Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-718/10/PK
z 18 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-718/10/PK
Data
2010.08.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
podział
podział
przychód
przychód
składnik majątkowy
składnik majątkowy
zorganizowana część przedsiębiorstwa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
zakres stosowania art. 12 ust. 1 pkt 9 tej ustawy w związku z dokonanym podziałem przez wydzielenie



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2010r. (data wpływu do tut. BKIP 20 maja 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. organu 18 sierpnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania art. 12 ust. 1 pkt 9 tej ustawy w związku z dokonanym podziałem przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2010r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnejinterpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania art. 12 ust. 1 pkt 9 tej ustawy w związku z dokonanym podziałem przez wydzielenie. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 sierpnia 2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki akcyjnej, posiadającej w swej strukturze cztery zorganizowane części przedsiębiorstwa, w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP: Biuro Zarządu, Oddział Huta, Oddział Narzędziownia oraz Oddział Serwis Opakowań. Struktura organizacyjna Wnioskodawcy jest przedmiotem regulacji jego regulaminu organizacyjnego, przyjętego uchwałą Zarządu.

Oddział Huta prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie produkcji opakowań oraz odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych. Oddział Narzędziownia prowadzi działalność produkcyjną i usługową w zakresie produkcji, napraw i modernizacji narzędzi i urządzeń na rzecz podmiotów trzecich. Oddział Serwis Opakowań prowadzi produkcję, naprawy i czyszczenie opakowań transportowych na rzecz innych podmiotów, natomiast przedmiotem działalności gospodarczej Biura Zarządu jest głównie działalność holdingowa, zarządcza i finansowa. Wszystkie jednostki organizacyjne kierowane są przez powołane w tym celu osoby: Oddziały przez Dyrektorów Oddziałów, a Biuro Zarządu - przez Prezesa Zarządu, podległe organizacyjnie Zarządowi Spółki.

Wszystkie jednostki organizacyjne prowadzą działalność w oparciu o wyodrębniony zespół składników majątkowych - aktywa trwałe i obrotowe. W przypadku Oddziałów większość aktywów stanowią środki trwałe i nieruchomości, natomiast w przypadku Biura Zarządu - akcje i udziały w innych podmiotach. Z działalności poszczególnych jednostek organizacyjnych sporządzane są odrębne sprawozdania finansowe na cele zarządcze za poszczególne okresy sprawozdawcze. Jednostki posiadają odrębne rachunki bankowe, za pośrednictwem których dokonują rozliczeń dokonywanych transakcji.

Relacje handlowe z kontrahentami poszczególnych jednostek organizacyjnych uregulowane są w umowach handlowych, sformułowanych w sposób rozłączny, tzn. postanowienia umowne są formułowane w taki sposób, że ich wykonywanie (po stronie Wnioskodawcy) w praktyce jest powierzone danej jednostce organizacyjnej. Podobnie, należności i zobowiązania z tytułu realizacji ww. umów księgowane są na kontach rozrachunkowych danej jednostki organizacyjnej. Poszczególne jednostki organizacyjne stanowią również odrębnych pracodawców w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Obecnie Zarząd rozważa dokonanie podziału spółki zgodnie z przepisami art. 529 § 1 pkt. 4 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (dalej zwanej KSH), tj. podziału przez wydzielenie do nowozawiązanej spółki. Rozważana koncepcja zakłada wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP, w skład której to zorganizowanej części wejdą: Biuro Zarządu oraz Oddziały: Narzędziownia oraz Serwis Opakowań. Wydzielone zorganizowane części przedsiębiorstwa utworzą bazę operacyjną do prowadzenia działalności gospodarczej przez nowopowołaną spółkę kapitałową.

Nowopowołana spółka prowadzić będzie działalność w zakresie obsługi opakowań transportowych (w tym ich napraw, produkcji, czyszczenia), usług i produkcji narzędziowej oraz szeroko pojętej działalności holdingowej, finansowej i zarządczej.

U Wnioskodawcy pozostanie również zorganizowana część przedsiębiorstwa - Oddział Huta , prowadzący nadal działalność w zakresie produkcji opakowań .

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wydzielenie opisanych powyżej zorganizowanych części przedsiębiorstwa spełnia dyspozycję art. 12 ust. 1 pkt 9, tj. czy po stronie Wnioskodawcy nie wystąpi w związku z rozważaną operacją przychód (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1).

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane powyżej jednostki organizacyjne spełniają przesłanki uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa, z uwagi na:

  • wyodrębnienie funkcjonalne - stanowią zorganizowane zespoły ludzkie i majątkowe, zdolne do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Wyodrębnienie zostało dokonane w drodze wewnętrznego aktu normatywnego Wnioskodawcy - regulaminu organizacyjnego, przyjętego uchwałą Zarządu,
  • wyodrębnienie organizacyjne - każda z jednostek jest zarządzana przez określoną osobę, a wszystkie jednostki podlegają bezpośrednio Zarządowi Wnioskodawcy - funkcjonują na podobnym poziomie organizacyjnym. Każda z jednostek organizacyjnych opisanych powyżej mogłaby podjąć samodzielną działalność gospodarczą po wyodrębnieniu ze struktur Wnioskodawcy, bez przeprowadzania istotnych zmian organizacyjnych w strukturze,
  • wyodrębnienie finansowe - dokonywanie rozliczeń za pośrednictwem odrębnych rachunków bankowych,
  • wyodrębnienie bilansowe - każda jednostka sporządza na cele zarządcze odrębne sprawozdanie finansowe za poszczególne okresy sprawozdawcze.

Oddziały: Narzędziownia i Serwis Opakowań prowadziły samodzielnie działalność gospodarczą jako odrębne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przed ich przejęciem przez Wnioskodawcę w roku 2007. Po ich przejęciu nie wprowadzono żadnych istotnych zmian w ich strukturze organizacyjnej czy majątkowej.

Z uwagi na przedstawione powyżej okoliczności, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż opisane jednostki organizacyjne, tj. Biuro Zarządu, Oddział Huta, Oddział Narzędziownia oraz Oddział Serwis Opakowań stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów zarówno ustawy o PDOP, jak i ustawy o VAT.

Zważywszy, że wydzielane jednostki organizacyjne Wnioskodawcy stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przywołanych przepisów prawa podatkowego, w opinii Wnioskodawcy rozważana transakcja - podział przez wydzielenie - nie będzie skutkować rozpoznaniem przychodu u Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W rozumieniu powyższej regulacji prawnej, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać winien następujące warunki:

  • musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten powinien być organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Podstawowym wymogiem jest więc, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tą ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż wszystkie jednostki organizacyjne Wnioskodawcy posiadają ww. cechy, pozwalające uznać je za zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek handlowych. Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ww. Kodeksu, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych).

W związku z powyższym, w przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych uregulowane zostały skutki podatkowe podziału spółek. Skutki te zależne są od faktu, czy majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce – stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czy też nie.

Jak wskazano powyżej w przedstawionym zdarzeniu przyszłym materialne i niematerialne składniki majątku posiadają cechy zorganizowania, zarówno w odniesieniu do składników podlegających zamierzonemu przekazaniu do nowo utworzonej spółki, jak i w odniesieniu do składników pozostających w spółce dzielonej (służą one realizacji określonych zadań gospodarczych i pozostają w strukturze organizacyjnej komórek organizacyjnych realizujących te zadania). Tym samym spełniają przesłanki uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Powyższa regulacja znajdzie więc zastosowanie w następujących sytuacjach:

  • gdy na każdą ze spółek przejmujących lub nowo zawiązanych nie przechodzi zorganizowana część przedsiębiorstwa (przy podziale przez przejęcie) lub
  • gdy na spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną przeniesione zostają składniki majątku nie stanowiące zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub na spółkę tę zostaną przeniesione składniki majątkowe stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa, lecz składniki majątkowe pozostałe w spółce dzielonej nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa (przy podziale przez wydzielenie).

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z podziałem Spółki przez wydzielenie. Zarówno majątek pozostający w spółce dzielonej, jak i majątek przenoszony na spółkę nowo powstałą stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wobec powyższego, na skutek podziału Spółki przez wydzielenie, u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Oceny prawne stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku VAT została przedstawiona w odrębnym rozstrzygnięciu. W zakresie skutków podatkowych dla nowo powstałej spółki zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj