Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-503/11/MO
z 11 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-503/11/MO
Data
2011.05.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
podział
podział spółki przez wydzielenie
przychód
wkłady niepieniężne
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
1. Czy wydzielony na mocy uchwały zarządu Oddział stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania, pozwalający na uznanie tego Oddziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a ust. 4 ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
2. Czy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 4a ust. 4 ustawy CIT na skutek opisanego w stanie faktycznym podziału przez wydzielenie, po stronie Spółki, jako spółki dzielonej, nie powstanie przychód do opodatkowania? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 14 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy wyodrębniony Oddział Spółki będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
  • czy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 4a ust. 4 ustawy CIT na skutek opisanego w stanie faktycznym podziału przez wydzielenie, po stronie Spółki, jako spółki dzielonej, nie powstanie przychód do opodatkowania... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego m.in. dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wyodrębniony Oddział Spółki będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność w szerokim zakresie m.in. związaną z:

  • Transportem i spedycją kolejową,
  • Obsługą bocznic kolejowych,
  • Zarządzaniem infrastrukturą kolejową,
  • Serwisem taboru kolejowego,
  • Rekultywacją terenów pogórniczych,
  • Wydobyciem i sprzedażą piasku,
  • Odzyskiem odpadów przemysłowych,
  • które stanowią główną działalność Spółki, a także
  • kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek,
  • wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi,
  • przygotowaniem terenów do funkcji inwestycyjnych.

W ramach usprawnienia procesu zarządzania dwoma różnymi obszarami działalności prowadzonej przez Spółkę, jak i z uwagi na fakt, że Spółka posiada 156 ha nieruchomości inwestycyjnych, decyzją zarządu Spółki na mocy uchwały Zarządu, Spółka powołała Oddział Nieruchomości (dalej jako: „Oddział"). Oddział jest jednostką samodzielnie sporządzającą bilans, zgłoszoną do Krajowego Rejestru Sądowego. Dokonano także zgłoszenia Oddziału jako jednostki lokalnej w Urzędzie Statystycznym, w celu nadania numeru identyfikacyjnego REGON.

Do Oddziału zostały przyporządkowane nieruchomości inwestycyjne Spółki o powierzchni 156 ha oraz nakłady inwestycyjne na drogę łączącą zjazd S1 z terenami inwestycyjnymi. Dodatkowo Spółka wyposażyła Oddział we wszystkie niezbędne do prowadzenia samodzielnej działalności składniki materialne i niematerialne. Dla Oddziału prowadzony jest odrębny rachunek bankowy, z którego uiszczane są płatności związane z funkcjonowaniem Oddziału (tj. np. opłaty za media, ochronę, sprzątanie i wywóz nieczystości). Celem powołania Oddziału było stworzenie wyspecjalizowanej, organizacyjnie i finansowo wyodrębnionej w ramach Spółki struktury realizującej zadania polegające na zarządzaniu 156 ha nieruchomości inwestycyjnych spółki, przygotowanie ich do zbycia oraz sprzedaż na rzecz inwestorów. W szczególności przedmiotem działalności Oddziału jest:

  1. Obsługa prawna i administracyjna w zakresie przygotowania nieruchomości inwestycyjnych do sprzedaży,
  2. Obsługa procesu sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych,
  3. Obsługa dzierżaw nieruchomości inwestycyjnych,
  4. Obsługa i bieżące zarządzanie inwestycjami w nieruchomości inwestycyjne,
  5. Działania marketingowe i promocyjne zmierzające do znalezienia potencjalnych nabywców nieruchomości inwestycyjnych.

Podsumowując, przedmiotem działalności Oddziału wskazanym w dokumentach zgłoszeniowych jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (wg. PKD 2007, PKD 68.20.Z) oraz kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (wg. PKD 2007, PKD 68.10.Z).

Dodatkowo w strukturze pracowników Spółki wskazany został członek zarządu Spółki, któremu podlega Oddział. Zarząd Spółki w związku z wyodrębnieniem Oddziału utworzył stanowisko Dyrektora Oddziału, jak również wskazani zostali pracownicy Spółki, którzy świadczyć będą pracę w Oddziale (łączące ich ze Spółką umowy o pracę zostały odpowiednio zmienione). Jednocześnie Spółka złożyła oświadczenia do właściwego urzędu skarbowego, iż Oddział nie będzie pracodawcą w rozumieniu ustawy Kodeks Pracy.

W ramach tworzenia Oddziału, na Oddział przeszedł ciężar ekonomiczny wynikający m.in. z umowy najmu lokalu, w której Oddział prowadzi swoją działalność (na podstawie zawartej umowy najmu lokalu).

W ramach wyodrębniania Oddziału do zespołu składników materialnych i niematerialnych przynależnych do Oddziału weszły (zostały przypisane) m.in.:

  1. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości,
  2. środki trwałe niezbędne do prowadzenia działalności (komputery, wyposażenie lokalu, samochody),
  3. składniki niematerialne (wartości niematerialne i prawne - programy komputerowe, dokumentacja związana z nieruchomościami i planowanymi inwestycjami),
  4. należności (z tytułu umów na dzierżawę terenów inwestycyjnych, z tytułu kompleksowych umów zarządzania nieruchomościami - wymagające posiadania stosownych licencji wymaganych przepisami prawa, które Oddział posiada),
  5. zobowiązania (z tytułu umowy najmu lokalu, w którym prowadzona jest działalność Oddziału, z tytułu umów związanych z obsługą tego lokalu, tj. umowa na dostawę mediów, umowa na usługi sprzątania i inne związane z prowadzoną działalnością Oddziału, jak również z tytułu umowy na ochronę/dozór terenów inwestycyjnych i budynku, w którym mieści się siedziba Oddziału, oraz z tytułu podatku od nieruchomości, opłat za użytkowanie wieczyste, itp),
  6. tytuł prawny do lokalu (umowa najmu), w którym prowadzona jest działalność Oddziału,
  7. pracownicy oddelegowani do świadczenia pracy w Oddziale.

Spółka zaznacza, że wszystkie składniki służące wyłącznie działalności Oddziału zostały temu Oddziałowi przyporządkowane. Wszelkie koszty utrzymania i eksploatacji składników przyporządkowanych do Oddziału ponosi Oddział.

Oddział zobowiązany jest do prowadzenia odrębnej od Spółki ewidencji księgowej, która obejmować będzie całość aktywów, pasywów i innych rozliczeń związanych z działalnością Oddziału. Oddział zobowiązany jest do sporządzania odrębnego od Spółki sprawozdania finansowego.

W perspektywie czasu Spółka planuje dokonać w ramach swojej struktury podziału przez wydzielenie i w rezultacie wydzielić Oddział ze swojej struktury, poprzez przeniesienie wydzielonej części (Oddziału) na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną utworzoną w tym celu (zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, dalej jako: „KSH").

Celem powyższej czynności jest wyodrębnienie z działalności głównej Spółki działalności związanej z obsługą nieruchomości. Z punktu widzenia Spółki istnieje wiele różnych powodów biznesowych uzasadniających planowaną transakcję podziału przez wydzielenie, m.in. w znacznym stopniu ułatwi to zarządzanie poszczególnymi rodzajami działalności, jak również będzie sprzyjać skupieniu się danej jednostki na realizacji przypisanych jej celów i zaangażowaniu w dany rodzaj działalności.

W odniesieniu do kwestii zobowiązań związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością Spółka zaznacza, że do działalności Oddziału przypisane są zobowiązania związane z (wygenerowane przez) działalność związaną z obsługą nieruchomości, zaś pozostałe zobowiązania związane z (wygenerowane przez) pozostałą działalnością Spółki przypisane są Spółce.

Na skutek podziału przez wydzielenie Spółka będzie prowadzić działalność w dotychczasowym (głównym) zakresie z wyłączeniem działalności przypisanej Oddziałowi. Tym samym Spółka będzie nadal stanowić organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych (główna działalność Spółki). W wyniku podziału przez wydzielenie spółka przejmująca (lub spółka nowo zawiązana) uzyska majątek od Spółki związany z działalnością Oddziału i działalność ta będzie wykonywana (kontynuowana) przez spółkę przejmująca (nowo zawiązaną) od momentu nabycia tego majątku.

Dodatkowo po dokonanym podziale Spółki, wspólnicy Spółki pozostaną wspólnikami Spółki oraz staną się automatycznie wspólnikami spółki, do której wydzielony zostanie Oddział.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy wydzielony na mocy uchwały zarządu Oddział stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania, pozwalający na uznanie tego Oddziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a ust. 4 ustawy CIT... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
  2. Czy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 4a ust. 4 ustawy CIT na skutek opisanego w stanie faktycznym podziału przez wydzielenie, po stronie Spółki, jako spółki dzielonej, nie powstanie przychód do opodatkowania... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Spółki, oddział spełnia przesłanki pozwalające uznać go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osob prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. dalej „ustawa CIT”).

Ustawa CIT w art. 4a ust. 4 zawiera definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa (zwaną dalej „ZCP"). Zgodnie z ww. przepisem, ZCP oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z uwagi na brzmienie art. 4a ust. 4 ustawy CIT, określony zespół składników materialnych i niematerialnych będzie stanowił ZCP, o ile łącznie spełnione zostaną następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach istniejącego przedsiębiorstwa;
  3. składniki wchodzące w skład tego zespołu przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół ten może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

W ocenie Spółki, bezspornym jest, że Oddział stonowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Do Oddziału, jak wskazano w opisie stanu faktycznego, przyporządkowane zostały składniki materialne i niematerialne związane z działalnością Oddziału (w tym zobowiązania).

Wyodrębnienie organizacyjne:

Ustawa CIT nie zawiera ścisłej listy okoliczności, przy spełnieniu których zespół składników może zostać uznany za wyodrębniony organizacyjnie.

Wyodrębnienie organizacyjne co do zasady oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako „odrębny" dział, wydział, oddział itp. Jednocześnie zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w aktualnej praktyce organów podatkowych wyodrębnienia organizacyjnego nie należy utożsamiać z wyodrębnieniem formalno-prawnym. Oznacza to, iż by określona część przedsiębiorstwa mogła być wyodrębniona organizacyjnie, nie musi stanowić samodzielnego podmiotu prawnego, jednostki organizacyjnej lub oddziału. Niemniej wyodrębnienie części przedsiębiorstwa jako zarejestrowanego oddziału danej spółki nie pozostawia wątpliwości co do wydzielenia tej części przedsiębiorstwa w strukturze organizacyjnej spółki, a tym samym spełnienia przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego.

Dodatkowo Spółka zaznacza, że wyodrębnienie organizacyjne znajduje również odzwierciedlenie w odrębności przejawiającej się w przedmiocie działalności Spółki i Oddziału, których zakres jest rozłączny.

Co więcej, jak wskazuje Spółka, podlegający wydzieleniu Oddział posiada własną strukturę organizacyjną, na której czele stoi dyrektor Oddziału (dodatkowo Oddział podlega jednemu z członków zarządu Spółki), a pracę (na rzecz Oddziału) świadczą określeni w uchwale zarządu pracownicy Spółki.

Mając powyższe na uwadze, w opinii Spółki, wskazany Oddział jako zespół składników wyodrębniony w strukturze Spółki w postaci oddziału pozwala uznać, iż przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego w świetle art. 4a ust. 4 ustawy CIT jest spełniona.

Wyodrębnianie finansowe:

Samodzielność finansowa Oddziału znajduje odzwierciedlenie w trakcie funkcjonowania Oddziału jako niezależnej jednostki w ramach Spółki. W ocenie Spółki, kwestia wyodrębnienia finansowego oznacza, że poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Co więcej, w oparciu o aktualną praktykę organów podatkowych, zdaniem Spółki wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej (takie stanowisko wyraził m.in. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w piśmie z dnia 25 września 2007 roku, nr 1471/DPR1/423-109/07/MK), co w niniejszym stanie faktycznym ma miejsce. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza jednakże samodzielności finansowej jednostki od podmiotu, w ramach którego ta jednostka działa. W opinii Spółki, wartym podkreślenia jest, że wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać pełnej samodzielności finansowej danego segmentu działalności - wystarczy, aby alokacja rozliczeń/zdarzeń przypisywanych wyodrębnianemu segmentowi działalności dawała możliwość opracowania chociażby „roboczego" bilansu i rachunku zysków i strat odrębnego dla tego segmentu działalności.

Tym samym, w opinii Spółki, w rezultacie faktu, że dla Oddziału prowadzony jest odrębny rachunek bankowy, jak również, że Oddział jest w stanie określić przychody i koszty oraz należności i zobowiązania będące efektem prowadzonej przez Oddział działalności, jak i mając na uwadze fakt, iż Oddział jest jednostką samobilansującą się (sporządza sprawozdanie finansowe), w ocenie Spółki, spełnienie przesłanki wyodrębnienia finansowego Oddziału nie budzi wątpliwości.

Dodatkowo Spółka zaznacza, że na podstawie posiadanych przez Spółkę ewidencji oraz informacji, możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów właściwych dla Oddziału zarówno przed planowanym podziałem przez wydzielenie (Oddział jest jednostką samobilansującą), jak również możliwe będzie po podziale przez wydzielenie, gdy Oddział będzie funkcjonować w ramach „nowej" spółki (w odniesieniu do zobowiązań i należności związanych z działalnością Oddziału zostały one przyporządkowane do Oddziału na etapie tworzenia Oddziału).

Wyodrębnienie funkcjonalne:

Zorganizowany zespół materialnych i niematerialnych składników składających się na ZCP powinien być przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, tak żeby mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zadaniami gospodarczymi Oddziału jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, jak również kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, co przy określonych w stanie faktycznym składnikach materialnych i niematerialnych, przyporządkowanych do Oddziału prowadzi do wniosku, że Oddział ma możliwość samodzielnej realizacji ww. zadań gospodarczych i mógłby stanowić niezależne od Spółki przedsiębiorstwo.

Jak Spółka wskazała, w skład Oddziału wchodzą niezbędne składniki pozwalające na realizowanie działalności przypisanej Oddziałowi (celów gospodarczych) samodzielnie, w oderwaniu od pozostałej działalności Spółki. Co więcej, jak zauważa Spółka, z uwagi na różny charakter działalności przypisany Spółce i Oddziałowi nie powinno być wątpliwości, iż Oddział jest funkcjonalnie wyodrębniony w ramach Spółki. Sprawami Oddziału zajmuje się dyrektor Oddziału. Do świadczenia pracy w ramach Oddziału oddelegowani są określeni pracownicy Spółki. Sporządzane są odrębne sprawozdania finansowe Oddziału w oparciu o odrębne konta księgowe i obejmujące całość przyporządkowanych do tej działalności aktywów i pasywów.

Zdaniem Spółki, składniki materialne i niematerialne przyporządkowane do Oddziału mogą realizować swoje cele gospodarcze samodzielnie, w oderwaniu od pozostałej działalności Spółki.

W konsekwencji, Oddział stanowi funkcjonalnie wyodrębniony w ramach Spółki zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych służących realizacji określonego celu, tym samym spełniona jest przesłanka „funkcjonalnego wyodrębnienia" Oddziału w ramach Spółki.

Dodatkowo Spółka zaznacza, że przy uwzględnieniu faktu, iż w ramach Spółki istnieje określony zespół składników materialnych i niematerialnych, które przyporządkowane są do Oddziału, jak również mając na względzie, że ten zespół przeznaczony jest do realizacji określonych dla Oddziału zadań gospodarczych i jednocześnie jest w stanie samodzielnie realizować swoje zadania gospodarcze (w oderwaniu od Spółki), tym samym należy uznać, iż Oddział może stanowić niezależną od Spółki jednostkę - tym samym może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące przeznaczone dla niego zadania gospodarcze.

Z uwagi na powyższe, należy również zaznaczyć, że po dokonaniu podziału przez wydzielenie, spółka na którą przeniesiony zostanie Oddział będzie w stanie prowadzić działalność przy wykorzystaniu i jednocześnie tylko w oparciu o zespół składników stanowiących Oddział.

Mając na uwadze całość przedstawionej powyżej argumentacji, w ocenie Spółki, w świetle art. 4a ust. 4 ustawy CIT, Oddział stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jednocześnie nie ulega wątpliwości, że Spółka która po dokonaniu podziału przez wydzielenie będzie prowadzić działalność w dotychczasowym (głównym) zakresie z wyłączeniem działalności przypisanej Oddziałowi, będzie nadal stanowić organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych (główna działalność Spółki).

W ocenie Spółki, zarówno majątek przejmowany (Oddział) oraz majątek pozostający w Spółce stanowi ZCP, bowiem poza wyodrębnieniem organizacyjnym i finansowym, każdy z nich ma możliwość samodzielnego funkcjonowania po dokonanym podziale przez wydzielenie. Składniki majątkowe, które zostaną w Spółce i te które przypadną spółce, do której wydzielony zostanie Oddział są wystarczające do realizacji określonych zadań gospodarczych i mogą jednocześnie stanowić odrębne przedsiębiorstwo. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika bowiem, iż zarówno majątek pozostający w Spółce, jak również ten który z dniem wydzielenia znajdzie się w spółce, do której wydzielony zostanie Oddział, bez wątpienia stanowią odrębną całość gospodarczą wystarczającą do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia.

Zdaniem Spółki, stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT, przychodem w spółce podlegającej podziałowi jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia. Przy podziale przez wydzielenie, przychód ten powstaje wyłącznie, gdy majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią ZCP. Z przytoczonego przepisu ustawy CIT wynika zatem, że w przypadku podziału spółki przez wydzielenie, nie określa się przychodu do opodatkowania w spółce podlegającej podziałowi, przy jednoczesnym spełnieniu dwóch warunków:

  • majątek przejmowany przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną stanowi ZCP,
  • majątek pozostający w spółce podlegającej podziałowi stenowi ZCP.

W ocenie Spółki, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny (winno być zdarzenie przyszłe) oraz uzasadnienie w zakresie pytania nr 1 (zgodnie z którym zarówno Spółka, jak i Oddział stanowić będą ZCP, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze), z uwzględnieniem przytoczonych przepisów Ustawy CIT, transakcja podziału przez wydzielenie skutkować będzie tym, iż po stronie Spółki, jako spółki dzielonej, nie powstanie przychód do opodatkowania.

Stanowisko zgodne ze stanowiskiem Spółki przedstawił m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 24 września 2010 r. nr IPPB5/423-384/10-4/MB.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że odnośnie sprawy będącej przedmiotem oznaczonego we wniosku pytania Nr 3, wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa s. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj