Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP3/443-11/11-3/TK
z 10 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP3/443-11/11-3/TK
Data
2011.05.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Wyroby akcyzowe-przepisy szczegółowe. Podstawa opodatkowania i stawki akcyzy. --> Wyroby energetyczne i energia elektryczna


Słowa kluczowe
akcyza
akcyza zapłacona
obowiązek podatkowy
węgiel
wyroby akcyzowe


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca będzie podatnikiem podatku akcyzowego, a w związku z tym czy będzie zobowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego właściwemu dla niego Naczelnikowi Urzędu Celnego przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, tj. przed dniem 1 stycznia 2012 r.?



Wniosek ORD-IN 336 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2011 r. (data wpływu 10 lutego 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 maja 2011 r. (data wpływu 10 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie rejestracji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego zakresie rejestracji. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 maja 2011 r. (data wpływu 10 maja 2011 r.) w zakresie przedmiotu wniosku oraz opisu zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobowo działalność gospodarczą Zainteresowany prowadzi działalność polegającą m.in. na zakupie, magazynowaniu i sprzedaży węgla oraz koksu.

Przedsiębiorca jest autoryzowanym sprzedawcą XX.

Sprzedaż towarów /węgla i koksu/ na potrzeby ogrzewania kierowana jest:

  1. do krajowego odbiorcy indywidualnego,
  2. do firm krajowych,
  3. do firm zagranicznych i zagranicznego odbiorcy indywidualnego (dostawy wewnątrzwspólnotowe),
  4. na potrzeby grzewcze Przedsiębiorstwa.


W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotem obrotu jego firmy jest sprzedaż węgla o kodzie CN 2701, węgla brunatnego o kodzie CN 2702 oraz koksu o kodzie CN 2704 00 Jednocześnie Zainteresowany podkreślił, że cena zakupionych wyrobów będzie zawierała podatek akcyzowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca będzie podatnikiem podatku akcyzowego, a w związku z tym czy będzie zobowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego właściwemu dla niego Naczelnikowi Urzędu Celnego przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, tj. przed dniem 1 stycznia 2012 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie on podlegał obowiązkowi podatkowemu w związku z zakupem i sprzedażą węgla oraz koksu, a zatem nie będzie podlegał również rejestracji jako podatnik i płatnik podatku akcyzowego. Podstawą takiego twierdzenia jest art. 16 ustawy o podatku akcyzowym.

Pomimo, że zarówno węgiel jak koks są wyrobomi akcyzowymi niezharmonizowanymi, znajdują się w załączniku do ustawy jako towar od 1 stycznia 2012 r. objęty akcyzą, to konstrukcja podatku wyłącza Przedsiębiorstwo z obowiązku rozliczania i odprowadzania akcyzy. Zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy, akcyza jest podatkiem jednofazowym. Wynika z tego że jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonywaniem jednej z czynności /sprzedaż przez producenta-Kopalnię/ to nie powstanie obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności /zakup „magazynowanie i sprzedaż przez Wnioskodawcę/ jeżeli kwota akcyzy została określona w należnej wysokości przez Kopalnię. Zdaniem Zainteresowanego obowiązek podatkowy w rozliczeniu i zapłacie podatku akcyzowego spoczywał będzie wyłącznie na producencie - Kopalni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.), zwanej dalej ustawą, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy. W poz. 19 załącznika nr 1 wskazano na wyroby mieszczące się w pozycji CN 2701.

W poz. 20 załącznika nr 1 wskazano na wyroby mieszczące się w pozycji CN 2702.

Z kolei w poz. 21 załącznika nr 1 wskazano, na wyroby mieszczące się w pozycji CN 2704 00.

W opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność polegającą m.in. na zakupie, magazynowaniu i sprzedaży węgla oraz koksu.

Sprzedaż towarów /węgla i koksu/ na potrzeby ogrzewania kierowana jest:

  • do krajowego odbiorcy indywidualnego
  • do firm krajowych,
  • do firm zagranicznych i zagranicznego odbiorcy indywidualnego (dostawy wewnątrzwspólnotowe),
  • na potrzeby grzewcze Przedsiębiorstwa Zainteresowanego.

Wnioskodawca zaznaczył, iż przedmiotem obrotu jego firmy jest sprzedaż węgla o kodzie CN 2701, węgla brunatnego o kodzie CN 2702 oraz koksu o kodzie CN 2704 00. Zainteresowany podkreślił również, że cena zakupionych wyrobów będzie zawierała podatek akcyzowy.

Zainteresowany ma wątpliwość czy będzie zobowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego właściwemu naczelnikowi urzędu celnego przed dniem 1 stycznia 2012 r.

Wyjaśnić należy, iż Stosownie do art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy, do wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy, zalicza się wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz 2704 do 2715.

W myśl art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy, stawki akcyzy na wyroby energetyczne wynoszą dla węgla i koksu przeznaczonych do celów opałowych objętych pozycjami CN 2701, 2702 oraz 2704 00 – 1,28 zł/1 gigadżul (GJ).

Na mocy art. 163 ust. 1 ustawy, w okresie do dnia 1 stycznia 2012 r. zwalnia się od akcyzy, węgiel i koks objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz 2704 00, przeznaczone do celów opałowych.

W myśl art. 16 ust. 1 ustawy, podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest obowiązany, przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą lub pierwszej czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.

Z uwagi na to, iż Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego wskazał, że przedmiotem działalności jego firmy jest sprzedaż węgla o kodzie CN 2701, węgla brunatnego o kodzie CN 2702 oraz koksu o kodzie CN 2704 00 oraz, że cena zakupionych wyrobów będzie zawierała od dnia 1 stycznia 2012 r. podatek akcyzowy, nie jest on zobowiązany do dokonania rejestracji w myśl art. 16 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj