka CSR wpływa bowiem pośrednio na przychody Spółki. Co więcej, podejmowanie takich działań staje się niejako wymagane poprzez nacisk społeczny oraz przepisy prawa. Brak jest przepisów uzasadniających zawężanie pojęcia kosztów uzyskania przychodów i zaliczania do nich jedynie wydatków bezpośrednio związanych z konkretnymi przychodami.

Ponadto, Spółka zauważa, że odnosząc się do możliwości zaliczenia wydatków do kosztów ponoszonych w związku z realizowaniem polityki CSR do podatkowych kosztów uzyskania przychodów, należy przeanalizować zakres art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Generalnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Wyłączając z kosztów podatkowych koszty reprezentacji ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje jednak terminu „reprezentacja” ani też nie odsyła do innych przepisów prawa w tym zakresie. W wyroku z 17 czerwca 2013 r. sygn. akt II FSK 702/11, NSA dokonał wykładni pojęcia „reprezentacja” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT stwierdzając, że jest to działanie w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. NSA stwierdził, że oceny czy dany wydatek ma charakter reprezentacyjny, należy dokonać przez pryzmat celu, w jakim ten wydatek jest ponoszony. Jeżeli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest wykreowanie pozytywnego obrazu podatnika, to koszty te mają charakter reprezentacyjny.

W ocenie Spółki, w podanym znaczeniu reprezentacja to przede wszystkim działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osób trzecich w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku Spółki dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia (należy zatem rozpoznać bezpośredni skutek nakierowania podejmowanych działań na bezpośrednie uzyskanie przychodu). Konsekwentnie, wydatki na reprezentację należy interpretować jako koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenie swojej zasobności, profesjonalizmu.

W odróżnieniu od wydatków związanych z CSR, wydatki na reprezentację są ukierunkowane na konkretny podmiot i są podejmowane bezpośrednio w celu uzyskania przychodów z tytułu np. zawarcia umowy z danym kontrahentem. Natomiast dla działalności CSR istnieje szerokie grono odbiorców związanych co do zasady z regionem, w którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą. Ponadto należy ocenić iż nie są one ukierunkowane wprost na osiągnięcie bezpośredniego efektu, lecz są podejmowane w celu budowany pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi jak i biznesowymi poprzez ukazanie Spółki jako społecznie odpowiedzialnego partnera biznesowego. Takie działania jak wspieranie rozwoju nauki, dofinansowanie stypendiów zdolnej młodzieży, promowanie ekologii mają długotrwały cel w postaci zachowania, zabezpieczenia źródła przychodu. Bez zrównoważonego rozwoju społecznego, w szczególności w najbliższym regionie, pozycja Spółki mogłaby być zagrożona, co niewątpliwie mogłoby się przyczynić do zmniejszenia jej przychodów.

W pewnym obszarze działalność CSR Spółki można określać również mianem szeroko pojętej reklamy. Takie podejście w szczególności znajduje ze względu na rozpowszechnianie przez Spółkę działań podjętych w ramach strategii CSR, oznakowanie logotypem Spółki materiałów promocyjnych oraz innych przedmiotów przekazywanych w ramach działalności CSR.

Mając powyższe na uwadze, opisane w stanie faktycznym wydatki Spółki nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów jako koszt reprezentacji.

Ponadto do w/w wydatków, zdaniem Wnioskodawcy, nie znajdzie zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 14 Ustawy CIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłat na rzecz Organizacji T.

Wydatki Spółki ponoszone w związku z budową placu zabaw według stanowiska Spółki nie są darowizną wyłączoną z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 Ustawy CIT bowiem brak jest - po stronie Spółki - tzw. „causa donandi”, tj. chęci obdarowania innego podmiotu kosztem swojego majątku bez oczekiwania na osiągnięcie jakiejkolwiek korzyści z tego tytułu. Celem Spółki, jak już zostało powyżej podkreślone jest zrównoważony rozwój społeczny, w szczególności najbliższego regionu, w celu długofalowego zabezpieczenia źródła przychodu. Wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę w ramach CSR są ukierunkowane na osiągnięcie tego celu, a różne rodzaje aktywności świadczą o dużej świadomości społecznej Spółki oraz jej znaczeniu dla regionu. Nawet w przypadku gdy realizacja poszczególnych projektów polega na przekazaniu lub udostępnieniu określonych dóbr/usług na rzecz ich beneficjentów, zdaniem Wnioskodawcy nie wyklucza to możliwości zaliczenia wydatków z tym związanych do kosztów uzyskania przychodów ze względu na szerszy kontekst projektów stanowiących działalność CSR Spółki, czyli działań nakierowanych na uzyskanie korzyści, o których mowa powyżej.

Potwierdzenie powyższego podejścia można znaleźć przykładowo w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 kwietnia 2014 r., sygn. II FSK 1205/12, w którym podkreślono iż „realizację projektu społecznego polegającego na urządzeniu za środki Spółki placów zabaw dla dzieci wraz z działaniami nakierowanymi na informowanie o przeprowadzonym projekcie, należy pojmować całościowo, a nie z rozbiciem na poszczególne czynności”.

W konsekwencji, zgodnie z powyższym, w ocenie Spółki, wydatki związane z realizacją polityki CSR stanowią koszty uzyskania przychodu dla celów podatkowych, ponieważ spełniają wszystkie warunki uznania wydatków za koszty podatkowe, tj.:

  • są ponoszone przez Wnioskodawcę;
  • mają charakter definitywny (bezzwrotny);
  • posiadają związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą;
  • w sposób pośredni wpływają na uzyskanie, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów;
  • są właściwie udokumentowane;
  • nie znajduje się w grapie wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy zostało potwierdzone w interpretacjach indywidualnych wydawanych w analogicznych stanach faktycznych, np.:

  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 marca 2018 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.47.2018.1.BJ, w której stwierdzono że „Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, celem realizowanego działania Wnioskodawcy (tj. pobudzanie aktywności kulturalno-rekreacyjno-sportowej) jest zaangażowanie Spółki jako podmiotu społecznie odpowiedzialnego w sprawy społeczności lokalnej oraz sąsiadującego otoczenia zewnętrznego. Powyższe działania Spółki niewątpliwie wpisują się w definicję społecznej odpowiedzialności biznesu. Zatem, wydatki takie mogą, stanowić koszty uzyskania przychodów. Nie znajdą się one w negatywnym katalogu art. 16”.
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 listopada 2017 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.233.2017.2, w której potwierdzono, że „działania CSR podejmowane przez Spółkę będą korzystne zarówno dla społeczności lokalnych, jak i dla niej samej (...), nie stanowią wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, [w związku z czym] stwierdzić należy, że wydatki na nabycie Niesprzedanych towarów, które w ramach podejmowanych przez Spółkę działań wiążących się z Działaniami CSR zostaną przekazane osobom potrzebującym lub instytucjom mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy”.
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2016 r., znak: IBPB-1-3/4510-92/16/MO, w której organ podatkowy potwierdził stanowisko Wnioskodawcy, że postępuje on prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z realizacją działań w zakresie wdrażanego procesu CSR.
  • w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 kwietnia 2016 r., Znak: IBPB-1-3/4510-259/16/TS, gdzie wskazano, że wykazanie związku między wydatkami na CSR (promocja zdrowego stylu życia wśród mieszkańców regionu oraz działania w sferze kultury poprzez wspieranie finansowe wydarzeń kulturalnych i artystycznych) a powstaniem przychodu lub możliwością jego zwiększenia nie jest możliwe bez odniesienia się do samej definicji społecznej odpowiedzialności biznesu. „Pod pojęciem tym należy rozumieć koncepcję, dzięki której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy. Bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełnienia wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale oprócz tego zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska i relacje z otoczeniem firmy, czyli dobrowolne zaangażowanie”. Stwierdzono, że dzięki prowadzeniu działań CSR-owych na poziomie lokalnym spółka staje się bardziej konkurencyjna na poziomie globalnym. Poza tym w ramach tych działań przedsiębiorstwo zarządza swoimi relacjami z interesariuszami, którzy mogą mieć wpływ na działalność gospodarczą prowadzoną przez spółkę i jej wyniki.

Podsumowując, w ocenie Spółki, wydatki ponoszone przez nią w związku z realizacją programów w ramach polityki CSR stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu Ustawy CIT.

W świetle przywołanych argumentów oraz wyżej zaprezentowanych poglądów organów podatkowych i sądów administracyjnych Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie, że przedstawione stanowisko i rozumienie treści przepisów prawa podatkowego jest prawidłowe.

Ad. 2

Biorąc pod uwagę powyższą argumentację, w związku z tożsamym charakterem planowanych zadań CSR i działań podejmowanych w okresie bieżącym, Spółka jest zdania, że również planowane wydatki na działalność CSR podejmowaną w kolejnych okresach będą stanowić koszty uzyskania przychodu w rozumieniu Ustawy CIT.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie, że przedstawione stanowisko i rozumienie treści przepisów prawa podatkowego jest prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie wskazać należy, że powołany przez Wnioskodawcę art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dniem 1 stycznia 2018 r. (na mocy ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. z 2017 r., poz. 2175) otrzymały odpowiednio brzmienie: „Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1”; „darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem wpłat na rzecz Organizacji T. (…)”.

Powyższa zmiana nie miała jednak wpływu na rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, stwierdzić należy, że są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisanym zdarzeniem przyszłym) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wpływu wniosku.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj