Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.7.2019.5.BB
z 11 marca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 31 grudnia 2018 r. (data wpływu – 08 stycznia 2019 r.), uzupełnionym 22 i 27 lutego 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 stycznia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym, w piśmie z 04 lutego 2019 r. znak: 0114-KDIP2-1.4010.19.2019.4.MR, 0114-KDIP3-2.4011.27.2019.3.AK, 0114-KDIP4.4012.22.2019.3.AKO i 0111-KDIB4.4014.7.2019.3.BB wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 22 lutego 2019 r. (wpływ brakującej opłaty) oraz 27 lutego 2019 r. (pozostałe braki formalne).

We wniosku i jego uzupełnieniu złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: M. Spółka z o.o. (Zainteresowany 1, spółka dzielona),
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Panią E.K. (Zainteresowany 2),
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Pana M.W. (Zainteresowany 3),
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: P. spółka z o.o. (Zainteresowany 4)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowana 2 (E.K.) oraz Zainteresowany 3 (M.W.) są udziałowcami (po 50% udziałów) w Zainteresowanym 1 i Zainteresowanym 4.

Zainteresowany 1 oraz Zainteresowany 4 nie są w żaden sposób powiązani kapitałowo w sposób bezpośredni.

Zainteresowany 4 został powołany przez E.K. oraz M.W. jako spółka, która w procesie podziału Zainteresowanego 1 przez wydzielenie, będzie spółką przejmującą.

Wszyscy Zainteresowani podlegają (i w momencie zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będą podlegać) obowiązkowi podatkowemu, odpowiednio: zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – Zainteresowany 1 i Zainteresowany 4 oraz zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – E.K., M.W., od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zainteresowany 1 prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi projektowania oraz realizacji wykończenia oraz wyposażenia budynków biurowych na zlecenie (tzw. fit out budynków biurowych). Niezależnie od tego, Zainteresowany 1 prowadzi również działalność inwestycyjną w obszarze nieruchomości na wynajem. W tym zakresie spółka dokonuje reinwestowania środków pozyskanych z działalności usługowej w zakresie fit outu budynków biurowych. Nieruchomości (lokale mieszkalne) są nabywane w celu świadczenia usług najmu na rzecz osób fizycznych. Niekiedy przed przekazaniem lokali w najem wymagają one remontu lub modernizacji w większym lub mniejszym stopniu. Na dzień składania wniosku Zainteresowany 1 posiada w swoim majątku 4 lokale. Spółka planuje również nabywać w przyszłości kolejne lokale z przeznaczeniem na wynajem.

Obecnie Zainteresowany 2 i Zainteresowany 3, jako udziałowcy Zainteresowanego 1 planują dokonanie zbycia wszystkich udziałów w spółce dzielonej jako spółce z branży Fit Out na rzecz potencjalnego inwestora branżowego. Biorąc pod uwagę charakter działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę dzieloną, a zwłaszcza okoliczność, że w ramach tej spółki prowadzona jest zarówno działalność w obszarze fit outu biur, jak i w obszarze inwestycji w nieruchomości mieszkaniowych na wynajem, znalezienie inwestora branżowego zainteresowanego nabyciem spółki o tak specyficznym charakterze (prowadzącej obok działalności typowej dla fit outu biur, również działalność w zupełnie innym obszarze i dla innego rodzaju klientów) będzie niezwykle trudne (o ile w ogóle możliwe). Sprzedaż udziałów na rzecz inwestora branżowego stanowi zaś z ekonomicznego punktu widzenia optymalne rozwiązanie dla udziałowców.

Niezależnie zaś od tego Zainteresowany 2 i Zainteresowany 3 pragną podkreślić, że planują w dalszym ciągu (tj. po dokonaniu sprzedaży udziałów spółki dzielonej) kontynuować i rozwijać działalność gospodarczą prowadzoną przez spółkę dzieloną w zakresie nabywania i wynajmu nieruchomości działając w ramach prawnych spółki kapitałowej. W tym celu przewidują również docelowo dokonanie reinwestycji znacznej części środków uzyskanych z potencjalnej transakcji sprzedaży udziałów spółki dzielonej w działalność obejmującą nabywanie lokali na wynajem.

Tak więc planowany podział wynika zarówno z tego, że ułatwi to znalezienie inwestora zainteresowanego nabyciem spółki dzielonej jako spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie out fitu lokali biurowych, jak i umożliwi wspólnikom realizację ich dalszych planów związanych z rozwijaniem działalności gospodarczej w zakresie nieruchomości w formie spółki kapitałowej.

W zaistniałych okolicznościach udziałowcy Zainteresowany 2 i Zainteresowany 3, postanowili przed dokonaniem transakcji polegającej na zbyciu wszystkich udziałów w spółce dzielonej, dokonać podziału tej spółki przez wydzielenie, tak aby docelowo przedmiotem transakcji były udziały spółki dzielonej skoncentrowanej wyłącznie na działalności z zakresu fit out, zaś równocześnie wspólnicy Zainteresowany 2 i Zainteresowany 3, mogli nieprzerwanie kontynuować oraz rozwijać działalność gospodarczą związaną z nieruchomościami.

Planuje się, aby transakcja podziału spółki dzielonej wykonana została w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych, tj. w drodze podziału przez wydzielenie części majątku spółki dzielonej do Zainteresowanego 4 (dalej: „Podział”).

Zgodnie z art. 530 § 2 zdanie trzecie Kodeksu spółek handlowych, w przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia).

W przypadku planowanego Podziału, będzie to dzień wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego Zainteresowanego 4 (dalej: „Dzień Podziału”). W Dniu Podziału składniki majątku Zainteresowanego 4, składające się na część wydzieloną i określone w planie podziału, sporządzonym zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, zostaną z mocy prawa przeniesione z Zainteresowanego 1 na Zainteresowanego 4.

Zainteresowany 1 skorzysta z możliwości przewidzianej w art. 12 ust. 3a ustawy o rachunkowości i w związku z Podziałem nie będzie zamykać ksiąg rachunkowych.

Podział będzie pociągać za sobą podwyższenie kapitału zakładowego Zainteresowanego 4. Udziały w kapitale zakładowym objęte zostaną przez Zainteresowanego 2 oraz Zainteresowanego 3 w proporcji 50/50 czyli odzwierciedlającej dokładnie relacje właścicielskie w kapitale i prawach głosu Zainteresowanego 2 oraz Zainteresowanego 3 w spółce dzielonej.

W związku z planowanym podziałem nie są planowane żadne dopłaty w gotówce. Wartość emisyjna udziałów wydanych Zainteresowanemu 2 i Zainteresowanemu 3 jako wspólnikom Zainteresowanego 1 (spółka dzielona) przez Zainteresowanego 4 (spółka przejmująca) będzie odpowiadać wartości rynkowej majątku otrzymanego przez Zainteresowanego 4 w ramach podziału przez wydzielenie Zainteresowanego 1. Nie wystąpi nadwyżka wartości otrzymanego przez Zainteresowanego 4 majątku ponad nominalną wartość udziałów wydanych każdemu wspólnikowi Zainteresowanego 1. Całość majątku otrzymanego przez Zainteresowanego 4 w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie zostanie przekazana na powiększenie kapitału zakładowego.

W związku z tym wskutek dokonanego Podziału, planowane jest, że docelowo w spółce dzielonej pozostanie majątek, w ramach którego w dalszym ciągu nieprzerwanie prowadzona będzie działalność w zakresie fit outu biur, zaś majątek w ramach której prowadzona jest działalność w zakresie nabywania i wynajmu lokali, zostanie przeniesiona do nowo powstałej spółki (w tym celu Zainteresowany 2 i Zainteresowany 3 powołali spółkę przejmującą), w celu nieprzerwanego prowadzenia na nim działalności w zakresie nieruchomości w spółce przejmującej. Podsumowując intencją Zainteresowanych jest, aby zgodnie z tak przyjętymi założeniami, każda z dwóch wyodrębnionych działalności (przenoszona i pozostająca) stanowiła zorganizowane części przedsiębiorstwa.

W dalszej kolejności planowane jest znalezienie inwestora oraz dokonanie sprzedaży udziałów spółki dzielonej, w której na skutek dokonanego podziału będzie funkcjonowało już przedsiębiorstwo realizujące wyłącznie działalność z zakresu fit outu biur. W tym celu nawiązano już współpracę z firmą specjalizującą się w pozyskiwaniu inwestorów potencjalnie zainteresowanych nabyciem spółki z branży fit out, a także poniesiono różnego rodzaju wydatki związane z przeprowadzeniem restrukturyzacji spółki dzielonej w zakresie ekonomiczno-zarządczym (wydatki tego typu będą również ponoszone w przyszłości w związku z przygotowaniem spółki dzielonej do sprzedaży).

W dalszej kolejności planowane jest znalezienie inwestora oraz dokonanie sprzedaży udziałów spółki dzielonej w której na skutek dokonanego podziału będzie funkcjonowało już przedsiębiorstwo realizujące wyłącznie działalność z zakresu fit outu biur. W tym celu nawiązano już współpracę z firmą specjalizującą się w pozyskiwaniu inwestorów potencjalnie zainteresowanych nabyciem spółki z branży fit out, a także poniesiono różnego rodzaju wydatki związane z przeprowadzeniem restrukturyzacji spółki dzielonej w zakresie ekonomiczno-zarządczym (wydatki tego typu będą również ponoszone w przyszłości w związku z przygotowaniem spółki dzielonej do sprzedaży).

W celu uniknięcia wątpliwości, Zainteresowani pragną podkreślić, że spółka przejmująca, w ramach której na skutek dokonanego podziału, będzie funkcjonowało przedsiębiorstwo kontynuujące wyłącznie działalność z zakresu wynajmu nieruchomości (i ewentualnie inwestowania w kolejne nieruchomości na wynajem) nie będzie w żadnym wypadku przedmiotem sprzedaży w opisywanych tu okolicznościach i docelowo pozostanie własnością Zainteresowanego 2 i Zainteresowanego 3.

W związku z powyższym istotnego znaczenia nabiera wyodrębnienie majątku spółki dzielonej, pozostającego w spółce oraz podlegającego wydzieleniu do spółki przejmującej. Biorąc pod uwagę bieżący sposób funkcjonowania spółki dzielonej, a w szczególności okoliczność, iż obecnie w ramach tej spółki faktycznie prowadzone są de facto dwa rodzaje działalności, wspólnicy planują ustrukturyzowanie spółki poprzez formalne wyodrębnienie w ramach spółki dzielonej dwóch działów, które w intencji wspólników stanowić będą dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa. Łącznie, wyodrębnione działy obejmować będą całą strukturę organizacyjną oraz wszystkie aktywności spółki dzielonej.

Na mocy odpowiednich aktów prawa wewnętrznego oraz poprzez dokonanie czynności o charakterze technicznym, zarząd formalnie dokona również przypisania do poszczególnych działów personelu, aktywów, umów, oraz praw i obowiązków związanych z każdym z powyższych podstawowych obszarów działalności spółki dzielonej.

W celu formalnego potwierdzenia oraz rozpoznania istnienia powyższych dwóch podstawowych obszarów działalności w ramach spółki dzielonej, zostaną zatem podjęte następujące kroki:

Wyodrębnienie organizacyjne.

W tym celu zarząd spółki dzielonej na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników podejmie uchwałę, w której dokona wyodrębnienia w jej ramach dwóch działów (dalej: „Działy”) oraz określi zasady funkcjonowania tych Działów zapewniających im samodzielność majątkową, funkcjonalną i organizacyjną w strukturze jednej spółki. W efekcie dojdzie do zmiany (dotąd formalnie jednolitej) struktury organizacyjnej spółki dzielonej poprzez wyodrębnienie w jej ramach dwóch Działów odpowiadających dwóm zorganizowanym częściom przedsiębiorstwa spółki dzielonej. W efekcie w spółce zostanie powołany Dział Realizacji Inwestycji obejmujący działalność prowadzoną obecnie w spółce dzielonej w zakresie tzw. fit outu powierzchni biurowych oraz Dział Nieruchomości obejmujący działalność prowadzoną obecnie w spółce w zakresie nabywania i wynajmu lokali.

W celu zapewnienia im samodzielności majątkowej, funkcjonalnej i organizacyjnej uchwała zarządu będzie przewidywała przypisanie każdemu z Działów pracowników (obecnie i docelowo faktycznie prowadzeniem działalności w spółce dzielonej w zakresie obejmującym nieruchomości zajmuje się jeden z członków zarządu wykonujący swoje obowiązki w oparciu o umowę o pracę), aktywów, umów oraz praw i obowiązków związanych z każdym z powyższych obszarów działalności spółki dzielonej.

W związku z tym:

  1. Do Działu Nieruchomości zostaną formalnie przypisane następujące składniki majątku spółki dzielonej:

    1. Nieruchomości stanowiące własność spółki dzielonej i przeznaczone na wynajem (wyodrębnione i posiadające odrębne księgi wieczyste);
    2. Nakłady na ulepszenia (w zakresie w jakim doszło do ich wprowadzenia do ewidencji), środki trwałe w budowie/rozpoczęte modernizacje (wraz z umowami na ich wykonanie);
    3. Dokumentacja prawna, techniczna i architektoniczna związana z nieruchomościami stanowiącymi przedmiot najmu (np. dokumenty pozwoleń administracyjnych, wypisy oraz wyrysy z ewidencji, świadectwa energetyczne) oraz związane z umowami najmu;
    4. Prawa i obowiązki (należności i zobowiązania) wynikające z umowy o prowadzenie rachunku bankowego do obsługi Działu Nieruchomości (spółka dzielona posiada odrębne rachunki bankowe (subkonto), co umożliwia niezależne zarządzanie wpływami i wydatkami w zakresie zagadnień dotyczących usług fit out, oraz inwestycji lokalowych, jeśli zaszłaby taka konieczność);
    5. Wyposażenie biura i rzeczy ruchome służące do wykonywania działalności związanej z nabywaniem, remontami/modernizacją oraz wynajmem nieruchomości (komputery, drukarka, skaner, telefony, etc.);
    6. Telefon komórkowy oraz komputer przenośny członka zarządu oddelegowanego do zarządzania Działem Nieruchomości;
    7. Samochód służbowy członka zarządu oddelegowanego do zarządzania Działem Nieruchomości;
    8. Systemy IT, domeny internetowe, licencje na programy komputerowe związane z działalnością w zakresie nieruchomości oraz środki pieniężne znajdujące się na wyodrębnionych rachunkach bankowych i w kasie;
    9. Prawa i obowiązki wynikające z umowy o pracę członka zarządu, który obecnie faktycznie prowadzi i odpowiada w spółce dzielonej za wszystkie zagadnienia związane z prowadzeniem działalności spółki w obszarze nieruchomości z wyłączeniem innych pracowników.



    Dodatkowo w związku ze specyfiką funkcjonowania Działu Nieruchomości w okresie między jego formalnym wyodrębnieniem a Podziałem, będą ewentualnie do niego przypisywane również inne składniki majątku spółki dzielonej, takie jak np. nowo nabywane lokale, ich wyposażenie, prawa i obowiązki z nowo zawartych umów najmu, etc.

  2. Do Działu Realizacji Inwestycji zostaną formalnie przypisane następujące składniki majątku spółki dzielonej:

    1. Prawa i obowiązki z umów z kontrahentami (w tym długoterminowe) obejmujące zlecenia z zakresu fit outu biur;
    2. Dokumentacja prawna, techniczna i architektoniczna związana z realizacją umów na fit out powierzchni biurowych;
    3. Prawa i obowiązki (należności i zobowiązania) wynikające z umowy o prowadzenie rachunku bankowego do obsługi Działu Realizacji Inwestycji (subkonto);
    4. Wyposażenie biura i rzeczy ruchome służące do wykonywania działalności związanej z realizacją umów na fit out powierzchni biurowych (komputery, drukarki, telefony, ksero etc.);
    5. Samochody (gł. ciężarowe);
    6. Systemy IT, domeny internetowe, licencje na programy komputerowe związane z działalnością fit out oraz środki pieniężne znajdujące się na wyodrębnionych rachunkach bankowych i w kasie;
    7. Prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę z pracownikami wykonującymi obecnie obowiązki związane z fit outem powierzchni biurowych (w tym z drugim członkiem zarządu);
    8. Prawa i obowiązki z umowy najmu lokalu biurowego.




W wykonaniu powyższej uchwały zarządu, każdy z Działów będzie wyposażony w składniki materialne i niematerialne kluczowe do prowadzenia działalności w zakresie, który został mu formalnie przypisany. Ponadto, Zarząd ustanowi regulamin organizacyjny spółki dzielonej obejmujący opis struktury organizacyjnej tej spółki uwzględniający istnienie dwóch Działów.

Wyodrębnienie finansowe.

Każdemu z Działów zostaną przypisane zasoby finansowe (środki na wyodrębnionych rachunkach bankowych oraz w kasie) umożliwiające bieżące funkcjonowanie, przy czym, z założenia docelowo bieżące wydatki związane z funkcjonowaniem Działu Nieruchomości będą finansowane z wyniku wypracowanego w ramach tego Działu (odrębne budżetowanie), natomiast zasoby nieruchomości (tj. ewentualne nabycia kolejnych nieruchomości, w szczególności w okresie między formalnym wyodrębnieniem Działów a Podziałem spółki dzielonej oraz ewentualne prace remontowo-modernizacyjne w tych lokalach w tym okresie) będą finansowane z wpływów z działalności prowadzonej przez spółkę dzieloną w ramach Działu Realizacji Inwestycji.

W związku z formalnym powołaniem struktury organizacyjnej składającej się z dwóch Działów, zarząd spółki (kierownik jednostki) będzie w stanie, w oparciu o dane znajdujące się w systemie finansowo-księgowym spółki, dokonać odrębnego budżetowania każdego z działów, a także obliczyć rentowność każdego z nich oraz przypisać każdemu z nich przychody oraz koszty wynikające z ich funkcjonowania (przy czym, o ile będzie to konieczne w odniesieniu do kosztów pośrednich, zostaną zastosowane klucze alokacji).

W szczególności, w celu wyodrębnienia rachunkowego przychodów oraz kosztów oraz umożliwienia przypisania ich do każdego z Działów, ustanowiona zostanie odrębna numeracja wystawianych faktur a także księgowanie (w ramach jednostki) faktur przychodzących w sposób umożliwiający ich przyporządkowanie każdemu z Działów.

Prowadzona przez spółkę dzieloną ewidencja środków trwałych i wyposażenia umożliwi wyodrębnienie i przyporządkowanie poszczególnych składników majątku do każdego z Działów, a także odniesienie w ten sam sposób dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

W zakładowym planie kont przedsiębiorstwa zostaną wydzielone konta związane z Działami, co pozwoli na zobrazowanie operacji gospodarczych związanych z każdym z nich.

Wyodrębnienie funkcjonalne.

Ze względu na odrębność funkcji każdego z Działów (która to odrębność dodatkowo została potwierdzona w drodze uchwały zarządu spółki dzielonej w zakresie ich formalnego wyodrębnienia), w strukturze organizacyjnej spółki dzielonej będzie można wyodrębnić dwa obszary działalności funkcjonujące w ramach Działów: obszar działalności w zakresie fit out powierzchni biurowych (Dział Realizacji Inwestycji) jak i obszar działalności obejmującej inwestycje w nieruchomości na wynajem (Dział Nieruchomości). Każdy z nich będzie cechował się odrębnością i samodzielnością umożliwiającą samodzielne funkcjonowanie (z zastrzeżeniem możliwości powiększania istniejących na dzień wyodrębnienia zasobów materialnych – aktywów Działu Nieruchomości jakimi są lokale, ze środków wypracowanych w ramach spółki dzielonej z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach Działu Realizacji Inwestycji).

W opisany powyżej sposób majątek podlegający wydzieleniu oraz pozostający w spółce dzielonej będzie zatem na moment wydzielenia wyodrębniony na podstawie wewnętrznych aktów organizacyjnych i przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

W intencji Zainteresowanych, na skutek dokonania Podziału:

  • Począwszy od Dnia Podziału – Zainteresowany 4 (spółka przejmująca) będzie prowadzić działalność w zakresie wynajmu nieruchomości, która to działalność będzie nieprzerwanie kontynuowana w strukturach spółki przejmującej. Działalność ta będzie wykonywana przez spółkę przejmującą wyłącznie przy wykorzystaniu zagregowanego zespołu składników przypisanego do Działu Nieruchomości (wyodrębnionego i istniejącego wcześniej w ramach spółki dzielonej).
  • Jednocześnie – po Dniu Podziału – spółka dzielona będzie kontynuowała działalność w zakresie out fitu lokali biurowych wyłącznie przy wykorzystaniu zagregowanego zespołu składników przypisanego do Działu Realizacji Inwestycji (wyodrębnionego i istniejącego wcześniej w ramach spółki dzielonej).

Po dokonaniu Podziału, zarówno część wydzielona spółki dzielonej stanowiąca Dział Nieruchomości (która trafi do spółki przejmującej), jak również część pozostająca, stanowiąca Dział Realizacji Inwestycji, która pozostanie w spółce dzielonej, będą zdolne do kontynuowania – aczkolwiek odrębnie – działalności prowadzonej przez spółkę dzieloną przed datą Podziału, przy wykorzystaniu m.in. posiadanych składników materialnych i niematerialnych, zasobów ludzkich, w oparciu o niezbędne umowy, itp.

Końcowo wskazać należy, iż w niniejszej interpretacji nie został ujęty opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Zainteresowanych w treści uzupełnienia, jako, że nie dotyczy zagadnień w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowane czynności przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, tj. podział lub związane z nim podwyższenie kapitału zakładowego Zainteresowanego 4 – spółki przejmującej, będą powodowały powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, planowane czynności przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, tj. podział lub związane z nim podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej, nie będą powodowały powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Cytując treść art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 oraz art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych Zainteresowani wskazali, że z zacytowanych przepisów wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, Zainteresowani stoją na stanowisku, że wskazany we wniosku podział spółki kapitałowej przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

A zatem podział i związane z nim podwyższenie kapitału zakładowego Zainteresowanego 4 jako spółki przejmującej nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Zainteresowani przywołali interpretację indywidualną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
    • także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.



Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1577, ze zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że w przyszłości planowane jest wyodrębnienia dwóch rodzajów działalności wykonywanych w ramach spółki dzielonej (Zainteresowany 1). Planuje się, aby jedna z działalności została przeniesiona na rzecz Zainteresowanego 4 (spółka przejmująca) w ramach podziału spółki dzielonej. Planuje się, aby transakcja podziału działalności spółki dzielonej wykonana została w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych, tj. w drodze podziału przez wydzielenie części majątku spółki dzielonej na spółkę przejmującą. Opisany podział spowoduje podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

A zatem podział i związane z nim podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj