Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-71/08/MK
Data
2008.03.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
spadek
sprzedaż nieruchomości
ulga meldunkowa
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Czy zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje zarówno udział Wnioskodawczyni w zbytej nieruchomości, jak i udział odziedziczony po mężu?



Wniosek ORD-IN 779 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2008 r. (data wpływu 21 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości (tzw. ulga meldunkowa) w części dotyczącej Pani udziału nabytego w 1999 r. - jest nieprawidłowe, natomiast w części dotyczącej odziedziczonego po mężu udziału – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości (tzw. ulga meldunkowa).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 26 czerwca 1999 r. kupiła Pani razem z mężem dom jednorodzinny, w którym była Pani zameldowana od stycznia 2000 r. Natomiast w dniu 24 czerwca 2007 r. zmarł mąż. Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego w dniu 8 grudnia 2007 r. sprzedała Pani ww. nieruchomość. W związku z tą transakcją złożyła Pani w dniu 11 grudnia 2007 r. w urzędzie skarbowym oświadczenie, że spełnia warunki do uzyskania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje zarówno Pani udział w zbytej nieruchomości, jak i udział w odziedziczony po mężu...


Pani zdaniem, w związku z tym, iż była Pani zameldowana w zbytej nieruchomości dłużej niż 12 miesięcy przed jej sprzedażą, to zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje sprzedaż obu udziałów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego Pani stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się w części dotyczącej Pani udziału nabytego 1999 r. - jest nieprawidłowe, natomiast w części dotyczącej odziedziczonego po mężu udziału – jest prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588) zostały wprowadzone nowe zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości. Zgodnie z przepisem przejściowym (art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej), przepisy wprowadzone nowelizacją mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) od 1 stycznia 2007 r.

Z analizy wniosku wynika, że nabycie przez Panią udziału wynoszącego 1/2 domu jednorodzinnego nastąpiło w dniu 26 czerwca 1999 r., a nabycie kolejnego udziału (1/2) nastąpiło w dniu 24 czerwca 2007 r., w drodze spadkobrania po zmarłym mężu.

Zatem udział (1/2) w nieruchomości w ramach wspólności małżeńskiej nabyła Pani już w 1999 r. Oznacza to, że zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym, zbycie tego udziału przez Panią nastąpi po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie i nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu. Dotyczy to połowy kwoty otrzymanej ze sprzedaży domu jednorodzinnego.

Natomiast po śmierci męża nabyła Pani 1/2 nieruchomości stanowiącą przedmiot spadku, tj. przypadający na męża udział w domu jednorodzinnym. Inaczej mówiąc, w dniu 24 czerwca 2007 r. nabyła Pani drugą połowę nieruchomości. W związku z tym, w tej części (tj. 1/2 całej kwoty otrzymanej ze sprzedaży domu) sprzedaż stanowi źródło przychodu.

Biorąc powyższe pod uwagę, do opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia domu jednorodzinnego w części nabytej w drodze spadkobrania w 2007 roku, zgodnie z treścią powołanego uprzednio przepisu intertemporalnego (przejściowego), będą miały zastosowanie znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30e powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. – podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podatek ten płatny jest w terminie złożenia zeznania, wskazanym w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.


Stosownie zaś do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. - wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:


  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie


  • jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, przy czym podkreślić należy, iż ujęty w tym przepisie katalog rzeczy i praw, których sprzedaż objęto zwolnieniem jest katalogiem zamkniętym.


Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia (art. 21 ust. 21 ww. ustawy). Oznacza to, że nie złożenie oświadczenia lub złożenie go po terminie powoduje brak prawa do zwolnienia.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania, nie uzależnia zameldowania, a tym samym prawa do zwolnienia, od posiadania tytułu własności do nieruchomości lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez wyżej wskazany okres.

Na gruncie polskiego systemu prawa, a w szczególności prawa podatkowego, można mówić o zasadzie pierwszeństwa wykładni językowej. Posługując się jedną z reguł tej wykładni można stwierdzić, że skoro omawiany przepis nie precyzuje, czy okres zameldowania rozpoczyna się od dnia 1 stycznia 2007 r. albo od dnia nabycia nieruchomości lub prawa – to, zgodnie z treścią przepisu art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy, przyjąć należy, że obejmuje (co najmniej) 12 miesięcy wstecz od daty ich zbycia.

Jak wynika z wniosku, w dniu 24 czerwca 2007 r. nabyła Pani w drodze spadkobrania po zmarłym mężu udział w ww. nieruchomości. W domu tym była Pani zameldowana od stycznia 2000 r. Oznacza to, iż spełniony został warunek zameldowania w zbywanym budynku przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Nadto, w dniu 11 grudnia 2007 r. (tj. 3 dni po sprzedaży domu dokonanej w dniu 8 grudnia 2007 r.) złożyła Pani we właściwym urzędzie skarbowym, oświadczenie o spełnieniu warunków do zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym zostały spełnione warunki do zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży ww. domu w części dotyczącej udziału nabytego w drodze spadkobrania po zmarłym mężu.

Reasumując, stwierdzić należy, iż wynikającemu z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnieniu przedmiotowemu podlega przychód ze sprzedaży w części odpowiadającej wartości udziału w domu jednorodzinnym nabytego w drodze spadkobrania po zmarłym mężu, przy czym zwolnieniem nie jest objęty przychód ze sprzedaży przypadającego na ten udział gruntu. Natomiast sprzedaż nabytego w dniu 26 czerwca 1999 r. udziału w ww. nieruchomości nie stanowi źródła przychodu z uwagi na fakt, iż została ona dokonana po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, wobec czego w tej części przychód nie podlega opodatkowaniu.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawczynię fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze