Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-392/11-2/DG
z 14 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-392/11-2/DG
Data
2011.07.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zasięg terytorialny


Słowa kluczowe
budowa budynków
inwestycje
jednostka organizacyjna
podział spółki przez wydzielenie
przychód
składnik majątkowy
uchwały
wartość rynkowa
zarząd


Istota interpretacji
Skutki podatkowe transakcji podziału przez wydzielenie.



Wniosek ORD-IN 619 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.04.2011r. (data wpływu 22.04.2011r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych transakcji podziału przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2011r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania wyodrębnionych jednostek za zorganizowane części przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych podziału przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (zwana dalej „Spółką”) jest firmą deweloperską, której działalność polega na budowie inwestycji oraz jej zarządzaniu, wynajmie i sprzedaży komercyjnych nieruchomości. Realizacja inwestycji przebiegać będzie w etapach. Budowa pierwszej fazy rozpoczęła się w maju 2008 roku, a 31 marca 2010 roku, na podstawie pozwolenia na użytkowanie, zostały oddane do użytkowania dwa pierwsze budynki A1 i A2. Budynki te oferują powierzchnie biurowe z funkcjami uzupełniającymi takimi jak: usługowa (w tym show room, archiwum), gastronomiczna oraz handlowa. Obecnie, większość powierzchni w tych budynkach jest już wynajmowana na podstawie zawartych umów.

Strategia zarządzania przyjęta przez Spółkę zakłada, iż każdy wybudowany budynek będzie zarządzany przez osobną spółkę. Poszczególne obiekty budowane w ramach inwestycji mogą bowiem funkcjonować niezależnie od siebie i stanowią w istocie odrębne od siebie przedmioty działalności Spółki. W związku z powyższym, obecnie Spółka planuje wewnętrzne wydzielenie dwóch jednostek organizacyjnych, do których zostaną przypisane odpowiednio budynki A1 i A2 w celu przeniesienia ich do nowo założonych w tym celu spółek celowych. Procedura reorganizacyjna odbędzie się poprzez podział przez wydzielenie w trybie art. 529 par. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie ze statutem Spółki, wyodrębnienie jednostek organizacyjnych nastąpi w formie uchwały zarządu. Uchwała będzie uwzględniała między innymi następujące aspekty wyodrębnienia jednostek:

  1. wyodrębnienie organizacyjne

Uchwała będzie zawierała oświadczenie o wyodrębnieniu jednostek oraz wskazanie osób kierujących każdą z jednostek. Do każdej z jednostek oprócz budynku biurowego zostaną przyporządkowane umowy najmu wraz ze wszelkimi wynikającymi z nich rozliczeniami, umowy gospodarcze związane z marketingiem oraz pozyskiwaniem nowych klientów, część środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach bankowych Spółki, należności i zobowiązania związane z działalnością jednostek oraz umowy i zobowiązania związane z kredytem bankowym i pożyczkami od podmiotów z grupy zaciągniętymi w celu sfinansowania inwestycji.

Jednostki będą posiadać własną nazwę, tj. A O oraz V O, którymi będą mogły posługiwać się w obrocie gospodarczym. Jednocześnie budynki przypisane do jednostek będą stanowiły ich siedzibę prowadzenia działalności gospodarczej.

  1. wyodrębnienie finansowe

Ewidencja księgowa Spółki zostanie zmieniona w sposób umożliwiający ewidencję przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań dotyczących jednostek, co wiązać się będzie ze zmianą polityki rachunkowości Spółki w tym zakresie.

W planie kont Spółki zostanie oznaczone, które konta są bezpośrednio przypisane do jednostek. Do jednostek przypisane zostaną konta bezpośrednio dotyczące budynku A1 lub A2, natomiast dla kont wspólnych zastosowanie znajdzie przypisanie wartościowe oraz przypisanie poprzez centrum kosztów. Niemniej jednak, księgowania na kontach wspólnych będą dokonywane w taki sposób, że możliwe będzie natychmiastowe zidentyfikowanie, które z nich dotyczą działalności Spółki, a które jednostek. Do każdej z jednostek zostaną przyporządkowane odpowiadające im przychody i koszty, tj. wszystkie przychody z najmu budynku A1 zostaną przyporządkowane do jednostki A O wraz z odpowiadającymi im kosztami, natomiast wszystkie przychody i koszty związane z najmem budynku A2 zostaną przyporządkowane do jednostki V O. Także kredyt bankowy oraz pożyczki wewnątrzgrupowe zaciągnięte przez Spółkę w celu sfinansowania I etapu inwestycji zostaną podzielone i przypisane do jednostki A O w części dotyczącej budynku A1 oraz do jednostki V O w części dotyczącej budynku A2. Jednostki będą miały także własne rachunki bankowe. Ponadto do każdej z jednostek zostanie alokowana część środków znajdujących się na rachunkach bankowych Spółki dotycząca ich działalności tj. głównie środki pochodzące z najmu powierzchni biurowej w danym budynku.

  1. wyodrębnienie funkcjonalne

Uchwała o wyodrębnieniu będzie zawierała opis działalności, jaką będzie prowadziła każda z jednostek, tj. działalność polegająca na zarządzaniu przypisanymi składnikami majątkowymi, w tym wynajem na własny rachunek powierzchni w budynkach. Ponadto do jednostek przypisane zostaną umowy najmu, co oznacza, że każda z jednostek posiadać będzie niezależne źródło przychodów.

Należy podkreślić, że po wyodrębnieniu, dysponując własnymi składnikami majątkowymi, w tym nieruchomościami, umowami, własnymi należnościami i zobowiązaniami, etc. każda z jednostek będzie mogła samodzielnie realizować swe zadania. Każda z jednostek nie będzie bowiem sumą składników, przy pomocy których prowadzona będzie działalność, lecz zorganizowanym zespołem tych składników przeznaczonym do realizacji określonych zadań.

Ponadto, po dokonaniu wyodrębnienia jednostek A O i V O w samej Spółce pozostanie również zespół składników przeznaczonych do realizacji dalszych zadań inwestycyjnych, tj. nieruchomości, umowy, należności i zobowiązania związane z kolejną fazą inwestycji. Spółka rozpoczęła budowę następnego etapu inwestycji, w ramach którego powstaną dwa kolejne budynki B 1 i C 1. Spółka planuje, iż druga faza zostanie zakończona w 2012 roku.

Dodatkowo, poza prowadzeniem dalszych etapów projektu deweloperskiego Spółka będzie odpowiedzialna za zarządzanie infrastrukturą na terenie całej inwestycji. W kolejnym etapie reorganizacji, na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki nastąpi podział przez wydzielenie. W tym celu utworzone zostały nowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością A O Sp. z o.o. i V O Sp. z o.o., do których w ramach podziału zostaną przeniesione odpowiednio wyodrębnione jednostki A O oraz V O będące uprzednio przedmiotem wydzielenia.

Biorąc pod uwagę obecny szybki postęp prac związany z kolejnymi etapami projektu inwestycyjnego Spółki, taka struktura prowadzenia działalności będzie, zdaniem Spółki, najbardziej efektywna — nowo powstałe spółki będą zajmować się zarządzaniem istniejącymi budynkami, w szczególności wynajmem powierzchni biurowych, podczas gdy Spółka będzie mogła skoncentrować się na prowadzeniu dalszych etapów inwestycji.

Pytania:

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym, Spółka wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, poprzez potwierdzenie, iż w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego:

  1. Wyodrębnione jednostki A O i V O, do których przypisane zostaną składniki majątkowe wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, będą stanowić zorganizowane część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT;
  2. Składniki majątku, które po wyodrębnieniu jednostek A O oraz V O zostaną w Spółce, wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT;
  3. Wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki nowo zawiązane, ustalona na dzień wydzielenia, nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu podatkowego w momencie dokonania podziału przez wydzielenie na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.

Ad. 1)

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Spółki, każda z wyodrębnionych jednostek, do których alokowane zostaną składniki majątkowe opisane w stanie faktycznym, będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zm.) ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.”

Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (wraz z zobowiązaniami) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych;
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  • zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W związku z powyższym, dla uznania wyodrębnionych jednostek za zorganizowane części przedsiębiorstwa konieczne jest wyodrębnienie składników majątkowych zarówno na płaszczyznach organizacyjnej, finansowej, jak i funkcjonalnej.

Wyodrębnienie organizacyjne

Ustawa o CIT nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. Jednakże zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części ze struktur przedsiębiorstwa powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 października 2008 r., sygn. TLPB3/423-496/08-2/HS). Dodatkowo „wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział, wydział itp.” (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej).

Jak wskazano w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wyodrębnienie jednostek A O i V O nastąpi na podstawie uchwały zarządu. Uchwała będzie zawierać ponadto zestawienie materialnych i niematerialnych składników (w tym zobowiązań) przyporządkowanych do każdej z jednostek. Dodatkowo każda ze jednostek będzie posiadać własną nazwę — odpowiednio A O oraz V O. Na czele każdej z jednostek będzie stał Zarząd Spółki jako organ odpowiedzialny za zarządzanie tą jednostką. W konsekwencji, zarówno jednostka A O, jak i jednostka V O zostaną formalnie wyodrębniona w strukturze Spółki. Ponadto, o organizacyjnym wyodrębnieniu w strukturze Spółki jednostek, które zostaną przeniesione do spółek celowych w wyniku podziału przez wydzielenie przemawia fakt, że wyodrębnione jednostki prowadzić będą w ramach Spółki ściśle określony rodzaj działalności polegający na zarządzaniu i administrowaniu powierzchnią biurową odpowiednio budynku A1 oraz A2. Ponadto, od momentu dokonania wyodrębnienia, sama Spółka będzie koncentrować się na prowadzeniu kolejnych etapów inwestycji. W konsekwencji dojdzie do wyraźnego oddzielenia wewnątrz struktury Spółki działalności związanej z zarządzaniem powierzchniami biurowymi od działalności deweloperskiej. Każdy budynek będzie zarządzany przez odrębną jednostkę. Działalność polegająca na zarządzaniu powierzchniami biurowymi będzie prowadzona w sposób samodzielny przez każdą z wyodrębnionych jednostek, choć w ramach struktury prawnej Spółki. Zarówno jednostka A O oraz jednostka V O posiadać będą majątek (tj. aktywa i pasywa) niezbędny do samodzielnego prowadzenia działalności. Do jednostek tych przypisane zostaną przede wszystkim budynki biurowe oraz związane z nimi umowy najmu oraz umowy gospodarcze, a także wynikające z tych umów należności i zobowiązania oraz przychody i koszty. W związku z tym, zarówno jednostka A O, jak i jednostka V O, będą mogły realizować swoją działalność jako samodzielne podmioty gospodarcze.

Spółka wskazuje, iż stanowisko takie znajduje odzwierciedlenie w praktyce organów podatkowych (np. indywidualna interpretacje prawa podatkowego z dnia 26 października 2009 rok, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy: sygn. ITPB3/423- 396a/09/DK).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, należy uznać, iż jednostka A O oraz jednostka V O będą spełniać wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki dla uznania ich za zorganizowane część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT.

Wyodrębnienie finansowe

Zdaniem Spółki, każda z jednostek stanowić będzie także zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wyodrębniony finansowo, o czym świadczyć będą m.in. odpowiednie zmiany w polityce rachunkowości Spółki. Do jednostek przypisane zostaną konta bezpośrednio dotyczące ich działalności, natomiast dla kont wspólnych zastosowanie znajdzie przypisanie wartościowe oraz przypisanie poprzez centrum kosztów. Taki sposób ewidencji zapewni możliwość identyfikacji i przypisania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do jednostek.

Dodatkowo każda jednostka będzie posiadać własny rachunek bankowy oraz środki pieniężne pozwalające na finansowanie bieżącej działalności. Ponadto, przychody uzyskiwane z najmu powierzchni biurowych umożliwią każdej z jednostek na regulowanie swoich zobowiązań.

Należy podkreślić, iż ustawa o CIT nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie finansowe w rozumieniu definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w szczególności, czy konieczne jest prowadzenie odrębnych ksiąg rachunkowych czy sporządzanie bilansów. W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, iż „ wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa” (J. Marciniuk „Podatek dochodowy od osób prawnych. Rok 2008” Komentarz; Wydawnictwo CH. Beck; Warszawa 2008; por. także interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w warszawie z dnia 10 września 2009 roku, sygn. IPPB5/423-436/09-2/MB). Ponadto, jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji z dnia 9 czerwca 2009 roku, sygn. IPPP2/443-312/09-2/AS, „wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne natomiast jest aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze)”.

Mając na uwadze opisane powyżej okoliczności, zdaniem Spółki, wyodrębnione ze Spółki jednostki A O oraz V O będą spełniać warunek wyodrębnienia finansowego, o którym mowa w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Zgodnie z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa w ustawie o CIT wyodrębnienie funkcjonalne zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) oznacza przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (także por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 1 grudnia 2008 r., sygn. ITPB3/423-519b/08/AW).

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, zarówno jednostka A O, jak i jednostka V O zostaną wydzielone w celu zarządzania powierzchniami biurowymi odpowiednio w budynkach A1 i A2. W tym celu do jednostki A O oraz jednostki V O zostaną alokowane składniki majątkowe konieczne do kontynuacji działalności związanej z zarządzaniem powierzchniami biurowymi w zakresie prowadzonym wcześniej przez Spółkę, w szczególności odpowiednio budynek A1 oraz budynek A2, prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów z najemcami i dostawcami oraz pozostałych umów gospodarczych związanych z działalnością danej jednostki, jak również wierzytelności i zobowiązania.

Każda z jednostek będzie także posiadać niezależne źródło przychodów z tytułu umów najmu, które zostaną do nich przypisane. A zatem, zdaniem Spółki, należy uznać, że zarówno jednostka A O, jak i jednostka V O zostaną wyodrębnione także pod względem funkcjonalnym ze struktury Spółki.

Potwierdzeniem należytego funkcjonalnego wyodrębnienia jednostek ze struktury Spółki jest również fakt, iż kontynuowanie działalności przez jednostki A O oraz V O nie będzie wymagało od nich żadnych dodatkowych nakładów finansowych czy też przeprowadzenia restrukturyzacji organizacyjnej przejętych składników.

Ponadto, w opinii Spółki, osobno każda z jednostek będzie mogła również funkcjonować jako niezależny podmiot, gdyby potencjalnie zaistniała taka konieczność. Składniki przypisane odpowiednio do jednostki A O oraz V O będą bowiem stanowiły odpowiednio powiązaną całość i będą przyczyniały się do osiągania przez nie przychodów niezależnie od pozostałej części Spółki. Dodatkowo, zarówno jednostka A O, jak i jednostka V O, będą w stanie same prowadzić na bieżąco działalność w zakresie zarządzania powierzchniami biurowymi.

Podsumowując, zdaniem Spółki, organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wyodrębnienie jednostki A O oraz V O pozwała na uznanie ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT. W związku z powyższym, stanowisko Spółki, iż zarówno jednostka A O, jak i jednostka V O będą stanowić samodzielnie zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2)

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Spółki, majątek pozostający w Spółce po dokonaniu podziału przez wydzielenie, opisany w stanie faktycznym będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Biorąc pod uwagę uzasadnienie przedstawione w punkcie pierwszym oraz fakt, iż sama Spółka po dokonaniu podziału przez wydzielenie, będzie kontynuować swoją działalność związaną z kolejną fazą projektu deweloperskiego, jak również będzie uzyskiwać przychody z tytułu utrzymania infrastruktury nie ulega wątpliwości, iż będzie ona organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniona, co pozwala na uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT.

W ramach organizacyjnego wyodrębnienia, Spółka będzie nadal, pod dotychczasową nazwą, prowadzić projekt deweloperski. Spółka posiadać będzie własny zespół składników przeznaczonych do realizacji dalszych zadań inwestycyjnych, tj., nieruchomości, umowy, należności i zobowiązania związane z kolejną fazą inwestycji. W związku z tym, Spółka nadal będzie mogła realizować swoją działalność jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Spółka będzie stanowić zespół składników niematerialnych i prawnych (w tym także zobowiązań) wyodrębniony finansowo, co będzie potwierdzone w polityce rachunkowości Spółki. Spółka będzie posiadać zespół kont bezpośrednio związany z jej działalnością. Działający w Spółce sposób ewidencji zapewni możliwość identyfikacji przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z jej działalnością. Ponadto, Spółka będzie posiadać własny rachunek bankowy oraz środki pieniężne pozwalające na finansowanie jej bieżącej działalności.

Potwierdzeniem należytego funkcjonalnego wyodrębnienia Spółki jest natomiast fakt, że Spółka będzie nadal prowadzić działalność deweloperską i kontynuować rozpoczęty projekt inwestycyjny. Ponadto, Spółka będzie odpowiedzialna za zarządzanie infrastrukturą na terenie całej inwestycji. Spółka będzie zatem posiadać niezależne źródło przychodów pozwalające jej na dalsze prowadzenie swojej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, stanowisko Spółki, iż po dokonaniu podziału przez wydzielenie majątek pozostający w Spółce będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT należy uznać za prawidłowe.

Ad. 3)

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Spółki, w przypadku podziału przez wydzielenie, w ramach którego zarówno majątki wydzielane, jak również majątek pozostający w Spółce stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa, nie powstanie po stronie Spółki, jako spółce podlegającej podziałowi, przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT przychodem w spółce podlegającej podziałowi jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia, w przypadku, gdy majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

A contrario, na podstawie tego przepisu należy uznać, że w przypadku podziału przez wydzielenie przychód nie powstaje, gdy majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, w opinii Spółki, ponieważ zarówno jednostka A O oraz jednostka V O, jak również zespół składników, który pozostanie w Spółce po wydzieleniu będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a ust. 4 ustawy o CIT (zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym w punkcie 1 i 2 niniejszego wniosku), to w konsekwencji wartość rynkowa składników majątkowych wchodzących odpowiednio w skład jednostki A O oraz jednostki V O przeniesionych na nowo zawiązane spółki A O Sp. z o.o. i V O Sp. z o.o., ustalona na dzień wydzielenia, nie będzie stanowić dla Spółki przychodu do opodatkowania.

Podobne stanowisko w sprawie zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 11 lutego 2010 r. (sygn. ITPB3/423-759/09/DK), który uznał, że „Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy należy stwierdzić, iż ww. przepis odnosi się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie. W pierwszym przypadku ustawodawca wskazuje, iż przychód występuje w sytuacji gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku prawodawca uznał, iż przychód wystąpi w sytuacji gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w Spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem ażeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.”

Natomiast w interpretacji wydanej w dniu 18 sierpnia 2010 r. przez Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBI/2/423-718/10/PK), czytamy, że „W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z podziałem Spółki przez wydzielenie. Zarówno majątek pozostający w spółce dzielonej, jak i majątek przenoszony na spółkę nowo powstałą stanowić; zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wobec powyższego, na skutek podziału Spółki przez wydzielenie, u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych”.

W konsekwencji, stanowisko Spółki, zgodnie z którym wartość składników majątkowych przeniesionych na nowo zawiązane spółki, ustalona na dzień wydzielenia, nie będzie stanowić dla Spółki przychodu do opodatkowania w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, należy uznać za prawidłowe,

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj