Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-443/08/MS
Data
2008.08.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
metoda rachunkowa ustalania różnic kursowych
pochodne instrumenty finansowe
różnice kursowe
waluta obca


Istota interpretacji
Czy różnice wynikające z wyceny opcji walutowych, które dla celów bilansowych są kosztami i przychodami finansowymi, są również różnicami kursowymi wpływającymi na przychody i koszty uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 420 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 27 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy różnice wynikające z wyceny opcji walutowych, które dla celów bilansowych są kosztami i przychodami finansowymi, są również różnicami kursowymi wpływającymi na przychody i koszty uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy różnice wynikające z wyceny opcji walutowych, które dla celów bilansowych są kosztami i przychodami finansowymi, są również różnicami kursowymi wpływającymi na przychody i koszty uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka od 1 stycznia 2007 r. rozlicza różnice kursowe na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Zgodnie z przepisami tej ustawy, Spółka dokonuje m.in. wyceny instrumentów pochodnych – opcji walutowych na ostatni dzień każdego miesiąca, tzn. ustala aktualną wartość opcji walutowych w celu ustalenia potencjalnego wyniku (zysku lub straty). Wynik ustalany w taki sposób jakby kontrakt miał być wykonany w dniu dokonania wyceny jest zaliczany odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów i ujmowany w księgach rachunkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy różnice wynikające z wyceny opcji walutowych, które dla celów bilansowych są kosztami i przychodami finansowymi, są również różnicami kursowymi wpływającymi na przychody i koszty uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem wnioskodawcy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, którzy wybrali metodę bilansową rozliczania różnic kursowych (na podstawie przepisów o rachunkowości), zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych (art. 9b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Zatem, aby różnice takie uznać za skutkujące powstaniem przychodu lub kosztu uzyskania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, niezbędne jest ujęcie w księdze rachunkowej różnicy kursowej z wyceny pozycji pozabilansowych. W rozumieniu Spółki pojęcie „ująć w księdze rachunkowej” oznacza, iż powinien być w niej dokonany zapis określający wielkość różnicy kursowej z tytułu pozycji pozabilansowej. Jeżeli księgowanie takie nastąpi, wówczas powstała różnica kursowa będzie ujmowana podatkowo.W przypadku opcji walutowych, w momencie zawarcia umowy Spółka nie ponosi kosztów transakcyjnych, następuje bowiem ich zawieszenie do momentu rozliczenia transakcji. Nie mniej jednak na dzień bilansowy lub na inny dzień sprawozdawczy istnieje obowiązek wyceny i prezentacji w sprawozdaniu finansowym aktywu i zobowiązania powstałego z tego tytułu. Spółka winna zatem wykazywać w bilansie zawarte kontrakty. Wycena bilansowa nastąpić bowiem musi najpóźniej z nadejściem dnia bilansowego. Jeżeli księgowanie takie nastąpi, wówczas powstanie skutek w postaci różnic kursowych.
Z powyższego wynika, że opcje walutowe stanowią pozycję bilansową. Skoro istnieje obowiązek wykazania ich w bilansie Spółki, to mogą powstać różnice kursowe, skutkujące powstaniem przychodów i kosztów uzyskania przychodów na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Nowelizacja ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) dokonana ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589) wprowadziła zmiany dotyczące między innymi rozliczania różnic kursowych.

Zgodnie z art. 9b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. podatnicy mogą ustalać różnice kursowe na podstawie:

  1. art. 15a, albo
  2. przepisów o rachunkowości, pod warunkiem, że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

W myśl przepisu art. 9b ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy którzy wybrali metodę ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniany.

Zatem jeżeli podatnik wybrał metodę ustalania różnic kursowych według zasad bilansowych, to zalicza odpowiednio do przychodów lub do kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowej pozycji w walutach obcych. Wskutek wyceny opcji walutowych, należących do pozycji pozabilansowych, wystąpią różnice kursowe, które winny być wykazane w rozliczeniach podatkowych na każdy dzień wyceny.

W związku z powyższym wskutek tej wyceny mogą powstać różnice kursowe, o których mowa w art. 9b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2008 r. jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze