Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-18/08-2/ER
Data
2008.03.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dywidendy
odsetki
opodatkowanie
pobór podatku
przychód
wypłata
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
CIT - w zakresie przychodów z tytułu odsetek od nieterminowej wypłaty dywidendy



Wniosek ORD-IN 392 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12.12.2007 r. (data wpływu 17.12.2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z tytułu odsetek od nieterminowej wypłaty dywidendy -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.12.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z tytułu odsetek od nieterminowej wypłaty dywidendy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

E (dalej jako Spółka) w ostatnich latach wypłaciła dywidendy swoim akcjonariuszom, zarówno osobom fizycznym jak i osobie prawnej. Ze względu na zwłokę w wypłacie dywidendy, Spółka wypłacała akcjonariuszom dywidendy powiększone o należne odsetki z tego tytułu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od nieterminowej wypłaty dywidendy stanowiły w 2004 r. i stanowią na dzień dzisiejszy przychody ogólne w podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowane na zasadach ogólnych i ich wypłata nie obliguje Spółki do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego...

Zdaniem Spółki, przychody z tytułu przedmiotowych odsetek stanowią inne źródła od udziału w zyskach osób prawnych i są opodatkowane na zasadach ogólnych. Odsetki są bowiem świadczeniem ubocznym w stosunku do długu podstawowego, którym jest należna dywidenda. Podstawą wypłaty odsetek w przypadku opóźnionej dywidendy nie jest tytuł prawny w postaci akcji stanowiących kapitał osób prawnych, lecz opóźnienie w terminowej wypłacie świadczenia. Taki charakter odsetek za opóźnienie w wypłacie dywidendy przesądza o konieczności wyłączenia ich ze źródła przychodów, jakim jest udział w zyskach osób prawnych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, że stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji). Do tej kategorii dochodów (przychodów) należą dywidendy wypłacane udziałowcom (akcjonariuszom) spółek kapitałowych na podstawie art. 191 (347) ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), zgodnie z którym wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia). Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów (akcji). W sytuacji, gdy spółka pomimo powzięcia uchwały w sprawie dywidendy nie dokonała należnych wspólnikom wypłat – wspólnikom przysługuje prawo do odsetek z tytułu opóźnienia wypłaty.

Na mocy art. 22 ust. 1 ustawy, podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wynosi 19% uzyskanego przychodu.

Prawo żądania odsetek za zwłokę w związku z opóźnieniem wypłaty dywidendy wynika z art. 481 Kodeksu cywilnego, przewiduje on prawo pobierania odsetek w razie uchybienia przez dłużnika terminowi spełnienia świadczenia pieniężnego w stosunku do wierzyciela, nawet gdyby wierzyciel nie poniósł z tego tytułu szkody, a opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Odsetki te są świadczeniem ubocznym w stosunku do długu podstawowego, którym jest należna dywidenda. Podstawą ich wypłaty, w przypadku opóźnionej dywidendy, nie jest tytuł prawny w postaci udziałów (akcji) stanowiących kapitał osób prawnych, lecz opóźnienie w terminowej wypłacie świadczenia.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy , przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Do tej kategorii przychodów należy kwalifikować przychody z tytułu odsetek za zwłokę od nieterminowo wypłaconej dywidendy. W związku z tym, na osobie prawnej, dokonującej wypłaty dywidendy nie ciąży obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, tj. od 01.01.2004 r. do dnia wydania niniejszej interpretacji, w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze