Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.53.2019.4.BD
z 12 kwietnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 29 stycznia 2019 r. (data wpływu – 6 lutego 2019 r.), uzupełnionym 26 marca i 9 kwietnia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży składników majątkowych:

  • w części dotyczącej prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynków oraz budowli na nim posadowionych − jest nieprawidłowe,
  • w części dotyczącej ruchomości (wyposażenia) − jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, prawa własności budynków, budowli na nim posadowionych oraz ruchomości (wyposażenia).

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 1 kwietnia 2019 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.78.2019.1.MD, 0111-KDIB4.4014.53.2019.3.BD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 9 kwietnia 2019 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. („Kupujący”, „Spółka”),
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: P. S.A. w upadłości likwidacyjnej,

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania – zwany w dalszej części wniosku „Spółką” – jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą od kwietnia 2015 r.; dodatkowo stroną wniosku jest Syndyk Masy Upadłościowej Spółki P. w upadłości likwidacyjnej – Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania zwany w dalszej części wniosku „Syndykiem”.

Spółka obecnie skupiona jest na realizacji działalności gospodarczej w czterech kierunkach:

  • Produkcja wyrobów z zakresu chemii gospodarczej i kosmetyków użytkowych (płyny do mycia naczyń, mydła w płynie, szampony i żele pod prysznic oraz wyroby podobne);
  • Produkcja kosmetyków służących do pielęgnacji, makijażu i demakijażu paznokci;
  • Dystrybucja wyrobów higienicznych pod marką własną – płatków kosmetycznych, chusteczek nawilżanych i patyczków higienicznych produkowanych dla Spółki przez zakłady specjalistyczne zajmująca się produkcją private label;
  • Usługi magazynowe i prowadzeniem logistyki w imieniu i na rzecz podmiotów zlecających Spółce tego typu usługi.

Podstawowym przedmiotem działalności Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania była sprzedaż leków i farmaceutyków. Sąd Rejonowy Wydział ds. Upadłościowych i Naprawczych postanowieniem postawił Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania w stan upadłości obejmującej likwidację majątku, jednocześnie powołując syndyka masy upadłości. Syndyk Spółki prowadzi likwidację firmy poprzez sprzedaż składników majątku, w tym sprzedaż ruchomości, nieruchomości i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład masy upadłości Spółki P. Działania Syndyka w toku postępowania upadłościowego dotyczą likwidacji majątku posiadanego przez upadłą Spółkę P. W toku postępowania Syndyk rozwiązał umowy z kadrą pracowniczą. Ze względu na to, iż nie udało się Syndykowi znaleźć nabywcy na całość przedsiębiorstwa, Syndyk wydzielił część majątku i przygotował do sprzedania jego zorganizowaną część.

Wniosek o interpretację obejmuje zdarzenie przyszłe polegające na zakupie przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania/Spółkę od Syndyka Masy Upadłościowej Spółki P. majątku określonego przez Syndyka jako Zorganizowana Część Przedsiębiorstwa. Syndyk w ramach prowadzonego postępowania upadłościowego ogłosił Przetarg na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki P. w upadłości, w skład którego wchodzi jedynie:

  • prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oraz prawo własności budynków na tej działce posadowionych, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą,
  • wyposażenie budynku w postaci mebli i urządzeń biurowych.

Spółka jako Zainteresowany będący stroną postępowania przystąpiła do przetargu, spełniła wszystkie jego warunki i była jedynym oferentem. Sędzia Komisarz wydał postanowienie zatwierdzające wynik przetargu i wybór oferty złożonej przez Spółkę. Postanowienie Sędziego Komisarza na dzień składania wniosku jest prawomocne.

Zgodnie z opisem zawartym w operacie szacunkowym, określającym wartość oferowanej do sprzedaży Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa, w jej skład wchodzi:

  1. Nieruchomość gruntowa zabudowana – działka nr 64 o obszarze 0,7908 ha, położona w obrębie „X” w wieczystym użytkowaniu do dnia 5 grudnia 2089 r. Działka zabudowana jest budynkiem magazynowym z dobudowanym budynkiem biurowo-socjalnym oraz budynkiem stróżówki. Budynek magazynowy z 1965 r. W 1990 r. do budynku magazynu dobudowano segment biurowo-socjalny. Od strony ulicy T., przy wjeździe na działkę znajduje się budynek portierni. Nieruchomość wyposażona jest we wszystkie instalacje w stanie pozwalającym na natychmiastowe ich uruchomienie poza instalacją centralnego ogrzewania.
  2. Ruchomości w postaci mebli biurowych, wyposażenia biurowego i magazynowego, obejmujące biurka i fotele biurowe, sprzęt elektroniczny i inne składniki wymienione w zestawieniu przygotowanym przez Syndyka.

Opisaną w puncie 1 nieruchomość Spółka P. nabyła w 2004 r. Na podstawie aktu notarialnego sporządzonego przed asesorem notarialnym zastępcę Notariusza w Kancelarii Notarialnej 31 marca 2004 r. i od czasu nabycia do dnia dzisiejszego, w tym w ciągu ostatnich 5 lat, nie zostały w nieruchomości dokonane żadne ulepszenia, których wartość przekraczałaby 30% wartości początkowej opisanej w punkcie 1 nieruchomości.

Dodatkowo z tytułu nabycia aportem tej nieruchomości Spółce P. nie przysługiwał zwrot zapłaconego podatku od towarów i usług. Transakcja zgodnie z powołanym powyżej aktem notarialnym nie podlegała podatkowi od towarów i usług.

W skład zaoferowanej do sprzedaży Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa (zwanej dalej ZCP) nie wchodzą:

  1. prawa i obowiązki wynikające z umowy rachunków bankowych Spółki P.,
  2. środki pieniężne Spółki P. w upadłości zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  3. tajemnice przedsiębiorstwa Spółki P. oraz know-how P.,
  4. księgi rachunkowe Sprzedającej i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Spółkę P. działalności gospodarczej, w ramach ZCP przygotowanej do sprzedaży,
  5. firma przedsiębiorstwa Spółki P.,
  6. prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z prowadzeniem bieżącej działalności przez Spółkę P. w ramach ZCP przygotowanej do sprzedaży,
  7. umów z pracownikami, ponieważ Spółka P. nie zatrudnia żadnych pracowników,
  8. praw i obowiązków wynikających z umów zawartych przez Syndyka Masy Upadłościowej Spółki P. o dostawę mediów i innych umów zawartych z usługodawcami, w szczególności takich jak woda, prąd, gaz do nieruchomości.

W uzupełnieniu wniosku z 9 kwietnia 2019 r. Zainteresowani m.in. wskazali, że na działce nr 64, na której położone są budynki wskazane w opisie sprawy znajdują się również budowle, którymi są:

  • podziemne instalacje: wodna i kanalizacji ściekowej, zaopatrujące nieruchomość w wodę i odbierające ścieki sanitarne,
  • ogrodzenie nieruchomości,
  • utwardzenie terenu w postaci kostki typu „trelinka”.

Organ zaznacza, że przywołując za Zainteresowanymi treść opisu zdarzenia przyszłego pominięto tę jego część, która znajduje się w pozostałej treści uzupełnienia, gdyż odnosi się ona wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko, że planowana przez Syndyka sprzedaż nieruchomości oraz ruchomości będących przedmiotem przetargu ogłoszonego przez Syndyka Masy Upadłościowej Spółki P. w upadłości nie będzie stanowić zbycia przedsiębiorstwa ani zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w świetle art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
  2. Czy w wyniku powyższej transakcji i po potwierdzeniu przez Organ, że dostawa nieruchomości oraz ruchomości będących częścią składową przetargu ogłoszonego przez Syndyka Masy Upadłościowej Spółki P. w upadłości nie stanowi zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, oraz po spełnieniu warunków z art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz 10a ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa nieruchomości będącej częścią transakcji będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług a tym samym opodatkowana będzie podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zaś dostawa ruchomości sprzedawanych wraz z nieruchomością będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 23%?
  3. Czy w wyniku powyższej transakcji i po potwierdzeniu przez Organ, że dostawa nieruchomości oraz ruchomości będących częścią składową przetargu ogłoszonego przez Syndyka Masy Upadłościowej Spółki P. w upadłości nie stanowi zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, oraz po spełnieniu warunków z art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz 10a, a także po spełnieniu przez strony transakcji warunków z art. 43 ust. 10, tj., że nabywca zrezygnuje ze zwolnienia z podatku od towarów i usług i wraz ze Sprzedającym przed datą transakcji złożą stosowne oświadczenia, dostawa nieruchomości będącej częścią transakcji będzie podlegała opodatkowaniu 23% stawką podatku od towarów i usług?
  4. Czy (I) po potwierdzeniu przez Organ, że dostawa nieruchomości oraz ruchomości będących częścią składową przetargu ogłoszonego przez Syndyka Masy Upadłościowej Spółki P. w upadłości nie stanowi zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, (II) po spełnieniu warunków z art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz 10a, ustawy o podatku od towarów i usług, (III) a także po podjęciu przez strony transakcji decyzji opisanych w art. 43 ust. 10, tj., że Nabywca zrezygnuje ze zwolnienia z podatku od towarów i usług i wraz ze Sprzedającym przed datą transakcji złożą stosowne oświadczenia, w wyniku czego transakcja zostanie opodatkowana stawką 23% podatku od towarów i usług, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia nieruchomości wykazanego na fakturze dokumentującej niniejszą transakcję?

Zdaniem Zainteresowanych, po spełnieniu warunków z art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa nieruchomości będącej częścią transakcji będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a tym samym opodatkowana będzie podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zaś dostawa ruchomości sprzedawanych wraz z nieruchomością będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 23%.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, Organ przywołał powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w części zostało uznane za prawidłowe, natomiast w części za nieprawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja z 12 kwietnia 2019 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.78.2019.2.MD.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych decyduje – w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania jako Kupujący zamierza nabyć od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków na nim posadowionych, budowli oraz ruchomości. Kwestią do rozstrzygnięcia jest fakt, czy powyższa sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży – prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków na nim posadowionych oraz ruchomości – podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy sprzedaż – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaż podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zajmując stanowisko do sformułowanego ww. pytania w części dotyczącej podatku od towarów i usług, Zainteresowani wskazali, że dostawa „nieruchomości” będąca częścią transakcji będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zaś dostawa ruchomości (sprzedaż) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 23%. Przy czym w dalszej części wniosku dotyczącej podatku od towarów i usług Zainteresowani wskazali, że Strony transakcji złożą oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z podatku od towarów i usług i tym samym wybiorą opcję opodatkowania również do tej części transakcji, która może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania. To oznacza, że zarówno dostawa „nieruchomości” jak i ruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

W interpretacji indywidualnej wydanej 12 kwietnia 2019 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.78.2019.2.MD, dotyczącej podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „W konsekwencji planowana dostawa ww. budynków, budowli będzie spełniać przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Zwolnienie będzie miało również zastosowanie do prawa użytkowania wieczystego działek gruntu, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy. Z opisu sprawy wynika, że Strony transakcji (…) planują złożyć oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania VAT, na warunkach określonych w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT w stosunku do planowanej transakcji dotyczącej nieruchomości. (…) W konsekwencji, jeżeli Strony Transakcji złożą przed dniem dokonania dostawy zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania (spełniające wymogi określone w art. 43 ust. 10-11 ustawy), to dostawa podlegała będzie opodatkowaniu według stawki podstawowej 23% – stosownie do dyspozycji art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.” Z interpretacji tej wynika także, iż do dostawy wymienionych we wniosku ruchomości nie znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku VAT. Ich sprzedaż będzie czynnością podlegającą przepisom ustawy i opodatkowaną – zgodnie z art. 41 ust. 1 i ust. 13 w związku z art. 146 aa pkt 1 ustawy na zasadach ogólnych, tj. według stawki podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

Zatem, skoro omawiana we wniosku umowa sprzedaży w części dotyczącej prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków i budowli na nim posadowionych – będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona, bo mimo zaistnienia prawa do zwolnienia Strony złożą oświadczenie o rezygnacji z tego zwolnienia), to do tak opisanej części transakcji (sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków i budowli na nim posadowionych) znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku w tej części transakcja będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych. To oznacza, że nie można było zgodzić się z Zainteresowanymi, że ta część transakcji podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zauważyć jedynie należy, że umowa sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynków na nim posadowionych podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych tylko wówczas gdyby Zainteresowani nie zrezygnowali ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało w tej części uznać za nieprawidłowe.

Natomiast potwierdzić należy stanowisko, że umowa sprzedaży w pozostałej części, tj. dotycząca ruchomości (wyposażenia) korzysta z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy zapisu art. 2 pkt 4 lit. a) cyt. ustawy.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych w tej części należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj