Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.568.2021.1.MS
z 21 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 22 czerwca 2021 r. (data wpływu 24 czerwca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych spółki jawnej i przekazania jej nieodpłatnie do majątków jej wspólników – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych spółki jawnej i przekazania jej nieodpłatnie do majątków jej wspólników.

We wniosku złożonym przez

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
  • Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania:

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowani, tj. ….są małżeństwem …(dalej jako „Wspólnicy” lub ,,Zainteresowani”), pozostając w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej niezmiennie od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Od dnia ….2001 r. (data wpisu do Rejestru Przedsiębiorców) Zainteresowani prowadzą spółkę jawną: „…..” ….., KRS , NIP , REGON (dalej jako „Spółka”), która powstała w drodze przekształcenia z istniejącej wcześniej spółki cywilnej. Spółka posiada siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zainteresowani od dnia powołania spółki jawnej do dnia dzisiejszego są jedynymi wspólnikami w Spółce, gdzie każdy z Nich posiada 50% prawa własności Spółki i jest uprawniony do jednoosobowej reprezentacji Spółki.

W dniu …. 19…. r. Zainteresowani nabyli do majątku prywatnego użytkowanie wieczyste dwóch działek gruntowych, niezabudowanych, położonych przy…. oraz ….. Na tych działkach w 19… r. w ramach prowadzonej spółki cywilnej Wspólnicy wybudowali budynek handlowo-usługowy (ujawniony w ww. księgach wieczystych), o powierzchni całkowitej …. M2 (dalej „Nieruchomość”), który został wpisany do ewidencji środków trwałych Spółki (pierwotnie spółki cywilnej, a po jej przekształceniu w 2001 r. – spółki jawnej).

Obecnie Wspólnicy planują wycofać Nieruchomość z ewidencji środków trwałych Spółki i dokonać przeniesienia własności Nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników. Przeniesienie własności Nieruchomości zostanie przeprowadzone w następujący sposób:

  1. wycofanie Nieruchomości z ewidencji środków trwałych Spółki i nieodpłatne przeniesienie własności Nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników nastąpi na podstawie uchwały Wspólników;
  2. w wykonaniu tej uchwały zostanie zawarta, w formie aktu notarialnego, umowa nieodpłatnego przeniesienia własności Nieruchomości na rzecz Wspólników, która nie będzie ani umową darowizny ani umową sprzedaży w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740), będzie natomiast umową nienazwaną o treści i skutkach określonych w tej umowie;
  3. czynność przeniesienia przez Spółkę własności Nieruchomości na rzecz Wspólników zostanie udokumentowana fakturą wewnętrzną;
  4. przeniesienie Nieruchomości nie będzie stanowiło wycofania wkładu w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1526), w związku z czym na skutek tej czynności nie ulegnie zmniejszeniu udział kapitałowy żadnego ze Wspólników;
  5. przeniesienie Nieruchomości nie będzie stanowić wypłaty z zysku;
  6. wycofaniu Nieruchomości z majątku Spółki nie będzie towarzyszyło dodatkowe wynagrodzenie (spłaty) na rzecz Wspólników;
  7. przeniesienie własności Nieruchomości będzie w pełni ekwiwalentne i nie spowoduje przysporzenia po stronie żadnego ze Wspólników: małżonkowie staną się współwłaścicielami Nieruchomości w części odpowiadającej posiadanym udziałom w Spółce.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wycofanie opisanej powyżej Nieruchomości z ewidencji środków trwałych Spółki i przekazanie jej do majątku prywatnego Wspólników przy założeniu, że przekazanie to będzie nieodpłatne, nie będzie stanowić wypłaty z zysku oraz w wyniku tej czynności prawnej wkłady Wspólników w Spółce nie ulegną obniżeniu, spowoduje powstanie z tego tytułu obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie Wspólników?

Zdaniem Zainteresowanych, nieodpłatne wycofanie Nieruchomości z majątku Spółki i przekazanie jej do prywatnego majątku Wspólników nie spowoduje powstania z tego tytułu obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „updof”) przy założeniu, że przekazanie Nieruchomości nie będzie stanowić wypłaty z zysku i w wyniku tej czynności prawnej wkłady Wspólników nie ulegną obniżeniu. Będzie to czynność neutralna podatkowo na gruncie updof, nieskutkująca powstaniem przychodu do opodatkowania po stronie Wspólników, co potwierdza szereg interpretacji indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (m.in. interpretacje indywidualne o sygn.: 0112-KDIL3-3.4011.59.2018.1.WS, 0112-KDIL3-3.4011.211.2019.1.DS, 0113-KDIPT2 -3.4011.310.2020.1.GG).

Spółka jawna jest spółką prawa handlowego nieposiadającą odrębnej od wspólników osobowości prawnej, może być jednak podmiotem praw i obowiązków w obrocie gospodarczym. Z punktu widzenia prawa podatkowego, spółka jawna nie posiada zdolności prawnej – podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki, czyli osoby fizyczne.

W świetle art. 8 ust. 1 updof, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 updof).

Dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce stanowi dla jej wspólnika – osoby fizycznej dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu według zasad przewidzianych dla tego źródła.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 updof, opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie zaś z art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a updof stanowi, że źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Z kolei stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 3 updof, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl zaś art. 14 ust. 1 updof, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
  3. składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
  4. składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

–wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c updof), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały wycofane z działalności, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Odpłatne zbycie oznacza przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. W przypadku nieodpłatnego przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników spółki nastąpi zbycie tego składnika majątku spółki. W wyniku tej czynności dojdzie do przeniesienia prawa własności nieruchomości ze spółki na wspólników, czynność ta jednak nie będzie miała charakteru odpłatnego. Spółka bowiem, w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników, nie uzyska żadnych korzyści majątkowych.

W omawianym zdarzeniu przyszłym, planowane jest wycofanie Nieruchomości z ewidencji środków trwałych Spółki i przeniesienie własności Nieruchomości do majątku prywatnego Wspólników. Przeniesienie będzie nieodpłatne, nie będzie stanowić wypłaty z zysku, a wkłady Wspólników w Spółce pozostaną na niezmienionym poziomie. Umowa przeniesienia własności Nieruchomości będzie oparta o uchwałę Wspólników i będzie mieć charakter umowy nienazwanej o treści i skutkach określonych w tej umowie. Wycofaniu Nieruchomości nie będzie towarzyszyło dodatkowe wynagrodzenie (spłaty) na rzecz Wspólników, a wartość Nieruchomości przekazanej do majątku prywatnego Wspólników będzie ekwiwalentna i będzie odpowiadała udziałom w prawie do zysków w Spółce, które wynoszą po 50%.

W świetle powołanych wyżej przepisów, o powstaniu przychodu z tytułu przeniesienia własności nieruchomości ze spółki jawnej do majątku wspólników decydują dwie przesłanki, które muszą zaistnieć łącznie:

  1. musi nastąpić zbycie nieruchomości,
  2. zbycie musi być odpłatne.

Planowane przeniesienie własności Nieruchomości będzie zbyciem tejże w oparciu o umowę nienazwaną sporządzoną w formie aktu notarialnego. Będzie to jednak przeniesienie własności nieodpłatne – Spółka nie uzyska z tego tytułu żadnej korzyści majątkowej. Nie będzie mieć też miejsca nieekwiwalentność przekazania – Wspólnicy otrzymają własność w proporcji odpowiadającej ich udziałom w prawie do zysków w Spółce.

W związku z powyższym, zdaniem Zainteresowanych, nie powstanie przychód ani obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie Wspólników z tytułu planowanego przeniesienia własności Nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanych.

Należy poinformować też, że na dzień wydania niniejszej interpretacji obowiązuje tekst jednolity ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm.),

Należy zaznaczyć, że dokonana przez Organ ocena stanowiska przedstawionego przez Zainteresowanych dotyczy wyłącznie skutków podatkowych, jakie w przedmiotowej sprawie wystąpią po Ich stronie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości stanowiska Zainteresowanych może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy z Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj