Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP1/443-216/11-6/IG
z 9 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP1/443-216/11-6/IG
Data
2011.08.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
grunt niezabudowany
obowiązek podatkowy
przeniesienie prawa własności


Istota interpretacji
Czy prawidłowym pozostaje rozpoznanie obowiązku w podatku VAT z tytułu dokonanej dostawy w dacie uzyskania części ceny, w stosunku do otrzymanych kwot (IV i VII 2011 r.) oraz w ciągu 7 dniu od dnia wydania gruntu, tj. najpóźniej do dnia 19 października 2011 r. (faktura końcowa na całość z pomniejszeniem opodatkowanych już zaliczek) ?



Wniosek ORD-IN 267 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku (data wpływu 18 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w odniesieniu do transakcji sprzedaży niezabudowanej nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • obowiązku podatkowego w odniesieniu do transakcji sprzedaży niezabudowanej nieruchomości;
  • prawa do odliczenia podatku z faktur dokumentujących wywóz odpadów budowlanych

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Aktem notarialnym Rep. (…) z dnia 14 kwietnia 2011 roku s.c, zwana dalej „Wnioskodawcą” przeniosła prawo własności nieruchomości niezabudowanej na Spółdzielnię Mieszkaniową, dalej „Kupująca”. Zbywany grunt stanowi teren mieszkaniowy i jest przeznaczony pod zabudowę. W akcie notarialnym wskazano, że Kupująca jeszcze przed wydaniem towaru przez Wnioskodawcę uiści część ceny (dwie płatności: IV i VII 2011 r.), zaś pozostała cena będzie wpłacana w ratach, których terminy zgodnie zawartą umową przypadają po dniu wydania nieruchomości, tj. XII 2011 r. oraz III, VI, IX, XII 2012 r.

Termin wydania nieruchomości w związku ze składowaniem przez Wnioskodawcę na działce odpadów materiałów budowlanych i drewna opałowego został wyznaczony na dzień 12 października 2011 r., z tym dniem dojdzie do objęcia przedmiotowej nieruchomości przez Kupującą i przejdą na nią ciężary i korzyści (§ 5 i 6 aktu). Wydanie gruntu w posiadanie zostanie udokumentowane protokołem zdawczo-odbiorczym.

Jednocześnie Wnioskodawca wyraził w treści umowy zgodę do prawnego dysponowania przedmiotową nieruchomością przez Kupującą w celu rozpoczęcia procedury prawnej zmierzającej do uzyskania wymaganych prawem pozwoleń, w tym złożenia przez Kupującą „…”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowym pozostaje rozpoznanie obowiązku w podatku VAT z tytułu dokonanej dostawy w dacie uzyskania części ceny, w stosunku do otrzymanych kwot (IV i VII 2011 r.) oraz w ciągu 7 dniu od dnia wydania gruntu, tj. najpóźniej do dnia 19 października 2011 r. (faktura końcowa na całość z pomniejszeniem opodatkowanych już zaliczek) ...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisami obecnie obowiązującej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - grunt jest towarem (art. 2 pkt 6.), tak więc czynność sprzedaży gruntu jest dostawą towarów. Czynność ta co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 1). Zgodnie z generalną zasadą dostawa towarów i świadczenie usług są opodatkowane stawką podstawową (w latach 2011-2013 wynoszącą 23% VAT), chyba że przepisy szczególne wyraźnie przewidują inną stawkę (art. 41 ust. 1). W myśl przepisów art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy od podatku zwalnia się dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W przypadku dostaw gruntów obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, a więc z chwilą wydania nieruchomości (art. 19 ust. 1), a jeśli wydanie nieruchomości ma być potwierdzone fakturą - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania (art. 19 ust 4). Jeśli przed wydaniem nieruchomości otrzymana zostanie część należności (np. zaliczka), obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11).

Faktury zaliczkowe dokumentują części należności dotyczące tzw. sprzedaży fakturowej, a zatem obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej istnieje wówczas, gdy czynność, której dotyczy zaliczka (przedpłata, zadatek, rata) winna być udokumentowana fakturą. Obowiązek wystawiania faktur zaliczkowych powoduje, że jedna sprzedaż może być udokumentowana dwoma lub więcej fakturami. Zauważyć bowiem należy, że podatnicy mają obowiązek wystawić fakturę zaliczkową ilekroć przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymają część lub całość należności. W konsekwencji jeśli podatnicy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi dwukrotnie otrzymają część należności, winni wystawić dwie faktury zaliczkowe. Ponadto po wydaniu towarów lub wykonaniu usługi należy co do zasady, wystawić fakturę ostateczną.

Faktury zaliczkowe wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy (§ 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 68, poz. 360) oraz nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano każdą kolejną część należności z tytułu danej dostawy towarów czy świadczenia usługi (§ 10 ust. 3). Treść faktury zaliczkowej określają przepisy § 10 ust. 4 ww. rozporządzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy w przedstawionym stanie faktycznym powstaje na zasadach ogólnych tj. od zaliczek - w ciągu 7 dni od ich otrzymania (art. 19 ust. 11), w pozostałym zakresie w dacie wystawienia faktury, nie później niż 7. dnia od dnia wydania, czyli w tym przypadku od dnia 19 października 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Z kolei zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę zaliczkę, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Stosownie do przepisu art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) na umowę sprzedaży składają się następujące czynności: zobowiązanie sprzedawcy do przeniesienia na kupującego własności rzeczy będącej przedmiotem umowy, zobowiązanie sprzedawcy do wydania tej rzeczy kupującemu, zobowiązanie kupującego do odbioru rzeczy, zobowiązanie kupującego do zapłaty sprzedawcy ceny. Ponadto, zgodnie z brzmieniem przepisu art. 158 Kodeksu cywilnego, umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

W myśl art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Zobowiązanie się stron do wykonania czynności wymienionych w art. 535 Kodeksu cywilnego następuje w momencie zawarcia umowy, natomiast żaden z przepisów Kodeksu nie zakreśla wprost terminów dla wykonania poszczególnych zobowiązań wynikających z tej umowy.

Strony mogą wedle własnego uznania określić termin wydania i odbioru rzeczy oraz termin i sposób zapłaty ceny bezpośrednio w treści aktu notarialnego. Jedynie moment przeniesienia własności tożsamy jest z momentem zawarcia umowy, za sprawą przepisu art. 157 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż przeniesienie własności nieruchomości nastąpić może jedynie niezwłocznie i bezwarunkowo (własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu). Z tego samego powodu podpisanie aktu notarialnego jest warunkiem koniecznym i zarazem wystarczającym do uznania, iż miała miejsce dostawa nieruchomości niezabudowanej w rozumieniu przepisu art. 19 ust. 1, 4 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy zauważyć, iż wymienione w art. 535 Kodeksu cywilnego wydanie i odebranie rzeczy są dwiema różnymi czynnościami, które nie muszą być wykonane równocześnie (wydanie rzeczy nie musi być połączone z faktycznym objęciem rzeczy przez kupującego). Na fakt ten zwrócił uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 lipca 1999 r., sygn. akt II CKN 552/98, stwierdzając m.in. „(...) Wydanie rzeczy nie jest jednoznaczne z pojęciem odbioru rzeczy przez kupującego ani też wykonanie przez sprzedawcę obowiązku wydania rzeczy nie następuje dopiero z momentem objęcia rzeczy we władanie.(...)". Zatem, dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego, bez znaczenia jest to, czy i kiedy nabywca odebrał przedmiot sprzedaży, natomiast istotny jest moment, w którym nastąpiło jego wydanie (postawienie tegoż do dyspozycji nabywcy).

Wydanie towaru stanowi skutek zawarcia umowy sprzedaży, która w przypadku sprzedaży nieruchomości dochodzi do skutku pod rygorem nieważności z chwilą zawarcia aktu notarialnego. Zatem obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, której przedmiotem są niezabudowane nieruchomości powstanie na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ust. 1, 4 i 11 ww. ustawy.

Przy czym za dzień wydania towaru w rozumieniu cyt. wyżej przepisów art. 19 ust. 1, 4 i 11 ww. ustawy, rozumieć należy dzień przeniesienia własności nieruchomości w formie aktu notarialnego.

Należy wskazać, iż przepis art. 7 ust. 1 ustawy definiujący pojęcie „dostawa towarów” nie odwołuje się do cywilistycznych pojęć sprzedaży, czy też przeniesienia prawa własności, stąd też nie można utożsamiać dostawy towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z przeniesieniem prawa własności na gruncie prawa cywilnego.

W celu przedstawienia właściwego rozumienia pojęcia „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” należy zaznaczyć, iż dotyczy ono tego rodzaju czynności, które dają nabywcy prawo do postępowania z nią jak właściciel. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności, zatem zwrotu „prawo do rozporządzania jak właściciel” nie można interpretować jako „prawo własności”. Należy ponadto wskazać, iż czynności przejęcia własności ekonomicznej nie musi towarzyszyć przejęcie własności w sensie prawnym, bowiem „dostawa towarów” nie ogranicza się wyłącznie do zbycia prawa własności rzeczy. W konsekwencji pojęcie „dostawa towarów” oraz ekonomiczne aspekty transakcji, nie muszą wiązać się ze skutkami powstającymi na gruncie cywilistycznego prawa własności. Pozwala to na uznanie danej czynności za dostawę towarów, nawet w przypadkach nałożenia na nabywcę pewnych ograniczeń we władaniu towarem.

Z opisu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca aktem notarialnym z dnia 14 kwietnia 2011 r. dokonał sprzedaży gruntu niezabudowanego (teren mieszkaniowy przeznaczony pod zabudowę). Termin wydania nieruchomości w związku ze składowaniem przez Wnioskodawcę na działce odpadów materiałów budowlanych i drewna opałowego został wyznaczony na dzień 12 października 2011 r., jednocześnie Wnioskodawca wyraził w treści umowy zgodę do prawnego dysponowania przedmiotową nieruchomością przez Kupującą w celu rozpoczęcia procedury prawnej zmierzającej do uzyskania wymaganych prawem pozwoleń, w tym złożenia przez Kupującą „…”. Płatność z tytułu sprzedaży została rozłożona na raty w terminach : IV , VII, XII 2011 r. oraz III, VI, IX, XII 2012 r.

Mając na uwadze powołane przepisy należy zauważyć, że w tak przedstawionym stanie faktycznym za dzień wydania w rozumieniu cyt. wyżej przepisów art. 19 ust. 1, 4 i 11 ustawy rozumieć należy dzień faktycznego i ekonomicznego przeniesienia prawa własności nieruchomości, które w omawianym przypadku nastąpiło w dniu podpisania aktu notarialnego, tj. 14 kwietnia 2011 r.

Zatem jeżeli przed dniem podpisania aktu notarialnego otrzymano część należności (ratę), to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania w tej części (zgodnie z art. 19 ust. 11), natomiast w pozostałej części (przy uwzględnieniu faktu rozliczenia uprzednio zaliczki) - na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy, tj. w dniu wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru, czyli w tym przypadku nie później niż 21 kwietnia 2011 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejszą interpretacją rozstrzygnięto wniosek w części dotyczącej obowiązku podatkowego w odniesieniu do transakcji sprzedaży niezabudowanej nieruchomości. Natomiast wniosek w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku z faktur dokumentujących wywóz odpadów budowlanych został załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj