Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.486.2018.2.JS
z 27 lutego 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2018 r. (data wpływu 23 listopada 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 stycznia 2019 r. (data nadania 29 stycznia 2019 r., data wpływu 31 stycznia 2019 r.) na wezwanie Nr 0114-KDIP2-1.4010.486.2018.1.JS z dnia 18 stycznia 2019 r. (data nadania 18 stycznia 2019 r, data doręczenia 22 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie, ustalenia:

  • czy opisana w stanie faktycznym w pkt II działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu konstrukcyjno-projektowego w zakresie badań i rozwoju w 2017 r., spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop (pytanie Nr 1) – jest nieprawidłowe,
  • czy opisana w stanie faktycznym w pkt III działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu B w zakresie badań i rozwoju w 2017 r., spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d:
    • w części dotyczącej działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop - jest prawidłowe,
    • w pozostałej części - jest nieprawidłowe,
  • czy opisana w stanie faktycznym w pkt IV działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu IT w zakresie badań i rozwoju w 2017 r., spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop (pytanie Nr 3) - jest prawidłowe,
  • czy opisana w pkt V działalność Wnioskodawcy polegająca na wdrożeniu nowej platformy I... spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop (pytanie Nr 4) - jest prawidłowe,
  • czy opisana w pkt VI działalność Wnioskodawcy w zakresie badań i rozwoju spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop (pytanie nr 5):
    • w części dotyczącej działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop - jest prawidłowe,
    • w pozostałej części - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne oraz zdarzenia przyszłe.


  1. Informacje ogólne.


Wnioskodawca jest wykonawcą robót budowlanych w zakresie zarówno budownictwa infrastrukturalnego m.in. w sektorze budownictwa drogowego, kolejowego, energetycznego oraz hydrologicznego, jak i tzw. kubatury tj. budowy budynków mieszkalnych, szpitalnych, biurowych, handlowych, użytkowych itp. Spółka notowana jest na warszawskiej GPW.

Wnioskodawca jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie - inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.


Wnioskodawca wyodrębnia koszty kwalifikowane ponoszone w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (B+R) w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. lb uCIT.


Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.


W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2016 r. nowej regulacji w zakresie ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową, Wnioskodawca zamierza korzystać z ww. ulgi w związku z prowadzoną przez siebie działalnością badawczo-rozwojową.


  1. Działalność B+R działu techniczno-projektowego.

Stan faktyczny (stan aktualny)/zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca w ramach swojej struktury organizacyjnej posiada wyodrębniony dział techniczno-projektowy (Biuro Techniczne), który opracowuje nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i wykonawcze dla następujących obszarów branżowych, które wchodzą w zakres działalności Wnioskodawcy:

  1. budownictwo drogowe,
  2. budownictwo mostowe,
  3. projektowanie architektoniczne i konstrukcyjne obiektów kubaturowych,
  4. instalacje sanitarne,
  5. instalacje oświetleniowe dróg,
  6. geotechnika.

Dział techniczno-projektowy prowadzi prace projektowe związane z realizacją nowych obiektów liniowych (np. drogi, mosty), energetycznych (np. bloki gazowe, spalarnie śmieci) i przemysłowych (np. oczyszczalnie) oraz kubaturowych (np. budynki użyteczności publicznej), jak również prace związane z modernizacją istniejących już obiektów.

Prace projektowe wykonywane są według obowiązujących norm w zakresie projektowania poszczególnych branż np. konstrukcji, jakości, energooszczędności, itp., dbając jednocześnie o potrzeby klienta oraz komfort przyszłych użytkowników. Prace związane z projektowaniem modernizacji mają na celu usprawnienie funkcjonalności obiektu oraz dostosowanie do współczesnych standardów. Mogą także obejmować projektowanie rozbudowy obiektu, zmianę sposobu jego użytkowania, zmiany technologiczne (np. zastosowanie nowoczesnych materiałów), czy dostosowanie obiektu do obowiązujących przepisów, norm i wytycznych, takich jak: normy budowlane (przepisy przeciwpożarowe lub wymagania termoizolacyjne).

W obydwu przypadkach prace projektowe wymagają indywidualnego podejścia do projektu, co przekłada się na unikalność rozwiązań projektowo-konstrukcyjnych danego obiektu. Co warte podkreślenia, pracownicy działu techniczno-projektowego w ramach swojej pracy, wykonują działalność twórczą, która podejmowana jest w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych i oryginalnych rozwiązań, mających charakter twórczy.

Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, tekst jednolity), działalność twórcza prowadzona przez pracowników działu techniczno-projektowego stanowi podstawę do zastosowania zryczałtowanych, 50% kosztów uzyskania przychodów.

Należy przy tym podkreślić, że pewna część projektów badawczo-rozwojowych prowadzona przez Wnioskodawcę zostaje przerwana przed ich zakończeniem. Jest to wynikiem natrafienia na problemy natury naukowo-technicznej dyskwalifikujące dane projekty z dalszego etapu badań bądź wdrożenia.

Niezależnie jednak od ostatecznego wyniku podjętych prac uzyskana lub wykorzystywana przy prowadzeniu projektów wiedza i wszelkie nakłady związane z jej uzyskaniem lub wykorzystaniem są analizowane, a następnie informacje o nich są gromadzone przy użyciu systemów informatycznych.

Zgromadzona wiedza jest wykorzystywana w kolejnych projektach lub może zostać wykorzystana w przyszłości (jakkolwiek nie można wykluczyć sytuacji, w której ze względu na swoistość opracowanych rozwiązań może to ostatecznie nie nastąpić). Projekty są prowadzone w sposób systematyczny.

W dalszej części Wniosku przedstawiony został szczegółowy opis działalności wykonywanych przez pracowników Biura Technicznego we wskazanych powyżej obszarach:

  1. Budownictwo drogowe.


Podstawowym celem opracowań projektowych budownictwa drogowego jest uściślenie zakresu rzeczowego i finansowego przedsięwzięcia polegające na ustaleniu szczegółowych rozwiązań geometrycznych elementów drogi, konstrukcji obiektów drogowych i inżynierskich, granic terenowych zadania inwestycyjnego oraz przedmiaru robót i ich kosztorysu oraz umożliwienie uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Opracowanie jest realizowane w następujących etapach:

  • analiza materiałów wyjściowych (dotychczasowych opracowań i ich rozwiązań), zebranie i analiza innych materiałów archiwalnych oraz wykonanie pomiarów, badań, obliczeń i ekspertyz stanu obiektów,
  • opracowanie materiałów do uzgodnień, opinii i pozwoleń wymaganych przepisami szczególnymi,
  • uzyskanie wymaganych uzgodnień, opinii i pozwoleń oraz przekazanie do odbioru Projektu Budowlanego i innych opracowań projektowych z nim związanych oraz wykonanie poprawek i uzupełnień wynikłych w trakcie odbioru,
  • opracowanie materiałów do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, uzyskanie ich odbioru oraz złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej,
  • udział w uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zatwierdzającej projekty podziałów nieruchomości poprzez udzielanie wyjaśnień i w razie potrzeby wykonywanie uzupełnień i opracowań zamiennych,
  • opracowanie Projektu Zagospodarowania Terenu, za który odpowiedzialny jest Projektant Drogowy czuwający nad poprawnością rozwiązań projektowych w zakresie wszystkich branż oraz wzajemną koordynacją w celu uniknięcia ewentualnych kolizji,
  • opracowanie Projektów Budowlanych, Projektów Wykonawczych, Specyfikacji Technicznych i Przedmiarów Robót oraz przekazanie ich do odbioru, a także w razie konieczności wykonanie poprawek i uzupełnień, zaleconych w trakcie odbiorów,
  • opracowanie innych dokumentów niezbędnych do realizacji projektu m.in.: Analizy i prognozy ruchu, Koncepcji Systemów Zarządzania Ruchem, Projektów Działań Utrzymaniowych, Projektów Działań Ratowniczych.


Z uwagi na indywidualny charakter projektów w budownictwie drogowym, wynikający głównie z odmiennych warunków realizacyjnych (uwarunkowania terenowe, warunki gruntowe, warunki ruchowe, itp.) wiele elementów opracowania (takich jak plany zagospodarowania terenu, przekroje podłużne, przekroje poprzeczne) jest niepowtarzalnych i w każdymi przypadku należy je tworzyć od początku, bez możliwości bezpośredniego wykorzystania innych projektów danego typu.


Przy tworzeniu poszczególnych elementów opracowań projektowych wykorzystuje się zaawansowane oprogramowanie CAD (komputerowego wspomagania projektowania) dla branży architektoniczno-budowlanej, w tym przede wszystkim produkty firm A i B.


Proces projektowania odbywa się na zasadzie modelowania cyfrowego, którego efektem jest odwzorowanie cyfrowe projektowanej drogi wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, na tle istniejącego zagospodarowania terenu. Model cyfrowy służy do wykonania dokumentacji rysunkowej niezbędnej dla poszczególnych stadiów projektowania.

Projektowanie w zakresie budownictwa drogowego z wykorzystaniem narzędzi CAD obejmuje:

  • przygotowanie numerycznego modelu terenu wraz z weryfikacją danych sytuacyjno-wysokościowych pozyskanych z pomiarów,
  • wyznaczenie przebiegu i lokalizacji dróg, łącznic oraz innych elementów infrastruktury drogowej (place do zawracania, zatoki, parkingi, miejsca obsługi podróżnych itp.), w oparciu o obowiązujące przepisy techniczno-budowlane, wytyczne oraz praktykę projektowy,
  • ukształtowanie wysokościowe dróg i innych elementów infrastruktury drogowej z uwzględnieniem normatywów projektowania poszczególnych elementów profilu podłużnego drogi (minimalne i maksymalne pochylenia, minimalne promienie łuków wklęsłych i wypukłych, itp.), a także ograniczeń wynikających z zagospodarowania istniejącego (uwzględnienie obecności cieków, zjazdów, istniejących dróg i obiektów) i projektowanego (lokalizacja ramp przechyłkowych, projektowanych obiektów inżynierskich, itp.),
  • zaprojektowanie przekrojów normalnych uwzględniających wszystkie możliwe warianty i kombinacje elementów przekroju wymaganych dla danego odcinka drogi, z określeniem parametrów poszczególnych elementów, a także sposobu ich powiązania z terenem istniejącym (ewentualnie istniejącym zagospodarowaniem),
  • modelowanie drogi w środowisku trójwymiarowym w oparciu o elementy przygotowane na wcześniejszych etapach, czego efektem jest wspomniane wyżej odwzorowanie cyfrowe projektowanej drogi,
  • opracowanie rysunków dokumentacji projektowej w oparciu o przygotowany model drogi - typowy zestaw rysunków zawiera, plany orientacyjne, plany sytuacyjne, przekroje podłużne, przekroje normalne, przekroje charakterystyczne, przekroje poprzeczne, plany warstwicowe, plany wytyczeniowe i rysunki szczegółów konstrukcyjnych.

Każdy z wymienionych etapów poprzedza oparta na wiedzy, znajomości przepisów i doświadczeniu indywidualna analiza projektowa, w ramach której wykonuje się szkice, obliczenia oraz wariantowanie rozwiązań, mające na celu wyodrębnienie konfiguracji optymalnej pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym, a także uwzględniającej kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest to proces pracochłonny i skomplikowany wymagający dużej kreatywności i zaangażowania.


  1. Budownictwo mostowe.

Na proces projektowania i projektowania architektonicznego obiektów mostowych składają się m.in:

  • prace architektoniczne i koncepcyjne prowadzone nad konstrukcją, formą, kolorystyką oraz kształtem obiektu prowadzone celem dostosowania obiektów inżynierskich pod względem architektonicznym do otaczającej zabudowy i wkomponowania ich w otaczający krajobraz w sposób współgrający z nim i nawiązujący architekturą lub jej elementami do innych obiektów architektonicznych znajdujących się w tej samej przestrzeni bądź w jej sąsiedztwie (przy wykorzystaniu środowiska BIM (ang. Building Information Modeling, czyli modelowanie informacji o budynku) oraz oprogramowania takiego jak Autodesk Revit),
  • dobór rozpiętości obiektów przy uwzględnieniu lokalnych warunków terenowych oraz przeszkód,
  • dobór szerokości (użytkowej oraz całkowitej) obiektów inżynierskich dostosowanej do lokalnych potrzeb komunikacyjnych oraz warunków bezpieczeństwa, wraz z doborem odpowiednich elementów przekroju poprzecznego obiektu - zapewniających zrealizowanie przez obiekt wymaganych funkcji użytkowych (zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony akustycznej, zapewnienie odpowiednich warunków bytowania zwierząt wolnożyjących w sąsiedztwie obiektu, zapewnienie ochrony zdrowia i życia użytkownikom ruchu pieszego, drogowego, kolejowego, zapewnienie dostępu do komunikacyjnej infrastruktury publicznej osobom niepełnosprawnym),
  • dobór innowacyjnych pakietów rozwiązań zapewniających minimalizację kosztów utrzymania projektowanych obiektów mostowych, ich oddziaływania na środowisko poprzez minimalizację nakładów energetycznych oraz zasobów potrzebnych do wybudowania obiektu,
  • współtworzenie Planu Zagospodarowania Terenu przy wykorzystaniu środowiska BIM (ang. Building Information Modeling, czyli modelowanie informacji o budynku) oraz oprogramowania takiego jak N...,
  • indywidualna interpretacja badań geologicznych wykonanych w miejscach planowanych fundamentów obiektów inżynierskich wraz z ekspercką oceną parametrów wykorzystywanych przy analizach numerycznych (przy wykorzystaniu własnego know-how, autorskich arkuszy kalkulacyjnych programu excel oraz programów - takich jak paleCPT),
  • tworzenie modeli współpracy ośrodka sprężystego obiektu z ośrodkiem gruntowym sprężysto-plastycznym i ocena jego wpływu na konstrukcję obiektu (przy wykorzystaniu programów takich jak ...),
  • indywidualne obliczenia posadowienia obiektów inżynierskich uwzględniające lokalną geologię oraz warunki wodne (wTaz z agresywnością chemiczną wód) wraz z innowacyjnym podejściem do predykcji osiadania obiektu i ich dopasowania do osiadania korpusu drogi dla miejscowych warunków gruntowych (przy wykorzystaniu własnego know-how oraz programów takich jak...),
  • tworzenie zaawansowanych modeli obliczeniowych opartych o metodykę Metody Elementów Skończonych zarówno przy wykorzystaniu elementów jednowymiarowych w przestrzeni trójwymiarowej (eip3), jak i przy wykorzystaniu elementów dwuwymiarowych w przestrzeni trójwymiarowej (e2p3). Tworzone modele obliczeniowe uwzględniają wymodelowanie zjawisk geologicznych pozwalające na przewidywanie rzeczywistych zjawisk o charakterze długotrwałym i uwzględnienie ich przy tworzeniu konstrukcji obiektu mostowego (przy wykorzystaniu takich programów jak S. AG),
  • analizy statyczno-wytrzymałościowe w oparciu o założenie teorii oddziaływań sprężysto-liniowych, których celem jest ustalenie rozkładu sil wewnętrznych, momentów oraz naprężeń, odkształceń i przemieszczeń w całej konstrukcji lub w jej części zarówno dla stanu granicznego nośności jak i do stanu granicznego użytkowalności (przy wykorzystaniu programów takich jak...),
  • analizy obliczeniowe oraz analizy obliczeniowe wraz z doborem odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, ilościowych oraz materiałowych (w oparciu o wybrane wzory empiryczne, zapisy normowe oraz doświadczenie własne projektanta) - wykonywane w celu potwierdzenia możliwości zastosowania wybranych rozwiązań architektonicznych oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz trwałości obiektów inżynierskich (w oparciu o własne know-how, autorskie arkusze kalkulacyjne programu Excel, wybrane przez projektantów normy obliczeniowe).


  1. projektowanie architektoniczne i konstrukcyjne obiektów kubaturowych i energetycznych oraz przemysłowych.


Podstawowym celem opracowań projektowych w zakresie projektowania kubaturowego oraz energetycznego i przemysłowego jest uściślenie zakresu rzeczowego i finansowego przedsięwzięcia już na etapie ofertowania, uwzględniające wymagania zamawiającego, warunki techniczne, ograniczenia wynikające z lokalizacji itp.


Projekt realizowany jest w następujących etapach:

  • analiza materiałów wejściowych (PFU, dotychczasowych opracowań i ich rozwiązań), zebranie i analiza innych materiałów archiwalnych oraz wykonanie pomiarów, badań, obliczeń i ekspertyz stanu obiektów, wykonanie niezbędnych koncepcji, także w formie załączników technicznych do oferty,
  • opracowanie skoordynowanych międzybranżowo materiałów do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę wykonanie projektu budowlanego, (w tym PZT) i innych decyzji, wyprzedzająco, niezbędnych do jej uzyskania, uzyskanie wymaganych uzgodnień, opinii,
  • opracowanie Projektów Wykonawczych oraz przekazanie ich do odbioru oraz wykonanie poprawek i uzupełnień, zaleconych w trakcie odbiorów.


Proces projektowania obejmuje wszystkie fazy powstawania dokumentacji projektowej od koncepcji po kompletny projekt budowlany i wykonawczy (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy Projektu Budowlanego). Projektowanie kubaturowe, energetyczne i przemysłowe, zawsze ma charakter indywidualny co wynika z odmiennych warunków wynikających z funkcji, oczekiwań klienta, ale też warunków realizacyjnych (uwarunkowania terenowe, warunki gruntowa, itp.) wszystkie elementy opracowania (takie jak rzuty kondygnacji, przekroje, plany zagospodarowania terenu, opisy itp.) mają charakter niepowtarzalny i w każdym przypadku należy je tworzyć indywidualnie, w oparciu o nowe założenia, rozpoczynając proces od początku, bez możliwości bezpośredniego wykorzystania innych projektów danego typu.


Przy tworzeniu projektów wykorzystuje się zaawansowane oprogramowanie CAD (komputerowego wspomagania projektowania) dla branży architektoniczno - budowlanej, w tym przede wszystkim produkty firm A i B.


  1. Instalacje sanitarne.

Opracowywane projekty instalacji sanitarnych oparte są o wytyczne, standardy i normy określone dla sieci i instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, instalacji i sieci cieplnych oraz gazowych, instalacji i sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych, jak również o doświadczenie i wiedzę projektanta.


Każdy z opracowywanych projektów posiada indywidualny charakter, gdyż uzależniony jest od wielu czynników odmiennych dla realizowanego przedsięwzięcia. Proces projektowania obejmuje wszystkie fazy powstawania dokumentacji projektowej od koncepcji po kompletny projekt budowlany i wykonawczy (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy Projektu Budowlanego). Każdy z projektów jest rozpatrywany i opracowywany indywidualnie, dlatego każdy z nich wykazuje cechy niepowtarzalności niezbędne do uznania ich za przedmiot prawa autorskiego.

Każdy z opracowywanych projektów wymaga twórczego, niepowtarzalnego i indywidualnego podejścia, dlatego też projekty te stanowią przedmiot prawa autorskiego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim z dnia 4 lutego 1994 r.

Projekty techniczne są efektem twórczej aktywności projektantów oraz ze względu na charakter i tematykę pracy cechują się indywidualnością i niepowtarzalnością.

Projekt budowy kanalizacji deszczowej wraz z urządzeniami oczyszczającymi, będący częścią projektu budowy drogi, obejmuje między innymi:

  • analizę lokalizacji i struktury zlewni występującej w obrębie projektowanej drogi,
  • analizę warunków gruntowo - wodnych występujących w obrębie projektowanej inwestycji,
  • analizę przepustowości sieci hydrograficznej znajdującej się w obrębie przedsięwzięcia z przeprowadzeniem obliczeń hydrologiczno - hydraulicznych dla potencjalnych odbiorników ścieków deszczowych wraz z wykonaniem niezbędnych obliczeń (np. formuła opadowa, programy do modelowania przepływów w ciekach),
  • opracowanie koncepcji odwodnienia w oparciu o wyniki przeprowadzonych analiz oraz bazującej na doświadczeniu i wiedzy projektanta,
  • opracowanie projektu budowlanego (indywidualny dobór średnic przewodów, dobór posadowienia urządzeń i elementów sieci, dobór materiałów, dobór sprzętu oraz sposobu wykonania robót), wykonanie stosownych obliczeń, stworzenie niepowtarzalnych rysunków i rozwiązań technologicznych itp.,
  • opracowanie projektu wykonawczego, będącego uszczegółowieniem projektu budowlanego ze szczególnym uwzględnieniem technologii robót zasadnej dla warunków występujących na terenie inwestycji.


Projekty przebudowy kolizji drogi z sieciami sanitarnymi obejmują:

  • analizę przebiegu drogi wraz z wykryciem potencjalnych kolizji z istniejącymi sieciami sanitarnymi,
  • indywidualne rozpatrywanie napotkanych kolizji pod kątem możliwych rozwiązań w oparciu o przepisy, wiedzę i doświadczenie Projektanta,
  • opracowanie koncepcji rozwiązania kolizji i uzgodnienie jej z właścicielem sieci,
  • wykonanie projektu budowlanego, którego elementami są między innymi odpowiednie obliczenia (np. wytrzymałości, stateczności przewodów) oraz niepowtarzalne rysunki techniczne (profile sieci, plany sytuacyjne),
  • wykonanie projektu wykonawczego, będącego uszczegółowieniem projektu budowlanego ze szczególnym uwzględnieniem technologii robót zasadnej dla warunków występujących na terenie inwestycji.


  1. Instalacje oświetleniowe dróg.

Poprawnie zaprojektowane i wykonane oświetlenie drogowe powinno zapewnić użytkownikom dróg warunki dla bezpiecznego i wygodnego poruszania się, przy jednocześnie możliwie niskich kosztach eksploatacji instalacji oświetleniowej. Powinno zatem spełniać odpowiednie wymagania właściwe dla przewidywanego rodzaju użytkowników drogi, natężenia i szybkości ruchu, technicznych parametrów drogi, stosowanych środków uspokojenia i regulacji ruchu itp.

Powyższe parametry są każdorazowo przedmiotem analizy i oceny projektanta (pracownika Wnioskodawcy), który na ich podstawie dokonuje wyboru odpowiedniej klasy oświetleniowej, a następnie przy użyciu dedykowanego oprogramowania symulacyjnego (np. Dialux/Relux) dokonuje symulacji obliczeniowych.

W procesie projektowania oświetlenia drogowego dla każdej sytuacji oświetleniowej dokonuje się indywidualnego doboru: wysokości słupów, długości wysięgników, kąta odchylenia oprawy względem powierzchni jezdni, zastosowanego środka ochrony od porażeń, typu opraw oraz krzywych rozsyłu światłości, mocy zastosowanych źródeł światła, co w konsekwencji prowadzi do indywidulanego ich rozmieszczenia względem jezdni w terenie.

W związku z powyższymi każdy projekt techniczny oświetlenia drogowego wymaga indywidualnego podejścia i charakteryzuje się każdorazowo cechą niepowtarzalności wynikającą z przyjętych założeń.

Instalacje zasilania urządzeń związanych z bezpieczeństwem oraz obsługą drogi, takie jak: zasilanie oświetlenia drogowego, zasilanie aktywnego oznakowania drogowego oraz innych urządzeń związanych z zachowaniem bezpieczeństwa ruchu np. zasilanie przepompowni wód deszczowych, stanowi nie mniej ważny aspekt funkcjonowania układów komunikacyjnych. Powszechne wykorzystanie energii elektrycznej do zasilania urządzeń obsługi drogi wymaga w każdym przypadku określenia zarówno lokalizacji tych urządzeń, jak również określenia wielkości ich zapotrzebowania na energię elektryczną a także możliwości i warunków ich zasilania przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej. Określenie miejsca przyłączenia do sieci dystrybucyjnej, sporządzenie bilansu mocy zapotrzebowanej, dobór rodzaju i przekroju kabli zasilających, sposobu i warunków zapewnienia ochrony od porażeń prądem elektrycznym, a także szczegółowe rozwiązania trasowe prowadzenia linii zasilających w terenie wraz z zabezpieczeniem miejsc skrzyżowań i zbliżeń z infrastrukturą obcą stanowią w każdym przypadku rozwiązanie posiadające cechę niepowtarzalności.

Opracowywanie projektów technicznych w każdym z wymienionych wyżej zakresów wymaga twórczego, niepowtarzalnego i indywidualnego podejścia.

Pomimo, iż projekty realizowane są w ramach obowiązujących norm prawnych oraz uznanych zasad wiedzy technicznej, każdy projekt techniczny charakteryzuje indywidualne podejście projektanta. Pomimo, że projektant porusza się w zakresie przyjętych rozwiązań technicznych lub materiałowych stworzonych przez niego, projekt może być traktowany jako dzieło twórcze o indywidualnym charakterze w rozumieniu ogólnej definicji utworu z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. z dnia 5 kwietnia 2017 r., Dz.U. z 2017 r. poz. 880).


  1. Geotechnika

Na prace w zakresie geologii i geotechniki dla każdego obiektu składa się:

  • wykonanie badań terenowych zaprojektowanych indywidualnie dla każdego elementu projektowego z uwzględnieniem lokalnego charakteru budowy geologicznej, która może diametralnie różnić się w różnych miejscach projektowanej inwestycji. Na podstawie badań terenowych wykonywana jest analiza budowy geologicznej i powstaje opinia geotechniczna oraz dokumentacja badań podłoża gruntowego, które to opracowania są indywidualne i niepowtarzalne dla każdej inwestycji, tak jak niepowtarzalna jest budowa geologiczna podłoża. Dla istotnych obiektów przy skomplikowanej budowie geologicznej podłoża wykonuje się także dokumentację geologiczno-inżynierską, którą później zatwierdzają właściwe organy administracji,
  • na etapie projektu budowlanego wykonuje się projekt geotechniczny. Każdorazowo wykonuje się obliczenia geotechniczne, które są niepowtarzalne ze względu na odmienność budowy geologicznej i zmienność liniowych obiektów budowlanych. W ramach projektu geotechnicznego analizuje się i projektuje wzmocnienia podłoża w miejscach, gdzie rozpoznano grunty słabonośne a wymaga tego zakładana konstrukcja obiektu. Wzmocnienia podłoża projektowane są oddzielnie dla każdego analizowanego obszaru gruntów słabonośnych,
  • na etapie projektu wykonawczego wykonuje się projekt wykonawczy wzmocnienia podłoża uszczegóławiając przyjęte rozwiązanie i pogłębiając wykonywane obliczenia geotechniczne.


  1. Działalność B+R działu BIM.

Stan faktyczny (stan aktualny)/zdarzenie przyszłe:


  1. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca stworzył Zespól B, który zajmuje się cyfryzacją projektów budowlanych. Zespół ten kooperuje z działem konstrukcyjno-projektowym poprzez tworzenie cyfrowych modeli obiektów, a tym samym usprawniając proces projektowo-budowlany.

Nazwa zespołu BIM (ang. Building Information Modeling) nawiązuje do procesu i technologii, która pozwala na cyfrowe odwzorowanie modelu obiektu w 3D, jego wszystkich architektonicznych, technicznych i funkcjonalnych właściwości, jak również przypisanie istotnych informacji do każdego elementu i materiału zastosowanego w tym obiekcie.

BIM jest nowatorskim rozwiązaniem, które umożliwia koordynowanie projektu na każdym etapie jego realizacji, począwszy od etapu projektowania koncepcyjnego, aż po zarządzanie obiektem (tzw. Facility Management). Innymi słowy, BIM jest bazą wiedzy o obiekcie, która może być w łatwy sposób przekazywana i podawana rewizji przez różnych uczestników procesu projektowego, budowlanego i zarządzania obiektem, usprawniając tym samym komunikację między nimi.

Stosowanie BIM w działalności projektowo-budowlanej poprawia efektywność procesów, obiegu dokumentacji, umożliwia dokonanie szybkiej kontroli kosztów inwestycji oraz skutecznej identyfikacji błędów projektowych, a także obniża koszty projektu, w szczególności jeśli projekt wymaga zmian.


Podstawową działalność realizowaną w Zespole BIM można podzielić na poniższe kategorie:


  1. Modelowanie w ofercie

Do najważniejszych prowadzonych działań należy tworzenie skoordynowanego, wielobranżowego modelu BIM, który pozwoli zautomatyzować przedmiary - wyliczanie zakresu przyszłych prac i ich kosztu, oraz pozwoli generować szybko i prosto zestawienia kosztowo-techniczne. Ponadto model BIM pozwala na przeprowadzenie optymalizacji rozwiązań projektowo-technologiczny dla inwestora oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów projektowych. W ten sposób Wnioskodawca zwiększa również swoją konkurencyjność na rynku oraz oferuje nowatorskie podejście w procesie ofertowania i projektowania.

Model BIM obiektu poza trójwymiarem (3D) uwzględnia dodatkowe wymiary, takie jak wymiar 4D zawierający informacje o harmonogramie prac i wymiar 5D zawierający informacje o kosztach. Wymiary te są wzajemnie wizualizowane, co ułatwia kontrolę obliczeń podczas przygotowywania oferty. Tworzenie modeli obiektów w 3D pozwala na wykrywanie niezgodności w projekcie i przedmiarach inwestorskich, automatyczną detekcję kolizji między różnymi elementami obiektu jak również optymalizację wykorzystania zasobów podczas budowy pod kątem usytuowania placów składowych, magazynów oraz sprzętu i maszyn.

Do wymogów technicznych modelowania zalicza się:

  • potrzeba zatrudniania wykwalifikowanej kadry i zapewnienia odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu (komputer o odpowiednich parametrach do obsługi programów i aplikacji BIM, oraz zakup licencji do korzystania z programów i aplikacji BIM),
  • zasoby ludzkie - od jednej osoby do całego zespołu.


Każdy model jest indywidualnie przygotowywany pod daną inwestycję. Powoduje to, że jego przygotowanie wymaga podjęcia różnych unikatowych i twórczych działań dostosowawczych do danej sytuacji.


W fazie ofertowania model jest wykorzystywany do optymalizacji technologiczno-materiałowej, tak aby uzyskać jak najbardziej dokładny przedmiar prac budowlanych. Ponadto model 3D umożliwia szybkie zidentyfikowanie błędów projektowo-konstrukcyjnych, które, jeśli nie zostałby zidentyfikowane w fazie projektowej, mogłyby spowodować ogromne straty finansowe w trakcie realizacji obiektu.


W związku z powyższym, wykonany model wykorzystywany jest jednorazowo do danej oferty i nie może on być użyty ponownie w kolejnym projekcie.


Jednakże model jest również wykorzystywany jako baza wiedzy do podobnych projektów, który pozwala na ciągłe udoskonalanie procesów przygotowania oraz przedstawienia przez Wnioskodawcę oferty.


Zważywszy, że modele zawierają nowatorskie rozwiązania i myśl techniczną, nie ma możliwości odsprzedaży modeli na rynek, gdyż zmniejszałoby to konkurencyjność Wnioskodawcy.


W tym zakresie Wnioskodawca prowadzi badania rozwojowe - polegają one na sprawdzeniu otrzymanego projektu dotyczącego danego obiektu budowlanego oraz jego walidacji.


Sprawdzenie odbywa się poprzez szereg symulacji numerycznych, które umożliwiają wirtualne prototypowanie i sprawdzenie obiektu np. wytrzymałości projektowanej konstrukcji. Są to symulacje matematyczne i fizyczne i mogą dotyczyć sprawdzenia nośności, integralności struktur i wytrzymałości, symulacji ruchu, przepustowości, bezpieczeństwa, oraz funkcjonalności i efektywności instalacji.

Specjalistyczne aplikacje do testowania posiadają odpowiedni zbiór danych do weryfikacji wyników pomiarów i testów. Jeśli wyniki pomiarów są zgodne ze zbiorem danych aplikacji weryfikujących, a także prototyp jest zgodny z założeniami i zasadami inżynieryjnymi, to zostaje on zaakceptowany i może być modelem referencyjnym podczas budowy obiektu.

W wyniku badań Wnioskodawca uzyskuje więc nową wiedzę w celu jej zastosowania w praktyce, w prowadzonej działalności. Do prowadzonych badań i prac Wnioskodawca wykorzystuje też nabytą wiedzę i umiejętności w celu opracowania nowych wzorców/rozwiązań w zakresie zarówno samego ofertowania jak i późniejszego projektowania obiektów.

Wykorzystanie modelu od klienta.

Do najważniejszych działań w tym obszarze należy odpowiednie wykorzystanie modelu otrzymanego od klienta.

Po dokładnej weryfikacji i obróbce pozwala on usprawnić procesy ofertowania poprzez generowanie zautomatyzowanych przedmiarów - wyliczanie zakresu przyszłych prac i ich kosztu, oraz szybkich i prostych zestawień kosztowo-technicznych. Odpowiednie przygotowanie modelu otrzymanego od klienta pozwoli zoptymalizować koszty, przedstawić możliwe scenariusze kosztowo-materiałowe i precyzyjnie oszacować koszt budowy obiektu.


Modele BIM obiektu uwzględniają wymiar 4D zawierający informacje o harmonogramie prac i wymiar 5D zawierający informacje o kosztach.


Wymiary te są wzajemnie wizualizowane, co ułatwia kontrolę obliczeń podczas przygotowywania oferty. Dodatkowo, otrzymany model pozwala na optymalizację wykorzystania zasobów podczas budowy pod kątem usytuowania placów składowych, magazynów oraz sprzętu i maszyn, jak również umożliwia wykrywanie niezgodności w projekcie i przedmiarach inwestorskich - automatyczną detekcję kolizji między różnymi elementami obiektu. Model 3D umożliwia szybkie zidentyfikowanie błędów projektowo-konstrukcyjnych, które, jeśli nie zostałby zidentyfikowane w fazie projektowej, mogłyby spowodować ogromne straty finansowe w trakcie realizacji obiektu.

W związku z powyższym wykonany model wykorzystywany jest jednorazowo do danej oferty i nie może on być użyty ponownie w kolejnym projekcie.

Jednakże opracowany model jest również wykorzystywany jako baza wiedzy do podobnych projektów, który pozwala na ciągłe udoskonalanie procesów ofertowania przez Wnioskodawcę. Zważywszy, że modele zawierają nowatorskie rozwiązania i myśl techniczną, nie ma możliwości odsprzedaży modeli na rynek, gdyż zmniejszałoby to konkurencyjność Wnioskodawcy.

Do wymogów technicznych modelowania zalicza się:

  • potrzeba zatrudniania wykwalifikowanej kadry i zapewnienia odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu (komputer o odpowiednich parametrach do obsługi programów i aplikacji BIM, oraz zakup licencji do korzystania z programów i aplikacji BIM),
  • zasoby ludzkie - od jednej osoby do całego zespołu.


W tym zakresie Wnioskodawca prowadzi badania - polegają one na sprawdzeniu otrzymanego modelu oraz jego walidacji. Sprawdzenie odbywa się poprzez szereg symulacji numerycznych, które umożliwiają wirtualne prototypowanie i sprawdzenie obiektu np. wytrzymałości projektowanej konstrukcji. Są to symulacje matematyczne i fizyczne i mogą dotyczyć sprawdzenia nośności, integralności struktury i wytrzymałości, symulacji ruchu, przepustowości, bezpieczeństwa, oraz funkcjonalności i efektywności instalacji. Specjalistyczne aplikacje do testowania posiadają odpowiedni zbiór danych do weryfikacji wyników pomiarów i testów. Jeśli wyniki pomiarów są zgodne ze zbiorem danych aplikacji weryfikujących, a także prototyp jest zgodny z założeniami i zasadami inżynieryjnymi, to zostaje on zaakceptowany i może być modelem referencyjnym podczas budowy obiektu. W wyniku badań Wnioskodawca uzyskuje więc nową wiedzę lub umiejętności w celu ich wykorzystania w praktyce, w prowadzonej działalności. Do prowadzonych badań i prac Wnioskodawca wykorzystuje też nabytą wiedzę i umiejętności w celu opracowania nowatorskich rozwiązań projektowanych obiektów.


  1. Modelowanie dla budowy (kolizje, zestawienia)

Do najważniejszych działań w tym zakresie należy stworzenie skoordynowanego, wielobranżowego modelu BIM, który pozwoli zautomatyzować proces wykrywania niezgodności oraz kolizji między elementami różnych modeli, np. modelem konstrukcyjnym, a modelem instalacji sanitarnych. Często się zdarza, iż błędy projektowa są zauważane dopiero na etapie realizacji obiektu, co sprawia, iż koszt i czas budowy niespodziewanie wyrasta. Stworzenie wielobranżowego modelu BIM już na etapie projektowania pozwala na wcześniejsze wykrycie błędów, przyczynia się do zrównoważonego projektowania, jak również pozwala uniknąć nieplanowane koszty i wydłużenie czasu realizacji obiektu.

Każda analiza wykrywania niezgodności oraz kolizji przeprowadzana jest indywidualnie dla danego obiektu. Odbywają się one na etapie projektowania jak również podczas realizacji prac budowlanych. W związku z powyższym wykonany model wykorzystywany jest jednorazowa do danej oferty i nie może on być użyty ponownie w kolejnym projekcie. Model jest również wykorzystywany jako baza wiedzy do podobnych projektów, który pozwala na ciągłe udoskonalanie procesów wykrywania błędów projektowo-wykonawczych przez Wnioskodawcę. Zważywszy, że modele zawierają nowatorskie rozwiązania i myśl techniczną, nie ma możliwości odsprzedaży modeli na rynek, gdyż zmniejszałoby to konkurencyjność Wnioskodawcy.


Do wymogów technicznych modelowania zalicza się:

  • potrzeba zatrudniania wykwalifikowanej kadry i zapewnienia odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu (komputer o odpowiednich parametrach do obsługi programów i aplikacji BIM, oraz zakup licencji do korzystania z programów i aplikacji BIM),
  • zasoby ludzkie - od jednej osoby do całego zespołu.


W tym zakresie Wnioskodawca prowadzi badania - polegają one na sprawdzeniu otrzymanego modelu oraz jego walidacji. Sprawdzenie odbywa się poprzez szereg symulacji numerycznych, które umożliwiają wirtualne prototypowanie i sprawdzenie obiektu np. wytrzymałości projektowanej konstrukcji. Są to symulacje matematyczne i fizyczne i mogą dotyczyć sprawdzenia nośności, integralności struktur i wytrzymałości, symulacji ruchu, przepustowości, bezpieczeństwa, oraz funkcjonalności i efektywności instalacji. Specjalistyczne aplikacje do testowania posiadają odpowiedni zbiór danych do weryfikacji wyników pomiarów i testów. Jeśli wyniki pomiarów są zgodne ze zbiorem danych aplikacji weryfikujących, a także prototyp jest zgodny z założeniami i zasadami inżynieryjnymi, to zostaje on zaakceptowany i może być modelem referencyjnym podczas budowy obiektu. W wyniku badań Wnioskodawca uzyskuje więc nową wiedzę lub umiejętności w celu ich wykorzystania w praktyce, w prowadzonej działalności. Do prowadzonych badań i prac Wnioskodawca wykorzystuje też nabytą wiedzę i umiejętności w celu opracowania nowatorskich rozwiązań projektowanych obiektów.


  1. Modelowanie do zarządzania obiektem dla klienta.

Do najważniejszych działań w tym zakresie należy stworzenie modelu BIM, który pozwoli zautomatyzować zarządzanie wybudowanym obiektem, tzw. Facility Management. Każdy model jest indywidualnie przygotowywany pod daną inwestycję i wymaga podjęcia różnych unikatowych i twórczych działań dostosowawczych do danej sytuacji tak, aby model był jak najbardziej kompletny i przydatny na etapie eksploatacji obiektu. Przykładem jest tutaj integrowanie z modelem 3D dokumentacji technicznej, instrukcji, gwarancji i innych niezbędnych dokumentów, które zapewniają sprawne zażądanie obiektem. Wyżej wymienione informacje mogą być wyświetlane przez administratora obiektu poprzez skanowanie QR kodów, obecnych na elementach obiektu. Wszelkie informacje dostarczane są w formie cyfrowej i w czasie rzeczywistym, co znacznie skraca czas szukania tych informacji w wersji papierowej. W związku z powyższym wykonany model wykorzystywany jest jednorazowo do danej oferty i nie może on być użyty ponownie w kolejnym projekcie. Model jest również wykorzystywany jako baza wiedzy do podobnych projektów, który pozwala na ciągłe udoskonalanie procesów zarządzania obiektami przez Wnioskodawcę. Zważywszy, że modele zawierają nowatorskie rozwiązania i myśl techniczną, nie ma możliwości odsprzedaży modeli na rynek, gdyż zmniejszałoby to konkurencyjność Wnioskodawcy.


Do wymogów technicznych modelowania zalicza się:

  • potrzebę zatrudniania wykwalifikowanej kadry i zapewnienia odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu (komputer o odpowiednich parametrach do obsługi programów i aplikacji BIM, oraz zakup licencji do korzystania z programów i aplikacji BIM),
  • zasoby ludzkie - od jednej osoby do całego zespołu.


W tym zakresie Wnioskodawca prowadzi badania - polegają one na sprawdzeniu otrzymanego modelu oraz jego walidacji. Sprawdzenie odbywa się poprzez szereg symulacji numerycznych, które umożliwiają wirtualne prototypowanie i sprawdzenie obiektu np. wytrzymałości projektowanej konstrukcji. Są to symulacje matematyczne i fizyczne i mogą dotyczyć sprawdzenia nośności, integralności struktury i wytrzymałości, symulacji ruchu, przepustowości, bezpieczeństwa, oraz funkcjonalności i efektywności instalacji. Specjalistyczne aplikacje do testowania posiadają odpowiedni zbiór danych do weryfikacji wyników pomiarów i testów. Jeśli wyniki pomiarów są zgodne ze zbiorem danych aplikacji weryfikujących, a także prototyp jest zgodny z założeniami i zasadami inżynieryjnymi, to zostaje on zaakceptowany i może być modelem referencyjnym na etapie zarządzania obiektem. W wyniku badań Wnioskodawca uzyskuje więc nową wiedzę lub umiejętności w celu ich wykorzystania w praktyce, w prowadzonej działalności. Do prowadzonych badań i prac Wnioskodawca wykorzystuje też nabytą wiedzę i umiejętności w celu opracowania nowatorskich rozwiązań projektowanych obiektów.


  1. Inną częścią działalności Wnioskodawcy są projekty wprowadzania nowych technologii, które znacznie poprawiają konkurencyjność Wnioskodawcy na rynku. Wnioskodawca wprowadził m.in.

  1. CDE (wspólna platforma danych - z ang. Common Data Environment) - stworzenie platformy aplikacyjnej


Początkowym etapem jest określenie zapotrzebowania w stosunku do platformy, czyli zdefiniowanie procesów akceptacyjnych zależnie od sytuacji przy danym kontrakcie z klientem Wnioskodawcy - tzn. ilości podmiotów na kontrakcie oraz podmiotu odpowiedzialnego za dokumentację. Następnie następuje określenie parametrów, które powinny być ujednolicone i spójne dla wszystkich typów projektów: kodyfikacji projektów, zakresu uprawnień, pojemności systemu, w zakresie zabezpieczenia i dostępności do platformy przez poszczególne podmioty.

Kolejnym etapem jest określenie, które rozwiązanie jest najbardziej efektywne kosztowo, czy stworzenie własnej platformy od początku, czy konfiguracja istniejącego ogólnego rozwiązania dającego pożądane możliwości. Jest wiele rozwiązań rynkowych, na podstawie których można zbudować taką platformę.


Ostatnim etapem jest oszacowanie kosztów wytworzenia i utrzymania wybranego rozwiązania w stosunku do gotowych aplikacji dostępnych na rynku służących do tych samych celów.


Wdrożenie platformy odbywa się poprzez sprzedaż wewnętrzną pomiędzy działem IT/działem konstrukcyjno-projektowym a chętnymi bądź wszystkimi kontrahentami w zależności od ustalanej polityki Wnioskodawcy. Uprzednio wymagana jest zgoda zarządu Wnioskodawcy, poparta wynikami pilotażu co do zasadności wdrożenia takiej platformy oraz sposobu i warunków sprzedaży wewnętrznej.

W przypadku sukcesu platform na rynku wewnętrznym i po pełnym w drożeniu w działalności Wnioskodawcy, będzie rozważana sprzedaż rozwiązania na zewnątrz - dla konkurentów i partnerów.


Badania w ramach tej aplikacji polegają na stworzeniu prototypu w fazie testowej nowo wytworzonego rozwiązania, który jest obsługiwany i sprawdzany przez zespół projektowy oraz dedykowanych przedstawicieli biznesowych. Faza ta pokazuje, czy nie ma elementów, które należałoby jeszcze poprawić przed rozpoczęciem pilotaży.

Prace polegają też na przeprowadzeniu kilku pilotaży (do 3) wraz z chętnymi kontrahentami w celu upewnienia się co do zakresu funkcjonalności platformy i wykrycia funkcji, które wymagają jeszcze ulepszenia bądź poprawy, zanim aplikacja będzie mogła być oferowana jako usługa dla innych kontrahentów.


  1. Mobilność

Wybranie odpowiedniej platformy aplikacyjnej:


Początkowym etapem jest określenie zapotrzebowania w stosunku do platformy. Na rynku jest wiele rozwiązań o różnych możliwościach i odmiennych sposobach licencjonowania, co przekłada się na zmienną użyteczność poszczególnych aplikacji w różnych rodzajach projektów budowlanych.


Po wybraniu platformy kolejnym etapem jest wybranie odpowiednio sprzętu, który będzie ekonomicznie zasady, a także odpowiednio zabezpieczony do warunków budowy.


Wdrożenie platformy odbywa się poprzez sprzedaż wewnętrzną pomiędzy działem IT i działem konstrukcyjno-projektowym, a chętnymi bądź wszystkimi kontrahentami, w zależności od ustalanej polityki Wnioskodawcy. Uprzednio wymagana by była zgoda zarządu Wnioskodawcy podparta wynikami pilotażu co do zasadności wdrożenia takiej platformy oraz sposobu i warunków sprzedaży wewnętrznej.

Nie jest zakładana sprzedaż zewnętrzna poza kontrahentami Wnioskodawcy, gdyż platforma jest dostępna na rynku dla wszystkich zainteresowanych. Konkurencja może ją samodzielnie kupić i dostosować pod swoją specyfikację. Wyprodukowane rozwiązanie może być sprzedane jedynie kontrahentom Wnioskodawcy jako wspólne narzędzie pracy na wspólnych kontraktach celem uzyskania obopólnych korzyści.

Badania polegają też na stworzeniu prototypu w fazie testów skonfigurowanego i wybranego rozwiązania, który jest obsługiwany i sprawdzany przez powołany zespół i dedykowanych przedstawicieli biznesowych. Faza ta pokazuje, czy nie ma elementów, które należałoby jeszcze poprawić przed rozpoczęciem pilotaży.

Ponadto przeprowadzane jest kilka pilotaży (do 6) wraz z chętnymi kontrahentami w celu upewnienia się co do zakresu funkcjonalności wybranego rozwiązania i wykryciu funkcji, które wymagają jeszcze ulepszenia bądź poprawy, zanim aplikacja będzie mogła być oferowana jako usługa kontraktów w szerszym zakresie. Powstają zatem nowe usługi.


  1. Skaning

Wybranie odpowiedniego urządzenia skanującego oraz technologii wykonywania skanów i sposobu ich wykonywania - mobilnie poprzez samochód czy przyczepę z zamocowanym skanerem, albo w przypadku mniejszego urządzenia na stelażu/statywie. Następnie wymagane będzie przeszkolenie zespołu obsługującego skaner.


Kolejnym etapem jest sprawdzenie i integracja aplikacji skanera z używanymi aplikacjami do modelowania i aplikacjami BIM.


Skany są potrzebne do weryfikacji jakości wykonanego obiektu, inwentaryzacji obiektu zarówno w trakcie budowy, jak i w fazie powykonawczej, monitorowania postępów prac ziemnych i bitumicznych oraz mogą służyć do stworzenia podstawowego modelu 3D z zebranej chmury punktów, który po indywidualnym przystosowaniu, modyfikacji i uzupełnieniu o konkretne elementy może służyć jako pełny model 3D. Pełny model 3D jest podstawa fazy projektowania, budowy albo zarządzania obiektem. Zakres użycia skanów i usług jest bardzo szeroki od specjalistycznego pomiaru do wygenerowania modelu BIM.


Wdrożenie platformy odbywa się poprzez sprzedaż wewnętrzną pomiędzy działem BT, a chętnymi bądź wszystkimi kontrahentami, w zależności od zainteresowania oferowaną usługą.


Zakładana jest sprzedaż usługi poza przedsiębiorstwo Wnioskodawcy dla klientów zewnętrznych. Wdrożenie nowoczesnej technologii pozwala zatem na świadczenie nowych usług.


Badania w tym zakresie polegają na stworzeniu prototypu w fazie testów, czyli wykonanie testowych skanów wybranymi urządzeniami w celu określenia najlepszej metody i sposobu ich wykonywania, oraz pozyskania jak największej liczby przydatnych informacji.


Po określeniu docelowej metody i sposobu wykonania skanów konieczne jest przeprowadzanie kilku pilotaży (do 6) wraz z chętnymi kontrahentami w celu upewnienia się co do zakresu funkcjonalności wybranego rozwiązania oraz w celu określenia zakresu potencjalnych usług, jakie mogłyby być oferowane.


  1. Standardy Modelowania

Stworzenie skoordynowanych i kompletnych szablonów, które ułatwią i przyspieszą tworzenie produkcyjnych modeli BIM.


Szablony powinny zawierać wymagany i potrzebny komplet danych, a także aktualny zestaw bibliotek elementów. Muszą powstać szablony pod różne typy projektów i obiektów w budownictwie infrastrukturalnym, kubaturowymi i energetycznym. Praca na szablonie przyspiesza i ułatwia wytworzenie finalnego, produkcyjnego modelu, co wpływa na poprawę jakości i szczegółowości, oraz pozostawia więcej czasu na modyfikację, usprawnienia, optymalizację, poprawki i weryfikację, czyli Wnioskodawca uzyskuje efekt podniesienia jakości oraz ograniczenia ryzyka przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Szybsze i prostsze wytwarzanie modeli pozwala ułatwić globalne wprowadzenie BIM, co przekłada się na zwiększenie konkurencyjności i podniesienie liczby wygranych ofert Wnioskodawcy zarówno dzięki zaoferowaniu dodatkowych korzyści dla inwestora, jak i łatwiejszemu spełnieniu wymagań czasowych i jakościowych narzuconych przez kontrahentów w wymogach dla składanych ofert. Wdrożenie BIM i standardów umożliwi również wejście na nowy rynek i nowe typy projektów.

Każdy standard i szablon wymaga od zespołu dedykowanego do jego stworzenia zebrania kompletu informacji z rynku, w celu zbudowania odpowiednich i kompletnych bibliotek elementów, a także ustalenia zasad i reguł, które będą stosowane i respektowane przez osoby modelujące dane typy obiektów w danych rodzajach budownictw. Stworzenie każdego szablonu jest pracą twórczą, która wymaga innego podejścia i rozeznania się w zasadach i elementach używanych na danym obiekcie i w danym przypadku. W celu ustrukturyzowania i uproszczenia szablonu konieczna jest analiza i eliminacja niepotrzebnych elementów. Wdrożenie odbywa się przez testy przyjętych standardów na przypadku, do którego się odnoszą, po czym standard stawałby się ogólnodostępny dla Inżynierów BIM (nazwa stanowiska) wewnątrz firmy.


Nie jest zakładana sprzedaż standardów na rynek zewnętrzny, gdyż wypłynęłoby to na spadek konkurencyjności firmy.


Badania w tym zakresie polegają też na stworzeniu prototypu i testach wewnętrznych w ramach biura technicznego i projektowego w jednym z projektów, w którym taki szablon mógłby być użyty. Podczas tego etapu zostaje określona przydatność szablonu poprzez zweryfikowanie czasu wykonania finalnego modelu, jego jakości, ilości błędów, a także łatwości użycia szablonu i jego kompletności.

Następnie ma miejsce udostępnienie szablonu w firmie i pilotażowe wykorzystanie szablonu przez zespół biura technicznego, zespół biura projektowego i pracowników budowy (do 3 pilotaży). Po zaaprobowaniu przez wszystkie strony przydatności szablonu oraz stwierdzeniu jego kompletności bądź braków, usprawniona wersja zastaje produkcyjnie udostępniona dla całego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy i jest globalnie obowiązująca (tzn. będzie możliwość jej wykorzystania w praktyce).


  1. Projekty mają jasno określony harmonogram działań i do każdego z projektów są przypisane odpowiednie zasoby osobowe. Jeżeli zachodzi taka potrzeba Wnioskodawca posiłkuje się wiedzą i sprzętem, którego nie posiada, poprzez wynajem lub zakup usług w postaci ekspertyz, analiz, szkoleń, certyfikacji czy walidacji itp. Wnioskodawca z przeprowadzonych projektów sporządza raporty. Tak prowadzona dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę z prowadzonego projektu. Projekty prowadzone przez Wnioskodawcę są projektami prowadzonymi w sposób systematyczny.
  2. Zgromadzona wiedza może być wykorzystana w przyszłości, ale nie zawsze musi to nastąpić. Uzyskana lub wykorzystywana przy prowadzeniu projektów wiedza i wszelkie nakłady związane z jej wykorzystaniem są analizowane, a następnie informacje o nich są gromadzone przy użyciu systemów informatycznych.
  3. Należy również zauważyć, że pewna część projektów badawczo-rozwojowych prowadzona przez Wnioskodawcę zostaje przerwana przed ich zakończeniem. Jest to wynikiem natrafienia na problemy natury naukowo-technicznej dyskwalifikujące dane projekty z dalszego etapu badań bądź wdrożenia.

  1. Działalność B+R działu IT
    Stan faktyczny (stan aktualny)/zdarzenie przyszłe:


  1. W ramach wewnętrznej organizacji Wnioskodawca posiada wyodrębniony Dział IT. Dział IT prowadzi prace projektowe związane z wdrożeniem nowych programów informatycznych, a także modyfikacjami programów informatycznych stosowanych w organizacji oraz budowaniem rozwiązań na potrzeby własne firmy. W odpowiedzi na potrzeby Wnioskodawcy oraz klientów, prace dotyczą również programów, które jako zupełnie nowe lub podlegające zmianom, mają na celu usprawnienie procesu wewnętrznego funkcjonowania przedsiębiorstwa bądź procesu budowy.
  2. Wnioskodawca wprowadził m.in. następujące projekty:

2.1 B... - transformacja produktu.


Aplikacja B... to dedykowany system klasy ERP realizujący różnorodne procesy prowadzone w jednostce odpowiedzialnej za działania Wnioskodawcy na rynku niemieckim. Rozwiązanie to realizuje m.in. procesy dotyczące zarządzania pracowniami, procesy kontraktowe, księgowe.

Transformacja aplikacji B... obejmuje działania mające na celu ulepszenie istniejącego rozwiązania i zapewnienie możliwości jego dalszego rozwoju funkcjonalnego dla potrzeb jednostki organizacyjnej działającej w ramach grupy. Zostały również wprowadzone nowe funkcjonalności związane z raportowaniem personalnym w aplikacji. Transformacja technologiczna zapewnia z jednej strony możliwość zabezpieczenia informatycznego przyjętego rozwiązania, spełnienie wymagań przepisów o ochronie danych osobowych (RODO), ale również zapewnia usprawnienie zarządzania dostępami do aplikacji i danych. Jednocześnie ułatwia pracę użytkowników poprzez dostęp do aplikacji z przeglądarki internetowej. Technologia nowego rozwiązania pozwoliła na ulepszenie usługi jej utrzymania.

Rozwiązanie zostanie wdrożone w technologii JEE. Zostanie ono zintegrowane z rozwiązaniem domenowym, aby w łatwy sposób zarządzać użytkownikami aplikacji. W ramach realizowanego projektu zostanie opracowana dokumentacja architektoniczna i rozszerzona dokumentacja funkcjonalna. Rozwiązanie zostanie poddane testom użytkownika przed uruchomieniem produkcyjnym i poddane ustabilizowaniu. Przeszkolone zostaną także służby wsparcia informatycznego utrzymujące rozwiązanie w cyklu jego życia. Przeprowadzone zostaną również testy bezpieczeństwa i sporządzono dokumentację powdrożeniową.


Aplikacja po jej transformacji, rozszerzeniach funkcjonalnych i przetestowaniu zostanie uruchomiona w jednostce organizacyjnej.


Wynikiem realizacji projektu będzie wyprowadzenie znaczących zmian w kodzie rozwiązania (nowe funkcjonalności i zabezpieczenia) oraz zmiana technologii aplikacji. Użytkownikom zostanie również udostępniona nowa, dodatkowa funkcjonalność korzystania z nowego interfejsu aplikacji poprzez przeglądarkę. Dodatkowo wyprowadzona zostanie nowa usługa wsparcia informatycznego użytkowników aplikacji B..., świadczona przez Biuro Informatyki.


2.2 Zarządzanie i controling kosztów dzierżawy sprzętu drobnego, szalunków, rusztowań na budowie – E.


Sytuacja przed realizacją projektu: Zarządzanie dzierżawą sprzętu drobnego, deskowań, rusztowań, akcesoriów BHP na budowach wykonywane było bez wsparcia systemowego, brak ujednoliconych standardów zamówień, dostaw, reklamacji, zwrotów. Kontrolę opierano na analizach prowadzonych w arkuszach kalkulacyjnych. Wnioskodawca nie posiadał własnego systemu informatycznego pozwalającego automatycznie kontrolować wartości dzierżawy.


W związku z powyższym zaobserwowano:

  • tendencję do zaniżania ofertowanego potencjału dzierżawy - dotyczy deskowań,
  • konieczność prowadzenia wieloetapowych i trudnych negocjacji z dostawcami szalunków w celu rozliczenia rozbieżności (przekroczenia potencjału) - dotyczy deskowań,
  • jednostronne wyjaśnianie rozbieżności (bazując wyłącznie na rozliczeniach dostawców),
  • konieczność standaryzacji (ustrukturyzowania) procesu powierzania sprzętu podwykonawcą.


Wdrażane rozwiązanie zostanie przygotowane jako aplikacja webowa (aplikację dostępną poprzez przeglądarkę), umożliwiająca dostęp do niej dla wybranych użytkowników.

Projekt ma na celu dostarczenie narzędzia wspierającego:

  1. proces planowania dzierżawy sprzętu drobnego, szalunków, rusztowań oraz akcesoriów BHP,
  2. proces ich zamawiania i weryfikowania dostawy pod kątem zamówienia,
  3. proces reklamacji i zwrotów ww. sprzętu,
  4. procesy magazynowe sprzętu dzierżawionego,
  5. procesy powierzania sprzętu podwykonawcom,
  6. kontrolę zaawansowania dzierżawy,
  7. generowanie zestawień rozliczeniowych.

Efektem projektu ma być ustrukturyzowanie oraz ujednolicenie sposobu zarządzania sprzętem drobnym na budowie, a także zcentralizowanie danych dotyczących wysokości dzierżawy.


W ramach projektu została przeprowadzona analiza przedwdrożeniowa, aby zdefiniować szczegółowe wymagania biznesowe a następnie określić sposób ich spełnienia przez nowe rozwiązanie.


W kolejnych etapach prac wdrażane rozwiązanie zostanie wyprodukowane i poddane testom użytkowników przed uruchomieniem produkcyjnym. Przeszkoleni zostaną także kluczowi użytkownicy rozwiązania oraz służby wsparcia informatycznego utrzymujące w działaniu rozwiązanie w cyklu jego życia. Przed uruchomieniem produkcyjnym zostanie przeprowadzony pilotaż rozwiązania - na kilku wybranych budowach w celu jego weryfikacji i ustabilizowania. Po pozytywnym zakończeniu pilotażu rozwiązanie zostanie udostępnione produkcyjnie wszystkim budowom (kontraktom). Zostanie przygotowana również dokumentacja powdrożeniowa.

Wynikiem realizacji projektu jest: stworzenie nowego, innowacyjnego rozwiązania do zarządzania i kontroli kosztów dzierżawy sprzętu drobnego, szalunków oraz rusztowań na budowie. Prowadzone są również prace twórcze nad usprawnieniami i unifikacją przebiegu procesów dzierżawy na budowach.


2.3 System - wsparcie procesów miękkiego zarządzania personelem (HR)


Projekt ma na celu zapewnienie rozwiązania informatycznego, które umożliwi obsługę procesów z obszaru tzw. miękkiego HR oraz spójnego raportowania, a w efekcie optymalizację działań w tym obszarze. Procesy, objęte wdrażanym rozwiązaniem to: rekrutacja i selekcja kandydatów, sukcesja, ocena pracownicza i MBO, onboarding, szkolenia i rozwój, samoobsługa przełożonego i pracownika. Takie podejście zapewni zdobycie nowej wiedzy o efektywności realizacji ww. procesów i pozwoli na praktyczną ich optymalizację. W ramach realizacji projektu przeprowadzone zostaną prace nad ulepszeniami w obecnym sposobie realizacji procesów HR.

Rozwiązanie zapewni nową jakość dla pracowników, poprzez możliwość łatwego dostępu do indywidualnych informacji kadrowo-placowych dotyczących poszczególnych pracowników oraz składania różnych wniosków poprzez przyjazny interfejs (samoobsługa pracownicza). Pozwoli to na ograniczenie konieczności kontaktów z pracownikami HR.

W ramach realizacji projektu zostanie przeprowadzona analiza wymagań biznesowych i procesów a także zostanie opracowana dokumentacja przedwdrożeniowa i określony zostanie projekt techniczny docelowego rozwiązania. W kolejnych etapach prac rozwiązanie zostanie wyprodukowane (zakładano wdrożenie modułowe) i poddane testom użytkowników przed uruchomieniem produkcyjnym. Przeszkoleni zostaną kluczowi użytkownicy rozwiązania oraz służby wsparcia informatycznego utrzymujące rozwiązanie w cyklu jego życia. Zostanie przygotowana również dokumentacja powdrożeniowa.

Wynikiem realizacji projektu będzie wprowadzenie nowego rozwiązania, dotychczas niedostępnego w organizacji, służącego do obsługi tzw. miękkiego HR oraz samoobsługi pracowników. Jednocześnie prowadzane są prace twórcze umożliwiające dostosowanie procesów HR do najlepszych praktyk oraz optymalizację ich przebiegu.


2.4 Integracja systemu kadrowo-płacowego z MyBenefit


Rozwiązanie opiera się na udostępnianiu danych pracowników poprzez serwer SFTP na zewnątrz, a system zewnętrzny (MyBenefit) dostawcy rozwiązania pobiera te dane i aktualizuje dane pracowników w swoim systemie.


Pracownicy mający dostęp do systemu zewnętrznego dostawcy mogą korzystać z każdego miejsca z dowolnego komputera. Wystawianie danych z systemu TETA do udostępnienia następuje poprzez interfejs informatyczny, który został wytworzony w ramach realizacji projektu i który generuje plik w formacie csv oraz umieszcza go na SFTP.

W ramach planowanego projektu została przeprowadzona analiza przedwdrożeniowa i określony projekt techniczny rozwiązania w zakresie interfejsu. W kolejnych etapach prac rozwiązanie zostało wyprodukowane i poddane testom użytkowników przed uruchomieniem produkcyjnym. Przeszkolono kluczowych użytkowników rozwiązania oraz służby wsparcia informatycznego utrzymujące rozwiązanie w cyklu jego życia. Została przygotowana również dokumentacja powdrożeniowia.

Wynikiem realizacji projektu jest wprowadzenie nowej funkcjonalności pozwalające na generowanie danych o pracownikach i udostępnianie ich w formacie csv na serwerze FTP oraz nowego rozwiązania. W efekcie pracownicy mają dostęp do nowej usługi oferowanej w obszarze HR.


2.5 Jednolity plik kontrolny


Spółki w grupie korzystają z systemu ERP do obsługi finansowo-księgowej. Rozwiązanie to zawiera wiele funkcjonalności przygotowanych wyłącznie na potrzeby Wnioskodawcy. Przygotowanie narzędzia do przekazywania jednolitego pliku kontrolnego w formacie wymaganym przez Ministerstwo Finansów wymaga działań twórczych, takich jak wytworzenie nowych, unikalnych interfejsów informatycznych, ale także wprowadzenie modyfikacji w systemie ERP oraz innych aplikacjach z nimi współpracujących i stosowanych w spółkach grupy, co pozwala zebrać dane z rozwiązania zastosowanego w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy i przekazywać je do narzędzi gotowych, dostępnych na rynku.

W ramach realizowanego projektu została opracowana dokumentacja projektowa. Rozwiązanie zostało poddane testom użytkownika przed uruchomieniem produkcyjnym i poddane ustabilizowaniu. Przeszkolono kluczowych użytkowników rozwiązania oraz służby wsparcia informatycznego utrzymujące rozwiązanie w cyklu jego życia. Została przygotowana również dokumentacja powdrożeniowa.


Przygotowane rozwiązanie zostało wdrażane we wszystkich spółkach grupy (zgodnie z wymaganiami Ministerstwa określającymi rozmiar spółki i terminami, od których są one zobligowane do wysyłania jednolitego pliku kontrolnego).


2.6 Kolaudat - system unifikujący obsługę kancelaryjną oraz obieg i archiwizację dokumentacji na kontraktach


Sytuacja przed wdrożeniem projektu: Dokumentacja w formie papierowej przekazywana była do archiwum zewnętrznego - konieczność dotarcia do danej informacji wymagała sprowadzenia dokumentacji z archiwum zewnętrznego (co trwało do 4 dni). Przeszukanie wersji papierowej dokumentów konsumowało czas, co na tle narzucanych w przetargach terminów na realizację, podnosi ryzyko naliczenia kar umownych. Wysokie ryzyko poniesienia wydatków na naprawę zgłaszanych Wnioskodawcy usterek w przypadku niezasadnego zgłoszenia reklamacyjnego (decyzja o dokonaniu naprawy była podejmowana pod presją czasu z powodu braku kompletnego zestawu danych mogących dotyczyć danej sprawy, dlatego aby minimalizować ryzyko przyjmowano, że Wnioskodawca ma obowiązek dokonać napraw, podczas gdy przy zbadaniu kompletu dokumentów w odpowiednim czasie można było podjąć decyzję, iż Wnioskodawca nie jest zobowiązany do dokonania naprawy i koszty te powinny obciążać klienta/kontrahenta).


Cele projektu: obniżenie kosztów obsługi gwarancyjnej, możliwość obsługi zwiększonej liczby kontraktów w okresie gwarancyjnym; możliwość obsługi kontraktów o wydłużonym czasie trwania okresu gwarancyjnego, zapewnienie obsługi nowego modelu realizacji budów (większa mobilność, rozproszenie geograficzne, zrównoleglenie procesów koordynacyjnych); obsługa procesów roszczeniowych inwestorów- lokalnych. Stale zwiększają się również potrzeby inwestorów na narzędzia do przechowywania i udostępniania dokumentacji.

Projekt obejmował:

  1. ujednolicenie procesów korespondencji budów dla obszaru budownictwa infrastrukturalnego w obszarze obiegu korespondencji przychodzącej, obiegu korespondencji wychodzące oraz obiegu wystąpień do inżyniera nadzoru,
  2. ustrukturyzowanie, ujednolicenie sposobu rejestrowania i gromadzenia dokumentacji kontraktowej,
  3. zapewnienie możliwości udostępniania dokumentacji podmiotom zewn. w kontrolowany sposób,
  4. usprawnienie procesu przekazania tzw. Kolaudatu po zakończeniu realizacji kontraktu,
  5. optymalizacja procesu pozyskiwania informacji dotyczących zgłoszeń reklamacyjnych poprzez zaawansowany moduł wyszukiwania.

W ramach projektu została przeprowadzona analiza przedwdrożeniowa, aby zdefiniować szczegółowe wymagania biznesowe a następnie określić sposób ich spełnienia przez nowe rozwiązanie. W kolejnych etapach prac rozwiązanie zostało wyprodukowane i poddane testom użytkowników przed uruchomieniem produkcyjnym. Zostali także przeszkoleni kluczowi użytkownicy rozwiązania oraz służby wsparcia informatycznego utrzymujące rozwiązanie w cyklu jego życia. Przed uruchomieniem produkcyjnym został przeprowadzony pilotaż rozwiązania - na kilku wybranych budowach w celu jego weryfikacji i ustabilizowania. Po pozytywnym zakończeniu pilotażu rozwiązanie zostanie udostępnione produkcyjnie wszystkim budowlom (kontraktom). Zostanie przygotowana również dokumentacja powdrożeniowa.


Wynikiem realizacji projektu jest stworzenie nowego rozwiązania do zarządzania cyfrowego dokumentacją na budowie oraz w okresie gwarancyjnym. Prowadzone były również prace twórcze nad usprawnieniami i unifikacją przebiegu procesów zarządzania dokumentacją.


2.7 Elektroniczna karta rozliczenia kontraktu – obiegówka


W ramach projektu miało miejsce wprowadzenie elektronicznego obiegu Opinii Służb Wsparcia, a także zdigitalizowanie danych dotyczących oceny zadowolenia klienta. Rozwiązanie obsługuje następujące podprocesy:

  1. Ocenę Zadowolenia Klienta,
  2. Rozliczenie Kierownictwa Kontraktu,
  3. Opinię Służb Wsparcia

składające się na pełny obraz całościowego podejścia do przebiegu procesu Rozliczenia Końcowego Kontraktu.


Rozwiązanie zostało przygotowane jako aplikacja webowa, umożliwiająca dostęp do niej dla wybranych użytkowników.


W ramach projektu została przeprowadzona analiza przedwdrożeniowa, aby zdefiniować szczegółowe wymagania biznesowe a następnie określić sposób ich spełnienia przez nowe rozwiązanie. W kolejnych etapach prac rozwiązanie zostało wyprodukowane i poddane testom użytkowników przed uruchomieniem produkcyjnym. Zostali także przeszkoleni kluczowi użytkownicy rozwiązania (zakładane są szkolenia dedykowane dla poszczególnych biur zaangażowanych w proces rozliczenia końcowego kontraktu). Zostały także przeszkolone służby wsparcia informatycznego utrzymujące rozwiązanie w cyklu jego życia. Po uruchomieniu produkcyjnym rozwiązanie informatyczne zostało ustabilizowane na środowisku produkcyjnym. Została przygotowana również dokumentacja powdrożeniowa. Wynikiem realizacji projektu jest stworzenie nowego kodu oraz nowego rozwiązania umożliwiającego zdigitalizowanie danych zbieranych w trakcie procesu końcowego rozliczenia kontraktu oraz umożliwiającego elektroniczny przebieg procesu. Prowadzone były również prace twórcze nad optymalizacją i usprawnieniami przebiegu procesów biznesowych w tym obszarze.


2.8 System wspierający pracę Service Desk HR


Celem projektu było zapewnienie rozwiązania informatycznego typu serwis desk, które umożliwiłoby rejestrowanie, monitorowanie i kontrolę nad zgłoszeniami z obszaru zarządzania personelem (HR) kierowanymi przez pracowników. Rozwiązanie miało zapewnić również nową jakość dla pracowników, poprzez monitorowanie czasów odpowiedzi, możliwość budowania trendów i bazy wiedzy. Rozwiązanie miało pozwalać także na usprawnienie procesu i dostosowanie kampanii informacyjnych do potrzeb pracowników.


Nowe rozwiązanie dostępne jest z poziomu intranetu firmy.


W ramach realizacji projektu została przeprowadzona analiza wymagań biznesowych i procesu obsługi zgłoszeń, a także został opracowany projekt techniczny docelowego rozwiązania. W kolejnych etapach prac rozwiązanie zostało wyprodukowane i poddane testom użytkowników przed uruchomieniem produkcyjnym. Zostali także przeszkoleni kluczowi użytkownicy rozwiązania oraz służby wsparcia informatycznego utrzymujące rozwiązanie w cyklu jego życia. Została przygotowana również dokumentacja powdrożeniowa.

Wynikiem realizacji projektu jest wprowadzenie nowego rozwiązania, dotychczas niedostępnego w organizacji, do wsparcia obsługi zgłoszeń kierowanych do zespołu HR. Jednocześnie były prowadzone prace twórcze umożliwiające dopasowanie pracy zespołu HR serwis desk do potrzeb w oparciu o zbierane w narzędziu trendy.


2.9 System Premiowy - m.in. dostosowanie do regulaminu premiowego


Konieczne było dokonanie modyfikacji i rozszerzeń funkcjonalnych w dotychczasowym rozwiązaniu - systemie Centralnej Bazy Danych CBD, który stanowi dedykowany system klasy ERP użytkowany i rozwijany na potrzeby Wnioskodawcy. Wdrażanie zmian w systemie CBD miało na celu dostosowanie systemu do nowych regulaminów, usprawnienie procesów naliczania i wypłaty premii oraz zapewnienie lepszej ochrony danych wrażliwych wraz z autoryzacją dostępu do danych.

W ramach projektu została przeprowadzona analiza przedwdrożeniowa z udziałem kluczowych użytkowników biznesowych, w celu zidentyfikowania koniecznych zmian i rozszerzeń funkcjonalnych rozwiązań informatycznych. W kolejnych etapach zostały przeprowadzone prace programistyczne i konfiguracyjne zapewniające nowe i zmienione funkcjonalności w CBD w sposób spełniający potrzeby biznesowe i odpowiadający regulaminom premiowym. Rozwiązanie zostało poddane testom użytkownika przed uruchomieniem produkcyjnym i poddane ustabilizowaniu. Zostali także przeszkoleni kluczowi użytkownicy rozwiązania oraz służby wsparcia informatycznego utrzymujące rozwiązanie w cyklu jego życia. Została przygotowana również dokumentacja powdrożeniowa.

W ramach projektu przeprowadzone zostały prace nad koncepcją rozwiązania i sposobu jego implementacji w aplikacji CBD. Wynikiem realizacji projektu jest wprowadzenie nowego kodu lub znaczących zmian w konfiguracji aplikacji CBD (nowe funkcjonalności pozwalające na obsługę systemów premiowych zgodnie z regulaminami firmy).


  1. Wszelkie projekty prowadzone przez Wnioskodawcę posiadają jasno sprecyzowane cele, a po zakończeniu projektu spisywane jest podsumowanie jego przebiegu i wnioski. Projekty są uważane za rozpoczęte od momentu prowadzenia wstępnych prac koncepcyjnych i trwają do momentu walidacji oprogramowania/systemu poprzez odpowiednie testy, które wyjaśniają wszelkie ryzyka i nieścisłości występujące podczas wprowadzania nowych rozwiązań.
  2. Projekty mają jasno określony harmonogram działań i do każdego z projektów są przypisane odpowiednie zasoby osobowe. Jeżeli zachodzi taka potrzeba Wnioskodawca posiłkuje się wiedzą i sprzętem, którego nie posiada, poprzez wynajem lub zakup usług w postaci ekspertyz, analiz, szkoleń, certyfikacji czy walidacji itp.
  3. Przy wdrożeniu każdorazowo potrzebne jest dostosowanie oprogramowania lub systemów informatycznych do potrzeb przedsiębiorstwa Wnioskodawcy oraz przetestowanie, czy określone procesy przebiegają prawidłowo, zgodnie z oczekiwaniami Wnioskodawcy, czy też wymagają dalszych dostosowań, bądź w ogóle nie spełniają założeń i zostaną ostatecznie wycofane.
  4. Wnioskodawca z przeprowadzonych projektów sporządza raporty, tworzona jest dokumentacja opisująca nowe procesy stosowane z wykorzystaniem wdrażanego oprogramowania i systemów informatycznych, a zatem tworzona jest nowa wiedza, która później może być wykorzystana wielokrotnie.

  1. Działalność B+R I...

Stan faktyczny (stan aktualny)/zdarzenie przyszłe:


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nieustannie pracuje nad funkcjonalnością usług wewnętrznych w postaci platform informatycznych m.in. poprzez realizację projektu I.... Głównym celem tego projektu było stworzenie systemu informatycznego wspierającego procesy zarządzania budową oraz dalsza rozbudowa funkcjonalności tego systemu.

Do najważniejszych działań w ramach projektu należy m.in. powołanie zespołów projektowych (biznesowego i technicznego) oraz prowadzenie przez nich prac badawczo-rozwojowych. Opierały się one na gruntownej analizie biznesowej i technicznej najpierw prototypu systemu pod kątem jego wykorzystania w organizacji (początkowa faza projektu), a następnie systemu działającego już w warunkach rzeczywistych i przygotowanego/gotowego na dalszy rozwój (etapy kolejne, m.in. pilotaże oraz masowe wdrożenie).

Podczas ww. analizy identyfikowane były obszary niezbędne do rozbudowy lub przebudowy oraz przygotowywana była odpowiednia dokumentacja (wyniki analizy technicznej i funkcjonalnej, specyfikacje, analiza ryzyka itp.). W zakresie realizacji zmian prowadzona była współpraca z dostawcami usług.

Testy opracowywanych funkcjonalności odbywały się na specjalnie do tego zaprojektowanych środowiskach informatycznych: deweloperskim i testowym. W celu rejestracji i śledzenia postępu realizacji zadań rozwojowych, dokumentowania wykonywanych testów oraz zgłaszania gotowości poszczególnych funkcji wykorzystywane było odpowiednie dedykowane do tego narzędzie. Wraz z pracami wdrożeniowymi dokonywana była ciągła analiza potencjału innowacyjnego systemu.

System I... oparty jest na oprogramowaniu SAP i Oracle, osadzonych na infrastrukturze informatycznej wykorzystującej magistralę komunikacyjną (szynę) i usługi, co ma zapewnić nowoczesną bazę technologiczną oraz umożliwić rozwój, skalowalność oraz integrację z zewnętrznymi systemami i narzędziami.


Zespół projektowy zdefiniował zadania rozwojowe w oparciu o wyniki analiz systemu oraz potrzeby użytkowników i organizacji. Zostały one zarejestrowane i przeanalizowane pod kątem przydatności i wykonalności.


Opracowano szczegółowy, specyfikację funkcjonalną i techniczną. Zadania rozwojowa po pomyślnej weryfikacji zostały zrealizowane przez dostawców, a następnie przetestowane przez zespół projektowy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych (środowisko testowe). Na koniec nowe rozwiązania wgrywane były na środowisko produkcyjne, gdzie weryfikowana była ich poprawność w warunkach rzeczywistych. Po potwierdzeniu bezbłędnego działania, wykonano dokumentację powykonawczą.


  1. Działalność B+R NCBiR oraz projekty dofinansowane z funduszy unijnych

Stan faktyczny (stan aktualny):


  1. Wnioskodawca należy do konsorcjum realizującego projekt „Destrukt: Innowacyjna technologia mieszanek mineralno-asfaltowych…”. Innowacyjność tego projektu została już pozytywnie zweryfikowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju a Wnioskodawca realizuje ten projekt wraz z m.in. Instytutem Badawczym Dróg i Mostów. Na realizację projektu konsorcjum uzyskuje dofinansowanie (dotacja przyznana na podstawie umowy), jednakże nie pokrywa ono całości kosztów.

Wobec tego Wnioskodawca ponosi też we własnym zakresie koszty określone rodzajowo w art. 18d uCIT, związane z realizacją projektu, które nie zostaną mu zwrócone, gdyż dofinansowanie ich nie pokryje.


Celem projektu jest opracowanie technologii mieszanek mineralno-asfaltowych (dalej: mma), do produkcji, w których użyte będą w jak największym stopniu materiały alternatywne. W przypadku nawierzchni asfaltowych, pełnowartościowym materiałem alternatywnym może być destrukt asfaltowy, pochodzący z rozbiórki istniejących nawierzchni, których okres eksploatacji zakończył się.


Mimo znacznej dostępności destruktu jego zużycie do produkcji nowych mma jest w Polsce znikome i wynosi około 0,2% (dane EAPA - European Asphalt Pavement Association, zestawienie wykorzystania destruktu).


Głównym założeniem projektu jest określenie metod projektowania, badania i stosowania mieszanki mma zawierającej w swoim składzie możliwie największą ilość przetworzonego destruktu asfaltowego, tj. granulatu asfaltowego. W projekcie w ramach badań przemysłowych przewiduje się przeprowadzenie prac badawczych umożliwiających opracowanie procedur pozyskiwania i zarządzania destruktem asfaltowym oraz technologii stosowania destruktu asfaltowego do mieszanek mineralno-asfaltowych. Prace rozwojowe będą dotyczyły opracowania określonych wymagań i procedur w aspekcie efektywności procesów produkcyjnych. Planuje się opracowanie modyfikacji oprzyrządowania istniejącej wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych, tak by możliwe było dozowanie przetworzonego destruktu asfaltowego zgodnie z nową technologią.

W pierwszej części projektu, przedmiotem działań będzie ocena i charakterystyka różnych rodzajów destruktu asfaltowego, jako składników nowych mma. Przeprowadzenie szczegółowych badań destruktów różnego pochodzenia pozwoli na określenie ich przydatności do nowych mieszanek mineralno-asfaltowych oraz umożliwi wskazanie niezbędnych dodatków i materiałów potrzebnych do uzyskania satysfakcjonującego produktu. Ostatecznie, zostaną opracowane procedury pozwalające na efektywne zarządzanie destruktem od momentu jego pozyskania (frezowanie) do segregacji i przygotowania/przetworzenia, jako pełnowartościowego składnika nowych mieszanek mineralno-asfaltowych.

Istotną częścią projektu będzie opracowanie metod projektowania mieszanek mineralno-asfaltowych z granulatem asfaltowym z jednoczesnym zapewnieniem wysokiej jakości i trwałości nowego materiału. W tej części zostaną podjęte działania nad doborem niezbędnych dodatków odnawiających (regenerujących) granulat umożliwiających wykorzystanie go w podwyższonej ilości. Przewiduje się zastosowanie w projekcie materiałów odnawiających (regenerujących) w postaci dodatków chemicznych i miękkich asfaltów oraz określenie wpływu stopnia starzenia się lepiszczy na właściwości wynikowej mieszanki mineralno-asfaltowej. Zaprojektowanie mieszanek w pierwszej fazie projektu posłuży do oceny ich właściwości w odniesieniu do mieszanek wykonanych z nowych materiałów bez użycia granulatu asfaltowego.


Kolejne działania będą ukierunkowane na wykonanie w skali laboratoryjnej serii badań mieszanek mineralno-asfaltowych z różną ilością granulatu asfaltowego z uwzględnieniem procesu starzenia i dodatków odnawiających (regenerujących).


W następnym etapie, po wykonaniu serii badań laboratoryjnych i ustaleniu możliwych do zastosowania ilości granulatu asfaltowego, zostaną podjęte działania mające na celu opracowanie technologii produkcji mma z granulatem. Rezultatem prac będzie modyfikacja istniejącej wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych, tak by pozwalała ona na efektywne wykorzystanie destruktu.

Nowo opracowana technologia przyczyni się do rozwoju stosowania recyklingu mma na gorąco w Polsce. Przewiduje się zwiększenie użycia destruktu w mma do maksymalnej wartości około 70% co przy założeniu produktywności wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych na poziomie 400.000 ton rocznie wygeneruje znaczne oszczędności materiału. Kolejnym założeniem projektu jest rozpowszechnianie technologii recyklingu mma na gorąco, co pozwoli na zwiększenie prawidłowego i efektywnego zużycia tego pełnowartościowego materiału do budowy dróg w skali krajowej. W tym celu przewiduje się między innymi stworzenie i opublikowanie wytycznych poświęconych zwiększonemu wykorzystaniu destruktu asfaltowego do produkcji mma wg nowo opracowanej technologii.


  1. Wnioskodawca prowadzi też inne projekty badawczo-rozwojowe, na które otrzymuje dofinansowanie z funduszy unijnych. Dofinansowanie nie pokrywa jednak całości kosztów przeprowadzenia projektów, wobec czego Wnioskodawca ponosi część kosztów projektu (tzw. wkład własny).

Pismem z dnia 28 stycznia 2019 r. Wnioskodawca doprecyzował w części przedstawiony przez siebie stan faktyczny, informując, że wskazany w pytaniu zakres działań, w opinii Wnioskodawcy, odpowiada definicji prac rozwojowych stanowiących jedną z form działalności badawczo- rozwojowej. Definicje obu tych pojęć zostały wskazane w pkt 26 oraz pkt 28 art. 4a uCIT (w brzmieniu obowiązującym w 2017 r.), tj. stanowią one element podatkowo-prawny i podlegają ocenie oraz ewentualnej weryfikacji przez organ podatkowy.

Innymi słowy Wnioskodawca jest w stanie dokładnie opisać jakie działania podejmuje, na czym one polegają, jak są one prowadzone, jakie uzyskuje skutki tych działań, w szczególności w zakresie wyprowadzania nowych rozwiązań do prowadzonej przez niego działalności. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą właśnie tego, czy te działania, sposób ich prowadzenia i uzyskiwane efekty spełniają definicję prac rozwojowych wskazaną w art. 4a pkt 28 uCIT tj. czyli, jak formułuje to ten przepis - polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów i usług.

Z uwagi na powyższe, zdanie i argumentacja Wnioskodawcy w tym zakresie, zostały zawarte w uzasadnieniu jego stanowiska, zgodnie z którym zakres prowadzonej przez niego działalności będącej przedmiotem wniosku, odpowiada definicji prac rozwojowych stanowiących jedną z form działalności badawczo - rozwojowej. Natomiast informacja ta nie mogła zostać wskazana w stanie faktycznym.


Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.


Wnioskodawca uzyskuje przychody z zysków kapitałowych, jednak Wnioskodawca nie zamierza skorzystać w stosunku do przychody z zysków kapitałowych z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.


Realizowane przez Spółkę Projekty zakładały/zakładają zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań niedostępnych/dostępnych na rynku.

Projekty obejmowały pilotaż/wersję testową/wersję przedprodukcyjną.

Prace w ramach B+R są/będą realizowane przez Wnioskodawcę w przyszłości.

Działalność w zakresie działalności badawczo-rozwojowej nie miała/nie będzie miała charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany.

Prace opisane jako B+R - działania te - mają charakter innowacyjny.

Wnioskodawcy zwraca jednak uwagę przede wszystkim na fakt, że opisane we wniosku rozwiązania są unikatowe i innowacyjne dla działalności jego przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca nie był i nie jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca nie był i nie jest ani mikroprzedsiębiorcą ani małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (w 2018 r.).

Wnioskodawca w celu skorzystania z odliczenia B+R wyodrębni w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty działalności badawczo-rozwojowej.


Ponoszone wydatki będące przedmiotem pytań Spółka planuje odpisać od podstawy opodatkowania, na podstawie art. 18d ust. i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono.


Koszty realizacji prac będących przedmiotem pytań Wnioskodawca ponosił/ponosi ze środków własnych, które nie są zwracane w jakiejkolwiek formie, za wyjątkiem części kosztów wskazanych w pkt VI wniosku.


Wnioskodawca nie skorzystał i nie zamierza skorzystać z odliczenia (ulgi B+R) w odniesieniu do tych zwróconych kosztów.


Wspomniany system informatyczny (poz. V. Działalność B+R I...) wspiera procesy zarządzania budową, z tego właśnie powodu z zasady nie jest dedykowana do wszystkich obszarów działalności Wnioskodawcy opisanych w pyt. Nr: 1, 2, 3 4, 6.


Przedmiotem zapytania Nr 5 jest wyłącznie projekt: „Destrukt: Innowacyjna technologia mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem materiału z recyklingu nawierzchni asfaltowej” i dotyczy ono przepisów obowiązujących do końca 2017 r.


Prace nad wyżej wymienionym projektem rozpoczęły się 6 października 2014 roku, kiedy zostaje podpisany aneks do umowy Konsorcjum zawartej w dniu 1 sierpnia 2012 w celu prowadzenia wspólnych prac badawczych, złożenia wniosku i realizacji projektu pt.: Destrukt: Innowacyjna technologia mieszanej mineralno-asfaltowych z zastosowaniem materiału z recyklingu nawierzchni asfaltowej.

Podział prac w ramach projektu Destrukt: Innowacyjna technologia mieszanej mineralno- asfaltowych z zastosowaniem materiału z recyklingu nawierzchni asfaltowej został opisany Załączniku 1 do aneksu nr 3 z dnia 20 lutego 2015 do umowy Konsorcjum.


Instytut Badawczy Dróg i Mostów:

  1. Rozszerzone badania właściwości użytkowych mma z granulatem asfaltowym,
  2. Projektowanie i ocena rozszerzonych właściwości funkcjonalnych mieszanek mineralno-asfaltowych z granulatem asfaltowym,
  3. Ocena trwałości konstrukcji nawierzchni drogowej z mieszankami mineralno- asfaltowymi z granulatem asfaltowym,
  4. Monitoring prototypowych odcinków nawierzchni drogowej.

Wnioskodawca

  1. Analiza runku w celu określenia rodzajów destruktu, jego parametrów i przydatność do mma w zależności od miejsca pochodzenia.
  2. Opracowanie i wykonanie oprzyrządowania służącego do dozowania granulatu asfaltowego.
  3. Opracowanie technologii produkcji mma z granulatem asfaltowym.
  4. Wykonanie zarobów testowych mma z granulatem asfaltowym.
  5. Wykonanie odcinka prototypowego nawierzchni drogowej.
  6. Opracowanie dokumentacji technicznej, wytycznych do stosowania mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem destruktu asfaltowego dla pracowników firm.
  7. Prezentacja wyników projektu, szkolenia pracowników z działów odpowiedzialnych za przygotowanie ofert, projektowanie nawierzchni, produkcję oraz wbudowanie mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem destruktu asfaltowego.
  8. Postępowanie certyfikacyjne oraz uzyskanie pozwoleń do stosowania mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem większej, niż obecnie dopuszczalnej zawartości destrukty asfaltowego.

Harmonogram wykonania Projektu:

Luty-Sierpień 2015 r. - analiza rynku,

Luty 2015 r. – Sierpień 2016 r. - adaptacja czarnego bębna,

Styczeń 2016 r.– grudzień 2016 r. – zaroby próbne,

Grudzień 2016 r. – wrzesień 2017 r. – odcinek próbny,

Wrzesień 2017 r. – maja 2018 r. – opracowanie wewnętrznej dokumentacji,

Wrzesień 2017 r. – maja 2018 r. – prezentacje, szkolenia,

Wrzesień 2017 r. – maja 2018 r. – certyfikacja.


Zgodnie z aneksem podpisanym w dniu 6 października 2014 roku do umowy Konsorcjum Wnioskodawca przystąpił do umowy konsorcjum jako Partner.

Przedmiot zapytania oznaczonego we wniosku Nr 5 i Nr 6 są wyłącznie prace oznaczone jako B+R i opisane w pkt VI wniosku.

Przedmiotem zapytania oznaczonego we wniosku Nr 6 jest projekt „Destrukt: Innowacyjna technologia mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem materiału z recyklingu nawierzchni asfaltowej”.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy opisana w stanie faktycznym w pkt II działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu konstrukcyjno-projektowego w zakresie badań i rozwoju w 2017 r., spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036; dalej: uCIT), która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d uCIT?
  2. Czy opisana w stanie faktycznym w pkt III działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu B w zakresie badań i rozwoju w 2017 r., spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 uCIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d uCIT?
  3. Czy opisana w stanie faktycznym w pkt IV działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu IT w zakresie badań i rozwoju w 2017 r., spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 uCIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d uCIT?
  4. Czy opisana w pkt V działalność Wnioskodawcy polegająca na wdrożeniu nowej platformy I... spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 uCIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d uCIT?
  5. Czy opisana w pkt VI działalność Wnioskodawcy w zakresie badań i rozwoju spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 uCIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d uCIT?
  6. Czy Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych wymienionych rodzajowo w art. 18d uCIT może zaliczyć koszty poniesione w 2017 r. w związku z przeprowadzeniem projektu badawczo-rozwojowego dofinansowanego z funduszy unijnych i rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej część kosztów za dany rok podatkowy, które nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie, gdyż dofinansowanie nie pokryło i nie pokryje tych kosztów (koszty określane jako wkład własny Wnioskodawcy)?

Odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 6 zostanie udzielona w odrębnym rozstrzygnięciu.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Opisana w stanie faktycznym w pkt II działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu konstrukcyjno-projektowego w zakresie badań i rozwoju w 2017 r., spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 uCIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d uCIT.


Zgodnie z art. 4a pkt 26 uCIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pojęcie prac rozwojowych zostało zdefiniowane w art. 4a pkt 28 uCIT, jako nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe w dziedzinie: projektowania nowych obiektów i ich elementów oraz modernizacji istniejących już obiektów.


Podejmowane przez niego działania polegają na wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności. Odbywa się to poprzez łączenie wiedzy z różnych dziedzin i jej wykorzystanie do tworzenia rozwiązań opisanych w stanie faktycznym w procesie projektowania nowych obiektów, ich części składowych, infrastruktury im towarzyszącej, a także ulepszania/modernizacji już istniejących obiektów.

W wyniku prowadzonych prac projektowych sporządzana zostaje przez Wnioskodawcę dokumentacja, która ma charakter unikatowy, a co za tymi idzie innowacyjny także na skalę przedsiębiorstwa. Dokumentacja ta pozwala na systematyczne gromadzenie nowej wiedzy uzyskanej w toku prowadzonych prac nad poszczególnymi projektami.

Gromadzona w formie dokumentacji wiedza jest archiwizowana w używanych przez Wnioskodawcę systemach informatycznych w postaci bazy wiedzy, co pozwala na jej wykorzystywanie przy realizacji kolejnych projektów. Ponadto, baza ta umożliwia analizę zebranych danych oraz ich ocenę co do przydatności w dalszej działalności przedsiębiorstwa.

W świetle powyższych okoliczności, bez wątpienia stwierdzić należy, iż prowadzone przez Wnioskodawcę prace w ramach realizowanych projektów budowlanych, poza samym opracowaniem projektu konkretnego obiektu lub jego modernizacji, prowadzą również do zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętność.

Ponadto, przeprowadzenie opisanych powyżej prac związanych ze zdobywaniem nowej wiedzy i jej gromadzeniem oraz systematyczne jej wykorzystanie przy realizacja kolejnych projektów, pozwala na rozwój i ulepszenie procesu projektowania, co w konsekwencji, prowadzi także do ulepszenia i rozwoju świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Bez zdobywania oraz systematycznego gromadzenia tej wiedzy oraz doświadczeń, działalność Wnioskodawcy byłaby w praktyce bardzo utrudniona, a w niektórych przypadkach ekonomicznie nieopłacana lub wręcz niemożliwe. Wskazuje to jednoznacznie na fakt, że opisane powyżej prace wykonywane przez dział konstrukcyjno-projektowy stanowią prace rozwojowe.

Opisane powyżej działania są przez Wnioskodawcę podejmowane systematycznie.

Podsumowując: w świetle wskazanych powyżej okoliczności zarówno faktycznych, jak i prawnych nie ulega wątpliwości, że działania podejmowane przez dział konstrukcyjno-projektowy opisane w stanie faktycznym stanowią prace rozwojowe, zgodnie z art. 4a pkt 28 uCIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, bez znaczenia dla powyższej klasyfikacji pozostaje okoliczność, iż prace rozwojowe są prowadzone w ramach komercyjnych projektów realizowanych w związku z przedmiotem działalności, za których realizację Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie. Interpretacja inna niż przedstawiona powyżej prowadziłaby do niedającej się racjonalnie uzasadnić sytuacji, w której ulga opisana w art. 18d uCIT nie uwzględniałaby projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez przedsiębiorstwa zajmujące się konstruowaniem oraz projektowaniem, w powiązaniu z prowadzoną przez siebie komercyjną działalnością. To natomiast prowadziłoby do nierównego traktowania przedsiębiorców.

Należy również zwrócić uwagę na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 czerwca 2016 r., o sygnaturze IBPB-1-2/4510-281/16/KP oraz na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 sierpnia 2016 r., o sygnaturze IPPB5/4510-641/16-3/MR, które to interpretacje oceniają bardzo podobne przypadki i uznają analogiczne stanowisko podatnika jako prawidłowe, cyt.: „w takim przypadku nie dochodzi do „zwrotu w jakiejkolwiek formie”. Przyjęcie innej interpretacji prowadziłoby do absurdalnej interpretacji, że w przypadku każdych zakończonych sukcesem prac badawczo-rozwojowych nie ma możliwości skorzystania z ulgi wskazanej w art. 18d ustawy CIT. Dotyczyłoby to podmiotów takich jak Wnioskodawca (czyli świadczących usługi badawczo-rozwojowe) jak i podmiotów produkcyjnych (czyli takich które prowadzą prace badawczo- rozwojowe w ramach większej działalności). W przypadku tych drugich, koszty prac badawczo-rozwojowych też są często uwzględniane w kalkulacji ceny np. nowego wyrobu.”

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają również interpretacje wydane w podobnych stanach faktycznych:

  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 28 marca 2017 r., znak: 0461-ITPB3.4510.52.2017.1.DK,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 25 maja 2017 r., znak: 1462-IPPB1.4511.93.2017.2.ES,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 23 marca 2017 r., znak: 0461-ITPB.4510.687.2016.2.PS,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 5 kwietnia 2017 r., znak: 1462-IPPB5.4510.82.2017.1.MR,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 27 marca 2017 r., znak: 2461-IBPB-1-3.4510.1041.2016.2.AP0,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 24 marca 2017 r., znak: 0461-ITPB3.4510.686.2016.2016.2.DK,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 3 lutego 2017 r., znak: 0461-ITPB3.4510.610.2016.2.DK,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 13 kwietnia 2017 r., znak: 3063-ILPB2.4510.15.2017.1.AO,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 27 grudnia 2016 r., znak: 1462-IPPB5.4510.938.2016.3.MR,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 9 stycznia 2017 r., znak: 2461-IBPB-1-2.4510.1121.2016.1.MS,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 2 grudnia 2017 r., znak: 0461-ITPB3.4510.522.2016.2.PS,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 25 stycznia 2017 r., znak: 2461-IBPB-1-2.4510.934.2016.3.KP,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 20 stycznia 2017 r., znak: 2461-IBPB-1-2.4510.898.2016.3.KP,
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 22 grudnia 2016 r., znak: 0461-ITPB3.4510.587.2016.2.PS.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym w pkt III działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu BIM w zakresie badań i rozwoju w 2017 r., spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 uCIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d uCIT.


Zgodnie z art. 4a pkt 26 uCIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


Pojęcie prac rozwojowych zostało zdefiniowane w art. 4a pkt 28 uCIT, jako: nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, Wnioskodawca prowadzi prace badawczo-rozwojowe w ramach podstawowej działalności realizowanej w dziale BIM w opisanym poniżej zakresie:


  1. Modelowanie w ofercie

W ocenie Wnioskodawcy w tym zakresie, przeprowadzane badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy, w wyniku których zostaje następnie stworzony i sprawdzony prototyp powstałego modelu.


Sprawdzenie modelu odbywa się poprzez szereg symulacji i testów przeprowadzonych przy pomocy aplikacji symulujących rzeczywistość i realne warunki - od sprawdzenia nośności, integralności struktury i wytrzymałości, aż do symulacji ruchu, przepustowości, bezpieczeństwa, oraz funkcjonalności i efektywności instalacji. Są to symulacje matematyczne i fizyczne.

Specjalistyczne aplikacje do testowania posiadają odpowiedni zbiór danych do weryfikacji wyników pomiarów i testów. Jeśli wyniki pomiarów są zgodne ze zbiorem danych aplikacji weryfikujących, a także prototyp jest zgodny z założeniami i zasadami inżynieryjnymi, to zostaje on zaakceptowany i może być podstawą wybudowania obiektu. Zatem badania te są nakierowane na zastosowanie ich wyników w praktyce.

Wnioskodawca prowadzi też prace rozwojowe, gdyż w zakresie modelowania wykorzystuje dostępną wiedzę (wypracowaną we własnym zakresie lub nabytą od innych podmiotów) do opracowania nowych lub ulepszonych produktów i usług na podstawie nowotworzonych modeli.


  1. Wykorzystanie modelu od klienta

W ocenie Wnioskodawcy, w tym zakresie prowadzone są badania przemysłowe polegające na sprawdzeniu otrzymanego modelu.


Sprawdzenie modelu odbywa się poprzez szereg symulacji i testów przeprowadzonych przy pomocy aplikacji symulujących rzeczywistość i realne warunki - od sprawdzenia nośności, integralności struktury i wytrzymałości, aż do symulacji ruchu, przepustowości, bezpieczeństwa, oraz funkcjonalności i efektywności instalacji. Są to symulacje matematyczne i fizyczne.

Specjalistyczne aplikacje do testowania posiadają odpowiedni zbiór danych do weryfikacji wyników pomiarów i testów. Jeśli wyniki pomiarów będą zgodne ze zbiorem danych aplikacji weryfikujących, a także prototyp będzie zgodny z założeniami i zasadami inżynieryjnymi to zostaje on zaakceptowany i może być podstawą wybudowania obiektu. Badania mają więc na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług.


  1. Modelowanie dla budowy (kolizje, zestawienia)

W ocenie Wnioskodawcy, w tym zakresie prowadzone są badania przemysłowe, które polegają na sprawdzeniu powstałego prototypowego modelu, analogicznie jak w pkt b) powyżej (szczegółowy opis w stanie faktycznym). Badania mają więc na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług.


  1. Modelowanie do zarządzania obiektem dla klienta

W ocenie Wnioskodawcy, w tym zakresie prowadzone są badania przemysłowe polegające na sprawdzeniu powstałego prototypowego modelu, analogicznie jak w pkt b) powyżej. Badania mają więc na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług.

W odniesieniu do innych prac opisanych w stanie faktycznym, dotyczących projektów wprowadzania nowych technologii:

  1. CDE - w ocenie Wnioskodawcy działania w tym zakresie opisane w stanie faktycznym stanowią:
    • Badania przemysłowe - stworzenie prototypu w fazie testów nowo wytworzonego rozwiązania, który jest obsługiwany i sprawdzany przez zespół projektowy i dedykowanych przedstawicieli biznesowych. Faza ta pokazuje, czy nie ma elementów, które należałoby jeszcze poprawić przed rozpoczęciem pilotaży. Badania te prowadzą zatem do zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących procesów i usług.
    • Prace rozwojowe, które polegają na przeprowadzaniu kilku pilotaży (do 3) wraz z chętnymi kontrahentami w celu upewnienia się co do zakresu funkcjonalności platformy i wykrycia funkcji, które wymagają jeszcze ulepszenia bądź poprawy zanim aplikacja będzie mogła być oferowana jako usługa dla innych kontrahentów. Zostają zatem wytworzone nowe usługi z wykorzystaniem dostępnej wiedzy i umiejętności.
  2. Mobilność - w ocenie Wnioskodawcy działania w tym zakresie opisane w stanie faktycznym stanowią:
    • Badania przemysłowe - stworzenie prototypu w fazie testów skonfigurowanego i wybranego rozwiązania, który był obsłużony i sprawdzony przez powołany zespół i dedykowanych przedstawicieli biznesowych. Faza ta pokazuje, czy nie ma elementów, które należałoby jeszcze poprawić przed rozpoczęciem pilotaży. Badania te prowadzą zatem do nabycia nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących procesów i usług.
    • Prace rozwojowe, które polegają na przeprowadzaniu kilku pilotaży (do 6) wraz z chętnymi kontrahentami analogicznie jak w pkt a) powyżej.
  3. Skaning - w ocenie Wnioskodawcy działania w tym zakresie opisane w stanie faktycznym stanowią:
    • Badania przemysłowe w fazie testów, czyli wykonanie testowych skanów wybranymi urządzeniami w celu określenia najlepszej metody i sposobu ich wykonywania, oraz pozyskania jak największej liczby przydatnych informacji. Badania te prowadzą zatem do nabycia nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących procesów i usług.
    • Prace rozwojowe, które polegają na przeprowadzaniu kilku pilotaży (do 6) wraz z chętnymi kontrahentami w celu upewnienia się co do zakresu funkcjonalności wybranego rozwiązania, oraz w celu określenia zakresu potencjalnych dodatkowych elementów oferowanych usług. Prace prowadzą zatem do opracowania dodatkowych elementów oferowanych usług, które mogą być potencjalnie oferowane klientom.
  4. Standardy Modelowania - w ocenie Wnioskodawcy działania w tym zakresie opisane w stanie faktycznym stanowią:
    • Badania przemysłowe polegające na stworzeniu szablonu i wykonaniu jego testu wewnętrznego w ramach biura technicznego i projektowego w jednym z projektów, w którym taki szablon mógłby być użyty. Podczas tego etapu zostaje określona przydatność szablonu poprzez zweryfikowanie czasu wykonania finalnego modelu, jego jakości, ilości błędów, a także łatwości użycia szablonu i jego kompletności.
    • Prace rozwojowe, które polegają na wstępnym udostępnieniu szablonu w firmie i pilotażowe wykorzystanie szablonu przez zespół biura technicznego, zespól biura projektowego i pracowników budowy (do 3 pilotaży). Po zaaprobowaniu przez wszystkie strony przydatności szablonu oraz stwierdzeniu jego kompletności bądź braków, usprawniona wersja zostałaby produkcyjnie udostępniona dla całej firmy i byłaby globalnie obowiązująca (tzn. będzie możliwość jej wykorzystania w praktyce). Powyższe stanowi zatem wykorzystanie wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących procesów i usług.


Wszystkie opisane powyżej działania Wnioskodawcy podejmowane w ramach działu B polegają na wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności. Odbywa się to poprzez łączenie wiedzy z różnych dziedzin i jej wykorzystanie w celu tworzenia rozwiązań opisanych w stanie faktycznym w procesie projektowania nowych obiektów, ich części składowych, infrastruktury im towarzyszącej, a także ulepszania/modernizacji już istniejących obiektów.

W wyniku prowadzonych prac projektowych sporządzana zostaje przez Wnioskodawcę dokumentacja, która ma charakter unikatowy, a co za tym idzie innowacyjny także na skalę przedsiębiorstwa. Dokumentacja ta pozwala na systematyczne gromadzenie nowej wiedzy uzyskanej w toku prowadzonych prac nad poszczególnymi projektami.

Gromadzona w formie dokumentacji wiedza jest archiwizowana w używanych przez Wnioskodawcę systemach informatycznych w postaci bazy wiedzy, co pozwala na jej wykorzystywanie przy realizacji kolejnych projektów. Ponadto, baza ta umożliwia analizę zebranych danych oraz ich ocenę co do przydatności w dalszej działalności przedsiębiorstwa.

W światle powyższych okoliczności, stwierdzić należy, iż prowadzone przez Wnioskodawcę prace w ramach realizowanych projektów budowlanych, poza samych opracowaniem projektu konkretnego obiektu lub jego modernizacji, prowadzą również do zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności.

Ponadto, przeprowadzenie opisanych powyżej prac związanych ze zdobywaniem nowej wiedzy i jej gromadzeniem oraz systematyczne jej wykorzystanie przy realizacji kolejnych projektów pozwalana na rozwój i ulepszenie procesu projektowania, co prowadzi także do ulepszenia i rozwoju świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Bez zdobywania oraz systematycznego gromadzenia tej wiedzy oraz doświadczeń, działalność Wnioskodawcy byłaby w praktyce bardzo utrudniona, a w niektórych przypadkach ekonomicznie nieopłacana lub wręcz niemożliwa. Wskazuje to jednoznacznie na fakt, że opisane powyżej prace wykonywane przez dział konstrukcyjno-projektowy stanowią prace rozwojowe.

Opisane powyżej działania są przez Wnioskodawcę podejmowane systematycznie.

Podsumowując: w świetle wskazanych powyżej okoliczności zarówno faktycznych, jak i prawnych nie ulega wątpliwości, że działania podejmowane przez dział BIM opisane w stanie faktycznym stanowią prace rozwojowe, zgodnie z art. 4a pkt 28 uCIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, bez znaczenia dla powyższej klasyfikacjo pozostaje okoliczność, iż prace rozwojowe są prowadzone w ramach komercyjnych projektów realizowanych w związku z przedmiotem działalności, za których realizację Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie. Interpretacja inna niż przedstawiona powyżej prowadziłaby do niedającej się racjonalnie uzasadnić sytuacji, w której ulga opisana art. 18d uCIT nie uwzględniałaby projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez przedsiębiorstwa zajmujące się konstruowaniem oraz projektowaniem, w powiązaniu z prowadzoną przez siebie komercyjną działalnością. To natomiast prowadziłoby do nierównego traktowania przedsiębiorców.

Należy również zwrócić uwagę na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 czerwca 2016 r., o sygnaturze IBPB-1-2/4510-281/16/KP oraz na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 sierpnia 2016 r., o sygnaturze IPPB5/4510-641/16-3/MR, które to interpretacje oceniają bardzo podobne przypadki i uznają analogiczne stanowisko podatnika jako prawidłowe cyt.: „(...) w takim przypadku nie dochodzi do „zwrotu w jakiejkolwiek formie”. Przyjęcie innej interpretacji prowadziłoby do absurdalnej interpretacji, że w przypadku każdych zakończonych sukcesem prac badawczo-rozwojowych nie ma możliwości skorzystania z ulgi wskazanej w art. 18d ustawy CIT. Dotyczyłoby to podmiotów takich jak Wnioskodawca (czyli świadczących usługi badawczo-rozwojowe) jak i podmiotów produkcyjnych (czyli takich które prowadzą prace badawczo- rozwojowe w ramach większej działalności). W przypadku tych drugich, koszty prac badawczo-rozwojowych też są często uwzględniane w kalkulacji ceny np. nowego wyrobu.”

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają również interpretacje wydane w analogicznych stanach faktycznych - por. interpretacje powołane w stanowisku do pytania nr 1 in fine.

Ad.3

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym w pkt IV działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu IT w zakresie badań i rozwoju w 2017 r., spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 uCIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d uCIT.


Zgodnie z art. 4a pkt 26 uCIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza „działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.


Pojęcie prac rozwojowych zostało zdefiniowane w art. 4a pkt 28 uCIT, jako: „nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.”

Wnioskodawca prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie: wprowadzania nowych programów komputerowych oraz znacznego ulepszania istniejących programów komputerowych (przede wszystkim na własne potrzeby), optymalizacji procesów wewnętrznych oraz rozwoju/ulepszania świadczonych przez siebie usług.


W związku z opisanymi powyżej działaniami Wnioskodawca prowadzi badania i prace rozwojowe, które stanowią wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności w celu opracowania i wdrożenia nowy rozwiązań informatycznych pozwalających na optymalizację wykorzystywanych w działalności procesów i ulepszenie świadczonych usług.

Prowadzone badania mają także na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych procesów i usług.


Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest nakierowana na praktyczne wykorzystanie nowych rozwiązań i znaczące ulepszenia istniejących rozwiązań lub wprowadzenia nowych.


Działania te są przez Wnioskodawcę podejmowane systematycznie.


Wnioskodawca z przeprowadzonych projektów sporządza raporty, które dokumentują przebieg realizacji projektu, wykorzystane środki oraz wnioski. Projekty prowadzone przez Wnioskodawcę są projektami prowadzonymi w sposób systematyczny. Sporządzana przez Wnioskodawcę na podstawie przeprowadzonych projektów badawczych dokumentacja, pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę powstałą podczas prowadzenia poszczególnych projektów, w postaci bazy wiedzy.


Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie nowej wiedzy w przyszłości jako podstawy do tworzenia dalszych udoskonaleń.


Podsumowując, w świetle wskazanych powyżej okoliczności zarówno faktycznych, jak i prawnych nie ulega wątpliwości, że działania podejmowane przez Dział IT opisane w stanie faktycznym stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 uCIT.


Zdaniem Wnioskodawcy, bez znaczenia dla powyższej klasyfikacji pozostaje okoliczność, iż w części prace rozwojowe są prowadzone w ramach projektów realizowanych na własne potrzeby Wnioskodawcy.


Interpretacja inna niż przedstawiona powyżej prowadziłaby do niedającej się racjonalnie uzasadnić sytuacji, w której ulga opisana art. 18d uCIT nie uwzględniałaby projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez przedsiębiorstwa w celu tworzenia nowych procesów/rozwiązań dla wewnętrznych potrzeb przedsiębiorstwa podatnika i ulepszenia tych już istniejących. To natomiast prowadziłoby do nierównego traktowania przedsiębiorców.

Należy również zwrócić uwagę na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 czerwca 2016 r., o sygnaturze IBPB-1-2/4510-281/16/KP oraz na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 sierpnia 2016 r., o sygnaturze IPPB5/4510-641/16-3/MR, które to interpretacje oceniają bardzo podobne przypadki i uznają analogiczne stanowisko podatnika jako prawidłowa, cyt.:

„Zdaniem wnioskodawcy, w takim przypadku nie dochodzi do „zwrotu w jakiejkolwiek formie”. Przyjęcie innej interpretacji prowadziłoby do absurdalnej interpretacji, że w przypadku każdych zakończonych sukcesem prac badawczo-rozwojowych nie ma możliwości skorzystania z ulgi wskazanej w art. 18d ustawy CIT. Dotyczyłoby to podmiotów takich jak Wnioskodawca (czyli świadczących usługi badawczo-rozwojowe) jak i podmiotów produkcyjnych (czyli takich które prowadzą prace badawczo-rozwojowe w ramach większej działalności). W przypadku tych drugich, koszty prac badawczo-rozwojowych też są często uwzględniane w kalkulacji ceny np. nowego wyrobu.”

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają również interpretacje wydane w analogicznych stanach faktycznych - por. interpretacje powołane w stanowisku do pytania nr 1 in fine.


Ad. 4


Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w pkt V działalność Wnioskodawcy polegająca na wdrożeniu nowej platformy I... spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 uCIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d uCIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 uCIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza „działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.


Pojęcie prac rozwojowych zostało zdefiniowane w art. 4a pkt 28 uCIT, jako: „nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

W związku z opisanymi powyżej działaniami Wnioskodawca prowadzi badania i prace rozwojowe, które stanowią wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności w celu opracowania i wdrożenia nowy rozwiązań informatycznych pozwalających na optymalizację wykorzystywanych w działalności procesów i ulepszenie świadczonych usług.

Prowadzone badania mają także na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych procesów i usług.


Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest nakierowana na praktyczne wykorzystanie nowych rozwiązań i znaczące ulepszenia istniejących rozwiązań lub wprowadzenia nowych.


Działania te są przez Wnioskodawcę podejmowane systematycznie.


Wnioskodawca z przeprowadzonych projektów sporządza raporty, które dokumentują przebieg realizacji projektu, wykorzystane środki oraz wnioski. Projekty prowadzone przez Wnioskodawcę są projektami prowadzonymi w sposób systematyczny. Sporządzana przez Wnioskodawcę na podstawie przeprowadzonych projektów badawczych dokumentacja, pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę powstałą podczas prowadzenia poszczególnych projektów, w postaci bazy wiedzy.


Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie nowej wiedzy w przyszłości jako podstawa do tworzenia dalszych udoskonaleń.


Podsumowując, w świetle wskazanych powyżej okoliczności zarówno faktycznych, jak i prawnych nie ulega wątpliwości, że działania podejmowane przy realizacji projektu I... opisane stanie faktycznym stanowią działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 uCIT.


Zdaniem Wnioskodawcy, bez znaczenia dla powyższej klasyfikacji pozostaje okoliczność, iż prace rozwojowe dotyczące projektu I... są prowadzone w ramach projektów realizowanych na własne potrzeby Wnioskodawcy.


Interpretacja inna niż przedstawiona powyżej prowadziłaby do niedającej się racjonalnie uzasadnić sytuacji, w której ulga opisana art. 18d uCIT nie uwzględniałaby projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez przedsiębiorstwa w celu tworzenia nowych procesów dla wewnętrznych potrzeb przedsiębiorstwa i ulepszeniu tych już istniejących.

Należy również zwrócić uwagę na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 czerwca 2016 r., o sygnaturze IBPB-1-2/4510- 281/16/KP oraz na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 sierpnia 2016 r., o sygnaturze IPPB5/4510-641/16-3/MR, które to interpretacje oceniają bardzo podobne przypadki i uznają analogiczne stanowisko podatnika jako prawidłowe, cyt.:

„Zdaniem wnioskodawcy, w takim przypadku nie dochodzi do „zwrotu w jakiejkolwiek formie”. Przyjęcie innej interpretacji prowadziłoby do absurdalnej interpretacji, że w przypadku każdych zakończonych sukcesem prac badawczo-rozwojowych nie ma możliwości skorzystania z ulgi wskazanej w art. 18d ustawy CIT. Dotyczyłoby to podmiotów takich jak Wnioskodawca (czyli świadczących usługi badawczo-rozwojowe) jak i podmiotów produkcyjnych (czyli takich które prowadzą prace badawczo-rozwojowe w ramach większej działalności). W przypadku tych drugich, koszty prac badawczo-rozwojowych też są często uwzględniane w kalkulacji ceny np. nowego wyrobu”.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają również interpretacje wydane w analogicznych stanach faktycznych - por. interpretacje powołane w stanowisku do pytania nr 1 in fine.


Ad. 5


Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w pkt VI działalność Wnioskodawcy w zakresie badań i rozwoju spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 uCIT, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d uCIT.


Wnioskodawca prowadzi prace badawczo-rozwojowe, co zostało potwierdzone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poprzez przyznanie dofinansowania na realizację projektu, określonego w dokumentacji jako projekt badawczo-rozwojowy. Innowacyjność projektu została potwierdzona poprzez otrzymanie dotacji na przeprowadzenie projektu z programu I... w ścieżce IN-TECH.

Nie ulega zatem wątpliwości, iż wykonywane przez Wnioskodawcę działania opisane w stanie faktycznym w pkt VI stanowią działalność badawczo-rozwojową a konkretnie badania przemysłowe i prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 27 i 28 uCIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie, ustalenia:

  • czy opisana w stanie faktycznym w pkt II działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu konstrukcyjno-projektowego w zakresie badań i rozwoju w 2017 r., spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop (pytanie Nr 1) – jest nieprawidłowe,
  • czy opisana w stanie faktycznym w pkt III działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu B w zakresie badań i rozwoju w 2017 r., spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d:
    • w części dotyczącej działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop - jest prawidłowe,
    • w pozostałej części - jest nieprawidłowe,
  • czy opisana w stanie faktycznym w pkt IV działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu IT w zakresie badań i rozwoju w 2017 r., spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop (pytanie Nr 3) - jest prawidłowe,
  • czy opisana w pkt V działalność Wnioskodawcy polegająca na wdrożeniu nowej platformy I... spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop (pytanie Nr 4) - jest prawidłowe,
  • czy opisana w pkt VI działalność Wnioskodawcy w zakresie badań i rozwoju spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop (pytanie nr 5):
    • w części dotyczącej działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop - jest prawidłowe,
    • w pozostałej części - jest nieprawidłowe.


Odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku Nr 3 i Nr 4.

Organ podziela w pełni stanowisko Wnioskodawcy w świetle przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3 i Nr 4).

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 3 i Nr 4.

Stanowisko Organu w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Ad. 1, Ad. 2 i Ad. 5


Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2018, poz. 1036 z późn. zm., dalej: ustawa o CIT, updop), w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2017 r., podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową zwane „kosztami kwalifikowanymi”.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Ponadto, ustawodawca w art. 18d ust. 2 updop, wymienia rodzaje kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową uznawane za koszty kwalifikowane. W konsekwencji, aby wspomniane odliczenie mogło mieć zastosowanie, koszty uzyskania przychodów muszą być poniesione przez Wnioskodawcę na działalność badawczo-rozwojową oraz stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 updop.

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 updop, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


W myśl art. 4a pkt 27 updop w brzmieniu obowiązującym do 31 września 2018 r., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop w brzmieniu obowiązującym do 31 września 2018 r., ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Jednakże, zaznaczyć należy, że na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1668), od 1 października 2018 r. wprowadzone zostały zmiany dotyczące definicji badań naukowych i prac rozwojowych (art. 4 pkt 27 i 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036, dalej: updop), a także Ustawa wprowadzająca uchyla ustawę z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 87).


W myśl art. 4a pkt 27 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. , ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.


W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.


W rozpatrywanej sprawie, należy przeprowadzić analizę, nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ad. 1 i Ad. 2

Z przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w ramach swojej struktury organizacyjnej posiada wyodrębniony dział techniczno-projektowy (Biuro Techniczne), który opracowuje nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i wykonawcze dla następujących obszarów branżowych, które wchodzą w zakres działalności Wnioskodawcy:

  1. budownictwo drogowe,
  2. budownictwo mostowe,
  3. projektowanie architektoniczne i konstrukcyjne obiektów kubaturowych,
  4. instalacje sanitarne,
  5. instalacje oświetleniowe dróg,
  6. geotechnika.

Dział techniczno-projektowy prowadzi prace projektowe związane z realizacją nowych obiektów liniowych (np. drogi, mosty), energetycznych (np. bloki gazowe, spalarnie śmieci) i przemysłowych (np. oczyszczalnie) oraz kubaturowych (np. budynki użyteczności publicznej), jak również prace związane z modernizacją istniejących już obiektów (…).


Niezależnie jednak od ostatecznego wyniku podjętych prac uzyskana lub wykorzystywana przy prowadzeniu projektów wiedza i wszelkie nakłady związane z jej uzyskaniem lub wykorzystaniem są analizowane, a następnie informacje o nich są gromadzone przy użyciu systemów informatycznych.


Projekty mają jasno określony harmonogram działań i do każdego z projektów są przypisane odpowiednie zasoby osobowe. Jeżeli zachodzi taka potrzeba Wnioskodawca posiłkuje się wiedzą i sprzętem, którego nie posiada, poprzez wynajem lub zakup usług w postaci ekspertyz, analiz, szkoleń, certyfikacji czy walidacji itp. Wnioskodawca z przeprowadzonych projektów sporządza raporty. Tak prowadzona dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę z prowadzonego projektu. Projekty prowadzone przez Wnioskodawcę są projektami prowadzonymi w sposób systematyczny.

Zgromadzona wiedza może być wykorzystana w przyszłości, ale nie zawsze musi to nastąpić. Uzyskana lub wykorzystywana przy prowadzeniu projektów wiedza i wszelkie nakłady związane z jej wykorzystaniem są analizowane, a następnie informacje o nich są gromadzone przy użyciu systemów informatycznych.

Należy również zauważyć, że pewna część projektów badawczo-rozwojowych prowadzona przez Wnioskodawcę zostaje przerwana przed ich zakończeniem. Jest to wynikiem natrafienia na problemy natury naukowo-technicznej dyskwalifikujące dane projekty z dalszego etapu badań bądź wdrożenia.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, wskazać należy, że ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 uCIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przyszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Systematyczność od­nieść należy także do pewnego zorganizowania procesu prac badawczo-rozwojowych, uniknięcie jego losowego i przypadkowego charakteru. Poszczególne elementy prac badawczych lub rozwojowych powinny wskazywać na pewną logiczną ciągłość, ukierunkowaną na osiągnięcie określonego celu. Zwieńczeniem tych prac powinno być zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika.


Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.


W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii, czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematycznie prace opierają na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

We własnym stanowisku Wnioskodawca wskazuje m.in., że: „(…) W wyniku prowadzonych prac projektowych sporządzana zostaje przez Wnioskodawcę dokumentacja, która ma charakter unikatowy, a co za tymi idzie innowacyjny także na skalę przedsiębiorstwa. Dokumentacja ta pozwala na systematyczne gromadzenie nowej wiedzy uzyskanej w toku prowadzonych prac nad poszczególnymi projektami.

Gromadzona w formie dokumentacji wiedza jest archiwizowana w używanych przez Wnioskodawcę systemach informatycznych w postaci bazy wiedzy, co pozwala na jej wykorzystywanie przy realizacji kolejnych projektów. Ponadto, baza ta umożliwia analizę zebranych danych oraz ich ocenę co do przydatności w dalszej działalności przedsiębiorstwa.

W świetle powyższych okoliczności, bez wątpienia stwierdzić należy, iż prowadzone przez Wnioskodawcę prace w ramach realizowanych projektów budowlanych, poza samym opracowaniem projektu konkretnego obiektu lub jego modernizacji, prowadzą również do zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności.

Ponadto, przeprowadzenie opisanych powyżej prac związanych ze zdobywaniem nowej wiedzy i jej gromadzeniem oraz systematyczne jej wykorzystanie przy realizacji kolejnych projektów, pozwala na rozwój i ulepszenie procesu projektowania, co w konsekwencji, prowadzi także do ulepszenia i rozwoju świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Bez zdobywania oraz systematycznego gromadzenia tej wiedzy oraz doświadczeń, działalność Wnioskodawcy byłaby w praktyce bardzo utrudniona, a w niektórych przypadkach ekonomicznie nieopłacana lub wręcz niemożliwe. Wskazuje to jednoznacznie na fakt, że opisane powyżej prace wykonywane przez dział konstrukcyjno-projektowy stanowią prace rozwojowe (…).”


W rozpatrywanej sprawie, należy wyraźnie podkreślić, że choć:

  • Wnioskodawca posiada wyodrębniony dział techniczno-projektowy (Biuro techniczne), który opracowuje nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i wykonawcze,
  • oraz stworzył Zespół B, który zajmuje się cyfryzacją obiektów budowlanych, który kooperuje z działem konstrukcyjno-projektowym poprzez tworzenie cyfrowych modeli obiektów (usprawniając proces projektowo-budowlany),

to nie oznacza, że wszystkie prace/zadania realizowane przez ww. zespoły stanowią prace rozwojowe.


Zaakcentować bowiem należy, że zgodnie z cytowaną powyżej definicją prac rozwojowych zawartą w art. 4a pkt 26-28 updop można wyróżnić przesłankę pozytywną uznania działalności za prace rozwojowe, czyli nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania, produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, w szczególności opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych.

Zatem, należy potwierdzić, że skoro prace podejmowane przez Wnioskodawcę, są:

  • realizowane w sposób systematyczny,
  • w wyniku których powstają nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i wykonawcze dla obszarów branżowych Spółki,
  • związane z dostosowaniem Projektów do indywidualnych potrzeb Spółki,
  • związane z cyfryzacją obiektów budowlanych, poprzez tworzenie cyfrowych modeli obiektów,

niewątpliwie zawierają duży element innowacyjności, jednakże nie spełniają definicji działalności badawczo-rozwojowej, która jest zawarta w przepisach art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Podkreślić należy, że termin „innowacyjność” nie został bezpośrednio zdefiniowany w ww. ustawie. Tym samym zgodnie z definicją zamieszczoną w Słowniku PWN (http:/sjp.pwn.pl/slownik/) „innowacyjność oznacza, wprowadzenie czegoś nowego; też: rzecz nowo wprowadzona”. Zatem wskazać należy, że innowacja jest to każda zmiana, która coś ulepsza, daje nową jakość lub pozwala stworzyć nowy produkt, usługę bądź nową jakość. Może to być zmiana radykalna, dająca zupełnie nowy produkt, ale również cząstkowa, prowadzona do udoskonalenia produktu.

Jednakże, zjawisko innowacyjności jest nierozłącznie związane z każdą prowadzoną działalnością gospodarczą. Gospodarka konkurencyjna wymaga od prowadzonej działalności gospodarczej wprowadzania nowości, czy też przeprowadzania zmian w zakresie oferowanych dóbr i usług, biorąc pod uwagę dostosowanie tej działalności specjalnie do potrzeb i wymagań klientów (co znajduje zastosowanie w rozpatrywanej sprawie).

Zatem, nie wszystkie podejmowane przez podatnika prace, choć mogą być nakierowane na wprowadzenie nowych, innowacyjnych zastosowań, stanowią prace badawczo-rozwojowe. Przesłanką eliminującą te prace z działalności B+R jest bowiem niespełnienie warunków zawartych w definicji prac badawczo-rozwojowych.


Zatem, prace realizowane przez Spółkę, a:

  • opisane w stanie faktycznym w pkt II – działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu konstrukcyjno-projektowego w zakresie badań i rozwoju w 2017 r. (Pytanie Nr 1), oraz
  • opisane w stanie faktycznym w pkt III. 1 - działalność Wnioskodawcy prowadzona w ramach działu B (cyfryzacja projektów budowlanych) w zakresie badań i rozwoju w 2017 r. (Pytanie Nr 2 - w jej części),

nie spełniają definicji działalności badawczo-rozwojowej.


Powyższe oznacza, że w ww. zakresie Wnioskodawca nie będzie uprawniony do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w treści art. 18d updop.


Zatem, stanowisko Wnioskodawcy - w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 i Nr 2 (w tej części), należy uznać za nieprawidłowe.


Jednakże, mając na uwadze opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, z którego wynika, że integralną częścią działalności Wnioskodawcy (Działalność B+R Działu BIM pkt 2) są projekty wprowadzania nowych technologii, tj. skoro prace te m. in. nie mają charakteru okresowych i rutynowych zmian a w wyniku tych badań dochodzi do stworzenia prototypu oraz przeprowadzania w przypadku większości tych prac pilotaży projektów, stwierdzić należy, że prace te spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w treści art. 4a pkt 26-28 updop.


Powyższe oznacza, że w ww. zakresie Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w treści art. 18d updop, przy spełnieniu pozostałych warunków uprawniających do skorzystania z tej ulgi.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy - w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 (w tej części), należy uznać za prawidłowe.

Jednakże, podkreślić należy, że jeżeli ww. czynności realizowane w ramach Spółki będą dotyczyły zarówno prac badawczo-rozwojowych, jak i prac związanych z działalnością operacyjną Spółki, zasadnym jest/będzie wyodrębnienie tej części zadań, które nie dotyczą działalności B+R, aby można było skorzystać z odliczeń wynikających z treści art. 18d updop, w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej.

Ad. 5

Z przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca należy do konsorcjum realizującego projekt „Destrukt: Innowacyjna technologia mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem materiału z recyklingu nawierzchni asfaltowej”.

Celem projektu jest opracowanie technologii mieszanek mineralno-asfaltowych (dalej: mma), do produkcji, których użyte będą w jak największym stopniu materiały alternatywne. W przypadku nawierzchni asfaltowych, pełnowartościowym materiałem alternatywnym może być destrukt asfaltowy, pochodzący z rozbiórki istniejących nawierzchni, których okres eksploatacji zakończył się.

Głównym założeniem projektu jest określenie metod projektowania, badania i stosowania mieszanki mma zawierającej w swoim składzie możliwie największą ilość przetworzonego destruktu asfaltowego, tj. granulatu asfaltowego. W projekcie w ramach badań przemysłowych przewiduje się przeprowadzenie prac badawczych umożliwiających opracowanie procedur pozyskiwania i zarządzania destruktem asfaltowym oraz technologii stosowania destruktu asfaltowego do mieszanek mineralno-asfaltowych. Prace rozwojowe będą dotyczyły opracowania określonych wymagań i procedur w aspekcie efektywności procesów produkcyjnych. Planuje się opracowanie modyfikacji oprzyrządowania istniejącej wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych, tak by możliwe było dozowanie przetworzonego destruktu asfaltowego zgodnie z nową technologią.

W pierwszej części projektu, przedmiotem działań będzie ocena i charakterystyka różnych rodzajów destruktu asfaltowego, jako składników nowych mma. Przeprowadzenie szczegółowych badań destruktów różnego pochodzenia pozwoli na określenie ich przydatności do nowych mieszanek mineralno-asfaltowych oraz umożliwi wskazanie niezbędnych dodatków i materiałów potrzebnych do uzyskania satysfakcjonującego produktu. Ostatecznie, zostaną opracowane procedury pozwalające na efektywne zarządzanie destruktem od momentu jego pozyskania (frezowanie) do segregacji i przygotowania/przetworzenia, jako pełnowartościowego składnika nowych mieszanek mineralno-asfaltowych.

Istotną częścią projektu będzie opracowanie metod projektowania mieszanek mineralno-asfaltowych z granulatem asfaltowym z jednoczesnym zapewnieniem wysokiej jakości i trwałości nowego materiału. W tej części zostaną podjęte działania nad doborem niezbędnych dodatków odnawiających (regenerujących) granulat umożliwiających wykorzystanie go w podwyższonej ilości. Przewiduje się zastosowanie w projekcie materiałów odnawiających (regenerujących) w postaci dodatków chemicznych i miękkich asfaltów oraz określenie wpływu stopnia starzenia się lepiszczy na właściwości wynikowej mieszanki mineralno-asfaltowej. Zaprojektowanie mieszanek w pierwszej fazie projektu posłuży do oceny ich właściwości w odniesieniu do mieszanek wykonanych z nowych materiałów bez użycia granulatu asfaltowego.


Kolejne działania będą ukierunkowane na wykonanie w skali laboratoryjnej serii badań mieszanek mineralno-asfaltowych z różną ilością granulatu asfaltowego z uwzględnieniem procesu starzenia i dodatków odnawiających (regenerujących).


W następnym etapie, po wykonaniu serii badań laboratoryjnych i ustaleniu możliwych do zastosowania ilości granulatu asfaltowego, zostaną podjęte działania mające na celu opracowanie technologii produkcji mma z granulatem. Rezultatem prac będzie modyfikacja istniejącej wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych, tak by pozwalała ona na efektywne wykorzystanie destruktu.

Nowo opracowana technologia przyczyni się do rozwoju stosowania recyklingu mma na gorąco w Polsce.


Kolejnym założeniem projektu jest rozpowszechnianie technologii recyklingu mma na gorąco, co pozwoli na zwiększenie prawidłowego i efektywnego zużycia tego pełnowartościowego materiału do budowy dróg w skali krajowej. W tym celu przewiduje się między innymi stworzenie i opublikowanie wytycznych poświęconych zwiększonemu wykorzystaniu destruktu asfaltowego do produkcji mma wg nowo opracowanej technologii.


Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że prowadzi też inne projekty badawczo-rozwojowe, na które otrzymuje dofinansowanie z funduszy unijnych.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca doprecyzował, że podział prac w ramach projektu został opisany Załączniku 1 do aneksu nr 3 z dnia 20 lutego 2015 do umowy Konsorcjum, zgodnie z którym Wnioskodawca, wykonuje prace w zakresie:

  1. Analiza runku z celu określenia rodzajów destruktu, jego parametrów i przydatność do mma w zależności od miejsca pochodzenia,
  2. Opracowanie i wykonanie oprzyrządowania służącego do dozowania granulatu asfaltowego,
  3. Opracowanie technologii produkcji mma z granulatem asfaltowym,
  4. Wykonanie zarobów testowych mma z granulatem asfaltowym,
  5. Wykonanie odcinka prototypowego nawierzchni drogowej,
  6. Opracowanie dokumentacji technicznej, wytycznych do stosowania mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem destruktu asfaltowego dla pracowników firm,
  7. Prezentacja wyników projektu, szkolenia pracowników z działów odpowiedzialnych za przygotowanie ofert, projektowanie nawierzchni, produkcję oraz wbudowanie mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem destruktu asfaltowego,
  8. Postępowanie certyfikacyjne oraz uzyskanie pozwoleń do stosowania mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem większej, niż obecnie dopuszczalnej zawartości destrukty asfaltowego (17).

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy uznać, że nie wszystkie czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach ww. Projektu można uznać za prace badawczo-rozwojowe.

Do prac tych nie można zaliczyć:

  1. produkcji oraz wbudowania mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem destruktu asfaltowego, oraz
  2. postępowania certyfikacyjnego oraz uzyskania pozwoleń do stosowania mieszanek mineralno-asfaltowych z zastosowaniem większej, niż obecnie dopuszczalnej zawartości destrukty asfaltowego

bowiem dotyczą prac, które nie są związane z realizacją zadań w ramach prac B+R.


Ww. działania nie mają na celu tworzenie i projektowanie nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, co oznacza, że nie można potwierdzić, iż czynności te można uznać za podejmowane w ramach prac badawczo-rozwojowych i choć mogą być związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową, należy wyłączyć je z prac B+R.

Powyższe oznacza, że w ww. zakresie Wnioskodawca nie będzie uprawniony do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w treści art. 18d updop.


Zatem, stanowisko Wnioskodawcy - w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 5 (w tej części), należy uznać za nieprawidłowe.


Natomiast pozostałe prace, związane z innowacyjną technologią mieszanek mineralno-asfaltowych, skoro m. in. nie mają charakteru okresowych i rutynowych zmian a w wyniku tych badań dochodzi do opracowania nowej technologii, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w treści art. 4a pkt 26-28 updop.


Powyższe oznacza, że w ww. zakresie Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w treści art. 18d updop, przy spełnieniu pozostałych warunków uprawniających do skorzystania z tej ulgi.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy - w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 5 (w tej części), należy uznać za prawidłowe.

Jednakże, podkreślić należy, że jeżeli ww. czynności realizowane w ramach Spółki będą dotyczyły zarówno prac badawczo-rozwojowych, jak i prac związanych z działalnością operacyjną Spółki, zasadnym jest/będzie wyodrębnienie tej części zadań, które nie dotyczą działalności B+R, aby można było skorzystać z odliczeń wynikających z treści art. 18d updop, w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych w uzasadnieniu własnego stanowiska interpretacji indywidualnych, należy stwierdzić, że wiążą one w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj