Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-296/11-6/AO
z 8 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-296/11-6/AO
Data
2011.06.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
kontrakt menedżerski
obowiązek płatnika
płatnik
przychód z działalności wykonywanej osobiście
usługi menedżerskie
usługi zarządzania


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2011 r. (data wpływu 9 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniach 21 kwietnia 2011 r. oraz 24 i 27 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 12 maja 2011 r. nr ILPB1/415-296/11-4/AO i ILPP1/443-416/11-4/NS wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 17 maja 2011 r., natomiast w dniu 27 maja 2011 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 24 maja 2011 r.). Brakującą opłatę uzupełniono w dniu 24 maja 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) w dniu xx maja 2010 r. zawarł z Doradcą, prowadzącym działalność gospodarczą, Umowę o świadczenie usług doradczych i menedżerskich. Pierwotnie Spółka potraktowała przedmiotową umowę jako umowę pomiędzy niezależnymi podmiotami gospodarczymi prowadzącymi odrębne działalności gospodarcze. Obydwa podmioty są zarejestrowanymi i czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, a Wnioskodawca wykonuje wyłącznie czynności uprawniające do pełnego odliczenia podatki VAT zawartego w fakturach. Wynagrodzenie za wykonane czynności dokumentowane było w okresach miesięcznych, fakturami VAT wystawianymi przez Doradcę na rzecz Spółki.

W trakcie przygotowań do sporządzenia sprawozdania finansowego za 2010 rok, dokonano weryfikacji prawno-podatkowej umowy w powiązaniu z postanowieniami uchwały Zarządu Wnioskodawcy z dnia xx maja 2010 r. w sprawie reorganizacji Działu O., na mocy której Doradcy powierzono stanowisko zastępcy Dyrektora, z określeniem jego zakresu obowiązków i umiejscowieniem w strukturze organizacyjnej Pionu O.. Ponowna analiza umowy spowodowała zmianę stanowiska, co do kwalifikacji podatkowej umowy. Została ona uznana za umowę o podobnym charakterze co kontrakt menedżerski, co oznacza uznanie, że Doradca, w ramach umowy zawartej ze Spółką, wykonuje działalność osobiście.

W związku z tym, Spółka jako podmiot dokonujący zapłaty za usługi świadczone na podstawie powyższej umowy, zachowała się jak płatnik i pobrała zaliczki na podatek dochodowy, dokonując stosownych korekt deklaracji i zapłat podatku dochodowego oraz składek zdrowotnych. Spółka nie dokonała obciążenia przychodów Doradcy składką na ubezpieczenia społeczne na podstawie złożonego przez Doradcę oświadczenia o opłacaniu składek w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Konsekwentnie, VAT zawarty w wystawionych przez Doradcę fakturach, również został skorygowany jako niepodlegający odliczeniu i zwrócony Urzędowi Skarbowemu wraz z odsetkami, pomimo faktu, że posiada pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, że na mocy Uchwały Zarządu Spółki z dnia xx maja 2010 r. w sprawie reorganizacji Działu O., utworzono stanowisko Dyrektora Pionu O. oraz dwóch Zastępców Dyrektora Pionu. Doradcy, z którym zawarto umowę na świadczenie usług doradczych i menedżerskich, powierzono stanowisko jednego z Zastępców Dyrektora Pionu. Doradca to osoba wymieniona z imienia i nazwiska, prowadząca działalność gospodarczą pod własną firmą, zajmująca się usługami konsultingowymi i menedżerskimi, z zakresem obowiązków tożsamym z zakresem obowiązków drugiego Zastępcy Dyrektora Pionu. Zgodnie z umową, Spółka zainteresowana jest reorganizacją działalności części przedsiębiorstwa zajmującej się handlem i dystrybucją, zaś Doradca posiada wiedzę i doświadczenie niezbędne do przeprowadzenia planowanej reorganizacji. Celem umowy jest określenie warunków, na jakich Doradca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, będzie wykonywał dla Spółki profesjonalne usługi konsultingowe i menedżerskie. Świadczone przez Doradcę usługi konsultingowe i menedżerskie dotyczyć mają reorganizacji Pionu O. oraz jego właściwego funkcjonowania jako jednostki realizującej zysk. Dodatkowo przedmiotem umowy jest realizowanie sprzedaży.

Świadczone przez Doradcę usługi konsultingowe i menedżerskie dotyczyć mają w szczególności:

  1. reorganizacji logistyki magazynowania,
  2. reorganizacji logistyki dystrybucji,
  3. budowy i nadzoru nad zespołem przedstawicieli handlowych,
  4. przeszkolenia przedstawicieli handlowych,
  5. reorganizacji zespołu pracowników biurowych back office,
  6. zaprojektowania systemu motywacyjnego dla pracowników Pionu O.,
  7. realizacji zadań sprzedażowych wynikających z przyjętego przez Spółkę planu,
  8. udziału w negocjacjach z dostawcami firmy,
  9. udziału w kreowaniu polityki handlowej Pionu O.,
  10. kierowania i zarządzania podległym zespołem handlowym, a także nadzór nad wykonywaniem zadań przez pracowników Spółki i zgłaszanie wszelkich uwag do sposobu i jakości wykonywania pracy.

Doradca zobowiązuje się: wykonywać usługi z należytą starannością i zgodnie z niniejszą umową, przy uwzględnieniu zawodowego charakteru swojej działalności, przestrzegać odpowiednich procedur, regulaminów i zasad obowiązujących w Spółce, o których został poinformowany. Doradca może świadczyć usługi wynikające z niniejszej umowy, w miejscach właściwych do należytego ich wykonania, zarówno na terenie siedziby Spółki oraz we wszelkich innych - zgodnie z ustaleniami ze Spółką. Doradca może świadczyć usługi osobiście, a także za pomocą swoich pracowników, po uzyskaniu pisemnej zgody Spółki.

Do obowiązków Doradcy należy w szczególności:

  1. realizacja ustalonej i przyjętej przez Zarząd Spółki polityki sprzedaży Pionu O. w Spółce,
  2. zarządzanie Działem Sprzedaży oraz Handlowcami w terenie,
  3. przygotowywanie i przedstawianie Dyrektorowi Pionu planu sprzedaży dla,
  4. przygotowywanie i przedstawianie Dyrektorowi Pionu propozycji budżetu w oparciu o plan sprzedaży,
  5. proponowanie portfela marek produktów oraz asortymentu handlowego,
  6. nadzór nad realizacją ustalonego planu sprzedaży oraz budżetu,
  7. analiza i optymalizacja kosztów handlowych,
  8. przygotowanie koncepcji reorganizacji Logistyki i Magazynowania w Spółce,
  9. nadzór nad przestrzeganiem przez zespół handlowy zasad i terminów tworzenia i przekazywania do Pionu Głównego Księgowego dokumentów rodzących obowiązki podatkowe i publicznoprawne,
  10. nadzór nad windykacją należności handlowych,
  11. ustalanie zasad organizacji pracy Handlowców oraz Pracowników Działu Sprzedaży oraz ich przestrzegania, w szczególności w sprawach porządkowych, związanych z obiegiem dokumentów, raportowaniem wszystkich kontaktów z klientami.

W celu należytego wykonania obowiązków przewidzianych w umowie, Doradca jest uprawniony i zobowiązany do:

  1. składania do Dyrektora Pionu wniosków o konkretne działania marketingowe firmy,
  2. udział z głosem doradczym w negocjacjach handlowych z dostawcami,
  3. składania do Dyrektora Pionu wniosków o uczestnictwo w targach/misjach handlowych,
  4. zatwierdzania warunków handlowych dla poszczególnych klientów w ramach ustalonych przez Dyrektora Pionu,
  5. składania do Dyrektora Pionu wniosków o zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami,
  6. składania do dyrektora Pionu wniosków o zmianę warunków pracy i płacy pracowników Pionu, gwarantujących maksymalizację osiąganych przez Pion wyników wyrażonych marżą handlową, zgodnie z polityką personalną Spółki i przyjętym budżetem,
  7. zlecania w porozumieniu z Dyrektorem Pionu innym służbom Spółki przygotowania i dostarczenia wszelkich danych niezbędnych do przygotowania analizy działalności handlowej Pionu O. oraz opracowania projektu reorganizacji Logistyki i Magazynowania,
  8. prowadzenia korespondencji handlowej z klientami Spółki,
  9. składania do Dyrektora Pionu wniosków o nagrody oraz kary porządkowe i dyscyplinarne dla pracowników.

Doradca ponosi odpowiedzialność za:

  1. gromadzenie i zabezpieczenie pozyskanych z rynku informacji handlowych,
  2. prowadzenie bieżących analiz rynku i informowanie Dyrektora Pionu o możliwym wpływie sytuacji rynkowej oraz istotnych wydarzeń na politykę handlową firmy i realizację przyjętych planów sprzedaży,
  3. zarządzanie podległymi zespołami pracowników w sposób zapewniający maksymalizację stosunku przychodów do kosztów prowadzonej działalności,
  4. informowanie Dyrektora Pionu w sprawach problematyki Działu Sprzedaży,
  5. rodzaj i jakość informacji przekazywanej wewnątrz i na zewnątrz Spółki.


Doradca uprawniony jest do prowadzenia negocjacji z przyszłymi odbiorcami, zgodnie ze wskazówkami i warunkami ustalonymi ze Spółką. Doradca nie jest upoważniony na podstawie umowy do samodzielnego zawierania jakichkolwiek umów z podmiotami w imieniu Spółki oraz do składania w swoim imieniu jakichkolwiek oświadczeń. W powyższym zakresie wymagane jest współdziałanie ze Spółką, tj. Zarządem Spółki lub Dyrektorem Pionu O. Doradca nie jest upoważniony do pobierania pieniędzy w imieniu i na rzecz Spółki chyba, że otrzyma pisemne, szczegółowe upoważnienie w tym zakresie.

Spółka zobowiązana jest do współdziałania z Doradcą w zakresie i na warunkach określonych w niniejszej umowie, w szczególności do udostępnienia będących w posiadaniu Spółki informacji potrzebnych dla realizacji niniejszej umowy. Za usługi doradcze wykonywane w ramach niniejszej umowy Doradca otrzyma wynagrodzenie. Umowa zostaje zawarta na okres od x czerwca 2010 r. do dnia x grudnia 2011 r. Stronom przysługuje prawo do rozwiązania umowy przed upływem okresu, na który została zawarta, w razie rażącego naruszenia jej postanowień przez drugą stronę. Strony umowy oświadczają, iż intencją stron jest przedłużenie umowy na dalszy okres w przypadku osiągnięcia założeń umowy i pozytywnej oceny wzajemnej współpracy.

Doradca zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy wszelkich okoliczności i informacji, stanowiących tajemnicę służbową i handlową Spółki, o których dowiedział się w związku z wykonywaniem niniejszej umowy.

Doradca zobowiązuje się do przestrzegania zasady nie przyjmowania i nie realizowania zamówień na towary Spółki od kontrahentów zalegających w płatnościach za już zrealizowane zamówienia ponad 10% należności lub ponad miesiąc od daty wymagalności.

Doradca nie jest powołany do organów stanowiących Spółki, a zatem nie wchodzi w skład Zarządu Spółki ani w skład Rady Nadzorczej.

Spółka wskazała, że czynności wykonywane na podstawie przedmiotowej umowy są czynnościami o co najmniej podobnym charakterze do umowy menedżerskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy słuszne jest twierdzenie, że zapisy Umowy o świadczenie usług doradczych i menedżerskich wraz z Uchwałą Zarządu, wyczerpują warunki zawarte w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące wyłączenia świadczonych przez Doradcę usług na rzecz Spółki z jego pozarolniczej działalności gospodarczej...
  2. Czy w świetle stanu faktycznego, prawidłowa jest kwalifikacja przychodów z Umowy o świadczenie usług doradczych i menedżerskich, zawartej w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w powiązaniu z art. 10 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy, oznaczająca dla Spółki:
    1. obowiązek wynikający z art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobierania jako płatnik, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych,
    2. uwzględniania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów w wysokości wynikającej z art. 22 ust 9 pkt 5 ww. ustawy,
    3. potrącania składek zdrowotnych oraz składek na ubezpieczenie społeczne, o ile w tym ostatnim przypadku umowa stanowiłaby jedyny tytuł podatnika do ubezpieczeń ZUS...

W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, iż pytanie oznaczone nr 2, zasadniczo sprowadza się do wątpliwości związanej z osiąganiem przez kontrahenta Spółki przychodów z działalności wykonywanej osobiście i konsekwencji dla Spółki z tego faktu, związanej z obowiązkiem wystąpienia jako płatnika (pkt a), uwzględnieniem przez Spółkę zryczałtowanych kosztów (pkt b) oraz potrącaniem składek zdrowotnych i składek na ubezpieczenie społeczne (pkt c). Możliwość potrącenia składek społecznych i zdrowotnych przy poborze przez płatników zaliczek na podatek dochodowy wynika z art. 41 ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych. Art. 26 wskazanej ustawy umożliwia odliczenie składek społecznych od przychodu podlegającego opodatkowaniu, a art. 27b umożliwia obniżenie podatku o kwotę potrąconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Wszystkie wątpliwości dotyczą bezpośrednio Spółki występującej w roli płatnika. Zainteresowany we wniosku nie formułował wątpliwości dotyczących innych ustaw niż podatkowe. Wnioskodawca nie pyta o wymiar składek, czy fakt istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych. Spółka oczekuje potwierdzenia możliwości (lub jej braku) potrącania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odpowiednio od przychodu i od dochodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, zapisy Umowy o świadczenie usług doradczych i menedżerskich, wyłączają świadczone przez Doradcę usługi na rzecz Spółki z jego pozarolniczej działalności gospodarczej.

Tym samym uzyskiwane przez Doradcę przychody, należy uznać jako przychody pochodzące z działalności wykonywanej osobiście. Spółka ma obowiązek pobrania jako płatnik, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, uwzględniając zryczałtowane koszty uzyskania przychodów i potrącając składki zdrowotne oraz składki na ubezpieczenie społeczne, te ostatnie, o ile umowa stanowi jedyny tytuł podatnika do ubezpieczeń ZUS.

Spółka kwalifikuje przychody z Umowy o świadczenie usług doradczych i menedżerskich do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, co oznacza, że podmiot dokonujący zapłaty za usługi świadczone na podstawie takiej umowy powinien jako płatnik, pobierać zaliczki na podatek dochodowy.

Na wskazanych podstawach prawnych, mając na uwadze § 2 i § 4 Umowy o świadczenie usług doradczych i menedżerskich, przewidujące ciążące na Doradcy i przyjęte przez niego:

  • obowiązki nadzoru, kierowania i zarządzania Działem Sprzedaży i Handlowcami w terenie oraz
  • kompetencje w zakresie ustalania zadań, składania wniosków, zatwierdzania warunków, zlecania itp.,

należy przyjąć, iż czynności wykonywane na podstawie umowy o świadczenie usług doradczych i menedżerskich są czynnościami wykonywanymi na podstawie umowy o co najmniej podobnym charakterze do umowy menedżerskiej, a zatem mieszczą się w zakresie działalności wykonywanej osobiście. Dodatkowo przesądza o tym fakt powierzenia Doradcy, na mocy Uchwały Zarządu Spółki Wnioskodawcy z dnia x maja 2010 r. w sprawie reorganizacji Działu O., funkcji Zastępcy Dyrektora, poprzez określenie w załączniku nr 4 do uchwały zakresu jego obowiązków oraz umieszczenie go w strukturze organizacyjnej Spółki, co oznacza m.in. prawo Doradcy do zarządzania podległym personelem, możliwość wydawania wiążących poleceń i pełną samodzielność w zakresie organizacji pracy zarządzanego zespołu i oceny jej efektów.

Wnioskodawca podkreślił, że intencją stron było w tamtym czasie ustanowienie dwóch równorzędnych stanowisk zastępców dyrektora Pionu O., z których jedno objął pracownik zatrudniony na umowę o pracę, a drugie Doradca w ramach zawartej umowy o świadczenie usług doradczych i menedżerskich. Kluczowe znaczenie jednak dla wyłączenia świadczonych przez Doradcę usług na rzecz Wnioskodawcy z jego pozarolniczej działalności gospodarczej i uznaniu jej za działalność wykonywaną osobiście ma, zdaniem Zainteresowanego, fakt, że zgodnie z przepisem art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Zlecający, czyli Wnioskodawca, ponosi pełną odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat podejmowanych przez Doradcę czynności, co oznacza, że Doradca nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z rezultatem świadczonych na rzecz Wnioskodawcy usług menedżerskich oraz są one wykonywane, zgodnie z § 2 ust. 2 Umowy „w porozumieniu i w ścisłej współpracy z Dyrektorem Pionu O. oraz Zarządem Spółki”, a także, zgodnie z § 3 ust. 2 Umowy „w miejscach właściwych do należytego ich wykonania, zarówno na terenie siedziby Spółki oraz we wszystkich innych - zgodnie z ustaleniami ze Spółką”. To oznacza, że spełnione są łącznie warunki art. 5b ust. 1 wymienione w tym przepisie.

Przyjęta przez Wnioskodawcę i opisana powyżej kwalifikacja prawno-podatkowa przychodów do źródła „działalność wykonywana osobiście” ma kluczowe znaczenie dla sposobu opodatkowania czynności generujących przychody z tego tytułu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązkiem Zainteresowanego, jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, jest dokonanie potrąceń i zapłacenie właściwemu Urzędowi Skarbowemu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisu art. 10 ust. 1 ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 2 i 3 tego przepisu:

  • działalność wykonywana osobiście (pkt 2),
  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3).

W myśl art. 5a pkt 6 cyt. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

   - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9.

Stosownie do art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Z powyższego wynika, iż jeżeli przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczają określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wyłączenie powyższe obejmuje m.in. przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cytowanej powyżej ustawy. Poszczególne kategorie tych przychodów wymieniono w art. 13 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisem art. 13 pkt 7 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W myśl przepisu art. 13 pkt 9 cyt. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze - przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej - nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Tym samym przychody uzyskane z tytułu tego rodzaju umów stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli umowy te zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednocześnie, z uwagi na fakt, iż w przypadku zawarcia umowy powierzającej zarząd przedsiębiorstwem występuje duża dowolność nazewnictwa, przepis art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy nie tylko przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie, kontraktu menedżerskiego, lecz wszelkich umów o podobnym charakterze, z których wynika, że podatnikowi, w drodze umowy cywilnoprawnej, zostało zlecone sprawowanie zarządu przedsiębiorstwem, spółką czy instytucją.

Natomiast wyjątek, o którym mowa w powołanym przepisie dotyczy sytuacji, gdy podatnik powołany został np. do składu zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innych organów stanowiących osoby prawnej; w takiej sytuacji uzyskane przez niego przychody będą przychodami w rozumieniu art. 13 pkt 7, a nie art. 13 pkt 9 ww. ustawy. Powołanie bowiem podatnika np. do składu zarządu, bez względu na sposób jego powołania, stanowi okoliczność, która powoduje tylko zmianę kwalifikacji przychodu, jednakże w ramach działalności wykonywanej osobiście.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z Doradcą prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą Umowę o świadczenie usług doradczych i menedżerskich. Pierwotnie przedmiotowa umowa traktowana była jak umowa między niezależnymi podmiotami gospodarczymi. Jednak w wyniku weryfikacji pod względem prawno-podatkowym w powiązaniu z postanowieniami ww. umowy i celem jej zawarcia, uznano że powyższa umowa spełnia warunki do uznania jej za umowę o co najmniej podobnym charakterze do umowy menedżerskiej. Ponadto, Doradca nie jest powołany do organów stanowiących Spółki, a zatem nie wchodzi w skład Zarządu Spółki, ani w skład Rady Nadzorczej.

Z uwagi na bezspornie osobisty charakter kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, ustawodawca zawarł w treści art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, regulację szczególną, stanowiącą, iż przychody z tego tytułu są przychodami z osobiście wykonywanej działalności nawet, gdy umowy te zawierane są przez autonomiczne podmioty gospodarcze, tj. osobę fizyczną prowadzącą działalność, spółkę cywilną, czy inną spółkę osobową.

Dochody podatnika osiągającego przychody z osobiście wykonywanej działalności, o której mowa w art. 13 pkt 9 ww. ustawy, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej ze środków podatnika przez płatnika, o którym mowa w ust. 1 zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 41 ust. 1a ww. ustawy).

Stosownie do treści art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 5, 7 i 9 ustala się w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1 ustawy (tj. 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.335 zł), a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu albo od tego samego podmiotu, ale z tytułu kilku stosunków prawnych, w wysokości określonej w ust. 2 pkt 2 (tj. nie mogą przekroczyć łącznie 2.002 zł 05 gr za rok podatkowy).

Zgodnie z art. 42 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, płatnicy o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Reasumując, zapisy Umowy o świadczenie usług doradczych i menedżerskich wraz z Uchwałą Zarządu, wyczerpują warunki zawarte w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące wyłączenia świadczonych przez Doradcę usług na rzecz Spółki z jego pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle stanu faktycznego, prawidłowa jest kwalifikacja przychodów z Umowy o świadczenie usług doradczych i menedżerskich, zawartej w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w powiązaniu z art. 10 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy.

W związku z powyższym, na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek wynikający z art. 41 ww. ustawy - pobierania jako płatnik, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, uwzględniania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów w wysokości wynikającej z art. 22 ust. 9 pkt 5 cyt. ustawy oraz potrącania składek zdrowotnych i składek na ubezpieczenie społeczne, o ile obowiązek ich zapłaty wynika z odrębnych przepisów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie nadmienia się, iż wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony w terminie późniejszym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj